„Als een patiënt belt, kom ik negen van de tien keer SÉ T Krui-ijs vernielt pyramide van Hannsjörg Voth POP Wrijving tussen Italië en Heilige Stoel na gerechtelijke uitspraak kerkelijk huwelijk REGIO Driekwart HBOërs in Kampen niet bij kerk betrokken LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JANUARI 1982 PAGIN, ZOETERMEERSE ARTS OVER KLACHTEN DOKTERSDIENST: Incident vaak tot structurele zaak verheven ZOETERMEER „Het is pertinent niet waar, dat er door de artsen in het ge zondheidscentrum „Meer zicht" onderlinge afspra ken zijn gemaakt om in de avonduren geen huisbe zoeken meer af te leggen. De feiten loochenen dat trouwens, want ik ben re gelmatig 's avonds de deur uit. Indien er tijdens de dokterdienst telefo nisch wordt gevraagd om een visite, honoreer ik dat in negen van de tien ge vallen". Dokter C.M.R. Dikkeboom, één van de vier artsen van het Zoe- termeerse gezondheids centrum vindt het een on begrijpelijke zaak, dat er zoveel klachten zouden bestaan over de dokters- dienst, de avonddienst, waarbij de Zoetermeerse artsen beurtelings de tele foon bemannen. „Het is vaak zo, dat een inci dent tot een structurele zaak wordt verheven. Als er klach ten zijn, dan moet allereerst dit onderscheid worden ge maakt", meent dokter J.J.M. Vaessen, secretaris van de Stichting Gezondheidscentra Zoetermeer en tevens verte genwoordiger van de plaatse lijke huisartsenvereniging in het stichtingsbestuur. Klachten Deze week zijn door Zoeter- meerders klachten geuit na het overlijden van de Zoeter meerse baby Soesma Prahlad- singh. Doktoren zouden pa tiënten in de avonduren wei geren te bezoeken. De behan deling zou oppervlakkig en onpersoonlijk zijn, en vaak nog door „leerlingen" worden verricht. „Het is bij mij nog nooit voor gekomen, dat patiënten eerst moesten dreigen, voordat ik aan hun verzoek voldeed om te komen. Dat is helemaal niet nodig. Als iemand mij vraagt om een visite, dan praat ik er eerst over wat er aan de hand is. In elk geval moeten er bij twijfels goede afspraken wor den gemaakt: komen, of de zelfde avond nog een keer bel len. Er is altijd een goed over leg met de patiënten. Dan spreek ik nu wel voor mijzelf, maar ik denk, dat mijn colle ga's er net zo ovei" denken", meent dokter Dikkeboom. tersdienst. „Het meest vreem de in dit verband is nog wel, dat de inspraak van de bewo ners in Meerzicht het meest gestructureerd is van alle wij ken. Er is een eigen bewoners- vereniging met een aparte ge- zondheidsgroep, die regelmatig overleg voert met een kern team, waarvan de artsen dan weer deel uitmaken. Dit is de geëigende plaats om dit soort problemen te bespreken. Het verbaast me, dat men niet van deze kanalen gebruik maakt. Maar dat er afspraken zouden gelden om 's avonds geen huisbezoeken af te leggen, is beslist niet waar. Dat zou een absurde situatie zijni We vin den natuurlijk wel, dat we zo veel mogelijk moeten functio neren vanuit ons centrum. Als een arts en route is, is hij na melijk voor anderen niet be reikbaar. Dat moet zoveel mo gelijk worden vermeden. Din gen die overdag tijdens het spreekuur kunnen gebeuren, zoals het uitspuiten van oren en dat soort akkefietjes, moe ten natuurlijk niet door de avonddokter worden uitge voerd. Er is helaas een aantal mensen, dat het onderscheid maar moeilijk kan maken tus sen wat wel en wat geen spoedgeval is". Voetstuk „Het is inderdaad een feit, dat er tegenwoordig veel meer za ken op de praktijk worden af gehandeld. Dat komt onder meer door de verbeterde appa ratuur. In vroeger jaren maak te het spreekuur maar een klein gedeelte van de dag uit. De rest van de tijd werd er rondgereden. Ik