Elf verplichte vakken op de Middenschool Transplantatie beenmerg redt tientallen leukemiepatiënten ?e Meijer bitter gestemd over coalitiepartners genland ag nancien jemaal reel suinigingen Irde deel bevolking ngewezen op één int uit de regio Minister bekijkt alternatieven eigen bijdrage u. sh\ LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JANUARI 1982 PAGINA 9 jdkoper voedsel jt terrein Door de dalende koopkracht van de -»nt zullen duurdere voorbewerkte levens- i, zoals kant-en-klaarmaaltijden, minder worden. Dit zei de voorzitter van de ka- Nederlandse boeren- en tuindersbond, ^•houten, gisteren in Utrecht ter inleiding nternationale levensmiddelenbeurs Roka it en met 18 februari). Volgens Schouten eel mensen hun voedsel te duur. De boer ch vaak af hoe het grote prijsverschil ont- sen de produkten die hij van het land diezelfde produkten als ze in de winkel vele bewerkingen die het produkt on- de tussenhandel zorgen voor een prijs- i^waar zowel de boer als de consument ens bij plaatsen, aldus Schouten. Margriet naar de film Prinses Margriet werd tijdens de ga lavoorstelling van de nieuwe Franse film Les Uns et les autres in het Tu- schinski theater in Amsterdam gister avond voorgesteld aan regisseur Clau de Lelouch. De op brengst van deze film is voor het Ne derlandse Rode Kruis. Bukman: „Anti discriminatiewet nog bijstellen" DEN HAAG Het voorontwerp van de wet gelijke behandeling mannen en vrouwen, bijgenaamd de anti-discrimi- natiewet, moet volgens CDA-voorzitter Piet Bukman op een aantal punten nog bijgesteld worden. Volgens Bukman moet er meer rekening worden gehou den met „diepgewortelde overtuigin gen". „Als je met zulke overtuigingen buitenlands rekening houdt, moet je dat binnenlands ook doen". Bukman zei verder dat de geuite bezwaren tegen het wetsontwerp, onder meer van de kant van het protestants-christelijk on derwijs, „getuigen van een buitenge woon extreme opvatting". UITSTEL IN ZAAK ABORTUSBEZWAREN VERPLEEGSTERS DEN HAAG Minister Gardeniers (Volksge zondheid) heeft de Tweede Kamer om nader beraad gevraagd in de zaak van twee leerling- verpleegsters die vanwege hun bezwaren tegen abortus geen baan kregen bij een ziekenhuis in Meppel. Dat gebeurde gisteren tijdens de be handeling van haar begroting in de Tweede Kamer. Het RPF-Kamerlid Leerling had zich gestoord aan een opmerking van de genees heer-directeur dat „het toenemende aantal te genstanders van abortus in het ziekenhuis niet langer verantwoord was". Van Dis (SGP) was met het antwoord van de minister niet tevre den. Hij vroeg snel om „bescherming tegen dis criminatie van hen die onoverkomelijke bezwa ren tegen abortus hebben". Tienduizend motorrijders zaterdag naar Den Haag DEN HAAG Volgens de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) komen aanstaande zaterdag meer dan tienduizend motorrijders naar Den Haag om te protesteren tegen de nieu we aankoopbelasting op motorfietsen. In iedere provincie verzamelen de motorrij ders zich op een centrale plaats. In Utrecht komen ze bijeen, waarna ze geza menlijk naar het Malieveld in Den Haag rijden. Een delegatie zal een petitie met naar verwachting 100.000 handtekeningen aanbieden op Het Binnenhof, waarna een protestbijeenkomst volgt in de Houtrust- hallen. Door de invoering van de nieuwe belasting zal de afzet van afzet van motor fietsen enkele tientallen procenten dalen, zo is de verwachting. Honderen arbeids plaatsen zouden daardoor op de tocht ko men te staan. [prijzen akende 31.50| iensdaj •mpl). 