{edrijfsleven zou trend verheid moeten volgen 12 „Selectie op geslacht of geaardheid moet mogelijk blijven" VAN THIJN LEGT AFTOPPINGS- GRENS OP 54.345 GULDEN £cid6c(3otiAcmt „Overheid doet te weinig aan bestrijding geluidhinder" NENLAND ;ht banenplan it nog jaar zich wachten Zeevalking maakt plannen bekend Betreurenswaardig effect Bevoordeling kostwinnerschap moet verdwijnen Kamer bezorgd over financiering van milieubeleid weer IUAR- LE3DSE COURANT DONDERDAG 21 JANUARI 1982 PAGINA 9 Vie weken cel soldaat m t nu De Krijgsraad in n heeft een 25-jarig ex- bestuurslid en dienst- huzaar uit Amsterdam tot twee weken on lelijke celstraf ver- d. Dit omdat hij op de kazerne in 't Harde nf letten wilde versprei - aarin werd opgeroepen uniform deel te nemen grote Vredesdemon- van 21 november in dam. De auditeur-mili- d zes weken cel geëist, dere VVDM-ers kregen straffen voor hetzelf- TijP PROTESTANTS CHRISTELIJKE-SCHOOLBESTUREN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Bestu- renraad PCO, belangen behartiger van ruim twee duizend schoolbesturen in het protestants christelijk onderwijs wijst het voor stel van de regering voor een Wet gelijke behande ling uitdrukkelijk af. De schoolbesturen willen de mogelijkheid behouden ie mand af te wijzen omdat die een (gehuwde) vrouw is, onge huwd samenwoont of homofiel is. Met dit ontwerp zou dit niet meer mogelijk zijn en daarmee wordt volgens de PCO de vrij heid van onderwijs ontoelaat baar aangetast. Bovendien wordt naar de mening van deze organisatie de vrijheid opgevat. „Die vrijheid namelijk ook in de eigen over tuiging binnen een organisatie te beleven en vorm te geven", aldus het commentaar. In dit voorontwerp wordt in het ge heel geen rekening gehouden met het eigen karakter van de instellingen van bijzonder on- derwi" raad i Sri Lanka lost zelf probleem sextoerisme op SCHIPHOL De autoriteiten van Sri Lanka willen het pro bleem van de jeugdprostitutie en het daaraan gekoppelde sextoe risme zelf oplossen. Dat zei minister Van Dijk (Ontwikkelingssa menwerking) op Schiphol na gesprekken met die autoriteiten. Sri Lanka is een concentratieland voor Nederlandse ontwikke lingshulp. In Nederland worden echter reizen georganiseerd naar Sri Lan ka, waarbij prostitutie als attractie onder de aandacht van de toeristen wordt gebracht. Sri Lanka heeft Nederland daarover geen verwijten gemaakt De VN-commissie voor de rechten van de mens komt binnenkort met een resolutie waarin ook Neder land wordt aangeklaagd wegens schending van de mensenrech ten. Ons land zou zich schuldig hebben gemaakt aan het bevor deren van sextoerisme naar derde wereldlanden. In een reisgids staan allerlei tips om aan adressen te komen van jongeren die prostitutie bedrijven. Van Dijk trok op Schiphol nog geen con clusies uit het NCO-rapport over ontwikkelingssamenwerking van de Telderstichting. van kt* -[la kg irvolg voorpagina) G De vak waarbij vooral de FNV voor de belang zijn, n zich fel tegen igreep van de rege- afspraken tussen ivers en werkne- ,ij eisen opderhan- ijheid, waarbij in lopende bedrijfs- ;ere lonen kunnen gevraagd dan in sectoren. Maar vele koppelingen tot gevolg hebben i last van de sociale igen en de salaris- an ambtenaren en ee gelijkgestelden Volgers) te zwaar Bte kan uiteraard voor- worden door een ont- pg van de betrokken fis. In het verleden was A daar altijd zeer op te- >oral omdat zoiets be- d werd als het pakken' p groep. Nu kan men jjk wel met die gedaeh- !n. Een woordvoerder PvdA-fractie legde uit ontkoppeling zou pas- n systeem, waarbij de - li- net als nu ge- vlifis vaststelt welke te er is en dat gege- ook toepast door zelf door middel van de ambtena- reninkomens het voorbeeld te geven. „Tegelijk zou zij dan een beroep doen op het be drijfsleven om dit voorbeeld te volgen". In het geval de particuliere sector dat niet zou doen, be hoeft de regering niet onmid dellijk aan een loonmaatregel te denken, aldus Arie van der Hek in zijn notitie. Hij wijst op