Tesselaar schuift nieuw rapport „Niet te betalen" wederom onder tafel rakers willen eigenaar oning in ere herstellen Sociaal plan voor 34 werknemers van Indal 8M discriminatie komt bii ons niet voor Carnavalsoptocht verleden tijd LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JANUARI 1982 PAGINA 3 Turfmarkt Binnenkort hoopt de gemeente te beginnen met de her inrichting van de beide zijden van de Turfmarkt. On der dit karwei wordt ondermeer verstaan de recon structie van de walmuren en het vernieuwen van het riool en de bestrating. Het werk duurt ongeveer vier maanden, men hoopt twee weken na afloop van de vorstperiode te kunnen beginnen. Als gevolg van de werkzaamheden zal de Turfmarkt enige tijd worden afgesloten voor het doorgaand verkeer. Dit zal worden omgeleid via de Blauwpoortsbrug en de Nieuwe Bees tenmarkt De rijrichting op de Oude Vest zal worden omgedraaid, gedurende het karwei zal strenger gelet worden op parkeerovertredingen langs de omleidings routes. Hierbij zal niet worden geschroomd de takel wagen in de zetten. Voor inlichtingen over het werk kan men terecht bij de heer G. de Kievit op het stad huis of bij de fa. Walenkamp, Turfmarkt 8 tel. 126430. Wanneer de werkzaamheden aan de Turfmarkt zijn af gerond, hoopt men te kunnen beginnen met de herin richting van de Oude Vest, wat 10 maanden in beslag zal nemen. Dienstencentrum Morgen is het feest in TuinstadZStaalwijk. Om tien uur zal wethouder P.H. Schoute het nieuwe wijk- en dienstencen trum in Tuinstadstaalwijk aan de Herenstraat 64 openen. In het dienstencentrum zullen drie instellingen samenwer ken: het gecoördineerd bejaardenwerk. het comité Tuin stadstaalwijk en de peuterspeelzaal de Kleine Urt. Om hall elf kan het gebouw bezichtigd worden en is er een recep tie, om elf uur treden Matilo en de Kopergirls op, om twee uur gaat het gebouw open voor de wijkbewoners en wor den er films voor de jeugd gedraaid, 's Avonds volgt een feestavond voor de wijkbewoners met muziek, dans en bingo. Belgische pop De Belgische groep „T.C. Ma tictreedt vanavond op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. In het voorprogramma verschijnt de formatie „Arbeid Adelt". De optredens beginnen om negen uur. Morgen avond treden twee Leidse groepen voor het voetlicht: Eve en Fair Play. Aanvang eveneens om negen uur. Lemurië en Atlantis In de Vikingzaal van het hotel Minerva aan de Vrouwen - steeg 11 wordt dinsdagavond 2 februari onder auspiciën van het theosofisch genootschap een voordracht gehouden over het onderwerp „Lemurië en Atlantis". De voordracht begint om acht uur en is gratis toegankelijk. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Molenstraat Aan het begin van de zomer worden de nieuwe wonin gen aan de Molenstraat voltooid. De indeling van de straat wordt door deze nieuwbouw veranderd. De afde ling Stedebouw van de gemeente heeft hiertoe een plan gemaakt en wil dat met de omwonenden bespreken. Op een informatieavond, die op dinsdag 's avonds 2 fe bruari in het Dienstencentrum aan de van Hoog en- dorpstraat 2 wordt gehouden, krijgt de buurt de gele genheid tot inspraak. Inlichtingen over het voorstel van de gemeente zijn verkrijgbaar bif Sacha Koens. Zij werkt op het Stadsbouwhuis op de afdeling stede- bouw, telefoonummer 254616. Kinderfilms Een uitgebreide serie tekenfilms met veel bekende stripfi guren en de hoofdfilm „De vliegfiets" vormen de ingre diënten van de kinderfilmmiddag die K&O houdt op woensdag 3 februari in de Kapelzaal