Hoogoven schaaktoernooi en de vraag of schaken boeiender is dan voetbal Geschorste Van der Wélde uit uitslag geschrapt van marathon Deventer Timman en Tal uitgaschakel SPORTTRIBUÏME Inzameliit voor berooide schaker LEIDSE COURANT MAANDAG 25 JANUARI 1982 PAGINA WIJK AAN ZEE De voorzitter van de eerste-divisie- club Telstar, Klaas Groen, verklaarde onlangs dat de lei ding van de Hoogovens zich zou moeten afvragen waar de belangstelling van het publiek ligt: bij voetbal of bij schaken. Groen, die bij zijn club (zoals op veel plaatsen elders) wordt geconfronteerd met een afbouw van de gemeentelijke subsidie, refereerde met zijn opmerking aan de financiële steun van het staalconcern aan Tel star. Het door de recessie ook da nig door roest aangetaste im perium in de IJmond over weegt zijn bijdrage aan de voetbalclub drastisch te ver minderen, zo niet geheel stop te zetten. Maar ondertussen sponsort Hoogovens wel met een zeer stevig bedrag het on der de rook van de fabriek plaats vindende schaakevene ment. De praeses van Telstar vindt onomwonden dat bij de bevol king rond het uiteinde van het Noordzeekanaal, waarvan een zeer groot gedeelte juist werk zaam is bij Hoogovens, meer interesse bestaat voor de volkssport nummerN één dan voor de door allerlei elitaire wolken omgeven denksport. De bezoekcijfers van de club uit de IJmond wijzen weliswaar niet overtuigend in die richting, maar een paar duizend kijkers komen toch zeker naar het lo kale sportpark Schoonenberg. En zo veel belangstellenden trekt een speeldag van het Hoogovenschaaktoernooi be paald niet. Neem nu de zondag in Wijk aan Zee, het door de Hoogo vens in een triest stemmende omknelling genomen kust- plaatsje dat enige tientallen ja ren geleden nog floreerde als frivole badplaats. Wijk aan Zee is tegenwoordig alleen nog maar te bereiken langs één weg die de staalfabriekcom plexen in tweeën verdeelt. Op weg naar de badplaats, die deze naam eigenlijk al lang niet meer verdient hoewel ze door de doorgaans uit het zuidwesten komende wind meestal buiten het bereik van de door de schoorstenen uit gebraakte walmen ligt, herin nert een aantal op viaducten aangebrachte teksten de even tueel toevallige automobilist aan het in 'de Wijk' bezig zijn de schaaktoernooi. Het is ove rigens niet zo erg waarschijn lijk dat iemand per ongeluk vanaf Beverwijk de richting naar de kust inslaat; daarvoor is Wijk aan Zee in de loop der jaren te veel overeenkomsten gaan vertonen met oorden die doorgaans worden aangeduid als liggende 'aan het eind van de wereld', het enige doel móet wel het schaakgebeuren zijn. Bij het binnen rijden van Wijk aan Zee richt de blik zich met een op de plaats waar het Hoogovenschaaktoernooi zich jarenlang placht af te spelen: Hotel Kennemerduin. Maar ty perend voor de teloorgang van de plaats als trekpleister van binnen- en vooral buitenlandse badgasten: 'Kennemerduin' is geen hotel meer. Grote plakka ten voor de ramen van het ge bouw, waarvan de schaak grootmeesters tijdens het jaar lijkse toernooi de bovenverdie ping voor zich alleen hadden, geven aan dat actiegroepen het met de sluiting niet eens zijn en dat aan de voormalige bestemming het best een ver volg kan worden gegeven ten behoeve van woningzoeken den. Minister Van der Louw, die het Hoogoventoernooi een kleine anderhalve week gele den opende, zal de uitingen van de actiegroepen ook niet zijn ontgaan. Hij zal ook de verzameling landsvlaggen