Kinderbijslag nog steeds een twistpunt Weer botsing over extra bezuinigingen John Borstlap: „Zien dat je werk wordt uitgevoerd is moeilijker dan componeren BINNENLAND/BUITENLAND Meer export naar overzeese markten Viering bande00 VS-Nederlanc*3 wankel van stv. WERELDPREMIERE IN KONINKLIJK CONSERVATORIUM Blauwdruk vooi een toekomstig fe dierenparadijs zonder mensen B LODSE COURANT MAANDAG 18 JANUARI 1982 Bloedig treffen na popconcert: één dode HOOGEVEEN Een flinke vechtpartij na afloop van een popconcert in de Mauritshal in Hoogeveen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag het le ven gekost aan de 20-jarige B. Mijer uit Hoogeveen. Nog acht andere bezoekers moesten met steek- en sniiwonden en kneu zingen naar het ziekenhuis. De achttienjarige G.D. uit Hol- landsche Veld, zelf ook ge wond, heeft gisteravond na zijn ontslag uit het ziekenhuis bekend Mijer te hebben neer gestoken. Volgens D. had Mijer hem steeds lastig geval len. D. vertelde de politie dat hij handelde uit verdediging. Provincie tegen bepalingen gemeenten inzake kernwapens DEN HAAG De provincie is er op tegen als gemeenten bepalingen in hun bestemmingsplannen of politieverorde ningen vastleggen waarbij de opslag of de transport van kernwapens op htm grondgebied wordt verhinderd. Dit standpunt maakten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vorige week bekend in antwoorden op vragen van het PvdA-statenlid Van Heemst. Vol gens Gedeputeerde Staten zijn de op slag en het vervoer van radio-actieve stoffen geregeld in de kernenergiewet, wat een zaak is van algemeen rijksbe lang. DEN HAAG De export naar overzeese markten gaat een steeds groter deel uitmaken van de Ne-' derlandse uitvoer, zo blijkt uit cij fers over de eerste drie kwartalen van vorig jaar. Met name een aan tal markten in het Nabije- en Mid den-Oosten en de Noordameri- kaanse markt leverden een belang rijk aandeel in de groei van de ex port. De markten buiten Euroa leverden in de eerste negen maanden 17 pro cent van de Nederlandse uitvoer tegen 15 procent in dezelfde perio de het jaar daarvoor. Het deel van de export naar Westeuropese lan den ging terug van 81 naar 78,5 procent. Desondanks blijft West- Europa het belangrijkste afzetge bied en bepaalt sterk de omvang en groeimogelijkheden van het Neder landse exportpakket, aldus het mi nisterie van economische zaken. Daarbij spelen de EG-partners een dominerende rol. De lichte verbe tering van de totale export heeft zich in het derde kwartaal voortge zet, al werd nog niet het volume van 1980 behaald. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG CDA-frac- tieleider Lubbers ziet in de suggestie van de PvdA om de ziektewetpremie te verhogen in plaats van een deel van de voorgeno men bezuinigingen op het ziektegeld geen reëel al ternatief. Lubbers zei za terdag voor de radio ook een beperkte premiever hoging voor de werkne mers, die minister Den Uyl aanvaardbaar lijkt te vinden, een foute weg te vinden. Volgens Lubbers is het onverstandig de las ten nog verder te verzwa ren. „Aan premiebetalin gen zijn ook een keer grenzen. Het is wel welle tjes", aldus Lubbers. Ondanks het feit dat minister Den Uyl (sociale zaken) het voor de radio „van de gekke" noemde dat mensen met een inkomen van een ton blijvend recht zouden houden op belas tingvrije kinderbijslag, her haalde CDA-leider Lubbers dat zijn partij het inkomensaf hankelijk maken van de kin derbijslag als bezuinigings maatregel af blijft wijzen. Volgens minister Den Uyl kunnen CDA en D'66 echter echt niet tegenhouden dat er een keer wat aan de kinderbij slag gaat gebeuren. Lubbers liet er daarentegen geen twij fel over bestaan dat de kinder bijslag met de 1250 miljoen be zuinigingen die daar in het verleden op zijn doorgevoerd al genoeg heeft ingeleverd. ,,De kinderbijslag is geen pot die gebruikt kan worden om andere bezuinigingsmaatrege len maar te vergeten", stelde Lubbers. En als het dan al tot een inkomensafhankelijke