0 tot 17) urken van aer aiee. (Van onze parlementaire redactie) G Het ministerie van financiën heeft van ler forse kritiek geleverd op het financiële k van het ontwerp-regeerakkoord, zoals opge- ir de informateurs Lubbers, De Koning en Van iet bedrag van 9,5 miljard gulden, waarmee ïdmodi d't drietal in vier jaar tijd de begroting „omge- Leide moet worden, noemen de topambtenaren van i geope4artement veel te laag. Dit bedrag is sindsdien erbl. Eenomen in het nu van kracht zijnde regeerak- ;n CDA, PvdA en D'66. pgen van 15 a 20 miljard zouden niet overdreven zijn, t stuk van Financiën, dat onder verantwoordelijkheid ister Van der Stee aan de informateurs werd gezonden, van slechts de helft van dit bedrag brengt grote risico's 168. I mee. joed al«un^'8en van Financiën blijken ook weinig geloof te laan de haalbaarheid van het meerjarenplan voor de idaal Bgenheid. Daarvoor zou het particuliere bedrijfsleven in q7i-)(19811985) voor 19 miljard gulden extra moeten inves- 4 zou de economie jaarlijks mét gemiddeld 2,5 procent groeien. „Het risico van het programma schuilt niet in ing, wel in de omvang". ÏRDAM Ruim 36 procent van de Nederlan- in 329 gemeenten was in 1981 aangewezen ^Sjits één krant uit de regio. De helft kon uit twee of plaatselijke bladen kiezen en veertien pro- jd de keuze uit drie of meer dagbladen. In Zuid- eJt heeft 6r4 procent van de mensen keus uit maar Ként |ionale krant- de uitkomsten van een onderzoek dat :,De Journalist", n tal van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) }S. >r de verscheidenheid van de regionale dagbladpers. De pt is niet erg optimistisch over een „breed geschakeer- jjq iwsvoorziening in de regio's. In Noord-Brabant moest uj^Lj htig procent het met maar één krant doen, in Utrecht 75 en in Groningen 72 procent. Het blad pleit voor meer jtieke concurrentie. Minister Van der Louw zou alvast lOUWQpeten maken met het tot stand brengen van regionale niet dsn in het hele land. nders___ (Vervolg van de voorpagina) De middenschool-nieuwe- stijl, ofwel het voortgezet basisonderwijs, zal in principe driejarig worden, maar men mag er eventu eel ook vier jaar over doen. Iedere leerling zal elf vakken (in de nota wordt gesproken over „leergebieden") verplicht volgen: nederlands, wis kunde, informatica, En gels, oriëntatie op Frans en Duits (waarna voor een of twee talen mag worden gekozen), oriëntatie op de natuur (natuur- en schei kunde), oriëntatie op tech niek, ambacht en huishou den, en oriëntatie op mens en maatschappij. Verder behoren ook tot de ver plichte leergebieden: mu zische vorming, lichame lijke opvoeding en geeste lijke of levensbeschouwe lijke vorming. De middenscholen wordt veel vrijheid gelaten hoe zij het on derwijs willen inrichten. Dit moet iedere school voor zich in een zogeheten schoolwerk plan vastleggen. Ook de ma nier waarop men de leerlingen in groepen of klassen wil sa menbrengen, wordt groten deels aan de scholen overgela- ,ten. Wel moet worden ge tracht de groepen zo samen te stellen dat de leerlingen zoveel mogelijk gezamenlijk het on derwijs volgen, zo stelt minis ter Van Kemenade. Het is de bedoeling dat leraren met een derdegraads bevoegdheid aan de middenschool gaan lesge ven. Na afloop van drie jaar voort gezet basisonderwijs krijgen de leerlingen een getuigschrift, waarin de resultaten van de leerlingen zijn vastgelegd. Daaraan wordt een advies ge koppeld voor het meest ge schikte vervolgonderwijs (be roeps- of algemeen voorberei dend onderwijs) Leerplicht verlengd De nu bestaande partiële leer plicht voor zestienjarigen wor den vervangen door een volle dige leerplicht, zodat iedereen minstens een tweejarige oplei ding in de tweede fase van het vervolgonderwijs moet door brengen. Die tweede fase gaat bestaan uit het beroepsonder wijs, het algemeen