fttidteOowumi rk sta niet te jubelen als extra 'jdragen worden aangenomen9 PvdA is niet concreet genoeg CDA wil beperking van soorten medicijnen uueer PTT nu ook in vreemd geld Kamervragen over stilleggen Dodewaard ÏINISTER GARDENIERS: WOENSDAG 27 JANUARI 1982 PAGINA 9 De leiding van de Partij van de Arbeid is er het afgelopen weekeinde niet in geslaagd het Nieuwe Realisme handen en voeten te geven: erg concreet en reëel zijn de socialistische leiders nog niet geworden. Dat neemt niet weg dat ze in elk geval een open sfeer binnen de regeringscoalitie hebben mo« gelijk gemaakt, door de politieke stategie van minimumeisen en strijdpunten te verleggen naar haalbaarheden en realitei ten. Dreigementen als: „Indien dat gebeurt stappen wij uit het kabinet", die de sfeer dreigden te vertroebelen, kunnen hiermee in één klap tot het verleden gaan behoren. In het kabinet kan men daardoor eindelijk beginnen met de brood nodige open gedachtenwisseling met bijbehorende argumen tatie, om op basis daarvan tot besluiten te komen. Met andere woorden: als alleen al de nieuwe sfeer van de PvdA in het kabinet doorwerkt, vergroot dat tegelijk aanzienlijk de le venskansen van deze regering. Er is echter ook alle aanleiding tot kritische kanttekenin gen. Behalve de nu geschapen sfeer van goede bedoelingen blijft de PvdA in de praktische uitwerking darvan nog wel heel erg vaag. Na de erkenning dat moet worden voortge gaan met een beleid van ombuigingen, komt men niet verder dan de suggestie de kinderbijslag afhankelijk te stellen van de inkomsten en dan nog pas in 1983. Dat steekt wel heel erg mager af bij de al onder leiding van De Galan en Halberstadt gemaakte afspraak, dat er al bij de komende voorjaarsnota, volgende maand, een ombuigingsoplossing voor tenminste twee miljard gulden moet worden gevonden. De PvdA erkent ook dat de investeringen in het bedrijfsle ven nieuwe en belangrijke impulsen behoeven. Maar vervol gens blijft men steken in dirigistische gedachten over vergro ting van het bedrag dat door de overheid in de economie moet worden gepompt. Voorbijgaand bijvoorbeeld aan de toezegging van de oliemaatschappijen dat ze vele miljarden in ons land gaan investeren, hetgeen een gigantische impuls voor de Nederlandse economie kan betekenen en die niet bij voorbaat mag worden weggewuifd met het dreigement het staatsaandeel in de gaswinst te vergroten. Zo'n maatregel zou immers aanzienlijk minder rechtstreekse impulsen voor de economie opleveren. Zo dreigt de PvdA alweer de eerste de beste keer in de oude fout te vervallen: de situatie veel rooskleuriger schetsen dan deze in werkelijkheid is. Dat gebeurt door net te doen alsof men met ombuigen wel klaar zou zijn als men lang zaamaan eens gaat denken aan een van het inkomen afhan kelijke kinderbijslag. Het gebeurt ook door net te doen alsof het simpelweg vergroten van het staatsaandeel in de gas winst alle problemen oplost. Juist door die misleidende hou ding is de PvdA in de interne problemen geraakt. En als men het Nieuwe Realisme niet concreter gestalte geeft, dan zal die partij ongetwijfeld nog verder in de moeilijkheden ge raken. (Vervolg van de voorpagina) De CDA-fractie loopt nog niet zo warm voor de moge lijkheid van een verhoging van de loon- en premie- grens in de Ziekenfondswet, en ook D'66 vindt dat er te veel bezwaren kleven aan het optrekken van de loon- en premiegrens. Het CDA-kamerlid Lansink pre senteerde gisteren een lijst met voorgestelde maatrege len, waarmee de benodigde bezuinigingen voor dit jaar kunnen worden gerealiseerd. Zo wil het CDA evenals D'66 de zogeheten Regeling en Klapper (waardoor het aantal merken en soorten in het zieken fonds wordt beperkt) verplicht stellen, hetgeen 50 miljoen per jaar opbrengt. Voor alle geneesmiddelen