vind het jam mer, dat wanneer er klachten zouden zijn, dat ze dan niet met de betreffende artsen worden besproken. Het is vaak een dooddoener om te zeggen dat artsen op een voetstuk staan. Dat is helemaal niet meer zo. Maar toch wordt door dat vermeende voetstuk vaak gedacht „dus zeg ik maar niets". Maar daar schiet nie mand iets mee op. Persoonlijk vind ik, dat als wethouder Groene beweert, dat hem zo veel klachten be reiken, dat hij dan op de een of andere manier zou moeten bevorderen, dat er een gesprek op gang komt tussen de beide partijen. Als daar behoefte aan is, ben ik zelf ook wel bereid om dat te doen. Maar eerst moet ik dan natuurlijk wel weten welke klachten er zijn, wat de inhoud ervan is en wie ze precies betreffen. Het heeft natuurlijk geen zin om te gaan discussiëren over zaken, die misschien op een misverstand berusten. Harmonie Het is in het belang van de ge hele gezondheidszorg in Zoe termeer en van de patiënten dat het werk in goede harmo nie wordt gedaan. Alles wat daartoe kan bijdragen, moet je dan ook doen." Over de klacht, dat patiënten onpersoonlijk worden behan deld: „Er zijn inderdaad oplei dingspraktijken in Meerzicht. Maar dit wordt dan wel van tevoren aan de patiënt meege deeld. Wie er geen prijs op stelt om door een arts-assistent te worden behandeld, kan dat kenbaar maken, zodat men dan de eigen huisarts krijgt.". Dokter Dikkeboom kan hier aan nog toevoegen, dat er in de praktijk van Meerzicht een brochure wordt uitgegeven, waarin precies wordt uitge legd, waarom er artsen in op leiding werkzaam zijn op deze praktijk. „Iedereen kan zelf kiezen door wie hij of zij wil worden behandeld. Maar dat moeten de patiënten dan na tuurlijk wel duidelijk laten weten". Inspraak Han^Jrgvoth^^meer" „Boot aus Stein op Usselmeerbodem Idag is het bouwwerk op het IJsselmeer bij Trintel- haven langs de dijk Enkhui zen-Lelystad, dat in de wande ling ook wel „de paalwoning" werd genoemd, ingezakt en weggesleept Rond tien uur 's avonds is de pyramide door twee ijsbrekers naar de „Houtribbe"-sluizen bij Lelystad gebracht. De in het bouwwerk aanwezige do lomiet van acht ton kwam op de Usselmeerbodem terecht. Van die dolomiet hakte Voth vorig jaar zijn „Boot aus Stein". De kunstenaar zelf was niet in de pyramide aanwezig. Hij is gisteren ijlings uit zijn woonplaats München naar Ne derland gereisd. Monument Een langsvarende kotter ont dekte gisteren dat de pyrami de anderhalve meter onder water hing doordat drie van de negen palen waarop het bouwwerk stond, door kruiend ijs gebroken waren. Twee ijs- brekers uit Urk zijn daarop uitgevaren om het houten ge vaarte van veertien bij veer tien meter te bergen. Volgens zijn allereerste plan zou Hannsjörg Voth zijn „Boot aus Stein" nadat hij ermee klaar was, op de zeebodem laten zakken. Dat mocht niet van Rijkswaterstaat, aangezien het IJsselmeer ter plekke maar drie meter diep is en het enor me stuk dolomiet voor scheep vaart zo een gevaarlijke onef fenheid zou vormen. Voths la tere plan was het aan Rijkwa terstaat te schenken, zodat het een plaats zou kunnen krijgen als monument aan de dijk. Hannsjörg Voth vèrliet eind november vorig jaar zijn pyra mide, aangezien men hem ge waarschuwd had dat de kracht van eventueel krui-ijs het bouwwerk wel eens kon ver woesten. Zijn drie ton kosten de project (voor tweederde zelf gefinancierd) was enerzijds be doeld als irrationeel spel met elementen en refereerde te vens aan monumenten uit de oertijd. Hij zou er in het voor jaar teruggekomen zijn om er de laatste hand aan te leggen en het project daarna te likwi- deren. In een interview voor deze krant vertelde Voth