Inkomens ambtenaren op de tocht I la Kabinet moet miljarden meer ombuigen Diep snijden in inkomens vrije beroepen onvermijdelijk Rattenplaag PVDA BEREID TREND DOOR TE SNIJDEN Station ontruimd voor oud tv-toestel DEN UYL: Donderdag 21 januari 1982,72e jaargang no. 22173 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi]k 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijte^weg. Advertenties (excl. BTW) /0.S6 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen, kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Vanavond om 19.25 uur op Ned. II eerste aflevering van familieserie „Dubbelpion". In „Brandpunt" om. 20.55 uur de door drs. Jaap Boersma op gang gebrachte OGEM-zaak. Voorts steun voor lager betaal den die in schulden zijn ge- raakt.Op Ned. I om 19.35 uur minivoetbal. Wolkenvelden en een kleine kans op regen. Enkele mist banken. Minima van 3 graden in het zuiden tot min 1 in het noordoosten. Middagtempera- tuur van 2 tot 7 graden.Zwak- ke tot matige zuidoostenwind. Zon op: 8.36; onder: 17.08 uur. Schev. hoogw.: 0.23 en 17.08 uur. Laag: 8.17 en 20.44 uur. tievoerders munitietreinen en misadadig" INTER Het Deventer PvdA-raadslid De f heeft gisteravond het gedrag van de actievoer- tegen Amerikaanse munitietreinen, dinsdag- op het station van Deventer, „misdadig en laf- genoemd. „Zij hadden sporen geblokkeerd nder meer bielzen en gasflessen, waardoor ook ïentreinen gevaar hadden kunnen lopen", aldus IvdA-raadslid. Het treinverkeer tussen Arnhem venaar ligt sinds negen uur vanochtend stil we- een bommelding. De explosieven opruimings- zocht in ieder geval gedurende de gehele och- naar „enkele objecten" langs de spoorlijn. Voor izigers zijn bussen ingezet, het internationale erkeer is via Nijmegen omgeleid. De bommel- irerlengde de vertraging van het achtste muni- isport tot vijf uur. Meer hierover elders in deze Ook achtste transport vertraagd. EUROPEES RIJBEWIJS IN 1983 DEN HAAG De landen van de EG zullen vanaf 1 januari 1983 een uni form rijbewijs afgeven, dat bij vesti ging in een andere lidstaat omwissel- baar is. Het Nederlandse rijbewijs vol doet al voor een groot deel aan de ei sen van een Europees rijbewijs, maar voor de categorieën C, D en E moet de wetgeving worden aangepast. De minimumeisen voor rijvaardigheid van beroepschauffeurs en anderen worden daarmee dezelfde als die in andere landen. Enkele andere landen voeren het Europees rijbewijs later in, maar hebben wel de mogelijkheid van het omwisselen aanvaard. Dat ant woordt minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) op schriftelijke vragen van de vaste kamercommissie. ARNHEM Vooral door de vorst van de afgelopen tijd trekken in Arn hem de bruine ratten bij duizenden naar de bebouwing op zoek naar voed sel. Met name in de laaggelegen wijken in Arnhem-Zuid, waar veel water is, heb ben de bewoners volgens de gemeente behoorlijk te lijden van de overlast. De gemeente Arnhem zal hier, maar ook in de binnenstad, de strijd tegen de ziekte- overbrengende dieren intensiveren. De ratten mogen niet door particulieren worden bestreden, omdat dit gevaar voor ongelukken oplevert, aldus een woord voerder van de gemeente. Er zijn in Arnhem al vier officiële rattenvangers in dienst. ordenaar oordeeld gaskamer |k onbewogen hoorde Bonln gisteren dat ry in Los Angeles hem ig bevond aan de de op tien mannen. Bo- zijn slachtoffers sexu- ibben misbruikt, ver vervolgens op igen in de buurt van ngeles achtergelaten, „schuldig" van de jury deelde de rechter Bo de gaskamer. Wan- it vonnis wordt uitge- s nog niet bekend. .instrueren rloren 32 to;' gas STEL VEEN Een htwagen met lucht- ht heeft gisteravond ijksweg 6 naar Schip- vier kunstnieren ver- Drie hiervan wer- later teruggevonden, ens de politie waren lieren eigendom van bedrijf die de nieren Saoedi-Arabië zou oeren. De drie gevon- exemplaren zijn in- ';ls op weg naar dit De vierde is nog spoorloos, aldus een Ivoerder van de poli- te Ofl DO «derland Poolse echtelingen