Grote beroering in Alphen over verhuizing Vos en Co Labor a tori um - school houdt open h uis Voorschoten krijgt oefen-golfterrein REGIO Sociale werkplaats wil uit de belangstelling Verenigingen verdeeld over verdeling beschikbare ruimten E LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JANUARI 1982 Sint-Benedictus De afdeling Roelof a rends veen van de Land- en bouwbond Sint Bcncdictus lioudt vanavond dej] gadcring in dorpshuis De Alkcburcht. De verg: wordt voorafgegaan door een oogstdank viering parochiekerk van Sint Petrus Banden om hal waar de jaarvergadering om kwart over acht Op de agenda staat onder meer de bcstuursverl Er zullen een aantal jongere kwekers in het worden gekozen en bovendien een nieuwe voi want Jac. Hoogenboom heeft zich niet herkiesl steld. Beroepen voorlich ting Minder grond voor tuinbouw in de Venen DEN HAAG Voor nieuwe tuinbouw bedrijven in de Venen zou de komende tien jaar 155 tot 180 hectare grond moe ten worden gereserveerd. Dat is bijna de helft minder dan in het streekplan Zuid- Holland Oost van 1978 is aangegeven. Daarin gingen Gedeputeerde Staten nog uit van een behoefte aan 330 hectare voor de glastuinbouw. De nieuwe cijfers zijn de uitkomst van een on derzoek dat GS hebben gedaan naar aanleiding van een deze zomer ingediende motie van het statenlid Houtman. Daarin werd gevraagd om een nieuwe prognose op basis van de meeste re cente gegevens. Bij het opstellen van het rap port 'Ruimte voor glastuinbouw in de Venen' hebben GS rekening gehouden met enkele ver schuivingen in het te verwachten vestigingsge drag. Zo is gebleken dat in de periode 1977-1981 de financiële mogelijkheden bij hervestiging voor een bedrijf in de Venen zijn afgenomen. Verder ziet het ernaar uit dat nog nauwelijks rekening hoeft te worden gehouden met de vestiging van ongeveer honderd nieuwe bedrijven voor tuin- derszoons, die geen opvolgmogelijkheden heb ben. Dit was een van de uitgangspunten van het streekplan. Bij het bepalen van de ruimte behoefte per bedrijf zal er bovendien op moe ten worden gerekend dat eigenlijk alleen die bedrijven tot hervestiging kunnen overgaan, die structureel vastlopen en al beschikken over relatief veel glas. Tenslotte gaan GS er nu van uit dat bij hervestiging een bedrijf over mini maal 2.5 hectare in plaats van twee hectare moet kunnen beschikken. College wijst wijkidee ontsluiting Rhynenburch af HAZERSWOUDE Het ziet "er niet naar uit dat de ideeën van het wijkcomi- té Rhynenburch voor de oplossing van de verkeersproblematiek van deze woonwijk door het gemeentebestuur zul len worden overgenomen. Het comité wilde een verdeling van de wijk in drie parten met elk een eigen ontsluiting. Het college van B en W voelt er evenmin voor de Potgieterlaan voor alle snelverkeer af te sluiten. De bewoners aan de zuidzijde van deze laan. zijn daar wel voor. Auke Roeleveld, vroe ger voorzitter van het wijkcomité en tegen woordig een grote voorvechter van een andere verkeersaanpak in Rhynenburch, heeft de ge dachte van 'zijn' comité opnieuw kenbaar ge maakt tijdens een bijeenkomst van de commis sie openbare werken en milieuhygiëne Wethouder J.D. de Wit zei, net als tijdens de hoorzitting op 2 november, dat hij alternatieve voorstellen van het wijkcomité miste. Het co mité krijgt voor het formuleren daarvan alsnog de gelegenheid, zij het dat haast geboden is, want over tien dagen is de tijd om. Voor de Rhynenburchbewoners staat de deur tot in spraak dan nog op een kier. De commissie o- penbare werken wil namelijk nog eens de mo gelijkheid tot een inspraakbijeenkomst bieden. Wellicht kan voor die tijd nog een telling wor den gehouden om de angst van het wijkcomité op sluiverkeer, door aansluiting van de wijk Zonneveld op de Rijndijk, met cijfers te illu