Aannemers in de clinch na restauratie Hartebrugkerk eevoederbedrijf Schrama kan aar beter verplaatst worden apenburg dicht voor doorgaand verkeer jlitie-teams voetballen i Groenoordhallen ÏDERZOEK VAN GEMEENTE WIJST UIT: Brand in Joubertstraat zend ■ocen ande f 1-5 r 82' ir va pacIDEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 JANUARI 1982 PAGINA 3 DEN Het Rapenburg wordt het doorgaand verkeer afgeslo- De verkeerscommissie heeft in vergadering van gistermiddag deze beslissing genomen, besluit zal pas in een vergadering van de com- genomen worden. van het Rapenburg moet jorstel van het college van B door beide zijden tussen en de Doelenbrug met voor het snelverkeer, van de maatregel is dat het Ra penburg in twee lussen wordt verdeeld. De auto's kunnen via beide bruggen „te rug" langs de andere zijde van het water. De huidige parkeerplaatsen aan het Ra penburg tussen beide bruggen zouden dan moeten verdwijnen, aangezien zij niet meer met auto's bereikbaar zullen zijn. Met dit alles wil het college het Rapen burg verkeersluw maken om meer ruimte te geven aan de voetgangers. Dat er nog geen definitief besluit is geno men werd veroorzaakt door de opstelling van WD-er M. Zonnevylle. Hij stemde in met de afsluiting aan de zijde van het Academiegebouw richting stad-uit maar verklaarde zich tegenstander van de afsluiting richting de Breestraat. „Hier door verdwijnen er acht parkeerplaatsen en wordt de parkeerdruk in de Pieters- wijk dus nog groter." Hij vroeg van wet houder C. Waal de garantie dat elders in de wijk vervangende parkeerplaatsen ge creëerd worden, „conform een motie, die door de gemeenteraad is aangenomen". Op die voorwaarde gaat de VVD wel ak koord met het voorstel van B en W. De wethouder zei toe, dat bij de precieze uit werking van het plan met deze opmerkin gen rekening zal worden gehouden. De mogelijke varianten komen in een vol gende vergadering op tafel. Jacob weer terecht LEIDEN De Jacob is weer terecht. Jacob is een papegaai die in september vorig jaar uit de gemeentelijke volière aan het Plantsoen werd gestolen. Een 32-jarige Leidse heeft be kend dat zij de papegaai, die een waarde heeft van 1.000 1.500 gulden heeft gestolen, omdat zij al zo lang een ama zone-papegaai wilde hebben. Zij pleegde de diefstal samen met een 19-jarige Leidse. De politie kwam Jacob op het spoor toen de vrouw werd ver hoord, omdat zij werd ver dacht van nog een inbraak. Schuur geramd LEIDEN Een 20-jarige man uit Haarlem heeft vanmorgen met zijn auto een schuur ge ramd. De man reed om vijf uur met hoge snelheid op de Churchilllaan. Toen hij bij de Haagweg kwam, had hij niet in de gaten, dat hij niet recht door kon, maar moest kiezen tussen rechtsaf en linksaf gaan. De auto schoot over het fietspad, het voetpad, ploegde door de tuin en kwam tegen de schuur tot stilstand. De schuur werd vernield en de voorzijde van de auto liep flin ke schade op. De Haarlemmer raakte niet gewond. was commissaris H.W. van Voorden, die gistermorgen aftrap verrichtte van het zaalvoetbaltoernooi in de Groe- irdhallen, jaarlijks georganiseeerd door de Leidse poli- 50 vi Vele uren later deelde burgemeester C. Goekoop de atuurlzen uit. Zesendertig teams, waaronder enkele uit België soun[Duitsland, waren van de partij. Bij de prijsuitreiking con- i7.50iteerde Goekoop, dat de 'crème de la crème' van de poli- 1 de gehele dag in de hallen had gevoetbald en dat het ausch|ar goed was, dat delinquenten elders in den lande daar p Duiijt van op de hoogte waren... Overigens was men daar in Jouventer misschien wel van op de hoogte, want het politio- eiDe Ie team kon de stek niet verlaten in verband met de mu- jetransporten. Hoe het ook zij, de eerste prijs werd op- rkte'rst door de r'ikspolitie van het district Amsterdam. Zilver ,,sie brons gingen naar respectievelijk de teams van de ge- jentepolitie van Utrecht en Den Haag. Van de Belgen zat Jüü t met name het team uit Brugge nogal tegen. Op de enweg namelijk, al in Leiden, reden zij een hunner auto- >bielen total-loss. Vanaf de rijksweg wilden de zuiderbu- 3 de Europaweg oprijden, maar zagen een vrachtwagen