Amateuristisch verloop bij lotingceremonie portunisme '79 tegen Sax beloond Geurds helpt Sparta Verdeelde reacties na -De loting voor Igrijkste voetba- Jnt Is zaterdaga- let congrespaleis lid op een uniek- Itische manier [Wat theoretisch baan bij de inde- Fet twaalfde toer- het wereldkam- fcp voetbal, het |t 24 landen in de j, is ook inder- i gegaan. België |and werden aan- verkeerd ge- n de correctie Jnann Neuberger ïindruk dat er ge- %rd werd met de jatste deelne- hden. es uit de appara- Jgewoonlijk voor kse nationale lo- •rden gebruikt, fzich reeds voor lommels hadden Daardoor on- Ide mechanische I in klungelig dat de schijn van manipulatie met zich droeg. Het was valse schijn, zoals ook de 'herplaatsing' van Bel gië en Schotland niets van doen had met bevoordeling van bepaalde landen. Her mann Neubergër, de voorzit ter van het organisatiecomité had immers voor het begin van de loting een aantal maat regelen van het organisatieco mité bekendgemaakt. Ten eerste de bevestiging van het plaatsen van zes landen, na melijk Argentinië, Spanje, Wesf-Duitsland, Brazilië, Italië en Engeland. Hij lichtte toe dat die plaatsing was ge schied op basis van prestaties over een lange periode. Neu berger zei: „Wij hebben geko zen voor die landen die zich In de geschiedenis van het voet bal als toonaangevend heb ben gemanifesteerd. Aan die landen hebben wij de voor keur gegeven boven 'een dagsvliegen'. Niettemin heb ben wij lang over het zesde te plaatsen land moeten overleg gen. Zou Nederland in Spanje zijn geweest, dan was er geen enkele discussie over de zes de plaats mogelijk geweest. Nu echter hebben wij voor En geland gekozen". Ten tweede het uit elkaar ha len van Argentinië/Brazilië enerzijds en Chili/Peru ander zijds. Dit omdat de FIFA wil voorkomen dat al in de eerste ronde landen die elkaar gere geld ontmoeten tegen elkaar MAANDAG 18 JANUARI 1982 zouden spelen en om een re delijke verdeling van de conti nenten over de groepen te krijgen. Ten derde dat deze beslissing tot gevolg zou hebben dat in trommel C (België, Frankrijk, Noord-lerland, Schotland, Peru en Chili) de balletjes van Peru en Chili pas zouden wor den toegevoegd nadat er twee ballen uit zouden zijn gerold. Die eerste twee ballen zouden worden ingedeeld bij Argenti nië en Brazilië. Die derde maatregel werd over het hoofd gezien nadat de Madrileense weesjongens, die onder supervisie van prins Felipe de Bourbon, de Spaan se kroonprins bij de loting as sisteerden de eerste ballen aan Neuberger hadden over handigd. België werd, ten on rechte, bij Italië geplaatst. Schotland kwam met Argenti nië in een groep. De voorzitter van de Westdult- se voetbalbond realiseerde zich plotseling dat men ver keerd bezig was en gelastte een correctie, die in overeen stemming was met de ge maakte en vastgelegde maat- Ook Johan Cruijff was in Dordrecht geen hoogvlieger. Hier assisteert hij zijn eigen verdediging en springt over 'matchwinnaar' Hakim Bra- ham heen. 7\G Het in de I/visie aan de igelende DS '79 oor de grootste ig van de derde het toernooi NVB-beker door te schakelen. De immers, juist te- in toernee door verloren met 1 ij een treffer van aham. In de der- Ie, waarvoor de '67—PSV, FC C Utrecht en illeFeyenoord ifgelast, plaatsten laarlem, Heracles, Sparta zich voor 'inales. Rh tachtig procent in- en twintig procent BKOfTDie