Ingrid Aalders kunstrijtitel bij gebrek aan beter Heerlijk schaatsdagje In druk Zevenhuizen Yvonne van Gennip naar WK sprint SPORTTRiBUNE 1 1 BUITENLANDSE INBRENG GROTER DAN OOIT OP NK SCHAATSBOND BLIJFT TEGEN MARATHON OP ROTTEMEREN ■■mhiiiii ■nnmiiï—urM—rwn LEIDSE COURANT MAANDAG 18 JANUARI 1982 PAQ EINDHOVEN Het kunstrij- den heeft in Nederland niet veel meer te betekenen. De zestienjarige Ingrid Aalders, lid van het Haagse Houtrust, uit Maassluis greep afgelopen weekeinde in Eindhoven de ti tel bij de dames bij gebrek aan beter. Ondanks het feit dat In grid Aalders het grootste deel van het jaar voor training in Canada verblijft was haar kür van vier minuten zeer matig. Dat was ook het geval bij de heren. Hiér ging de 'strijd' tus sen de tweelingen Ed en Renè van Campen, jongens met een Nederlandse pas die in Canada wonen en voor de Nederlandse titelstrijd ook als lid van Hout- rust even over kwamen. Op de vloer van de uitstekènde nieu we kunstijsbaan van Eindho ven deden ze niet veel voor el kaar onder. Het vallen en op staan bleken ze goed onder de knie te hebben; sterker nog, de tweeling wist het zelfs te presteren om op de zelfde plaats op het ijs onderuit te gaan. Met een klein verschil won Ed van Campen het van zijn broer Renè. De familie had daar wel vrede mee. Niet in actie De meeste kunstrijdsters had den afgelopen woensdag rond de ijsbaan al hun "tenten" op geslagen. Even leek het er op dat de senioren niet in actie zouden komen. De ouders van de rijdsters waren het er niet mee eens dat een zekere Ros- lund van Horn aan het Neder lands kampioenschap zou meedoen. Deze rijdster is af komstig uit Amerika en de Haagse ijsclub Houtrust was er achter gekomen dat zij in het bezit van een Nederlands pas poort zou kunnen komen en het kersverse nieuwe lid van de vereniging werd door secre taris Van Ockenburg inge schreven voor de Nederlandse kampioenschappen en mocht dus meedoen. Waar de overige deelneemsters schoorvoetend mee akkoord gingen. De vader van Ingrid Aalders: „Het is toch te gek dat zo'n meisje ineens kan meerijden. Als ze Nederlands kampioene zou zijn geworden dan zou er een echte rel zijn ontstaan. Bij de loting waren er al stemmen opgegaan dat de andere rijd sters zich terug zouden trek ken. Het is onbegrijpelijk dat zo'n Roslund van Horn in het bezit komt van een Nederlands paspoort en een verblijfsver gunning". Niet praten Secretaris Van Ockenburg van Houtrust: „Laat de heer Aal ders nu niet over ongelijke strijd praten. Zijn dochter kan zich in Canada op het kam Ingrid Aalders. pioenschap voorbereiden. Dat is er bij de andere meisjes niet bij. Het door onze vereniging aantrekken van rijdsters uit het buitenland met de mogelijk heid om voor Nederland uit te komen doen we alleen maar om het kunstrijden hier sterker te maken". Achteraf had 'Houtrust' met Roslund van Horn een 'kat in de zak' gekocht. Haar verplich te figuren waren redelijk, maar voor de rest stelde haar rijden weinig voor. Achter Ingrid Aal ders en Li Scha Wang (Apel doorn) moest ze genoegen ne men met een derde plaats voor Margo van Dijk (Tilburg) en Janna Bazuin (Groningen). De beste kür van de avond kwam op naam van de enige rijdster die de dubbele sprongen rede lijk beheerste, Li Scha Wang. De tweede dochter van een Chinese restauranthouder, Tjin Li Wang, werd zesde voor de Haagse Marie Lou van der Kruk en de Amsterdamse Son- ja Hovinga. De kampioene van 1981 Rudina Pasveer ver scheen niet op het ijs wegens een blessure. Lachertje Een lachertje ontstond bij de heren. Volgens het program maboekje zouden voor het eerst in de geschiedenis van het kunstrijden vier heren met elkaar de strijd aanbinden. Naast de gebroeders Van Campen de gebroeders Koos en Gerard van Hattum. Beide zijn afkomstig uit Delft, maar verblijven bijna het gehele jaar voor trainjng in het Duitse Füs- sen. Als reden voor het weg blijven in Eindhoven gaven de jongens