roen licht voor ultureel centrum Leiderdorp Acties voor Polen in Bollenstreek blijft Elisabeth Ziekenhuis krijgt één kinderafdeling smeren op iib-station eer plaatsen in dagverblijven Leidse regio nodig >|oi Werkgroep voor beschermd wonen in Leiden en regio Elma Hulspas-Jordaan nieuwe lijsttrekker D'66 Noord wijkerhout LEIDSE COURANT DINSDAG 26 JANUARI 1982 PAGINA 7 - JVIJK/WARMOND/LIS- i In Katwijk en in War- j worden in de komende 't grootscheepse acties ge- voor Polen. De beide lelijke comité's willen ten sturen naar een ge- fond de plaats Dolha, on- honderd kilometer ten van Warschau dichtbij jssische grens. Dit gebied (op heden door nog geen L hulporganisatie aange- I In Lisse is een actie voor een weeshuis in nde[t Katwijk zijn in de af gelopen maanden at vier vrachtwagens met levensmid delen (vis) en goederen ver stuurd naar Polen. Dit gebeur de in samenwerking met een actiecomité uit Zoetermeer. De inzamelingsactie begint in Katwijk op 3, 4 en 5 februari op de scholen. Leerlingen worden gevraagd om voedsel, zeep en kleding mee te nemen. De gemeente heeft toegezegd voor transport te zorgen en di verse vrouwenverenigingen zullen actief zijn bij het sorte ren en het verzendklaar ma ken van de goederen. Zaterdag 6 februari wordt een massale huis-aan-huis actie gehouden. Vrachtwagens met geluidin stallaties zullen door het dorp rijden en de bewoners kunnen hun goederen dan afgeven. De Katwijkse actie wordt ge steund door plaatselijke bedrij ven en winkeliers. De actie wordt komende zaterdagavond min of meer ingezet tijdens de dienst in de r.k. kerk in Kat- wijk-Binnen. De Poolse pater Stylla is dan bij de mis aanwe zig. Aanvang: zeven uur. Warmond In Warmond wordt de massale- inzamelingsactie zaterdag 30 januari gehouden. De twee Warmonds muziekgezelschap- gen St. Matthias en de Brass and zullen vanaf half tien een muzikale rondgang door het dorp maken. Er worden aansluitend huis-aan-huis goe deren (er is vooral belangstel ling voor kinderkleding, schoeisel, levensmiddelen en wasmiddelen) opgehaald. Ook kan men financiële bijdragen overhandigen aan de collec teur/ trice. Behalve de inzamelingsactie zijn er in Warmond nog enke le andere activiteiten. 'Kom- munikatie Warmond' houdt vanavond een kaartavond on der de noemer 'Polen is troef'. Jeugdsoos KW houdt vrijdag 29 januari een disco-avond in het Meerpunt. De toegangs prijs bedraagt ƒ4,50. Aanvang half negen. Voor nadere in lichtingen over de activiteiten •in Warmond: mevrouw R. [Sander, Sweilandstraat 33, tel. 101711-10145. Lisse Aanstaande donderdag en vrij- ,dag wordt er in Lisse voor het- IPoolse weeshuis huis-aan-huis gecollecteerd. Verder worden goederen ingezameld. Bij Al- bert Hein en de Haven alsme de bij de firma Hogenboom 'kan men zaken kwijt. Ge bruikte schoenen kunnen in de container nabij de firma's Van Zeist en Skin worden ge deponeerd. Meer informatie over de actie is te krijgen bij mevrouw Maarschalk, Mei doornplantsoen 55, tel 12294. IERDORP De ge- iteraad gaf gistera- het groene licht voor ng lannen van de stich- „De Hollandsche voor de vestiging bij jen cultureel centrum lksa voormalige gemeen- het monumenta- Hoofdstraat 24. We|>ndanks de twijfels in alle raadsfracties- iden over de finan- lalbaarheid van het (kosten tweeënhalve ton) en ok jekomstige exploita- e ac£et. Een bedrag van "10,- wordt daarvan m'ijt door een gemeen de'1 garantie op de j mJning die de stichting ndei aangaan. Doorslag- ar tid voor de raad, zo haal uit de discussie, was waar- |)e stichting vorige opgericht na het ken van de gé- lijke restauratie- jen wegens gebrek medewerking van