de mogelijkheid van het afro men van te hoge lonen door middel van het achteraf dus verhogen van de socia le premies, waarmee dan te vens de stijging van de sociale lasten betaald zou kunnen worden. Voor de mensen met een minimumloon zou men een uitzondering kunnen ma ken, net als nu wordt voorge steld in de maatregelen van Den Uyl en Dales op het ge bied van de ziektewet. „Realisme" De achtergrond van deze noti tie is ook, zo verluidt in krin gen van de fractie, dat de par tij wanhopig op zoek is naar mogelijkheden om het zich nu aftekenende electorale verlies te beperken. PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft een „realistisch offensief" geo pend, waarin zo ongeveer alles wat voor hem en zijn partij ooit heilig was bespreekbaar wordt verklaard. Zelf is hij voorzitter van een commissie, die gaat bekijken op welke wijze er verder op de sociale zekerheid zou kunnen worden (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister Ed van Thijn van Binnen landse Zaken en de cen trales van ambtenaren bonden hebben gisteren geen overeenstemming kunnen bereiken over de te hanteren aftoppings- grens bij de prijscompen satie voor overheidsperso neel. Daarop heeft de mi nister die grens eenzijdig vastgesteld op 54.345 gul den. Over het salarisbe standdeel boven dat be drag wordt dus geen com pensatie verleend. Voor het particuliere bedrijfs leven geldt dit jaar een aftop- pingsgrens van 60.000 gulden. Voor het overheidspersoneel moet een andere grens gelden omdat de overheid de AO- W/AWW-premie betaalt. Tot het laatst toe hebben de amb- tenarencentrales volgehouden, dat dientengevolge bij de over heid de grens op 56.613 gulden zou moeten liggen, maar de minister hield vast aan ziin ei gen maximum. Omdat volgend, jaar een nieuwe aftopping niet tot de onmogelijkheden be hoort, werd besloten verderop in het jaar nog eens nader te studeren op de berekenings wijze. Behalve de aftoppingsgrens werd ook de salarisinhouding vastgesteld. Eerder werd reeds het zogenaamde trendvoor schot (3,5 pet) bepaald, zodat eind februari de salarissen op de nieuwe basis kunnen wor den uitbetaald. Tenslotte is thans, krachtens besluit van de ministerraad, definitief bepaald, dat de vijf de mei, nationale feestdag, voor het overheidspersoneel een extra vrije dag betekent en dus geen verplichte snip perdag behoeft te zijn. bezuinigd. Daarbij maakt men alleen een uitzondering voor de minimumuitkeringen. Daarnaast heeft het partijbe stuur commissies ingesteld, die zullen bestuderen hoe het be drijfsleven versterkt kan wor den en of het sluiten van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard financieel wel ver antwoord is. Dat alles noemt Van den Berg het „nieuwe realisme" van zijn partij, waarmee met name moet worden voorkomen dat er nog veel meer mensen naar andere partijen weglopen. „Uit onderzoek is ons gebleken dat de middengroepen het zeer wel eens zijn met onze stand punten, maar toch naar D'66 gingen, omdat de stellige ma nier waarop wij politiek be drijven ons ongeloofwaardig maakte", aldus de voorzitter in een interview. Ook zegt hij dat de belofte van 300.000 nieuwe banen in Weerwerk, het ver kiezingsprogram, niet realis tisch was. „De mensen hebben gelijk als ze zeggen: dat kan niet". ENDE MAAND SLECHTS )orbchpTE HOOFDLIJNEN I (Van onze mentaire redactie) \G Het duurt jker een jaar voor f.. Den Uyl (Sociale ilieren en Werkgelegcn- »-46964)i staat zal zijn een ekking ecjitie Van zijn legenheidsplan op leggen. Wat er enkele weken liten zal komen is tel meer dan een hoofdlijnen, waar te veel van mag verwacht, maakte 1 gisteren duide- de Tweede Kamer van alle kanten id nu snel duidelijk en waar het kabi- ieuw werk wil llijnen die Den Uyl maand bekend wil :ijn volgens de be- n „slechts een prille voor een werkgele- beleid. Zij zullen *n beperkt kader aan boor het beleid dat de i drie jaar moet wor- yjperd. Wel staan er wat zaken in over het be- 1982. Daarbij gaat het ile instrumenten voor