olglytt ered Krakers verspreiden leugens over mij Meer aandacht voor openbaar vervoer Subsidie voor derde deel Doelenproject ibsidie )or JAC UNBIEDING VAN DE MAAND 'Meesterwerk II' een goede beurt ÏDEN/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JANUARI 1982 PAGINA 3 ^mfietser '^ivond 0EN Een 15- (e bromfietser is ravond na een jdinmg met rechteronder- fractuur naar AZL over ge- ,omfietser reed de Bachstraat raf geen voor aan een van komende au- «,Jist. Het on- 00.1 gebeurde om- lnn,al'L negen uur. Inbraak in garage bedrijf LEIDEN Een geld- cassette is gistermid dag gestolen vanuit het kantoor van de Elam-garage aan de Haarlemmerweg. De diefstal gebeurde op het moment, dat even niemand in het kantoortje aanwezig was. De cassette was gevuld met een be drag van 2.500 gulden en euro- en betaal cheques ter waarde van 9.000 gulden. Leids transport zaterdag naar Polen LEIDEN Een convooi van zes wagens ver trekt zaterdagochtend in alle vroegte naar Po len. In de Leidse zusterstad Torun zullen de in de regio verzamelde goederen afgeleverd wor den. De vijf buqes en één vrachtwagen bevat ten voornamelijk voedsel, schoonmaakmidde len, schoenen en kleding, onder meer bestemd voor een bejaardentehuis in Torun. Onzeker heid bestaat echter nog over de visa voor Polen. Sinds de afkondiging van de noodtoestand in het Oostblokland worden slechts met mondjes maat visa verstrekt. Wanneer de uitgifte van de visa onverhoopt vertraging oploopt, moet de expeditie, waaraan twaalf personen deelnemen, uitgesteld worden. Het konvooi wordt dinsdag terugverwacht Tentoonstelling voor opvoeders LEIDEN De bedoeling van de tentoonstel ling, die gedurende de maand februari in de o- penbare bibliotheek aan de Nieuwstraat wordt gehouden, is dat opvoeders een overzicht krij gen van wat er zoal aan lectuur (met betrek king tot 0-4 jarigen) op de markt is. Bij goede belangstelling wordt voor de ouders/opvoeders een koffieochtend georganiseerd. Tijdens die ochtend wordt een toelichting gegeven op de boeken, die op de overzichtstentoonstelling te; zien zijn. Vervolgens kunnen vragen gesteld' worden. De tentoonstelling is in februari dage lijks (behalve zondag) in de bibliotheek aan de Nieuwstraat te bezichtigen. En wel van 10.00- 20.30 uur (dinsdag en vrijdag tot 17.30 uur en zaterdag tot 13.00 uur). Gedurende de maanden maart, april, mei en september is de tentoon stelling in andere filialen te zien. Respectieve lijk in 't Spoortje, Merenwijk, Zuid-West en Morskwartier. Zeventig miljoen voor nieuwe waterzuivering LEIDEN De algemene vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland ging gisteroch tend akkoord met de bouw van een nieuwe wa terzuiveringsinstallatie in Leiden-Noord. De kosten van het project, waarvan in '84 het grootste deel voltooid moet zijn, worden geschat op zeventig miljoen gulden. Met de bouw van de nieuwe installatie, die naast de huidige zal wordt opgetrokken, hoopt men een eind te ma ken aan de constante stankoverlast in Leiden Noord. Met de gemeente is inmiddels overeen stemming bereikt over de grond. Het hoog heemraadschap -mag deze voor ruim twee mil joen gulden voor 75 jaar van de gemeente hu ren. De noodzaak van uitbreiding van de wa terzuiveringsinstallatie werd reeds in 1969 ge constateerd. 