kinderbijslag komt, betoogde hij, dan zullen daarbij de inko mens van beide ouders of ver zorgers bij elkaar opgeteld moeten worden, een gedachte waar de PvdA op haar beurt weer bepaald niet warm voor loopt. Niet alleen de ziektewetbezui nigingen en de kinderbijslag zorgen nog voor onenigheid tussen CDA en PvdA. Ook de suggesties uit CDA-kringen om snel de hoogste uitkerin gen te gaan verlagen tot 70 procent van het laatst verdien de salaris verdelen de rege ringscoalitie. Minister Den Uyl verklaarde zaterdag voor de radio ronduit: „Dat kan niet". Volgens hem zou dit de weg inslaan naar het vervlakken van de uitkeringen tot een soort van bijstandsregeling. Man komt om na moord op vrouw WOERDEN Een 45-jarige man uit Woerden, die met weekeindverlof was van de gevangenis, is gisteren om het le ven gekomen nadat hij een dag eerder zijn vrouw om het leven had gebracht. Hij verongelukte toen hij op een spoorweg overgang in Driebruggen met zijn auto werd gegrepen door een aanstormende trein. De man had zaterdag de politie ge beld en gezegd dat er in z'n woning iets ernstigs gebeurd was. Hij verzocht de poli tie verder zijn twee kinderen op te van gen die op het ijs aan het schaatsen waren. Bij aankomst trof de politie het stoffelijk overschot van zijn 41-jarige echtgenote aan en was de man met de auto vertrok ken. Geheimen tentoongesteld In het Amsterdamse Paradiso werden dit weekeinde legerdocu- menten tentoonge steld, die vorig jaar door de actiegroep Onkruit werden ont vreemd bij het Provin ciaal Militair Comm- mando. Ze bevatten instructies hoe er in Noord-Holland moet worden gehandeld in oorlogssituaties. De tentoonstelling duurt nog enkele dagen. Vorige week werden twee boekhandelaren die deze zogenaamde PMC-papers in de etalage hadden liggen aangehouden. Dit weekeinde liet de poli tie zich op de ten toonstelling niet zien. Een woordvoerder van de Amsterdamse politie deelde desge vraagd mee dat er over deze zaak voort durend overleg is met Justitie en dat het niet is uitgesloten dat de politie alsnog op treedt. (Van onze correspondent Dick Toet) reng Ame ierac den. Staar WASHINGTON Het Amerikaanse deel ptei ring van 200 jaar onafgebroken vriendschap laties tussen de Verenigde Staten en Neder]» Im ge week in Washington officiëel maar want" start gegaan. Tijdens een „Nederlandse av^, nationale persclub van de Amerikaanse hoe de belangstelling vrijdagavond overweldig maar lieten de aangekondigde eregasten ve\ Vice-president George Bush, ere-voorzitter van het, had laten weten nog belangrijker zaken te doen té Nederlandse ambassadeur in Washington was op stuurde zijn tweede man en Jay van Andel, voor» Amerikaanse feestcomité, directeur van het enorv- -concern en verpersoonlijking van de Nederlandsfl in de Verenigde Staten, was vanwege een aai sneeuwstorm met zijn prive-vliegtuig huiswaarts Een aangekondigde film over „The Spirit of Joh'nf the Netherlands" bleek te elfder ure niet voorh» Adams was de eerste Amerikaanse ambassadeur inj werd later de tweede president van de Verenigde Stj ruim 200 gasten van de persclub er was zo'n grot ling, dat al twee weken tevoren een wachtlijst moeCH. gesteld na het spelen van de volksliederen doojp kaanse mariniersband wel kregen voorgeschoteld#jeI „typisch Nederlandse" Indonesische rijsttafel, eenjj geïnspireerde toespraken, een ceremoniemeester, <r 11 van de vele wijzigingen de draad in het geheel nip e1 volgen en als enig hoogtepunt het optreden van Ja^erl den, concertmeester van het Concertgebouworkest.