heb ben gezien, die staan voor de nationaliteiten van de diverse deelnemers aan het schaak toernooi. dat een winters en ditmaal bovendien nog onder een laag hangend wolkendek zuchtend Wijk aan Zee nog een enigszins feestelijk tintje geeft. Die indruk wordt nog wat ver sterkt door een niet onaan zienlijke hoeveelheid mensen dat zich in de richting begeeft van de lokale sporthal 'De Mo riaan', die voor deze speciale gelegenheid gedurende ruim veertien dagen is omgetoverd in schaaktempel. De hal zelf roept nauwelijks associaties op met (lichamelijk) actievere be zigheden dan wat doorgaans in schaakarena's kan worden waargekomen. De hele ruimte is volgezet met tafeltjes en al naar gelang de belangrijkheid van de deelnemers toeneemt is de afscheiding van de diverse categorieën hermetischer. Ge heel rechts in de hal, achter een barachtige barricade is het 'heilige der heilige' gesitueerd. Vóór die barrière staan de be langstellenden zes rijen dik te kijken naar... Ja, naar wat ei genlijk? Als je als leek op dit gebied weer eens behoort tot de doorsnee-toeschouwers vraag je je af wat iemand er toe brengt om soms uren vóór die arena te gaan staan. Want er valt eigenlijk nauwelijks iets enerverends te zien. Aan zeven tafeltjes hebben de veertien deelnemers aan de grootmeestergroep zich in uit eenlopende houdingen gepos teerd. Opvallende dingen daar bij zijn: de nonchalante positie die Genna Sosonko zich aan meet. De ex-Rus hangt in zijn partij tegen zijn voormalige leermeester Mikhail Tal wat vermoeid ogend onderuit, ter wijl Tal zélf zijn bijnaam 'de Tovenaar uit Riga' alle eer aan doet door onverstoorbaar on der zijn woest krullende wenk brauwen de ene sigaret na de andere aan te steken. In het oog springend is ook de royale omvang van de Tsjech Vlasti- mil Hort, die boven zijn broek riem dermate veel kilo's mee torst dat hij het prototype mag worden genoemd van de onge zond ogende denksporter. Een beeld overigens waar geen van de andere grootmeesters aan beantwoordt. De meeste aan dacht van de zich slechts van een zeer beheerst fluisteren bedienende kijkers gaat uit naar Jan Timman. die de strijd heeft aangebonden met de Westduitser Robert Hübner; deze voor zijn 33 jaar wel wat erg oud ogende schaker, die nog niet zo lang geleden op zien baarde door mentaal vol ledig gebroken zijn kansen op het titelduel met wereldkam pioen Anatoli Karpov tegen Viktor Kortsjnoj uit handen te geven, maakt een aanzienlijk meer ontspannen indruk dan de Nederlander, die aan een heel zwak toernooi bezig is en zijn zitplaats nauwelijks ver laat. Op dit moment prijkt op het tafeltje waar Robert Nunn en Kavalek staan geprogram meerd reeds een voor de con currenten van de Britse revela tie irriterende '1/2', hetgeen staat voor een remise van Nunn, die dus de speelzaal al zeer snel heeft kunnen verlaten terwijl Timman, Hans Ree (die daags tevoren een knappe zege boekte op oud-wereld kampioen Tal) en John van der Wiel nog optimaal verdiept zijn in hun partijen. Robert Nunn, die de Nederlandse schaakwe reld verrast met zijn optreden in dit 44e Hoogoventoernooi, is overigens in eigen land een vrijwel onbekende grootheid. De 26-jarige Engelsman, die inmiddels de bijnaam 'maniak' heeft verworven, wordt door de Engelse pers geboycot hoe wel hij niet lang geleden het tot de verbeelding sprekende toernooi van Hastings gedeeld met Ulf Andersson op zijn naam bracht. Nunn, die op vierjarige