NK veldrijden krachtproef voor nieuwe wielerstichting Beslissingsbevoegdheid bij bisschoppensynode mogelijk kerk wereld Vrouwen in Moskouse ambassade VS zetten hongerstaking voort E Martinus Nijhoff prijs Afstandelijke een voud Renate Rubinstein Korte metten Kritiek Rahner op besluit paus SPORT/KUNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 27IANUARI 1982 Pi DEN HAAG Wieler- liefhebber Kees Kegge liep al twee jaar met het plan rond om iets groots op wielergebied te orga niseren. Tot dusverre was hij niet verder geko men dan de jeugdronde van de Dierenselaan. Toen de KNWU vorig jaar in het bondsorgaan De Wielersport het Ne derlands kampioenschap veldrijden te koop aan bood aan de heren orga nisatoren, was Kees Keg ge er snel bij. Met zijn twee vrienden uit het jurycorps van de Zuid hollandse wielerrondjes Eef Haket en Arie Roos had hij er wel interesse voor. Kees Kegge: „De KNWU vroeg er 7500 gulden voor. Zoiets moet zonder subsidie van de gemeente Den Haag toch op te brengen zijn was onze gedachte. Wij schre ven voor het kampioen schap in en mochten het van de KNWU gaan orga niseren. Inmiddels hebben wij de Stichting Wielerpro- motion 's-Gravenhage op gericht. Na een gesprek met de consul in Zuid-Holland, Leo van der Wal, hebben wij besloten het niet met zijn drieën te organiseren, maar de groep behoorlijk uit te breiden. Voor de Ne derlandse kampioenschap pen in de Puinduinen van Kijkduin zijn wij inmiddels helemaal klaar. Als het weer goed is verwachten wij zondag zo'n tienduizend toeschouwers. Komen er minder dan zijn wij natuur lijk niet teleurgesteld, want wij doen het voor de sport en de jongens moeten hun kampioenschap kunnen rij den". De toegangsprijs bij de kampioenschappen is slechts vijf gulden. Kees Kegge: Door sponsoring van zo'n 25.000 gulden kan ons niets gebeuren. Maar wij hopen op veel inkom sten, want dan kan de Stichting dat geld bewaren voor andere wielerevene- menten in Den Haag. In onze stad gebeurt niet ge noeg op dit gebied". In Den Haag is er behalve de wielerverenigingen ook de Stichting Organisatie Sportevenementen in Zuid- Holland, de SOS. Hadden die niet het Nederlands kampioenschap veldrijden kunnen organiseren? Geen samenwerking Bertus Ouwehand, be stuurslid van de Stichting Wielerpromotion: „De SOS had voor dit kampioen schap niet ingeschreven. Ze stonden daar wel gek te kij ken, toen ze van de plan nen van de nieuw op te richten stichting hoorden. Er is overleg geweest en men heeft de SOS zelfs aangeboden om de secreta ris en de penningmeester te leveren voor het comité, dat het kampioenschap zou gaan organiseren. De afde ling Jeugd, Sport en Re- Bestuurders Bertus Ouwehand (links) en voorzitter Kees Kegge klaar voor het kampioenschap. creatie van de gemeente Den Haag heeft hier zelfs nog bij bemiddeld. Op de avond van de Ronde van Loosduinen ging de secreta ris van de SOS, Kees Kou- wenhoven, met het voorstel akkoord. De volgende dag kwam men er echter op te rug. Als de SOS er op in was gegaan, hadden wij nooit de Stichting Wieler promotion s-Gravenhage opgericht. Nu zullen wij eens laten zien wat organi seren is. Met de SOS is geen enkele vorm van samen werking mogelijk".De Stichting Organisatie Sport evenementen in Zuid-Hol land krijgt van de gemeente Den Haag jaarlijks een be hoorlijke subsidie. Krijgt de Stichting die ook? Voorzit ter Kees Kegge: „Wij heb ben voor het evenement 27 sponsors en daar hebben wij genoeg aan. Gemeen schapsgeld hebben wij ge lukkig voor onze organisa tie niet nodig en zo willen wij het ook proberen te houden. De medewerking van de gemeentelijke afde ling JSR en de plantsoenen dienst is echter geweldig. Wij krijgen dan geen subsi die, maar wat denk je van steun in de vorm van dui zend dranghekken langs het parcours. Elders moet je die dingen huren en dat kost erg veel geld". Goede test Het Nederlands kampioen schap is wellicht een goede test voor de wereldkam pioenschappen, die waar schijnlijk in 1984 in Neder land worden gehouden. Kees Kegge: „Ik denk dat zo'n wereldkampioenschap 50.000 gulden kost. Wij wil len het daarvoor graag or ganiseren. Daarom is het nodig dat wij nu goed voor de dag gaan komen". Het lengte van het par cours, waarover zondag