andeelhouders willen GEM op het matje roepen s EeidóQ&owant ■andweerofficier gebukt onder lage waardering INEENS BEN JE GELDSCHIETER GEWORDEN VAN STERFHUIS BV" 9 Onaanvaardbaar verzet Ombuiging blijft nodig Jaap van Zweden nu definitief benoemd weer -NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JANUARI 1982 PAGINA 13 amp treft natuurgebied Jssel Het natuurgebied „De Buiten- jn" aan de IJssel ter hoogte van k volgens Staatsbosbeheer getrof- [r een olieramp. Over een afstand Icele kilometers is het terrein als van een op 22 december vorig een kribbe lekgestoten tanker ton zware stookolie besmeurd. vegetatie en de vogelstand lo- raar. Tientallen dode vogels zijn nden en vastgesteld is dat 700 tot men van een zeldzame soort die IJsselmeergebied overwintert, in ing met de olie zijn geweest. De mate van vervuiling komt nu het licht, doordat in december de hoge waterstand, de uiter- n niet konden worden gecontro- is toen het water deze week ging werd de omvang duidelijk. Energiediscussie voor 25 miljoen DEN HAAG Ambtenaren van het mi nisterie van Economische Zaken gaan met de stuurgroep die de brede maat schappelijke discussie over (kern)energie leidt, bekijken hoe de kosten voor de dis cussie tot 25 miljoen gulden kunnen worden teruggebracht. Daarna gaan mi nister Terlouw (Economische Zaken) en stuurgroepvoorzitter De Brauw weer om de tafel zitten. Dit is het resultaat van een gesprek dat Terlouw en De Brauw gisteren hebben gevoerd. Over het geld is nog steeds geen overeenstemming be reikt. De discussie gaat nu langer duren dan gedacht. Terlouw meent, met steun van de Kamer, dat 25 miljoen genoeg is, terwijl De Brauw vindt dat er dertig mil joen voor nodig is. Alleen als er een an dere discussieopzet komt zou het voor twintig miljoen gulden kunnen. De ka mer heeft dat idee echter afgewezen. Kabinet: beraad over Zestienhoven DEN HAAG Het kabinet gaat zich beraden over de positie van de luchthaven Zestienhoven bij Rotterdam, onder zware druk van de PvdA in die gemeente die het vliegveld dicht wil heb ben om er woningen te bouwen. Staatssecretaris Van der Doef (Verkeer en Wa terstaat) heeft de Kamer mede namens minister Van Dam (Volkshuisvesting) laten weten dat een voor medio maart geplande vergadering over het Structuurschema burgerluchtvaartter reinen niet door kan gaan. Dit vanwege het ka binetsberaad over Zestienhoven. In dit schema, opgesteld door de vorige regering, komt sluiting van Zestienhoven niet aan bod. Van der Doef laat de kamer weten dat de regering besloten heeft onderdelen van het structuurschema in heroverweging te nemen. Navraag leert dat het bij de heroverweging alleen gaat om de positie van Zestienhoven. Vissers: EG-beleid kost ons 3000 arbeidsplaatsen DEN HAAG Als het visserijbeleid van de Europese Commissie door gaat, moet de Nederlandse zeevissérij- vloot in de toekomst met een kwart inkimpen. Dat gaat gepaard met een verlies van 3.000 arbeidsplaatsen. En het betekent al snel een verlies van 100 miljoen aan omzet. Dit hebben het Visserijschap en de Stichting van de Nederland se Visserij gisteren in Den Haag gezégd na een gesprek met mi nister De Koning (Landbouw en Visserij). De vissers vinden dat zij van de Europese Commissie veel te weinig vis mogen vangen. Hun vernieuwde vloot is afgestemd op grotere vangsten. Vol gens de vissers, die de houding van de minister „te slap" vinden, is het onzin dat bijvoorbeeld haring aan vangstbeperkingen is onderworpen. „Er is nu zoveel haring in de Noordzee dat de tong- schol- en kabeliauwstand wordt bedreigd. Haring leeft van kuit van deze vissen partij die in het tumult rondom OGEM nog nauwelijks aan het woord is gekomen maar ernstig getroffen wordt door de splitsing van het concern in twee aparte holdingmaat- ipijen, is de aandeelhouder. „Aandeelhouders?", vroeg voorzitter van de raad van bestuur Mathot wat onthutst, nadat hij de toekomstplannen van zijn concern bekend had ge- ct. „Nee hoor, wij hebben hun toestemming niet nodig. Overigens zijn aandelen OGEM rijwel niets meer waard". laag bezoekt een delegatie