3EN Het verzor- ,agaiir tehuis annex ver wal i [tehuis Solglytt op de km" van het Levendaal et Plantsoen kan blij- bestaan. Solglytt gaat ,g oi uit maken van het tenen lüatrisch ziekenhuis '°IZ geest. Vanc ecepi oplossing van de proble- 10 1 net Solglytt is gevonden Q5 q ieëneenhalf jaar overleg vaderhandelen met het rijk Gitaariet de provincie. Solglytt Brode te verdwijnen, omdat ninisterie van volksge- Leo'a eid om subsidie-techni- peniedenen het tehuis uit- o de van verdere financiële e conn De gemeente Leiden 'Jfrf'jvan alles geprobeerd om 'andeV* toc^ te handhaven, name omdat er mensen- _4jven die in geen enkele tehuis in de regio te- Um kunnen. In december eek het er nog op, dat tt binnen zeer korte tijd oeten sluiten. De gevon- jlossing houdt in, dat het patiënten teruggaat van i|na 50 naar maximaal 40. van Solglytt is. nog rd pre Minitieï» omdat de pro- en het ministerie van jezondheid hun toestem- O.OO J ming nog moeten geven, maar de gemeente verwacht niet, dat dit nog problemen zal op leveren. Het personeel van Solglytt zal in dienst treden van de gemeente Leiden. „Ik ben blij dat Solglytt niet door het ministerie om techni sche redenen weggesaneerd wordt. Te meer omdat het ook een functie in de buurt vervult door voor een aantal mensen in de buurt zo nu en dan een maaltijd of een bad te verzor gen," verwoordde J. Hoekema (D'66) gisteravond de mening van de raadscommissie maat schappelijke aangelegenheden over de kwestie. De raadscommissie ging ak koord met het beschikbaar stellen van ruim 1,8 miljoen gulden voor het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Hier mee kan onder meer het struc tuurplan voor Endegeest opge steld worden (250.000 gulden). Endegeest kan nu ook een ge-- bouwtje op haar terrein gaan verbouwen en gebruiken, dat door de gemeente Oegstgeest was neergezet om gemeentelij ke diensten in onder te bren gen tijdens de nu voltooide verbouwing van het gemeen tehuis van Oegstgeest. De Rijksuniversiteit krijgt de nieuwbouw waarop ze gehoopt had. Staatssecretaris Deetman van Onderwijs heeft toestem ming gegeven en geld beschik baar gesteld om ook het derde cluster van de nieuwbouw van de universiteit aan de Witte Singel te bouwen. In dit derde deel worden het Koninklijk In stituut voor Taal-, Land-, en Volkenkunde, de vakgroep Zuid-Oost Azië en het Archeo logisch Centrum onderge bracht. De nieuwbouw bestaat uit een apart gebouw, dat ar chitectonisch overeenkomt met de huidige nieuwbouw. Het was lange tijd onzeker of het derde deel gebouwd kon worden gezien de bezuinigin gen door de rijksoverheid. Al op 1 maart wordt begonnen met de bouw van dit deel van het Witte Singel/Doelenpro ject. Over anderhalf jaar moet het gebouw opleverd worden. Op de foto het gedeelte van het complex dat momenteel aan de zijde van de Rijn- en Schiekade verrijst. !N Het JAC (Jonge- dvies Centrum) aan de lastraat krijgt 10.000 gul- lubsidie per jaar. De ommissie maatschapplij- igelegenheden toonde haar vergadering van 'ond verheugd over dit >1 van het college van B 1 Maat s I de begrotingsbehande- van^an 1980 in november tam de gemeenteraad lotie van A. Ponsen tan, waarin om subsi van het JAC werd ge- f. Van dit plan is tot dus- liets terecht gekomen, er geen geld voor was. 4000 gulden, die nu be iaar wordt gesteld, is ge- n bij het maatschappe- irk. Bij de stichting bu- laatschapplijk werk is "Ive arbeidsplaats ge- Volgens de gemeente JAC met deze subsidie imen. „Ik zie niet vaak van mijn partij •men in deze gemeen- merkte mevrouw Pon- iteravond op. „Daarom erg blij met deze erken- ;an het JAC. het JAC ook op igere termijn kan blij- voo pstaan is echter nog de iijoenenjyraag. Het pand aan de ""^'jstraat wordt momenteel No'shet symbolische bedrag 'n gulden per maand "d. Mopelijk moet het huidige onderko- •lgend jaar verlaten met irschijnlijk gevolg een •gere huur in een ander Daarnaast zal er op de itelijke begroting van jaar weer voor enige ^.len worden