langstelling or tweewielers rs teruggelopen "Vergangswet biedt geen -ranties voor behoud werk NS stelt voorwaarden aan nieuwe munitietransporten \enhoven heeft sluitende begroting Uitbreiding STER-zendtijd genadeklap voor tijdschriften jcialist verdient ille „teveel" Adelaartje Fabrieks hal door brand verwoest Vragen over benoeming Riezenkamp ÜENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27IANUARI1982 PAGINA 11 X— De gemiddelde specialist verdiende fjna259.000 gulden en in 1981 iets meer dan uldn. Dat is 75.600 en 65.900 gulden boven iet slaris van een hoge ambtenaar afgelei- Orierling bestaan er tussen de spccialis- vrschillen: een cardioloog verdiende uldn, een kinderarts 140.900 gulden. Dit eei brief van minister Terlouw (Econo- bka) aan de Tweede Kamer. Minister (Soiale Zaken en Werkgelegenheid) wil istenbij de specialisten via een tariefsver* twe jaar wegwerken. De VVD voelt r kotcre werkweken voor de specialisten, e ariere fracties zitten meer op de lijn- De Landbouwhoge school Wageningen beschikt sinds enige tijd over een Ameri kaans „Eagle" mini- vliegtuigje. De LH gaat er wetenschap pelijk landbouwkun dig onderzoek mee verrichten. Met dit toestel kan dat va ker, beter en goed koper dan met een „gewoon" vliegtuig. Het toestel bereikt snelheden van tus sen de 29 en 80 km/u. en heeft een startlengte van min der dan 25 meter. „FNV zet deur open voor zakgeldlonen" UTRECHT De Industriebond FNV wil de deur openzetten voor zakgeldlonen voor jongeren, als die daardoor beter aan de slag kunnen komen. Volgens de jonge renorganisatie KWJ blijkt dat uit een in terne notitie van de bond. De KWJ schrijft dat hiermee in feite het recht op minimumjeugdlonen op de tocht wordt gezet. De jongerenorganisatie meent dat ontkoppeling van de leer- en arbeidsover eenkomst, die juist regelt dat jongeren tij dens hun opleiding in bedrijven verze kerd zijn van het minimumjeugdloon, in strijd is met het cao-beleid van de FNV. Volgens een woordvoerder van de bond is het niet juist om te stellen dat de bond van de koppeling van leren en verdienen afwil. Taximoord vrijdag voor rechtbank DEN HAAG Voor de Haagse rechtbank zullen vrijdagmorgen drie jongemannen terecht staan die in de nacht van 17 oktober vorig jaar in de gemeente Alkemade de taxichauf feur J. Scholts uit Amsterdam op een afschuwelijke manier van het leven beroofden door hem de hals af te snijden. Het betreft een 24-jarige Luxemburger, een achttienjarige Belg en een zestienjarige Marok kaan. De drie hadden in Amsterdam een taxi genomen. Onderweg in de gemeente Alkemade lieten zij zoge naamd om sanitaire redenen, de chauffeur stoppen, waarna de man werd aangevallen, beroofd en ver moord. Compromisvoorstel sluiting Zestienhoven ROTTERDAM De Rotter- damsc wethouder voor Ruim telijke Ordening en Verkeer, H. Mcntink, is bereid met een compromisvoorstel te komen over de sluiting van het vlieg veld Zestienhovcn. De wet houder is al jaren van me ning dat de luchthaven moet worden gesloten. De Rotter damse gemeenteraad zal zich in februari voor de zoveelste maal over de toekomst van Zestienhoven uitspreken. In tegenstelling tot eerdere stemmingen is een deel van de PvdA-fractie, die de meer derheid heeft, nu bereid voor een compromis te stemmen. suoTh ijd' 4 DAK De eco- re:essie heeft hard ook op de irbraiche ge verkrop van fiet- ren ?n bromfiet- verg?lekei met teruggelopen in de RAI de oekomst {treft, zekei voor de .bromfiets, riet som- Ie kunnen niet ont- de bromfets in het belangrijke is ge- fc- we geloven dat de de toekonst weer tal worden', zei gis- de her H.van rzitter vai de RAI ifdeling opeen pers- jt ter géegenheid imende Tveewieler en met 21 februari) J. Wijnschenk, 'RAI afdeling Fiet st evenm.n in een e achteruitgang van 1 plaatst hij daarbij ;he kanttekeringen ,j wal voorwairden. t met name de over- r te veinig v>or de Vordt gedaan Wel "i voor de trein, maar niet voor de fiets, dat kan niet. „We me nen dat er meer aandacht moet worden geschonken aan de fiets, als vervoermiddel en als middel tot recreatie. Het onderzoek verplaatsingsgedrag