die daarbuiten vallen, 1 dient een eigen bijdrage van vijf gulden per receptregel te wor den ingevoerd, wat nog eens 25 miljoen oplevert. Daarnaast kan met een vermindering van tarieven en honoraria voor apothe ken ook nog ongeveer vijftig miljoen gulden worden bezuinigd! Het CDA-kamerlid Lansink wees verder nog op de mogelijk- heid van afbouw van restinkomens bij specialisten en een ver mindering van het aantal ziekenhuisbedden. Lansink dreigde gisteren met een motie te zullen komen, indien Gardeniers niet bereid zou zijn het hele pakket over te nemen. Volgens het D'66-kamerlid Wessel kan er best bespaard worden op de post geneesmiddelen, ook zonder een eigen bijdrage. Dat kan door minder nieuwe geneesmiddelen in het ziekenfonds pakket toe te laten, en door vaste prijzen per geneesmiddel. Vol gens haar fractiegenoot Mik valt er zeker honderd miljoen (e besparen door allerlei kleine operatieve ingrepen poliklinisch te behandelen in plaats van opname. Een meerderheid in de Tweede Kamer is bleek gisteren een groot voorstander van budgetfinanciering van de ziekenhuizen. Volgens dat systeem worden de vergoedingen niet meer per bed- toegewezen, maar op basis van de gemiddelde behandelingskos- ten per patiënt en een vast budget voor de hotelkosten. Volgens CDA'er Borgman staat het huidige tarievensysteem haaks op het te voeren beleid: „Het bestraft poliklinische behandeling en be- Êerkte opnameduur, in plaats van dat te belonen". •oor een betere controle op en beperking van de aanschaf van moderne, maar ook zeer kostbare medische apparatuur kunnen de kosten van de gezondheidszorg verder omlaag worden ge bracht, zo stelden PvdA, VVD en D'66. Deze laatste fractie re kende de Kamer voor dat er meer dan honderd miljoen gulden bespaard kan worden door de ziekenhuizen alleen nog toe te staan werkelijk vernieuwende medische apparatuur aan te schaffen. invloed van de naderende oceaanstoring naar het zuid westen en neemt later weer toe tot krachtig. De temperatu- ren lopen daarbij geleidelijk WISSELVALLIG weerop, waarschijnlijk tot on geveer 5 graden.in het westen DE BILT - De komende nacht en rond 3 graden in het oosten en morgenochtend passeert van het land. De verdere een rug van hogedruk ons vooruitzichten wijzen ,op een land. Deze rug zal aanleiding onstandvastig weertype met geven tot enkele opklaringen, later weer kans op regen of Vooral in de kuststreken kun- sneeuwbuien, nen deze opklaringen van tijd Weergesteldheid van gisteren tot tijd worden afgewisseld M" Min Neer- door een van ree binnendrij- 'T'Tf, vende regen of sneeuwbui. De De ent gen.bew. 7 2 9 mm komende nacht zullen de tem- EeSe1 geM>ew - Imm peraturen dalen tot rond of Eindhoven regen 7 3 7 mm iets onder het vriespunt. Mor- I 112 mm gen komt ons land geleidelijk Twente 5 2 5 mm binnen de invloedssfeer van vtsseingen geh.bew. a 410 mm een nieuwe oceaanstoring De 3^,. 0 3I bijbehorende bewolking zal in Athene z* t>ew. 9 00.6 mm de loop van de dag ons land IJS!00* JJehbew j gaan binnendrijven. Deze be- Bordeaux i.bew. 12 710 mm wolking zal later vanuit het f"*** 11 mm westen gevolgd worden door Goneve oetTbe». I 1 4 mm regen, mogelijk voorafgegaan Helsinki sneeuw -9 -13 1 mm door enige sneeuw. De wind rwbeST' 1 4 olm welke de komende nacht nog Kopenhagen grt.bow. 3 10.6 mm matig uit het noordwesten zal toêSïïT rwbew 3 -3 mm waaien draait morgen onder Londen onoew. 