Oude Huize Buitenzorg inogelijk sociowoning ein en Bas aan startmotor /an Zuidhollandse economie an vraag kinderbijslag door bijna iedereen fout ingevuld HOOGLERAREN Rijnsburg voert actie voor zusterkerk Schoolbegeleidingsdienst Bollenstreek heeft geldzorgen CUWE WET: VROUW MOET AANVRAGEN agi;gio LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JANUARI 1982 PAGINA 5 ongerenpastoraat" in Warmond Rommelmarkt in 't Trefpunt BENOEMING VAN ;MOND Vanuit de parochie-, idering is onlangs de wens naar i gekomen wat meer activiteiten jtwikkelen voor jongeren in de chie vanaf ongeveer 12 jaar. Op peftijd verlaten de meeste kinde- nstat iet kinderkoor terwijl ze tegelij- jd de lagere school verwisselen het voortgezet onderwijs in een re gemeente. Daardoor wordt Au/Contact met de kerk vaak wat onds er intensief. jkerh nu in Warmond een commissie n 7 ajgerenpastoraat" in het leven ge in om speciaal de aandacht te en op de jongeren. De commissie wel allerlei plannen maar wil Stiel'1 eerst van j°n8eren weten "hun belangstelling naar uitgaat. gef De commissie wil zoveel mogelijk in spelen op de wensen van de jeugd met onder meer gespreksavonden, films, dia-avonden en dergelijke Als eerste activiteit van de commissie wordt er echter gestart met een jon gerenkoor waarvoor al een aantal jongeren zich enthousiast heeft ge meld. Het aantal dames is daarbij in de meerderheid zodat de wens wordt uitgesproken dat er toch nog een flink aantal heren over de drempel naar het koor zullen stappen. Op 9 februari zal om half acht de eerste repetitie plaatsvinden in de kerk en nieuwe koorleden of muzikanten voor de begeleiding kunnen zich daar uiteraard nog melden bij de dirigent dhr. De Taeye. WARMOND De Warmondse carnavalsvereni ging „De Billenprikkers" houden zaterdag een grootse rommelmarkt in 't Trefpunt. De opbrengst is voor de carnavalsfeesten die „De Billenprik kers" voor kinderen en bejaarden willen gaan or ganiseren. Er kunnen in 't Trefpunt tal van spelletjes worden gedaan zoals foto-raden, sjoelen, rad van avontuur en dergelijke. Daarnaast worden er enkele antieke stukken geveild en dat alles vindt plaats met muzi kale begeleiding van de Warmondse Space Sound Music Drive-Inn Disco. De Billenprikkers hebben besloten niet de hele opbrengst voor het carnaval te reserveren maar 10% te schenken aan de aktie Warmond helpt Polen waarvoor ook aanstaande zaterdag een inzameling wordt gehouden. De rom melmarkt wordt om elf uur geopend en blijft de gehele dag toegankelijk, ook 's avonds. LEIDEN Prof. L. van Hove (57) is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen aan de Leidse Universiteit om werkzaam te zijn op het vakgebied van de theoretische natuurkunde voor het tijdvak van 1 maart tot 1 juli '82. Hij bezet dan de Lorentz-leerstoel. Prof. Van Hove werkt vanaf 1961 als natuurkundige bij CERN in Genè- ve; van 1954 tot 1980 als directeur van deze organisatie. Dr. A.G.H. Anbeek van der Meijden is benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der Letteren aan de Leidse Universiteit. Hij zal werkzaam zijn op het vakge bied van de moderne Nederlandse letterkunde. Hij volgt prof. H.A. Gomperts op, die per 1 september met emeritaat is gegaan. IËRDORP De provinciale raad voor de volksgezondheid er geen bezwaar tegen als het huidige Huize Buitenzorg It eenpe Hoge Rijndijk in Leiden een sociowoning wordt. Dit in (Stelling tot het college van