Dozier snel weer aan de slag Omstreden bisschop onderhandelaar voor Vaticaanse werknemers Haig boekt geen vooruitgang in Israël en Egypte BUITENLAND Dieet houden per computer ;e Raad van Europan- veroordeelt TurMr voor schending van mensenrecht i „Nieuw federalisme" van Reagan met gemengde gevoelens ontvangen Salvadoraanse guerrilla's vernietigen luchtmachtbasis KAIRO De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Haig, die opnieuw vergeefs getracht heeft het vredesproces tussen Israel en Egypte te activeren, liet gisteren weten een speciale bemid delaar te zullen benoemen. Deze zal als onderhan delaar moeten optreden om Egypte en Israël tot overeenstemming te brengen inzake de kwestie van Palestijnse autonomie. Na een gesprek met de Egyptische president Moebarak zei Haig, dat hij geen ultimatum had gesteld en dat hij evenmin met nieuwe Amerikaanse voorstellen was ge komen. „Wat wij proberen te doen is kijken of wij een eind kunnen maken aan een aantal bestaande menings verschillen", zei Haig tijdens een persconferentie in Tel Aviv voor zijn vertrek naar Egypte. In Israel had Haig met onder andere premier Begin overleg gevoerd over zelfbestuur voor de Palestijnen in de bezette gebieden. Hier had hij al geen enkele vordering kunnen maken. LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JANUARI 1982 PAd Spoedzitting over inlijving Golan NEW YORK De veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gis teren besloten een spoedzitting van de algemene vergadering te hou den om de annexatie van de Golan- hoogte door Israël te bespreken. 13 van de 15 leden van de veiligheids raad stemden voor de resolutie, die door Jordanië ter tafel was ge bracht. De Verenigde Stated en Engeland onthielden zich van stemming. Volgens VN-regels moet een spoedzitting van de algemene vergadering van de algemene ver gadering beginnen binnen 24 uur nadat het besluit daartoe is geno men. Het debat begint vandaag en zal waarschijnlijk een week duren.' Franse televisie: geen sexadvertenties PARIJS De directeur van het derde Franse televisienet heeft te elfder ure het plan tot het uitzenden van sexadvertenties in de nach telijke uren geannuleerd. De directeur ver klaarde dat op het derde net geen pornogra fie zal worden uitgezonden en dat er geen en kele overeenkomst daarover tot stand is ge bracht. Een journalist van het linkse dagblad Liberation zou de plannen daartoe uitwer ken. De affaire heeft in Frankijk opnieuw schandaal rond de media en in Parijs wordt nu verwacht dat het ontslag van de minister van Communicatie, Georges Fillioud niet lang meer op zich zal laten wachten. De be windsman is volgens velen de meest contro versiële figuur van het kabinet-Mauroy als gevolg van de „dubbelzinnige beleidsmaatre gelen" op het gebied van radio en televisie. WASHINGTON Voor Amerikanen die te dik zijn, is er sinds kort een computer-alternatief in de handel: een wonderwapen dat wordt verkocht onder de naam Diet Trac en even groot is als een zakrekenmachientje. De bezitter van Diet Trac kan zijn of haar gewicht intikken en de computer geeft aan hoeveel moet worden afgeslankt en hoeveel calorieën per dag mogen worden gebruikt. Aldus meldt het Britse dagblad „The Guar dian". Volgens de fabrikant kan Diet Trac de dieethouder niet minder dan zes verschillende diëten voorleggen, afhankelijk van het soort voedsel waarop hij zich wil concentreren. Het ap paraat vertelt hoeveel vlees, melk, fruit, brood of groenten no dig is. Als de dieethouder meer fruit wil en minder vlees, kan de computer precies vertellen hoeveel is toegestaan. Op het mo ment dat de gebruiker de grens overschrijdt, gaat er een waar schuwingslichtje branden. Voorlopig is Diet Trac alleen nog in Amerika te koop, maar het is de bedoeling dat het komend