de pyramide graag te laten staan als atelierrüimte voor kunste naars of voor concerten. Dat is dus verleden tijd. BERT JANSMA Carlo Ponti vrijgesproken ROME De Italiaanse filmpro ducer Carlo Ponti, echtgenoot van Sofia Loren, is gisteren in hoger beroep vrijgesproken van smokkel van Italiaans geld naar het buitenland tot een bedrag van enkele duizenden dollars. Een Hof van Appèl in Rome be- aalde dat Ponti en twee andere eklaagden niets hadden gedaan waarvoor zij zich moesten ver antwoorden. De producer in middels Frans staatsburger was in eerste instantie bij ver stek veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. Hij was ervan be schuldigd dat hij de opbrengst van een aantal films had overge maakt op rekening van maat schappijen die waren opgericht in Frankrijk en Liechtenstein. Schilderij van Goya te duur voor Spanje MADRID De Spaanse rege ring denkt er niet aan het por tret van koning Ferdinand VII van Francisco de Goya y Lu- cientes te kopen dat op vijf fe bruari in Bonn wordt geveild. De uitgangsprijs is vastgesteld op 6.6 miljoen mark. Javier Tusell, directeur-generaal voor schone kunsten in Madrid, noemde de som té hoog. Spanje zal volgens hem vol staan met het sturen van een waarnemer naar Bonn. Het portret van 91 bij 67 cm wordt te koop aangeboden door de Basler Bank. Het was in brie ven aan het Prado en Koning Juan Carlos voor rechtstreekse aanschaf aangeboden aan de Spaanse regering. Studio Sport wil lange uitzending op zaterdagavond HILVERSUM Omdat het voetbalprogramma grotendeels naar de zaterdagavond ver schuift wil de NOS-televisie- rubriek „Studio Sport" op die avond een lange uitzending van ongeveer drie kwartier. Volgens „Spreekbuis", het blad voor alle omroepmede werkers heeft Richard Schoonhoven, programma- commissaris televisie op ver zoek van „Studio Sport" een procedure op gang gebracht om dit te bereiken. Voor een dergelijke uitzending zouden andere omroepen zendtijd moeten inleveren. Jaap van Zweden nu definitief benoemd noemd tot eerste concert meester van het Concertge bouworkest naast Theo Olof. In verband met de vacature, ontstaan door het vertrek van Herman Kreb- bers had hij een tijdelijke aanstelling gekregen. Deze is nu, na raadpleging van de chef-dirigent, de Artis tieke Commissie, de beoor delingscommissie voor deze aanstelling en het bestuur van de Vereniging der or kestleden omgezet in een aanstelling voor onbepaal de tijd.' Barbara Dickaon „Run Like The Wind", Eplc/CBS. Sammy Hagar „Standing Hampton", Gotten Recorda/CBS. Afraid Of Mice „Afraid Of Mice", Chariama/Phonogram. Barbara Dickson. Barbara Dickson Van de Schotse Barbara Dickson is de vierde elpee „Rui like the wind" verschenen. De zangeres, die haar bekendc heid kreeg door de single „January, February" komt o haar nieuwe plaat wat mat over. Het album kent eigenlijk maar twee uitschieters waarbij ze zich vocaal op haar ge elli mak schijnt te voelen. Dat gebeurt op de al eerder als sin 'tel gle uitgebrachte „Another Suitcase In Another Hall" heOliei door Andrew Lloyd-Webber Tim Rice geschreven num e mer voor „Evita" en het hele mooie „Surrender To Thmti Sun", waarbij steeds aanzwellende violen haar glashelder ies stem ondersteunen. Op de overige nummers gaat ze on oli; geïnspireerd te werk. Het oude Beatles-succes „The Lon wij And Winding Road" bijvoorbeeld is in Barbara's uitvoerin l I uiterst vervelend. Op „Run Like The Wind" staat veel ou et werk, buiten het al eerder genoemde Beatles-nummer e tot de song uit de musical „Evita" vinden we ook de al in 198hidi als single uitgebrachte „Caravan Song" en het Carol Kinfc sc nummer „Will You Love Me