streren. In 'De Stormbal' aan de Vaartkade in Sassenheiim vanavond door Moef '71 een voorlich tingsbijeenkoa houden. Daarin wordt aandacht aan de volgende, baf besteed: bejaardenverzorging, zwakzinnigen vera kraamverzorging en ziekenverpleging. Vier deskJ zullen over hun beroep en/of opleiding iets meer j vertellen en laten zien. Daarna is er gelegenheid h& gen te stellen. De avond begint om half acht. VOORSCHOTEN Het ziet ernaar uit dat de ge meente Voorschoten bin nen afzienbare tijd de be schikking gaat krijgen over een eenvoudig golf terrein. Dat terrein zou dan moeten komen op het braakliggende stuk grond aan de Admiraal de Ruy- tersingel in Voorschoten, waar ooit de rijksweg 11 zou moeten worden aan gelegd. Aangezien dit westelijke stuk van de rijksweg, als het ooit nog zou worden aangelegd, er zeker niet voor 1990 komt, is een tijdelijk gebruik' van de grond mogelijk zonder dat er wijzigingen in het bestemmingsplan moeten worden aange bracht. Dat is enige tijd geleden ook gebeurd met de volkstuinen. De zaak van het golfterrein is aan het rollen gebracht door de Stichting Openbaar Golf Den Haag en Omstreken, die onlangs is opgericht. Deze stichting beijvert zich voor het populair maken van de golf- sport, die de laatste jaren sterk in opkomst is. De golfsport is nog altijd een wat elitaire aan gelegenheid. De meeste banen zijn particulier eigendom en de kosten, verbonden aan deze ongesubsidiëerde sport zijn hoog. Er zijn vijf openbare ba nen in Nederland. Om hier te kunnen spelen, moet men lan ge tijd op een wachtlijst staan. Zo heeft de openbare golfbaan in Wassenaar een wachtlijst met achthonderd namen. Met het oog op dit schrijnende te kort aan accommodaties, waardoor de golfsport slechts zeer moeizaam van de grond komt heeft de Stichting Open baar Golf een camping in Oc- kenburg van de gemeente Den Haag gehuurd en deze inge richt tot een eenvoudige oe- fenbaan van een zestal holes. Per 1 maart moet de stichting deze baan echter weer verla ten in verband met de start van het nieuwe kampeersei- zoen. Vandaar dat naarstig wordt gezocht naar een nieu we oplossing voor de inmid dels 800 golfliefhebbers/dona- teurs die bij de golfstichting zijn aangesloten, en men meent die in Voorschoten te hebben gevonden. Tijdelijk De nieuwe oefenbaan in Voor schoten zal in de eerste plaats worden gebruikt door Voor- schotsense golfenthousiasten. Dat die er zijn bleek in de Nacht van Voorschoten, waar de stichting met een stand ver tegenwoordigd was. Er hebben zich toen 120 Voorschotenaren aangemeld. Daarnaast wordt natuurlijk de grote groep uit de Haagse regio geholpen. Het golfterrein zal weinig veran deren aan het landschaps beeld. Er zullen wat hobbels moeten worden gladgetrokken en het gras moet worden ge maaid, hetgeen zoveel moge lijk door de mensen van de Stichting zal worden gedaan. Sloten mogen bijvoorbeeld niet worden gedempt. Het is de bedoeling een zeer eenvou dige golfbaan van vijf holes aan te leggen. Ook zal tijdelijk gebruik mogen worden ge maakt van twee braakliggende aangrenzende voetbalterrei nen van Randstad Sport. Zo lang de splitsing van deze ver eniging nog geen feit is zijn deze terreinen beschikbaar. Uitgangspunt is dat de transac tie de gemeente Voorschoten geen geld mag kosten (eventu eel wordt een huurprijs in re kening gebracht). Volgens een woordvoerder van de gemeen ALPHEN AAN DEN RIJN Het personeel van de sociale werkplaats in Alphen aap den Rijn is een actie gestart om het wel en wee van de werk plaats uit het nieuws te houden. De voorzitter van het orgaan van overleg van de sociale werkvoor ziening, de heer Van der Bleek heeft onlangs een lijst met driehonderd handtekeningen aan de burgemeester overhan digd. Deze handtekenin gen zetten de wens van de