deTijd Italiaanse communisten op vrijersvoeten HP una NA BREUK MET MOSKOU Italië waarschuwt tegen kiespijn-reis naar Nederland ^'rijzen in Polen pnieuw omhoog Drugsproces rijkswachten gaat vele maanden duren UjIN IITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JANUARI 1982 PAGINA 7 adio-Teheran: Opstand oejahidien onderdrukt ROET De Iraanse regering heeft gisteren bekend ge kt, dat haar troepen een opstand hebben onderdrukt in de trdiraanse stad Amol. Bij de gevchten zouden zeker 34 op delingen zijn omgekomen, aldus Radio-Teheran. gens Radio-Teheran hadden leden van linkse stadsguerrilla- pen aanvallen ondernomen op strategische centra in Amol. de radioberichten kon worden opgemaakt, dat de gevechten imol minstens twee d agen hebben geduurd. Radio-Teheran pasti dde niet welke groeperingen verantwoordelijk waren voor min opstand. Amol staat echter bekend als een bolwerk van de te mi [jahidien. Even voor de opstand had de Iraanse regering la- mmei weten, dat de Moejahidien waren verslagen. Sinds Bani-Sadr afgezet werd als president en in juli met de leider van de ahidien, Rajavi, naar Parijs uitweek is het verzet in Iran toegenomen. Vanuit Parijs worden nu de activiteiten van [oejahidien gecoördineerd en wordt getracht het régime van at ni«°Nah Khomeini omver te werpen. Verf k vaij ekeii nmi: OP '"feo-nazistische dl ilksbeweging i verboden :oudi nindi durei past! ganisatie daar ijn, ftti m, tvj j. 2erli JU onze correspondent Ami van Vree) NN - De Westdujtse minis- van binnenlandse zaken, i, heeft gisteren de neo- istische „Volkssocialisti- Beweging Duitsland-Par- van de Arbeid,, alsmede jeugdbeweging „Jong t" tot een verboden orga- itie verklaard. Als motief dit verbod wordt aange- ri dat de Volksbeweging tegen de democratische richt, tot geweld bereid is rat betreft doeleinden en optreden in het openbaar vant is aan de vroegere )AP van Adolf Hitler. Ook Volksbeweging legt een lijke bekentenis voor het ial-socialisme af. irzitter van deze neo-nazis- organisatie is de 52-jari- Friedhelm Busse, die in ronderzoek gevangen zit ens diverse aanklachten. Volksbeweging kwam vo- jaar oktober in het nieuws, bij een schietpartij in ichen twee leden ervan den gedood. Een andere nazi en twee politie-agen- werden daarbij gewond, politie heeft gisteren in lijn, Beieren en Hessen szoekingen bij rechts-extre- ten verricht, waarbij aller- fascistisch materiaal in be- werd genomen, im schat het aantal rechts- remisten in West-Duitsland 20.000. Vorig vond er een -ke uitbreiding van het ital neo-nazistische groepe- gen plaats, waarbij tevens samenwerkingsverbanden fascistische groeperingen Frankrijk, België, Oosten en Zwitserland verder den aangehaald. Baum p kte tenslotte gisteren nog dat de Westduitse autori- tn er niet in waren ge- gd het toenemende geweld de rechts-extremisten te- te dringen. LEDEN M-19 KAPEN COLOMBIAANSE BOEING CALI Het zeven leden tellende commando van de Colom biaanse guerrillabeweging van de 19e april (M-19), dat gisteren een Boeing-727 van de luchtvaartmaatschappij Aerotal kaapte en na een tussenlanding in de hoofdstad Bogota omleidde naar Cali, heeft vannacht 46 vrouwen en kinderen vrijgelaten. De directie van de luchthaven van Cali, dat 500 kilometer ten zuidwesten ligt van Bogota, deelde mee dat de gekaapte Boeing niet meer luchtwaardig was. Op het vliegveld had zich eerder een botsing voorgedaan tussen truck en de Boeing. Waarschijn lijk wilde men op deze manier de kapers tot overgave dwingen. Daarna volgde een bestorming van milita'iren op het toestel, dat eindigde in een vuurgevecht. De kapers willen met actie duide lijk maken, dat de verkiezingen in Colombia, die op 14 maart zullen worden