onn beleeft grotesk elastingschandaal tensief speurwerk kan Zeebeen weer gezond maken groenteboeren ■ezen verlies ^an 2000 banen Kritiek vakbonden op middenschool plannen jnenland/büitfnt'antT Vervuild Centre Pompidou voorlopig gesloten Prikklok op universiteit Amsterdam? LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JANUARI 1982 PAGINA 15 etenschappers waarschuwen jen chemische wapenwedloop HAAG De Vereniging van Wetenschappelijke Wer- hebben in een brief aan de vaste kamercommissie voor nsie erop aangedrongen dat ons land stelling neemt te- Ie dreigende internationale chemische wapenwedloop, s etenschappers vinden dat Nederland er in NAVO-ver- n op aan moet dringen dat de Verenigde Staten hun ^genoten eerst raadplegen voordat het besluiten neemt n gebied van de chemische bewapening. De vereniging dat in sommige gevallen de chemische wapens de tussen de conventionele wapens en kernwapens zullen ,len. Nederland beschikt zelf niet over chemische aan- el ipens. Ons land heeft zich in het verleden echter het voorbehouden om met chemische wapens terug te als het daarmee wordt aangevallen. De vereniging wil Jederland dit voorbehoud intrekt. Andere NAVO-sta- nr ufoals Duitsland, Italië en Denemarken, hebben dit al- gedaan. De wetenschappers vinden dat ons land zich tend moet rchten tegen chemische aanvallen. Ideel hl tene De ,voln arlei rrein stelmji, ïowel sdien ver VOlJ Praal voor Oeteldonk In gymzalen, bedrijfs hallen en oude schuren zijn de Oeteldonkers uit Den Bosch al weer ver gevorderd met de voor bereidingen voor de grote Carnavalsoptocht 22 januari. Deze Oetel- donker legt accuraat de laatste hand aan een muziekinstrument van papier-maché. Met car naval mag zijn creatie een paar uur pralen. Daarna wordt het muzi kale sextet weer snel „ontbonden". Specialisten: alleen praten over totaalpakket UTRECHT De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) houdt vast aan het „protocol" dat in december 1980 een eind maakte aan het conflict tussen de LSV en de rege ring over de specialisteninkomens. Een woordvoerder van de LSV zei gisteren desgevraagd dat er met de specialisten alleen te praten valt over een „totaalpakket" en niet over „losse stukjes daaruit". Dat protocol werd opgesteld, na dat de LSV een kort geding had gewonnen tegen een prijs maatregel die een forse tariefsverlaging inhield. De huidi ge minister van volksgezondheid, Gardeniers, wil dit jaar ook stevige tariefsverlagingen doorvoeren en ze heeft deze week in de Twede Kamer gezegd, dat ze daarover op korte termijn met de LSV gaat praten. De minister vindt tariefs verlagingen nodig omdat onafhankelijke accountants heb ben becijferd dat de gemiddelde specialist aanzienlijk bo ven het norminkomen van 181.500 zit. De woordvoerder van de LSV zei gisteren dat deze berekeningen „in de ver ste verte niet kloppen met de realiteit". 18 maanden voor totaalweigeraar ARNHEM Totaalweigeraar Joost Duinhof (19) uit Apeldoorn is gisteren door de Krijgs raad in Arnhem veroordeeld tot achttien maanden celstraf. Duinhof, bepaald geen aan hanger van de anti-militaristische actiegroep Onkruit, is tegen ieder geweld, maar wil een ander wél vrijlaten om te kiezen voor het ge bruik van geweld. Dat in tegenstelling tot an dere totaalweigeraars. Maar de auditeur-mili tair vond het niet billijk om de ene totaalwei geraar zwaarder te straffen dan de andere. De aanklager vond steun bij de Krijgsraad. Duin hof hoopte op een alternatieve straf. Hij deed geen beroep op de wet gewetensbezwaren, om dat hij zich dan voor de commissie erkenning gewetensbezwaarden moet verantwoorden. „Ik kan niet toestaan dat mijn geweten wordt ge test om mijn oprechtheid te meten". E