dat het CBS in 1980 heeft laten uitvoeren geeft aan dat het aantal verplaatsingen per per soon per dag in het woon werkverkeer met de fiets zelfs viermaal zo hoog is als met het gehele openbare vervoer", al dus Wijnschenk. De motoren staan er het slechtst voor. Degenen die nu op een motor rijden zijn ple- zierrijders. De heer P.A.A.N- agtzaam, voorzitter RAI afde ling Motorfietsen is van me ning dat die categorie rijders moet worden uitgebreid door de motorfiets een volwaardige plaats te geven naast de auto. Somber Prof. dr. L. Bak, planoloog van de Vrije Universiteit in Am sterdam, zag de toekomst voor wat betreft de verkoop van de tweewielers somberder in. „Voorlopig zullen de voorde len van de tweewielers nog opwegen tegen de nadelen. Die voordelen zijn dan vooral de teruglopende welvaart en de wens van het publiek zich goedkoop te verplaatsen. De afstanden binnen de steden worden door uitbreiding van die steden in de toekomst ech ter te groot om te fietsen. De bevolking vergrijst steeds meer zodat het fietsgebruik minder wordt. Daar komt bij dat de jeugd een groeiende belangstelling heeft voor auto's", aldus prof. Bak. Autoverkoop In het afgelopen jaar zijn in ons land in totaal 389.312 per sonenauto's verkocht. Dat is een flinke daling vergeleken met 1980 toen er 451.587 perso nenauto's werden omgezet. Dit blijkt uit gisteren gepubliceer de cijfers van de RAI. Een woordvoerder van de RAI sprak de verwachting uit dat de automarkt zich nu zal stabi liseren en dat de verkoop in de loop van 1982 weer „iets zal aantrekken". Het meest verkochte automerk in Nederland was Opel met 53.738 exemplaren, tweede was Ford met 40.159 auto's, ge volgd door Volkswagen (38.541), Renault (31.818) en Citroën (21.994). Acties tegen plannen ziekengeld op komst UTRECHT De ambte- narenbond ABVA/KABO gaat met de FNV acties en desnoods stakingen voor bereiden tegen de aange kondigde verlaging van de ziektewet-uitkeringen. Dat heeft de Federatie- raad het bondsbestuur van de ABVA/KABO op gedragen. Andere grote FNV-bonden hebben al hetzelfde besluit geno men. Ook de Industrie bond CNV is van plan ac tie te voeren als het parle ment de kabinetsplannen goedkeurt. ABVA/KABO-voorzitter Dut- man noemde de verlaging van het ziekengeld „volstrekt on rechtvaardig". De Federatie- raad sluit anti-parlementaire acties zeker niet uit. De bon den zullen waarschijnlijk aan vullende looneisen stellen om de nadelige effecten van de loonmaatregel, de ziektewet plannen en eventuele andere kabinetsplannen te compense ren. De actiebereidheid bij de bonden lijkt groot. De kaderle den van de Industriebond FNV in Rijnmond hebben al besloten volgende week met acties te beginnen. Het voor stel van minister Den Uyl en staatssecretaris Dales (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) worden begin maart door de Tweede Kamer behandeld. 13 IERWIJSORGANISATIES lige, oor parlerrentare re- e dactie) zijn monAG De Neder- hij kderati< van On- achtjkorgansaties hd gisteren ^."teerde wetsvoor- sek ,de ovegang van £ren lagr onder- het ni.uwe basi- n sajs onanvaard- t vai is in de over- nad- geer orake van 3£er ganrtie op be- hlJ weik de over- t gangsrechten voor het personeel in het huidige lager en kleuteronderwijs zijn minimaal, terwijl gro te categorieën van onder wijsgevenden ook nog eens worden uitgesloten. Dit schrijft de NFO in een eerste commentaar. Ieder die in het kleuter- of la ger onderwijs zijn brood ver dient moet volgens de NFO het recht hebben om mee te verhuizen naar het nieuwe ba sisonderwijs. De NFO stelt zich op het standpunt dat mi nister Van Kemenade in ieder geval nu de zekerheid moet geven dat niemand die op 1 juli 1985 zijn bestaan heeft in het onderwijs louter als gevolg van de invoering van het basi sonderwijs zonder werk zal komen te zitten. Een aantal leerkrachten dreigt zijn baan te verliezen doordat hun besturen na invoering van de Wet op het Basisonderwijs (per 1 augustus 1985) geen ba sisscholen zullen hebben. Deze leerkrachten zullen toch ver zekerd moeten zijn van een plaats in de nieuwe basis