Parijseprêt a porter zomers, at Freesia neemt ijzersterke positie in OM HET HUIS EN OM HET HUIS speelde remmende in de bloemen Waterkwaliteit: grote zorg glastuinbouw LEIDSE COURANT MAANDAG 18 JANUARI 1982 PAGINA 9 Wit flanellen bermudapak met een fijn streepje, één zwarte revers en zwarte netkousen, (Krizla, Italië). Giorgio Armani met een wollen ensemble in de pl- ratenstijl. Kleuren rood blauw. Bijpassende zuiver zijden blouse in rood, don kerblauw, turquoise en paars. Van Chloë deze marine blauwe blouson met dub bele rij goudkleurige kno pen. Witte, wijde rok. Strandensemble voor lente 1982. terse dagen hebben een stempel gedrukt op de gang van in de bloemenveilingen. Niet alleen dat menige kwe- zorg naar de verwarmingsmeter keek, maar ook de van het produkt gaf zorgen. Ook de export verliep en menig exporteur deed het dan ook zachtjes aan. sport bracht te veel gevaren bij de strenge vorst te- IJPat alles had uiteraard invloed zowel op aanvoer als Vanwege de rrtatige aanvoer liepen de prijzen voor be- irtikelen, zoals chrysanten en rozen, aardig op. Ook de !RDE iura, chrysanten en irissen deden het niet slecht. ad de CCWS over de afgelopen week een aanvoer die Mijdreer twee miljoen stuks lager was dan in dezelfde week Lisse.l vorig jaar en een omzetbedrag van rond een- miljoen ^ynden minder. Waaruit dus wel blijkt dat de prijzen het nog ;n. it ophaalden! evenwel worden verwacht dat bij wat milder weersom- S leden het deze week wat vlotter zal gaan in de aanvoer Eerkoop. Daarbij komt dat zo zachtjes aan ook de bol- fc een groter plaats gaan innemen in het pakket. Deze preidt gewoonlijk die markt zich aardig uit en aan de ">otste veilingen van Rijnsburg, Aalsmeer en CCWS lename van de bolbloemen verwacht, ook al zal die Jjjnlijk minder zijn dan vorig jaar. Vooral de tulpen be- ilos te komen en de CCWS had afgelopen week een Ivan ruim V/2 miljoen, hetgeen iets meer is dan vorig fch de gemiddelde prijs bleef op precies gelijke hoogte .ent hetgeen ook met de top het geval was. kleinhandel trad de vorst remmend op; bij zo'n tien 'orst is er weinig kans voor de straathandel. Van free- x afgelopen week een aanvoer van bijna 5 miljoen aan rS, iets minder dan in dezelfde week van het vorig jaar een gemiddelde prijs van 27 cent, iets hoger dan vorig h de topprijs wel hoger lag. Een soortgelijk beeld toon- 1 mm «jaarrond troschrysanten met aanvoer van ruim 3 mil- yzemiddelde prijs van 60 cent. Van de import trosanjers fajfiinke hoeveelheden uit Israël, ruim een miljoen bij een %lde.prijs van 21 cent, die lager was dan vorig jaar. Ge le prijs met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: als- ria 64 (68), amarillys 26 (25), Amerikaanse anjers 41 (44), irs 19 (26), anthurium 1,30 (1,09), asparages 17 (20), bou- F> (34), troschrysanten 60 (60), euphorbia 53 (47), freesia gerbera 87 (76), irissen 19 (17), leliekelken 68 (70), lelie- -—-,1,06 (86), neurina 88 (77), cymbidium 38 (47), idem klein fschrijt grote rozen 60 (59), idem klein 38 (38), sonia 53 (56), 33 (35), red garnette 25 (29), strelitzia 1,78 (1,83), tulpen portbloemen werden er afgelopen week 633.586 aange zet een omzet van 311.487,35 tegen vorig jaar 434.431 -engst f 268.516,75. omzetbedrag van de CCWS beliep afgelopen week 706,07 bij een aanvoer van 21.002.357 bos of stuks tegen r een omzetbedrag van 11.093.271,83 en een aanvoer 1 plak)220.937 bos of stuks. »bod van potplanten was niet slecht, totaal 785.606 stuks n opbrengst van 2.043.967,87 tegen vorig jaar een op- t van 1.872,166,78. Ook bij deze aanvoer speelde de kou ^nmende rol. Er kan een ruimer aanvoer worden ver- iei prijzen die een kans tot verbetering geven. In het bolbloemenassortiment neemt de freesia een ijzerster ke positie in. Om te beginnen zijn de energiekosten laag en bovendien werken de klima tologische omstandigheden al leen maar in het voordeel van de Nederlandse teler. Niet minder dan 70% van het wereldareaal van de freesia staat in Nederland. Concur rentie van derde landen is er niet of nauwelijks en daar be hoeft men ook in de toekomst niet bang voor te zijn. Een na deel van die freesia in de Duitse filosofie is de geringe omvang. Het artikel heeft geen