personeelsleden kracht bij. Volgens het Alphense gemen- tebestuur maken deze handte keningen duidelijk dat er bin nen de sociale werkvoorzie ning geen onrust heerst. De sociale werplaats is al sinds eind 1980 geregeld in het nieuws toen bleek dat er op organisatorisch vlak moeilijk heden waren. De werkplaats is een onderdeel van de gemeen telijke sociale dienst en binnen dit bedrijf vond een loskoppe ling plaats. Een en ander leid de tot het op non-actief stellen van de chef van de werk plaats, de heer L. van Velzen. De hieruit voortvloeiende pro blemen zijn nog steeds niet op gelost, ondanks rapporten van bemiddelaars in deze kwestie. VOORSCHOTEN Veel ver enigingen hebben gisteravond tijdens de vergadering van de Voorschotense commissie wel zijnszaken hun zegje kunnen doen. Onderwerp was de ac commodatienota van de ge meente over de verdeling van de beschikbare ruimte onder de Voorschotense verenigin gen. De ruimte is er, alleen op de vraag, welke vereniging in welk gebouw zou moeten ko men, is gisteravond door de reacties van het Voorschotens verenigingsleven alleen nog maar meer onduidelijkheid ontstaan. Hoewel de commissie een zo genaamd multifuctioneel ge bruik van de diverse lokalitei ten voor ogen heeft, blijkt dit in de praktijk veelal niet haal baar, omdat sommige vereni gingen elkaar niet verdragen. Uit de reacties van de vereni gingen blijkt dat het gehele Culturele Centrum het best van elastiek zou kunnen zijn. De „pasklare" voorstellen in de accommodatienota passen niet in de praktijk. Tot verrassing van de commis sie bleek de oude school aan de Leidseweg, die door de commissie als niet erg nuttig was omschreven, voor diverse groepen juist zeer bruikbaar. Zo heeft het Jongerenpasto raat en het projekt Blote Voe ten twee lokalen. De commis sie meende deze groepen te kunnen huisvesten in twee lo kalen van de vroegere school bij het Culturele Centrum. Dit werd door beide groepen sterk afgewezen, omdat men zich prettig voelt in het oude ge bouw. Ook werd de commissie geconfronteerd met de afsplit singen in de Voorschotense Vrouwenraad. De UW en de Rode Vrouwen deelden mee geen deel meer uit te maken van de Vrouwenraad en vroe gen beide een goede huisves ting. De UW vindt het hou den van een soos voor gehan dicapten op de eerste etage van het Cultureel Centrum een onmogelijke zaak. De bio scoop „Greenway Theater" wil graag zijn intrek nemen in de voormalige school bij het Cul tureel Centrum, maar volgens; experts is de hoogete van de lokalen niet voldoende. Het poppentheater „Wellus-Nie- tus" ziet niets in een ruimte op de eerste etage, omdat dan steeds de „kast" voor de pop pen moet Worden afgebroken. Wethouder L. Marselis wist aan het eind van de vergade ring dan ook niets beters, dan de vergadering te verdagen en eerst overleg te plegen binnen het dagelijks bestuur. LEIDERDORP De La- boratoriumschool Rijn land aan de Leidsedreef 5 in Leiderdorp houdt vrij dag 22 en zaterdag 23 ja nuari open huis. De school is dan in bedrijf met de studenten aan het werk. Verder worden er demon straties gegeven met au diovisuele hulpmiddelen en zullen er op zaterdag tussen elf en één uur le zingen worden verzorgd door personen die dage lijks in een laboratorium werkzaam zijn. Het open huis wordt vrijdagavond van zeven tot negen uur gehouden en op zaterdag van half elf tot drie uur. Het laboratoriumonderwijs is in 1981 geherstructureerd, mede als gevolg van de toepas sing van moderne apparatuur. De opleidingen die nu gegeven zijn het middelbaar laboratori umonderwijs praktische stroom (MLO-P) en theoreti sche stroom (MLO-T) en het hoger laboratoriumonderwijs (HLO). Het MLO-P is een op leiding die tweeëneenhalf jaar duurt, een half jaar stage inbe grepen. l?e opleiding omvat veel