Constructeurs wagen faillissement Zandvoort ruijff weer lust voor het oog Hoofdrol Nanninga fp ?J®8S«11I - fiSSl iijj -min i na «IBISHf MLitós»IHM -- m Vilé verliest realiteit uit het oog MAANDAG 25 JANUARI 1982 övOORT Elf ren- verenigd In de (vereniging van for ti constructeurs) heb- fiet faillissement van enav, de exploitant et circuit van Zand- aangevraagd. Mr. er, die namens de optreedt in Neder- 5 heeft die aanvraag oneerd bij de arron- bentsrechtbank in fem. De zaak zal op 2 iri dienen. |iav heeft aan de FOCA n schuld van 1,2 miljoen over de in 1981 in gehouden Grote |n Nederland. De formu- idstrijd van 1982 te 9ort werd wegens de van de internationale «rt-kalender geschrapt. Fandvoort werd slechts bats op de reservelijst èveerd. hav. eind 1981 overge- |door de Canadese za- I Michael Hordo, zit fi ll moeilijk. Naast de Jaan de FOCA bestaat .en verplichting van an- derhalf miljoen gulden aan de Nationale Investeringsbank. Verder dient de Cenav over 1982 volgens contract 675.000 gulden af te dragen aan de ge meente Zandvoort voor huur van het circuit. Van die post zal, indien er geen formule-1 wedstrijd plaats vindt, onge veer veertig procent worden afgetopt. Woordvoerder Buwalda van de Cenav was zeer verrast over de faillissementsaanvrage van de elf renstallen: „Wij zitten midden in de onderhandelin gen met de FOCA over hoe de resterende 465.000 dollar zal moeten worden betaald. Tot nu toe hebben wij 200.000 dol lar over gemaakt. Wij voerden onderhandelingen over de hoogte van het restbedrag. Wij zouden minder moeten bijbe talen. Jim Vermeulen, de direc teur van het circuit, heeft daar over een afspraak lopen met Bernie Ecclestone, de topman van de FOCA. Nu echter zijn de gesprekken plotseling door kruist door een faillissement saanvraag. Ik begrijp er niets van". Het door elf renstallen, de FOCA is geen rechtspersoon en bovendien wensten Renault, Ferrari, Tolman en Osella niet mee te doen bij, aangevraagde faillissement, zal de construc teurs weinig voordeel opleve ren. Buwalda: „Wij hebben wel wat bezittingen en vorderin gen, maar bij een faillietverkla ring ontvangen eerst de belas tingdienst en de investerings bank hun geld. Voor een credi teur als de FOCA zal dan echts niets over zijn.' Financieel be lang hebben de constructeurs bij deze handelswijze werkelijk niet. Wanneer wij failliet ver klaard worden, weten zij zeker dat zij niets meer zullen ont vangen". Volgens Buwalda kan de aan vrage samenhangen met het verlangen Zandvoort voorgoed de nek om te draaien. Voor 1983 staat Zandvoort, indien de schulden voldaan zouden zijn, weer op de kalender. Het verdwijnen van Zandvoort zou weer een plaats kunnen vrij maken voor een circuit in de Verenigde Staten. Daar valt het geld, volgens de FOCA, veel gemakkelijker te innen dan bijvoorbeeld in Zandvoort, dat al eerder de betaling van de schuld aan de FOCA afhan kelijk stelde van het opnieuw toewijzen van een formule-1 wedstrijd. Zou het faillissement over de Cenav worden uitgesproken, dan kan het circuit door een andere exploitant „In de race" worden gehouden voor de strijd om een plaats op de ka lender voor de formule-1 strijd. Een onzekere factor Is dan, echter de gemeente Zand voort. De gemeente kan, bij een faillissement, het contract voor de huur van het terrein opzeggen en daarmee voldoen aan het verlangen van actie voerders, die de autosport uit de duinen aan de rand van de gemeentelijke bebouwing ge bannen willen zien. Kens stopt de strafschop van Lerby fraai (foto boven), maar Schoe- Pittige overtreding van Mulderij tegenover Cruljff. Selbach (voorgrond) ziet hoe het scheenbeen van de Ajacied pijnlijk attent en helpt Ajax