aandeelhouders niettemin de 21ste étage van het OGEM- Ikantoor in Rotterdam. Halen de geldverschaffers nu dan toch hun gram? Directeur van ereniging voor Effectenbescherming, drs J. Hogetoorn, vertelt er meer over. 1 gafclAAG „De tele- n twf*33* afgel°Pen niet stil. Wat Sommige mensen bedin de ene op de an us oitlag duizenden gul- tot^wijtgeraakt. Ze be- ikbasj er niets van. Op din9|ie moment heb je indeel in een groot •n met bijna twee- rd bedrijven, een Iter hoor je dat jf glhouder bent ge- van een Sterfhuis n stVaar zijn al die ge- gebleven? in weer een andere je dan. Maar over en heb je ineens ieer te vertellen. Is zo verwonderlijk imige aandeelhou- 1 boos en veront- ;d zijn?". ir Hogetoorn heeft er lC|usSen vol aan. „Nee me- !ht, er is niets aan te nderdaad: uw aandelen niets meer waard, intig gulden per stuk Dat is nu jammer. U eerder van de hand doen. Udink voor de slepen? Het spijt me, R ben geen been om op te nderd di„re>1 routineuze reacties itiepe vragen, n in aandelen en in igere mate specule- Tis een riskante bezig- ls individuele aandeel- iheb je weinig vat op Itwikkelingen. Een be lt de krant, een uit- iran een topmanager of een gerucht" kan de 'aarde van een aandeel beurs in Amsterdam Ig fors doen stijgen, )k sterk doen kelderen, ïk'ringen wordt je dan sicodragend kapitaal- Ier" genoemd. Bij het nent van een onderne- ijkt dat overduidelijk, boedel verkocht, dan aandeelhouder (dus r) pas als laatste par- beurt. Meestal schiet jvoor je over, nadat de het personeel en de iers hun deel van de klisten al hebben, op- Hjrn: „Begrijp me goed. Prpeze gang van zaken k geen bezwaar. Daat- u een keer aandeel- oor. Wat mij en veel louders met mij wèl it, is dat je geen blik- irtellen hebt over wat ;en firma of concern :uren. De bonden en lingsraad wordt keu- itemming gevraagd IlÈnP aandeelhouder wordt Hns geïnformeerd". :ich eens voor. U bent een zaakje te gaan lebt daar duizend gul- Drs, J. Hogetoorn: „uw aandelen zijn vrijwel niets meer waard" den voor nodig en u vertelt een mooi verhaal, namelijk dat van dat bedrag beslist in één jaar tijd vijftienhonderd gul den kunt maken. Ik zeg: ak koord. ik leen u dat geld. Ik wil dan wel een deel in de winst. Na een jaar klop ik bij u aan en u zegt: het spijt me. De boel is mislukt. Gaat u maar bij de curator vragen of u nog wat kunt vangen. Dat is dan toch te gek om los te lopen?" Wonden likken Het door Hogetoorn geschetste voorbeeld vormt de achter grond van het bezoek dat de Vereniging voor Effectenbe scherming vandaag brengt aan het bestuur van OGEM. Vol gende week hoopt Hogetoorn met ABN-directeur Langman te spreken. Doel: voorkomen dat aandeelhouders in de toe komst opnieuw buitenspel worden gezet en achteraf ver baasd hun wonden kunnen likken. Hogetoorn wil om dat te voorkomen zo veel mogelijk aandeelhouders mobiliseren en op korte termijn een aandeel houdersvergadering uitschrij ven. Directeur Hogetoorn realis tisch: „Wat absoluut niet mijn bedoeling is, is de nu gevon den oplossing voor de proble men bij OGEM in het honderd te sturen. Hoewel ik het na tuurlijk vervelend vind dat veel aandeelhouders hun cen ten zijn kwijtgeraakt, moet ik toch het belang van de werk gelegenheid zwaarder laten wegen. Een beetje aandeelhou der kon toch weten, dat hij met de aandelen OGEM een groot risico liep? Het bedrijf zat in moeilijkheden, dat was bekend. De aandelen waren gekelderd van twintig gulden naar rond de twee gulden. Koop je dan aandelen, dan doe je dat vooral uit speculatie- overwegingen. Ga je de mist in, wees dan tenminste een good sport". Hogetoorn zal in het gesprek met het bestuur van OGEM en de ABN de belangrijkste geldschieter van het con cern daarom niet driftig te gen schenen schoppen of de splitsing van het OGEM-con- cern in twee holdingmaat schappijen aanvechten. Wel wil hij duidelijkheid over hoe het zo gelopen is en wat de rechten van de aandeelhou ders precies zijn. De directeur: „Ik heb zelf het slechte nieuws óók uit de krant moeten lezen. De splitsing in twee aparte be drijven, een OGEM Holding en een Vijverbos Holding