pner °Ple» jege\ ekem drag ieters|d n vei hoe mete eutel —III emen Inze parlementaire re dactie) iAAG Bij de Neder- overheid bestaat be- een contingent van >lse vluchtelingen, die fjhans in Oostenrijkse bevinden, op te ne en interdepartementale jke commissie onder- 'eeds de mogelijkheden, ncipiële bereidheid tot imen van een aantal vluchtelingen is van gszijde uitgesproken inleiding van een ver deze richting van de lommissaris voor de lingen, die vorige week ld bezocht. Nagegaan thans, hoeveel Polen ind zou kunnen opne- op welke wijze dit e geschieden. Staatsse- Scheltema van Justitie jsteren gezegd, dat er ans reeds vele Polen in id bevinden. krant ontvangen? issen 18.00 uur en uur nummer 071 - en uw krant wordt te avond nabezorgd. L rniiiiiiiiiiioiiiii (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA is nu, hoewel zij dat in haar verkiezingsprogram af wijst, in beginsel -bereid de „trend" door te snijden. Daarmee wordt be doeld het ongedaan maken van de koppeling tussen enerzijds de inko mens van ambtenaren en zogeheten trendvolgers en anderzijds de lonen in he't bedrijfsleven. In plaats daarvan zou wellicht volgend jaar al een' systeem kunnen komen, waarbij de re gering zelf van tevoren de salarissen van het (semi-)overheidspersoneel vaststelt („trendsetting"). Het CDA is allang voorstander van een dergelijk stelsel. De „trendsetting" wordt genoemd in een nog geheime notitie van drs. Arie van der Hek, voorzitter het Sociaal-Economisch Beraad (SEB) van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer. Het gaat hier om een stuk, geschreven op verzoek van fractievoorzitter Wim Meijer, over de mogelijkheden om de cao-onderhan delingen voortaan in principe vrij te laten. Deze notitie, die verder door de sociaal- en fi~ nanciëel-economisch specialisten van de frac tie zal worden uitgewerkt, is vooral bedoeld als een eerste aanzet om de steeds groter wor dende kloof tussen de partij en de vakbewe ging te overbruggen. Pagina 9: Bedrijfsleven zou trend over heid moeten volgen Mannequins in de dop „Jong geleerd is oud gedaan" luidt het devies van deze twee mannequins ir de dop, die giste ren de kindermo de van de Ro meinse ontwer per Giorgio Zin- gone toonden „Kiddie Couture" was de naam van de show, waarin veel ruimte was Ingeruimd voor romantische kin- der-haute coutu re. De deuren gaan voor de neus van het publiek op slot Politieagenten houden de ontruimde hal van CS bezet Een oud televisietoestel, verpakt aangetroffen onder een trein, was er gistermiddag de oorzaak van dat tal van reizi gers, staande voor het Haagse Centraal Station of zittend in treinen, een half uur later op hun bestemming zijn aangeko men dan normaal. Het ding werd aangetroffen tijdens een uitgebreid onderzoek door de politie naar een bom, die zou zijn geplaatst. Na de melding, die even voor vijf uur bij 'de politie was binnengekomen besloot deze, samen met de di rectie van de Spoorwegen het station te ontruimen. Tevens werd treinmachinisten een verbod opgelegd om CS binnen te rijden. Nog voordat „de bom" zou exploderen, op slag van zessen, werd het vervaarlijke pakje gevonden onder een trein op spoor 3. De politie vermoedt, dat activisten tegen de munitietreinen in het noorden van het land verantwoorde lijk zijn voor de bommelding. De „bom" is gelocallseerd; het blijkt een oude TV Na het oponthoud is CS in mum van tijd weer volgelopen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Zeer in grijpende tariefswijzigin gen zullen waarschijnlijk onvermijdelijk zijn om de inkomens van beoefena ren van vrije beroepen tot aanvaardbare hoogten te rug te brengen. Minister Den Uyl (Sociale Zaken) stelde dit gisteren in de Tweede Kamer. Hij ver klaarde dat de vrije be roepers Tlit jaar een groot offer zullen moeten bren gen nu door tal van om standigheden het verklei nen van het bedrag dat zij teveel verdienen tot nog toe weinig terecht is geko men. De Tweede Kamer was het daar in grote lij nen mee eens. Den Uyl en