school, zo stelt de onderwijsfe- deratie. Volgens de huidige voorstellen van staatssecretaris Hermes wordt het onderwijzend perso neel slechts een overgangsga rantie van één jaar geboden. Tijdens die periode mogen de scholen relatief meer onder wijzers te werk stellen. De NFO vindt dat die periode van „overformatie" zich over een aantal jaren moet uitstrekken, zodat de afbouw van het te veel aan onderwijzers via na tuurlijk verloop kan geschie den. DEN HAAG Uitbrei ding van de STER-zend- tijd kan voor sommige tijdschriften de genade klap betekenen. De Ne derlandse Organisatie van Tijdschriftuitgevers de NOTU, die dit gisteren in Den Haag in een gesprek met de vaste kamercom missie voor CRM uiteen zette, heeft bij de commis sie aangedrongen op op schorting van het voorstel de STER-reclame uit te breiden. De NOTU ziet liever een uitbreiding van het bedrijfsfonds voor de pers tot alle media, inclu sief de publiekstijdschrif ten. Uitbreiding van de STER zal volgens de NOTU van volgend jaar af tussen de 95 en 200 mil joen gulden advertentie-omzet per iaar aan tijdschriften en dagbladen onttrekken. Uit breiding zal de werkgelegen heid van circa duizend mensen in uitgeverijen en drukkerijen aantasten. Óp langere termijn is de bedreiging van de werk gelegenheid voor zeker twee duizend mensen te verwach ten. Tot voor de tijdschriften schadelijke maatregelen van de overheid behoort volgens de NOTU ook de heffing van de btw op de gedrukte media en de voortgaande verhoging van de posttarieven voor tijd schriften. De organisatie vindt dat de overheid de sociaal-cul turele rol van de tijdschriften te laag aanslaat. De produktiehal van de kunststof- verwerkings fabriek ALKO in Ruinen (Drente) is vannacht door brand totaal verwoest. Het kantoor bleef over. De schade is aanzienlijk. Het is nog niet bekend hoe de brand Is ontstaan. UTRECHT Als de Amerikaanse legerleiding binnenkort een tweede proeftransport van muni tie door ons land wil laten uitvoeren, zal de NS daar aan een aantal voorwaar den verbinden. Dit heeft een woordvoerder van de NS gisteravond meege deeld. De NS wil zowel met de Ame rikaanse opdrachtgevers als met de Nederlandse autoritei ten duidelijke afspraken ma ken over de organisatie van munitietransporten. De NS wil daarbij vooral aandringen op garanties voor de veiligheid en de orde handhaving tijdens dergelijke transporten. Vol gens een NS-woord voerder kan de NS niet zonder meer nee zeggen tegen een eventu eel volgend muntitietransport „Ten aanzien van internatio naal goederenvervoer bestaat wel degelijk een vervoers plicht", zo zette hij uiteen. Volgende week verwacht de NS een evaluatie-rapport van de Amerikanen over de recen te munitietransporten. Dan zal waarschijnlijk bekend worden gemaakt of er een tweede proefneming komt. Aan de hand van het evaluatie-rap port en de ervaringen van de NS en de politie zal de Tweede Kamer spoedig een debat over de transporten houden met de ministers ,Van Mierlo (Defen sie), Van Thijn (Binnenlandse Zaken) en Zeevalking (Ver keer en Waterstaat). Woord voerders van de regeringspar tijen CDA, PvdA en D'66 heb ben al laten weten dat zij in de akties die tegen de munitie- treinen zijn gevoerd, geen re den vinden om mogelijke toe komstige munitietransporten zondèr meer af te wijzen. De CDA-fracties en -besturen van negen steden waarlangs of waardoor het munitietransport leidt (waaronder Groningen Zwolle en Arnhem), hebben een dringend beroep gedaan op de actievoerders zich ver der van „on-democratische methoden" te onthouden. „In een democratie is het ieders goed recht tegen dergelijke transporten te protesteren. Het is echter ontoelaatbaar acties te voeren met het doel trans porten te verhinderen en die een bedreiging vormen voor de veiligheid van de burgers en het openbaar vervoer", al dus de verklaring. 