lijkt mij juridisch volkomen in de haak. Toch wil ik eens precies horen hoe het zo ver heeft kunnen komen. In een aan deelhoudersvergadering moet het bestuur dat maar eens aan iedereen uitleggen. De verga dering is in feite het enige middel dat je als aandeelhou der hebt om overleg te ple gen". Een loer draaien Om te voorkomen dat aan deelhouders in de toekomst opnieuw voor onaangename verrassingen worden gesteld, wil Hogetoorn in de aandeel houdersvergaderingen bij alle grote concerns in Nederland gaan voorstellen de statuten te wijzigen. Hij stelt: „Volgens het Nederlands recht is toe stemming van aandeelhouders nodig om een concern te liqui deren. Maar over de materiële ontbinding van een concern, wat bij OGEM eigenlijk is ge beurd, heeft een aandeelhou der niets te zeggen. Het uitein delijke formele failliet van zo'n totaal uitverkochte ven nootschap is dan een wassen neus. Door de statuten te ver anderen moeten aandeelhou ders over ingrijpende beslis singen zoals bij OGEM en Van Gelder zijn genomen kunnen meepraten". Het is overigens nog fnaar de vraag of een aandeelhouders vergadering bij OGEM de nieuwsgierigheid van Hoge toorn enigszins zal bevredigen. Het bestuur van OGEM liet er in het verleden al niets aan gelegen liggen om de aandeel houders een loer te draaien. Kwam in een aandeelhouders vergadering een „gevoelig" punt aan de orde, dan verrees plotseling een onbekende ge stalte die dan over een meer derheid van de aandelen bleek te beschikken. Ze ook in janu ari 1981 toen mevrouw Ober man met 320.000 aandelen, die via de OGEM bij het bedrijf Kempart 5 waren beland, de benoeming van een nieuwe raad van commissarissen er praktisch op haar eentje door kon drukken. Veel saillante vragen, zoals: „Heeft de OGEM zekerheden aan de banken gegeven?" werden nooit beantwoord. Al met al heeft OGEM geen indrukwekkende staat van dienst wat de informatievoor ziening "betreft. De sympathie van de meeste aandeelhouders was al in 1977 verspeeld, toen het veelbesproken bestuurslid J. Boersma tactisch verklaar de: „Aandeelhouders kunnen ons geld verschaffen, maar verder moeten ze hun mond houden". In 1979 schoten de koersen van OGEM-aandelen koorts achtig heen en weer als gevolg van soms tegenstrijdige ver klaringen over het resultaat in dat jaar. Udink hield het aan vankelijk op een winst van enkele tientallen miljoenen, later bleek dat OGEM ruim dertig miljoen gulden verlies had geboekt. Veel aandeelhou ders moesten er door de forse koersval flink voor inleveren. Affaires Tenlotte speelt nog een respec tabel aantal tot de fantasie sprekende maar nog niet ge heel opgehelderde affaires: de Cyprus-constructie (belasting voordeel van OGEM-directeu- ren door op het eiland Cyprus op de loonlijst te staan), de Roosendaal-affaire (dubieuze transacties met aandelen voor de aankoop van een pand in Roosendaal) en de „zwarte pot" (een geheim reserve fonds waarin „kwantum-kor tingen" die de KLM verleende bij de aankoop van vliegtickets werden gestort). Dit alles: de lange waslijn met vuile was, het persoonlijke ge win van enkele OGEM-direc- teuren (de gouden handdruk voor Udink bijvoorbeeld) en de ondoorzichtige oplossing die uiteindelijk werd gevonden voor de problemen van het concern, heeft het financieel debacle van de aandeelhou ders een extra wrange smaak gegeven. Hogetoorn wordt er evenwel niet zuur onder. „Ik geloof niet dat die hele on verkwikkelijke OGEM-affaire het vertrouwen in het beleg gen in aandelen ernstig heeft geschaad. Wel willen wij er voor strijden dat de statuten van zo veel mogelijk aan de beurs genoteerde ondernemin gen gewijzigd wordt. Ook de aandeelhouders hebben er recht op te weten wat er met hun kapitaal gebeurt. Ik hoop dat wij dat in goed overleg voor elkaar kunnen krijgen". PAUL KOOPMAN 'avafflAAG De Nederlandse brandweerman gaat pti onder een matig imago. De officier bij de Ne- fse brandweer voelt zich ondergewaardeerd, ikt uit een onderzoek, dat door sociologen en •gen van de Rijks Psychologische Dienst werd 'n onder de ruim 300 Nederlandse brandweer- in. De resultaten