bezuinigd. EIGENAAR PAND GROENESTEEG: LEIDEN..Het pand 2e Groenesteeg 27 is in het afgélopen weekeinde door een aantal jongeren ge kraakt. De eigenaar, H. van Hoogdalem, wacht momenteel op goedkeu ring van zijn verbou wingsplannen. Hij wil het pand geschikt maken voor bewoning. De krakers menen echter, dat de eige naar zijn woning wil laten verkrotten. De krakers hebben een pamf let verspreid, waarin de ach tergronden van de kraak wor den uitgelegd. De heer Van Hoogdalem, die naast de ge kraakte woning woont, wordt van nogal laakbare praktijken beschuldigd. De eigenaar is hogelijk verbaasd. Hij wijst de. beschuldigingen van de hand en zegt, dat hij niets fout heeft gedaan. De gemeente beves tigt, dat de gegevens in het pamflet van de krakers inder daad niet op waarheid berus-, ten. De gemeente heeft de koper verplicht om binnen een jaar na de koop plannen met be trekking tot het verbouwen van de woning in te dienen. Vervolgens krijgt de eigenaar dan twee jaar de tijd om die plannen te realiseren. Een jaar later De krakers schrijven in het pamflet, dat de woning in de maand juli van het jaar 1980 door Van Hoogdalem werd ge kocht. Volgens die datum dus zouden de verbouwingsplan nen al rond moeten zijn. Doch er blijkt sprake te zijn van een misverstand. „De woning is een jaar later door mij gekocht dan de krakers suggereren. Bovendien had ik nog voor de toop de bouwplannen al hele- naal klaargemaakt Jammer enoeg zijn de plannen toen oor de gemeente afgewezen, at heeft ingewikkelde oorza- .en. Zo staat bijvoorbeeld in le verordeningen, dat de ka- .ner drie meter dertig breed moet zijn. Wel, in dit geval kan dat niet, omdat de muren in originele staat op een afstand van drie meter tien van elkaar staan. Dat komt, doordat het hier een oude wo ning betreft. Aan de verorde ning kan ik dus helemaal niet voldoen. Toch dient de ver bouwer officieel ontheffing van de voorschriften aan te vragen. Ik heb nieuwe bouw plannen ingediend en daarin zijn die puntjes verwerkt. Mo menteel wacht ik op goedkeu ring. Het is onzin, dat de plan nen in strijd zouden zijn met buurtplan, zoals de krakers be weren," verklaart Van Hoog dalem. Een woordvoerder van de gemeente bevestigt dat al les. „Bovendien, stel, dat ik nog geen nieuwe bouwplan nen had ingeleverd, dan zou ik nu nog enkele maanden tijd hebben om dat alsnog te doen," vervolgt de eniszins te leurgestelde eigenaar. „Er is lange tijd niets meer ge beurd met het huis. Het staat te verkrotten. Twee maanden geleden begon Van Hoogdalem met het inwendig slopen van het pand. Het tegenovergestel de dus van restauratie," aldus de krakers. „Ik sta helemaal achter het idee van kraken in het alge meen, maar niet op deze ma nier. Dat ik de woning inwen dig zou slopen en onklaar ma ken? Flauwekul. In verband met de komende verbouwing heb ik inderdaad het een en ander moeten verwijderen. Want voordat de verbouwing kan beginnen, moet ik precies weten in welke staat het pand werkelijk verkeert. En die staat is bepaald slecht. Het is verkrot. Daarom wilde de ge meente het ook van de hand doen. Opdat het weer geschikt zou worden voor bewoning.. Dat wil ik ook en de gemeente weet dat. Waarom heb ik het pand anders gekocht? Mis schien duurt het naar de zin van de krakers allemaal wat lang, maar daar kan ik helaas ook niets aan doen. Daar komt bij, dat monumentenzorg bij de plannen betrokken is in ver band met subsidie voor de res tauratie van de gevel. Dat zal de zaak ook niet bespoedigen". Tenslotte beweren de krakers, dat het pand al ruim een jaar leeg staat. Die leegstand viel al die tijd echter onder verant woordelijkheid