voorjaar ook op de internationale markt komt. Westduitse demonstranten op Oostduits grondgebied GORLEBEN Ongeveer 35 demonstranten, die uit protest tgen de voorgenomen aanleg van een opslag plaats voor kernafval in het westduitse Gorleben op Oostduits grondgebied hebben gekampeerd, zijn gis teren weer vertrokken. In wat wordt beschouwd als het vreemdste grensincident sinds de deling van Duitsland trokken woensdagmiddag zo'n 50 demon stranten naar een strook grond vlak voor het ijzeren gordijn. Het stuk grondgebied, waar zij zich bevon den, behoort formeel aan de DDR. De demonstran ten schonken geen aandacht aan de waarschuwin gen van zowel de Oost- als Westduitse grenswach ten. Het protest was gericht tegen de bouw van een opslag plaats voor nucleair af val van de snelle kweekreactor in Gorleben. De demonstranten wil den duidelijk maken dat bij een eventuele ramp geen kans is om te vluchten, omdat men ingeklemd zit tussen de opslagplaats en de grens. Staking in België tegen volmachten Ét BRUSSEL Het openbaar leven ij zal op maandag 8 februari goeddeel gen als gevolg van een algemene staking, waartoe de socialistische trale ABVV heeft opgeroepen. De actie is een protest tegen de „voli wet", waarmee het Belgisch parleiw langs op sociaal-economisch terrein» c voor de duur van een jaar heeft ui' keld om de regering-Martens in stellen snel economische hersteln len te treffen. De staking zal zowef^ drijfsleven als de overheidsdieir waaronder ook het openbaar vei treffen. Of alle bedrijvigheid vollf^j stil vallen is nog onzeker, want ds lieke vakcentrale ACW heeft zicfl niet aangesloten bij de socialistisch^ (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD De paus heeft de Amerikaanse, maar in Vaticaanstad wo nende bisschop Paul Marcin- kus benoemd als zijn verte genwoordiger tegenover het Vaticaanse personeel. Sinds 1979 hebben ze al een eigen vakbond (in mei 1980 door de paus erkend), maar een echte werkgever om over de arbeidsvoorwaarden te on derhandelen ontbrak. Of de Vaticaanse vakbond zo blij zal zijn met Marcinkus als „tegenstander" of onder handelingspartner is onze ker. Mgr. Marcinkus is in en buiten het Vaticaan een om streden figuur, die vooral de laatste tijd in de linkse Ita liaanse pers nogal fikse kri tiek heeft moeten incasseren. Marcinkus die overigens bin nen zeer korte tijd tot kardi naal zal worden benoemd, is directeur van de Vaticaanse bankinstelling, de IOR (In- stituto per le Opere di Relig- gione) die onder andere de financiële belangen van het Vaticaan naar buiten behar tigt. Tot deze financiële be langen behoort een pakket aandelen in een Zwitserse firma die op haar beurt in vloed heeft in de uitgeverij van de Corriere della Sera, de bekendste Italiaanse krant. Maar deze invloed in de Corriere heeft de IOR, en met name Marcinkus, ge deeld met een louche genoot schap als de P-2, de staatsge vaarlijke vrijmetselaarsloge die de afgelopen zomer de Italiaanse regering ten val bracht. Marcinkus deed lan ge tijd kennelijk zonder dat dit tegen zijn geloofsprinci- pes indruiste, zaken met in middels naar het buitenland gevluchte topmensen van deze P-2, en met andere fi guren van de Italiaanse fi nanciële maffia, zoals Sindo- na, een van de grootste op lichters van na de oorlog. Het gezaghebbende Romein se dagblad La Repubblica gaat zelfs zover de paus te waarschuwen voor Marcin kus en hem te vragen deze „bisschop-financier" de laan uit te sturen. Elf doden L bij gevechfc in Zuid- Libanon NAHARIYA Tij#*' gevechten tussen prff en pro-Iraakse groejl in Zuid-Libanon ziji| zeker 17 doden en g gevallen. Een woordvoerder C VN-Vredemacht in kj banon (Unifil) spraf doden. Volgens henj den Nederlandse i met hulp van plaats ders de rust in S waar het Nederland! onderdeel is