teidae 6oma/ni Benoen^gJ^j)bisscJwpi>en overrompelt katholieken Dag ijs, dag ijspret. BIETJES EN TARTAAR roningen krijgt ïn banen maar bommen'' Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Maandag 18 januari 1982,72e jaargang no. 22170 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: LI. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes ƒ0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217.90. Klachtep bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14,00 tot 1S.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. 1 nse gifolie llijk In België pnze correspondent jrc de Koninck) EL Het Belgisch rie van volksgezond- leeft gewaarschuwd sen vijftal merken olijfolie, die in Bel- e handel en mogelijk jn. Zoals bekend heeft je zwendel met olijfo- 5 vermengd met indu ce aan meer dan 200 het leven gekost. De Ite merken zijn vol- it ministerie in Brus- flon, Corona d'Oro, ne d'Or, Golden en Sabater. In Simonskoop om ïy.lU uur op Ned.I de film „Sabine" met de Zoetermeerse Benthe For- rer. Op hetzelfde net om 19.40 uur de speelfilm „Five days fronr home". Op Ned. II om 22.20 uur het satirische programma „Pisa". Om 22.30 uur volgt „Sonja op maandag" met Karei Appel. Vannacht mistbanken en overwegend lichte vorst. Overdag zonnige perioden en een middagtemperatuur van 2 graden op de Wadden tot 7 graden in het zuiden. Matige zuidoosten wind. Zon op: 08.38, onder: 17.05; hoog water Schev.: 10.21, 23.08. Helikopter redt vakantie SCHIPHOL De dienst luchtvaart van de rijkspo litie heeft zondag de va kantie van een boer en boerin gered. Het echt paar zou gisteren naar Te- nerife vertrekken, maar door ijsgang en hoge wa terstand konden zij niet weg van hun boerderij in Winssen langs de Waal bij Nijmegen. Op verzoek van de plaatselijke politie zette een helikopter hen over op een dijk, vanwaar een familielid hen met de auto naar Schiphol bracht. Brits treinverkeer opnieuw lamgelegd LONDEN - De 20.000 Britse treinbestuurders hebben gisteren opnieuw met een staking het ge hele treinverkeer in Groot-Bri- tannië tot stilstand gebracht. De treinbestuurders hadden vorige week woensdag en donderdag ook al gestaakt. De machinisten staken om hun looneisen kracht bij te zetten. De directie van de staatspoorwegen wil echter van geen wijken we ten. Dit weekeinde leek een op lossing nog zeer ver weg. Als er geen verandering komt in de pat stelling zullen de treinbestuur ders komende woensdag opnieuw het werk neerleggen. Voorproefje De Parijse mode ontwerper Nina Ricl gaf ondanks kou en wateroverlast in de Parijse hoofdstad alvast een voor proefje van de ko mende lentefmode). Het model links op de foto draagt een rok van crêpe de Chine met een zwart-wit bloempa- troon en daarboven een T-shirt van geel kant. Het model draag een broekrok van zwart satijn en daarop een roze kanten T-shirt. (INDELING t)OMMEN Warschau spreekt spoedige vrijlating van Walesa tegen WARSCHAU De Poolse militaire macht hebbers hebben gisteren bij monde van ka pitein Gornicki, een naaste medewerker van generaal Jaruzelski, berichten tegengespro ken als zou vakbondsleider Lech Walesa binnenkort worden vrijgelaten. Eerder op de dag had de Poolse ambassadeur in Londen, Staniszenski, verklaard dat hij uit Warschau had vernomen dat „Walesa in de zeer nabije toekomst zal worden vrijgelaten". Volgens berichten uit Polen wordt Walesa nog steeds vastgehouden in de buurt van Warschau en blijft hij weigeren met de militaire macht hebbers te onderhandelen, zolang het bestuur van Solidariteit dat voor het grootste deel gevangen is gezet