Tomorrow". Laatst genoemdtch mist de sprankelende aanpak die een oud succes nieuw o ven in kan blazen. Werden haar tweede en derde elpef 1 door Alan Tarney geproduceerd, voor de nieuwe elpetn ging ze met een aantal producers in zee als Mike Batt, Alajen i Tarney en Paul Bliss terwijl ze zelf ook achter het mengpaginj neel plaats nam. De producers leverden ook het songmatsen riaal aan. Hierdoor werd het wel een gevarieerde plafrze maar helaas nauwelijks interessant. ngs re rkei Sammy Hagar bij De Amerikaan Sammy Hagar timmert na zijn ontslag uólie Montrose nu alweer zo'n zeven jaar als solo-artiest aan din I weg. De platen die hij in die tijd afleverde, zijn van eden vrij constante kwaliteit (de een misschien iets beter dan »er: ander). De gitaarrock van Sammy en zijn imiddels alw» vier jaar bestaande band is inmiddels op een zestal plal terug te horen. Op de nieuwe langspeler „Standing Hampn 1 ton" gaat Hagar opnieuw heerlijk te keer. Geen eenvoui' ge rock roll zoals veel hard-rockbands die producer» De op Amerikaanse leest geschoeide muziek (samenzai vocale invulling door een achtergrondkoortje) is melodie en niet alleen beperkt gebleven tot snerpende gitaargeli den. Sammy Hagar groeit muzikaal nog steeds (zijn tekst» worden evenals de muziek steeds beter) en dat betek» dat er op zijn albums ook wordt geexperimenteerd heeft bijvoorbeeld de hulp ingroepen van Tom Scott, die „Piece Of My Heart" zijn trompet laat schallen. Ook synthesizer gaat een steeds grotere rol spelen in Hagai muziek, luister maar naar „Can't Get Loose", en „Insifttw Lookin' In". Hoogtepunten zijn er op „Standing Hamptoi genoeg zoals het Led Zeppelin-getinte „Baby It's You" het ruwe „There's Only One Way To Rock". De plajgen waarvoor Hagar hét leeuwedeel schreef, werd geprodfin ceerd door Keith Olsen. bht< jke ►lie Afraid Of Mice Over Afraid Of Mice kunnen we kort zijn. De uit Livi pool afkomstige band bracht eind vorig jaar een prima sii? st' gle uit „Popstar". Er kon dus hoopvol naar de eerste elpén ,s worden uitgekeken. Zouden ze zich waar kunnen maker™1 Het antwoord is nee. Op de debuut-elpee van Afraid (Hfe Mice is er artistiek gezien niets nieuws onder de zon. ViP1 bestaande bands werden wat muziekstijlen gestolen en d®1® de Afraid Of Mice-manier op plaat gezet. Zo klinkt „I Wait" door het typische gebruik van synthesizers en i len bijvoorbeeld als een Gary Numan nummer. Philj Franz Jones (die een prachtige stem heeft) zal als tek*"*' schrijver en componist zijn favoriete elpees eens een tij» opzij moeten zetten misschien helpt het hem om op volgende plaat iets „eigens" te creëren. HANS PI# Lc wa Tussen het Vaticaan en Italië zijn opnieuw span ningen ontstaan. Het gaat ook nu weer over het concordaat, behorend bij het in 1929 gesloten Ver drag van Lateranen, waarin de verhouding tussen de Heilige Stoel en. de Italiaanse staat is vast gelegd. Het hoogste rechtscollege in Italië, het constitutionele hof in Rome, heeft dezer dagen namelijk beslist, dat de uitspraken van de Ro meinse Rota, de kerkelij ke rechtbank, met be trekking tot het huwelijk, niet automatisch door de Italiaanse autoriteiten worden erkend. De des betreffende bepaling in het concordaat is dan ook ongeldig. Volgens het constitutionele hof kan de paus of de Rota wel.vinden, dat een „gesloten maar niet voltrokken" huwe lijk is ontbonden, maar deze ontbinding geldt dan niet voor het Italiaanse recht. Het bureau van de burgerlijke stand, dat dergelijke docu menten van de Rota ter in schrijving krijgt aangeboden, moet deze documenten weige ren. Eerst zal een Italiaanse rechter de zaak moeten bekij ken. De bepaling