gelegd Unifil-eenheden uitf gen, Fidji en IerlaF men tussenbeide, t den erin een besta dwingen in de dord Hannawih en Eint£" een week was het a in het gebied ronj Unifil-eenheden I daarom diverse dorjj grendeld. tiei STRAATSBURG Bij de Raad van Europa fg twijfels over wat Turkije zal gaan doen nadat ^te vond werd besloten het land niet uit zijn bije^ sten te verwijderen. Wel werd een veroordeling j sproken over de schending van mensenrechtenlni kije. Een groot aantal diplomaten houdt er refv. mee, dat Turkije de eer aan zichzelf wil behoujj J de Raad van Europa alsnog zal verlaten. j0] Nederland overweegt om met andere Weèteuropêsef131 Turkije voor het Europese Hof voor de rechten van c te dagen. Indien Turkije schuldig bevonden wordt, je( uit de Raad van Europa worden gestoten. Eerder \vu_ Denemarken overeengekomen dat dit overleg zal pil den, nadat de parlementaire vergadering van de RJ Europa zich over de kwestie zal hebben 'uitgesprokej een woordvoerder van het ministerie van buitenlaif ken in Den Haag. De parlementaire vergadering' Raad van Europa, waarin 21 westerse en niet-gebonfl den zitting hebben, zal zich volgende week dins<' Turkije uitspreken. In Turkije, waar in september 1980 de militairen i grepen, zijn alle politieke en vakbondsactiviteiten v£* Tienduizenden Turken zijn gearresteerd en velen zj marteling bezweken. Turkse consul-generaal in VS doodgesfl^ LOS ANGELES In Los Angeles is gisteren de Turl sul-generaal doodgeschoten, terwijl hij in zijn wagj j; 'een rood stoplicht stond. De verantwoorde!ijkheid|ejj' aanslag is opgeëist door een Armeense terreurorganis* zich het Rechtvaardigheidscommando van de Armed kerenmoord noemt. j SPECTACULAIRE BEVRIJDINGSACTIE ITALIAANSE POLITIE (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het leven van James Dozier, de Ameri kaanse NAVO-generaal die gisteren werd bevrijd, heeft tijdens de reddings- aktie aan een zijden draad gehangen. Het was een kwestie van seconden. Zou de bevrijdingsoperatie van de Italiaanse politie iets langer hebben ge duurd, dan zou Dozier niet meer in leven zijn ge weest. Om even voor half twaalf blie zen gisterochtend speciale een heden van de Italiaanse anti- terreur-brigade, de zogenaam de „lederen hoofden", de voor deur op van een onopvallend appartement in een buitenwijk van Padua. Nauwelijks had de klap van de explosie weer klonken of de commando's stormden schreeuwend en krijsend naar binnen, zich ver spreidend over alle vier de vertrekken die de flat rijk is. De terroristen bevonden zich in de verschillende kamers en waren totaal verrast. De mees- taculaire bevrijdingsaktie. Gis teravond nog werd hij geope reerd en hij zal het waar schijnlijk overleven. Dozier zelf reageerde laconiek op zijn bevrijding. Zijn eerste woorden waren enige felicita ties (in het Engels) aan het adres van zijn Italiaanse be vrijders. De generaal maakte het uitstekend, hij is wat ver magerd, maar de grijns waar mee hij gisteravond op de Ita liaanse tv verscheen, wijst erop dat de Rode Brigadisten hem ook na een gevangenis schap van 43 dagen niet murw hebben gekregen. Volgens de medici van het NAVO-hospi- taal, waar hij gisteravond is onderzocht, kan de generaal zich zeer spoedig weer voor NAVO-dienst melden. De Italiaanse politie heeft de schuilplaats van de terroristen gevonden na een tip die woensdagavond binnenkwam. Van wie de tip is, is niet be kend, maar die leidde in elk geval naar het appartement in Padua. Het flatgebouw ligt naast een supermarkt en de politie moest wachten tot gis terochtend een aantal klanten in die winkel waren om het appartement het onopval lendst te kunnen benaderen. Uren lang is de flat geobser veerd en het doen en laten (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Als presi dent Reagan