van de ge meente. Van Hoogdalem is im mers pas sinds juli '81 eige naar. Man komt thuis: woning gekraakt LEIDEN Een Leidenaar kwam maandag terug van een verblijf buiten de stad, maar toen hij zijn woning wilde be treden, bleek deze bewoond te zijn door krakers. De woning aan de Arends horst had geruime tijd leegge- staan maar was al aan iemand toegewezen. Toen de man bui ten de stad een cursus volgde, werd zijn woning gekraakt. De politie sprak daarop met de krakers, die zeiden voor woensdag te zullen vertrek ken. Die toezegging is gisteren inderdaad waargemaakt. bij GRANDORAMA is hoge kwaliteit altijd gekoppeld aan lage prijs Rechtstreeks door (abrikant geleverd. Kwaliteitskeukens tegen zeer lage prijzen, zelfs vanaf 1595.—, inclusief apparatuur, in onze showroom. Hier nu afgebeeld: Stijlvolle massief eiken landhuiskeuken 270im. Koni|>ltft nwt loruk- spoelbak. I'liikps k.H-Uv.iNt •il/UK|k*ip. dektrist he ovciM-ii kiHikpl.ml Kranslijst legen TAVEB GRANDORAMA OudeNI*uwvMnMw*g 111M13, Nleuwv—n. tel. 01723-9541. LEIDEN - De Visser 't Hooft-scholengemeenschap is de laatste jaren opvallend actief op theatergebied. Elk jaar wordt er door leerlingen een toneelstuk opgevoerd; gistera vond was de première van de tweede productie van het lerarencabaret 'Meesterwerk II'. De leraren persifleerden zichzelf, de leerlingen, de conciër ge, de rector, de ouders en gebeurtenissen als wervings bijeenkomsten; kortom, zij behandelden in hun les van on geveer twee uur het gehele schoolleven. Dat gebeurde soms op een wat voorspelbare en vrijblijvende manier, zoals in 'Mag het raam open?', een nummer vol leerlin- gensmoezen, en 'Op de gang', over te laat komen en eruit- gestuurd worden. Maar soms ook gingen nummers wel wat dieper: 'Dat noemen ze nou begeleiding' toonde hoe moder ne onderwijsbegeleiding gebruikt kan worden om leerlin gen te manipuleren; 'Stik' was een eerlijke, helaas niet al tijd verstaanbare, weergave van leraren-ergernis, die in het moderne onderwijs niet meer lijkt te mogen. In dit soort nummers signaleren de leraren niet alleen, maar is er ook een analyse of geven ze zichzelf bloot. Jammer dat de angst om niet begrepen te worden of niet leuk genoeg te zijn leidde tot een overdrijving die soms goede dingen dreigde te bederven: het taalgebruik en de homofiele trekjes van de psycholoog in het stukje over be- geleiding en de groene vleugels in 'Hemelse goedheid'. Is het soms een lerarentrekje om het publiek te onderschat ten? Aankleding, vormgeving en presentatie waren goed verzorgd. Om met zoveel spelers en musici (21) op één po dium alles zo goed te laten verlopen, zijn een straffe regie en een goede discipline vereist. Het getuigt natuurlijk van moed om als leraar op het to neel te gaan staan en dan ook nog min of meer de dagelijk se praktijk te ironiseren. De grote opkomst van het publiek gisteren bewees dat het nemen van dit risico wel werd ge waardeerd. Vandaag, morgen en overmorgen wordt 'Mees terwerk II' nog vertoond. De opbrengst van de voorstelling is voor het goede doel. PAUL VAN DER PLANK Regionale kunstuitleen onzeker LEIDEN Ook al vindt de gemeente Leiden het een goede zaak, het is nog maar de vraag of er van het plan tot regionalise ring van de Leidse kun stuitleen veel terecht zal komen. Een aantal ge meenten uit de regio heeft nog niet veel enthousias me voor dit project ge toond en er is concurren tie van de kunstuitleen in Alphen aan den Rijn en mogelijk ook in Noord- wijk. Wat Leiden betreft zou het de regionale kun stuitleen per 1 januari 1983 van start kunnen gaan. In 1980 werd de Leidse kun stuitleen opgericht. Momenteel