Hoger beroep zaak-Koos H. niet eerder dan juni Rolf Sibrandy vindt het allemaal wel bes I - 1 jr695"l Kaski in rapport: Ingrijpende reorganisatie van het aantal parochies lijkt niet te vermijden BINNENLAND kerk werek Korte metten FAMILIE VAN HAAGSE PORTIER VERBREEKT STILZWIJGEN Het Karpettenhuis Tel.beantw. Nu PHILIPS KLEURENTEEVEE voor zeer aantrekkelijke prijzen. fijnen* enegouwen uw vakhandelaar LEIDSE COURANT DONDERDAG 28IANUARI1982 PAGINj T' J'. Een gevoelige sanering van het bestand aan ka tholieke kerkgebouwen, gepaard gaande met een ingrijpende reorganisatie van het aantal parochies* lijkt niet te vermijden. Om te beginnen moet de r. k. kerkprovincie in Ne derland in de gemeenten boven vijftigduizend in woners grondig inventa riseren wat zij aan kerke lijke ruimten nodig heeft. Deze overtuiging is te vinden in memorandum 220 van het Katholiek So ciaal-Kerkelijk Instituut (Kaski), getiteld „Het ge bruik van kerkelijke ac- comodaties". Volgens de jongste tellingen zijn per weekeinde voor de 1.227.000 katholieke kerkgan gers 1.073.000 zitplaatsen be schikbaar in de 2.360 kerkge legenheden (kerken, kapellen, parochiehuizen, schoollokalen en dergelijke). Dat lijkt een verhouding van ongeveer één op één. In elke zielzorgeen heid (parochie en dergelijke) worden echter per weekeinde gemiddeld 3,7 diensten gehou den. Dit wil zeggen, dat de feitelijke bezetting van de ac comodates op eenendertig procent ligt. Tijdens de vie ringen in het weekeinde zijn de kerkgelegenheden door gaans voor meer dan tweeder de deel onbezet In de ge meenten met minder dan tienduizend inwoners ligt de gemiddelde bezetting rond de veertig procent In steden bo ven de honderdduizend inwo ners is dat percentage slechts twintig. Hier zijn dus door gaans vier van de vijf plaat sen niet bezet Het Kaski werpt de vraag op of men met name in de grote re gemeenten zo wel kan ver der gaan. Een schraal bezette dienst komt de motivering van de kerkgangers niet ten goede. Verder wordt het on derhoud van kerkgebouwen steeds duurder, alleen al van wege de gestage stijging van de verwarmings- en verlich-' tingskosten. Het Kaski vraagt zich af op welke gronden men soms een zeer slecht bezet kerkgebouw in stand wil houden. Soms schijnt heimwee naar het ver leden de doorslag te geven, soms het vertrouwen, dat het straks wel weer beter zal gaan met het kerkbezoek. Anderen gaan, blind voor de feiten, stug door met wat zij gewend zijn te doen. Liturgische diensten Het Kaski heeft ook het aan bod van liturgische diensten onder de loep genomen. Het stelt voorop, dat de Neder landse kerkprovincie in deze op voorbeeldige wijze service verleent. Een feit is echter, dat men in plaats van ge middeld 3,7 diensten per pa rochie per weekeinde ge noeg zou hebben aan 1,2 vie ringen, indien de capaciteit aan zitplaatsen ten volle werd benut. Theoretisch overtreft, volgens het Kaski, het aanbod de vraag met meer dan tweehon derd procent. Dit hangt sa men met het feit, dat een pa rochie meer dan één kerkge legenheid kan hebben. Maar ook als men daarmee reke ning houdt, blijft het aanbod de vraag verre overtreffen. Dat betekent, dat een om vangrijk aantal priesters als voorgangers beschikbaar moet zijn. Door het verminderen van het aantal diensten zou de geloofsgemeenschap het met minder mankracht kun nen stellen. Nu gaat iedere .priester gemiddeld twee keer per weekeinde voor, een aan tal zelfs drie of vier keer. Het Kaski noemt het voor de ker kelijke beleidslieden van be lang te achterhalen waardoor het overtollige aanbod is zoals het is. Vervolgens zouden zij moeten overgaan tot een ver standige besnoeiing van het aantal liturgische vieringen op zaterdag en zondag. Priesterbestand Het Kaski heeft zich ook be ziggehouden met de vraag of er inderdaad te weinig pries ters zijn, zoals een veelge hoorde klacht luidt. Het komt tot de verrassende condlusie, dat de helft van de nu funge rende priesters aan de vraag naar eucharistievieringen ruimschoots kan voldoen. Af gelopen voorjaar werden in de ongeveer achttienhonderd parochies ruim 6500 eucharis tievieringen per weekeinde gehouden. Zou dit aantal wor den gehalveerd dan waren er nog twee per parochie per weekeinde. Een en ander betekent niet zonder meer, dat er in de Ne derlandse kerkprovincie geen gebrek aan priesters is of komt. In de komende jaren zal men dienen vast te stellen epe de Am of er gebrek heerst aan pastojddi rale hulpverlening, die mi&0ps der met eredienst heeft te mj »jal ken. Het een kan immei w naast het ander voorkomen, jg Het Kaski plaatst een vraag JJal teken achter de klacht vaj 1 veel priesters dat zij het er|M°( druk hebben. Wortelt dat nie11)11 in een zekere overdaad? Ver standige inperking, ook vai de vieringen in het weekein de en een betere afstem mini van de aanvangsuren op di in naburige parochies zoude kunnen leiden tot mind< werk voor de pastor gedurei de het weekeinde. De b« schikbaarheid van de pasta voor de gelovigen hoeft daar door niet minder te zijn, 2 n o meent het Kaski. Ml NN De Wereldraad van Kerken heeft onder de titel „Beelden van leven" een serie bijbelstudies in het Engels uitgegeven ter voorbereiding van de zesde assemblee van de wereld raad die volgend jaar van 24 juli tot 10 augustus in Vancou ver (Canada) wordt gehouden. Het thema van deze bijeen komst zal zijn „Jezus Christus het leven van de wereld". De bedoeling van de serie bijbelstudies is, dat men „met nieuwe ogen gaat kijken naar het leven in de jaren tachtig". De studies zijn ontwikkeld door bijbelgeleerden uit ver schillende delen van de wereld. De lidkerken kunnen de bijbelstudies, die in de loop van het jaar ook in andere talen worden uitgebracht, onder meer gebruiken bij de voorbe reiding in de gemeenten op de assemblee van 1983. De afdeling „Geloof en Kerkorde" van de Wereldraad van Kerken vraagt de ledenkerken precies aan te geven in hoeverre zij akkoord gaan met de tekst waarin de huidige theologische overeenstemming inzake doop, avondmaal en ambt is vastgelegd. Deze tekst is unaniem aangenomen op de vierjaarlijkse vergadering van de ruim honderd leden tellende commissie, die deze maand in Lima, de hoofdstad van Peru, is gehouden. De commissie besloot verder om in 1987 een wereldconferentie over geloof en kerkorde te hou den. Daar zullen de antwoorden van de kerken op genoem de vraag worden behandeld, alsmede de resultaten van twee studieprojecten, waartoe in Lima werd besloten: „Op weg naar een gemeenschappelijke vertolking van het apos tolisch geloof" en „Eenheid van de kerken en vernieuwing van de menselijke gemeenschap". De Nederlandse Sint-Gregoriusvereniging organiseert za terdag 13 februari een informatiedag over de