Gedeputeerde Staten, dat van ng is dat er te veel bezwaren kleven aan een dergelijke be- ning. De provinciale raad stelt wel een aantal voorwaar- let initiatief, dat is uitgegaan van de landelijke protestants- elijke Stichting Philadelphia Tehuizen moet worden over- nen door de Stichting Gemiva ofwel de Vereniging Johan- lden lichting. Verder moet de sociowoning uiterlijk 1985, maar ille vf eerder worden omgezet in een gezinsvervangend tehuis e wel orden opgenomen in de planning van de voorzieningen dat soort tehuizen. Ook moet de capaciteit van de dr. mr. »m van den Berghstichting in Noordwijk worden terugge it met evenzoveel plaatsen als het aantal vanuit deze in- edt ling naar Huize Buitenzorg over te plaatsen pupillen. boten. ui/Afichting Philadelphia Te- van de inrichting. Er bestaat ftaarfl itaarp heeft halverwege 1981 melferzoek ingediend bij de Depecretaris om van Huize /I?,50pzorg een sociowoning 18 gehandicapten te mo llaken. Voor de huidige ners wordt vervangende rbouw gerealiseerd ie Otot Buitenzorg) aan de Si ef G/fSmitweg in Leiderdorp, volgei november van dit jaar is 38d zal zijn. Een sociowo- i de fis een aan een zwakzinni- bij ^richting verbonden de Givorm voor een klein aan- if in Geestelijk gehandicapten, eert redelijke mate zelfstan- .unnen functioneren maar blijven zijn aangewezen 'e centrale voorzieningen veel behoefte aan dit soort kleinschalige voorzieningen ten behoeve van bepaalde ca tegorieën geestelijk gehandi capten die thans nog in de gro te inrichtingen verblijven. Ei genlijk is het de bedoeling om van Huize Buitenzorg een ge zinsvervangend tehuis te ma ken, dat is bedoeld voor pupil len die zich al veel beter kun nen redden dan de bewoners •van een sociowoning, maar een sociowoning is makkelij ker te realiseren omdat deze voorziening onder Volksge zondheid valt en niet onder CRM. De provinciale raad kan toch akkoord gaan als Huize Buitenzorg dan voor 1985 een Huize Buitenzorg. Het college en ook de raad hebben bezwaar tegen de com- Elexe organisatiestructuur van et geheel. Formeel zal de so- tehuis ciowoning deel gaan uitmaken van de zwakzinnigeninrich-, ting Nieuw Buitenzorg. De be woners zullen afkomstig zijn uit de Van den Berghstichting en de Hooge Burch. De socio woning is aangewezen op de centrale voorzieningen van de Hooge Burch en het toekom stige Swetterhage. De raad geeft de voorkeur aan een ex ploitatie door de nabijgelegen zwakzinnigeninrichtingen de Hoge Burch of Swetterhage, waartoe mogelijkheden aan wezig zijn. De zwakzinnigeninrichtingen zijn in Zuid-Holland zeer on gelijkmatig verspreid. In de regio Leiden heeft een 'over schot' van 1800 inrichtings plaatsen, de regio Rotterdam heeft er bijvoorbeeld 1400 te weinig. Niewe inrichtings plaatsen in de Leidse regio zijn ongewenst. Niettemin kan het gezinsvervangend tehuis er toch wel komen mits de capa citeit van de Van den Berg hstichting in gelijke mate wordt verminderd. Het college van GS vindt het pand niet geschikt om als so ciowoning te fungeren vanwe ge de geïsoleerde ligging. Hui ze Buitenzorg is een ommuur de, vrijstaande villa. De pro vinciale raad is van mening dat door het weghalen van een schutting al een verbinding met nieuwbouwvoorzieningen tot stand wordt gebracht. Voordelen zijn de bushalte voor de deur en de nabijheid van het Leiderdorpse centrum Momenteel wonen er 40 meer voudig gehandicapte kinderen in Buitenzorg. Verbouwing