zijn collega Ter louw (Economische Zaken) willen zo snel mogelijk voorlo pige norminkomens voor de vrije beroepen vaststellen. Hij verwacht nog dit kwartaal de norminkomens voor tandart sen te kunnen vaststellen. De technische vrije beroepers zijn vervolgens aan de beurt. Pas als duidelijk is wat deze groe pen maximaal mogen verdie nen kunnen er maatregelen genomen worden om wat daar boven gaat (de zogenaamde restposten) weg te werken. Over het algemeen wil Den Uyl deze restposten in twee jaar zien verdwijnen. Kleinere restposten zouden dit jaar al teniet moeten worden gedaan. Alleen zeer grote restposten (zoals cardiologen hebben die meer dan 100 procent teveel verdienen) zouden over drie jaar moeten worden af gebouwd, meent Den Uyl. Pagina 9: Den Uyl: hard be leid geboden TOPMAN CENTRAAL PLANBUREAU: DEN HAAG Het kabi net moet miljarden meer ombuigen dan het nu van plan is. De voorstellen op het terrein van de ziekte wet zijn wel aanzetten, maar volstrekt onvoldoen de. Om de investeringen te stimuleren is per jaar nog eens vier vijf mil jard nodig die uit extra ombuigen moeten momen. Het banenplan van het kabinet ontneemt het uit zicht op de noodzakelijke blijvende verbeteringen van de economie. Dat is de opvatting die de adjunct-directeur van het Centraal Planbureau, prof. drs. J. Weitenberg, weergeeft in het CD/Ac tueel, het weekblad van het CDA. De heer Weiten berg maakt deel uit van verschillende CDA-com- missies. Volgens Weitenberg is het dringend nodig dat bij belo ning meer nadruk wordt ge legd op het prestatie-beginsel. Ook is volgens hem niet te ontkomen aan ontkoppeling van sociale uitkeringen en ambtenarensaralissen van de lonen in het bedrijfsleven. Die ontkoppeling is geen kwestie van jaren meer, eerder van maanden. „Zweeepslag" De CPB-topman geeft drie maatregelen aan om het be drijfsleven een „zweepslag" te geven: de mogelijkheid voor het be drijfsleven om investeringen vervroegd af te schrijven; verlaging van het algemene tarief van de winstbelasting; en een gunstiger fiscale behan deling van óndernemersactivi- teiten met een vernieuwend karakter. Dat kost per jaar vier vijf miljard gulden extra die voor al gevonden zullen moeten worden in uitgaven met een consumptief karakter bijvoor beeld in uitgaven in het kader van de woningbouw. „Ik denk hier aan huursusbisidies, ge- wenningstoeslagen, de finan ciering van exploitatiekosten etc. We dienen te komen tot kostendekkende huren", aldus Weitenberg. Televisieshow voor Polen WASHINGTON De Ameri kaanse president Ronald Rea gan heeft besloten 30 januari uit te roepen tot dag van Soli dariteit, naar de naam van de nu verboden Poolse vakbond. Reagan en zes politici uit Wes terse landen zullen op die dag optreden in een televisieshow die wereldwijd zal worden uit gezonden. Voor zo ver nu be kend zullen de Westduitse kanselier Helmut Schmidt, de Britse premier mevrouw Mar garet Thatcher en Frank Sina tra aan het programma deel nemen. Ook premier Van Agt zou in het programma optre den, zo werd in Den haag ge zegd. Pagina 11: Paus tikt Reagan op de vingers KNMI zit er vaak naast (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het KNMI zit er bij de weersverwachtingen vaak naast. Wat de tempera tuur betreft: de eerste dag ge middeld 1,6 graad. Het KNMI schat de zonneschijn de eerste dag gemiddeld 18 procent te weinig in. Na twee tot drie da gen legt het KNMI de tempe ratuur 2 graden bezijden de waarheid en de zonneschijn wijkt dan 20 procent af. Na vier tot vijf dagen is de afwij king bij de temperatuur 2,5 graden, bij zonneschijn 24 pro cent. Dit heeft minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) de Tweede Kamer laten weten. De weersverwachtingen van het KNMI zijn over een perio de van vijf dagen gemiddeld voor 57 procent juist wat zon en bewolking betreft, voor 68 procent juist bij neerslag, voor 78 procent juist bij windkracht en voor 71 procent bij tempe ratuur.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1