van dit onderzoek werd gis- ag officieel aangeboden aan staatssecretaris drs. Leijenhorst van Binnenlandse Zaken. icier meent dat zijn werkelijke iuiv ie en taak grote publiek nauwelijks bekend is. Het publiek ziet de ïii-lnjeerder als een figuur, die al kaartend de dagen door- Tei lotdat ergens brand uitbreekt en er uitgerukt moet wor- n als een manager van niveau. Het publiek kent de brandweerofficier een lage status toe. Lager dan die van bijvoor beeld verkeersvlieger, leraar en officier bij leger en politie. Dat menen de brandweerlieden althans zelf. Ook over de salariëring is men niet bijzonder tevreden. De meesten meenden, dat de of ficier minder verdient dan vergelijkbare geüniformeerde over heidsfunctionarissen. In het onderzoek wordt een duidelijk antwoord gegeven op de vraag waarom iemand bij de brandweer gaat werken. Veelzij digheid en afwisseling is daarbij het voornaamste argument. Veel brandweerofficieren hebben voor de in dienst treding ge werkt bij de koopvaardij. Uit het onderzoek komt naar voren, dat de brandweerofficier, naarmate hij hoger in rang wordt, steeds minder tijd besteedt aan uitrukken voor brand en hulp verlening, en meer tijd nodig heeft voor vergaderen. Overigens is het de algemene mening, dat juist het vergaderen een van de minst geliefde onderdelen van het beroep is. Over de wens om een strenge discipline binnen het brandweer korps te handhaven, lopen de meningen uiteen. De ouderen zien veelal de discipline, ook binnen de kazerne, als een voorwaarde om tijdens uitrukacties slagvaardig te kunnen optreden, terwijl de jongeren die een opleiding aan de Rijksbrandweeracademie achter de rug hebben, minder hechten aan discipline. Het ligt niet voor de hand, dat de Nederlandse brandweer bin nen afzienbare tijd ook vrouwelijke brandweerofficieren binnen haar geledingen zal hebben. „De kans is niet groot; gezien de vereisten op het terrein van opleiding (Technische Hogeschool of HTS), ligt het niet voor de hand dat binnenkort een groot aantal vrouwen zich aandient", aldus ing. Passchier, directeur van de Rijksbrandweeracademie. Staatssecretaris Van Leijen horst: „Er zijn geen belemmeringen ten aanzien van inzetbaar heid en gelijkwaardigheid. Wel moeten eventuele vrouwelijke kandidaten beoordeeld worden vanuit de functies die vervuld moeten worden". Vrijheid van meningsuiting het recht om te demon streren, te protesteren is een grondrecht in onze samenle ving. Een waardevol grondrecht, waarmee uiterst zorgvuldig dient te worden omgesprongen. Dat geldt zowel voor gezags dragers als voor hen die van deze grondrechteh gebruik ma ken. DiE zorgvuldigheid is totaal niet in acht genomen door de demonstranten tegen de munitietransporten per trein. Inte gendeel: zij grepen bij wat begon als een gebruikmaking van het recht op vrijheid van meningsuiting, een demonstratie dus, naar ontstellende middelen als het leggen van versper ringen en explosieven bij de spoorbaan en het opblazen van apparatuur, die onmisbaar is voor de veiligheid van het treinverkeer. Een ronduit schandelijke zaak, die een harde en ondubbelzinnige aanpak en stellingname door de over heid behoeft. Een uiterst kleine minderheid heeft naar gewelddadige middelen gegrepen om de eigen zin door te drijven. Daarbij draaide men de zaak om en paète middelen en methodes toe, waarvan men de overheid juist betichtte. De onverantwoor delijke elementen, die zich hieraan hebben schuldig ge maakt, hebben naar men moet aannemen niet beseft hoe in grijpend op deze manier onze democratische samenleving kan worden aangetast: bijvoorbeeld doordat extreem links in dit soort situaties tegenkrachten van extreem rechts oproept. Het is te hopen dat het gezond verstand uiteindelijk zal zege vieren. In elk geval mag de overheid voor dit soort onaan vaardbare vormen van gewelddadig verzet niet wijken bij het nemen van een uiteindelijke beslissing over de proef met de munitietreinen. De minister heeft de eigen bijdrage voor geneesmiddelen een riks per geneesmiddel voorlopig afgevoerd. Daarmee is in de volksgezondheidssector een