9 4 2 mm JNENLAND LEIDSE COURANT; ebranden van lomdraad oorzaak kettingbotsing HEGEN De aanlel- tot de kettingbotsing afgelopen maandag op kweg 2 onder Zaltbom- J blijkt het verbranden stroomdraad uit sloop- |'s te zijn op een langs de gelegen woonwagen- k De verbranding van stroomdraad om daaruit I koperdraad te halen, jorzaakte zwarte rook ten die dwars over de weg dreven. Dit heeft jkspolitie gisteren mee- jeld. Bij het ongeluk Ben vier mensen gedood. DEN HAAG Staatssecretaris Van der Doef (Verkeer en Waterstaat) heeft de Postgiro/Rijk spostspaarbank toestemming gegeven te bemidde len in reisverzekeringen. Hiermee wordt wellicht nog voor de komende zomervakantie begonnen. Van der Doef heeft ook besloten het dienstenpak ket uit te breiden met de aan- en verkoop van bui tenlands geld. Hij loopt hiermee vooruit op het tot stand komen van een volwaardige postbank. De beslissing is genomen in het kader van de in de re geringsverklaring aangekondigde maatregelen om de positie van de PTT-gelddiensten snel te verster ken door verruiming van het dienstenpakket De VVD is het niet eens met deze besluiten en gaat een interpellatie in de Tweede Kamer aanvragen. AZU: Meer doen voor buitenlandse patiënt UTRECHT Het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU) gaat zich meer instellen op het verblijf van buitenlandse patiën* ten. Er komen speciale maaltij den, de kapel kan als islamitisch gebedscentrum worden gebruikt en er worden buitenlandse kran ten verkocht Deze aanpassingen zijn het resultaat van een onder zoek van een speciale werk groep, die de directie onlangs ad viseerde over deze en andere voorzieningen. Voor meer voor zieningen is nauwelijks geld, al dus de directie. Het AZU geeft al ieder jaar 125.000 gulden uit aan tolken, voornamelijk voor Tur ken en Marokkanen. DEN HAAG Het kamerlid Van der Spek (PSP) wil van minister Terlouw (Economische Zaken) we ten waarom de kerncentrale Dode waard al sinds zes januari stilligt en waarom dat niet is gemeld aan de regionale inspecteur voor mi lieuhygiëne. Ook vraagt het kamerlid of het waar is dat er ongebruikelijk veel radioactief spoelwater in de cen trale is en dat de pompen die wa ter uit de Waal halen om het spoelwater te verdunnen, al enige tijd stil staan. Van der Spek wil verder weten of er beschermende maatregelen voor het personeel zijn genomen gezien de aanwezig heid van het vele besmette spoel water. De anti-kernenergiebeweging ver goedt nog deze week via een nota ris de schade die is ontstaan tijdens de blokkade van de kerncentrale in Dodewaard september vorig jaar. Zeventien mensen die in de buurt van de centrale wonen krij gen in totaal 32.000 gulden, welk bedrag is bijeengebracht door col lectes van de actievoerders. Gardeniers stelt dat zij alle al ternatieven om in ieder geval de eigen bijdragen dit jaar niet door te laten gaan best wil be kijken, maar zij houdt vol dat die eigen bijdragen toch nodig zullen zijn, gezien de bedragen die ook de komende iaren moeten worden bezuinigd. „Elke keer als men met derge lijke voorstellen komt, dan zeg ik: besef wèl voor welke be zuinigingen wij nu staan. Ik zit nu al praktisch aan de bodem van mijn begroting, althans zonder de werkgelegenheid in de gezondheidszorg aan te tas ten. Ook bij de komende Voor jaarsnota zal mijn ministerie weer voor nieuwe bezuinigin gen komen te staan, dat staat al vast. Voorlopig wéét ik nog niet uit welke hoek dat geld moet komen". Een principiële afwijzing van de eigen bijdrage voor genees middelen voor de gehele rege ringsperiode vindt de minister wèl onaanvaardbaar. De aan gekondigde PvdA-motie in die richting gaat Gardeniers tè ver. „Daarmee zou mij de mo gelijkheid worden ontnomen om me te houden aan mijn aandeel in de bezuinigingen. Als dat gebeurt moeten ze ook niet meer komen praten over behoud van arbeidsplaatsen, want ergens zullen de bezuini gingen toch vandaan moeten komen. In Engeland is onlangs de ei gen bijdrage voor medicamen ten verhoogd tot anderhalve pond (ongeveer zeven gulden vijftig). Daar maakte men aan vankelijk de fout een bijdrage per recept te heffen, wat tot gevolg had de