aan de Oude Vest 45. De filmvoorstelling begint om half drie. De toegangsprijs bedraagt drie gulden, een bekertje ranja is inbegrepen. Politiek vrouwencafé Het politiek vrouwencafé houdt woensdag 3 februari een discussiebijeenkomst over leidsterschap in de vrouwenbeweging onder de titel „Vrouwen in bewe ging, slachtoffer of leidster". De bijeenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79. Reclame Augustinus houdt op woensdagavond 3 februari een bijeen komst in haar gebouw aan het Rapenburg 24, waar de „man in de reclame" aan de orde wordt gesteld. „It is good to be in heaven" luidt de titel van de film die wordt ge draaid. In deze film wordt een man tot reclame-object ge bombardeerd. Vervolgens worden er dia's gedraaid van op vallende reclames. Tot slot een discussie met een forum, waarin zitting hebben Lidio Blanckstein, hoofdredacteur van het reclameblad Adformatie, een reclamepsycholoog en iemand van de stichting Superman. Deze stiching houdt zich met de emancipatie van de man bezig. De bijeenkomst begint om acht uur. Gheselscap Het „Gheselscap goet ende fyn" treedt donderdag 4 fe bruari op voor de Nederlandse vereniging van huis vrouwen. Dit ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de afdeling Leiden/Oegstgeest. Het gezelschap be staat uit Robbert en Anja van Lint, Hein Krantz en Sisca Mertens. Zij brengt Nederlandse en Vlaamse lie deren, muzikale gedichten en dansmuziek. Het optre den wordt gegeven in het Oegstgeestse Gemeentecen trum aan de Terweeweg en begint om acht uur. Toe gangsprijs is drie gulden. SCHOOLVERENIGING: Helle )o >EN „Wij hebben gediscrimineerd en -...«.geen sprake van dat 2 oo at ooit zullen doen". sAkJ egt de voorzitter van Jou rotestant Christelijke jlvereniging in Lei- Progals reactie op de on- .30 \die in de gemeente- J®1:1 is ontstaan over het >2.a punt van de (lande- Besturenraad Pro- it Christelijk Onder wijs ten aanzien van het voorontwerp anti-discri- minatiewet. De besturenraad reageerde af wijzend op het voorstel van de regering met de stelling, dat schoolbesturen zelf moeten kunnen uitmaken wie zij aan nemen of niet. Naar de me ning van de raadsleden zou dit standpunt mogelijk maken, dat bijvoorbeeld homofielen of on gehuwd samenwonenden uit de scholen geweerd kunnen worden. „Zedenmeesterij", vrezen de raadsleden die het college om inlichtingen vroe gen. Volgens B en W is er geen reden om aan te nemen, dat er in Leiden gediscrimi neerd wordt. „Uit generlei overleg dat wij met de bestu ren van het Protestant Chris telijk Onderwijs in Leiden hadden, is gebleken dat het standpunt van de besturenraad representatief is voor het Leidse P.C. onderwijs". Me vrouw Geelkerken zegt na mens de P.C. schoolvereni ging: „Wij hebben als bestuur nooit een officieel standpunt ingenomen, omdat er bij ons nimmer sprake is of zal zijn van enige discriminatie. Het enige dat naar mijn mening telt, is hoe iemand voor de klas is. Dat er schoolbesturen zijn die de vrijheid willen heb ben zelf uit te maken wie ze aannemen, kan ik me best voorstellen, maar nogmaals, bij ons speelt dit punt niet". Vuurwapen gevonden bij huiszoeking LEIDEN De politie heeft gisteren tijdens een huis zoeking een vuurwapen en munitie gevonden. Het huis van een 27-jarige Leidenaar werd doorzocht in ver band met een winkeldiefstal. Omstreeks half een gistermiddag werd de politie ge waarschuwd door winkelpersoneel. Aan de Lange Mare was een boormachine ter waarde van 500 gulden gestolen. De dief werd