choof het hoofd. En de laatste had toch echt voorrang. To- 1 vernield of niet, gevoetbald werd er ook door hen. Of erbanden zijn te leggen met het ongeluk en de sportivi- sprijs, waar de Bruggenaren beslag op wisten te leggen, tiet bekend. Overigens kon de Leidse Hermandad niet it imponeren, qua voetbal dan. Met twee teams was in- chreven: Leiden werd zestiende en de Leid§e Politie "rt Vereeniging eenendertigste. DEMONSTRATIE OM GELD TE KRIJGEN LEIDEN Hoofdaanne mer en onderaannemers die betrokken zijn ge weest bij de restauratie van de Hartebrugkerk liggen met elkaar in de clinch. Ook het kerkbe stuur wordt beschuldigd. De reden daarvan: de hoofdaannemer, de Leidse firma Langeveld, zou zijn onderaannemers niet be taald hebben. Voor één van die onderaannemers, het twee man sterke voe- gersbedrijf Goedhart uit Rosmalen, is dit reden om zaterdag voor de Harte brugkerk te demonstreren om zo zijn geld te krijgen. Reeds eerder werd duidelijk dat de samenwerking tussen de aannëmers niet al te gladjes verliep. Begin vorig jaar leg den de onderaannemers het restauratiewerk neer, omdat zij geen geld kregen van de firma Langeveld. De Leidse firma stapte daarop uit de res tauratie en het werk werd af gemaakt door de onderaanne mers. Saillant detail in het ge heel is dat directeur Lange veld van het gelijknamige be drijf zelf lid is geweest van het kerkbestuur van de Harte brugkerk. Om de restauratie uit te kunnen voeren stapte hij uit het kerkbestuur. Een woordvoerder van de Brabantse firma Goedhart zegt nog 60.000 gulden tegoed te hebben van de firma Lange veld. „Wanneer we dit geld niet gauw krijgen, gaan we failliet", aldus de heer Van Muiden. Hij zegt dat Goedhart niet het enige bedrijf is, dat nog niet betaald is. Ook de vier andere bij de restauratie betrokken aannemers zouden nog geld van Langeveld te goed hebben, bij elkaar voor een bedrag van zo'n zes ton. De heer Langeveld ontkent niet enig geld schuldig te zijn aan zijn onderaannemers, maar schuift de schuld door naar het kerkbestuur van de Hartebrugkerk van wie hij nog zo'n drie ton zou moeten ontvangen. Verder wenst hij vooralsnog geen commentaar te geven. Namens het kerkbe stuur tracht de heer G. Gus- senhoven te aantijging van de hoofdaannemer te weerleggen alhoewel hij bij voorbaat zegt dat het kerkbestuur liever geen publiciteit rondom de help zaak wil. „Als Langeveld al geld van ons krijgt, is dat maar een heel klein bedrag", aldus Gussenhoven die voorre kent dat het niet onmogelijk is dat het kerkbestuur zelfs geld op Langeveld heeft te vorde ren. „Langeveld krijgt van ons nog een termijnbetaling van bijna 46.000 gulden. Daarnaast is er nog een post waar we het niet over eens zijn van zo'n 40.000 gulden, die vermoede lijk veel lager uit zal vallen. Op zo'n hoogst zou Langeveld dus 85.000 gulden van ons krij gen maar daar staat tegenover dat hij voor zo'n 84.000 gulden werk, dat wel was aangeno men, niet heeft uitgevoerd". Hoe de heer Langeveld aan een bedrag van drie ton komt, weet hij niet. „In september kregen we een brief van de bank, dat het geld Wat Lange veld van ons tegoed zou heb ben, 286.000 gulden, aan de bank moest worden betaald. Mocht Langeveld dus geld van ons tegoed hebben dan wordt dat wel aan de bank betaald. Na die ene brief hebben we echter niets meer gehoord". Faillissement De vijf onderaannemers die de dupe zijn geworden van de na latigheid van Langeveld over wegen om zijn faillissement aan te vragen. „We verwach ten echter niet dat er veel te halen zal zijn, want Langeveld heeft voor de restauratieeen aparte b.v. opgericht die vrij wel failliet is", aldus de heer Van Muiden. Hij vindt dat het kerkbestuur nalatig is geweest: „We hebben tientallen ge sprekken met het kerkbestuur gehad en hen meermalen op het hart gedrukt Langeveld niet meer te betalen, omdat hij zijn onderaannemers niet be taalde. Zij hebben de zaak ech ter zijn beloop gelaten en dat maakt ze toch op z'n minst medeverantwoordelijk". Gus senhoven tenslotte: „Wij doen zaken met Langeveld, hij moet zelf maar zien hoe hij het met zijn onderaannemers regelt". Bronkhorststraat