met zijn dinsdag afgeleverde „State of the Union" de bedoeling gehad mocht hebben de aandacht van de enorme economische problemen af te leiden, dan is hij daar niet in geslaagd. Rea gan besteedde een groot dejel van zijn toespraak aan het uit eenzetten van een plan om in tien jaar een aantal taken van de federale regering in Was hington over te hevelen naar de staten en andere lagere overheden. Hoewel Reagan met name uit eigen republikeinse kring nog al wat lof kreeg toegezwaaid voor zijn pleidooi voor „een nieuw federalisme", overheer ste ook in die kring de me ning, dat eerst de geweldige economische problemen dras tisch aangepakt moeten wor den, voordat zelfs maar begon nen kan worden aan de om vangrijke overheveling van taken. In democratische krin gen is het plan over het alge meen zeer slecht gevallen. Maar ook toonaangevende kranten als de New York Ti mes en de Washington Post en opvallend veel bestuurders van staten en grote gemeenten hebben het plan met grote heftigheid afgewezen. Belang rijkste bezwaren zijn dat de meeste sociale programma's die Reagan wil afstoten, geacht worden te 'behoren tot de verantwoordelijkheid van de nationale regering en dat opnieuw grote verschillen tus sen de staten zullen ontstaan. Veel critici zeggen er ook van overtuigd te zijn, dat de staten deze taken niet aankunnen. Een felle afwijzende reactie kwam uit de zwarte Ameri kaanse gemeenschap. Hoewel Reagan daar in zijn speech nauwelijks over repte, blijken in de belastingsfeer toch enkele verhogingen op komst te zijn. Dat zal voorna melijk gebeuren door het dich ten van enkele mazen in het belastingnet en door het in voeren van een kleine belas ting op dividenden en rente- inkomsten. De opbrengst daar van zal echter geen grote in vloed hebben op de verminde ring van de begrotingstekor ten. van de andere bewoners van het flatgebouw bestudeerd. De aktie zelf, de explosie, het ge schreeuw en de paar schoten duurden misschien niet meer dan 15 seconden. Van de vijf overrompelde ter roristen behoort de leider tot de Romeinse afdeling van de Rode Brigades en de vier an deren tot die van de provincie Veneto, waarin Padua ligt. De Italiaanse politie-autoriteiten hadden gisteren de beste dag van hun carrière. Niet alleen is dit de eerste keer in de nu al 12 jaar durende oorlog tegen het terrorisme dat ze erin ge slaagd zijn een gijzelaar te be vrijden en de hele bende op te rollen, maar ook de doeltref fendheid waarmee gisteren is gewerkt, is uniek. Die perfec tie leverde gisteren zelfs com plimenten op van president Reagan, de paus en NAVO-lei- der Luns, om nog maar te zwijgen van alle binnenlandse politieke kopstukken die zich verdrongen om op de carabi nieri een toast uit te brengen. Radio en tv onderbraken gis terochtend direct na het be kend worden van de aktie hun normale uitzendingen om het goede nieuws te brengen en zelfs het parlement, op dat moment bezig met de begro tingsbehandeling, barstte los in EL SALVADOR, WASHING TON Bij een aanval door guerrillastrijders op de groot ste militaire basis in El Salva dor zijn woensdag tien solda ten gedood en een groot aantal vliegtuigen van de Salvado raanse luchtmacht verwoest. Volgens een medewerker op de basis Ilopango zijn elf toe stellen. waaronder vier door de VS geleverde Huey-heli- kopters, door raketten en ma chinegeweervuur zwaar be schadigd. Nog eens elf andere andere toestellen zoude licht zijn beschadigd. Volgens onbe vestigde berichten hebben de guerrillastrijders bij hun aan val hulp gekregen van mede werkers op de militaire basis, die springladingen zouden hebben geplaatst. De autoriteiten ontkenden aanvankelijk dat de aanval had plaats gehad en weigerden naderhand journalisten op de basis toe te laten. Ondertussen zouden de autoriteiten om