liedbundel „Gezangen voor Liturgie", die in het najaar zal verschijnen en bestemd is voor de gehele r. k. kerkprovincie. De dag is in het bijzonder bedoeld voor die parochies die overwegen deze liedbundel in hun liturgische praktijk in te voeren. De bijeenkomst wordt gehouden in de kerk van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming, Biltstraat 389 te Utrecht van elf tot drie uur. Diverse sprekers zullen inleidingen houden. Ook kunnen vragen worden gesteld. Van 28 februari tot en met 7 maart organiseert de Raad voor de Zending van de Nederlandse hervormde kerk de vooijaarszendingsweek met Kameroen als middelpunt. De hervormde kerk heeft sinds geruime tijd banden met de evangelische kerk van Kameroen. In de hervormde ge meenten zal met name op zondag 7 maart voor het werk van de zending worden gecollecteerd. Het blad „Dezer da gen in Oegstgeest", een uitgave van de Raad voor de Zen ding, meldt, dat de financiële uitkomsten over 1981 dusda nig zijn, „dat we dit jaar alles op alles zullen moeten zette m om het richtbedrag van ruim elf miljoen (gelijk aan dat va ,icJ- 1981) te kunnen halen". - Het is onder het rooms-katholiek kerkelijk recht „teel ut" nisch juist", dat iemand die niet tot geslachtsverkeer iitie staat is, niet voor de kerk kan trouwen. De kans is echt d groot, dat het Vaticaan in hoger beroep alsnog toestemmin in geeft voor de kerkelijke inzegening van een huwelijk. heeft een juridisch expert van het Vaticaan gisteren gezej e naar aanleiding van het afwijzen van een verzoek om et kerkelijk huwelijk van een Amerikaan, die aan het onder! chaam is verlamd. De beslissing van de priester is, volgei f'j de deskundige, wel in overeenstemming met het kerkeli™ recht en trouwens ook met het Amerikaanse burgerli recht, maar de priester had de kwestie wel anders kunne benaderen. opt jij] DEN HAAG De behan deling van de zaak-Koos H. in hoger beroep begint op zijn vroegst in juni en niet in april, zo verwacht de raadsman, mr. B. Mos- zkowicz, van de tot le venslang veroordeelde Hagenaar. Een psychia trisch onderzoek van zijn cliënt is de oorzaak van deze vertraging. Begin volgende maand zal mr. Moszkowicz het Haagse Ge rechtshof verzoeken de zaak terug te verwijzen naar de rechter-commissaris, opdat het gerechtelijk vooronderzoek kan worden heropend. „Er zijn te veel twijfels aldus de raadsman. Mr. Moszkowicz zei gisteren dat hij even had over wogen zich terug te trekken als advocaat van Koos H. na dat drie broers van zijn cliënt in het openbaar allerlei be schuldigingen hadden geuit Overigens buiten medeweten van de advocaat en hun broer om. Mr. Moszkowicz noemt het „onverkwikkelijke uit spraken, die niets te maken hebben met de feiten waar voor mijn cliënt terecht moet staan". Hieronder volgt het re laas van de drie broers. Sinds de aanhouding van de voor drievoudige moord ver oordeelde Haagse portier Koos H. heeft zijn familie van zich voor de eerste maal laten ho ren. Een emotioneel telefoon tje van Koos kon zijn drie broers er gistermorgen niet toe bewegen hun monden te hou den. „We moeten het nu kwijt", aldus Hannes H., 27-ja- rige broer van de tot levens lang veroordeelde Koos. En vervolgens riep de familie de pers bijeen en doorbrak het stilzwijgen. Het gaat de familie H. er niet zo zeer om over Koos' ver meende onschuld te praten, maar meer