voorschrijving per recept met sprongen om hoog ging. Om niet in die En gelse valkuil te lopen heeft Gardeniers voor een ander sy steem gekozen. „Daarom wil ik ook een eigen bijdrage per voorgeschreven geneesmiddel en niet per re cept Dat betekent overigens ook dat een chronisch patiënt die telkens hetzelfde medica ment nodig heeft, slechts één maal die eigen bijdrage van twee-vijftig hoeft te betalen. Over de hoeveelheden per re cept zijn afspraken gemaakt en ik ga ervan uit dat de huis artsen zich aan die afspraken houden". Sluitingsplan Een deel van de toekomstige bezuinigingen op Gardeniers begroting zal zeker moeten ko men uit een verdere reductie van het aantal ziekenhuisbed den. Gardeniers moet toege ven dat daar tot nu toe, bij ver- en nieuwbouw, nog wei nig van terecht is gekomen. Voor dit jaar zal op dat terrein dan ook nauwelijks bezuinigd kunnen worden. De totale overcapaciteit wordt geschat op zo'n zeventienduizend bed den, ofwel 40 grote ziekenhui zen. Wel zal zij nog voor de zo mer met een plan komen voor de sluiting van ziekenhuizen in bepaalde regio's. Daarbij zal worden uitgegaan van de norm dat er per duizend inwo ners ongeveer vier bedden be schikbaar mogen zijn. De nu geheel in werking zijn de Wet op de Ziekenhuisvoor zieningen geeft de minister de bevoegdheid tot het sluiten van overtollige ziekenhuizen. „Ik heb besloten dat dat slui tingsplan voor de ziekenhui zen er moet komen. Ook op het departement was men daar redelijk enthousiast over. Eer lijk gezegd ben ik wel even ge schrokken, toen ik in de gaten kreeg hoeveel werk met zo'n plan gemoeid is. Alle aanvra gen voor ver- en nieuwbouw van ziekenhuizen moeten op nieuw door de molen heen, en daarom zie ik met de beste wil van de wereld geen mogelijk heid om dat plan nog vóór juni aan de Kamer te zenden. Ik sta er dan ook van te kijken dat sommigen denken dat dit nog in 1982 miljoenen guldens kan gaan opbrengen. De pro vincies krijgen van mij een half jaar de tijd om eventuele alternatieven aan te geven". Werkgelegenheid In sommige ziekenhuizen is er een schreeuwend tekort aan verpleegkundig personeel, ter wijl anderzijds steeds meer verpleegkundigen zonder werk komen te zitten. Door de kortere opnameduur wordt de verpleegkundige zorg per bed ook steeds intensiever. Daarte genover staat dat in de begro ting van Volksgezondheid al jarenlang de financiële ruimte is gereserveerd voor een uit breiding van meerdere duizen den arbeidsplaatsen in de ver pleegkundige sector. Het aan tal arbeidsplaatsen in die sec tor blijkt in 1981 echter juist gedaald. Hoe valt dat met el kaar te rijmen? De schuld of liever de „oorzaak" moet volgens Gardeniers uiteinde lijk bij de ziekenhuizen zelf worden gezocht. „De ziekenhuizen hebben een zekere mate van zelfstandig heid, die zij zelf ook willen. Wij geven via richtlijnen de fi nanciële ruimte aan en daar binnen mogen ziekenhuizen een eigen beleid voeren: zij be- Ealen of het geld wordt ge- ruikt voor nieuwe inventaris of voor extra personeel. Je kunt niet aan de ene kant staan op een zelfstandig beleid en aan de andere kant komen klagen". „Emotionele discussies" Minister Gardeniers voelt zich op haar huidige ministerspost, zo hebben wij de indruk, wat beter thuis dan op haar vorige ministerie, dat van CRM. Tij dens haar vorige ambtsperiode deden hardnekkige geruchten Foto: MILAN KONVALINKA de ronde, als zou zij regelmatig in de clinch hebben gelegen met haar beleidsambtenaren. Gardeniers ontkent dit echter heftig. „Ik heb ook op CRM een voor treffelijke tijd gehad en ruzie met ambtenaren heb ik voor zover ik me herinner nooit ge had. Er zijn over bepaalde za ken weieens emotionele dis cussies geweest, maar daar is volgens mij niets op tegen. Ik bestrijd dat er ooit onoplosbare conflicten