in het con cordaat, die de kerkrechterlij ke ontbindingsgrond ook van toepassing verklaart voor het Italiaanse recht, geldt niet meer. Tevens beslist de Italiaanse hoge raad, dat een kerkelijk geldig kinderhuwelijk (vrouw veertien jaar, man zestien jaar, minimaal) niet geldig is volgens het Italiaanse recht. De betreffende bepaling van het concordaat. Als mensen van deze leeftijd een huwelijk willen aangaan, dat door de Italiaanse wet wordt erkend dienen zij bij de kinderrechter te zijn en niet bij hun pastoor. Het komt niet vaak voor, dat een Italiaanse rechter zo dui delijk het concordaat terzijde schuift. Verrassend is deze ontwikkeling vooral voor al die mensen die, naar nu blijkt ten onrechte, dachten, dat een door de Rota ontbonden hu welijk ook voor het Italiaanse recht niet meer zou bestaan. Ze zijn dus feitelijk nog steeds getrouwd. Zijn ze hertrouwd, dan is er formeel sprake van bigamie. Kinderhuwelijken, voor het altaar gesloten, blij ken nu volgens het Italiaanse recht, eveneens schijnhuwelij ken te zijn. Om hoeveel be trokkenen het hier gaat, is niet bekend, maar men houdt rekening met een aantal van enkele duizenden. Vooral sinds de invoering van het nieuwe familierecht in Italië (in 1975), wordt het con cordaat van 1929 als knellend ervaren. Herhaaldelijk gaan er stemmen op om te komen tot een nieuwe juridische ver houding met het Vaticaan, die in elk geval moet uitgaan van de superioriteit van de Ita liaanse staat in zaken van Ita liaans burgerlijk recht. Maar ondanks vijf jaar vergaderen door een speciale parlemen taire commissie en vijf ont werpen voor een nieuw ver drag is men nog niet dichter bij een oplossing gekomen. Niemand maakt er een ge heim van, dat de verhouding tot het Vaticaan een veel te gevoelige materie is voor de meeste Italiaanse politieke partijen, zeker op dit moment. Het Vaticaan slaat de ontwik kelingen met lede ogen gade. De „Osservatore Romano", de spreekbuis van het Vaticaan, heeft dezer dagen in een bit ter commentaar op de uit spraak van de Italiaanse hoge raad, gewezen op de onaan tastbaarheid van het concor daat. Waar twee partijen iets overeenkomen zijn twee par tijen gebonden en daaraan mag de ene partij, Italië, zich niet eenzijdig onttrekken. „Wat zou men ervan zeggen als dezelfde procedure bij an dere internationale zaken zou worden toegepast?", aldus de Osservatore, eraan toevoe gend, dat het niet aan de paus ligt, dat er nog steeds geen nieuw concordaat is. Een enquête onder de studen ten van de vier christelijke academies in Kampen heeft uitgewezen, dat driekwart van hen zich niet of nauwe lijks betrokken voelt bij een kerk. De oorzaak daarvan ligt in het feit dat blijkens een rapport van de Commissie Studenten Pastoraat van de christelijk-gereformeerde kerk studenten hun vragen op diverse terreinen niet in de kerk herkennen. Overigens wordt de betrokkenheid niet groter bij speciale kerkdien sten voor studenten. Slechts eenentwintig procent zei hier voor te voelen, maar vieren zeventig procent wees deze suggestie van de hand. Vijf Èrocent wist het niet. >e bestaande evangelisatie diensten spreken de studen ten doorgaans volstrekt niet aan, omdat ze tijdloos zijn, te simpel en vaak aangepast aan de bestaande, kleinburgerlijke moraal. De commissie maakt zich zorgen over het feit, dat in de Kamper kerken soms „clubgeest en kleinburgerlijk heid" valt te bespeuren. „Wij lijden onder de lauwheid van veel mede-christenen, die. hier geen taak zien. We kun nen ons echter niet permitte ren dat zoveel jonge en vaak veelbelovende mensen de kerk (teleurgesteld) de rug toekeren", aldus de commis sie. Aan de