De gemeente heeft een plan gemaakt voor de inrich ting van de Bronkhorststraat en de Molenstraat. Om de nieuwe bewoners van beide straten de gelegenheid te geven bun mening kenbaar te maken over het voor stel van de gemeente, wordt maandag 25 januari in bet dienstencentrum aan de Van Hoogendorpstraat 36 een informatiebijeenkomst gehouden. De bedoeling is dat de plannen dan besproken worden, zodat de gemeente ze nog kan aanpassen. De ontwerper van de plannen, mevrouw Koenes zal tijdens de bijeenkomst aanwezig zijn. Zij is overigens dagelijks onder nummer 254616 op het Stadsbouwhuis bereikbaar. Er wordt ook nog een informatie-avond gehouden voor bewoners van de bestaande woningen in de Bronkhorststraat, de J.W. Frisostraat en de Van Hoogendorpstraat, die op de nieuwbouw uitkijken. Evangelie Dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt, hoofddocent aan de Evan gelische Hogeschool in Amersfoort en hoofdredacteur van het blad 'Bijbel en Wetenschap' houdt morgen een lezing met als thema 'God. Of ik'. De lezing wordt gehouden in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraa t 1. De lezing is een onderdeel van een serie die dit voorjaar in Leiden wordt gehouden. Boerenbal Als voorproefje op het echte carnaval houdt de vereni ging De Hutspotten zaterdag 23 januari een boerenbal in de Residentie aan de Lange Mare 41. Het feest be gint om negen uur; de toegangsprijs bedraagt vijf gul den voor leden en vijftien gulden voor niet-leden. De bezoekers dienen wel in een boerenkiel te verschijnen. Als speciale gasten zijn aanwezig de uit het Duitse Krefeld afkomstige carnavalsvereniging 'Die Blauwe Funken'. De muziek wordt verzorgd door de bóeren- blaaskapel De Bierkouwers en het dansorkest Valery. Natuurkunde 'Historische opmerkingen over de natuurkunde in Leiden'. Dat is het thema van de lezing die door prof. dr. J. v.d. Handel wordt gehouden op donderdag 4 februari in het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan de Nieuwsteeg. Aan vang kwart over acht. De lezing wordt georganiseerd door de vereniging Oud-Leiden. Jongerengroep De RK Jongerengroep Leiden verzorgt morgenavond een eucharistieviering in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur. De viering staat in het teken van de een heid van de kerken. Deze week is het ook Bidweek voor de Eenheid van de Kerken. De jonge priester Win- fried Kuipers zal een preek houden met betrekking tot dit onderwerp. De eucharistieviering is speciaal be doeld voor de jongeren uit de Leidse regio, maar oude ren zijn ook welkom. Aanvang zeven uur. Inbraak bij Minerva LEIDEN Een administratieve medewerker van studentenso ciëteit Minerva heeft gistermorgen een inbraak in het gebouw van Minerva ontdekt. Om zeven uur ging hij het pand aan de Breestraat binnen en hoorde boven voetstappen, terwijl bij de voordeur geluidsapparatuur al klaar stond. Toen de gealarmeer de politie arriveerde waren de dieven verdwenen. Zij hadden alle sigaretten- en flipperautomaten opgebroken. Een onbeken de hoeveelheid geld wordt vermist. EN Het veevoe- drijf Schrama aan de ijk kan in verband Hij Ie bebouwing van de 15 Tijd u° nshorjespolder maar verplaatst worden. '2^02 conclusie wordt op tadhuis getrokken uit 7.02Vinderzoek, dat is in- d naar de verplaat- en handhavingskos- 3o-v 'an het bedrijf. Het me veevoederbedrijf rzaakt volgens de ente geluids- en sto- last voor de omge- ontwerpen van het be- ingsplan Stevenshof B en W er vanuit dat ia verplaatst moest n. Een tegenactie van de ïemer had tot gevolg dat d besloot de verplaatsing stellen totdat er een defi- iaptt terrein voor het bedrijf r elk vonden. B en W gaven de Stichting Adviesbu- Onroerende Zaken in Rotterdam opdracht te onder zoeken wat de verplaatsing zou kosten. Tevens moest wor den berekend welke kosten de eventuele handhaving met zich mee zou brengen. Het ad viesbureau bracht onlangs een tussentijdse rapportage uit, het definitieve rapport wordt bin nen zeer korte tijd verwacht Overlast In de tussentijdse rapportage komt naar voren dat de kosten van verplaatsing en van hand having elkaar niet zoveel zul len