niet bij die gesprekken aanwezig mag zijn. Pag. 7: Scherpe kritiek bisschop Glemp op Poolse leiders. RLOPIG JDE BAAN JAAG Katholiek iand heeft verrast (rerrompeld gerea- op de plotselinge hing van vier hulp- jppen afgelopen za- i Vooral de aanstel- in een hulpbisschop iterdam en een in lond betekende een De procedure die in benoeming voor-. is in het diepste (i gevoerd. Gezag- fide leken als dr. Marga Klompé, voorzitter van Justitia et Pax, wisten niet dat er zelfs maar een plan bestond om tot de aanstelling van hulpbis schoppen in Rotterdam en Roermond over te gaan. De uitbreiding van het aantal Nederlandse bis schoppen van zeven naar elf betekent dat de alom gevreesde herindeling van de bisdommen voorlopig van de baan is. Dat er in Utrecht op korte ter mijn twee hulpbisschoppen bij zouden komen, was in kleine kring wel bekend. Hier zijn aangewezen drs. J.B. Nienhaus (52), sinds 1 maart 1981 vicaris van de aartsbisschop van Utrecht, en prof.dr. J.H. de Kok (51), gardiaan van het franciscanenklooster in Utrecht. Dit tweetal behoort kerkpolitiek tot de kring van kardinaal Willebrands. In Rot terdam is tot hulpbisschop be noemd drs. R.Ph. Bër (54), sinds 1975 vicaris-generaal in dit bisdom en aanhanger van de lijn Simonis. De vicaris-ge neraal en trouwe aanhanger van bischop Gijsen, A. Caster mans (58), is aangewezen als diens hulpbisschop. De hulpbisschoppen hebben sacramenteel dezelfde zwaarte als gewone bisschoppen. Ker krechtelijk blijven de reside rende bisschoppen echter de eerst verantwoordelijken voor hun bisdom. De hulpbisschop pen hebben ook geen recht van opvolging. Ze worden wel opgenomen in de bisschoppen conferentie, het „bestuur" van de Nederlandse Kerkprovin cie. „Omdat de hulpbisschoppen geen eigen beleid gaan voe ren", aldus kardinaal Wille brands, „zal er pok geen om-, buiging uit voortvloeien in het beleid van de bisschoppencon ferentie als geheel". De noodzaak om tot uitbrei ding van het aantal bisschop pen in Nederland te komen is al vastgelegd in 1980, tijdens de synode van de Nederlandse bisschoppen- in Rome. Vanuit Rome is sterke aanhang uitge oefend om die uitbreiding te realiseren door een andere in deling van de bisdommen te maken, waarbij enkele bis dommen (met name Den Bosch) dan moesten worden opgesplitst. Nu het aantal bisschoppen is uitgebreid door de benoeming van hulpbisschoppen, ver wacht kardinaal Willebrands dat de herindeling voorlopig niet meer ter sprake zal wor den gebracht. „Maar misschien krijgt mijn opvolger er wel weer mee te maken", aldus de 72-jarige aartsbisschop, die over een kleine drie jaar met emeritaat gaat. Pagina 5 :Taak van kardi naal werd veel te zwaar Mgr. Bar: Jammer dat meer inspraak niet haalbaar was belangstelling gistermorgen bij de aankomst van het ischip „US American Ranger" in de Eemshaven. E STOP DE MUNITIETREIN: UIZEN Een kleine 300 mensen hebben zater- ddag in het Groningse Uithuizen gedemon- 3 tegen het transport van Amerikaanse munitie Dns land. „Groningen krijgt geen banen maar ien", zo stelde één van de woordvoerders op de komst kernachtig vast. Enkele actiegroepen in ngen hebben zoals bekend aangekondigd van- ig het vertrek van de eerste munitietrein via ades te willen verhinderen. protestbijeenkomst werden de grieven van de actievoer- pg eens uiteengezet. Daarbij ging het niet alleen om het inde explosiegevaar dat bij de transporten zou spelen, bk om de militarisering van het noorden, de geringe mate ipraak in de affaire en de voortgaande bewapening. Zon- Idag arriveerde in de Eemshaven in eerste munitieschip, irgen