even later op de Beestenmarkt aangehouden. Op het bureau bleek, dat de man een valse naam en woonplaats had opgegeven. Bij de daar opvolgende huiszoeking werden behalve de vuurwa pens ook gestolen overhemden aangetroffen. In ver band met het ontdekte wapen heeft de politie tevens een 18-jarige Leidenaar ingerekend. Rookont wikkeling door patat LEIDEN Rookontwik keling in een snackbar heeft de omwonenden er gistermorgen toe gebracht de politie te waarschu wen. De eigenaar van de eettent bleek gedurende de gehele nacht friten in het hete vet te hebben la ten bakken. Rond kwart voor acht waadde de eigenaar door de rook naar de oven. Hij had na sluiting vergeten de knoppen om te draaien. Bovendien had hij niet alle patatten uit het vet gevist. Een zwaar verkoold portie veroor zaakte de rookontwikke ling. MEN Wethouder D. Jllaar van volkshuis- 60 g blijft het oneens ie samenstellers van apport 'Niet te beta- lat. de huren van de natje nieuwbouw 20 zijn in vergelijking andere steden. De luder handhaaft zijn ig („het is een flu- 19 ort"), het landelijk orge dsteam stadsver- ring, één van de sa- 2i, ellers, houdt vol dat (thouder niet in staat kritiek te weerleg de cijfers zijn na gis- ...5 >nd terzijde gescho- tenn jezamenlijk wil men ^^ezien op welke wij- huren naar beneden en worden gebracht. k)ah as 5 JPPort n'et te betalen' gisteravond behandeld raadscommissie volks- eisting. Daar beschuldigde houder de samenstellers j*e et rapport niet alleen de ^rde cijfers maar ook i vergelijkingsmate- hebben gebruikt. Met name door materiaal uit Gro ningen te gebruiken, waar vol gens Tesselaar veel goedkoper kan worden gebouwd, zou het beeld onjuist beïnvloed wor den. Tesselaar: „Het rapport geeft kritiek op het politiek functioneren van het college. Men roept de intentie op dat men een verbetering van de Leidse woonsituatie nastreeft, maar ik geloof niet in die in tentie". En daarmee was de kous voor de wethouder af, hij wil er niet meer over praten. Zijn tegenstanders, de samen stellers van het rapport, trach ten de kritiek van Tesslaar te weerleggen door te stellen dat zijn cijfers ongenuanceerder zouden zijn dan de cijfers in het rapport. Volgens hen is het juist Tesselaar die de verkeer de gegevens gebruikt. Dat de wethouder weigert om verder te praten komt volgens de sa menstellers louter en alleen omdat hij niet in staat is de kritiek te weerleggen. Voor de commissieleden werd de wat al te technische discussie te veel. Tot grote teleurstelling van de samenstellers werden de cijfers de cijfers gelaten en verdween het rapport onder de tafel. Eén van de bijlagen van het rapport, waarin een aantal aanbevelingen staan om de huren te drukken, werd door de commissie interessanter be vonden. Hierin wordt onder meer voorgesteld de toekom stige bewoners in een vroeg stadium bij de bouwprojecten te betrekken. Zij zouden, als direct belanghebbende, de kos tenontwikkeling in de gaten kunnen houden. Tesselaar toonde wel de intentie te heb ben de bewoners erbij te be trekken maar verwachtte niet dat dit veel voor de uiteindelij ke'kosten zou uitmaken. Van ambtelijke zijde werd echter wel erkend dat bijvoorbeeld bij de Stevenshof de toekom stige bewoners in een te laat stadium worden ingeschakeld. Ook bij de architectenkeuze wilde Tesselaar de bewoners wel betrekken maar „de ge meente draagt de eindverant woordelijkheid dus die be slist". In de volgende vergade ring wordt de bijlage, die nog een achttal voorstellen bevat, verder