enquête heeft vijftig procent, ofwel 525 van alle HBO-studenten meegedaan. Van alle studenten is, naar ei gen zeggen, 85 procent gods dienstig opgevoed. Korte metten De zevenentwintig dekens van het bisdom Den Bosch hebben tijdens een vergade ring, die aan de invoering van het „permanente diaconaat" was gewijd een resolutie aan genomen, waarin zij zeggen van mening te zijn, dat het theologisch mogelijk en pasto raal gewenst is, dat het per manent diaconaat ook voor vrouwen openstaait. Dit moet door bisschop Bluyssen en diens staf worden gestimu leerd langs dë geëigende we gen. Het permanent diaconaat is door het Vaticaans concilie opnieuw ingevoerd als een zelfstandig ambt en niet als een fase naar het priester schap. Gehuwde mannen kunnen wel diaken worden, maar voor een vrouw is dit ambt niet weggelegd. De „dwaze moeders van de Plaza de Mayo" in Buenos Ai res vinden, dat de kerk in Ar gentinië zich onvoldoende heeft ingespannen voor de talrijke verdwijningen in hun land. In een brief aan de paus, benadrukken de moeders, dat niet zoveel mannen geruisloos zouden zijn verdwenen als de kerk vanaf het begin openlijk haar afkeuring had uitgespro ken en de daders, die bekend zijn, aan de kaak had gesteld. Naar de mening van de moe ders staat de houding van de Argentijnse bisschoppencon ferentie in schrille tegenstel ling tot die van de andere La- tijnsamerikaanse bisschoppen conferenties en de houding van de Poolse bisschoppen, die onbevreesd als verdedi gers van de menselijke waar digheid optreden. De twee grootste kerkge nootschappen van Schotland, de presbyteriaanse kerk van Schotland (anderhalf miljoen leden) en de rooms-katholieke kerk (820.000 leden) hebben besloten eikaars doop te er kennen. De Southern Baptist Con vention, na de r. k. kerk het grootste kerkgenootschap in de Verenigde Staten met ruim 3100 zendelingen in vijfenne gentig landen, heeft het con gres gevraagd de CIA te ver bieden agenten als zendelin gen uit te zenden of zoge naamde zendingsorganisaties in het leven te roepen als dekmantel voor spionage-acti- viteiten. De zendingsafdeling van de convention besloot hiertoe, nadat president Rea gan kortgeleden de richtlijnen voor de CIA versoepelde. Leiders van drie grote lu therse kerkgenootschappen in Amerika hebben de hoop uit gesproken, dat in 1988 éen lu therse kerk een feit zal zijn. De congressen van de Luther se Kerk in Amerika (drie mil joen leden), de Amerikaanse Lutherse Kerk (2,3 miljoen le den), en de Vereniging van Evangelische Lutherse Ker ken (108.000 leden) moeten in september op afzonderlijke bijeenkomsten stemmen over het voorstel om verder te werken aan het fusievoorstel. Als de plannen doorgaan zal de nieuwe kerk 5,5 miljoen lutheranen tellen, tweederde van het totaal aantal luthera nen in Amerika. Leken betrokken bij voorbereiding "w van conferentih e bisschoppen Brii 1983 T Voor de eerste keer nte len alle rooms-katho jig( ken worden gera pleegd bij de voorbej ding van een wereld schoppenconferentie, melijk die, welke worWQ gehouden in de hed, van 1983. s jj Mgr. Josef Tomko, secre van de bisschoppenconfe ïri1 tie, deelde dit gisteren in ee] ticaanstad mee, toen hij Iïiï voorbereidend docui ;ng presenteerde over het th Ue van de synode: „Verzoe t r en boete in de missieopdi van de kerk". Alle bissc pen ontvangen het docur Ce en moeten de gelovigen r^ro] plegen alvorens zij hun jen mentaar aan Rome ge js Tot de vorige synode -"irijt in 1980 over het gezin atie vingen de bisschoppen"vei document vertrouwelijk aat antwoordden erop zonde rsc] leken te raadplegen. uide

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16