tot sociowoning gaat 750.000 gul den kosten. De in erbarmelijke toestand verkerende kerk. RIJNSBURG De gereformeerde kerk in Rijnsburg houdt vol gende week een actie voor de zusterkerk in de wijk Rotterdam- Feijenoord. Deze kerk bevindt zich in erbarmelijke staat. Hij heeft meer weg van een schuur dan van een kerk. Het bedehuis wordt verwarmd met een meer dan honderd jaar oude kolenka- chel. Wanneer er geen nieuwbouwplannen waren, zou de Rot terdamse dienst van bouw- en woningtoezicht allang verboden hebben dat er nog langer in het gebouw werd gekerkt De eigen financiële middelen zijn erg beperkt. De wijk is sterk vergrijsd. Van verschillende zusterkerken werd inmiddels een gift ontvangen. In totaal kreeg de gemeente op die manier f 42.000,-- binnen. Rijnsburg wil maar liefst 50.000.-- bijeen brengen voor haar zustergemeente. Teneinde dit bedrag te halen is er van zondag 31 januari tot zaterdag 6 februari een grootse actieweek op touw gezet. Het programma luidt als volgt: zondag 31 januari: vertonen van dia's over de kerk na de dien sten; 20.30: levend ganzenbord; maandag 1 februari: 20 u.: bingo avond in zaal 1 van het centrum; dinsdag 2 februari: 20 u.: sa menzang in Immanuelkerk, toegang vijf gulden; woensdag 3 fe bruari: 15 u.: in het Centrum jeugdactiviteiten; 18.30 u.: spelletjes voor ouderen; donderdag 4 februari: 20 u.: in de Voorhof toneel voorstelling, toegangsprijs zes gulden; vrijdag 5 februari: 14-22 u.: grote bazar in het Centrum; zaterdag 6 februari: 9.30-12.30 u. bazar. Giften kunnen worden gestort op nummer 356809309 ten name van commissie Feijenoord bij de Rabobank. oukkl rdtgé ogeli\ ui de ond 1 lk tei orgens, den. h stic z£ HAAG „Iedere werk- die zijn handjes wil later iperen en ideeën heeft it meteen kunnen wer- Dat is het motto van „Dwaze Brabanders" die atste tijd met hun auto \ng<H& de Zuidhollandse ge- intes rijden om werklozen aan het werk te krijgen behoud van uitkering, van Meggelen en Hein ■graaf zijn met de stich- „Vrij Baan" op kosten de provincie bezig het ex- f groeiende leger werk- aan een alternatieve te helpen. Hein:„de vak- de regering en de poli- partijen liggen constant loop, terwijl er iets moet iren. Er is geen tijd om ïrloos te praten. Stap voor proberen wij met kleine ijfjes de werkgelegenheid een beetje aan te zwen- Grappend zeggeh de zuiderlingen als de :hting Brabantse vrijwilli- aan „Ontwikkelings in de noodlijdende pro- ïie Zuid Holland te doen", iwel de zegen komt vol- het duo uit het zuiden. horen in f»ens Hein, die zelf tien acht ilan8 loodgieter en bank er is geweest, liggen de fheatépn voor nieuwe bedrijven het opscheppen. „Als je gescholen en landbouwscho len allemaal uitgevonden wordt, dan moet je dat toch ook gebruiken? Een school die iets nieuws heeft, zou meteen een flink aantal werklozen moeten kunnen krijgen om dat idee uit te werken. Slaagt het hele projekt niet, dan heb ben de mensen die daar ge werkt hebben, toch nog erva ring opgedaan". Eén van de voorwaarden waar een alternatief bedrijfje van Vrij Baan aan moet vol doen is dat het geen recht streekse concurrentie bij be staande bedrijven aandoet. Tenslotte heeft een alternatief bedrijf geen loonkosten en zou derhalve bestaande fa brieken kapot kunnen con curreren. Hein: „Alle ideeën van de werklozen bespreken we met de kamer van koop handel en het ministerie van sociale zaken. Het heeft ten slotte geen zin anderen voor