over de naar de mening van de familie aanwe zige gaten in de bewijsvoering. Hannes, Guus en Peter, broers van de 32-jarige portier, heb ben de indruk dat zij wel we ten hoe die leemten kunnen worden opgevuld. Als Freddy de B., vroegere makker van de portier, eerlijk zou vertellen wat hij weet, is de bewijsvoe ring rond, aldus de broers. Al leen moet dan niet Koos, maar Freddy zo'n jaar of twintig ge vangenisstraf opknappen voor de moorden op de meisjes Emy den Boer en Edith Post, aldus de broers. Het derde meisje dat door Koos zou zijn vermoord, Tial- da Visser, kan niet door Freddy zijn vermoord. Die zat vast Wie dan wel de dader is, weet de familie H. niet. De broers beweren ook te weten wie de twee Zweedse meisjes in de lente van 1980 ver moordde in de bossen onder het Belgische Luik: Freddy de B., ongeveer tot 1988 gedeti neerd in het Huis van Bewa ring wegens het plegen van een waslijst inbraken, diefstal len, mishandelingen en ver krachtingen. Doodsbang Volgens broer Hannes is het op verschillende punten fout gegaan tijdens net proces. „Ten eerste de verklaringen van Ingrid, de ex-vriendin van mijn broer. Zij heeft een vies spelletje gespeeld. En dan bedoel ik hetgeen ze zei over de nacht waarin Koos zoge naamd Emy vermoordde toen hij op zolder gestommel hoor de. Het gestommel was waar schijnlijk de bal of het bot van Hector, de Deense Dog van Koos. Dat heeft zij tegen de politie meermalen gezegd. Maar op de rechtbank en voor de rechter-commissaris was het ineens: „ik hoorde twee doffe klappen". Waaruit werd opgemaakt dat dat de schoten waren geweest waarmee Emy werd vermoord". Peter vult aan: „Maar ja, de politie heeft gedreigd haar kind weg te halen. Ingrid was doodsbang. Want Freddy wie anders bedreigde haar ook al". Hannes: „We zijn na het pro ces bij Ingrid geweest en neb ben twee en een half uur met haar zitten praten. Ze heeft spijt van wat ze heeft gezegd, en wil haar verklaringen wel terugtrekken. Ze heeft Koos ook al weer een brief geschre ven". Guus: „Ze vindt nu ook dat de proeven, die de politie in het huis van Koos heeft gedaan, in haar bijzijn genomen hadden moeten worden. Want nou zegt een rechercheur in de slaapkamer waar Ingrid was toen zij dat geluid hoorde: „Ja, ik hoor plof plof" als zijn col lega boven een pistool afschiet, „dus Koos heeft een pistool af geschoten". Als ze nou in plaats daarvan Ingrid erbij ha len en die hond laten spelen met een balletje, maar nee hoor. Het lijkt wel of de politie het niet eerlijk wil houden". De broers plaatsen nog ver scheidene andere vraagtekens bij de werkwijze van de poli tie. Guus: „Kijk, we willen Koos heus niet schoonpraten, want het is natuurlijk geen lieve jongen. En als hij het gedaan heeft mogen ze hem van mij ophangen, ook al is het mijn broer. Maar het had beter on derzocht moeten worden. Die jongen is nu helemaal kapot gemaakt en ik ben bang dat hij op zo'n manier het volgende proces niet haalt". AP VAN DER MEULEN Baby in moederlichaam geopereerd LUIK In het Bavierre-zie- kenhuis in Luik is een Belgi sche vrouw bevallen van een kerngezonde zoon, die als ze ven maanden oude foetus in de buik van de moeder was geopereerd. Dat is gisteren door het ziekenhuis bekendge maakt. Tijdens de operatie hebben de artsen bij de foetus een gezwel verwijderd, dat het normaal functioneren van de nier