besproken. lijk) E| 537.' rondbrengen van een nieuw pamflet. De eigenaar hij woont naast het gekraakte pand is met de krakers gaan praten en verhaalde' bij die gelegenheid de juiste versiè van het ge beurde. Het geschil werd uit gepraat. Er bleek sprake te zijn van een slordig misver stand. „Ik heb uitgelegd, dat ik het pand voor bewoning ge schikt wil maken en dat ik wacht op goedkeuring van de verbouwingsplannen. Niet ie dere eigenaar is per definitie speculant. Bovendien heb ik met de gemeente goede afspra ken gemaakt. Zo is in het koopcontract een anti-specula- tieclausule opgenomen en ik heb de bindende afspraak ge maakt, dat het pand na de ver bouwing wordt verhuurd," al dus de eigenaar. De krakers hebben zich sim pelweg vergist en willen de fouten dan ook herstellen. Zo staat in het pamflet, dat Van Hoogdalem zijn woning in 1980 heeft gekocht. In de offi ciële papieren staan jaar en datum in letters genoteerd. De samenstellers van het pamflet nu, maakten een foutje bij het lezen. De verkoop had name lijk een jaar later plaats. Gisteren werd de politie in de zaak gemengd. „Ik stond vol ledig in mijn recht en had niets kwaads in de zin. Ik sta zelfs helemaal achter het kraak-principe. Toen ik bij mijn woning aanklopte en de krakers onwillig achter de deur bleven staan, ben ik in derdaad naar de politie gestapt om hen van het gebeurde op de hoogte te brengen. Toen werd gevraagd, of ik wilde, dat de zaak ontruimd zou wor den, heb ik onverhoeds ja ge zegd. Maar zeker nu het ge sprek heeft plaatsgehad, maak ik dat uiteraard weer onge daan," aldus Van Hoogdalem. LEIDEN De vakbonden en de direcie van Indal Holland aan de Admiraal Banckertweg in De Waard hebben gistermiddag overeenstemming bereikt over een sociaal plan voor de 34 werknemers, die worden ontslagen. Het sociaal plan kost het be drijf zo'n 400.000 gulden. Indal Holland maakt naast regelaparatuur voor de klimaat regeling in kassen, de hoofdactiviteit van Indal sinds 1966 electrische motoren voor schrijfmachines voor de IBM. IBM heeft het contract voor deze order per 31 maart 1982 opgezegd, waardoor het bestaansrecht voor deze afdeling van Indal Hol land is vedwenen. 28 arbeidsplaatsen zijn overbodig geworden in de productie, de rest in de indirecte sfeer. Momenteel zijn er bij Indal 75. arbeidsplaatsen. Indal heeft in de afgelopen maanden getracht vervangende werkgelegenheid voor de werknemers te vinden, die aan de IBM order werkten, maar dat is niet gelukt. Het uit de wachtslepen van een goed sociaal plan was het enige, dat de vakbonden toen nog restte. De bonden zijn niet ontevreden over het bereikte accoord. „Het komt overeen met sociale plannen die we in vergelijkbare sitiu- aties hebben afgesloten. Het is redelijk," zegt districtsbestuurder T. ter Meer van de industriebond FNV. De werknemers krijgen een uitkering ineens, afhankelijk van hun leeftijd en het aantal maanden, dat zij in dienst waren van Indal. Daarnaast zal Indal hen zoveel mogelijk behulpzaam zijn bij omscholing als dat no dig mocht zijn in verband met een andere baan. De directie gaat inventariseren wat de wensen en mogelijkheden zijn van de werknemers. Het sociaal plan wordt volgende week donderdag aan de leden van de vakbonden voorgelegd. Of Indal nu wel of niet in Leiden blijft, is ook na gisteren nog niet duidelijk. Door het wegvallen van de IBM-order is het pand waar Indal nu in zit te groot geworden. Indal maakt deel uit van het Internatio Müller-concern, dat in Rotterdam is