de nationale titelstrijd wordt gereden, is 2500 meter. Twee keer zo lang als tij dens de Katerkoers van Nieuwjaarsdag, dat door de SOS is georganiseerd. De strijd om het kampioen schap begint al om 10.00 uur, met de liefhebben Een uur later komen de ve teranen in actie en om 12.00 uur de nieuwelingen. De ju nioren gaan om 13.00 uur van start en de profs en amateurs om 14.30 uur. Bij de laatste groep zal de wet houder Vink van sport en recreatie het startschot ge ven. Kees Kegge tot slot: „Ook van de voetbalvereni ging SOA krijgen wij ge weldige medewerking. Die dag zijn voetbalwedstrijden op hun velden taboe, zodat wij gebruik kunnen maken van het clubhuis en de kleedgebouwen". ARTHUR VAN RIJSWIJK Tijdens een literaire samen- hoef (rechts) komst in de oude Haagse mandeur. Zij crege raadszaal gisteravond werd prijs uit handenvan de Martinus Nijhoff-vertaal- mr. J. Corver-v,n H prijs uitgereikt aan Rien Ver- Niet zo overbekend dat je geen zin hebt om eraan te beginnen, maar toch bekend genoeg om tot mij doorgedrongen te zijn, zegt Renate Rubinstein in haar nieuwe boek „Twee eendjes en wat brood". Ze doelt op de Russische verhalenschrijver Isaac Babel, maar ze zou er net zo goed haar eigen werk mee kunnen karakteriseren. Van tijd tot tijd verschijnen haar columns uit het weekblad Vrij Nederland (geschreven onder het pseudoniem Tamar) ge bundeld in boekvorm. Het re sultaat bereikt een beperkt pu bliek, maar de conclusie dat het daardoor elitair is, snijdt geen hout. Slechts af en toe loopt ze te koop met wat intel lectuele onhebbelijkheden, maar in grote meerderheid straalt haar werk eenvoud uit. Eenvoud overigens, die iets af standelijks houdt en zelden of nooit emoties oproept. Een eigenschap van columnis ten is dat ze vanuit zichzelf schrijven, waardoor een bun deling van een aantal van die geschriften weinig anders dan een autobiografische uitkomst kan hebben. Het aardige van die ontboezemingen in verza melde vorm is doorgaans dat er veel gemakkelijker een lijn in valt te ontdekken dan in de stukken die steeds weer een week uit elkaar liggen. Met name in „Niets te verliezen en „Twee eendjes en wat brood" toont in dat opzicht voorname lijk de voorzichtige verschui- toch bang", een poging om een echtscheiding voor zichzelf enigszins te verwerken, werd duidelijk dat op zich niet nieu we verhalen in een gebundel de vorm een totaal nieuwe di mensie kunnen krijgen en daardoor in feite iets geheel nieuws* worden. Een teken van zwakte en bo vendien volkomen oninteres sant. Ongeacht de aanleiding, zoals bij Hermans de Weinreb- affaire waarin Renate Rubin stein volgens de schrijver een dubieuze rol heeft gespeeld. Hetzelfde geldt overigens voor het, als tegenhanger, opheme len van collega Maarten Bies heuvel. Al dat gedoe van schrijvers onder en tegenover elkaar, het zou bij de wet ver ving naar een wat killere op stelling van de schrijfster. Zelf zegt ze in het verhaal „Vijftig" (tevens haar leeftijd, inmid dels, die herhaaldelijk als uit gangspunt dient), dat mensen haar vertellen dat ze milder is geworden en dat ze het als een compliment beschouwt. Een opmerking middenin een werk, dat uitgerekend het te gendeel bewijst. Haar schei ding heeft ook in dit boek nog altijd zijn littekens achtergela ten. Ze woont in haar uppie, zoals ze herhaaldelijk vertelt, |G' ial< en alleei dat al bewt v een men* de dirgen ai (j0 kijkt. In haar gaval i - paald nitf milcfer. Of kentering ten goedtjS kwade is hangt af v g zer. Opmerkeijk is wel vloer aaigeveegt mei ier schrijver Willem Hermans'„de meest, schrijver van Ned boden maten wordeijltg* Verder (verheerst trouwde, argeloze die ondenand haar merk is geworden, gers, die seeds met i( aankomen dat aan v< te toe is „Zekwamen vide en gingen met 920, n S dat in godsnaam mi jn vraag ik mij sindsdie besluit met wat typei heten voor haar he e' „Ik testa, vrienden jro het mj vaak gezegd mengsel van goedge en achterdocht dat ze 0 verwarend v.nden, 1 ben gen idee hoezei tra.r verwat". 