stelling werd gis- f en in Dordrecht on- plomaf? me> de sensatto- r iwinning van DS 79 t. In S de derde ronde van ig-, avcoi om de KNVB-be- iVeer brtunisme egaliseer- e cursrsehil tussen de der- 32 te1 'n de eredivisie en antaarn van de laat-* e van het betaalde tds/w^a afloop kon geen ostzegfecied iets afdwingen 25, Slverwinning van de i thuisclub. Ie pro! IDAM Sparta hebben dit sei- opmerkelijk ird. Tegen de ing in eigenlijk en les te opmerkelij- een onderlinge .tie, zoals giste- de beker, mocht 8wel iets worden Opnieuw bleek lat het niet ver is met bepaalde aar een voetbal- a te kijken. Beïn- oor het glibbrige, fe veld bakten de er weinig van, en- torte oplevingen iten. Met name tonde de vijfdui- Ijkers bedroevend waartegenover in elk geval nog wil zette. Sparta trom ook, met 3-1, TTT^ad er een verle- aer oor nodig. WOOfl Rotterdammers zó De technisch meest begaafde ploeg van Nederland, lekker ingespeeld in vriendschappe lijke duels op de Antillen en in Suriname, stapje het veld op in de veronderstelling dat ook aan de Merwede de techniek wel doorslaggevend zou zijn. Dat was niet zo. Het veld in Dordrecht, hard met een vlies dun zacht bovenlaagje, leende zich alleen voor „lange halen" en hard werken. DS '79, dat als nummer laatst niets te ver liezen had, wilde er voor knok ken en zou vanzelf wel zien, waar het schip zou stranden. Dat gebeurde helemaal niet. Deze overwinning kan name lijk de redding van de club be tekenen. Voor het bereiken van de dubbele wedstrijden in de kwartfinales ontvingen de spelers een extra premie van 75. gulden tot een totaal van 200 gulden. De spelers van Ajax zouden aanzienlijk meer ontvangen voor een plaats bij de laatste acht van het bekertoernooi. Op het Dordtse veld was dat onmogelijk met een lichtzinnig kort spelletje. Onder normale omstandigheden had Ajax van ditzelfde DS '79 met minstens vijf doelpunten verschil ge wonnen, maar het hobbelige veld was hard en moeilijk te bespelen. Johan Cruijff stelde na Ajax' deceptie: „Geen en kele bal was direct te spelen. Bij elke actie moest de bal on der controle worden gebracht en ook een snelle draai was onmogelijk". Trainer Kurt Under laakte Ajax' schaakvoetbal. „Dit veld leende zich alleen voor oppor tunisme. DS heeft dat inge zien, wij niet". Tijdens de wedstrijd kon de Duitser zijn manschappen niet meer op andere gedachten brengen. Toen Ajax eindelijk de lange pass ging hanteren was het te laat.DS had in de 67ste mi- rtuut verrassend de leiding ge nomen. Dat gebeurde zeven minuten nadat de thuisclub te kenen van vermoeidheid ging vertonen. Behalve Cruijff en Jansen was er bij Ajax nie mand, die dat inzag en erop inspeelde. Voor de Tunesiër Braham na een carambolage van dichtbij de bal in de korte hoek prikte, zorgde Lerby voor de inleiding van de ach terstand. Hij liet zich de bal ontfutselen door Lems, joeg als een furie achter hem aan en maakte een grove overtre ding. De vrije trap mondde uit in het doelpunt van Braham. Zelfs na dat doelpunt bleef Ajax volharden in hoogmoedi ge tikjes. Cruijff kon de erger nis binnen zijn ploeg niet tem peren. De manier waarop Ajax voetbalde leek nergens naar, maar toch kwamen er nog kansen om gelijk en zelfs voor te komen. Rijkaard kreeg de mooiste kans van de wed strijd. Hij hoefde maar in te schieten na een solo van Cruijff en trof slechts het