praktijklessen, waarin de student leert met moderne ap paratuur een aantal bepalin gen uit te voeren die in verge lijkbare vorm in laboratoria van bedrijven, ziekenhuizen en dergelijk worden uitge voerd. Om tot de opleiding te kunnen worden toegelaten moet men in het bezit zijn van een MAVO of LBO-diploma. Het MLO-T is een opleiding met een duur van vier jaar, waarvan één jaar stage. Na het, eerste jaar moet de student kiezen tussen de chemische en de medische richting. De op leiding geeft naast de praktij klessen een hoeveelheid theo rie. waardoor de student in staat is de bepaling die hij uit voert te begrijpen. Voor toela ting tot deze opleiding is een MAVO-diploma met wiskunde en natuurkunde in het exa menpakket of een LBO-diplo ma met een vreemde taal (bij voorkeur Engels), wiskunde en natuurkunde op C-niveau vereist. Het HLO is een opleiding die drieëneenhalf jaar in beslag neemt, waarvan een half jaar stage. Bij deze opleiding speelt de theorie naast de praktijk een belangrijke rol. De student moet leren zelfstandig bepa lingsmethoden te ontwikkelen met de ter beschikking staan de appratuur. Het eerste jaar van deze opleiding is voor alle richtingen gelijk. Na het eerste jaar moet een keuze worden gemaakt uit verschillende richtingen. Als vooropleiding is een HAVO-diploma of een VWO-diploma met natuur kunde en scheikunde een ver eiste. De toekomstige chemische of medische analist moet aanleg hebben voor exacte vakken en netjes en nauwkeurig kunnen werken. Gemeentesecretarie opgekiF KOUDEKERK De gemeentelijke secretarie ïf2 dekerk wordt uitgebreid en opgeknapt. De raa~, missie algemene zaken adviseert het college ff om hiervoor 15.000 gulden beschikbaar te stellP De heer Vreugdenhil (CDA) vroeg de wethouder gistera^d dens een vergadering van de raadscommissie nog te oich ken of er mogelijkheden waren om de secretarie naar dfttc verdieping uit te breiden. Deze verdieping wordt thansn voor het tentoonstellen van oude foto's van Koudekerk.L andere indeling, betere isolatie en verwarming zou op c dieping nog wel ruimte zijn. De jeu de boulesvereniging „Club de Petanque Rhyni krijgt hoogstwaarschijnlijk een lichtvoorziening in het telt park. De raadscommissie stelde wel als voorwaarde dafcZ( ander de gemeente geen geld mag kosten. De verenigLj zelf voor de plaatsing van de aansluitkast zorgen. De vd toestemming is voor ten hoogste een jaar geldig. Wanneer de vorst voorbij is. zal er snel worden door)"' aan de eerste fase van uitbreiding van Ridderhof. >k s te Voorschoten bestaan er ook vage plannen voor woning bouw in het gebied. Deze zul len echter niet in gevaar ko men daar de gebruikers de terreinen moeten verlaten zo dra de gemeente de grond no dig heeft. Eventuele gebruikers kunnen straks goedkoop terecht op het geïmproviseerde golfterrein. Het zal waarschijnlijk mogelijk zijn om voor ƒ2,50 per keer te gaan golfen. Ook groepslessen hoeven niet te veel te gaan kosten. De golfstichting hoopt vanaf 1 maart al terecht te kunnen in Voorschoten. De gemeentelijke instanties zullen dan echter snel moeten beslis sen. Een aantal leden van de commissie sport en wethouder Marselis hebben zich al met de zaak beziggehouden. Komende dinsdag zal de commissie de plannen bespreken. Daarna moeten het college en mogelijk ook de gemeenteraad er nog hun goedkeuring aan hechten. D'66 afdeling Alphen aan den Rijn houdt morg algemene afdelingsvcrgadcring. Dat gebeurt Thermen aan de Cantharel 6 in Alphen. De komst staat in het teken van de komende gen raadsverkiezingen. Zo zal het programma wort sproken en de lijsttrekker gekozen worden. De komst begint om acht uur. Kaartavond Voor seniorleden en donateurs van sportvereniging j Dit gebeurt in het clubgebouw op het Hertogspark )0t i vang: half negen. TV- opnamen Voor de T. V.