hto,|mentenzorg - de -ysleiratie ter hand wil RidS, Ned „Rithousiasme bleek ook dat I opwekkende woorden worïn bestuurslid van de in jg de heer Chr. Keijser ïlaclflanvang van de raads- e alsbring. Sprekende vanaf betllieke tribune hield hij de raadsleden voor, dat hij zich voelde als een marathon loper die moe geworden, nadat de raad zich al in 1970 voor een culturele bestemming van het pand had uitgesproken, nu eindelijk de laatste stok kon overdragen. Een oproep die door de raad naar waarde werd gehonoreerd. Als het aan wethouder H. J. Verdier (CDA) had gelegen was het echter niet zover gekomen. Hij bleek geen enkel geloof in de financiële opzet te hebben. Verdiers twijfel sloeg door naar de andere kant. Hij was het enige raadslid dat zijn stem aan het voorstel van het colle ge onthield. De raad besloot tegelijkertijd het aangrenzende pand Bruggestraat 1 in erf pacht met een symbolische jaarlijkse canon aan de kunste naar Rien van der Nat over te dragen, onder de voorwaarde dat het pand wordt opgeknapt. Dillenburg De raad besloot ook de nieuw bouw van het bejaardentehuis Dillenburg in Buitenhof moge lijk te maken. Het tehuis wordt gebouwd pal naast Mu- zenhof waarvoor een stuk grond is gereserveerd. Het huidige bejaardentehuis aan de Mauritssingel - hoewel pas 20 jaar - voldoet niet meer aan de huidige eisen voor verzor gingstehuizen. De raad gaf zijn fiat aan de, na langdurige on derhandelingen tussen het col lege van B en W en de Inter kerkelijke Stichting voor Be jaardenverzorging tot stand gekomen, principe-overeen komst. odio Deze houdt in dat de gemeente een ton toelegt op de grond prijs van ƒ754.000.- (exclusief BTW). Zonder deze gemeente lijke tegemoetkoming zou de beddeprijs in de ogen van de toezichthoudende instanties te hoog uitvallen. Enig geharrewar ontstond er over de aanvankelijke voor waarde, van de gemeente dat het gedeelte van de opbrengst van het oude pand aan de Mauritssingel, dat de boek waarde te boven zou gaan, aan de gemeente ten goede zou moeten komen. Verzet van het stichtingbestuur tegen deze voorwaarde bracht wethouder A.H. Meerburg (CDA) er toe de raad voor te stellen, deze prestigeslag niet door te zetten. „Een van de partijen moet de verstandigste zijn, laat de raad dit dan zijn", zo stelde hij. Op voorstel van CDA-raadslid J. Tieken wordt de kwestie van een eventuele meeropbrengst open gelaten. Zijn voorstel om achteraf met het stichtingbestuur te gaan praten als er meevallers zijn werd door de raad met acht te gen zeven stemmen overgeno men. Meerburg deelde de raad mede dat de kans op een meeropbrengst slechts theore tisch was. Gegadigden voor de oude Dil lenburg zijn de AWL (voor .jongerenhuisvestiging) en de stichting Leidse Studenten huisvestiging). Beide instanties mogen niet meer dan de boek waarde betalen. We shall overcome Onder het zingen van de ne grospiritual „We shall overco me" verlieten leden van de ac tiegroep "Leiderdorp voor vrede" de raadszaal nadat de raad een motie van de PvdA inzake het kernwapenvraag- stuk had verworpen. Deze ui ting van teleurstelling had een zwak protest van burgemees ter M.A. van der Have tot ge volg, die een ogenblik de raadsvergadering schorste. De motie, waarin werd voorge steld dat de gemeente Leider dorp geen medewerking zou mogen verlenen aan de opslag en transport van kernwapens en evenmin aan de bouw van atoomschuilkelders, was een overblijfsel uit de vorige raadsvergadering, omdat toen de stemmen (acht tegen acht) staakten. Dat de motie vijf we ken geleden niet werd ver worpen was te danken aan de afwezigheid van wethouder mevrouw Irma Gehner (VVD). Gisteravond was zij er wel. De afwezigheid van aan de ene kant wethouder J. Be- zemer (PvdA) als voorstander en aan de andere kant van W. Scheffer (VVD) als tegenstan der kon de stemming niet beïnvloeden. Met een nog steeds verdeelde CDA-fractie (wethouder Meerburg en v.d. Kwaak voor aanneming van de motie) bleken de kaarten al geschud. Woordvoerder Ploe ger van het actiecomité koes terde bij de aanvang van de raadsvergadering dan ook geen enkele illusie over de af loop van de stemming. Hij had de neuzen goed geteld: de mo tie werd met acht tegen zeven stemmen verworpen. Het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. LEIDERDORP De pro vinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid- Holland heeft geen be zwaar tegen de concentra tie van de kinderafdelin gen in één vleugel van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Wel moeten de kosten van de hieruit voortvloeiende verbou wing binnen de perken blijven. Door de concen tratie zal het aantal bed den op de kinderafdeling afnemen van 44 tot 39. Het ziekenhuis echter wil niet dat het aantal erken de bedden nu gelijk met vijf wordt verminderd. Het college van Gedepu teerde Staten vindt dat dat wel kan. De provin ciale raad is van mening dat dat moet gebeuren volgens de normen die zijn gesteld bij de landelij ke vermindering van de erkende beddencapaciteit bij ziekenhuizen. De kinderafdeling van het Eli- sabethziekenhuis was tot 1975 op drie vleugels van de vijfde etage gesitueerd en bestond uit 77 bedden. Daarna werd de af deling geconcentreerd op twee vleugels en werden 33 kinder bedden ingeleverd. De behoef te aan kinderbedden is na 1975 verder gedaald. De zieken huisdirectie kwam vervolgens tot de conclusie dat efficiënt werken beter mogelijk was op één etage. De nieuwe kinde rafdeling zou dan na verbou wing en concentratie bestaan uit vijf couveuses, negen bed den voor zieke zuigelingen, vijf boxen en twintig kinder bedden. Daarmee worden dan nog eens vijf bedden ingele verd. In de vrijkomende vleu gel is nu plaats gemaakt voor de polikliniek plastische chi rurgie en de diensten pastorale zorg en medisch maatschappe lijk werk. Ook is het de bedoe ling dat de dienst personeels zaken en de polikliniek kin dergeneeskunde daar komen. Volgens de directie is het handhaven van de beddenca paciteit noodzakelijk om de taak en functie bij een groeiende bevolking te kun- volgens de landelijke regeling voor het verminderen van het' aantal ziekenhuisbedden ('pac- kage-deal') 52 erkende bedden en 1 wieg voor gezonde zuige lingen inleveren. De directie, heeft daartegen bezwaar aan getekend maar dat is verwor-. pen. Het Elisabeth Ziekenhuis, had de drie afgelopen jaren een bezettingspercentage van 79,1, hetgeen aan de lage kant is. De gemiddelde verpleeg- duur is in vergelijking met an dere ziekenhuizen echter ook laag, dit omdat het ziekenhuis een beleid voert dat erop is ge richt dat patiënten zo kort mo gelijk in het ziekenhuis ver blijven. De vermindering van het aantal kinderbedden moet deel uitmaken van de 'packa- ge-deal', vindt de provinciale raad voor de volksgezondheid, anders zou het ziekenhuis dubbel worden gepakt. De gemeenteraad van Lisse zal blijven hame- Cl het feit dat Lisse zeker een station hoort te krij- mi de NS plannen ontwikkelen om nieuwe stations elpen. Met de betrokken instanties is daar onlangs Ijver gesproken, maar daardoor kreeg Lisse geen .iliejjjkheid. De gemeente zal alle zaken nog eens op zetten en dan op de zaak terugkomen, emde ch eif met name het VVD- het SOB zelfs zo hard van leer mevrouw Michels, die was getrokken dat de