gat van 175 miljoen gul den gevallen, dat nu met een aantal ad hoe-maatregelen zal worden opgevuld. Op zich is het goed, dat de Tweede Kamer en het kabinet grote aarzelingen hebben met cfe invoering van de eigen bij drage. Het hele beleid in de volksgezondheid is immers ge richt op een verschuiving naar zoveel mogelijk opvang in de eerste-lijnszorg (een aanpak die overigens ook bezuinigend werkt). En juist in die eerste lijn zou door de eigen bijdrage nu een drempel worden opgeworpen, die het doeltreffend functioneren van die eerste-lijnszorg en de preventieve wer- king ervan teniet kan doen. VANUIT sociaal-economisch oogpunt ligt het echter moei lijker. Nederland zit in een diep economisch dal. Er ligt een periode voor ons met diep ingrijpende, pijnlijke maatregelen, om ons aan te passen aan de magere jaren waaraan we nu begonnen zijn. De psychologische werking van het vooruit schuiven van de eerste de beste pijnlijke maatregel moet niet worden onderschat. Zo kan al gauw de redeneertrant ont staan dat, nu die riks is afgevoerd, het allemaal zo'n vaart wel niet zal lopen. Zo'n houding zou in volstrekte tegenstel lingen zijn tot de barre werkelijkheid. DAAROM is het goed dat de minister heeft duidelijk ge maakt dat het hier slechts gaat om uitstel, niet om definitief afstel. Want ook al zijn nu vervangende ombuigingen gevon den op de volksgezondheid, vast staat nu reeds dat ook in de komende jaren nog aanzienlijk verder zal moeten worden gekort. En daarbij kan niet op voorhand een van de moge lijkheden, hoe bezwaarlijk op zichzelf ook, als onbespreek baar worden afgevoerd. Die luxe kan de Nederlandse samen leving zich niet meer permitteren. NCHP: compensatie voor aftopping DEN HAAG De vakorganisatie NCHP voor middelbaar en hoger personeel gaat in de cao-onderhandelingen compenseren de looneisen stellen om het effect van de loonmaatregel onge daan te maken. De NCHP noemt de loonmaatregel een „onrechtvaardige in greep in de inkomens". De NCHP is wel bereid zich in de loon kostensfeer te matigen, als in die matiging door iedereen en in gelijke procentuele mate wordt bijgedragen. Dat staat in het ar- beidsvoorwaardenplan van de bond. Volgens de NCHP heeft de recente loonmaatregel van het kabinet een te verwaarlozen in vloed op de werkgelegenheid. Maar wel wordt de koopkracht van de middengroepen en het hoger personeel erdoor op onaan vaardbare wijze aangetast. AMSTERDAM Jaap van Zweden is definitief benoemd tot eerste concertmeester van het Concertgebouworkest naast Theo Olof. In verband met de vacature, ontstaan door het vertrek van Herman Krebbers had hij een tijdelijke aanstelling gekregen. Deze is nu, na raadpleging van de chef-dirigent, de Artistieke Commissie, de beoordelings commissie voor deze aanstel ling en het bestuur van de Vereniging der orkestleden omgezet in een aanstelling voor onbepaalde tijd.' Zacht weer DE BILT In een sterke westelijke stroming wordt zachte lucht naar onze omge ving getransporteerd. Die stro ming wordt in stand gehouden door depressies die via IJsland naar Scandinavië trekken. Bij behorende regengebieden doen ook Nederland aan en de kans op zon is voorlopig klein. Het meest actieve regengebied trekt waarschijnlijk in de avond en nacht van vrijdag op zaterdag over. Zaterdag over dag valt uit de laaghangende bewolking af eh toe motregen. De temperatuurverschillen tussen dag en nacht zullen klein zijn: in de nacht een temperatuur van circa zes gra den en overdag 8 a 9 graden. De westenwind is in het bin nenland krachtig, windkracht 6 en aan de kust hard, wind kracht 7. Het zachte weer* houdt nog zeker tot midden volgende week aan. Weersgesteldheid v. Amsterdam regen De Bilt regen Deelon geh.bew. Eelde zw.bew. Eindhoven regen Den Helder geh.bew. Twente Vlisslrtgen regen Z.-Limburg regen Aberdeen regen Londen regen Luxemburg m.regen 3 -2 On ■9 -190.2 rr 3 -20.3 IT 1 -2 0 IT Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis geh.bew. -3 -3 sneeuw 3 20.: geh.bew. 2 0 i l.bew. 18 9 i geh bew. 8 4

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13