-show, een programma van de TRI presenteerd door Ivo Niche, worden morgen in dP we veiling Flora in Rijnsburg opnamen gemaak '^c keur van binnenlandse en buitenlandse arties$lcv hierin optreden, onder wie The Four Tops, Ph. 'I won't let you down' en Adriaan van Liempt. ten zijn tegen betaling van zes gulden verkrijgb de VV V-kan toren in Rijnsburg en Katwijk. De men beginnen om acht uur 's avonds. Bijbelcursus Een commissie onder auspiciën van de Raad van k te Wassenaar organiseert dit jaar weer een bijbel Het thema van de drie cursusavonden is 'Jezus in van de Joodse tradities'. Op donderdag 21 januari rabbijn I. Aschkenazy uit Hilversum over Het Joo ven wordt beheerst door God de Heer'. Dr. C.J. den uit Kampen zal het op donderdag 4 februari hebbe het onderwerp 'Jezus is volledig Jood geweest'. Op d dag 18 februari zal ds. W.R. van der Zee uit Den Ha, hebben over 'Hoe komen de christenen nader ti Joodse wortels'. De cursus, die ook gedeeltelijk kaï den afgelegd wordt gehouden in de hal van de Messi, aan de Verlengde Zijllaan. Entree J5 voor drie /2,50 voor één avond. ju. Natuurwachters 100j r tv De Sassenheimse natuurwachters houden morgt ike dag een actie voor het dierentehuis „Postbrug" mu Leidse Vaart. Dit is de tweede actie die de natuuitgeb tertjes ondernemen. Vorig jaar brachten zij circ\u h gulden bijeen voor het vogelsasyl in Noordwijk aan huis zullen de natuurwachters zelf geregen p dië lingers voor de vogels in de tuinen en stickers jeugdnatuurwacht en de dierenbescherming te aanbieden. Ontspanning In de recreatiezaal van „De Schutse" in Sassen hein gisteravond de eerste ontspanningsavond van seizoen gehouden. Er was een klederdrachtenshow.V voor was de klederdrachtengroep van het gen oor Oud Noordwijk verantwoordelijk. De show werd doe vrouw De Haas van toelichting voorzien. Voor de mii begeleiding zorgde de christelijke mondharmonil „Excelsior". Begin september, heeft de De gemeenteraad van Zoeter- Alphense wedhouder Van woude praat morgenavond Leeuwen contact gehad met over de aanvraag van het be de gemeentesecretaris van drijf om de opslagruimte tijde- Zoeterwoude. In dit gesprek lijk te mogen uitbreiden. Het heeft de gemeentesecretaris college van B en W voelt daar verklaard dat aan het bedrijf wel voor, zolang de vooruit- een hinderwetvergunning is zichten dat het bedrijf op korte afgegeven en dat het bedrijf termijn naar Alphen verhuist, zich aan de gestelde voorwaar- goed zijn. Zoals het er nu ech- den houdt. Later is gebleken ter uitziet, is het bedrijf in Al- dat dit niet juist was. phen niet welkom. De chemicaliënopslag, die de omwonenden ernstig zorgen baart. D'66 Alphen De bouwgrond aan de Admiraal de Ruljtersingel. ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen aan den Rijn is enige beroe ring ontstaan over de op handen zijnde verhuizing van de chemicaliënhandel Vos en Co naar Alphen. Verschillende bezwaar schriften tegen de verle ning van een hinderwet vergunning aan het .be drijf zijn inmiddels naar de inspectie volksgezond heid, de gemeentelijke dienst openbare werken en de arbeidsinspectie ge zonden. Het bedrijf veroorzaakt grote overlast in Zoeterwoude. Het slaat veel meer chemicaliën op dan wettelijk is toegestaan. Bij een onderzoek is komen vast te staan dat het bedrijf geen 876 vaten had opgeslagen, maart niet minder dan 3.300 vaten. Hierover is in Zoeter woude ernstige verontrusting ontstaan. Bovendien heeft Vos en co nooit een vloeistofdichte vloer aangelegd om te voorko men dat gemorste vloeistof in de grond trekt. De gemeente secretaris heeft later verklaard dat na het gesprek met wet houder Van Leeuwen de pro blemen met de handel plotse ling zijn toegenomen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4