'we cht Renatt Rubinstein eendje: en vat broot ve Meilenhoff. Prijs Statenverkiezingen rechtstreeks op t ARNHEM De NOS heeft Gelderland uitge kozen voor een rechtstreeks televisieverslag van de verkiezingen voer de Provinciale Staten op 24 maart. Vanaf 8 uur 's avonds verzorgt de omroep een programma vanuit het Provincie huis in Arnhem. Voorafgaand aan dit programma wordt een 25 minuten durende documentaire uitgezonden over de bestuurlijke en politieke problemen van de provincie Gelderland. Binnenkort star ten de opnamen daarvoor. Evenals vier jaar geleden krijgen alle' inwoners van Gelderland de kans om op de verkiezings avond aanwezig te zijn, tijdens een open huis in het Provinciehuis. In de zuidgalerij komen marktkraampjes te staan met informatie van de ,e tien partijen die meedoei aar de verki Aan enkele waslijnen wirdei de uitsl. gehangen van de 94 Gïldene gemee a provincies en het land. len alonorkes jazzband van het Stedelik Coiservator gen voor de muzikale onlijsthg. Voor het Gelderse open huis :ullen g« stukken" uit de landelijke poitiek woi genodigd. Wel zijn alle ommssarissen :er^ ningin gevraagd naar Arnhen te kor halve met hen zendt de NOSvraagges uit met de provinciale lijsttrekers en 10el er sfeerbeelden gebracht van iet open De kosten van het verkieziqsfeest r provincie op negen mille. Da bedrag sief twee gratis kopjes koffiedie de b r J krijgen aangeboden. ïeag :bie 231 VI De bisschoppensynode heeft krachtens haar statuten al leen maar een adviserende functie, maar het staat de paus vrij om de synode in bepaalde zaken beslissings bevoegdheid te verlenen. Aldus de secretaris-generaal van de bisschoppensynode, aartsbisschop Jozef Tomko, in een interview met het Oostenrijkse persbureau Kathpress. Volgens Tomko is het begin sel der collegiale verant woordelijkheid van paus en wereldepiscopaat voor de kerk de centrale richtlijn voor de huidige paus. Het belangrijkste instrument om die collegiale verantwoorde lijkheid gestalte te geven is de bisschoppensynode. De huidige paus hecht bijzonder grote waarde aan de synode en heeft volgens Tomko al laten blijken, dat hij de mo gelijkheden van de synode wil gebruiken, uitdiepen en ontwikkelen. De bisschoppensynode werd •door Paulus VI opgericht op basis van de besluiten van het tweede Vaticaans conci lie en moest gestalte geven aan het collegialiteitsbegin- sel, dat dit concilie krachtig heeft benadrukt. Tomko meent, dat de syno- .de nog geen definitieve vorm heeft. Hij wees in dit verband op de bijzondere synode der Nederlandse'bis schoppen en daarna die van het Oekraïense episcopaat. Er zijn al wijzigingen ge weest en voor de toekomst zijn die, volgens Tomko, evenmin uit te sluiten. Het is echter aan de paus om te beslissen met welke manier van werken hij meent de kerk het best te kunnen die nen. Naar aanleiding van de internationale kritiek op de eenzijdigheid van keuze der reken die als adviseurs voor de synode werden aange trokken, zei aartsbisschop Tomko, dat die eenzijdig heid niet in de bedoeling ligt, maar dat het toch moei lijk blijft om zowel rekening te houden met een regionale keuze der leken-adviseurs als met de eisen van de uni versele kerk. Prof. Karl Rahner en zeventien andere Duitse jezuieten hebben kritiek op paus Johannes Paulus II uitgeoefend, omdat hij na de zware ziekte van de generaal overste, Pe dro Arrupe, een persoonlijke delegaat aan het hoofd van hun orde heeft gesteld. In een brief, die al in de herfst werd opgesteld, maar die nu eerst door het Italiaanse blad „II Regno" werd gepubli ceerd, werd gezegd, dat zij er diep door waren getroffen, dat de leiding van de Sociëteit van Jezus voorwerp is van zoveel wantrouwen van de kant van de paus. Toen aan het eind van de zomer duidelijk werd, dat Arru pe niet meer volledig zou herstellen, had volgens de tradi tie van de orde een algemene vergadering voor verkiezing van een opvolger bijeengeroepen moeten worden. In plaats daarvan benoemde de paus de tachtigjarige pater Dezza van de conservatieve vleugel van de jezuieten met alle volmachten van een pauselijke delegaat. Paus in Afrika: 35 toespraken Tijdens zijn rondreis door West-Afrika. die zoals gemeld op 12 februari in Nigeria be gint, zal paus Johannes Pau lus II negen steden in vier landen bezoeken, zo heeft het Vaticaan gisteren aanvullend bekendgemaakt. In de acht dagen, die de rondreis zal du ren, zal de paus ongeveer vijf endertig toespraken houden. Vijf