gehouden, een farce zijn als hun kandidaat, de leider van M-19, zich niet voor het presidentschap beschikbaar mag stellen. De kapers eisen nu een onderhoud met de Colom biaanse ex-president Lleras Restrepo, die speciaal belast is met de taak tot een regeling te komen met de guerrillabeweging. Iers parlement verwerpt belasting voorstel Premier Fitzgerald treedt af DUBLIN Het parlement van Ierland is gisteravond ontbonden en voor 18 februari zijn nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Dit is bekend gemaakt door premier Fitzgerald, wiens zeven oude kabi net gisteren ten val kwam nadat het begrotingsvoorstel in het par lement met een stem werd verworpen. De meerderheid van de volksvertegenwoordigers bleek er niet mee in te stemmen, dat de minister van Financiën Forse lastenverzwa ringen voor de Ierse belastingbetaler wilde invoeren om de grote schuldenlast van de Ierse republiek enigszins te verlichten. Forse wilde de belasting op drank, sigaretten, benzine en een aantal goe deren en diensten met maar liefst 30 procent verhogen. De coalitie onder Fitzgerald kwam zeven maanden geleden aan de regering en heeft de kortste zittingsperiode uit de Ierse geschiede nis gehad. De grootste partij in het Lagerhuis is de Fianna Fail (Soldaten van het Lot), de republikeinse partij die onder leiding staat van ex-premier Haughey. Tot aan de verkiezingen op 18 fe bruari blijft Fitzgeralds coalitie de zaken (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse communisten hebben een schokkende ontdekking gedaan: Moskou verdraagt geen afwijkende mening, Moskou is niet democra tisch. Dit hebben ze moe ten opmaken uit de offi ciële Sovjet-reactie op hun besluit eerder deze maand om naar aanleiding van de Poolse kwestie het ver trouwen in Moskou als geestelijk leidsman van het wereldcommunisme op te zeggen. Moskou's reacties is vervat in een pagina lange litanie van verwijten, verdachtmakingen en beschuldigingen aan het adres van de Italiaanse kame raden. De Italiaanse CP is niet communistisch meer, verte genwoordigt de arbeiders niet meer en is zelfs overgelopen naar het kapitalistische kamp. Volgens de Pravda hebben de Italianen de Poolse situatie slechts als voorwendsel willen gebruiken om hun eigen om mezwaai te verhullen. Het partijblad van de Italiaan se CP, dat nog steeds Unita (Eenheid) heet, antwoordt hierop verontwaardigd maar ook een beetje triest dat het nu duidelijk is wat het Sovjet-mo del voorstelt: minachting en onderdrukking van anders denkenden, geen vrijheid van meningsuiting, geen invloed van de arbeiders op het pro- duktieproces, en geen invloed van de massa op het bestuur van de maatschappij. De ruzie tussen „Italië" en Moskou houdt de gemoederen in het land volop bezig. Er is nauwelijks een politicus te vinden die er nog niet zijn me ning over heeft gegeven. De woorden „historisch" zijn niet van de lucht, en de Italiaanse communistenleider Berlinguer wordt in een adem genoemd met andere communistische partijleiders die het gewaagd hebben de Sovjet-Unie hun rug toe te keren, zoals Tito, Mao en Hoxha van Albanië. Voor de binnenlandse politiek van Italië betekent de breuk tussen Moskou en zijn Ita liaanse geestverwanten heel wat meer dan een ordinaire ruzie tussen twee communisti sche partijen die elkaar van revisionisme en verraad be schuldigen. In Rome loopt men momenteel zelf op zijn te nen om toch maar vooral niets van de afloop te missen. De Italiaanse CP is een volks partij, die eenderde van de kiezers achter zich weet (uniek in de geschiedenis van het communisme), en hoe ver der die partij zich van Moskou en zijn verwrongen idealen af wendt, hoe aantrekkelijker de communisten voor