de voeten te gaan lopen". Hein voegt er nadrukkelijk aan toe dat het woord alterna tief bij veel mensen al meteen weerstand oproept „Wij zijn niet zo supermilieubewust of zo, het gaat ons meer om het werk. Onderdelen van hef trucks maalt ik net zo lief als kaarsen". Hein Hanegraaf heeft een goed gevulde orderporte feuille met „Vrij Baan". fing". In Rotterdam, de stad waar hij ook woont, zat hij bij het „Buro Alternatief Werk' dat een honderdtal mensen aan het werk heeft gekregen. Een kaarsenmakerij, een fiet senmakerij waar tweedehands fietsen worden gemaakt, een houtwerkplaats en een klus- sendienst. De Rotterdammers hebben onlangs aan de ge meente een grote bedrijfshal gevraagd om daar een aantal alternatieve bedrijfjes in te vestigen. Volgens Hein een „broedplaats" om allerlei- nieuwe activiteiten uit te den ken. De Maasstad is in zijn ogen de enige gemeente die tot nu toe wat van de grond heeft gekregen. „Mevrouw Dales, die nu staatssecretaris is, was als directrice van de sociale dienst een stuwende kracht achter het alternatieve werk." In totaal gaat het in Zuid Hol land nog maar om een hand vol alternatieve bedrijfjes en is het de bekende druppel op een gloeiende plaat. Toch denkt Hein dat het project zich uit zal breiden als een olievlek. „Het gewone be drijfsleven zit vast, de open staande vraag naar personeel Vrij baan is een federatieve vereniging van projekten en initiatieven van en voor mensen zonder baan in Zuid Holland. Op 1 april, geen grap, organi seert Vrij baan in de Rot terdamse Doelen een beursmanifestatie onder het motto: „Vrij baan tim mert aan de weg". Infor matie over deze beurs en over de vereniging zijn te krijgen bij Hein Hanegraaf of Bas van Meggelen, Be- noordenhoutseweg 23, 2596 BA Den Haag. Tele foon 070-246806. is nihil. Vrij Baan is een van de weinige alternatieven" Subsidie Vrij Baan heeft voor twee jaar subsidie van de provincie. Is er dan nog niets van de grond gekomen dan gaat het niet verder. „Ik vind dat een goe de termijn, als zoiets mislukt Idan moet je er ook meteen mee stoppen want dan is het lukt:„steeds meer gemeentes bellen naar mij om te vragen wat de mogelijkheden zijn". Zijn orderportefeuille is in te genstelling tot het bedrijfsle ven goed gevuld. „Ik werk al zestig uur per week om ^lle afspraken bij te houden". Door de publiciteit die aan Vrij Baan gegeven wordt, hoopt hij dat andere gemeen tes ook reageren. „Wij hebben al een aanvraag bij de provin cie ingediend voor twee extra consulenten". ROEL DEN OUTER SASSENHEIM De fi nanciële perikelen rond de schoolbegeleidings dienst hebben het Samen werkingsorgaan Bollen streek (SOB) gisteravond genoodzaakt de bijdrage van de aangesloten ge meenten te verhogen. Het bedrag per leerling zal worden opgevoerd van 49,99 tot 52,-. Helemaal zonder slag of stoot kwam deze tussentijdse verho ging niet tot stand. Negen le den, waaronder de burgemees ters van Voorhout en War mond, stemden tegen het voorstel van het dagelijks be stuur. De financiële tekorten van de schoolbegeleidings dienst zijn enerzijds ontstaan door twee min of meer te voorziene tegenvallers. Het aantal leerlingen dat door de dienst kan worden begeleid, is aanzienlijk lager dan oor spronkelijk was geraamd ter wijl de rijksbijdrage voor 1982 bevroren is op een bedrag van 460.000 gulden. Aan de andere kant heeft de beslissing van twee schoolverenigingen in Lisse en Katwijk om bij