voorberei dend onderwijs en voorberei dend wetenschappelijk onder wijs. Alle leerlingen uit het voort gezet basisonderwijs (de mid denschool) kunnen zonder meer naar de tweejarige oplei dingen 'in hef beroepsonder wijs. Voor toelating tot de drie- en vierjarige opleidingen is het middenschool-advies mede bepalend. Wijkt het ad vies af, dan kan de betreffen de school een toelatingsonder zoek instellen. De eindniveau's van het huidige beroepsonder wijs zullen in het nieuwe sy steem gehandhaafd blijven. Het algemeen voortgezet on derwijs (avo) krijgt twee- en driejarige opleidingen. De tweejarige opleiding zal op on geveer mavo-lbo niveau ko men te liggen, terwijl de drie jarige avo op z'n minst verge lijkbaar wordt met het huidige havo-type. De voorstellen van Van Kemenade komen er.in feite op neer dat de mavo vijf jarig en de havo zesjarig wordt. Binnen het voorberei dend wetenschappelijk onder wijs komen zowel drie- als vierjarige opleidingen en ook daar is in feite sprake van een verlenging met een jaar, ver geleken met de het huidige vwo. Scholen voor algemeen voorbereidend onderwijs zul len in beginsel gecombineerd moeten worden met vwo-op- leidingen. Wel blijven zelf standige vwo-scholen (bijvoor beeld een gymnasium) ook in het nieuwe stelsel mogelijk. Taalunieverdrag ondertekend In de Haagse Ridderzaal is gis teren het Taalunieverdrag met België ondertekend. De Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Leo Tindemans en zijn Nederlandse collega Van der Stoel, ondertekenden de acten van bekrachtiging van het- ver drag. In het voormalige ge bouw van de Koninklijke Bi bliotheek aan het Haagse Lan ge Voorhout zal nu op basis van het verdrag een Raad van de Nederlandse taal worden gehuisvest die zich gaat bezig houden met het beleid ten aanzien van de Nederlandse taal: gewerkt zal worden aan eenheid in de woordenschat, spelling, het opzetten van een spraakkunst enzovoort. Verder gaat de raad initiatieven ont plooien ter versterking van het Nederlands, zowel in Neder land en Vlaanderen alswel naar buiten toe, met name in EG- verband. Minister Gardeniers van Volksgezondheid tijdens het begrotingsdebat in de Tweede Kamer, met op de ach tergrond staatssecretaris Lambers-Hacquebard. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Gardeniers van volksgezond heid heeft zich op aandrang van de Tweede Kamer be reid verklaard om de bekijken of de eigen bijdrage voor geneesmiddelen althans voor dit jaar vervangen kan worden door andere bezuinigingsmaatregelen. De fracties van PvdA, CDA en D'66 hebben gisteren tijdens het begrotingsdebat in de Tweede Kamer een gezamenlijke motie ingediend, waarin de minister wordt om maatregelen gevraagd teneinde alle specialisten zo spoedig mogelijk in loondienst te brengen. Door een versnelde afbouw van de restinkomens van medisch specialisten (binnen drie jaar) kan de overheid volgens het CDA-kamerlid Lansink een fors bedrag bezuinigen. De Kamer vindt dat de arts moet worden verplicht alleen goedkope genees middelen voor te schrijven en dat het aantal geneesmiddelen binnen het ziekenfonds moet worden beperkt. Het CDA wil een definitieve afwijzing van de eigen bijdrage voor geneesmiddelen overigens laten afhangen van de vraag of het de minister mogelijk is op andere wijze de 87 miljoen aan bezuinigingen op de begroting voor dit jaar in te vullen. Cte oorzaak "d van baby lf 31 te bepalen fvolg voorpagina) .BURG De afgelo- idagnacht in het zie- aan uitdrogihg gestor- y Yacob,-kreeg drie geleden maag- en irnissen. Verschillen- ren kwamen er aan te ;elopen maandag on- de eigen huisarts van ie, mevrouw M. Per- baby en gaf hem met de nodige