zijn geweest. Ik heb ook nooit met voorlichtings ambtenaren gewerkt aan het opvijzelen van mijn image; ik vind dat je dat niet van ambte naren mag verlangen." „Ik ben in de politiek wel wat gewend, dat heeft ook met mijn partij te maken. Als CDA-politicus moet je een re delijk groot incasseringsver mogen hebben, want naar mijn partij toe worden maar zelden vlot rozen weggege ven". Gardeniers wil overigens niet ontkennen dat het op haar huidige ministerie heel anders werken is dan op CRM. „Bin nen CRM had je te maken met eindeloos veel werelden, die elkaar soms helemaal niet kenden. Dat komt hier eigen lijk niet voor. Het werken met twee staatssecretarissen, zoals op CRM, vond ik ook niet be paald gemakkelijk. Ik denk dat het met één staatssecreta ris gemakkelijker was ge weest". „Ik heb op CRM ook gepro beerd om meer samenhang te brengen tussen de verschillen de beleidsterreinen, zoals het kunst- en mediabeleid en wel zijnsbeleid. Ik ben ook nog zo eigenwijs om te menen, dat het mij hier en daar ook best gelukt is. Het onberekenbare van CRM boeide mij, maar op dit ministerie heb ik meer kansen om in een organisato risch veel meer gesloten vlak bezig te zijn". BCHENDAM „Ik ben niet zo dol op die eigen gen voor geneesmidde- h AWBZ-voorzieningen. et niet denken dat ik sta elen als die plannen door amer worden aangeno- jZelf vind ik twee eigen gen ook best veel, maar jobleem waar ik mee zit, lik maatregelen moet ne- lie al meteen dit jaar geld Éren. Ik heb daartoe ook |)esloten toen duidelijk dat ik het geld nergens S meer vandaan kon ha- jonder daarbij de werk- >ckct)nheid ongemoeid te la- rcrtb ferlei terreinen, zoals de lens van de medisch spe en, het terugbrengen et aantal ziekenhuisbed- vorden door haar maat- tn voorbereid, maar die pas na enkele jaren echt jeld gaan opleveren. Dat- geldt ook voor het vesti- >eleid dat voor fysiothe- ten en later ook voor bij- eeld huisartsen en spe en gevoerd gaat worden. Éigen bijdrage voor ge- liddelen lijkt voor dit politiek niet haalbaar, ïl Gardeniers daar an- Dver denkt („We zullen iwachten"). Een aantal és in de Tweede Kamer k de Vereniging van Ne- idse Ziekenfondsen vindt dat een flinke verhoging van de loon- en premiegrens in de ziekenfondsverzekering (de hogere inkomens die meer premie binnenbrengen) als al ternatief kan dienen voor de eigen bijdrage. Gardeniers denkt daar even anders over. „Van alle alternatieven die zijn aangedragen, snijdt dit in derdaad het meeste hout. Maar voor dit jaar is zo'n verhoging niet meer mogelijk omdat je daarmee het totale inkomens plaatje zou verstoren. Dat is al in de miljoenennota vastge steld en je kunt dat niet zo maar doorbreken. Dit alterna tief is een zaak die je voor vol gend jaar best eens kunt gaan bekijken, maar dan zal de be lastingdruk voor die groep weer moeten worden vermin derd". Het CDA-voorstel om de zoge heten Regeling en Klapper voor huisartsen veiplicht te stellen, vindt de minister goed uitvoerbaar. Daarmee zou een beperking van het aantal mer ken en soorten geneesmidde len kunnen worden bewerk stelligd. Toch zal ook die maatregel nog weer geruime tijd in beslag nemen, zo ver wacht zij. „Wij moeten ons bij voorbeeld houden aan richtlij nen in verband met mededin gingsrechten. Bovendien brengt dat op jaarbasis niet meer dan twintig tot dertig miljoen gulden op ook op CRM een voortreffelijke tijd gehad..." '••V met minister Gardeniers van en milieuhygiëne vindt de dag vóór het Tweede- over de begroting losbrandt, vuurwerk mag deze week nog wel verwacht, gezien de verschillen van tussen de regeringsfracties en de over onder meer de eigen bijdrage geneesmiddelen voor de enfondsverzekerden en eventuele matieve bezuinigingsmaatregelen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9