zij net. Kieft, zelden aange speeld. zag zijn kopbal voor langs vliegen. Twee minuten voor tijd kreeg Kieft een twee de niet te missen kans. Drie meter voor doel „verlengde" Kiefst een kopbal van Schoe naker hoog richting Rotter dam. Sprangers in het doel van DS '79 kreeg over de ge hele wedstrijd minder moeilijk werk dan Schrijvers aan de overkant, die in het eerste uur Evers tweemaal van een doel punt afhield en zo een grotere nederlaag voorkwam. Scoreverloóp: 67. Braham 1—0. Scheidsrechter: Corver; Toeschou wers: 9.500. DS79: Spangen; Van der Linden, Ciugarin, Jansen, Bakker; Lems, Gorter, Evert; Braham (82. Spaan). Van Leeuwen, Van der Ham. Ajax: Schrijvers; Schoenaker, Jan sen, Rijkaard, Boeve; Vanenburg, Cruijfl, Lerby; Ling (73. Ophot), Kieft, Olsen. De plaatsing bij de laatste acht stond voor Haarlem in de tweede helft primair. Als een kostbaar kleinood werd de voorsprong van 10 (knap doelpunt van Luc Nijholt uit een perfecte pass van Martin Haar) verdedigd. Dat daar door het publiek niet aan zijn trekken kwam, nam Hans van Doorneveld, de oefenmeester DEN HAAG De drie wed strijden uit de derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker, die dit week einde werden afgelast, zijn opnieuw vastgesteld voor woensdag(avond) 27 januari. Drie weken later, op 17 fe bruari zullen de eerste wed strijden uit de kwartfinales worden gespeeld. De tweede wedstrijden vinden plaats op 10 maart. Van de kwartfina les zal het toernooi verder worden afgewerkt. Volgens het Europesebekersysteem, in uit- en thuiswedstrijden. De loting voor de kwart-fina les had het volgende resul taat (de eerst genoemde clubs spelen de eerste wed strijd thuis): HeraclesSparta DS'79—FC Twente/FC Utrecht NEC—Haarlem AZ'67/PSV—Pee Zwolle/Fey- enoord De thuisspelende clubs op woensdag 17 februari heb ben het recht de wedstrijden te verschuiven naar het weekeinde van 20 en 21 fe bruari. van Haarlem, dit keer voor lief. „Natuurlijk willen we graag iets aardigs bieden, maar het liep dit keer gewoon niet en dan mag je best een keertje op resultaat spelen". Dat was voor Haarlem bittere noodzaak. Na een nog aan vaardbare eerste helft lukte er na rust werkelijk niets meer. Excelsior kreeg zelfs het beste van het spel. Echt goed was dat overigens ook niet. Een excuus mocht gezocht worden in het veld dat door de inval lende dooi een wat glibberige bovenlaag had gekregen. Scoreverloóp: 26." Nijholt 1—0. Scheidsrechter: Van Swieten; Toe schouwers: 2400. Haarlem: Metgod; Masetield, Haar, Huys, Leysner; Kleton (Verkaik), Nij holt, Balm; Gullit, Hendriks (Böc- kling). Van Leen. Excelsior Vermunt; Leenheer (Boe- re), Bijl. Rutjes. Van Tour; Struis. Pattinama, Ridderhof; Van Goozen, Den Boer (Zwaan), Nijssen. NEC bereikte zonder proble men de kwartfinales. De Nij meegse ploeg was stukken agressiever dan MVV en be schikte ook over duidelijk meer kwaliteit. Het deerde NEC niet dat waardevolle krachten als De Groot en Hei sper noodgedwongen aan de kant moesten blijven. Grote man bij NEC was John Viever- mans. De voormalige amateur van Venray scoorde zelf één keer en had in de treffers van Kurek en Strik een groot aan deel. Pas toen de thuisclub in de slotfase enigszins stoom afblies kon MVV iets terug lang op de winst moesten wachten, was hoofdzakelijk te wijten aan René van der Gijp. Hij zorgde wel voor 1-0 (42e