is begonnen met het lossen. .Tant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 2248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Dinsdag en woensdag n we, zoals iedere gen woensdag, een lekkere, verse dingen aanbieding. okte bietjes, qq gram OO ar, r Ao gram DEN HAAG „Zet uw schaatsen maar weer in het vet en blijf ver weg van het ijs. Eén voet op het ijs is er ook één in het graf". Aldus luidt het advies van de Nederlandse waterschappen na een week einde van afwisselend strenge vorst en aarzelend invallende dooi. Zaterdag en zondag heb ben nog vele duizenden men sen de ijzers ondergebonden, maar voor vandaag worden dergelijke winterse activiteiten ten strengste afgeraden. De Zuidhollandse Hoogheem raadschappen Rijnland en Delfland hebben vandaag een aantal gemalen in de provincie in werking gesteld om het dooiwater af te voeren. Het ijs is daardoor op veel plaatsen onbetrouwbaar geworden, vol gens de politie zelfs levensge vaarlijk. In Noord-Holland waren de gemalen op sommige plaatsen zaterdag al in wer king gesteld. De waterstand zakte hier en daar wel twintig centimeter. De deelnemers aan tochten in de buurt van Vin- keveen kwamen daardoor in moeilijkheden. De organisato ren waren genoodzaakt de tocht enige tijd stil te leggen voor het verrichten van pei lingen. Daarna kon de tocht weer worden voortgezet. De politie was overigens het afgelopen weekeinde op tal van plaatsen al druk doende om schaatsers vanuit helicop ters en vliegtuigen te waar schuwen voor gevaarlijk ijs. Ook in de noordelijke provin cies heeft het ijs ernstig gele den onder de dooi. Zaterdag hebben naar schat ting ruim tienduizend mensen de Zuidhollandse molentocht verreden. Het schaatsevene- ment, in het plassengebied bij Alkemade, verliep zonder in cidenten. Hoewel er zondag geen medailles meer waren te winnen, waagden zich nog eens vele duizenden mensen op het ijs om de route op eigen initiatief te volgens. In Kor- tenhoef bonden o.a. prinses Margriet, Pieter van Vollen hoeven en hun kinderen de ij zers onder voor een tocht van 40 km. Volgens het KNMI zal het de komende week 's nachts licht vriezen, overdag kan de tem peratuur oplopen tot vijf gra den boven nul. C;JJI8fï Nog Hollandser kan het niet: een molen, houten loopbrug, schaatsers en koek en zopie. Het werd gisteren allemaal ge- eruronKen vrouw fotografeerd bij Heerhugowaard In Noord-Holland. Op ring vaart daar namen jong en oud deel aan de Oostertocht. in ijs ingevroren ADVERTENTIE Gratis elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie over: Films, Muziek. Theater, Recreatie, Exposities en een complete agenda ADVERTENTIE. STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1SSS PER 1S88/1SS2 inschrijving volgens het tendersysteem op 19 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs ROTTERDAM De Rotter damse brandweer heeft gister middag een nog onbekende vrouw uit het ijs van de Berg- sche Voorpias bij Rotterdam gehaald. De vrouw was ver moedelijk nog vóór de vorst periode te water geraakt en in het ijs ingevroren. Ze werd door enkele schaatsers ont dekt. In Emmeloord is zater dag de vijfjarige Remco Jeroen Hermus uit Biddinghuizen in een wak terechtgekomen en verdronken. Na enkele uren zoeken werd de jongen door de gemeentepolitie opgedregd. Elfsteden tocht in ijskast HEERENVEEN Met het stij gen van de tem peraturen is de elfstedenkoorts gedaald. De midden vorige week opgestarte organisatie rond de Friese schaatstocht, is weer tot normale proporties terug gebracht. „Het heeft voor dit moment geen zin een groot aantal