belemmerde. Het gezwel was in de vijfde maand van de zwangerschap ontdekt Moe der en zoon maken het vol gens het ziekenhuis uitste kend. Penningmeester DS'79 zoek DEN HAAG De 40-jarige John Uylen, penningmeester van de eerste divisieclub DS'79 alsmede promotor van de prof- wielerronde van Nederland, is al geruime tijd spoorloos. Van frauduleuze handelingen is bij een accountants-onderzoek niets gebleken. DS'79 zegt „geen cent" te missen. Ge ruchten willen dat Uylen, werkzaam als hoofdboekhou der bij de Dordtse oliehandel Frisol, in een Frans ziekenhuis ligt DEBUTANT IN SCHAATSPLOEG VOOR EK IN OSLO lijn OSLO - Rolf Sibrandy, de debutant in de Neder landse schaatsploeg voor het EK, heeft het naar zijn zin. De mondige Amster dammer, met 26 jaar de oudste van de vier Neder landers, bereidt zich on danks een lichte verkoud heid, met plezier voor op zijn eerste grote toernooi. Met een openheid, die zijn collega's missen, maakt hij de buitenwereld attent op zijn aanwezigheid. Dat leidde dinsdag in het Grand-Hotel te Oslo tot een merkwaardig inci dent. Toen hij, in verband met de verkoudheid, één van de leden van het ho telpersoneel om zout vroeg, kreeg hij niet on middellijk antwoord. Nog maals verzocht hij op een overduidelijke manier om het „medicijn". Hierop ontstak de hotelemployé in woede en wees Si brandy de deur van het restaurant De Amster dammer mocht er niet meer in. De aparte manier van optre den van de blonde schaatser brengt buitenstaanders nogal eens in verwarring. Sibrandy bedoelt het echter in de mees te gevallen goed. Een dergelijk voorval is hij zelf snel verge ten. Ook binnen de ploeg botst zijn opportunistische optreden af en toe met de Friezen Hil- bert van der Duim en Yep Kramer, die qua karakter het tegengestelde zijn van de luid ruchtige loodgieter. Deson danks is de confrontatie met de gevestigde namen binnen de kernploeg hem meegeval len. „Ik moest wel even aftas ten, hoe de jongens in de om gang waren. Ik leefde altijd met de gedachte, dat zij zich als full-profs zouden gedragen. Maar het viel reuze mee", al dus Sibrandy. Het heeft overigens lang ge duurd, voordat de toptrainers in Nederland de schaatskwali- teiten van de Noordhollander waardeerden. Zijn leeftijd heeft daar alles mee te maken. Pas op zijn zeventiende jaar begon hij met schaatsen. In 1979, op 23-jarige leeftijd, mocht hij voor het eerst deel nemen aan de Nederlandse A- k'ampioenschappen, hem een twaalfde plaats verde. Per jaar is hij drie plaatsen opgeschove Heerenveen, ruim twee w geleden, resulteerde dat verrassende derde plaats noeg om in elk geval plaats voor het EK in Os te dwingen. Dit seizoen kende ook pas het eerste kernploeg. Daarvoor werL zeven jaar dang begeleid 'uv Floor van Leeuwen, de tr 1S€ van het gewest Noord-Hcjggj d/Utrecht. De enige kans, die Sibran feite in de afgelopen heeft gekregen, op de tien kilometer vo|enc Olympische Spelen in Placid. Bij voorbaat waf Amsterdammer evenwel loos, omdat hij op de 1 Davos alleen zou worden lecteerd, indien hij met verschil van tien seconde 'dse winnen van zijn tegenstM v Yep Kramer. Hij reddf niet. Sibrandy: „Het wa geen reële kans. Ik was d d<e zo teleurgesteld in alles 1 v dereen in de schaatsw ie dat ik abrupt wilde stoj Mijn vriendin Coby, die veel aan de schaatssport heeft mij destijds omgepr LSI! IBfha „KLEINTJES"! I 071-122244 I KUNST EN ANTIEK ,Oe Nootedop". Dr. v. Noort- straat 19 te StompwIJk. tel. 01715-2303. heeft grote keuze antiek. H.J. Visser vraagt te koop oud goud tegen hoogste dagkoers. Tevens ook muntverzamelingen. Te bevr.: H. J. Visser. Haaghulshof 19, Leiderdorp. 