Middenscholen mnnen volgend aar starten itkering haalt koopkracht flink omhoog )rie jaar als voorbereiding op mavo of vwo enoordhal PvdA en D'66 tegen optreden Van Agt in Polen-show Belgische rechercheur liet valse honderdjes drukken Donderdag 28 januari 1982,72e jaargang no. 22179- DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgaye Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (exol. BTW) 0.56 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 1*9.00 uur saterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. 071-122248. Losse nummers 0,75. Sterfgeval van Zoetermeers kind in „Brandpunt" op Ned. II om 20.55 uur. Om 22.25 uur „Alles Is Anders Show" van Aad v.d. Heuvel over boek over Terlouw. Op Ned. I om 19.00 uur „Vinger aan de pols" over borstprothese en om 22.10 uur „Ot en Sien" over een ont slagen werkneemster. In de nacht en ochtend opkla ringen. In de middag veel be wolking en van het westen uit regen. Minimumtemperatuur omstreeks 3 graden. Middag- temperatuur 7 graden. Krach tige westelijke wind. Zon op: 08.27, onder 17.19. Hoog water Scheveningen: 4.56 en 17.08. Laagwater: 0.41 en 13.13. It ie bevrijdt feraal Dozier - De, Amerikaanse NAVO- James Dozier is vanmor- r de Italiaanse politie Dozier werd ruim een eleden door de Rode Briga- ijn huis in Verona (Noord- mtvoerd. Zeer intensieve es leken tot vanmorgen ïbben opgeleverd. In de pe- Dozier werd vastgehouden Ie Rode Brigades twee maal nuniqué uitgegeven, waar- eldden dat Dozier in hun iras en voor een volkstribu- cht zou moeten staan. Eisen vrijlating zijn voor zover jooit Sony heeft pocket-tv Het Japanse elektronische concern Sony heeft een nieuw soort draag baar televisietoestel ontwikkeld: de pocket-tv. Het toestelletje kan wor den vervoerd in een Jaszak of een nandtas en is overal te gebruiken. Eind februari zal het in Japan op de markt worden gebracht voor onge veer 610 gulden. De beeldbuis is slechts 16,5 millimeter dik, waardoor het mogelijk Is geweest de diepte van het toestel te beperken tot 3,3 centimeter. Het principe achter deze nieuwe beeldbuis kan worden toege past In beeldschermen en televisie- -ontvangers van verschillende om vang. De pocket-tv kan werken op vier stroombronnen, te weten een gewoon stopcontact, een droge bat terij, een oplaadbare batterij of een auto-accu. Hulp te laat: baby sterft aan uitdroging MIDDELBURG De tien maan den oude baby Yacob uit het Turkse gezin Eren in Middelburg is afgelopen dinsdagnacht in het ziekenhuis aan uitdrogingsver schijnselen overleden. Toch was de familie al enkele dagen bij ver schillende doktoren lang geweest. De Turkse werknemers vereni ging Middelburg wil een klacht in dienen tegen drie artsen. De Zeeuwse geneeskundige inspectie Zeeland en het medisch tuchtcolle ge zijn inmiddels ingelicht. Hier mee lijkt zich in Middelburg een zelfde drama te hebben voltrok ken met een baby, als het afgelo pen weekend in Den Haag. Pag. 9: Ouders willen geen sectie Korthals-Altes bewindvoerder bij OGEM Holding ROTTERDAM Oud WD-voorzitter drs. F. Kort- hals-Altes en mr. drs. H. Ophof, directeur van het ad vocatenkantoor Dutilh v.d. Hoeven en Slager, worden bewindvoerders bij de OGEM Holding NV, het zoge noemde „Sterfhuis" van het Rotterdamse concern. Voor de OGEM Holding, waarin bedrijven met totaal 1100 werknemers zijn ondergebracht, is vanmorgen uitstel van betaling verleend. Ophof en Korthals Altes krijgen de taak te bezien of en zo ja wanneer een faillissement voor de OGEM Holding moet worden aangevraagd. Ove rigens wordt er onderhandeld over de verkoop van een aantal bij het „Sterfhuis" ondergebrachte bedrijven, waardoor het verlies aan arbeidsplaatsen vermoedelijk tot maximaal 700 beperkt kan blijven. Ziekenfondskas meer dan leeg (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTELVEEN Voorzitter Hennie Berends van de Ziekenfondsraad heeft vandaag de financiële po sitie van de ziekenfondsverzekering zeer zorgwek kend genoemd. Nog niet 20 lang geleden waren er enorme reserves, nu is er sprake van aanzienlijke te korten. Daardoor moeten grote bedragen worden ge leend, waarvan de rentelasten uiteindelijk via de verzekerden via de premie moeten worden opge bracht. In zijn nieuwjaarsrede wees Berends erop, dat het kabinet de premie voor de verplichte verze kering lager heeft vastgesteld dan door de Zieken fondsraad was geadviseerd. Hij noemde het niet ver antwoord dat een lagere dan een lastendekkende premie wordt aangehouden. Er moet echter wel wor den voorkomen, dat er meer