twee rollende hield bij de door de NS wel goed bedeelde gemeenten (Voorhout en Hil- legom) de waterlanders heb ben moeten voelen prikken. Verder stelde Smith dat de NS-rapporten zoethoudertjes zijn. „Wat men niet wil, schrijft men eenvoudigweg van zich af en dus weet men vantevoren al waar men aan toe is", aldus Smith. Ondertussen zit Lisse ermee, gelekt terwijl Lisse al bijna temeer daar de gemeente een Smertal van 20.000 is streekfunctie toebedeeld heeft gekregen en binnen die ont wikkeling zou de vestiging van een station passend zijn. Bovendien staat er nog een kompleet station in de ge meente en kan er voor reizi- gerspieken worden gezorgd bij de openingstijden van de Keu kenhof. De gemeente wil dus nader op de zaak terugkomen en de indruk uitwissen als zou Lisse een onooglijk dorpje zijn. ieënfw»ngen over het NS- >ede I over nieuwe stations de ede onlangs gehouden n vofgadering. Zij is teleur- maajdat de gemeente niet hadtelteer is gegaan tegen mme cijfers' in de NS- 5 de pge- Het inwonertal oorbP56 wordt daarin bij- r eeljd gesteld op 10.000, de dorpsuitbreidin- en dat er nog uit-, jen van woningen voor staan. Mevrouw Mi- .ind ook dat het Samen- Orgaan Bollenstreek n V<lfce' wat harder aan de mogen trekken. mde lhet SOB, wees de be- projting naar het SOB van ■if. H ganis|. Hij stelde dat er in Filmhuis Lisse nieuw leven ingeblazen LISSE „Het Filmhuis Lisse" is onlangs nieuw le ven ingeblazen. Tijdens een vergadering werd een bestuür gekozen bestaande uit Jaap Hey (voorzitter), Karei Zwetsloot (secreta ris), René Stembert (pen ningmeester) en Ton ter Haar (gewoon lid). Het Filmhuis gaat films vertonen in Artopa. Er is een nieuwe formule ge vonden om het lidmaat schap aantrekkelijk te ma ken. Om zeven films te zien dient men een kaart van vijfentwintig gulden te kopen. Voorwaarde voor het doorgaan van de nieuwe opzet is dat per 7 februari zich tachtig leden hebben gemeld. Het programma van het filmhuis ziet er als volgt uit: 15 februari: „Annie Hall" met Woody Allen; 1 maart: „The Graduate" met Dustin Hoffman; 15 maart: „Een vrouw als Eva" van Nouchka van Brakel; 5 april: „I never promised you a rosegar- den" met Bibi Anderson; 19 april: „Jesus Christ Su perstar" van Norman Je- wison; 3 mei: „Coming home" met Jane Fonda; 17 mei: „The Sting" met Paul Newman en Robert Red- ford. Kaarten zijn te krijgen bij de bestuursleden: Verdi- straat 22, tel 14779, Noor- dekroon 22, tel 14545, Fa zantstraat 59, tel 15198 en Fazantstraat 55, tel 12285. Het aantal voor gehandicapten in de uldertn in dagverblijven tweede bijstelling van het bandtolwassen geestelijk provinciaal plan. venkCaPten moet in onaar .j°*. 1985 worden commissie verwacht dat in formfei" hl he* gebied de periode tot 1985 ook zeer. id, dd» Alphen, Bollen- zeker aandacht zal moeten Raad Dat meldt de pro- worden besteed aan de sociale lervoje adviescommissie werkvoorzieningen. In het mg 0 hele gebied zijn 126 plaatsen in planning van kinderdagverblijven 208 olijven en gezins- plaatsen in dagverblijven voor jgende tehuizen ouderen en 407 plaatsen in ge zinsvervangende tehuizen. Voor 1985 wordt de behoefte feschat op respectievelijk 130, 17 en 217 tot 434. Vooral in de Leidse regio zou daarom het aantal plaatsen in kinderdag-, verblijven moeten worden uit gebreid. De kinderdagverblijven zijn gerealiseerd in de gemeenten Alphen aan den Rijn, Noord- wijkerhout en Leiden. De dag verblijven voor ouderen staan in Alphen, Oegstgeest, Leiden en Sassenheim. De bouw van een vijfde, in Leiden, wordt voorbereid, maar het verblijf is al van start gegaan in een gehuurd schoolgebouw