J1DERMEIER-WATERGATE IN WEST-DUITSLAND l n onze correspondent Ami van Vree) ij De Westduitse ike partijen, met de CDU/CSU en de zijn verwikkeld in belastingschandaal, jn dit geldt voor ijen onderge it in schitterende ge- met een grote un Uneelsstaf. Die onder- n,er4ns, de meerdaagse IS d^.ongresSen in luxu- pongrescentra, propa- rachiP-happenings, per- geldejangsten, bonte avon- el vifcn reclamecampagnes b'i djn de partijen jaarlijks gèaf nvo1 6e'd. kan niet allen door pt W(dragen uit de staatskas of meeJ(buties van de leden wor- rgaaPpgebracht. De partijen in veel giften (in het „Spenden") van- kapi- rachtige particulieren en het bedrijfsleven. Een £1 lijke *inanciële onder- ing van partijen is slechts beperkt bedrag (1800 DM) aftrekbaar voor de belas ting. Bovendien moet de naam van de gever openbaar wor den gemaakt De wetgever stelt deze strenge eisen om te voorkomen dat politieke par tijen worden omgekocht Daarentegen mogen giften aan andere organisaties en vereni gingen die „een algemeen nut" nastreven (en dat begrip wordt heel ruim uitgelegd) tot een veel hoger bedrag fiscaal wor den afgetrokken en blijven de gevers anoniem. Schandaal De inmiddels bij iedere Duit ser bekende „Spendenaffaire" is aan het rollen gekomen toen enkele maanden geleden pu blicaties verschenen over trucs van partijen om meer geld binnen te krijgen. Het' Open baar Ministerie is bezig is met een omvangrijk onderzoek en bladen als Der Spiegel en Stern proberen elkaar te over troeven met nieuwe onthullin gen. Daarbij werden alle par tijen in het parlement, vooral CDU-CSU en FDP, maar in mindere mate ook de SPD aan de schandpaal genageld, als mede bijna duizend firma's en bedrijven die giften deden. Als meest prominente boosdoeners kwamen minister van econo mische zaken, Graf Lambs- dorff (FDP), en Walther Leis- Ier Kiep (CDU-lijsttrekker in Hamburg) uit de bus. Het schandaal bestaat hieruit, dat bedrijven en particulieren miljoenen guldens stortten op rekeningen van zogenaamde organisaties tot nut van het al gemeen. Deze bleken echter brievenbusorganisaties, met als voornaamste bezigheid het naar de kassen van de partij- centrales in Bonn doorsturen van alle giften. Andere trucs werden aangetroffen bij onder meer het SPD-blad „Vor- waerts", dat geld kreeg voor nooit geplaatste advertenties. „Biedermeier Watergate" In de media is al de naam „Watergate" gevallen. Maar vergelijkingen met dit schan daal lijken vooralsnog over dreven. De procureur-gene raal, die meer dan 800 onder zoeken heeft lopen, heeft nog geen enkele aanklacht inge diend en bovendien ziet het er naar uit dat niemand zich in deze affaire persoonlijk heeft verrijkt. Het ging inderdaad alleen om het vullen van de partijkassen. Wel kan men van een „Biedermeier Water gate" spreken vanwege de gro teske bijverschijnselen van de Spendenaffaire. Zo werd in een ongekende eensgezindheid door de SDP, FDP en CSU een wetsontwerp ingediend, dat amnestie beloofde aan be lastingontduikers die zichzelf aanmelden en daarbij berouw betonen. Nog nooit is de geza menlijke Duitse pers zo over haar politici heengevallen als na het bekend worden van dit voornemen. Een wetgevend li chaam zou zich corrumperen door een regeling te treffen die in eerste instantie beoogde henzelf schoon te wassen?! Al leen dankzij het veto van een aantal nuchtere SPD- parle mentariërs is deze dubieuze gelegenheidswetgeving achter wege gebleven. Commissie Er komt nu een onafhankelij ke commissie van deskundi gen onder voorzitterschap van Bondspresident Carstens, die gaat onderzoeken hoe in de toekomst de partijen aan Het nodige geld moeten komen, zonder daarbij van illegale praktijken gebruik te hoeven maken. Nu de „amnestie-wet geving" niet doorgaat, moet er rekening mee worden gehou den dat de justitie op een gege ven moment tot strafrechtelij ke vervolging zal overgaan. Wie daarbij betrokken zullen zijn en in welke mate, is op dit moment nog onbekend. Wel is duidelijk dat één politieke groepering, namelijk de „Groenen", gretig profijt zal trekken uit de Spenden-affai- re. Voor deze alternatieve par tij, die voornamelijk is ont staan als gevolg van het heer sende onbehagen over de ge vestigde partijen bij vooral jonge kiezers, komt het schan daal als een geschenk uit de hemel. Direct werden stickers verspreid met de tekst: „Wij financieren onze partij niet door belastingontduiking", ge- het gironummer Het Centre Pompidou. (Van or\ze correspondent Jan Drummen) PARIJS Het meest be zochte Parijse monument, het culturele centrum Georges Pompidou, is sedert 10 janua ri als gevolg van een staking gesloten. Beaubourg, zoals het centrum in de wandeling genoemd wordt, kan niet ge opend worden alvorens een staking van 58 schoonmakers ten einde is. De directie van hei centrum kan daartegen niets uitrichten, omdat de ar beiders niet in dienst van Beaubourg maar van een schoonmaakonderneming zijn. Beaubourg en de meer dan 24.000 bezoekers die normaal elke dag naar het centrum komen, zijn daar de dupe van, evenals de rond het ge bouw liggende talrijke cafe's, restaurants en zaken en zelfs de straatacrobaten en muzi kanten die op het plein voor het gebouw hun ambacht plegen uit te oefenen. De unieke aan de Ameri kaanse kunstenaar Pollock gewijde tentoonstelling is nu in het water gevallen en zal vermoedelijk niet meer (in Parijs of elders) georgani seerd kunnen worden. De vele werken waren bij wijze van uitzondering uit talrijke landen in Parijs bijeenge bracht. De 12.000 personen, die dage lijks de bibliotheek van het centrum bezoeken, zijn bij zonder gedupeerd, omdat ve len van hen daar werken moeten raadplegen voor hun studie. De toeristen in Parijs moeten zich voorlopig tevre den stellen met de klassieke attracties als de Eiffeltoren, het Louvre en andere musea. ltl HAAG Wil de tieme bedrijfstak, het een van ons land, P3 ve kansen krijgen om j* iternationale concur- het hoofd te bieden, Jlin8s intensiever speuren tenJ nodig. De financie- r r%an onderzoekspro- !"ouk op het gebied van ronica/informatica, liatisering, renovatie 4 ernergiebesparing rdt echter wel snel van de grond komen, wil er ook kans zijn op toekom stige werkgelegenheid. De Stichting Coördinatie Ma ritiem Onderzoek (CMO) die tot deze conclusie is gekomen, heeft voor der gelijke research in de ko mende vier jaar 65 miljoen gulden nodig. Deze onlangs aan de rijksover heid gedane voorstellen zijn de eerste levenstekenen van deze stichting onder voorzitterschap van oud-minister Trip (weten schapsbeleid). CMO is een jaar geleden officieel aan het werk gegaan als samenwerkingsver band tussen scheepvaartbedrij ven, de maritieme onderzoeks- wereld en de overheid. De stichting coördineert alle wen sen die de verschillende be drijven hebben ten aanzien van research. Terwijl er in moeilijke jaren miljarden guldens zijn besteed om de maritieme industrie bo ven water te houden, is er aan onderzoek maar weinig uitge geven. Het is al een oud ver haal dat bezuinigen noodzake lijk zijn opdat de industrie meer kan investeren en er meer werkgelegenheid komt, zo stelt CMO. Maar verant woord investeren is alleen mo gelijk wanneer onderzoek daaraan vooraf gaat. Onder zoek kan bijvoorbeeld aanto nen of een bestaand produkt voor verbetering in aanmer king komt, of dat er mogelijk heden zijn voor een nieuw produkt. Produktontwikkeling en kostenbeheersing staan voorop in de verschillende on