nieuw materieel hebben ver zocht in Washington. Het radiostation van de guer rillastrijders heeft meegedeeld dat de aanval een vergelding is voor een massamoord in de cember vorig jaar. De New York Times berichtte dezer dagen dat in december 733 ménsen in de stad Mozote door het leger waren doodgeschoten met Amerikaanse geweren. Een verslaggever van de New York Times had met een over levende van het bloedbad in Mozote gesproken. De mensen waren vanuit helikopters neergemaaid. Ondanks deze berichten in de Amerikaanse pers over massa moorden in El Salvador heeft president Reagan de weg vrij gemaakt voor voortzetting van de militaire en economische hulp aan El Salvador. In een rapport aan het Congres, dat de hulp moet goedkeuren. Een gelukkige mevrouw Dozier en haar dochter laten een foto zien van hun bevrijde echtgenoot en vader. Mevrouw Dozier dankte tijdens een Frankfurt ,,alle mensen in de wereld" voor de betoonde lingsperiode. schrijft Reagan dat er vooruit gang wordt geboekt bij het na leven van de mensenrechten en het uitvoeren van politieke hervormingen. Een woord voerder van het Witte Huis zei dat de Amerikaanse ambasa- deur in El Salvador „geen re den had om aan te nemen dat de berichten over de massa moorden waar zijn". De Amerikaanse NAVO-generaal Dozier werd gisteren na 42 dagen gevangenschap bevrijd. Links een archief foto van Dozier en rechts een opname van de generaal, die direct na zijn bevrijding werd gemaakt. ten lieten zich snel overrom pelen, maar die ene terrorist die de geboeide en geketende NAVO-generaal bewaakte^ maakte in de confrontatie nog aanstalten om Dozier dood te schieten. Hij richtte zijn pistool op het hoofd van de gevangen generaal, maar verder kwam hij gelukkig niet, want een binnenstormende commando wist hem direct buiten gevecht te stellen. Deze terrorist is het enige slachtoffer van de spec- een minutenlange ovatie voor de politie, zodra de voorzitter de heuglijke tijding had ge daan. Modernisering Italië glunderde gisteren, en niemand die de politie haar succes misgunde. Daarvoor heeft het terrorisme haar on derbetaalde' en slecht bewa pende gelederen de laatste ja ren te zeer uitgedund. Geluk kige samenloop van omstan digheden is dat de Senaat in Rome juist dezer dagen moet beslissen of het Italiaanse poli tiekorps echt die miljarden guldens voor modernisering krijgt, die lang geleden al zijn beloofd. Het grote succes van gisteren is het gument om die daad voor dat d ken. Daar komt bij gelopen weken zijn len terroristen Hoe de Rode deze klappen is onzeker, gehoopt ter dat zij nooit ?euracties zal Reagan heeft geen aandacht geschonken aan een verzoek van de leiders van het Salva doraanse verzet zijn steun aan te wenden voor een politieke oplossing van de burgeroorlog in het land. „Als uw regering de wil heeft tot vrede te ko men in de wereld, heèft U in El Salvador niet alleen de kans om vrede te bereiken door een politieke oplossing niet tegen te houden, maar kunt u ook komen tot waardi ge en vriendschappelijke ver houdingen tussen de volkeren. LAATSTE EERBETOON VOOR SOESLOV Zo'n honderdduizend mensen bewezen gisteren de laatste eer aan de maandag overleden ideoloog van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie, Mikhail Soeslov. Deze lag opgebaard in de cere moniehal van het Kremlin. De belangstellenden stonden urenlang in de rij om langs de baar van Soeslov te kunnen lopen. Een lange rij miliatjren regelde de gang van zaken. De aankleding van het hele gebeuren gaf een indruk van de plaats'die Soeslov innam onder de Sovjetleiders. Het eerbe toon voor de in december 1980 overleden voormalige premier Kosygin was duidelijk minder in drukwekkend. Vandaag vond de crematie plaats van Soeslov.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14