wordt geprobeerd de gemeen ten uit de regio zover te krij gen, dat zij gaan deelnemen aan de kunstuitleen door zoda nige (financfële) voorwaarden te scheppen, dat de regioge-' meenten er brood in zien. Doel van dit alles is de kunst dich ter bij de burger te brengen. Het plan tot regionalisering is ontstaan, nadat inwoners van onder meer Leiderdorp en Zoeterwoude zich bij de Leidse kunstuitleen meldden. In de zomer van vorig jaar no digde de gemeente Leiden de omliggende gemeenten uit om te komen praten; er kwamen er maar zeven opdagen, terwijl er zo'n 25 gemeenten waren uitgenodigd. De gemeente Lei den gaat dan ook dit jaar de boer op om de gemeenten in de regio zover te krijgen deel te nemen aan de kunstuitleen. Daarvoor wordt de Leidse kunstuitleen dit jaar openge steld voor inwoners uit de re gio zonder dat dit de gemeen ten uit de regio geld zal kos ten. Uit recente aanwinsten van de Leidse kunstuitleen wordt een tentoonstelling sa mengesteld, die ook in de re giogemeenten gehouden kan worden. Deze tentoonstelling zou als reclame voor de kun stuitleen dienst zou moeten doen. De regiogemeenten zou den alleen maar voor bewa king, inrichting en een ruimte hoeven te zorgen om de ten toonstelling te houden, verder kost het ze niets. De raadscommissie maatschap pelijke aangelegenheden en cultuur stemde gisteravond in met dit voorstel van het colle ge van B en W. J. Maat (PvdA) had zijn twijfels bij de haalbaarheid van het plan. Hij wees op de concurrentie van de kunstuitleen in Alphen aan den Rijn. Volgens wethouder P.H. Schoute zijn de plannen van de gemeente Noordwijk om tot een eigen kunstuitleen te komen niet erg zinnig: „Wanneer er in Noordwijk ook één komt, wordt de regio Leiden wel overvoerd. Ze zou den trouwens ook geen subsi die van het ministerie van CRM krijgen." „Het proefjaar is bedoeld om de huiver in de regio voor de kunstuitleen weg te nemen en om te laten zien hoe het werkt," aldus de wet houder. Pan van Persijn De Leidse afdeling van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt op 30 januari een wandeling onder leiding van natuurgidsen door de Pan van Persijn in Kat wijk. Vertrokken wordt om twee uur bij de ingang aan de Wassenaarseweg, even voorbij het vliegkamp Valkenburg. Deelnemers moeten een dagkaart voor een gulden kopen bij de ingang; de wandeling is kosteloos. Griekse film Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 vertoont volgende week twee Griekse films. Maandag 1 februari wordt „In 't jaar 36" van Theo Angelopoulos uit 1972 ge draaid. Deze film is gebaseerd op het gegeven dat in mei 1936 een vakbondsleider in Athene werd doodgeschoten. De zogenaamde dader, een onderwereldfiguur, zegt dat hij onschuldig is en gijzelt een afgevaardigde uit het parle ment. De film wordt om acht uur en om kwart over tien vertoond. Dinsdag 2 februari staat de beroemde film „Zor- ba de Griek" met Anthony Quin in de hoofdrol op het pro gramma. Deze film wordt alleen om acht uur gedraaid. Koffieconcert In de subtropische tuin Holidome van motel Holiday Inn wordt zondag 31 januari een koffieconcert gege ven, Uitgevoerd worden werken van Grieg en Schubert door Riccardo Mandera (tenor), Liekele Hamstra (ten or), Pollyann Scbönfelder (fluit). Els Zorn (sopraan) en Peter Kranen (piano). Het concert begint om een uur. De toegangsprijs is vijf gulden vijfenzeventig. Fassbinder Dirk Bogarde, Andrea Ferréol en Volker Spengler zijn te zien in de film van Fassbinder die op 2 februari wordt ver toond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. De film beschrijft het leven van de uit Rusland gevluchte Her