derzoeksprojecten. De bedrijfsvoering in de zee scheepvaart moet zich van modernere methoden bedie nen. Het gaat ook om beheer sing van het technisch onder houd, verdere automatisering van de navigatie- en bestu ringssystemen aan boord en vooral besparing op het ener gieverbruik. Ontwikkeling van nieuwe methoden voor olie- en gaswinning tenslotte, kan de offshore van ons land een groter marktdeel ver schaffen. Volgens CMO heeft Nederland een unieke kans om die tech nieken te ontwikkelen om de nu nog „marginaal" genoemde velden in economisch goed ex- ploiteerbare velden kunnen veranderen. Doordat de Noordzee tot de meest woeste zeeën behoort, zal het mate riaal dat ontwikkeld wordt om deze zee te trotseren, zeker ook in andere gebieden toepas baar zijn en ook in ons land gebouwd kunnen worden op grond van de verkregen tech nologische voorsprong. Uit de gehele bedrijfstak zijn het afgelopen jaar talloze ver zoeken voor onderzoek ge daan. Een aantal projecten met een totale waarde van dertien miljoen hebben de toets der CMO-kritiek doorstaan, maar de stichting kan dit jaar slechts voor zes miljoen aan projecten laten uitvoeren. Het zijn onderzoeksprojecten die uiteindelijk aan de gehele be drijfstak ten goede moeten ko men. Het betreft ontwerp-stu- dies bijvoorbeeld voor compu ter-research, kunstofmateria- len, scheepsakoestiek en -be wegingen en veiligheid ter zee. CMO coördineert en stimu leert de verschillende onder zoeksmogelijkheden. De stich ting verzorgt de financiering, overlegt met de verschillende onderzoeksinstituten en heeft soms het hoofdaannemers- schap van bepaalde grote pro jecten. CMO draagt dan de verantwoordelijkheid naar de overheid, zorgt er voor dat de projecten op tijd klaar zijn en dat het geld de goede kant op gaat. Kortom, CMO onder zoekt waar onderzoek nodig is. waj! HAAG Als er niet heel snel verstrekkende en .lelijke maatregelen getroffen worden, zullen bin- tijd 2000 groenteboeren hun baan ver in. Volgens een kortgeleden onderzoek van het luktschap voor Groente en Fruit kan dat aantal l veel hoger uitvallen". naamsté oorzaak daarvan zijn volgens de groenteboeren de i van groente, fruit en aardappelen die tegen aantrekkelijke hun produkten rechtstreeks aan de man brengen. De itelijke Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groen- j Fruit heeft staatssecretaris P. van Zeil van Economische n een protestbrief gestuurd. De bond zegt „buitengewoon rgesteld" te zijn in de maatregelen die Van Zeil tot nu toe itto heeft, temeer daar deze niet ondersteboven lijkt te zijn het dreigende verlies aan arbeidsplaatsen. Zeil wil onder anderen liever eerst de resultaten afwachten jen onderzoek dat de Economische Controle Dienst zal doen jde gang van zaken bij telers en groenteboeren. Maar daarin ae bond weinig vertrouwen te hebben, omdat het erg lang |i kan voordat de zwaar onderbemande ECD dergelijke on tken heeft afgerond. pdbouwbedrijven die oneigenlijk als detailhandelaar optre- pehoeven als gevolg van de nu geldende regelingen niets btw af te dragen, maar kunnen fikse bedragen terug laten ?n in de bedrijfskas, aldus de bond. Dit in tegenstelling tot |hte detaillist die de btw wel moet afdragen. ^tuigen pleegden meineed Een 37-jarige man uit Enschedé en een 43-jarige man >en, eigenaar en assistent van de sexclub Paradiso in Ees te), zijn gisteren tijdens een zitting van de rechtbank in 4 wegens meineed gearresteerd. Zij waren twee van de ze len getuigen die werden gehoord over een schietpartij in len, op 15 september. Daarbij raakte overigens niemand ge- De getuigen verklaarden dat hun zaak op de bewuste 1 gesloten was. De verdachte in deze zaak zei dat hij toen >ezoek aan de club had