de rechtse re partijen als coalitiepartner worden. De socialisten juichen de ontwikkelingen het hardst toe, en zien al een regerings combinatie met de PCI in het verschiet. Maar zij zijn niet de enigen die dingen naar de hand van de „nieuwe" Ita liaanse communistische partij. Zelfs de christen-democraten zijn in de race. Partijleider Piccoli, die de communisten eerst nog als vertegenwoordigers van het kwaad beschouwde, is hoopvol gestemd over de gang van za ken, en is zelf bereid hardop te denken aan een regeringscoa litie van zijn christen-demo craten en de communisten, „twee grote volkspartijen". Dit zou in Italië dan werkelijk een historische doorbraak zijn. niet. De communisten zelf spe len het spel ook mee, en lon ken zo gretig naar de verschil lende pretendenten dat een ro mance op korte tijd niet uitge sloten moet worden geacht. De PCI heeft Moskou al over boord gegooid, nu het partij programma nog, en dan zullen Italië en zijn Westerse bondge noten nog opkijken van de PCI als constructieve en be trouwbare regeringspartij. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse autori teiten hebben het publiek ge waarschuwd, niet met Neder landse tandartsen in zee te gaan, omdat de behandeling medisch niet verantwoord is. Aanleiding is de campagne van een „Rotterdamse kli niek" om door middel van ad vertenties in de Italiaanse pers Italianen-met-kiespijn naar Nederland uit te nodigen. „Novita exclusiva in Italia" zo staat in de advertentie. Dat ex clusieve nieuwe zit 'm dan in het gebit zonder gehemelte dat „volgens de Nederlandse me thode" wordt aangebracht. Als agent treedt een Milanees reis bureau op, dat behandeling sa men met een rondje bollenvel den en de vliegreis heen en te rug verkoopt voor een prijs tussen 1.200 tot 2.000 gulden. Zoals bekend is een aantal tandheelkundige centra her haaldelijk negatief in de publi citeit geweest, na onjuiste be handelingen van patiënten. In de Italiaanse advertenties wordt geen naam van zo'n centrum genoemd, maar vol gens Italiaanse functionarissen gaat het om Acudent in Rot terdam. Navraag bij directeur Van Leeuwen van Acudent le vert alleen een categorische ontkenning op. Hij zegt niet mee te doen aan de acties van een aantal collega's, om klan ten uit Westeuropese landen naar Rotterdam te trekken. Nauwe rok terug in Parijse mode De Parijse modeontwerper Yves Saint-Laurent wiens toonaangevende salon al weer twintig jaar bestaat, kwam ter gelegenheid van dit feit met een bijzondere voorjaarscollectie voor 1982. Zijn model (links) toont een korte zwarte ko- kerrok met daarboven een „Spencer-jasje, waarbij hij zich duidelijk heeft laten in spireren door de kleding van de vader van Lady Dia na. Eerbetoon aan de legen darische Coco Chanel brengt hij met het gebruik van de vlinderdas, de stro hoed, de gouden knoopjes en de koperen riem. Ook Chivenchi kiest dit jaar voor de nauwe rok boven de knie. Zijn mannequin (foto rechts) draagt op de rok een blousend, blauw-wit geruit jasje. Het geheel wordt ge completeerd met een witte hoed, die net als bij Saint- Laurent is afgewerkt met een kleurig lint. Amerikaanse helikopters in Salvador aangevallen EL SALVADOR Linkse guerrillastrijders hebben gisteren in samenwerking met overgelopen militairen uit de lucht macht een aanval gedaan op Ilopango, de grootste lucht machtbasis in El Salvador. Bewoners van de oostelijke buitenwijken van de hoofdstad San Salvador zeiden dat bij de twee uur durende aanval min stens zes raketten werden afgevuurd. Ilopango is de thuisba sis voor de 14 Huey-helikopters, die door de VS zijn geleverd aan de junta in El Salvador. Het was de eerste aanval op de militaire basis sinds twee jaar. In deze periode is de betrok kenheid van de Amerikaanse regering bij de strijd in El Sal vador sterk toegenomen. Volgens NBC, een van de drie belangrijkste nationale televi sie-stations in de VS, is de moord op vier Amerikaanse vrou wen het werk geweest van een drietal leden van de Salvado- riaanse nationale garde. De moord op de vrouwen, waaron der zich drie nonnen bevonden, is dertien maanden geleden in El Salvador gepleegd. Volgens NBC zijn de bewijzen gele verd door een gevangen genomen soldaat van de nationale garde. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde geen commentaar geven op het bericht van NBC. livisto iuwe de ti ise d"Hl esident bran -SINKI Mau- Koivisto is giste- ie se beëdigd als de r vagende president Finland sinds land in 1917 ifhankelijk werd e baf Rusland. Koi- o heeft beloofd mei hij de buiten- le dse neutrale po- stjek van zijn voor- edd&ger Kekkonen was die in feite een d^tke afhankelijk- d van de Sovjet- verraadt stol voortzetten. Tj—DRSCHAU De militaire raad in Polen heeft gisteren op- ,niJ65 uw prijsverhogingen aangekondigd voor levensmiddelen, ctriciteit, gas en benzine. Volgens de raad moet de hele'natie ers brengen. Een groot deel van de bevolking kleine boe zelfstandigen en priesters zouden overigens in aanmer- komen voor compensatie om hun hogere levensmiddelen- ening en stookkosten te kunnen betalen. In welke vorm deze hoonjnpensatie zou moeten worden verleend, is niet bekend, chts I dertussen zijn er berichten in Italiaanse kranten verschenen gezondheidstoestand van de leider van Solidariteit, Lech lesa, snel is verslechterd. Walesa, die sinds 13 december on- arrest staat in een huis van de regering ten zuiden van War- au zou lijden onder zware depressies. De vrouw van Walesa ift de Poolse leider, generaal Jaruzelski, een brief geschreven arin ze haar bezorgdheid uit over haar man. Walesa zou al ii geregeld contact hebben met een woordvoerder van het >lse episcopaat en met de minister van vakbondszaken, het Vaticaan is meegedeeld dat'aartsbisschop Glemp volgen- week naar het Vaicaan zal reizen voor overleg met paus Jo- ines Paulus. elle aanval Gromyko op VS (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Het proces-Francois (zo genoemd naar de hoofd verdachte, rijkswachtcommandant F de rechtszaak tegen agenten van de Belgische drugsbestrijding die ervan worden verdacht zelf in heroïne te hebben gehandeld, gaat waarschijn lijk vele maanden duren. Het proces is nu veertien dagen bezig en tijdens de eerste zittingsdagen is bevestigd dat de agenten van het Nationaal Drugbestrijdings Bureau op tal van manieren her oïne en hasj over de hele wereld smokkelden. Nieuw was de be kentenis van een van de verdachten,* dat hij vals Nederlands geld heeft laten drukken. Verdachte rijkswachter Karei C. beklaagde zich er gisteren over dat de successen van zijn werkmethode (zelf praktisch mafioso worden teneinde de echte godfathers te kunnen arresteren) on voldoende uit de verf komen. Hij begon daarop in de Brusselse rechtszaal enthousiast te vertellen over de grote slag die hij in 1976 in Frankrijk had geslagen. Hij wist dankzij zijn drugcon necties in contact te komen met de dieven van 119 schilderijen van Picasso. „De dieven vroegen veel geld, 110 miljoen Belgi sche francs. Ik vroeg dat bedrag aan mijn oversten om met de dieven te kunnen onderhandelen, maar ik kreeg het niet. Toen heb ik zelf vals geld laten drukken. Prachtige biljetten van hon derd gulden waren het. Met vijf valiezen vol ging ik naar Frankrijk". De openbare aanklager onderbrak op dat moment de rijkswach ter met de woorden: „U zou best zwijgen, want anders moet ik nieuwe vervolgingen tegen U instellen". Maar