gevestigd. Omdat Indal door het wegvallen van de IBM-order in een te groot jasje is te komen te zitten, is het ohderbrengen van de fa bricage elders in het concern van de meet- eri regelapparatuur in onderzoek genomen. Als Indal inderdaad uit Leiden gaat, wordt het bedrijf onderge bracht in Rijswijk. Het gaat hierbij om Swaay Scheeres bv een dochter van Internatio Muller. Mogelijk wordt er voor Swaay en Scheeres een pand in de Plaspoelpolder in Rijkswijk aange kocht. Indal zou daar bij ondergebracht kunnen worden. De di rectie onderzoekt momenteel of het zinnig is inderdaad naar Rijswijk te gaan ofvdat men toch beter in Leiden kan blijven. Indal praat met twee ondernemingen, die mogelijk de Open plek in het pand aan de Banckertweg kunnen opvullen. Begin maart zou de beslissing moeten vallen. Uit de L.C. van gisteren. zal komen. 'De Hutspotten' waren dé laatste jaren gehuisvest in het Krantzcomplex aan de Lan- gegracht. Daar stonden de wagens gestald en daar wer den de voertuigen ook op gebouwd. Tegen een vergoe ding voor het gebruik van gas- en electricteit was de ge meente als eigenaar verze kerd van een gebruiker van het leegstaande complex en konden 'De Hutspotten' hun feest zo goedkoop mogelijk voorbereiden. 'De Hutspot ten' kwamen bij Krantz te recht, nadat enkele jaren ge leden hun loods aan de Mors singel door brandstichting werd verwoest. Verkoop „September vorig jaar kregen wè een brief van de gemeen te waarin werd meegedeeld, dat we per 1 oktober Krantz uit moesten," zegt mevrouw. Bunnig. Zij is secretaresse van de carnavalsvereniging. Naarstig werd nog gezocht naar een ander onderkomen voor de carnavalsattributen. Er werd met de gemeente ge praat over de leegstaande panden van Clos Leem- brugge, Bakker Co en pan den aan de Rooseveltstraat. Overeenstemming bleef ech ter uit. De wagens van 'De Hutspotten' werden toen ver kocht aan carnavalsvereni gingen in Noordwijkerhout en Duitsland. Volgens me vrouw Bunnig wordt nog wel geprobeerd voor volgend jaar ruimte in een ander fabrieks complex te vinden, maar veel kans van slagen lijkt die po ging niet te hebben. „We moeten weer ergens tegen aan lopen," zegt ze. Uiteraard slaan de Hutspot ten het carnavalsfeest zelf niet over. Er komt op het Stadhuisplein een muziektent en er zal een boerenblaaska- pel door de stad trekken. Verder worden er carnavals feesten voor de kinderen en de bejaarden georganiseerd. Misschien hebben de carna- valvierders met deze muziek tent meteen een oplossing ge vonden voor de grote vijand van het carnaval: het weer. De optocht van vorig jaar werd geteisterd door sneeuw stormen en lage temperatu ren. Van dat probleem zijn de Hutspotten, misschien wel tot vreugde van een aantal vroegere deelnemers aan de optocht, verlost. 190J|optocht van vori9 iaar trok' ondanks de sneeuwbuien veel belangstelling. (S)TbEN Wanneer op 20 tmmiiari het carnaval los- I, zal Leiden wat minder ken van het vooral onder Moerdijk zo populaire ■Vleest. De gebruikelijke ^3.).cht van de carnavalsve- 5 J«ying „De Hutspotten" is De sloop van het ïtzcomplex aan de Lan- heeft de optocht de en^mgedaan. latste acht jaar was het gebruikelijke happening. :n bonte stoet trokken rettes, muziek- en blaas bellen en uitbundig opge- praalwagens door- het im van de stad. Vorig ïwas het waarschijnlijk "itste keer. Dit jaar zal de ht in elk geval .niet |aan en het ziet er naar »t er ook in de komende niet veel terecht van

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3