dagen hiervan blijft hij in Nigeria en bezoekt daar Enu- gu, Onitsha, Kaduna en Iba- dan. Op 17 februari brengt hij een bezoek van vijf uur aan Cotonou in Benin, vanwaar hij naar Gabon doorreist. De paus eindigt zijn reis twee da gen later in Equatoriaal Gui nee. Het is de tiende buiten- alndse reis van de paus sinds zijn verkiezing in 1978 en zijn tweede .bezoek aan Afrika in minder dan twee jaar. De twee leden van de Russi sche Pinkstergemeente in de Amerikaanse ambassade in Moskou, Lidia en Augustina Vashchenko, die sinds Kerst mis in hongerstaking zijn, maar bovendien sinds zondag niet meer dronken, hebben deze laatste vorm van protest geëindigd. Wel zetten zij hun hongerstaking voort. Dit bericht ~Keston College, het Britse instituut ter bestu dering van de religie in Oost- Europa. Een staflid daarvan heeft gisteren met de beide vrouwen gesproken. Zeven leden van het gezin Vash chenko hebben sinds drie jaar hun toevlucht gezocht op de Amerikaanse ambassade in Moskou in de hoop uitreisvisa te krijgen. Tien van hun kin deren zijn in Siberië. Russi sche autoriteiten hebben ge zegd, dat de aanvragen voor een visum pas dan ingediend kunnen worden wanneer de gehele familie Vashchenko in Siberië is teruggekeerd, maar men is bang te worden gear- De beide vrouwen besloten hun snel tot de dood leidende „droge" hongerstaking op te geven uit dankbaarheid voor de steun uit het westen. Ver der wilden zij hun sympathi santen meer tijd geven om ac ties te ondernemen. Een woordvoerder van de ambas sade vertelde, dat de gezond heidstoestand van beide vrou wen nog niet kritiek was in de strikte medische interpre tatie van het woord. v De katholieke kerk telt momenteel 124 kardin; derende bisschoppen, 1988 titulair-bisschoppen, tchtig ren, twintig vrije abdijen en acht apostolische achinistra Dat blijkt uit het nieuwe pauselijke jaarboek 198, waan kardinaal-staatssecretaris Agostino Casaroli hei eerste plaar aan de paus heeft overhandigd. Volgens h( jaarbof er op het ogenblik honderd bisschoppenconferer.ies van f V tijnse en dertién bisschoppenconferenties van deoosterse alsmede tien internationale groepen van bisschopencon ties. Kardinaal Willebrands heeft zijn twee hulpbischoppei istei B. Nienhaus en mgr. J. A. de Kok aan de paus oorgeste 0g e gebeurde tijdens de audiëntie aan kardinaal Villebrai verst diens functie van president van het secretariat voor d n de heid. nom tomi Gedurende zijn bezoek aan Italië op 30 januri zal de g dent van Egypte, Hosni Mubarak, ook een bezek brengf fiaus Johannes Paulus II. Mubarak zal bij zil eerste l andse reis als president behalve Italië ook Frnkrijk, de nigde Staten, Groot-Brittannië en de Bondsreubliek aai Het zwaartepunt in de buitenlandse hulpveening van ternationale Bouworde lag in 1981 bij de gevcgen van de beving in Zuid-Italië. In totaal 781 helpes werkten 110.000 (onbetaalde) uren aan het inrichtenvan noodv ven, het bouwen van huizen. Bovendien werten leden Bouworde in België, Frankrijk, Joegoslavië Portugal, Brittannië, Italië, Marokko, Nederland en Ostenrijk. De nieuwe prefect van de Romeinse congrgatie voori loofsleer, kardinaal Joseph Ratzinger, aartsïsschop van chen en Freising, zal naar het zich laat aacien, zijn au diocesaan bisschop midden februari neerlegen. In een van kerkelijke diensten en bijeenkomsten zl de kardina zijn bisdom afscheid nemen. De officiële aicheidsbijeea is op 28 februari, kerkelijk 's ochtends inde dom var en chen en 's middags tijdens een feestelijke beenkomst m noo|. tegenwoordigers van het kerkelijke, staakundige en Q schappelijke leven. Met een bijeenkomst in de Doelen te Rotïrdam hebbe Uur achttienhonderd jongere en oudere evagelische chr L een begin gemaakt met het zogeheten E'8S(E Evangf ter jaar). E'82 is een initiatief van de Evangeliche Alliantie, |jn_( in', rond zestig zendings- en evangelisatiörganisaties men. Doel van de EA is om dit jaar met zo'eel mogelijk lijke werkgroepen en individuele christeien toveel n> evangelisatie te bedrijven, overigens niet los var trokkenheid. De EA wil het Nederlands v«lk weg" wijzen, onder welk motto E'82 ook Tan Sart is 1 aI V een min toers gr< blijve

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12