5 sch 'VEN De ge- Sevenoven heeft noefer 198 een sluiten- ;h dfrg mt een uitga- r uid van 1 miljoen gul- het OA als GBZ van de Horst deed s de (DA-fraktie. en ei5t" ernstige ®)e situi»e in ons "^Situatie lie op den ai! emen zl geven in aal-maa;chappelijk in Zevnhoven is (lopen jar al merk- den. Dor de slech- (n de bow zijn een nsen wekloos ge- et CDA hoopt dat pchap inZevenho- ledeburgrs zo goed 'ij hun roblemen, verklooshid voort- l opvange. e bezuinijngen die >rgevoerd worden, 1 Zevenhven tref- dit jaar och nog aan uitbreiing van tterindelinj is het die vooneningen termijn ok zullen gemeente ïeeft al- orzichtig fnancieel erd, zodat <e finan ce nog gcond te »n der Hort pleitte roei in de woning- angere ternijn om oorzieiingfnniveau te waarborgen en hij achtte betaalbaarheid van de woning zeer belangrijk. Wat betreft de groenvoorzie ning in de gemeente hoopte hij, dat nu het materiaal van de dienst gemeentewerken flink uitgebreid is, het onder houd aan plantsoenen en der gelijke beter zou worden en de aanleg van nieuwe voorzienin gen en kinderspeelplaatsen er spoedig zal komen. Het onderhoud en opknappen van de wegen in de Noordse Buurt, dat al heel lang een wens van het CDA was, moet spoedig worden gerealiseerd. Goed onderhoud van de ver dere wegen en wegmarkering achtte hij erg belangrijk. Hij verwachtte verder dat met de plannen voor de aanleg van diverse fietspaden, onder an dere die tussen Noordeinde en Westeinde, dit jaar een begin gemaakt zal worden en zo mo gelijk een totale realisatie. Hij toonde zich verheugd over de scholenbouw; twee nieuwe scholen, een voor het christe lijk en een voor het katholiek onderwijs. Jammer dat voor beide gebouwen een gymzaal ontbreekt. Het CDA verwacht, dat er op korte termijn stap pen worden genomen tot reali satie van deze zo dringende voorziening. De heer J. Aartman sprak na mens het GBZ en ging evenals zijn voorganger, in op de slechte economische situatie. Naast de bouwnijverheid noemde hij de glastuinbouw, die door de gestegen energie- Noordse Dorp hebben al enkele bedrijven moeten afha ken en er zullen er helaas nog meer volgen. De heer Aart man haalde ook het financieel beleid van de gemeente aan. Hij noemde het een spaarzaam beleid, dat tot nog toe gunstig afsteekt bij andere omliggende gemeentes. Het afgelopen jaar was een vruchtbaar jaar te noemen: het gereedkomen van de christelij ke school, het begin van de bouw van de katholieke school, de uitbreiding van het aantal woningen en de te ver wachten nieuwbouw, het ver beteringsplan voor de wegen in de Noordse Buurt, het begin van de aanleg van het fietspad langs de Stationsweg en die van het Noordeinde naar het Westeinde. GBZ ziet het alge meen beleid voor 1982 als van een „oerdegelijke Hollandse zuinigheid", waarbij de ge meente bii haar investeringen uiterst selectief te werk zal moeten gaan. Twee zaken staan op de prioriteitenlijst van GBZ. Dat zijn de totale realisering van het fietspad Noordeinde - Westeinde en de verwezenlijking van een sportaccommodatie. Voor het fietspad pleitte hij voor een goed overleg tussen de ge meente en de grondeigenaren om in goede harmonie tot gun stige resultaten te komen. Voor de sportzaal vroeg hij het college in de locatie mede de grondkosten te betrekken. Er mag niet té dure grond wor den aangekocht. Het GBZ blijft verder hame ren op openheid van bestuur binnen de gemeente. Het is de afgelopen jaren wel iets verbe terd, maar het GBZ vindt het nog niet ideaal. Zij wenst nog steeds een woonruimtecom missie. Zij toonde zich tevre den over de gang van zaken binnen de commissie, maar zag graag meer informatie over de gang van zaken bin nen de gemeente door de no tulen of besluitenlijst van de vergaderingen van b en w vroegtijdig aan de raadsleden te verstrekken, waardoor de raad meer bii het gemeentege- beuren betrokken raakt. Het GBZ ziet de gemeentelijke herindeling naderbij sluipen. Een proces waarin weinig mo gelijkheden zijn aktief bezig te zijn. De raad zal dit iaar meer bij deze zaak betrokken moe ten worden om de inwoners meer duidelijkheid te kunnen geven in de positieve en nega tieve gevolgen van deze reor ganisatie. Beide partijen spraken hun waardering uit voor de samen stellers van de begroting 1982 en hoopten in het komende jaar goed te kunnen samen werken in het belang van de