071- 691271/412025. ART GALLERY „1900., Voor al uw inlijstwerk. Nieuw: aluminium lijsten in verschillen de kleuren. Geversstraat 25, Oegstgeest. Tel. 170544. 13//17 contant p. gram. Le gitimatie verplicht, van Ruiten Antiquair, Kort Rapenburg 12. Lelden. Tel. 126290. Herensingel 10-11-12, Lelden, tel. 071-126003. Leids Reformhuis Voor al uw reformartikelen, diëten, krulden en zuivere plantaar dige kosmetika vraag vrijblijvend en deskundig advies. Gerecht 14. Lelden. Tel. 133001. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47. Leiden. Tel. 120794. Uw TROUWREPORTAGE In kleur, één feest om naar te kij ken. Foto van Bemmelen, Ker- klaan 2, Zoeterwoude (dorp), tel. 01715-1353. Grote partijen mei kortingen tol 40% karpetten enz. uit faillissemen-| iten voor halve prijzen. Verkoop ook aan particulieren. Tapijt-I kampioen. Sterren weg 13 in Bertcel. TeL 01891-5930. Speciale verkoop van lederen Ook te huur. Tel. 02522-10063. T£f5!? »»""okkell|ke prl]a ran 7-1/97.50. Zoek niet verder maar Gordijnen gratis gemaakt. Gör-1kom w 9auw Mn „alen Ia dljnen gratis gemaakt. Tapijten; op Z|,„. ^5, sierhuiden oen gratis gelegd. Tapijten gratis tra,a Noordelnde 31-37. Tel. 9ele2d' 071-120716, na 16.00 u. 01720- 36062. Groente-en bloemzaden, bloemkool, sla planten, aardbeien, fruitbomen, een ruiters. Tuincentrum Plet r.d. Meer. Veerstraat 45. Oude Wetering, tel. 01713-3868. Opgelet? Zig-zag naaimachines 95,- 125,- 145,- 165,-. Losse motoren 35,- ƒ45,-. Houten voetstukken 20,- 25,-. Herenstraat 23, Lelden. Tel. 071-132027. Open haarden en alles- branders voor te gekke prijzen In onze nieuwe showroom. WIJ maken vrijblijvend offerte voor u, ook voor complete verbouwingen. Lestella v.d. Broek. Willem Ba- rentzstraet 19, tel. 134541. Wol eq Handwerkhuis Stukia voor al uw handwerk, klelnva-' kartikelen en Durable katoen.. Ruime sortering Scheepjeskwa- llteiten. Gespecialiseerd in het inlijsten van al uw borduurwerk. Ruime keuze bij: Paula v.d. Pluym. Groenesteeg 14, Lelden. Tel. 125955. Te koop: unieke halfjaarlijks ge bonden uilgaven Vrij Nederland aug. 1940 t/m april 1946. Prijs n.o.t.k. Tel. 01748-3008. binnen enkele u t gereed. C.v. Berge Henegouwen, tel. 071-892777. Ook zaterd. van 10.00 - 14.00 uur, Vronkenlaan 23, Leider dorp, bereikbaar m. bus 15 en 42. Geen filiaal. beste kwaliteit (discus) voor 15.95. 7 balen Vlieland, Nieuwe Rijn 50. Filterwatten om uw aquarium schoon4npet ken, 500 gram slechts I Vlieland's aquarium* de Nieuwe Rijn 50. Aquariumfilter die 240 Itr. water schoon p. uur kost maar 75 4 land. Nieuwe Rijn 50. 1 Philips 26 C1006 66 cm grootbeeld 26CS 1270 Philips grootbeeld met afstandsbediening 26CS 1204" Philips grootbeeld met afstandsbediening Al was het alleen maar om de service bij nu op voorraad 26CP 3470 met afstbed. en HIFI geluid U betaalt maar de helft bij plaatsing en de andere helft In 6 mnd. zonder rente of kosten NOOIT VOORRIJKOSTEN Aalmarkt 12-14-15-16 Ttl 121782, Lelden Radio en televitiemeubelen Keuze uit minimaal 50 verechillende modellen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6