ontlopen. Het bureau heeft berekend dat verplaatsing zes tot 'acht miljoen gaat kosten. Hoewel de kosten van hand having nog niet nauwkeurig zijn berekend, wordt verwacht dat deze niet veel lager zullen komen te liggen. Stedebouw kundig ambtenaar D. Half- werk: „De kosten om voorzie ningen aan het bedrijf te tref fen zijn nog niet eens zo hoog. Deze zullen slechts zes ton be dragen. Maar er komt veel meer bij kijken. De stof over last bijvoorbeeld kan vanuit de fabriek wel beperkt worden, maar als één van de schippers de luiken van zijn boot open zet is de overlast weer net zo groot Om dat tegen te gaan zouden de grondstoffen, die. momenteel met de boot wor den aangevoerd, met vracht wagens uit Rotterdam moeten worden gehaald. Dat kost het bedrijf extra geld, maar het betekent ook dat we een apar te ontsluitingsweg moeten aanleggen; je kan dat zware verkeer immers niet door een woonwijk laten rijden. Gevolg hiervan is dat we een aantal woningen uit het plan moeten schrappen. Gezien de geluids overlast kunnen de huizen niet direct langs de weg gebouwd worden Ideaal Hoeveel woningen uit het hui dige plan zouden, moeten ver dwijnen, is nog niet duidelijk. Halfwerk: „Als we een afstand van zestig meter tussen wonin gen en weg aanhouden, moe ten er zestig woningen ge schrapt worden. Het is echter Het voederbe- drijf Schra ma aan de Rijndijk. niet onmogelijk, dat dat aantal oploopt tot tweehonderd wan neer we een ruimere zónering aanhouden. We zijn dat nog aan het uitrekenen. Hoe breed deze zöne ook uitvalt, bij handhaving van Schrama zul len er woningen 'moeten ver dwijnen' en dat heeft zijn ge volgen voor de exploitatieop- zet van Stevenshof". Als verplaatsing net zo duur is als handhaving, kan het be drijf dan niet op de huidige plaats blijven staan? Halfwerk meent dat juist omdat de kos ten elkaar niet zoveel ontlo pen, het voor de gemeente en voor het bedrijf beter zou zijn als er een nieuwe plaats kan worden gevonden. „Stevens hof ligt al zo geïsoleerd. Om dan net in de hoek waar de aansluiting met de binnenstad wordt gevonden een bedrijf te hebben staan, lijkt me niet zo ideaal. Daarbij is het bedrijf de laatste jaren hard gegroeid. Op de huidige plaats is verdere uitbreiding onmogelijk, dus ook voor het bedrijf lijkt het me geen ideale plek". Roomburg De gemeente hoopt Schrama ruimte te kunnen aanbieden aan de insteekhaven op het toekomstige bedrijfsterrein in Roomburg. Het probleem is echter wie de acht miljoen voor deze verplaatsing op tafel gaat leggen. Halfwerk: „De ge meente kan het in elk geval niet betalen. Het rijk zal de kosten voor zijn rekening moeten nemen. Daar wordt wel over gesproken, het pro bleem is echter dat elk minis terie de kosten op een ander ministerie tracht af te schui ven. Er zal echter wel een mo ment komen dat men er niet meer onder uit kan. Als het rijk niet betaald, kan Leiden de Stevenshof niet bebouwen en ik zou die verantwoording niet jgraag op mij willen ne- Een brand In een woning aan de Joubertstraat heeft gisteren aanzienlijke schade aangericht. De eerste etage van de woning brandde geheel uit, de zolderverdieping Ifep flinke schade op en op de parterre ontstond veel waterschade. De brand werd 's morgens om half twaalf ontdekt toen de vlammen al uit de achterzijde van het pand sloegen. Een bewoonster van het pand verklaarde dat vlak voordat de brand werd ontdekt, zij met was benzine een electrische schrijfmachine had schoongemaakt. Na dit gedaan te hebben, heeft zij het huis verlaten. De brandweer vermoedt dat de benzine door een vonk in de brand is gevlogen. Er deden zich persoonlijke ongelukken voor. Fietser geschept LEIDEN Een 67-jarige in woner is gistermorgen met ernstige verwondingen aan het hoofd naar het Diaconnes- senhuis overgebracht, nadat hij door een auto was geschept De man reed met zijn fiets door de Herenstraat en wilde rechtdoor de Doezastraat in. Hij kreeg geen voorrang van een auto, die werd bestuurd door een 23-jarige Leidenaar. De automobilist wilde vanuit de Doezastraat, linksaf de Zoe- terwoudsesingel oprijden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3