|s 1 (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het lijkt erop dat CDA en PvdA opnieuw afstevenen op een harde botsing over de omvang van de door te voeren bezuinigingen. Er is grote onenigheid over (de uitleg van) dit punt van het regeerakkoord. E- venals vorig jaar, toen het kabinet bijna ten val kwam, houdt het CDA vol dat het tekort van de overheid moet worden te ruggebracht tot 6,5 pro cent. De PvdA daarente gen vindt een tekort van 7 I 7,5 procent acceptabel. Het verschil tussen deze twee opvattingen komt al gauw neer op zo'n twee miljard gul den. In het regeerakkoord is bepaald dat het financierings tekort dit jaar teruggebracht wordt met „tenminste één pro cent", uitgaande V2n het feite lijk tekort in 1981. Het tekort was vorig jaar iets boven de 8 procent. Drs. Ruud Lubbers meent, zo blijkt uit een interne CDA-no- titie, dat zijn partij hard moet vasthouden aan het eenmaal ingenomen standpunt. De toe stand van de economie is zijns inziens nog zo slecht, dat een andere houding onverant woord zou zijn. Daarom ook wil de CDA-fractieleider na koming van de afspraak dat de Voorjaarsnota die een tus senstand geeft van 's rijks fi nanciën dit jaar al in maart wordt uitgebracht. Het verlagen van het tekort van de overheid maakt het mogelijk, dat de regering en de Nederlandsche Bank maat regelen nemen om de rente naar beneden te krijgen, aldus Lubbers. Volgens hem is dat van het grootste belang voor het bedrijfsleven, dat nu door de duurte van het geld bijna niet durft te investeren. Het hoog blijven van de rente is volgens Lubbers op zichzelf al een bewijs dat ons land nog altijd niet op de goede weg is. Het voor dit jaar te verwach ten grote overschot op de beta lingsbalans is daarmee naar zijn mening niet in strijd. Vol gens Lubbers is het positieve verschil tussen export en im port voor een groot deel het gevolg van het niet-investe- ren. De bedrijven hebben daardoor ook veel minder goe deren nodig uit het buiten land. Lubbers waarschuwt er voor dat de PvdA zich straks zonder twijfel zal beroepen op de gunstige betalingsbalans. PvdA-leider Den Uyl meent dat de zaak nog eens van alle kanten goed moet worden be keken. Volgens hem kan er zelfs reden zijn de grenzen van het regeerakkoord te doorbreken. Geforceerd terug brengen leidt tot vergroting van de werkloosheid, aldus de minister van sociale zaken en werkgelegenheid. Hij wijst op een berekening van het Cen traal Planbureau, waaruit zou blijken dat vier jaar lang om buigen met 1,5 miljard gulden een extra werkloosheid tot ge volg heeft van 50.000 mensen. Dat zou ook gelden voor om buigingen in de sociale uitke ringen, waarvan tot nu toe werd gedacht dat ze het minst gevaar opleverden voor de werkgelegenheid. Volgens af spraak in het kabinet moet strr •ke e i Den Uyl dit jaar honderd miljoen^ Bij de Voorjaarsrt ken, zo wordt alop dat daar nog eeijnd miljard bijkomt, ave de CDA-interpreten] regeerakkoord teerd. Andere m* dan korten op df kerheid heeft Den nauwelijks. de een Maar de uitkering volledig consumppk waarschuwt de rdn verlaging zou zichlan tisch vertalen in ej v afzet van het Den Uyl vindt he^n8' nend dat de i van 1975 tot 1980&' op ongeveer 2001 de afgelopen twd- het kabinet rigourl bezuinigen, is verf' DELFT Het Neder- lands Kamerorkest heeft in de voorjaarsserie 1982 een wereldpremière opge nomen: „Borstlap's Varia ties voor piano, strijk kwartet en strijkers", zoals de aankondiging luidt. Alsof er één compo nerende Borstlap bestaat. Zou het van de Haagse di rigent Marius Borstlap zijn? Of van Freek Borst lap? Of van Hans? Neder land telt tientallen muzi kale Borstlaps. Uiteinde lijk blijkt de 31-jarige John Borstlap uit Delft de componist te zijn, van wie het Nederlands Kameror kest een werk voor het eerst uitvoert: 7 februari in Amsterdam, de dag daarna in het Haags Ko ninklijk Conservatorium. John: „Grootvader was de Haagse bron van een groot aantal musicerende en componerende Borst laps. De Haagse Marius ken ik niet, ik ken alleen de cellist en componist Hans. Mijn vader was kunstschilder en stond be kend als het muzikaal zwarte schaap, al was hij een voortreffelijk pianist. Dus echt a-muzikaal kan ook hij niet zijn geweest". John is te vinden op een zol deretage aan een Delfts laan tje, levend van de muziek. „Omdat ik als pianist aan de balletschool in Delft begeleid, heb ik inkomsten. Voldoende om van te leven, ik heb niet veel