volume en heel wat Duitsers huldigen het stand punt dat iets niet persé lekker behoeft te zijn als je er maar wel veel van krijgt. Breder assortiment Het is echter wel nodig, dat er een veel breder assortiment komt. Er is gebrek aan meer kleuren en meer rassen die men-het-jaar-rond kan telen. Tijdens een druk bezochte voorlichtingsmiddag van bloembollenkwekers in Emmeloord, heeft de voorzit ter van de Ver. Bloemenvei lingen Nederland, drs. Gerrit Hogewoning, daar met na druk op gewezen. In dat ka der vroeg hij ook aandacht voor het Kwekersrecht. Men begrijpe mij goed, zo zei hij, ik ben vóór Kwekersrecht en ik ben er ook voor als de verede laars voor hun werk goed worden beloond. Maar er zijn grenzen. De markt moet steeds tijdig worden voorzien van nieuwe, goede variëteiten tegen een billijke prijs. Dat is noodzakelijk om een ruim bloemenassortiment te kun nen verkopen. Het Kwekers recht mag dat niet belemme ren, maar het lijkt er soms op dat dit wel het geval is. Lelies Vrijwel alle nieuwere free- sia's vallen onder het Kwe kersrecht en dat is ook vaak het geval met de lelies die de laatste jaren zijn gewonnen. Ook daarvan komen nieuwe re aanwinsten niet tijdig be schikbaar voor de bloemen handel, omdat de bollen kunstmatig te duur worden gehouden. Wat is het gevolg? Het aanbod is veel te eenzij dig. Op de CCWS werden in 1981 21 miljoen takken van de gele Connecticut King aange boden en 19 miljoen takken van de oranje Enchantment. Daar stonden slechts drie mil joen rode cultibars (Firecrac ker, Fire King, Pirate, e.d.) tegenover. Dat is een onjuiste ontwikkeling, al moet hieraan direct worden toegevoegd dat het geringere aanbod van rode cultivars die hier werden genoemd,geen gevolg is van Kwekersrecht. Maar het is niettemin een juiste stelling dat het uitgangsmateriaal van nieuwere cultivars niet te duur moet worden gehouden. Soms bedragen de Kwekers rechten van een knolgewas als de Alstroemeria 20% van de kosten per m2. Groot aanbod Om nog even op de freesia te rug te komen: dit knolgewas heeft in de groep bol- en knolgewassen de leidende po sitie. Ook wat de aanvoer be treft. Het afgelopen jaar wer den er bij de veilingen die bij VBN aangesloten zijn niet minder dan 521 miljoen voor de klokken gereden. Daar kan zelfs de tulp met 465 mil joen nog niet aan tippen. Al moet men natuurlijk wel in calculeren dat men de free- sia's vrijwel twaalf maanden per jaar aanvoert en met de tulpen houdt dat met zes maanden per jaar wel op. De iris een artikel dat erg veel in het Westland wordt gepro duceerd 8 neemt met 184 mil joen stuks de derde plaats in en dan volgt de narcis met 152 miljoen stuks. Vervolgens komen de taklelies met 131 miljoen en de gladiolen met 106 miljoen stuks. De Hippa- strums ook een uitgespro ken Westlands artikel staat- op de zevende plaats vap de toptien met 55 miljoen. Daar na komt een hele tijd niets en dan verschijnen de kelklelies in beeld met 30 miljoen stuks. De rij wordst gesloten door Nerine met 10 miljoen stüks en de hyacint met zes miljoen stuks. Overstag Hogewoning noemt het ver der een goede zaak dat de tul- penbroeierij overstag iijkt te gaan wat betreft het assorti ment. Het aandeel van de Darwintulphybriden Apel doorn, Golden Apeldoorn, Striped Apeldoorn, enz. is de laatste drie jaar dalende en de „kleurtjes" veroveren meer terrein. Dat is een goed teken, maar het is niet ge noeg. £)e broeierij zal ook meer aandacht moeten beste den aan de kwaliteit, want die is zeker niet altijd om over naar huis te schrijven. De tulp is een artikel dat bij uitstek geschikt is voor de impuls- markt- zowel bij de traditio nele kleinhandel als bij de su permarkten. Het kwaliteitsbe sef is bij producent en klein handelaar lang niet altijd zoals het wezen moet. De su permarkten hebben te veel de fout altijd „op prijs" te willen kopen, en de broeiers moeten veel meer aandacht schenkén aan de kwaliteit van het uit gangsmateriaal en het juiste oogststadium. De tulp is een typisch Nederlands produkt dat ook in het buitenland zeer populair is. Als men dat zo wil houden, dient men te gaan werken aan een opvoering van de kwaliteit cq de houd baarheid. Over deze zaken zijn alle betrokkenen