minuut), maar ervoor en erna miste hij herhaaldelijk van en kele meters voor het doel. Trainer Barry Hughes nam zijn middenvelder na afloop in be scherming. „Hij had een wel erg ongelukkige dag, maar dat kan iedereen gebeuren", sprak Hughes onbewogen. Op dat moment wist hij zichzelf in' de kwartfinales, en dat zal wel de reden voor zijn milejheid zijn geweest. Nog op de bank moet hij een inzinking nabij zijn geweest, zo slecht sprong Van der Gijp met de ideaalste kansen om. In de eerste ne- gintig minuten kreeg hij maar liefst vijf mogelijkheden op hooguit drie meter van de sterke doelman Van Eennen- naam. Door wat voor reden dan ook (nonchalnce, gebrek aan zelfvertrouwen?) scoorde hij niet. Omdat Lokhoff In de 77e mi nuut de enige kans van NAC koelbloedig benutte, moest Sparta nog eens een half uur extra op z'n tenen lopen. Ook daarin ging Van der Gijp rus tig door met zijn negatieve blikvangers en had Sparta de hulp van de zwakke scheids rechter Geurds nodig. Die kende eerst volkomen terecht een strafschop toe aan Sparta nadat spits Loggie was ge vloerd door Joore. Loggie zelf schoot vanaf elf meter keihard in, maar Van Eenennaam keerde de bal schitterend in de rechter benedenhoek. Geurds liet de strafschop overnemen omdat iemand met aarde zou hebben gegooid, ook al was de trap van Loggie daar geenszins door beïn vloed. „Ze gooiden het halve veld naar die bal", zei Hughes. „Ik heb niets gezien. Boven dien, bij ons is er ook wel eens iets gegooid en toen mochten we die bal niet over nemen", zei Jo Jansen, NAC's oefenmeetser. Loggie liet zich die tweede kans nTet ontgaan en scoorde, in dezelfde hoek, alsnog 2-1. Van Gaal maakte in de tweede minuut van de tweede verlenging nog 3-1 uit een slimme vrije trap van uit blinker Tiktak. Rake klappen Die gebeurtenissen, plus het laatste kwartier van de eerste helft waarin Loggie met een afstandschot tegen de paal de enige pittige periode inluidde, zorgden ervoor dat 0e toe schouwers nog even hun aan dacht bij het duel hielden. Verder werd er voornamelijk gegaapt en gekeken naar de groep jeugdige aangangers van Breda, die voor veel tu mult zorgden. Op een gegeven moment zelfs zo erg, dat de politie zich er daadwerkelijk mee ging bemoeien. Zelfs de gelijkmaker van NAC kon de groep niet stil krijgen. Er vie len her en der rake klappen, één agent liet zelfs even zijn hond los, die zich prompt In de arm van een ongelukkige vastbeet. Een andere agent kon zich blijkbaar niet meer beheersen en ramde met zijn vuisten langdurig op iemands gezicht. Het schijnt er tegen woordig allemaal bij te horen en sommige mensen blijken het nog leuk te vinden ook, zeker als het voetbal zelf niet boeiend genoeg is. Alles bij elkaar leverde het weinig ver heffende tafrelen op na een langdurige winterstop, die eer der enige honger naai- de bal dan naar sensatie zou doen verwachten. Terug nog even naar het voet bal. Sparta en NAC konden op het verre van ideale terrein hun gebrek aan technisch ver doen via een doelpunt van Schapendonk. Scoreverloop: 7. Kurek 10. 69. Vievermans 20, 74. Strik 30. 