gebracht. Dat was juist, de club op iwuste avond wel degelijk open. De zaak wordt vandaag NIEUW BAGAGE-DEPOT Het Amsterdamse Centraal Station wordt tors pot aangelegd, waarbij overigens de bestaande archl- verbouwd. Aan de westzijde is een nieuw bagage-de- tectuur zo veel mogelijk bewaard Is gebleven. Kapers laten gijzelaars Colombiaans toestel vrij CALI De zeven vliegtuig- kapers van het Colombiaanse vliegtuig hebben gisteren alle nog resterende gijzelaars vrij gelaten. In ruil voor het opge ven van hun kaping kregen de zes mannen en een vrouw, die lid zijn van de linkse guerrilla- organisatie M-19, de beschik king over een particulier vliegtuig.Daarmee zijn zij ge land op het Caribische eiland San Andres. AMSTERDAM De diensthoofden en coördinatoren van de centrale diensten van de Amsterdamse universiteit willen dat er „een deugdelijke aan- en afwezigheidsregeling" wordt getroffen. En het beste middel om te controleren of zo'n re geling ook wordt nageleefd is de prikklok, zo menen zij. Dit staat in een notitie over werktijden. Dat meldt het weekblad van de universiteit „Folia Civitatis". In de notitie wordt ge steld dat personeelsleden te laat komen, te lange lunchpauzes nemen en te vroeg vertrekken. De controle op de werktijden is afgenomen sinds in 1975 de variabele werktijd werd toege staan. Deel Boekarest per dag vier uur stroomloos BOEKAREST In verschei dene wijken van de Roemeen se hoofdstad Boekarest wordt gedurende vier uur de elektri citeitsvoorziening afgesloten in een poging te bezuinigen op energie. De maatregel is giste ren ingegaan. Er blijkt opnieuw uit, dat het land gebukt gaat onder ernsti ge economische problemen. Roemenië, dat vroeger olie uit voerde, moet nu energie in voeren, omdat de eigen voor raden de afgelopen jaren uit geput zijn geraakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werknemersbonden en onderwijs vakorganisaties hebben overwegend negatief gerea geerd op de gisteren gepresenteerde middenschoolnota van minister Van Kemenade. De FNV vindt de voor stellen niet ver genoeg gaan: de middenschool moet niet drie- maar vierjarig worden en bovendien moet de middenschool gevolgd worden door een integraal inge voerde bovenschool. De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel is evenmin gelukkig met de nota „Verder na de basisschool". Deze orga nisatie noemt het teleurstellend dat er na de middenschool eigenlijk geen vernieuwing van het voortgezet onderwijs volgt. De ABOP betreurt ook dat niet echt gekozen is voor doorbreking van het vakkenstelsel. Het Nederlands Genoot schap van Leraren is van mening dat de nota teveel een poli tiek stuk is, met teveel ideologie „over de ruggen van de le raren heen". Volgens NGL-voorzitter Van den Maagdenberg hebben de bewindslieden teveel willen aansluiten op het ba sisonderwijs. Daardoor ontstaat naar zijn mening een grotere kloof tussen basis- en voortgezet onderwijs. De Katholieke Onderwijs Vakbond heeft zich in een eerste commentaar positief uitgelaten over de plannen van minister Van Kemenade en staatssecretaris Deetman. De KOV vindt het zeer terecht dat in de middenschoolnota wat minder de nadruk is gelegd op de gelijkheid van kansen en de ophef fing van achterstanden in het onderwijs. De KOV vraagt zich wel af of het voortgezet basisonderwijs (zoals de mid denschool nu wordt genoemd) ingevoerd kan worden zonder extra geld. De CDA-fractie in de Tweede Kamer is verheugd over de aanpak van het middenschoolproject; de VVD is van mening dat het mogelijk moet zijn voor praktisch-begaafde leerlingen extra doe-vakken en voor kennis-gerichte leerlingen ook Grieks en Latijn te krijgen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15