dan verantwoord is wórdt besnoeid op de uitgaven voor de gezondheids zorg. Er is dan ook alle aanleiding de doelmatigheid- te bevorderen door het invoeren van een vestigings beleid en een economisch verantwoord voorschrijven van geneesmiddelen. fHiiMiwHHni—1 in onze parlementaire redactie) rekkell k niet 1 een h HAAG Als de Tweede ajiner daarmee akkoord gaat gt iedere school voor voort- t onderwijs al in het poljaar 1983/84 in principe mogelijkheid een driejarige denschool te vormen. Zij ^ten daarvoor worden op- omen in een speciaal scho- )lan voor het voortgezet sonderwijs. Dit blijkt uit wetsvoorstel voor de he dging van middenschoolex perimenten, dat minister Van Kemenade vanochtend samen met een discussienota over de toekomstige middenschool heeft uitgebracht. Scholen die op grond van die wet zullen worderwbekostigd, kunnen de op het voortgezet basisonderwijs aansluitende vervolgopleidingen (mavo, havo, vwo), die op dit mo ment aan die scholen zijn verbon den, voorlopig behouden. Het con cept-wetsontwerp zal eerst in kleine kring met de middenschoolexperi- menteri worden besproken en daar na zal advies aan de Onderwijsraad worden gevraagd. Het wetsontwerp zal waarschijnlijk al in mei van dit jaar bij de Tweede Kamer worden ingediend. In de discussienota „Verder na de basisschool" wordt niet langer wordt gesproken over middenschool maar over „voortgezet basisonder wijs". In de nota staat dat de mid denschool niet onder één dak met de vervolgopleidingen mag worden gehuisvest. Scholen voor voortgezet onderwijs (middenscholen) zullen in de toekomst zelfstandige scholen zijn die niet samen met het vervol gonderwijs kunnen voorkomen. Pagina 9: Elf verplichte vakken bittenrf— 200 doden bij treinbotsingen Twee treinongelukken een in Alge rije en een In India hebben giste ren aan zeker bijna tweehonderd mensen het leven geëist. Op de lijn Algiers en Oran ontspoorde op onge veer 110 kilometer ten westen van de Algerijnse hoofdstad een trein (foto boven). Volgens de officiële is het do dental al gestegen tot 130 en ver wacht wordt dat er nog meer slacht offers zullen worden gevonden. Er vielen honderden gewonden. 66 mensen kwamen gisteren om in In dia, toen een passagierstrein in dichte mist nabij de Noordindiase stad Agra op een goederentrein botste (foto rechts). Het aantal gewonden zou ook hier hoog zijn. In India zijn vorig jaar 538 mensen omgekomen bij treinon gelukken. Sectie wijst uit: Steek in hart Hillegommer noodlottig HILLEGOM Niet een hart- aanval, maar een steek in de borst is de 57-iarige A. Leen- dertse uit Hillegom dinsdag noodlottig geworden. Sectie door dr. Zeldenrust in Rijswijk heeft uitgewezen dat met een smal voorwerp een steek in de hartstreek is toegebracht, waardoor de man is overleden. De 31-jarige buurman, die dinsdag werd aangehouden, heeft nog niets bekend. De Hillegommer bemoeide zich met een ruzie tussen twee buren over de hoogte van de heg, die één van de twee aan het knippen was. Bij de ruzie en de tussenkomst door straat bewoner Leendertse vielen enkele rake klappen en ineens viel de laatste dood neer. De man was hartpatiënt, zodat aanvankelijk werd veronder steld dat hij aan een hartaan val was bezweken. Kamerleden: „Een rok is te koud voor de polder DEN HAAG De CDA-ka- merleden Eversdijk en Beine- ma menen dat het bestuur van de stichting voor kleuter- en lageronderwijs op gerefor meerde grondslag in Sint Phi- lipsland „oneigenlijke" voor waarden stelt voor de toelating van leerlingen. In het bijzon der gaat het daarbij om de be paling dat meisjes op school geen lange broek mogen dra gen. Die voorwaarden vinden de kamerleden oneigenlijk, ze ker als jonge kinderen over vrij grote afstanden door het vlakke polderland naar school moeten. 9nze parlementaire redactie) AG Dankzij nalige uitkering echte minima is pkracht van de laagste inkomens in 1981 flink opgekrikt. Daardoor ging deze groep er vorig jaar tussen de 1,4 en 2,5 procent in koopkracht op achteruit. Zonder die toe slag zou de koopkracht vermoedelijk tot bijna vier procent zijn gedaald. Desondanks overweegt het kabinet vooralsnog geen herhaling van de eenmalige uitkering in 1982. Minister Van der Louw (crm) antwoordt dit mede namens staatssecretaris Dales (sociale zaken) op schriftelij ke vragen van de VVD- Tweede-Kamerleden Nijpels, De Korte en Hermans. Uit het antwoord blijkt dat het kabinet nog altijd rekent op het halen van de doelstelling dat de laagste inkomens dit jaar niet meer dan één pro cent achteruit gaan. Uit