het wel eens, maar hoeveel malen is dat alles al niet gezegd.' Waar blijft echter de werkelijke wil om deze problemen op te los sen? De heer Hogewoning sprak verder nog over de import van bloemen uit derde lan den. Met name over de tro sanjers uit Kenia. Dat land is de laatste jarqn weer flink op de markt en daar ondervin den de Nederlandse kwekers nadelen van. Steunen van een ontwikkelingsland? Accoord, maar dan dient men wel te weten dat de produktie van trosanjers in Kenia gebeurt door een Engelse koffiemaat- schappij. Die plukt de vruch ten van de Ontwikkelingsgel den, die daarin gepompt wer den. De VBN-voorzitter liet zich uiteraard de kans niet ontgaan om ook de gasprijs- verhogingen onder de loep te nemen, hij liet van de onzali ge voornemens die men heeft, geen spaan heel. Hij toonde aan dat een snelle verhoging Van de tarieven tot desastreu ze gevolgen voor de vader landse sierteelt zal kunnen leiden. Maar over dat onder deel in de volgende rubriek meer bijzonderheden. in de collecties duidelijk de broek voor lente- en zo lang niet heeft Daarnaast lichtstad zijn kant: folklore, malle jurken, en lange-, kniebroeken jasjes voor brengt in een grote groep gabardines in print. Hij witte en zwarte tunieken over rokjes af- vinden we zomers vervolg op le 1981: laag over eterie ensembles, V- aters, kortom een 1 tegenstellingen en <ten. De ontwerpers areer eens gekeken tountry style", de pi- zigeuners, met een 6nt van boerenblou- icen, vesten, en kle- isterse culturen: Chi- ieken bij Perzische jn, „Nehroe"-jassen mmetrische details, en of splitten. Alle i van de wintermode terug in de prêt a in Parijs en Rome. brengen kor- te rokjes, maar daarvan hoeft niemand te schrikken. Alleen de allerjongsten zullen ervoor kiezen en dan alleen als het erg warm is. Resumerend kan je stellen dat door de grote verscheidenheid de kleding van vorig jaar: ber muda's, shorts, gebloemde Ti- roler rokken, nog best een zo- mertje mee kan. Want ook over de roklengte doet nie mand moeilijk. De materialen tenderen misschien naar wat steviger stoffen, maar knie- en harembroeken blijven soepel rond de benen fladderen. Over de kleuren valt weinig te vertellen. Er is veel wit, vaak in combinatie met parelgrijs of beige, maar ook aardetinten zijn erbij. Toetsen rood tref je steeds aan; goud en brons is gebleven. Terug van weggeweest zijn de wijde hoesjurken, waarvan de royale ruimte met brede ge drapeerde ceintuurs wordt bij eengehouden. Maar van een vast silhouet is geen sprake, een bepaalde stijl of lijn zit er niet in. Elke ontwerper doet waar hij zin in heeft en dit moeten vrouwen in 1982 dan ook doen In de mode gaat iedereen hoe langer hoe meer individueel zijn eigen gang. Negatief— positief print uit Milaan, waarbij ge bruik is ge maakt van verschillende soorten ruit- desslns, (Laura Bia- gotti). Van „Yukata"-katoen deze bloes en rok in marine-wit. Volgende zomer zal er veel donkerblauw in de mode zijn. Deze oosters geïnspireerde, grappige, vrolijke kle ren zijn van Hanae Mori, Parijs. De sokken in de sanda len (rechts) zijn van dezelfde stof als de blouse. Ungaro met een witte wol len crêpe spencers, half lange broek; zwarte bie zen. Bijna doorzichtig avondjurkje van Philippe Salvet, de rok uitlopend in multicolour pun ten. Fiets-set van glanzende stof in fruitkleu- ren, (Courrèges). Piratenmeisjes In voile-imprimé's, door schoten met Lurex, (Ishwar). St. Laurent met de nautische look, over slag blazer met grote goudkleurige kno pen. 100 procent wol. Wie volgende maand om precies te zijn van 2 tot en met 6 februari op de Ne derlandse Tuinbouw Vak beurs in Bleiswijk zijn licht •wil opsteken over de water voorziening in de moderne glastuinbouw kan zijn hart ophalen. Alles is er en er is volop gelegenheid het een met het ander te vergelijken. Een ding wordt de bezoeker van de beurs al gauw duide lijk: de hele watervoorziening is'tegenwoordig in hoge mate, geautomatiseerd. Men streeft naar systemen, waarbij elke vorm van nacontróle overbo dig is. En als de tuinder tege lijk met het watergeven-zon- der-een-hand-te-hoeven-uit- te-steken ook nog de nodige voedingsstoffen aan de plan ten kan toedienen is hij hele maal in