nodig". Een bescheiden instelling, die noodzakelijk blijkt te zijn om als componist in leven te blijven. „Ga maar na. Er zijn in Nederland zo'n driehonderd componisten, ik ben er maar één van. En als je piano en strijkorkest voor zijn rekenirfg neemt". Fijnzinnig John Borstlap. Volgende maand met "wereldpremière. dan niet zo heel erg modern bent, wordt het moeilijk om Donemus, de stichting die Ne derlands werk propageert, voor je muziek te interesseren. Tot dusver hebben ze nog geen grote belangstelling voor mijn werk getoond. Ik ben niet zo modern, voor hen misschien te veel klassiek ingesteld. Dat is in ons land een nadeel". Vioolconcert John, berustend: „In Polen en in Monaco is mijn vioolconcert uitgevoerd, maar in Nederland wil dat nog niet zo lukken. Alsof het geen goed werk zou zijn. Maar toen ik het aan Ja- ring Walta liet zien, concert meester van het Residentie- Orkest en bovendien een be kend solist, bleek deze enthou siast te zijn. Hij wilde het graag spelen, als het op een uitvoering aan zou komen. Maar het komt niet van een uitvoering. Piet Veenstra, ar tistiek directeur van het Resi dentie-Orkest zag er niet zo veel in. Met het Concertge bouworkest is het al niet an ders; dat orkest speelt alleen een nieuw werk van een Ne derlander, als een ander orkest het al heeft uitgevoerd". Van omzien in wrok heeft deze Borstlap echter weinig last; hij componeert rustig ver der; niet om beroemd en ge vierd te worden, maar uit in nerlijke noodzaak. „Wat ik daarmee bedoel? Nou gewoon, omdat ik niet anders wil. Muziek is de taal waarin ik me kan uitdrukken, waar mee ik communiceer. Een schilder doet het met verf, een schrijver met woorden, ik met muziek. Dat is niet zo moei lijk". Hoe die taal van John Borstlap klinkt, is volgende maand te horen als het Nederlands Ka merorkest zijn Variaties uit voert. John: „Ik had het beter gevonden als ze het hadden aangekondigd als Variaties voor piano en strijkers. De aanduiding strijkkwartet is niet juist. Overigens was ik ook te horen met composities voor piano, waarvan enkele uitvoeringen zijn gegeven door de pianist Christopher Czaja Sager, die ook de wereldpre mière van de Variaties voor De KRO zond 23 september 1980 het pianowerk Aratara uit en de pianosonate uit 1975. Twee heel fijnzinnige pianos tukken, niet opvallend mo dern, ook niet in klassieke stijl geschreven. Vooral Aratara klinkt alsof het voor harp is geschreven, maar het karakter van de piano bleef geheel be houden. Beide werken vragen om intensieve aandacht en spreken sterk aan na verschei dene keren te zijn beluisterd. John Borstlap maakt er geen drukte over. Hij weet wat hij waard is en dringt niet aan op erkenning, al zou hij het pret tig vinden als zijn werk wat vaker werd uitgevoerd. „Als een schrijver een goed manus cript heeft, vindt hij meestal wel een uitgever. Maar wat moet je als componist? Zien dat je werk wordt uitgevoerd, is vaak moeilijker dan compo neren, dat is ten minste mijn ervaring. Maar het is mogelijk, dat ik de juiste wegen niet ken en dat ik er te weinig moeite voor doe". De Delftse componist speelde piano voor hij goed kon lezen en aan het conservatorium studeerde hii aanvankelijk piano en orgel. „Later heb ik er compositie bij gedaan, daar in kreeg ik les van Otto Ket ting. Ik heb alle waardering en sympathie voor die man, maar hij kon geen les geven. En hij vond steevast dat wat ik schreef, precies andersom had gemoeten. Na een paar jaar ben ik bij Ketting weggegaan en ben ik op eigen houtje com positie gaan studeren. Dat kan immers ook. Er zijn basisregels en muzikale wetten waar je niet onderuit kunt. Maar uit eindelijk ben je zelf verant woordelijk voor wat je schrijft. Het vioolconcert heb ik niet alleen aan Walta gegeven om te horen of hij het wilde spe len, ik wilde ook weten of hij er uitgesproken violistisch problemen in zag. Maar dat was niet het geval". Handwerk John Borstlap componeert rus tig verder. Hij begeleidt ballet ten en