leeftijd de eerste be ginselen van het schaken kreeg bijgebracht door zijn va der en als negenjarige kam pioen van Groot-Londen werd („Toen werd me duidelijk dat ik talent had"), is inmiddels na dat hij vorig jaar september besloot als prof te gaan opere ren opgeklommen naar de achttiende plaats op de we reldranglijst. Een positie die hij mede wist te bewerkstelligen door zijn inmiddels bewonde ring afdwingende vechtschaak. ,,lk houd van risico's", aldus Nunn. ,,lk vind er niets aan om te wachten tot een tegenstan der fouten maakt en dan pas te winnen". Waarna de veel op Jan Timman gelijkende Brit („Het gaat me niet om het geld; anders was ik wel wat an ders gaan doen") verklaart dat hij wél door een foutje van zijn opponent de partij tegen Tim man heeft, gewonnen. Robert Nunn is één van dege nen die publiek naar Wijk aan Zee trekt. Publiek overigens dat wandelend door de speel zaal, waar ook de 'meesters' zich mogen verheugen in een min of meer afgezonderde ruimte terwijl alle overige hon derden schakers (onder wie slechts een vijftiental vrouwen - van wie de meerderheid de middelbare leeftijd heeft be reikt), zich ook zou kunnen af vragen wat schaken zo veel boeiender zou moeten maken dan het eerste-divislevoetbal van Telstar. Onder de aanwezige belang stellenden zal zich voorzitter Groen van de Schoonenberg- club niet bevinden. Anders zou hij zijn bovengenoemde stel ling moeilijk langer staande kunnen houden. Een felt is in ieder geval wel dat op een voetbalveld aanzienlijk meer beweging valt waar te nemen dan in een schaakzaal. Waar mee overigens geen opinie wordt opgedrongen aan de Hoogovens als geldschieter. FRANK WERKMAN WIJK AAN ZEE derden schaakliefl bers hebben dit w^ einde in Wijk aan geofferd om te zoi I dat Iskov zijn hotel betalen. De Dei deelnemer aan meestergroep me zich vrijdag bij de strijdleiding met de dedeling dat de e loppe met 1200 gi' start- en verblijfgel onverklaarbare wijz< de binnenzak van colbert was verdwe Spontaan kwam een tie op gang om de rooide Iskov te hel Het succes was zo g dat halverwege de dagmiddag de welg™ de schoenendoos veiligheidsoverwegir in de kluis werd ge: -o Twee opvallende figi SI het Hoogovenschaa|rt nooi: links Robert No 6 als tamelijk onbekenr lijstaanvoerder funge ei Vlastimil Hort die kan staan voor de zond ogende denkspoi n st WIJK AAN ZEE Zowel oud-wereldkampioen Tal als de gedoodverfde toe komstige uitdager, Tim man, zijn uitgeschakeld voor de hoofdprijs van het Hoogovenschaak toernooi. Dat was ook al het geval voor zij zater dag hun derde nederlaag leden. Tal verloor van de uiterst behoedzaam spe lende Hans Ree, die in het verre middenspel een wat nonchalant opgerukte pion verorberde en daar na winnend voortzette. Timman verloor van So sonko. In de orthodoxe ruilvariant, die deze twee al jaren tegen elkaar spe len, had Jan Timman met zwart een versterking ge vonden. Bij het in praktijk brengen van die huisvlijt speelde hij echter een zet uit de vorige variant. So sonko reageerde met een stukoffer, dat dodelijk bleek. Sosonko was de volgende dag het slachtoffer van de heropstanding van Tal. De Si- ciliaan, die in het duel tussen de oud-wereldkampioen en zijn vroegere secondant ter tafel kwam, bood wit een ruimtelijk voordeel, dat hij in ruilde voor de kleine kwaliteit en even later voor een win nend eindspel. Tegelijkertijd begon Timman aan een al even indrukwek kend herstel. Hübner moest net als Sosonko