trainingsachterstand op. Bij de junioren A was er ook een 'buitenlands' succes. Hier won de Nederlands-Canadese Barbara van der gend jaar gaat zij dt versterken en naar laat aanzien kan ziji goede gooi doen ni tionale titel. Met haJ was ze enkele dagsf NK in Nederland aaf Liselotte SchreppJ Bosch) werd tweede? mi Ottemann Den de junioren B ook succes. Hier won Heyers voor de twea^ rijdsters, Nicole MaUe niëlle van Houtum. Op de Europese I schappen kunstrijdf Franse Lyon komt i uit met de kampiofv dames Ingrid Aaide I herenkampioen Ed pen. Bovendien dor I derlandse ijsdansp&'J ne van Bommel en l\ weyert mee. m ARTHUR VANif zich op de schaats met een streng Later op de middag kon het Ijs niet voldoende weerstand meer t Op vele plaatsen borrelde het Rottemeerse water op. Kees Verkerk contra Kees Verkerk. De schaatscrack slaagt er hier enkele meters voor de finish niet in zijn concurrent op vier poten nog in te halen. het in de soep laten lopen. Overigens, indien het mogelijk is, zullen wij de wedstrijd ook vólgend jaar organiseren". Keihard Rond de klok van twaalf uur brak zelfs het zonnetje voor zichtig door, om later op de middag prima werk te verrich ten. Toen hadden Jos Niesten, Jeen van den Berg, Go Giling Terug naar het ijs, want daar en al die andere doorzetters er werd de hoofdschotel zaterdag opgediend. „Toertochten doen we morgen weer, cfit is een kei harde wedstrijd", riep de spea- al een groot aantal kilometers opzittenv Want het ging hard, daar op de Rottemeren. De eerste tien kilometer werden in ker vlak voor de start om in die amper zeventien minuten afge- vroege uren de nog niet in gro- legd; een tijd waarmee enkele aanwezige toe schouwers van het ijs te jagen. Want een groot deel van het publiek, dat met het uur toe nam, had zelf ook de ijzers on dergebonden. Zelfs een amb tenaar in functie, een Zeven- huizense politie-agent, bewoog zich met een streng gezicht schaatsend tussen de massa. decennia geleden nog zonder problemen Olympisch goud kon worden geïnd. De afwezige Dries van Wijhe (die zijn titel van 1979 dus niet kon verdedi gen) won vorige week nog een marathon over 100 kilometer in twee uur en vijftig minuten, Jos Niesten overbrugde de dubbele afstand supersnel in 5.42,18. De 36-jarige tuinder, die overigens ook 's avonds in Amsterdam reed: „Ik voelde me ijzersterk. Ik wilde zo snel mogelijk in een klein groepje rijden. Op een bepaald mo ment waren we met vier man, maar alleen ik en Co Giling de den het kopwerk. Toen ben ik met Co weggegaan en later had ik geen problemen hem te kloppen". Rommelig Jos Niesten mocht zich dus onder luid applaus door de burgervader van Zevenhuizen laten huldigen. Bij de dames was de hoogste eer voor Lenie van der Hoorn. De ceremonie verliep trouwens rommelig. Maar niemand die zich er aan stoorde. Wat maaki dat de plaatselijke tra^g telkens bij het begii betoog van wéér eer. die de organisatie |eis portie lof toezwaaijïop nieuw couplet inzetteir maakte het uit dat i ters van de politie anr foons de mensen m ree bood zich te versprjpma dat door de dooi hutiei wat onbetrouwbaar ran deerde slechts weiok het Rottemeerse Gi steeds meer plaatse aar borrelde. En wat n r uit dat een gemi ng« sneeuwschuiver uit age van de vallende ïni gleed, op de menseifass stoof en vervolgensang opgekrabbelde bestil net op tijd kon wofee remd. En wat maalfltd dat de organisatie vferti deelnemende dai^ne 'slechts' drie op hi t< riep en zodoende ferd doorbijtster in de ere staan. De autochtook king en de toeschoutrd randgemeenten hstw< geen mindere prettigjege Bn, Het dessert bestorjiet tweestrijd tussen Ke en Kees Verkerk. OL,-, de ijs moesten de sc het paard uitmaken snelste mocht noer Verkerk won, uiterai-y hij verloor ook. De kwam op de kilome aanloop van 150 me twee meter tekort. 