voelt zich er wel bij. „Lekker, dat begeleiden, pro bleemloos. Als ik met dat werk klaar ben, kan ik onge stoord verder gaan met mijn handwerk, de eigen composi ties". Borstlap heeft daar een houten tafeltje voor, aan een klein raam, in een kleine zolderka mer. Zijn wensen strekken zich niet veel verder dan wat dagelijks eten, een pot thee en rust. „Delft is zo'n echte stu dentenstad, het is moeilijk om aan goede woonruimte te ko men. Maar deze etage biedt precies wat ik nodig heb, rust. Alleen de trein hoor je soms. Maar dat is niet erg, hoor". John componeert zonder hulp van een piano. Hij heeft zijn vellen muziekpapier, een pen en zwarte inkt. Daarmee geeft hij gehoor aan zijn innerlijke noodzaak: vele vellen muziek papier vullen met kleine prie- gelnootjes. „Zo werkten ook alle groten uit het verleden, met vellen muziekpapier en een pen. Ie dere componist werkt verder aan een traditie, steeds ver nieuwend. Mozart stond be kend als een dissonantenjager, een nieuwlichter, Bach werd mathematicus genoemd en Beethoven haalde het in zijn hoofd om tegen de gebruikelij ke regels in zijn vierde piano concert met een slotaccoord te beginnen. En neem zijn Grote Fuga. Moderner kon het al niet, maar hij wist precies wat hij deed. Wat ik nu componeer is evengoed verder werken aan een muziektraditie. Maar of het ook waarde heeft, mooi wordt gevonden, dat is weer een zaak die het publiek maar moet uitmaken. Daar sta ik buiten". FRITS BROMBERG en lei dii Hoe zal de wereld er uit zien over 50 miljoen jaar, wanneer onze tijd de oer tijd genoemd kan worden? Dougal Dixon laat er in zijn rijk geïllustreerde boek „Leven na de mens" Gids voor de dierenwe reld van de toekomst weinig twijfel over be staan. In zijn visie is de mens tegen die tijd allang uitgestorven. Of beter, ten onder gegaan aan overbe volking en z'n eigen ex pansiedrift waarmee de aarde is beroofd van men selijke voedingsstoffen en vergiftigd met afval. Na een periode van tiendui zenden jaren van evolutio naire chaos die daarop volgt, laat Dixon de evo lutie de vroeger ingesla gen weg vervolgen en de dierenwereld opnieuw een aards paradijs bele ven. Ditmaal zonder tus senkomst van het men- Dougal Dixon had bij dit on derwerp makkelijk kunnen vervallen in het schrijven van goedkope science-fiction waar in afzichtelijke monsters de aarde bevolken. Dat is niet ge beurd, integendeel. Het met talrijke fantastische kleurpla ten geïllustreerde „Leven na de mens", is veel meer een gids die de lezer door een we reld leidt waarin de dieren nauwkeurig van de tegen woordige soorten zijn afgeleid. Dixon is bij dat voortborduren op de evolutie bepaald niet kinderachtig te werk gegaan; de hoof stukken over de basi sprincipes van evolutie en eco logie zouden in een goed biolo- gieboek niet misstaan. Na een hoofdstuk over het uit sterven van de mens behan delt hij de diersoorten aan de hand van een kli I indeling. Dus de naaldbossen, de I poolgebieden, in nen, tropische gri oerwouden, op de de eilandcontinei stellige profetie, speculatieve ondei een blauwdruk, U# feiten. Zo wordt ook fc evenwicht van de diersoorten die elb houden, op zeer hl bare wijze beschri c zer ga je haast ger bestaan van de rab rilla, konibokker padden, wroetmui toor. Of de hengel fret, beitelkop.Ja zwalk, walrak, t<re flapper en worte de woestijnhaai (Pr spp.) sterk gelijkt tijnworm zoals si schrijver Frank 1 in zijn wereldberc trilogie heeft besc een vreemd toeval Al met al wordt d£ werkelijkheid daif bijna wetenschappl wijze, zo dicht deze meest vi dieren heel aanncfl den. Dat maakt dif nele als leuke leerzame teksten, f derhoudend. Het enige waar na lezing het hoo|i te kunnen bre* Dixon de mens i ten tonele voert i dels herstelde hij daarmee voorfl de eigen plaats val de schepping. I Achterin staat eet de woordenlijst er breid register. Dougal Dixon, J na de mens" - G& dierenwereld vaj komst. Het 5 Utrecht, 29,50.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6