80. Schapendonk 3—1. Scheidsrechter: De Schepper; Toeschouwers: 2.000. Gele kaarten: Mulderij (NEC) en Van Marwijk (MVV). NEC: Scheliekens; Mulderij, Sije Vis ser, Dries Visser. Selbach; Van Zin nen, Salfischberger (Meijers), Strik; Kurek, Janssen, Vievermans. MVV: Baetsen; Dassen. Janssen, Van Marwijk, Dijkstra; Linders (Adam), Van der Poppe, Maas; Fran sen, Schapendonk, Van Staveren. Het treffen FC Den Bosch Heracles kreeg een bizar wed strijdverloop met een hoofdrol voor de Almeloër Bpssink. Deze spits schoot zijn ploeg tweemaal in de laatste minuut naar de kwartfinales. In de 90e minuut van de normale speeltijd bracht hij Heracles met een vertwijfelde trap naast de thuisclub: 33 en in de allerlaatste minuut van de verlenging zorgde hij voor de overwinning: 34. Beide ke ren werd er niet meer afge trapt. Scóreverloop: 57. Romijn 1—0, 63. Bossink 11. 70. Kruzen 12, 76. en 85. Schouwenaar 2—2 en 3—2, 90. en 120. Bossink 3—3 en 34. FC Den Bosch: Van der Pluym; Salm. Van der Steene, Eekels, Ai- chorn; Van der Horst, Van Nieten, Kamps, Van den Bosch; Romijn, Schouwenaar. Heracles: De Clerck; Voshaar. Bak ker. Lalopua, Van lerssel; Van Staa. Kerr (Mulder), Poell, Unaola; Bos sink, Kruzen. mogen niet camoufleren. De spelers vielen op dat belang rijke onderdeel keihard door de mand, en in dat opzicht is vooral het falen van Van der Gijp bijzonder. Hij kon, zeker nu NAC het zonder de naar FC Twente vertrokken Vreij- sen moet doen', als enige wor den aangemerkt alsr een bal kunstenaar. Het veld toonde anders. Bovendien bleek, wel licht ten overvloede, dat zowel Sparta als NAC hun prestaties In de competitie niet aan voet- baltechnische capaciteiten hebben te danken. Voor Spar ta en zeker voor NAC is het te hopen, dat de Nederlandse velden weer snel in modder baden veranderen. DICK HOFLAND Scoreverloop: 42. Van der Gijp 1-0, 77. Lokhoff 1-1. Verlenging: 6. Log gie 2-1 (strafschop), 17. Van Gaal 3- 1. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 5000. Gele kaart: Van Tiggelen. Sparta: Formanoy; Jansen, Dekker, Robinson, Van Tiggelen, Advocaat, Van der Gijp, Tiktak; Van Gaal, Log gie. Meijer. NAC: Van Eenennaam; Krijnen, Heeren (Neeskens), Joore, Smits; Lokhoff, Waslander, De Schepper; Van de Borgt. Swanenburg (Moer- kens). Kroon. DEN HAAG Twee van de vier coaches vgn de Europese landen die „geplaatst" werden voor de eindronde, Jupp Der- wall en Enzo Bearzot van Italië, waren zeer tevreden over de loting. De voorkeursbehande ling die aan Chili en Peru werd verleend, zorgde ervoor dat zij slechts één Europese concur rent ingedeeld kregen, waar alle andere „bevoordeelden" twee Europese tegenstanders op hun weg naar de tweede ronde ontmoeten. Ron Green wood, de Engelse coach, meent dat zijn land is inge deeld in een van de gelijkwaar digste groepen met Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Green wood: „Ik heb niets meer of minder gekregen dan ik ver wachtte, een moeilijke groep. Wij zullen tegen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije een goed stuk werk moeten afleveren in de eerste twee wedstrijden om verder te kunnen komen." Was Greenwood wat scep tisch, zijn Franse collega Mi chel Hidalgo was ronduit tevre den. „Wij hebben toch meer dan vijftig procent kans om er door te komen", stelde de coach van het elftal dat Neder land uitschakelde. Hij be schouwt Engeland niet als één van de Europese topploegen. „Het belangrijkste voor ons is dat wij niet in een groep zitten met landen als West-Duitsland, Brazili.e of de Sovjet-Unie". Trof Greenwood het met Enge land niet licht, ook de andere Britse ploegen