alsnog aan de gelijkmaker (foto onder). wordt getroffen. pnze correspondent) pEN Voor een voetbalwedstrijd ploegen nodig. Ajax konden el- fit dat betreft gistér- I om kwart over vier de ogen kijken. Flijk was voor het Jesultaat gestreden; pperatieve strijdwij- de twintigduizend in de Goffert be- i met een dankbaar |e in een dergelijke en- nog meer? Technische Wjes, topspanning I feit dat de thuisclub J:ht de leiding nam, en an Cruyff, die na het chone treffen tussen Haarlem ook in Nijme- iste te schitteren. De balbehandeling van de sterspeler bleek weer een lust voor het oog en NEC was zo kordaat om daar het middel vechtvoetbal - zonder de tech nische kant van het spel te verwaarlozen - tegenover te stellen. Vooral Wlm van Zinnen 'en Frans Janssen waren in staat op het zwaar bespeelbare veld energiek werk af te leveren, terwijl Hans Salfischberger en Pleun Strik voor de technische inbreng zorgden. Dat Ajax des ondanks won, was vooral te danken aan het uitgekiend be wegen zonder bal; een speel wijze, die maar weinig ploegen in Nederland goed beheersen. Maar Kurt Linder en Aad de Mos beschikken nu eenmaal over leergierige leerlingen, die het uitgebalanceerd switchen in de diverse linies uitstekend beheersen. Zo duiken even ge makkelijk Edo Ophof als Frank Rijkaard op in het vijandelijk strafschopgebied, zonder dat er voor Schrijvers dan levens grote gaten vallen. Dat is de verdienste van het huidige Ajax: de ploeg durft het avon tuur aan, en wacht geduldig een typische eigenschap van Cruyff - zijn kans af. Met opgeheven hoofd, mochten de NEC-krachten de catacom ben van de Goffert opzoeken. Zij hadden het Ajax knap lastig gemaakt. Vooral in de eerste twintig minuten stelden de Nij- megenaren aanvoerder Lerby en de zijnen maar al te vaak voor onoplosbare problemen. Alleen doelman Piet Schrijvers wist van geen wijken. Hij pa reerde harde inzetten van de weer fitte Ron de Groot en Frans Janssen (na slap uitver dedigen van Wim Jansen en onderschepping door Salfisch berger) grandioos. Wat dat be treft verdiende Harry Schelle- kens aan de overkant een even groot compliment. Zo ver scheen Dick Schoenaker op aangeven van papiergewicht Gerald Vanenburg vrij voor de Nijmeegse doelman, maar per fect bokste Schellekens de bal daarop weg. Zonderschroom Het zonder schroom acteren van NEC vond zijn beloning in de verdiende openingstreffer. Pleun Strik ontfermde zich over de vrije trap, alles was ge concentreerd op het duo Jans- sen-Rijkaard, en de bal zeilde precies naar het voorhoofd van Salfischberger. Koppend ver sloeg de blonde Bosschenaar de gewichtige Schrijvers. De bal verdween geplaatst in de verre linkerhoek. Ajax antwoordde razendsnel, met misschien wel het mooiste moment van de wedstrijd. Schoenaker zette voor, Cruyff produceerde met veel gevoel een wat kromme bal op het doel, en Schellekens redde fa belachtig. De Amsterdamse druk werd in die fase alsmaar groter. Na een hoge bal liep Sije Visser te laat in, maar zo wel Kieft als Schoenaker be nutten deze vrije doorgang niet. Op slag van rust lag de bal tóch voor de eerste keer ach ter Schellekens. Op voorzetten van Schoenaker tikte Kieft slim in, en Dick Mulderij was niet bij machte het gevaar op normale wijze te keren. Scheidsrechter Geurds oordeelde dat Mulderij de bal met de hand speelde en de bal kwam op de beruchte witte stip te liggen. Lerby zag zijn strafschop superieur ge stopt door Schellekens, maar. de toestormende Schoenaker joeg de bal alsnog hoog in het net, 1-1. Het veld had ondertussen zijn wissel getrokken op de condi tie van menige NEC-speler. Met name De Groot, Salfisch berger en Vievermans liepen in het verloop van de