nader inzien geen gebruik te maken van de schoolbegeleiding het aantal leerlingen nog eens met 2448 verlaagd. Het voorstel van het dagelijks bestuur van het SOB was gis teravond om door de bevrie zing van drie vacatures en een verhoging van het bedrag per leerling de tekorten ongedaan te maken. Daarnaast zou er aan de gemeenten Katwijk en Lisse een schadeclaim moeten worden gevraagd van respec tievelijk 57.000 en 8000 gulden. Deze bedragen zouden moeten worden gebruikt om het nodi ge documentatie- en begelei dingsmateriaal aan te schaf fen. Voor de vertegenwoordigin gen uit Katwijk en Lisse was het echter allerminst vanzelf sprekend dat deze schade claims ook zullen worden be taald. Gewezen werd op de on afhankelijke beslissirg die de twee schoolbesturen hebben genomen en waarop de ge meente geen enkel invloed heeft. De heer H. van Mierlo (vertegenwoordiger van Kat wijk): „De huidige tekorten zijn niet ontstaan door het ver trek van leerlingen uit Kat wijk en Lisse. De algemene te ruggang van het leerlingenbe stand en de tegenvallende rijksbijdrage zijn daar debet aan." Van Mierlo wees er ver der nog eens op dat de zaak rond de schoolbegeleidings dienst voor Katwijk wel een erg trieste wending neemt. De badplaats beschikte namelijk over een goed draaiende bege leidingsdienst die werd opge heven toen de begeleiding in SOB-verband zou worden ge regeld. Van Mierlo: „We ko men nu uit op een aanzienlijk mindere dienstverlening voor aanmerkelijk meer geld." Het verzoek van het dagelijks bestuur aan de gemeenten om in te stemmen met de verho ging van het bedrag per leer ling was voor met name bur gemeester Van der Wouw (Voorhout) een niet te verte ren zaak. „We moeten nu geld op tafel leggen voor zaken die men in feite had moeten zien aankomen. Ik heb grote moei te om daar verantwoording voor te dragen." Van der Wouw verwees tevens naar een motie van de heer Kret (burgemeester van Sassen - heim) waarin in de vorige ver gadering was vastgesteld dat het SOB in geen geval méér aan de schoolbegeleiding zou betalen wanneer de bijdrage van het rijk om welke reden dan ook tegenviel. Met Van der Wouw waren nog acht le den van mening dat het be drag per leerling niet verder moest worden verhoogd zodat het voorstel uiteindelijk met 22 voorstemmers toch werd aangenomen. Het is nu, als tenminste de verschillende ge meenteraden ook met de ver hoging akkoord gaan. in 1982 mogelijk om een uiterst sober pakket aan schoolbegeleiding te bieden. De vraag is echter, zoals het dagelijks bestuurslid A. C. Berk-heij het gisteravond stelde, of het in de toekomst zinvol blijft om de schoolbege leidingsdienst op deze manier in stand te houden. 5EN De nieuwe Kinderbijslagwet blijkt in de l ernstige praktische problemen te veroorzaken, r liefst 80 procent van degenen, die reeds een aan- Bformulier naar de Raad van Arbeid hebben ge en, krijgt het foutief ingevulde papier terugge- rd. De Raad van Arbeid maakt zich zorgen, want leze lijn zich voortzet, zal het merendeel van de rimer 100 aanvragers in de regio de aanvraag voor niets verstuurd. Door de nieuwe wet namelijk, is het rdenj>e veranderd: het is nu (doorgaans) de vrouw, die stemiflslag moet aanvragen. Maar weinigen lijken daar- bp de hoogte te zijn. 1 gebouw van de Raad van Arbeid aan de Hoge Rijndijk >orzitter W.G.H. van Hoogevest met spanning de toekom- lanvraagformulieren tegemoet. Hij vreest het ergste. „Wel- r