mensen paraat te houden", deelde voorzitter Kuperus van de Vereniging „De Friesche Elfsteden", mee tij dens een in Leeuwarden gehouden persconferentie. Juist op het moment dat het er op leek, dat er. een streefdatum bekend zou kunnen worden gemaakt, gooiden de weersvoorspellingen op langere termijn, roet In het schaats-eten. Veto tegen Happel MADRID Ernst Happel zal bij de strijd om het WK voetbal In Spanje geen coach van het Oostenrijkse elftal zijn. De Westduitse voetbalbond heeft na de lo ting in Madrid (waar West-Duitsland en Oostenrijk in dezelfde pouiè werden ingedeeld) zijn veto uitgespro ken tegen Happel, die als trainer werkzaam is bij Bun- desliga-club Hamburger SV. De Westduitse voetbal bond had bezwaren tegen een coach van een tegen stander, die tot tien dagen voor het begin van het wereldkampioenschap betrokken was bij training en coaching van Westduitse internationals als Kaltz, Ma- gath en Hrubesch. De belangrijkste kandidaat voor de vacature is nu Helmut Senekowitsch. Brazilië favoriet bij bookmakers LONDEN Direct na het bekend worden van de lo ting voor het WK voetbal was Brazilië, de drievoudige wereldkampioen, met 9-4 favoriet bij de Engelse bookmakers. West-Duitsland (4-1) staat tweede op de ranglijst, terwijl titelhouder Argentinië en gastland Spanje de derde plaats delen met 7-1. Onderaan figu reren de Afrikaanse deelnemers Algerije en Kameroen met 2000-1. Sensatie Hellas VOORBURG De zaalhandbaldames van Duijvestein Wintersport Hellas zorgden zaterdagavond voor een regelrechte sensatie door de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen te bereiken. Een luid bejubelde overwinning (21-16) op het Bulgaarse Dimitrov Sofia bracht de Haagse ploeg voor het eerst in de geschiedenis bij de laatste acht. Topscoorster Hannie de Kok, met negen doelpunten uitstekend op dreef, verklaarde na dè wedstrijd sa men met Diana Niemantsverdriet en debutante Jac queline Kok deel uit te gaan maken van de nationale selectie van bondscoach Jan Kecskemethy. Borg moet zich kwalificeren NEW YORK Als de Zweedse tennisster Björn Borg niet verschijnt op tenminste tien toernooien voor de Grand Prix, zal hij kwalificatiewedstrijden moeten spe len voor Wimbledon en de open Franse kampioen schappen. Dit is bekend gemaakt door de internatio nale tennisprofliga in New York. Borg heeft Wimbledon vijfmaal en de open Franse kampioenschappen zesmaal gewonnen. Het besluit van de commissie is gekomen, omdat Borg zich niet' heeft ingeschreven voor het minimum aantal vereiste wedstrijden voor het Grand Prixcircuit. In plaats van tien toernooien wil de Zweedse tennisser dit jaar maar aan zeven toernooien deelnemen. Borg, die op dit mo ment rust houdt, moet binnen tien dagen verklaren of hij bereid is alsnog voor drie Grand Prixtoernooien in te schrijven. Bijna boycot bij kunstrijden EINDHHOVEN De deelneemsters aan het Neder landse kampioenschap kunstrijden hadden even het plan om niet op het ijs te verschijnen omdat de uit Amerika afkomstige rijdster Roslund van Horn mee zou doen. Toen bij de loting bleek dat ze een Neder lands paspoort en een verblijfsvergunning had begon men toch maar aan de wedstrijd. In buitenlandse vak tijdschriften heeft de KNSB een advertentie geplaatst voor een trainer. Plptseling stond onlangs bij het bondsbureau in Amersfoort de Canadees Lee Burnett op de stoep. De bond wilde van zijn diensten geen ge bruik maken. De Haagse ijsclub Houtrust liet deze kans echter niet voorbij gaan. Burnètt is daar nu enige weken trainer.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1