iling van werk, be- van de jeugdwerk- waarvoor 300 miljoen okken en het gebruik eringsgelden om men- betaald werk te hel- 8400 i- 12-368, ierhuis laatste toonde staats- Dales zich ronduit lij prees het initiatief emeente Epe om op er mensen weer zin- l te laten zijn, vooral omdat de plannen in die ge meente in samenwerking met de werklozen zijn gemaakt. „Dit kabinet wil niet de ge schiedenis ingaan met het ver wijt dat er weliswaar niet ge bedeld hoefde te worden voor een paar centen, zoals in de ja ren dertig, maar wel voor een paar uur werk", aldus me vrouw Dales. Zij maakte dui delijk dat naarstig gezocht zal worden naar Wegen om met uitkeringsgeld mensen aan werk te helpen, waarbij het vinden van werk in de mark tsector voorop zal staan. Minister Den Uyl toonde zich vérre van optimistisch over de ontwikkeling van de werk loosheid. Ondanks aantrekken van de wereldhandel en een grotere economische groei zal het aantal werklozen blijven groeien. Binnen enkele weken zal de 500.000 zijn bereikt, al dus Den Uyl. Hij benadrukte de noodzaak om op korte ter mijn deze groei een halt toe te roepen. Dat moet via een ba nenplan en langs de weg van verdere ombuigingen om ook op langere termijn verbeterin gen aan te brengen, meent Den Uyl. „Dat zal ongetwijfeld extra offers betekenen", voeg de hij daaraan toe. Staatssecretaris Dales erkende dat een herziening van het to tale sociale stelsel nodig is, maar wilde zich niet uitspre ken in welke richting die zou moeten gaan. Zij betoogde ver der dat aan verdere bezuini gingen op de kinderbijslag niet te ontkomen zal zijn. Over de voorgenomen bezuinigingen op de ziektewetuitkeringen wilde geen van de bewindslie den van sociale zaken ingaan, nu de Sociaal-Economische Raad daarover eerst nog een advies moet uitbrengen. Eis voor eigen plannen Noord-Brabanders hebben gisteren op het Binnenhof gedemon streerd tegen de hoge werkloosheid (80.000) In deze provincie. Ze,vragen de regering de financiële middelen om eigen werkgele genheidsplannen uit te voeren. Op de foto lezen minister Den Uyl. en staatssecretaris Dales de eisen van de actievoerders voor. Den Uyl: hard beleid geboden (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Bij het snijden in de inkomens van de beoefe naren van een zgn. vrij beroep is volgens Den Uyl „een hard beleid met de grootste spoed geboden". Hij acht drastische maatregelen om de tarieven terug te brengen niet uitgeslo ten. „Het voortbestaan van de huidige situatie is niet te tole reren", aldus Den Uyl, daarbij kennelijk doelend op de posi tie van medische specialisten waar zeer grote restposten be staan. De advokaten zullen waar schijnlijk dit jaar nog niet kunnen worden aangepakt. Over norminkomens voor re gisteraccountants zullen -bin nenkort de eerste gesprekken worden gevoerd. Minister Ter- louw gaat op verzoek van het RPF-Kamerlid Leerling be zien of ook de sectoren amuse ment en sport niet onder de inkomensregeling voor vrije beroepers kunnen worden ge bracht zodat ook in deze inko mens het mes kan worden ge zet. OPENBAAR VERVOER WORDT ONTZIEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat heeft bij zijn collega Den Uyl (So ciale Zaken) projecten ter waarde van 350 miljoen gulden aangemeld voor het werkgelegenheidsplan van het Kabinet. Met de projecten, die in waarde tot 1985 oplopen naar een half miljard gulden, kun nen tot 1985 4400 mensen aan werk geholpen wor den. Van het bedrag voor dit jaar is 240 miljoen gul den ten behoeve van het Openbaar Vervoer, 100 miljoen voor waterstaats werken en 10 miljden voor de bestrijding van verkeersongevallen. Zeevalking heeft zijn plannen aan de Kamer bekend ge maakt in antwoord op vragen over zijn begroting voor 1982. De minister geeft toe dat met het Kabinetsbesluit om een voorstel van zijn voorganger van 234 miljoen gulden extra- aan de begroting van Verkeer en Waterstaat toe te voegen te schrappen, 1200 arbeidsplaat sen verloren zijn gegaan. Ook zegt de minister dat uit de hui