de verstrekte gegevens blijkt dat alleenstaande bij standtrekkers vorig jaar de grootste veer hebben moeten laten. Hun koopkracht daal de met 2,5 procent. Onge huwde aow'ers gingen 2,4 procent achteruit, gehuwde minimum-wao'ers en bij standtrekkers zonder kinde ren 2,3 procent. <jttH m31januari 50-1 7.00 uur en 00-22.00 uur. 2.00-1 7.00 uur, Rapport over investeringen Shell en ESSO niet op tijd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zal zich niet houden aan de wens van de Kamer om nog voor 1 februari een rapport uit te brengen over de stand van zaken bij de investerin gen die Shell en ESSO in ons land moeten doen. In ruil voor het behoud van 15,4 miljard gulden aan winsten uit gasverkopen tussen 1980 en 1985, zouden de oliemaat schappijen een bedrag van veertien miljard gulden in vesteren. Minister Terlouw van econo mische zaken wil de aan hem uitbrachte rapporten van Shell' en ESSO eerst nog in het kabi net bespreken. Dit duurt nog enige tijd, zo zal Terlouw de Kamer deze week laten weten. Op 20 november van het afge lopen jaar nam de Tweede Ka mer een PvdA-motie aan, waarin om het rapport over de investeringen van Shell en ESSO voor 1 februari werd gevraagd. Uit de motie sprak grote twijfel aan de investerin gen van Shell en ESSO in. de overeengekomen tijd. Van de afspraak die de vorige minis ter van economische zaken, Van Aardenne, in 1980 met Shell en ESSO maakte, staat overigens niets op papier. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Van Agt had vanochtend vroeg nog niet besloten of hij zou deelnemen aan de Amerikaanse televi sieshow „Polen voor Polen". De oorzaak daarvan was onenig heid in het kabinet. De meeste ministers van PvdA en D'66 vin den dat een dergelijke tv-show niet de juiste plaats is om de visie van de Nederlandse regering wereldkundig te maken. De be windslieden van het CDA hebben geen bezwaar tegen een even tueel optreden van hun voorman. Zelf is de minister-president bereid mee te doen, onder meer omdat een weigering volgens hem een „bruskeren" van de Ver enigde Staten en president Reagan zou betekenen. Minister van buitenlandse zaken Van der Stoel heeft gisteren tot twee maal toe getracht Van Agt „het idee uit het hoofd proberen te pra ten". Bij een „ja" van de premier wordt vanavond nog een debat ge houden. Het optreden van Van Agt wordt, als het doorgaat, morgen opgenomen op video, in de studio van de NOS in Den Haag. De NCRV zendt de show zondag niet rechtstreeks uit, maar brengt een samenvatting op het scherm, in een extra afle vering van de actualiteitenrubriek „Hier en Nu". Dit gebeurt, na afloop van het programma van Nederland 1 om 22.40 uur. In „Hier en Nu" zullen behalve de toespraken van de deelnemers aan de show reacties uit binnen- en buitenland worden uitge zonden. Verder heeft men een gefilm interview met kremlin- adviseur Arbatov. „MELDINGSPLICHT WERKLOZEN LIEVER EENMAAL PER MAAND" DEN HAAG De directeuren van gemeentelijke sociale dien sten willen dat werklozen zich niet meer eens per week, maar slechts een maal per maand hoeven te melden voor het verkrij gen van een uitkering. Zij hebben staatssecretaris mevrouw Da- les van Sociale Zaken om steun gevraagd voor dit streven. Ver scheidene sociale diensten kunnen het werk niet meer aan door de geweldige toename van het aantal werklozen. De staatssecre- tari&heeft het verzoek in studie genomen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Een Belgische rijkswachter, Karei C. (39), heeft in 1976 zonder toestemming van zijri meerderen voor 7,5 miljoen gulden aan valse honderd-gulden biljetten laten drukken. Met dat valse geld heeft hij dieven van Picasso-schilderijen in de val gelokt. Dit is een van de verbazingwekkende bekentenissen waarvan het proces in Brussel tegen een zevental rechercheurs van het speciale Belgische drugbestrijdingsbureau stijf staat. De rijks wachters worden ervan beschuldigd dat ze toen ze eenmaal in- het milieu van de heroïnesmokkel waren doorgedrongen ten bate van de eigen portemonnee zelf drugs zijn gaan verhande len. Pag. 7: Drugsproces rijkswachten gaat vele maanden duren ADVERTENTIE Iedere avond: pizza's, muziek en wijnen bij: PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit een echte houtoven UNIEK IN LEIDEN Ook uit onze keuken 1 tournedos, tong, kalfsvlees. Iedere avond speelt voor u de zanger/gitarist ENZO CONTÉ Maandag gesloten - Noordeinde 55 - Leiden Telefoon 071-149960, reserv. na 15.00 uur.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1