in- Oegstgeest. Verder zijn er vier gezinsvervangende tehuizen in Leiden, drie in Alphen, en één in de gemeenten Lisse, Zoeter- woude, Noordwijk, katwijk en Leiderdorp. Voorbereid of gebouwd worden tehuizen in Sassenheim, Voorschoten, Zowel in de Leidse regio als in Oegstgeest en twee in Alphen. de Bollenstreek bestaan grote Voor nog 28 te realiseren wachtlijsten voor de plaatsen plaatsen in Alphen is een aan- in gezinsvervangende tehui- vraag de deur uitgegaan. Ver-, zen. Hoewel in de Leidse regio der wordt in het plan ook de nog zeven tehuizen in voorbe- voorgenomen bouw van twee tehuizen in Leiden genoemd. Deze krijgen samen 48 plaat sen, waarvan er 35 nodig zijn om bewoners van het op te heffen Voorgeest op te van gen. reiding zijn, vier in de Leidse regio, twee in de Alphense en één in de Bollenstreek, zal vol gens de wachtlijsten de bouw van nog zeker drie tehuizen nodig zijn. Volgens de provin ciale commissie is de nood het hoogst in de Bollenstreek. LEIDEN/NOORDWIJKERHOUT De provinciale raad voor de volksgezondheid, de gemeente Leiden en Sancta Maria en St Bavo gaan om de tafel zitten. Doel hiervan is te onderzoeken hoe groot de behoefte in de regio Leiden-Bollenstreek is aan één of meer beschermende woonvormen op psychiatrisch gebied. Aanleiding voor het overleg is het verzoek van Sancta Maria om een psychiatrisch hostel te mogen oprichten. De provinciale raad besloot het verzoek voorlopig niet te honoreren, omdat er eerst een onderzoek naar mogelijke samenhang en samenwerking met de andere psychiatrische voorzieningen in het gebied zou moeten worden gedaan. In november meldden B en W van Leiden dat men een werk groep tussenvoorzieningen voor dit doel had opgericht. Omdat dit een actie in de richting van de gedachte van de provinciale raad is, zijn B en W en de provinciale raad tot overeenstemming gekomen niet alleen Endegeest, maar ook Sancta Maria en St Bavo in de werkgroep op te nemen. In de werkgroep zullen ook leden van de Provinciale Raad zitting nemen. Trouwe leden gehuldigd SASSENHEIM De r.k. damesvereniging „Sint Theresia" heeft gisteravond tijdens de jaarvergadering enige trouwe leden gehuldigd. Tevens werd afscheid genomen van de dames Van der Zwet en Wassenaar die respectievelijk 40 en 15 jaar deel hebben uitgemaakt van de breigroep. Voor de dames Mullekom en Van der Poel was er een geschenk bon. Zij hebben zich vele jaren verdienstelijk gemaakt voor de vereniging. Verder werd mevrouw Hoogervorst, die 25 jaar als penningmeester aan de vereniging verbonden is, hartelijk toege sproken. Zij kreeg bloemen, een ring met parel en een vulpen. Vervolgens werd ook de voorzitster van de damesvereniging in de bloemetjes gezet. Zij maakt 20 jaar deel uit van het bestuur. Behalve bloemen werd haar een zilveren flessenstandaard over handigd. NOORDWIJKERHOUT De afdeling Noordwijkerhout van D'66 zal als eerste partij in de gemeente bij de komende gemeen teraadsverkiezingen met een vrouwelijke lijsttrekker komen. Op de onlangs gehouden ledenvergadering werd Elma Hulspas- Jordaan naar voren geschoven als eerste vrouw. Daarna kwa men vijf mannen, te weten Matthieu Kuyper, Ton van der Lem, Pieter Oostdam, Jan Hoogkamer sr. en Ad Heemskerk. De nieuwe lijsttrekker verklaarde na haar benoeming op twee raadszetels te rekenen bij de verkiezingen. De komende vier jaar worden niet gemakkelijk voor Noordwijkerhout, gezien de slechte financiële situatie en de toenemende woningnood, aldus mevrouw Hulspas, die beloofde zich met inzet van al haar krachten aan de nieuwe taak te zullen wijden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7