dige begroting, die bijna gelijk is aan die van 1981, geen extra banen in de grond-, weg- en waterbouw tot stand zullen komen. De minister geeft aan dat het aandeel van zijn begroting in de totale rijksbegroting de laatste jaren steeds is afgeno men. Vijf jaar geleden was bet aandeel van Verkeer en Wa terstaat nog 8,66 procent van de rijksbegroting, nu 7,86 pro cent Sinds 1977 stegen echter de uitgaven voor het openbaar vervoer van een aandeel van 2,1 procent in de begroting naar 2,7 procent dit jaar. Uit de antwoorden op de vra gen blijkt dat Zeevalking het openbaar vervoer in zijn ambtsperiode zoveel mogelijk wil ontzien, ook financieel. Hij wijst in dit verband op zijn be sluit een voorgenomen tariefs verhoging op 1 april geen 6 procent maar 3 procent te la ten zijn. Desondanks geeft Zeevalking aan in de toekomst tariefsverhogingen bij abonne menten en de strippenkaart die in de bus en tram verkocht wordt niet uit te sluiten. De uitspraak van het overkoepelend orgaan van christelij-" ke schoolbesturen over het voorontwerp van wet Gelijke Be-, handeling heeft een felle discussie ontketend over de positia. van mensen met een homosexuele geaardheid in onze sa menleving. Dat is betreurenswaardig, omdat alleen al het ontstaan van zp'n discussie stevig bijdraagt tot discriminatie* van deze bevolkingsgroep. Hoe begrijpelijk de uitspraak op zich ook is tegen de ach tergrond van de bescherming van de vrijheid Van onderwijs.' de verantwoordelijkheid voor het discriminerende effect is er niet minder om. En die verantwoordelijkheid wordt mede gedragen door de christelijke schoolbesturen. De bezwaren tegen het voorontwerp had men zeker anders, behoedzamer, kunnen formuleren. DISCRIMINATIE naar ras, geslacht, maar ook naar geaard heid wordt in onze samenleving gelukkig als uit den boze be schouwd. Evenzeer is de vrijheid van onderwijs een groot en' alom geaccepteerd goed. Tussen die twee blijkt nu spanning te bestaan. Daar het nog slechts om een voorontwerp gaat, is er gelegenheid te over om die spanning weg te nemen. Maar daarbij moet wel voorop staan: ook de vrijheid van onderwijs kan en mag niet gebruikt worden voor discriminatie. EMANCIPATIERAAD OVER WERKGELEGENHEIDSPLAN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Daar deze regering bii de herverde ling van arbeid kiest voor het systeem van deeltijd arbeid, zal op den duur de bevoordeling van het kostwinnerschap uit ar beidsvoorwaarden en so ciale verzekeringen moe ten verdwijnen. Een sa menlevingsverband met' twee deeltijdwerkers zou op dezelfde wijze moeten worden behandeld als wanneer er één kostwin ner is. Dit is een van de suggesties die de Emanci- patieraad naar voren heeft gebracht voor het opstel len van een werkgelegen heidsplan. De Emancipatieraad was eer der door de regering benaderd suggesties te doen met betrek king tot de emancipatie van vrouwen. Voor het opstellen van het werkgelegenheidsplan geeft de Raad enkele richtlij nen. Zo zal een dergelijk plan in de eerste plaats ook werk gelegenheid voor al dan niet officieel werkzoekende vrou wen moeten creëren. Daar naast kunnen arbeidsplaatsen worden geschapen die wel emancipatiebevorderend zijn, maar niet per sé aan vrouwen behoeven toe te vallen. De Emancipatieraad denkt daarbij aan arbeidsplaatsen in de ex perimentele woningbouw, kin deropvang, volwasseneneduca tie en projecten voor vrouwen van culturele minderheden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer bestaat ongerustheid over de toe komst van het milieube leid. Dit gezien het be staande „gat" in de finan ciering van het beleid tot 1985 dat ongeveer een miljard gulden beloopt en de steeds sterker worden de geluiden om het mi lieubeleid in moeilijke economische tijden af te zwakken. De kamer is echter vrijwel al gemeen van mening dat er geen sprake mag zijn van een uitholling van het milieube leid. Integendeel. Alhoewel er waardering bestaat voor de in middels gemaakte milieuwet ten, meent de kamer dat er