zijn eerste nederlaag incasseren. In het zeer gecompliceerde midden spel, dat na de orthodoxe ruilvariant ontstond, kwam Timman dank zij de aktieve opstelling van zijn paarden langzaamaan beter te staan. De opmars van de F-pion ontwrichtte daarna de zwarte koningsvleugel, waarna Hüb ner nog voor de tijdcontrole op elegante wijze van het bord werd gezet. Aan de kop gaat nu weer de bescheiden John Nunn. De Brit verloor zaterdag door een dubieus stukoffer in de opening van Nikolic en ge bruikte de zondag om van de schrik te herstellen. Het halve puntje dat de korte remise te gen Kavalek opleverde, scheidt hem van drie achter volgers: Hort, Van der Wiel en Balasjov. Laatstgenoemde werd door de totaal verloren staande Chandler voor een tweede zitting naar de wed strijdtafel geroepen om nog twee zetten te doen. In zijn streven om de groot meesternorm van 7.5 punt te bereiken verscheen de jonge meester John van der Wiel zaterdag voor een kort mo ment bovenaan de ranglijst. Hij had Balasjov een half punt ontfutseld. Gistermiddag meldde hij optimistisch: „Het gaat fantastisch. ik sta weer beroerd. Maar ditmaal bleef de wonderbare redding uit en Sunye pakte de winst. Van der Wiel staat nu voor de taak uit de resterende vijf partijen 2.5 punt bijeen te sprokkelen. Op het oog geen onmogelijke opgave, maar ga er maar eens aanstaan als het lijstje tegenstanders ach tereenvolgens de namen ver meldt van Timman, Tal, Christiansen, Nunn en Hort. Grootmeesters met een ge middelde ELO-rating van bo ven de 2600 punten tegeno ver Van der Wièls bescheiden notering van 2570. De winning van Hans Mikhail Tal in ronde van het schaaktoernooi volgt tot stand: Wit: Hans Ree (Ned) Mikhail Tal (Sov) 1. d2-d4 d7-d5; 2. c2-c4 Pb1-c3 c7-c6; 4. Pg1-f3 Lc1-g5 h7-h6; 6. Lg5xf6 Dd1-b3 a7-a5; 8. c4xd5 e2-e3 Lf8-d6; 10. Lf1-e2 0—0 Pb8-d7; 12. Ta1-c1 Pc3-a4 b7-b5, 14. Pa4-c: 15. a2-a4 b5-b4; 16. d7; 17. Pb1-d2 c6-c5; 19. d4xc5 d3 De7-e8; 21. b2-b3 Ld3xe4 d5xe4; 23. 24. Pd2-c4 De5-g5; 25. d8; 26. Pe2-f4 Ld7-f5 Td8xd1 (t): 28. Tc1xd1 Td1-d2 Dg5-e7; 30. 31. Pf4-d5 De7-g5; 32. Dg5xf6; 33. Td1xd7 Td7xd8 (t) b6; 36. Dd2xd8 d6 Ld8-c7; 38. Pe4-d2 Kg8-f7; 40. 41. Kf1-e2 h6-h5; 42. d5; 43. Ke2-d3 Lc7-d8; 44. g7-g5; 45. f2-f3 Ld8-c7; 46. h5-h4; 47. e3-e4 (t) f5xe4 f3xe4 (t) Kd5-c5; 49. b8; 50. Pd2-f3 Kc5-d6; 52. e1 Lf4-b8; 55. Pc2-e3 Pe3-f5 Le5-t4; 57. Kd3-e2 58. Ke2-f3 Kc5-c6; 59. d8; 60. Pf5-d4 (t) Kc6-d6; f5 zwart geeft het op. DEVENTER Er is grote opschudding ontstaan on der de marathonschaat sers. Het besluit van het dagelijks bestuur van de KNSB om twintig deelne mers aan de marathon in Zevenhuizen voor twee klassementswedstrijden te schorsen, is bij de betrok kenen hard aangekomen. Zij beschouwen de maat regel van de schaatsenrij ders bond als hoogst on rechtvaardig en menen dat .het door hen aangeteken de beroep door de tucht- commissie niet anders dan gehonoreerd kan worden. Uit protest tegen de schorsing kwam een aantal rijders zater dagavond naar Deventer om zich in te laten schrijven voor de marathon. Toen dat door Willem Benschop, de voorzitter van de LTC-marathon, werd geweigerd, ontstonden er felle woordenwisselingen. Van de geschorsten wonden met name Jeen van den Berg en Bennie van der Weide zich op. Van den Berg: „Deze maatregel is niet juist. Ik be schouw het als een vergissing van de KNSB. De bond moet begrijpen dat wedstrijden op natuurijs voor ons als rijders voorrang genieten boven