voe- en. Dinsdagochtend tij nog dat alles goed cob dronk veel, aldus er. Toch werd de baby lacht in zeer ernstige binnengebracht. Zelfs us was al te laat. dokter Perquin was maandag niet uitge- ,,Maar dat hij éan uit- is gestorven, dat kan at bij baby's soms heel leurt. Ik denk alleen ir iets bij heeft gekre- infectie, een shock. delende is dat dat niet inderzoeken, omdat de een sectie toestaan op felijk overschot. Ik !t of de ouders te laat ziekenhuis zijn ge it hangt af van de toe- in het kind gedurende niddag en dinsdaga- ildus Perquin. Zij ge- t dat de andere artsen in gebreke zijn ge- I „Diarree bij baby's P enorm veel voor. Je iet dan ook niet gelijk et ziekenhuis en een maken doe je alleen tr de ziekte lange tijd Wim Meijer. DEN HAAG Wim Meijer, fractievoorzitter van de PvdA, vindt dat de coalitiepartners CDA en D'66 weinig „warmte uit stralen" in de richting van het kabinet. Die vermeen de houding draagt er vol gens hem toe bij dat er een beeld wordt opgeroe pen van een „kabinet van niemand". Meijer schrijft dit in een vertrouwelijke notitie aan de leden van zijn fractie. Hij beklaagt zich er voorts over dat er vaak een „opval lende" overeenstemming is tussen CDA en D'66, waardoor „onze minderheidspositie nog extra geaccentueerd". Volgens Meijer bevindt de PvdA zich niet in een positie, waarin ge makkelijk meerderheden wor den verworven. „Dit kabinet wordt niet gezien als ons kabi net, zelfs niet voor dat deel van de zetels, waarop PvdA- bewindslieden zijn gepos teerd", aldus de fractieleider. In de notitie, die hij „Keer punt '82" heeft genoemd (een woordspeling op het gezamen lijke verkiezingsprogram van PvdA. D'66 en PPR in 1972), zegt Meijer ook dat CDA en D'66 zich moeten heroriënte ren. Zij zullen „een geïnspi reerd antwoord moeten geven op de huidige crisis". Het „doorbreken van taboes" en „het verlaten van stokpaard jes" zal ook aan de andere zij de ter hand genomen moeten worden. „Denkwerk, inzet en bewogenheid is tegen de ach tergrond van- de immense pro blemen wel het minste wat wij van elkaar mogen verlangen". In de huidige situatie, die hij kritiek noemt voor zijn partij, is het volgens Meijer „van we zenlijk belang" dat de be windslieden en de fractie van de PvdA op dezelfde golfleng te opereren. Hij bepleit het in tensiveren van het contact tus sen ministers en fractieleden. Ook zouden de banden met de vakbeweging snel verbeterd moeten worden. Meijer wijst er enkele malen op dat in de komende maanden aan „moei lijke, soms tragische keuzen" niet valt te ontkomen. „Keu zen, hoe pijnlijk ook, zijn niet meer te ontlopen. Vluchten kan niet meer". De PvdA kan evenmin de re geringsverantwoordelijkheid neerleggen, aldus Meijer. „Er bij zijn spreekt ons meer aan op onze moed en creativiteit dan de positie aan de zijlijn, die met de oppositierol is ver bonden. Er wordt van ons de komende, moeilijke maanden veel gevraagd op het punt van zelfdiscipline, zelfrespect en solidariteit". LEIDEN Door toepas sing van beenmergtrans plantatie heeft het Acade misch Ziekenhuis Leiden de laatste twee jaar be langrijke voortgang kun nen boeken bij de bestrij ding van een vorm van bloedkanker die wordt aangeduid met de term „acute myëloide leuke mie". Deze kanker van de witte bloedcellen steekt in ons land per jaar bij ongeveer 200 pa- tienten de kop op. Hun gemid delde overlevingsduur bij be handeling volgens de traditio nele methode bedraagt onge veer 1,5 a 2 jaar. Het beschik baar komen van beenmerg transplantatie als nieuwe me dische techniek betekent dat van deze 200 patiënten er in beginsel gemiddeld 25 volledig genezen kunnen worden. „Al moet je je daarbij wel realise ren dat de