tweede helft alleen nog maar op hun reserves, en het was eigenlijk een wonder dat Ajax dit man kement bij de tegenstander niet eerder afstrafte. Het woord was aan Ajax en steeds vaker meldde zich Op- hof - hij kreeg de gelegenheid zich tegen zijn vroegere club makkers te onderscheiden, na dat Tscheu la Ling zaterdag rugklachten had gekregen - gevaarlijk in de voorste linie. De Amsterdamse overwinning kon dan ook niet uitblijven. Aanwezigheid Jesper Olsen demarreerde na een uitbraak van Schoenaker, Kieft kroop om Selbach heen, liep even weg van de sparte lende Schellekens, en schoof de bal vervolgens beheerst on der de doelman door, 1-2. De blonde speerpunt, tot dat mo ment nauwelijks in beeld ge weest, gaf op die wijze plots klaps blijk van zijn aanwezig heid. En een klein kwartier voor tijd rekende diezelfde Kieft helemaal af met de kan sen voor NEC. Cruyff liet een indraaiende voorzet van de buitenkant rechtervoet los en Kieft gaf Selbach en Schelle kens geen schijn van kans, 1-3. De technici voelden zich weer helemaal op hun gemak. Na een zwakke uittrap van Schel lekens lobde Olsen de bal op de lat, en kort daarop zag Cruyff bijna kans het publiek een tweede uitvoering van zijn droomdoelpunt tegen Haarlem voor te schotelen. De bal had net Iets teveel lengte meegek regen. Scorevertoop: 33. Salfischberger 1-0, 44. Schoenaker 1-1, 73. Kieft 1-2. 76. Kieft 1-3. Scheidsrechter Geurds.' Toeschouwers: 21.000. NEC: Schellekens; Mulderij, Slje Vis ser. Selbach, De Groot (Guerin); Van Zinnen, Salfischberger (Kurek), Strik; Heisper, Janssen, Vievermans. Ajax: Schrijvers; Ophof, Jansen. Rijk aard. Boeve; Schoenaker, Vanen burg. Cruyff, Lerby; Kieft, Olsen. |rg Trappers gelijk tegen erdam i Voor de play offs Rationale ijshockeytitel Iburg Trappers op ei- |egen Amsterdam gis- met 5-5 gelijk ge- Je tussenstanden van nnende en door 2000: bijgewoonde tfng waren 1-2, 3-1 en Stand: Amsterdam 2-3, Tilburg Trap-, pers 2-2, Nijmegen 1-1, Feenstra Flyers 1-0. Voor de promotie/degradatiecompe titie versloeg APA Eagles op eigen ijs; DU Leeuwarden met 9-2. Stand: HYS '80 1-2, APA Eagles 2-2, Kemp- hanen 1-1, Black Falcons 0-0, Smoke Eaters O-O, OU Leeuwarden 2-1. KERKRADE Roda JC is de tweede competitiehelft goed begonnen met een overwin ning van 2—0 op het veel ho ger geplaatste Sparta. Vorige week werd de sneeuw met man en macht van het veld verwijderd en hoewel de dooi doorzette, was een gedeelte van het veld tamelijk hard, terwijl de andere helft zacht was. Toch pasten de belde ploegen zich snel aan de om standigheden aan. Goed ge voetbald werd er weliswaar niet, de gevaarlijke momen ten voor beide doellen waren schaars, maar de inzet van de 22 spelers vergoedde veel. Roda nam al snel de lei ding. Marijnissen sprintte sneller dan de middenvelders van Sparta en de een-twee combinatie met Nanninga paste precies in het gat. Van dichtbij schoot Marijnissen koelbloedig de bal laag in dé hoek. Dat was één van de schaarse moeilijke momen ten voor één van belde doel- verdedigers en het duurde ook lang voordat het publiek opnieuw „warm kon lopen". Er waren nog amper acht mi nuten te spelen en op het middenveld leek Sparta het spelbeeld te gaan bepalen. Aan de andere zijde echter kon de kleine René Hofman zich op links vrijmaken en diens harde voorzet werd door Nanninga bij de eerste paal ingetikt. Daarmee be sliste de lange Kerkraadse spits het duel. Twee minuten voor tijd kregen Robinson en Holverda een royale kans hun ploeg terug in de race te brengen. Robinson aarzelde echter te lang en zag zijn schot gestopt op de doellijn. Vervolgens verwerkte doel man Smits de door Holverda opnieuw ingeschoten bal tot