zijn nopjes. De tradi tionele kunststof regenleiding met sproeidoppen wordt uit eraard nog steeds op veel be drijven toegepast, maar de teelten op steenwol en op stromend water breiden zich sterk uit. Geen wonder, dat veel beregeningsfirma's zich op dit terrein zijn gaan bewe gen. De computer heeft het helemaal gemakkelijk ge in deze rubriek destijds uit voerig aandacht aan al met een uitgekiend systeem op de markt, dat aan deze kwalen niet leed, maar dat door veel tuidners toch (nog) te duur werd gevonden. Merkwaardig is, dat men het eerst in de fruitteelt tot de ontdekking kwam, dat dit Iraëlische Ne- tafimsysteem tot dergelijke resulaten leidde dat het geld er wel weer uit zou komen. Iedere boom krijgt de juiste hoeveelheid water en kunst mest toegevoegd zonder dat er nog naar omgekeken behoeft te worden. Het Wateringse bedrijf had voor men op deze markt verscheen wel de veili ge weg bewandeld via Wage- ningen, waar deskundigen het systeem uitvoerig hebben ge test. De proeven toonden on dubbelzinnig aan, dat de af gifte van het gefilterde water hoegenaamd geen en het on gefilterde water nagenoeg geen afwijking vertoonde. Pas twee jaar daarna begon men zich vanuit de tuinbouw sector, mede als gevolg van de goede resultaten in de fruit teelt, voor deze manier van watergeven te interesseren. Uiteraard speelde daarbij de invoering van de substraat teelt, hydrocultuur, gootje broodje-systeem en hoe die teelten allemaal mogen heten, een belangrijke rol. De hoge- druk en de bijzondere con structie van de druppelaar maken verstopping praktisch onmogelijk. Dat is vooral ge bleken in gebieden waar men last heeft van sterk verontrei nigd water. Behalve druppe laars voor de substraatteelt, huydrocultuur en potplanten zijn er men kan dat op de NTV gewaar worden ook druppelaars-in-lijn, die vooral voor de bloementeelt worden aangewend. Intussen zijn zowel de handel sondernemingen op dit ge bied, die volgende maand op de NTV staan, als de tuin bouw zelf gebaat bij een goede waterkwaliteit. Bij het Proef station voor tuinbouw onder glas in Naaldwijk is al een aantal jaren geleden een on derzoek naar de mineralen- huishouding van een glastui- nohuwbedrijf begonnen. Daarbij zijn vooral de toma ten- en komkommerteelt be trokken geweest. Nu wil men bij dit proefstation beginnen met bekijken van het water en meststoffenverbruik in de jaarrond chrysantenteelt, de water- en mineralenhuishou- ding op een tomatenteeltbe- drijf met een laag meststof fenverbruik en dezelfde „huishouding" op een jaar- rond chrysantenbedrijf. Later wil men ook nog andere teel ten onderzoeken. Teelt in andere media dan kasgrond maakt een goede dosering van meststoffen mo gelijk, geeft geen problemen met grondonsmetting en kent over het algemeen een lager energieverbruik. Zo'n sub straatteelt is echter alleen uit voerbaar bij een goede water kwaliteit. Het gaat er bij het onderzoek dan ook niet alleen om te zien hoe groot de scha de is, die de zouten aanrichten maar vooral hoe men te werk moet gaan die schaden te voorkomen. Deze week beslis sen Provinciale Staten van Zuid Holland of zij weer een bijdrage (groot één) ton aan dit onderzoek zullen verle nen. In het belang van het Westland, waarbij de provin cie in sterke mate is betrok ken, mag ongetwijfeld een po sitieve beslissing tegemoet worden gezien. De laatste zes jaar Is heel wat know-how opgedaan met verschillende druppelbevloellngssystemen. Hier wordt het Netafimsysteem toegepast bij substraatteelt. maakt om het watergeven in de hand te houden: er zijn zelfs speciale beregenings- computers. Een grote zorg is en blijft ook nog wel de kwaliteit van het gietwater. Het zoutgehalte in het westen van het land blijft zo hoog, dat veel telers zonder het nemen van speciale maat regelen niet kunnen over schakelen op steenwolteelten. Probleem bij systemen voor druppelbevloeiing, die bij die teelten een grote rol spelen, was in het begin, dat de slan getjes, waar het water door moest, nogal eens verstopt raakten, zodat men een onge lijkmatige waterafgifte kreeg. Het bekende Wateringse be drijf Revaho kwam zes jaar geleden wij wijdden daar

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9