gemeente. Vandaag zal de commissie van het regionaal maatschappelijk werk bijeenkomen om onder andere te praten over de op vang van deze problematiek. De sociale dienst van Zeven hoven zal eventueel in samen werking met andere gemeen tes zich voor deze problemen inzetten. Wat betreft de woningbouw op langere termijn kon de voor zitter slechts meedelen dat b en w alles in het werk zullen stellen om het jaarlijkse con tingent van 23 woningen te handhaven al zal dat erg moei lijk zijn gezien de verdeling van het geld door het Rijk. Dat geld zal eerder voor zeer ur gente woonproblemen ge bruikt worden. „Maar, we zul len binnenhalen wat er binnen te halen valt", aldus de heer Wagenaar. Inzake de zelfstandigheid van Zevenhoven kan de gemeente niets anders doen dan afwach ten. De gemeente vraagt er niet om en vraagt zich af of herindeling werkelijk iets op lost Wethouder W. Kool zegde toe dat gemeentewerken zijn best zou blijven doen de groenvoor zieningen goed bij te houden en nieuwe voorzieningen en kinderspeelplaatsen in het Westeinde te realiseren. Voor het fietspad Noord eindeWesteinde worden ernstige pogingen ondernomen om zo goed en zo spoedig mo gelijk tot een resultaat met de grondbezitters te komen. Hij was het er ook mee eens dat er met de sportaccommo datie haast gemaakt moet wor den. Wat de plaats betreft zou dat voor beide scholen zo gun stig mogelijk moeten komen te liggen, waarbij de heer Aart man opmerkte dat er eventu eel in het belang van een snel le realisering, gekozen moet worden voor een wat minder gunstig gelegen locatie. DEN HAAG Het kamerlid Nuis (D'66) wil van minister Van der Louw (CRM) infor matie over de taakomschrij ving van de te benoemen Rot terdamse wethouder J. Rie zenkamp tot plaatsvervangend secretaris-generaal op het mi nisterie van CRM. Nuis wil weten wat er waar is van de geruchten dat Riezenkamp speciaal benoemd is om bezui nigingen op de uitgaven voor de kunst door te voeren. Rie zenkamp (37) komt op 1 mei in dienst Hoeveelheids - aanduiding op voorverpakte levensmiddelen UTRECHT Het wordt ver plicht om op voorverpakte eet- en drinkwaren een hoeveel- heidsaanduiding te vermelden. Dit ontwerp-besluit is vandaag door het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne bekend gemaakt. Met het besluit wordt uitvoe ring gegeven aan een EEG- richtlijn betreffende de onder linge aanpassing van de wet geving van de verschillende lidstaten inzake etikettering en presentatie van levensmid delen. De hoeveelheidsaandui- ding op voorverpakte levens middelen moet worden gege ven door het gewicht of volu me en in bepaalde gevallen het aantal stuks te vermelden. Diefstal van video ALPHEN AAN DEN RIJN Dieven hebben gisternacht in gebroken bij de firma Kreb- bers en Jaarsma aan de Van Boetzelaerstraat in Alphen. Ze verschaften zich toegang door de ruit in de voordeur te ver nielen. Er werden twee video recorders en een geldkistje met 550 gulden buitgemaakt Morgen overleg met ministers over toeslag openbaar vervoer (Vervolg van de voorpagina) Den Haag wordt niet door de ABVA/KABO-acties getrof fen, omdat de HTM geen over heidsbedrijf is maar een NV. De rijdende HTM'ers zijn niet georganiseerd bij een ambte narenbond, maar bij één van de vervoersbonden. Zoals eer der vermeld zal het rijdend HTM-personeel zich wel aan sluiten bij een landelijke actie om passagiers gratis te vervoe ren. Zoals het er nu naar uit ziet zal men echter niet mee doen aan eventuele stakingen. Er vindt morgen nog overleg plaats tussen de betrokken mi nisters Zeevalking (Verkeer) en Van Thijn (Binnenlandse Zaken), de werkgevers in het openbaar vervoer en de bon den over de toeslagkwestie. Dan zal duidelijk worden of het kabinet al dan niet bereid is op zijn eerder ingenomen standpunt, het afwijzen van de toeslag, terug te komen. De Rotterdamse trambestuur ders en buschauffeurs, aange sloten bij de ABVA/KABO, komen morgenavond, na dat overleg, nog bijeen om zich te beraden over eventuele acties. Hun Amsterdamse collega's doen morgennacht hetzelfde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11