Karei C. vervolg de geestdriftig: „Samen met de Franse politie hebben we toen het geld tegen de schilderijen geruild. Terwijl de dieven het tel den moesten we zelfs een gijzelaar afstaan. Nadat we de schilde rijen in ontvangst hadden genomen hebben we zes arrestraties kunnen verrichten en het geld kunnen recupereren. Ik kreeg van iedereen, ook op het bureau in Brussel, gelukwensen. Zo gaat het altijd, zo lang het goed gaat zien de hoge heren alles door de vingers". Hij bevestigde dat rijkswachters op eigen gezag transacties voor vaak honderdduizenden guldens afsloten. Karei C. hield giste ren vol dat hij daarvan geen cent zelf heeft opgestreken, maar alles „weer in de dienst investeerde". Een boekhouding hield hij echter niet bij. Logeren in de sjiekste hotels en eten in de beste restaurants deed de politieman om voor de kapitaalkrachtige drughandelaren waarachtiger te lijken. Ook het werken met valse paspoorten en nummerplaten deed de rechercheur net zoals zijn collega-drugbestrijders zonder er melding van te maken bij de rijkswachtstaf, die het waarom toch niet zou be grijpen. Op een vraag van de rechter waarom hij al die risico's nam ant woordde de C.: „Omdat ik in mijn hart een flic blijf. Ik droomde ervan ooit een hele handelslijn te kunnen arresteren en tonnen en tonnen drugs in beslag te nemen". In DE TIJD een vraaggesprek met het om gezondheidsrede nen scheidende CPN-Kamer- lid Wolff. „Als de ontwikke ling in Polen niet door de mili tairen was stopgezet, had er een soort wedergeboorte kun nen komen van een revolutio nair proces. Dat had het kun nen worden en dat had ik er van gehoopt. Maar als het, zoals nu, niet leidt tot een we dergeboorte, dan zal het leiden tot degeneratie en tot decaden tie van het systeem". Een kri tisch artikel voorts over de wildgroei in de psychotherapie en de pogingen van de over heid om er greep op te krijgen. „Een klein clubje met een hoge status zal straks de dienst gaan uitmaken en alle ande ren zullen zich hiernaar moe ten gaan richten. De hele psy chische hulpverlening komt in een bureaucratisch keurslijf te zitten. Dat is rampzalig". Her nieuwde aandacht in het blad voor de benoeming van vier hulpbisschoppen. „De echte helpers van de bisschop zijn de priesters en de nieuwe groep pastorale werkers en werk sters. Een kerk zonder hulp bisschoppen kan nog. Maar een kerk zonder priesters is een kerk zonder handen". Een interview tenslotte met voet baller Joop Korevaar van FC Den Haag die bovendien ge tuige van Jehova is. „Toen ik voor Jong-Oranje werd gese lecteerd, wist ik al dat er voor mij maar één koninkrijk kon zijn, dat van God. Voor het koninkrijk der Nederlanden was toen geen plaats meer. Je kunt immers geen twee heren dienen. Ik wist toen al dat er belangrijker dingen zijn in het leven dan voetbal". In ELSEVIER aandacht voor de problemen bij de Bijenkorf. „Filiaal-directeuren hadden meer oog voor hur. eigen pro motie, dan voor het belang voor hun warenhuis. Er is ja renlang achteruit kijkend vooruit gereden". Een inter view voorts met de nieuwe Egyptische president Moeba rak. „Het gemeenschappelijk Arabisch Defensie Verdrag is louter bedrukt papier. Wat heeft dat nu voor waarde? Sy rië en Irak maken ruzie met elkaar. Irak en Iran voeren oorlog tegen elkaar. Er zijn vele voorbeelden van: De ge meenschappelijke Arabische Defensie afspraken zijn doel loos". De Russische dissident Solzjenitsyn trekt uit Polen een les voor de wereld. „De huidige hoop is ijdel. De Wes terse democratieën houden zich vast aan illusies. Het is blindheid te geloven in het heil van overleg met een har teloze tegenstander, terwijl de zwakheid van het Westen, re sultaat van drie