hoekschop. Scoreverloop: 18. Marijnissen 1—0, 82. Nanninga 2—0. Scheidsrechter: Bosman, toeschouwers: 7500. Roda JC: Smits; Van der Ven. De gens. Ehlen, Hanssen; Marijnissen, Tsinon, Van Geel; Eriksen (Raeven), Nanninga, Hofman. Sparia: Formannoy; Jansen, Dekker. Robinson (Van dec Berg), Van Tigge- len; Advocaat, Tiktak (Hotverda), Van Gaai; Meijer. Loggie. Van der Gijp. Mr. Eric Vilé kan door gaans enig opportunis me niet worden ont zegd, als hij handig manoeuvrerend tussen oppositie door laveert. De voorzitter van de sectie betaald voetbal van de voetbalbond (KNVB) heeft het ech ter in zijn commentaar op de beslissing van de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) om de subsidies aan de clubs in het vervolg louter in de ac commodatiesfeer te geven aan het juiste eind. 'Het is merkwaar dig, dat de minister (Van der Louw) besluit tot een overbruggings jaar voor de subsidië ring van het betaalde voetbal en de lagere overheid (de gemeen ten) dat niet doet'. Tot zo ver een correct onderdeel van de reac tie van Vilé. De praeses van de profsectie is echter wat minder reëel, als hij stelt dat de 21 leden van de 32 van de VNG hun be sluit hebben geba seerd op onjuiste cij fers. Waar baseert Vile dat op? Dat maakt hij niet duidelijk. Sterker, de VNG kan slechts worden aangewreven, dat er geen uniform standpunt is ingeno men. Dat de gemeen ten zich hebben geba seerd op de meest pessimistische cijfers kan alleen maar realis tisch en verstandig worden genoemd. De ontwikkeling in de ex ploitatietekorten de laatste jaren vormt daarvoor een alleszins verantwoorde basis. Het is elke keer weer verbazingwekkend, om niet te zeggen verbij sterend, als het betaal de voetbal het nieuws haalt door zijn onrust barend stijgende te korten en het sectiebe- stuur zich beperkt tot nietszeggende of tot niets verplichtende uit spraken. Nimmer meldde voorzitter Vilé, dat er eindelijk eens een gedegen aanpak om tot schuldensane ring te komen, wordt gepresenteerd. De KNVB conformeert zich met graagte aan elke strohalm, die wordt ge boden, zoals het rap port 'Gezonder Betaald voetbal', het uitstel, dat CRM eind vorig jaar bood etc. etc. Na elke ronde in het nu al jaren voortdurende gevecht, dat de profvoetbalwe reld levert tegen zijn faillissement hadden Vile c.8. met een glim lach op het gezicht en een opgelucht gemoed de ring verlaten. De bel voor de laatste ronde lijkt inmiddels te hebben geklonken. En als de voortekenen niet bedriegen zal daarin het zich als aan aange slagen bokser in de ring bevindende be taald voetbal eindelijk knock out gaan. Tenzij, en daar rekenen Vilé c.s. kennelijk op, er op het laatste moment de shirtreclame zich als een deus ex machina aandient. Zo heet die door de bestuurderen gekoesterde wens. Maar dit veelbespro ken fenomeen lijkt he den ten dage geen soe laas meer ter bieden. Ja, tien jaar geleden, toen het betaalde voet bal zowel financieel als sportief floreerde, stonden er potentiële sponsors in de rij. Maar de tijden zijn in alle opzichten veranderd. Het bedrijfsleven, dat ooit zo happig was om de merknaam op een voetbalshirt te zien, heeft het moeilijk ge noeg om het aantal ontslagen niet tot nóg groter omvang te laten uitgroeien en kan het zich ook moreel al niet meer veroorloven een geldverslindende en in vele opzichten ver kwistende bedrijfstak als het profvoetbal te steunen. Daarmee krijgt de red dingsoperatie, die de KNVB voor ogen heeft, als het met overheids steun helemaal is afge lopen, alle kenmerken van een op drijfzand gebouwd kaartenhuis. En hoe het met kaar tenhuizen doorgaans afloopt mag als bekend

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11