4 tegenstelling tot zi 0 rent na zijn eindtijd 1 wel commentaar wi0J „Het ijs was vrij zal het halverwege al een staande start h j wel geklopt, maar het ook uit". DENNIS Alvorens de race tussen Kees Verkerk en Kees Verkerk begon, werd de Een plaatselijke politie-agerit bewoog baan door een gemotoriseerde sneeuwschuiver gereed gemaakt. De zon gezicht door de mensenmassa, blinkt op het ijs. HEERENVEEN Op de Thialf-kunstijsbaan in Hee renveen hebben Yvonne van Gennip, Thea Lim- bach, Alie Boorsma en Ina Steenbruggen de vier plaatsen (drie rijdsters en een reserve) voor het WK sprint in Alkmaar afge dwongen. De selectiewed strijden, die trainer Henk Louwman en de techni sche commissie van de KNSB voor de dameskern ploeg hadden verplicht om uit te maken wie Neder land bij het WK sprint in Almaar (6 en 7 februari) zal vertegenwoordigen, heb ben duidelijk aangetoond dat bij Jong Oranje volop talent aanwezig is, maar dat dit talent nog zal moe ten rijpen vqor de grote in ternationale kampioen schappen. Op de eerste dag van deze se De Kleine Trompetter blies op volle toeren. Al was de microfonist nog zo uitbundig aan het woord, de Zeven- huizense trompetclub ging door. ZEVENHUIZEN De Konink lijke Nederlandse Schaats Bond (KNSB) heeft zichzelf weer eens aardig In het zonne tje gezet. Door de koude win ters heen staken bij de diverse hardrijselecties de relletjes al regelmatig de kop op, afgelo pen weekeinde voegde de KNSB er opnieuw een blunder aan toe. Want terwijl zaterdag ruim tweehonderd .marathonrij ders (die een prijzensom van 20.000 konden verdelen) èn zeventienduizend toeschou wers op het ijs van de Rotte meren een hele plezierige dag kregen aangeboden, nam de bond een hoogst onsympatie- ke maatregel. Omdat de wed strijd om de Midden Holland Cup (gewonnen door Jos Nies ten) op dezelfde dag viel als een klassementsmarathon in Amsterdam - en de reglemen ten zo'n samengaan niet toe staan - zal de KNSB zowel de rijders als de Zevenhuizense IJsclub straffen. Regels zijn re gels, vindt de bond en hoewel deze strijd over 200 kilometer een goed alternatief voor de Elfstedentocht mag worden genoemd, gaan wetten nu een maal vóór alles. Klaas Verwey, de secretaris van de organiserende vereni ging en tevens de grote anima tor van het heerlijke dagje In Zevenhuizen (dat de bond ove rigens hoe tegenstrijdig het ook mag klinken nog eens geld opleverde ook), zit er niet eens zo mee. Hij zegt: „De KNSB heeft vrijdagmiddag besloten dat er alsnog maatregelen zou den volgen. Zij moeten echter ook weten dat wij dit soort wedstrijden op zeer korte ter mijn in elkaar timmeren. De KNSB heeft heel erg laat nog proberen in te grijpen. Alle rij ders staan echter achter ons. Jeen van den Berg heeft me dat persoonlijk gemeld". „En wat er nu met ons gaat gebeuren? Ik denk dat we uit de KNSB worden gegooid. Welnu, de enige die daarvan het slachtoffer is, is de bond zelf. Wij dragen drie kwartjes af voor iedere rijder, straks steken wij die dan maar in ei gen zak. Ik begrijp niet waar de bond mee bezig is. Diverse mensen die met de bond heb ben te maken, zagen het echt wel zitten. Maar de voorzitter van de marathoncommissie vond het maar niks. Die wilde flHAHH lectiewedstrijden, die zater dagavond op de Deventer kunstijsbaan werden gehou den, konden alleen Marja Ade- ma en Boukje Keulen, dochter van de oud-wereldkampioene Atje Keulen-Deelstra verras sen. Boukje Keulen sprintte in Deventer naar een tweede plaats (43.8) achter het Haar lemse talent Yvonne van Gen nip en Marja Adema werd der de (44.2). Op de 1000 meter kwamen de rijdster van Jong Oranje kracht en snelheid te kort. Thea Limbach zegevierde in 1.27.01, voor Yvonne van Gennip en Ina Steenbruggen. De dreiging van Jong Oranje op de eerste dag werd bij de tweede selectiewedstrijd in Heerenveen afgewimpeld. Yvonne van Gennip was heer en meester. Zij won op de Thialf-kunstijsbaan, waar ko mend weekeinde het EK da mes zal worden gehouden, bei de afstanden. Op de 500 meter reed Yvonne van Gennip 42.9 en was daarmee 