wordt binnenkort huis aan huis een informatief briefje in s gegooid, maar het is bekend hoe dat gaat. Net als recla- adjes zullen de paperassen in veel gevallen ongelezen in de prullèbak belanden. Met alle gevolgen van dien. Ik ben bang dat het mis gaat lopen," aldus de voorzitter van de Raad van Arbeid. Vrouw Met de wet is gestreefd naar een meer zelfstandige positie van de vrouw. Het is door de nieuwe regeling nu in bijna alle geval len de vrouw en niet de man als kostwinner die de kinder bijslag moet aanvragen. Zodoende is de vrouw en .in het bijzon der de gescheiden vrouw niet meer afhankelijk van de man. Voorheen was het zo, dat degene, die belast was met het finan ciële onderhoud van het kind, ook de kinderbijslag in handen kreeg. Nu echter de wet werd in januari van kracht is dat degene, die de kinderen echt verzorgt en opvoedt. Of het echt paar gescheiden is, doet niet terzake, maar daar is één uitzonde ring op. Indien het de gescheiden vader is, die de kinderen toe gewezen heeft gekregen en hen opvoedt, heeft hij recht op de bijslag en zal het uiteraard ook zelf moeten aanvragen. Als die gescheiden man (of bijvoorbeeld weduwnaar) echter wederom trouwt of gaat samenwonen, is het weer zijn vrouwelijke part ner, die de kinderbijslag zal moeten aanvragen. Rollenpatroon Buiten de gangbare huwelijken zijn er echter meer uitzonderin gen, die ook bij de nieuwe wet de regel bevestigen. Wat name lijk, indien de man zich volledig heeft gericht op de verzorging en de opvoeding van het kind, terwijl de vrouw de dagelijkse boterham op de plank brengt. Van Hoogevest: „Wij hebben dat onder ogen gezien, maar nog niet in de informatie opgenomen Ik raad deze ouders voorlopig aan, dat de vrouw de kinderbij slag blijft aanvragen. Maar als men er een principiële kwestie van wil maken, is het mij best. De Raad van Arbeid zal dan wel een onderzoek moeten instellen en dat neemt tijd in beslag. Zo doende kunnen vertragingen optreden." Indien twee samenwo nende mannen een kind onderhouden, krijgt hij die de grootste bijdrage levert de kinderbijslag. Dezelfde regel geldt voor sa menwonende vrouwen. In het geval van een bewust ongehuwde moeder ligt de zaak gemakkelijker, want uiteraard is alleen zij degene, die aanspraak kan maken op kinderbijslag „Maar ook al is men van dit alles op de hoogte, dan nog kunnen fouten bij de invulling gemaakt worden. Een weduwe of ge scheiden vrouw, die niet samenleeft, moet op het formulier bij het onderdeel 'gegevens betreffende echtgenoot/echtgenote' dui delijk vermelden, dat zij gescheiden dan wel weduwe is. Hetzelf de geldt uiteraard voor weduwnaren en eventueel gescheiden mannen. En als een bewust ongehuwde moeder bijvoorbeeld het woord 'bom' invult, komen wij er ook wel uit. Niet goed inge vulde formulieren worden onherroepelijk geretourneerd Bo vendien kan men aan de achterzijde van het formulier altijd nog een gewenste toelichting geven," aldus de voorzitter van de Raad van Arbeid. Overigens dient de invuller, die zijn formulier rijkelijk vroeg heeft ingeleverd, tussentijdse veranderingen zo spoedig mogelijk te melden (veranderingen als geboorte, sterfte, beëindiging van de studie, opkomende verdiensten, uit huis gaan van het kind en zo voort). Als de Raad van Arbeid deze gegevens niet meer kan verwerken, worden die in het daarop volgende kwartaal verrekend

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5