wed strijden op kunstijs. Het meest kwalijke vind ik dat er vóór de uitspraak niet met ons gespro ken is. Er moet alsnog een ge sprek plaatsvinden en ik ver wacht dan dat de schorsing te niet gedaan wordt". De Friese onderwijzer over woog aanvankelijk om wel te starten, maar zag daar uitein delijk van af om de problemen niet nog groter te maken. Wel begaf hij zich op het ijs om zich in te rijden. Erg kwaad maakte zich Heerenveener Bennie van der Weide. Hij trok zich van een schorsing niets aan, mengde zich als enige ge schorste tussen de deelnemers en reed de wedstrijd in Deven ter uit. Hij finishte zelfs als vierde, maar werd uit de uit slag geschrapt. Van der Weide: „De schorsing is een belachelijke maatregel. Drie jaar geleden heb ik de LTC-marathon schriftelijk laten weten dat wedstrijden op na tuurijs bij mij te alle tijde voor rang genieten boven die op kunstijs. De bond kon vantevo- ren weten, dat ik in Zevenhui zen zou rijden en dus heb ik ook in Deventer gereden". Genuanceerder Een genuanceerder standpunt nam Jan Roelof Kruithof in. Hij deelde mee in Deventer aan wezig te zijn uit protest tegen de schorsing. Voor een harde aktie voelde de rijder uit Ha- velte niets. „Dat komt de ma- rathonsport niet ten goede", meende hij. „Het heeft geen zin om rotzooi te schoppen. Natuurlijk vind ik de schorsing een belachelijke maatregel, maar ik verwacht dat met het aangetekende beroep het recht zal zegevieren". De overige in Deventer aanwe zige geschorste rijders, waaron Jos Niesten, Co Giling en Hans Künz, gingen iedere confronta tie met officials uit de weg. Gi ling: „Wij rijden niet om de an dere rijders niet te duperen. Voor de volgende marathon in Alkmaar zal er echter wel klaarheid moeten komen. Wij gaan deze week met de KNSB praten en als de bond mijn straf kan rechtvaardigen, zit ik hem uit. Zo niet, dan zal ik in Alkmaar aan start verschij nen". Geen solidariteit Van enige solidariteit van de niet-geschorste rijders met de groep geschorsten *s geen sprake. De algemene mening is, dat de rijders die in Zeven huizen zijn gestart, wisten dat er een strafmaatregel zou vol gen. Om die reden hebben de devaluatie van onz< strijd", verklaarde eei wonden Cees Westen taris van het gewest. west houden wij dez< thon in stand en dat zo houden, omdat het de twee wedstrijden oosten is". meesten van deelneming in Ze venhuizen afgezien. Anderen wilden hun goede positie in het KNSB-klassement niet in de waagschaal stellen en verko zen daarom de marathon in Amsterdam boven die in Ze venhuizen. Tot die laatste groep kunnen bijvoorbeeld Jan Kooiman, Henk Portengen en Henry Ruitenberg gerekend worden. Gedupeerd door de gang van zaken voelde zich het bestuur van het Gewest Overijssel, de organisator van de marathon in Deventer. „Het betekent een Als het aan Westera hi gen zou de marathon test zijn afgelast, voelden zijn mede-be: den niet voor. „Als di toch rijders wil schorsef om dan niet verdeeld aantal wedstrijden.? Ni met Alkmaar de du| een groot aantal sterki kan niet aan de start nen. Ik vind het een b< ke vertoning", aldus W| De marathon in Devef verde overigens een voor Jan Kooiman. Acl gleden Teun Busser, H' tengen, Egbert Vosset Kroon, Marten Hoeksti Vos, Rein Jonker, Jol denier en Henry over de finish. Kooimai het klassement met 23! ten voor Portengen Pronk (176,1), Giling (1l Niesten (165,0). HENK STOlF

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18