0.2 seconden sneller dan in Deventer en ook op de 1000 meter was Yvonne van Gennip sneller (1.28.1 in Deventer en 1.26.3 in Heeren veen). Door drie afstandsover winningen kon trainer Louw man niet meer om de Haarlem se heen. Nationaal kampioene Alle Boorsma, die In Deventer vol gens trainer Henk Louwman „niet haar ideale dag" had, maakte In Heerenveen de in Deventer opgelopen achter stand weer helemaal goed. Ook Ina Steenbruggen herstel de zich uitstekend en zal er in Alkmaar, in tegenstelling tot het komende EK in Heeren veen, wel bij zijn, al is het als reserve. Ria Visser nam niet aan de selectievierkamp deel. Zij vond de selectiewedstrijd niet passen in haar opbouw naar het Europees kampioen schap voor allrounders. Iets verwachten De herensprinters, die gistera vond voor de eerste selectie wedstrijd In de baan kwamen, zullen nog iets kunnen ver wachten van de twee allroun ders Hilbert van der Duim en Frits Schalij. Allround-kam pioen Hilbert van der Duim, die ook een verdienstelijk sprinter is, werd zevende op de 500 meter, maar won de 1000 me ter in 1.17.8 en bezet na Miel Govaert de tweede plaats in het algemeen klassement. Op de 500 meter won oud- Ne derlands kampioen Lieuwe de Boer (38.4) voor de nieuwe ti telhouder Jan IJkema, die bui ten mededinging meereed. Jan IJkema, die dit weekend ook juniorkampioen van Nederland op natuurijs werd, Is door zijn nationaal kampioenschap van vorige week automatisch ge plaatst voor het WK sprint in Alkmaar. Jan IJkema kwam op de 1000 meter ten val, maar dat zal hem niet deren. Vanavond zullen de leden van de sprintkernploeg moeten proberen om de allrounders Van der Duim en Schalij van een startbewijs in Alkmaar af te nouden. Na de eerste dag ziet het er naar uit, dat Hilbert van der Duim zich toch tussen de sprinters zal wringen. Of sprinttrainer Gauke Nijholt daar blij mee zal zijn, mag men betwijfelen. Schaatselite Niet alleen in Deventer, Hee renveen en op het Nederland se natuurijs is er afgelopen weekeinde geschaatst, maar ook op de ijspiste van het Zwitserse Davos kwamen de „toppers" aan de start. De Noorse, Russische en Oost- duitse schaatselite heeft op de baan in Davos voor uitsteken de tijden gezorgd. De Noor1 Rolf Falk Larsen demonstreer de een grandioze vorm door op de kleine vierkamp een we reldrecord te rijden (162.734). Het record stond op naam van de Oostduitsèr Andreas Dietel (163.244). Dietel eindigde nu als tweede met 162.844 pun ten. dus ook ruim onder zijn oude record. De Russin Natalia Petroesjeva, die met 172.741 punten op de kleine vierkamp de beste sei zoenprestatie leverde, stelde nadrukkelijk haar kandidatuur voor het Europees schaats kampioenschap in Heerenveen. Natalia Petroesjeva won drie maal: op de 500 meter in 41.29, op de 1500 meter in 2.09.38 en op de 1000 meter in 1.21.57. Alleen de 3000 meter leverde een zege op voor de Noorse Eva Björn Jensen met 4.36.49. Bij de heren allrounders ver raste Hein Vergeer met zijn 7.24.69 op de 5000 meter. Daarmee bleef hij 10 seconden onder zijn persoonlijk record en op de 1500 meter realiseer de hij een tijd van 1.58.64. Dat betekende 4.1 seconde onder zijn eigen record. De 1500 me ter werd in Davos t( gereden. Niet minj rijders bleven ond(r nuten-grens. In he| klassement bezettL geer met 165.804j zesde plaats en H met 171.695 punt( plaats. Bij de sprinters gint ge naar de- Noordi i (153.285) voor [HO (155.665) en Hagent*l|fl Na Colin Coates hef lië een nieuw Michael Richmond Fan I in Davos het Ausfeeari cord van Colin Coê>rdt 1000 meter. De jorLerd liër werd gisterenji in 1.18.23, maar kw^ek eindklassement r^p d voor. Bij de damewer was de Oostduijren. Busch-Enke opperircemh oud-wereldkampioen in vier de afstanden, jjoer In Moskou verover^ tijd Klebnikov en Tatjan, zijr va sprintkampioen FC jet Unie geworden.^en tentotaal was resp. ver 175.895. L kle

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18