behandelingscapaci teit in ons land onvoldoende is om iedereen die voor de trans plantatie in aanmerking komt ook inderdaad te kunnen hel pen". aldus dr. F Zwaan, hoofd van het Leidse team dat de operaties uitvoert. Bij de traditionele behandeling van acute myeloide leukemie beperken de artsen zich tot de toediening van kankerrem- mende middelen en het aan wenden van bestraling. De nieuwe aanpak houdt in dat het zieke beenmerg wordt uit geroeid met behulp van een overdosering aan straling en kankerremmende stoffen, waarna gezond beenmerg wordt getransplanteerd dat als alles goed gaat voorziet in de aanmaak van gezonde bloedcellen. Voorwaarde om de transplantatie te doen luk ken is dat het lichaam van de ontvangende patiënt en het beenmerg dat in hem wordt overgeplant, goed bij elkaar passen. Dat is het geval als het te transplanteren beenmerg afkomstig is van een broer of zus van de leukemie-patient, die dan bovendien nog over dezelfde weefsel-structuur be schikt. Circa 50 van de 200 pa tiënten hebben zo'n broer of Complicaties Met „passend" beenmerg al leen is het succes van de ope ratie echter nog niet gegaran deerd^ Na de transplantatie kunnen zich nog allerhande complicaties voordoen. De kans dat die een fatale wen ding nemen, stijgt naarmate de patiënt ouder is. Bij patiënten boven de 40 jaar is het risico dat de transplantatie mislukt zo groot, dat men van de in greep afziet. Maar ook bij pa- tiénten onder de 40 zijn de ge varen groot. Ongeveer de helft van hen is tegen de complica ties niet opgewassen en sterft. De andere helft echter bereikt in bijna alle gevallen volledig herstel. Beenmerg-transplantatie is voor het eerst toegepast in 1976 in de Amerikaanse stad Seattle. In Europa zijn er mo menteel 35 a 40 medische cen tra die de techniek onder de knie hebben. Leiden past de transplantatie toe sinds 1979 en kan nu 15 a 20 patiënten per jaar helpen De Academische Centra in Rotterdam en Nijmegen zijn recentelijk eveneens begonnen met transplantatie, maar hun behandelingscapaciteit is nog onvoldoende om de capaciteit van Leiden in die mate aan te vullen, dat alle daarvoor in aanmerking komende patiën ten de transplantatie inder daad kunnen ondergaan. Uit wijken naar het buitenland is soms mogelijk. Toch is het overplanten van nieuw beenmerg goedkoper dan de traditionele behande ling. Dr. Zwaan: „Een trans plantatie kost 60.000 gulden. De traditionele aanpak met bestraling en chemotherapie vergt een veelvoud van dat bedrag". WILLEM SCHEER Onbestendig Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min Koor lamp temp «lag Amsterdam Deatan DE BILT een grote depres sie-activiteit kenmerkt de ko mende dagen het weer in West-Europa. Ten noorden van Schotland bevond zich vanmorgen een actieve de pressie die naar Zuid-Scandi- navië trekt. Een bijbehorende neerslagzone passeert ons land vanmiddag en vanavond. Daarna, komen er in de nacht en ochtend enkele opklarin gen, waarna morgenmiddag een nieuwe regenzone ons vanuit het westen bereikt. De temperatuur komt het komen de etmaal niet onder nul. De 2£b«w nachttemperatuur ligt rond de Malaga ™bew 3 graden en de middagtempe- Maiiorca zw.bew ratuur rond de 7. Er waait een wc* |eivb£ krachtige en aan de kust af en Osto zw.bew toe harde wind uit westelijke richtingen. Tijdens het week end dringt tijdelijk iets koude re lucht met winterse buien tot West-Europa door, maar begin volgende week brengen nieu we oceaandepressies zacht weer met regenperioden. Klagen furt Kopenhagen Lissabon Stockholm onbew. Wenen sneeuw Zurich geh.bew. Las Palmas zw.bew. - -18 On -3 -50.2 rt 3 10.9 n 17 12 0 n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9