eeuwen van Europese evolutie, fundamen teel is". Een gesprek ook met het „schilderbeest" Karei Ap pel. „Ik heb een prachtig ge dicht over Amsterdam ge schreven. Ik dacht: Ze zullen me nu wel een gouden pen- Holland heeft nooit veel daan voor zijn'kunstenaars". VRIJ NEDERLAND praat met vice-premier Rakowski van Polen. „Zijn wij voor dit land verantwoordelijk of u? We hebben de staat van beleg afgekondigd en die 5000 men sen gearresteerd om Polen geen bloedvlek op de land kaart van Europa te laten worden. Niemand-van u heeft Solidariteit gewaarschuwd dat ze met het ontregelen van de economie moesten stoppen. Dat heeft u nooit geïnteres seerd. U was alleen enthou siast over 'het luidkeelse schreeuwen om vrijheid". Voorts komt ook hier vice- voorzitter Van der Hek van de PvdA-fractie aan het woord. „Ik erken dat, als je mensen met inzet wilt stimuleren om eens een stapje hogerop te klauteren, daar ook een hoger salaris bij hoort. Er horen ze kere inkomensverschillen te bestaan. Anders tippelt men er niet meer op. Wanneer je daar geen oog voor hebt, tast je de produktiviteit aan. Dat is stomweg zo". Kamerlid Schut te van het GPV wordt onder vraagd over de anti-discrimi- natiewet. „Als iemand zegt: ik ben geen homofiel en ik leef me uit zoals een heterofiel zichzelf uitleeft, ja, dan zeggen we: doe je er wel verstandig aan met jouw levenshouding het gereformeerde onderwijs binnen te gaan? Hetzelfde geldt overigens voor de fana tieke heterosexueel. Ook ie mand die op elk leuk gezichtje verliefd wordt, die kan beter het onderwijs niet binnen gaan". Het blad heeft een boe kenbijlage. In de HAAGSE POST zegt vice-voorzitter Arie van der Hek van de PvdA-fractie: „We moeten de industrie veel aan dacht geven. En we moeten er voor zorgen, dat de loonkosten per eenheid produkt in onze industrie op een gelijk niveau komen te liggen als dat bij onze concurrenten - de Bonds republiek met name. Nu zijn die kosten te hoog; daarom is een politiek van lastenverlich ting noodzakelijk". Een inter view voorts met Piet Dankert, de nieuwe voorzitter van het Europees Parlement. „Neder land doet het altijd voorko men, alsof er erg positief over die EG wordt gedacht, maar de praktijk is vaak anders, en ik vrees dat daarmee de grote voordelen van het EG-lid- maatschap in de waagschaal worden gesteld". Met de schrijver en bioloog Maarten 't Hart wordt gepraat over zijn eenmans-guerrilla tegen het feminisme. ,,Ik hoor van mijn spionnen - want ik heb overal in het land mijn spionnen die in de vrouwenhuizen onder zoek voor me doen omdat ik daar zelf niet in mag - dat de animo verdwenen is. Er komt haast niemand meer". Veel aandacht in het blad voor film. HERVORMD NEDERLAND over de crisis in de PvdA: „Juist in tijden van crisis zijn er kansen voor een nieuwe po litiek die uitzicht geeft. Men kan niet zeggen dat de PvdA daar tot nu toe overtuigend in is geslaagd. Dat. is haar crisis en er is meer nodig dan een betere presentatie om daaruit te komen". De geschiedenis van OGEM wordt geken schetst als „een wrange illu stratie van waartoe het over spannen groeidenken dat aan ons economisch stelsel ten grondslag ligt, kan leiden". Ook wordt gepraat met de li berale Amsterdamse rabbijn Lilienthal. „In Israël groeit een geest van fanatisme en dogmatisch denken, een ver keerde mentaliteit. Hiertegen komen wij tegen in het ge weer. Alleen door openheid zal Israël vrede bereiken, in eigen land en daarbuiten". Se cretaris Kuiper van de Oude renbond zegt in een interview: „Zodra je een tehuis binnen komt, heb je niets meer 'e ver tellen. Je krijgt de indruk een wegwerp-mens te zijn. Je wordt betutteld". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7