mann Hermann, die in Berlijn woont Aanvang: 20.00 uur. Prinses Irene Het televisieprogramma waarin prinses Irene praat met de cultuurfilosoof Roger Garaudy over zijn boek 'Voor de opkomst van de vrouw' wordt maandag 1 fe bruari om acht uur vertoond door de werkgroep tv-is- sue van de Leidse Studenten Ekklesia. Na afloop wordt over de inhoud van het programma gediscus sieerd. De bijeenkomst wordt gehouden aan het Rapen burg 100. Cursussen Het Werklozen Advies Centrum heeft een aantal cursussen op het programma staan. De cursussen zijn gratis. Het gaat onder meer om talencursussen, pottenbakken, fotografie, gitaar, EHBO, spinnen en weven. Nadere inlichtingen bij het Werklozen Adviecentrum, Breestraat 19, telefoonnum mer 122000. Het centrum is op maandag tot en met vrijdag 's morgens van tien uur tot twaalf uur geopend. De lessen beginnen op maandag 6 februari. Vuillaume Trio Violiste Cobi Berculo, cellist Jaap Sytsma en pianiste Henny van Tongeren, verenigd in het Vuillaume Trio concerteren woensdag 3 februari in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Het concert begint om kwart over acht. De toegangsprijs bedraagt f4,50. Uit gevoerd wordt werk van Mozart, Beethoven en Brahms. VERKIEZINGSPROGRAMMA D'66: LEIDEN Vermindering van het verkeer in de binnenstad en uitbreiding van het openbaar vervoer. Dit wil D'66 in Leiden blijkens het onlangs gepubliceerde verkiezingspro gramma, vervaardigd ter gelegenheid van de naderende ge meenteraadsverkiezingen. De Democraten verwachten tegen weinig geld tegemoet te kunnen komen aan specifieke ver voersbehoeften op bijvoorbeeld koopavonden, zaterdagen en in de spitsuren. In samenwerking met de Nederlandse Spoor wegen zal getracht worden de spoorverbinding Leiden- Utrecht te verbeteren. D'66 pleit evenals haar progressieve collega's voor een autoluwe stad, hetgeen mogelijk moet worden gemaakt door de bouw van parkeergarages. Daarvan zijn er momenteel 'twee in de maak', uitbreiding is volgens D'66 gewenst. Herstel van de economische situatie krijgt een hoge prioriteit in het program. Uitgifte van grond in erfpacht geniet volgens D'66 de voorkeur behalve daar waar het economisch belang anders vraagt. Het tekort aan woonruimte moet volgens het program ondermeer bestreden worden door een aktief gemeentelijk aankoopbeleid en een te rughoudend beleid ten aanzien van de omzetting van woon ruimte in bedrijfsruimte. Bij het onwikkelen van bouwplannen moet volgens D'66 de voorkeur worden gegeven aan non-profit organisaties, terwijl voor de uitvoer bedrijven uit de Leidse re- ?io de voorkeur verdienen. n elke week zou één dag per week een onderwijswinkel moe ten komen, meent D'66. Ten aanzien van de gezondheidszorg moet het principe -werkers in loondienst- van geval tot geval worden bekeken. Naast een tolerant gedrag ten aanzien van etherpiraten die geen inbreuk maken op de auteursrechten, moet Leiden zich actief inzetten voor een regionale omroep, eventueel met reclame. De schuld van het huidige begrotingstekort ligt volgens D'66 in belangrijke mate bij de PvdA en de VVD. ..Het college heeft de zaak grof overschat, de rijksbijdragen te hoog ingeschat en zich daardoor rijker gerekend dan ze in werkelijk was", aldus het verkiezingsprogram. Bezuinigingen zijn nodig, maar mogen niet tot een lastenverzwaring voor de bevolking leiden. Van de bur gers uit de randgemeenten zal verlangd worden, dat zij bijdra-' gen aan voorzieningen die Leiden heeft getroffen. De tarieven dienen dusdanig verhoogd te worden, dat de gemeentelijke dien sten kostendekkend zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3