nog talrijke knelpunten zijn in de uitvoering van de wetten die zo snel mogelijk aangepakt moeten worden. Dit was de toonzetting bij de behandeling van de begroting Milieu 1982 waarmee de ka mer woensdag begon. „Er moet snel duidelijkheid komen waar het milieubeleid in de komende jaren op kan reke nen", aldus CDA-kamerlid Couprie over de financiële kant van het beleid, waarbij hij bezuinigingen niet uitsloot. Het CDA stond alleen in het betoog voor het stellen van prioriteiten in het beleid. Het PvdA-kamerlid De Boois zei dat deze partij niet wil toege ven aan de financiële druk en de uitvoering van milieuwet ten daarom op de lange baan \yjl schuiven. Het D'66-kamer- lid Mik wees een versukkeling van het milieubeleid als „onte recht van de hand. De spre kers van PvdA, D'66 en VVD wezen er allen op dat econo misch handelen zonder reke ning te houden met het. milieu, weliswaar winst voor enkelen kan brengen, maar dat de sa menleving als geheel erdoor geschaad wordt, zowel in fi nancieel als economisch op zicht. Hoofdagent stapt op EPE De Eper hoofdagent Aad van Berkel, die niet als lid van de Mobiele Eenheid in gezet wilde worden tegen be togers bij de kerncentrale in Dodewaard, heeft ontslag ge nomen. Hij was vorig jaar door burgemeester Beuke geschorst omdat hij „onvoldoende func tioneerde als politieman". Van Berkels zienswijze op de taak van een politieman verschilt nogal met die van de overheid. Van Berkel verzette zich aan vankelijk fel tegen de schor sing. In het politiekorps van Epe zette hoofdagent Eckhardt met collega's een handteke ningenactie op om PSP-er Van Berkel weer terug te krijgen. Geen Krant ontvangen? Bel tussen 18.00 uur en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Wisselvallig weei1 DE BILT In de nacht van woensdag op donderdag trok een gebied met veel bewolking over ons land naar Duitsland weg. Plaatselijk viel hierbij enige regen of motregen. In Twente kwam bij temperatu ren om het vriespunt natte sneeuw voor. Met een zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest werd vrij vochtige lucht aangevoerd. Op veel plaatsen werd mist gemeld. Voor het weer van vrijdag is een oceaanstoring van belang, die donderdagochtend Ierland naderde. Het ziet er dan ook naar uit dat het wisselvallig weer blijft met af en regen. In het temperatuurverloop wordt weinig verandering verwacht. Dat wil zeggen: In de nacht temperaturen dicht bij nul, overdag kunnen waarden worden berikt van ongeveer 7 graden. In het noorden en bij de Wadden zal het als gevolg van het nog aanwezige ijs en kele graden lager blijven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De over heid doet veel te weinig aan het bestrijden van ge luidhinder. De verschil lende ministeries werken helemaal langs elkaar heen, terwijl ook provin cies en gemeenten een te weinig slagvaardig beleid voeren. Bovendien heeft de regering te weinig geld voor de bestrijding van geluidhinder over. Zo dient de overheid een hef fing te gaan innen op lucht- en spoorweg la waai. Dit heeft de Centrale Raad Mi lieuhygiëne in een advies over de bestrijding van geluidhin der aan staatssecretaris Lan- ders-Hacquebard (Milieu) ge schreven. De raad wijst erop dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat slechts 10 mil joen gulden voor de bestrijding voor geluidhinder rond vlieg velden over heeft, terwijl de kosten daarvan alleen rond Schiphol al geraamd worden op 200 miljoen gulden. Het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning CRM en Onderwijs zeg gen in een toelichting op hun begrotingen alleen iets over geluidsoverlast en maatregelen daartegen. Dit zonder geld daarvoor beschikbaar te stel len. Sociale Zaken heeft 1 mil joen over voor de bestrijding van geluidsoverlast op de ar beidsplaats. De Centrale Raad meent nu, dat alle zaken van de verschillende ministeries onder verantwoordelijkheid moeten komen van staatsse cretaris Landers-Haquèbard.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9