zijn bepaald niet gunstig bedacht door het lot. Jock Stein, die met Schot land tegen Brazilië en de Sov jet-Unie moet spelen, verklaar de: „Doorkomen zal voor ons niet gemakkelijk, zijn. Maar deze indeling betekent natuur lijk wel een uitdaging voor ons. Wij kunnen van het begin af la ten zien wat wij waard zijn", zei de coach die een paar weken voor de loting nog schertsend stelde dat het werldkampioen- schap in Spanje slechts één vraag kan oplossen, namelijk welk land als tweede zal eindi gen. Stein verder: „Wij hebben de zwaarste van de zes groe pen getroffen, hqt lijkt mij dat de beslissing over plaatsing voor de volgende ronde zal vallen in ons duel met de Sov jet-Unie, Brazilië lijkt de favo riet." Billy Bingham, zijn Noordierse collega, vatte zijn Indeling met Joegoslavië, Spanje en Hondu ras samen met: „Wij zijn een klein beetje in een sterke groep, wij verdienen dus wel een beetje geluk. De beslissing valt natuurlijk in onze wedstrijd tegen Joegoslavië, waarbij het feit dat wij Spanje als laatste tegenstander treffen, niet in ons nadeel werkt." Jup Derwall deed zaterdaga vond geen enkele moeite om zijn tevredenheid met de uit komst van de loting te verber gen. „Het lijkt of wij het geluk in pacht hebben. Ook over de volgorde van de wedstrijden, Algerije, Chili en Oostenrijk. Wij mogen werkelijk niet kla gen met Oostenrijk als „twee de" ploeg in onze groep." Na de loting kreeg Derwall van zijn voorzitter Hermann Neu berger de toezegging dat de bond de hand zal houden aan het vastgestelde schema van vijf oefenwedstrijden. De clubs uit de Bundesliga proberen de laatste tijd de Zuid-Amerika- reis in maart afgelast te krij gen, omdat er door de winter periode een behoorlijke ach terstand in het competitie-en bekerprogramma is gekomen. „Ik vind dat de clubs een beet je nationaal moeten denken", zei Derwall, die is teruggeko men van zijn eerdere stand punt dat uitbreiding van de eindronde tot 24 landen het toernooi heeft verzwakt. „Er zijn weliswaar drie zwakker geachte landen uit Afrika, Azië en Midden-Amerika bijgeko men, maar daar staat tegeno ver dat Europa nu ook veel sterker is vertegenwoordigd." Oostenrijk hoopt, net als bij de kwalificatieronde voor Spanje, in het spoor van West-Duits land een trapje hoger te ko men. Assistent-trainer Schmidt, sinds het verbod voor Happel, verantwoordelijk: Het is niet te geloven dat wij weer met de Duitsers samen zitten, maar eigenlijk hebben wij weinig te klagen. Wij kun nen er door komen. Hans Krankl, die in Cordoba (Argen tinië) met twee doelpunten zorgde voor de enige na-oor- logse overwinning van de Oos tenrijkers op West-Duitsland, had geen moeite met de Duitse favorietenrol. Er zijn moeilijker groepen en met de zekerheid dat twee ploegen over zullen gaan, hebben wij een redelijke kans de tweede te zijn. Enzo Bearzot meende dat de fouten van de organisatie bij het loten niet ongunstig voor Italië hebben uitgepakt. Het heeft mij geen pijn gedaan dat België uit onze groep is ver dwenen. 8et lijkt mij dat Polen onze moeilijkste tegenstander zal zijn, maar ik geloof niet dat de Polen nog zo sterk zijn als bij het vorige wereldkampioen schap. Argentinië en Engeland zullen het het moeilijkst heb ben, Spanje en West-Duitsland hebben het net zo goed getrof fen als wij.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11