el van Los Alfaques brleeft in Tarragona l faces tegen ™o-nazi s Nieuwe steen bespaart 70 procent stookkosten onland/buitenland Walteler-vredesprijs voor Cornells Brouwer rvorming in EG lijkt onbegonnen werk en Geduld bonden over ziektewetplannen raakt nu snel op Eerste nieuwe munten komen over een maand van de pers LEIDSE COURAI ZATERDAG 16 JANUARI 1982 PAGINA 9 -—Bad net ogingen S De mi- eeft gisteren iet het voor- inister Van olkshuisvcs- telijke orde- huren van e ouder zijn ar. dit jaar ms zes pro- j stijgen en eenzij» woningen midd^rocent. Dit s de gemier Den "de i|dag mee na het jjet kabinets- Cornelis Brouwer, een vroegere medewerker van het Hoge Commissariaat van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, heeft gistermiddag in het Vredespaleis in Den Haag uit handen van Baron van Lynden de Wateier-Vredesprijs ontvangen. Deze vredesprijs is een erkenning van wat hij de laat ste twintig jaar heeft gedaan voor het vergroten van de internationale samenwerking op het gebied van het hulpwerk en het verbeteren van de kwaliteit van vluchtelingenhulp in de Derde Wereld. Bij deze gelegenheid bepleitte Brouwer de oprichting van een nieuwe organisatie voor vluchtelingenhulp. Verder zou het volgens hem voor 4,5 van de 5 miljoen vluchtelingen in de wereld het beste zijn als zij naar hun land van herkomst zouden kunnen teruggaan. Brouwer deelde mee dat hij de prijs ter beschikking zal stellen voor een beroepsopleiding voor 20 Tibe taanse vluchtelingen in noord-India. Op de foto feli citeert prins Bernhard de heer Brouwer. Werkgevers vragen Kamer steun voor herstelplan DEN HAAG Zeven werkge- verscentralcs uit industrie, mid den-en kleinbedrijf, verenigd in de Raad van de Centrale Onder nemingsorganisaties RCO. heb ben gisteren in een brief aan de Tweede Kamer gepleit voor een geïntegreerd beleid voor herstel van de marktsector. Binnen zo'n beleid, dat onze eco nomie er weer bovenop moet hel pen, kan best een werkgelegen heidsplan passen, maar ook dat moet getoetst worden aan de vraag of het dat bevorderlijk is voor herstel van de marktsector, aldus de centrales. Kabinet besliste over scherpschutters bij troonswisseling DEN HAAG Het opstellen van scherpschutters van de Koninklijke Marechaussee op de daken van ge bouwen rond het Paleis op de Dam tijdens de troonswisseling op 30 april '80 was een besluit van de mi nisteriële werkgroep troonswisse ling en geen eigen beslissing van de Amsterdamse politiecommissaris De Rhoodes. Dit heeft minister Van Thijn van binnenlandse zaken geantwoord op schriftelijke kamer vragen naar aanleiding van uitla tingen van De Rhoodes op een symposium. De Rhoodes zei daar dat hij „op eigen risico" enige scherpschutters op daken had ge plaatst. Haring vangen bij Hebriden mag DEN HAAG Minister De Ko- ning van landbouw en visserij heeft besloten de visserij op ha ring in het gebied ten westen van de Hebriden (Noord-West- Schotland) vanaf 19 januari open te stellen. De redersvereniging voor de Ne derlandse zeevisserij had hierom verzocht omdat de visserij op makreel in dit gebied problemen oplevert. De makreel werd dit seizoen voornamelijk vermengd met haring gevangen. De vissers mogen niet meer dan vijf pro cent haring als bijvangst meene men. Zij moesten dan ook grote hoeveelheden haring overboord zetten, aldus de vereniging. aen j iliaai^ ?t sal ech! Ja\G In de ar v^d Tarragona, g na een g van drieen- ?gele5r het strafpro- ssagifs personen die WOOI*delijk worden r aaV de ramp op itosalS l°s Alfaques bezoSnse oostkust. >m- Bij ?8 ontplofte in de de Ji de camping een gen én geladen tank- r de por een vuurzee te liaan 215 mensen -andé>stte. Onder hen h v( Nederlanders. I, waPgdenbank zitten ophi Parra. Alfredo klasauez, Alfredo Orti ip hiisco Molinos Or- proctn hen behoren tot ;n. jvan de Spaanse te K>pij Empetrol, de beloi^an het gas. De meel werknemer van iet dat bedrijf, die de rampauto had volgetankt, te vol wordt gezegd. Tegen hen zijn gevan genisstraffen tot vier jaar geëist. De eigenaars van het transportbedrijf Cisterna Reu- nidas, Alfonso Hernandez San chez en Socrates Arguelles Do- maica, wil de officier van jus titie gestraft zien met elk twee jaar. In de aanklacht wordt als oor zaak van het ongeluk overbe- lading van de tankauto aange voerd. Het reservoir was vol getankt met 23.000 kg hoogst explosief vloeibaar propyleen, dat gebruikt wordt voor de fa bricage van plastics. Het was bestemd voor een raffinaderij in Puerto Llano. In de tank zou de druk enorm zijn opgelopen doordat het propyleen was gaan uitzetten in de hitte van bijna veertig graden die op de dag van het ongeluk heerste. Experts heb ben in hun rapporten onthuld dat de tank niet sterk genoeg was voor een dergelijk trans port. Er had minstens een drukklep op moeten zitten en die ontbrak. Door deze oorza ken is naar hun mening de tank opengescheurd met het noodlottige gevolg. Op dat fatale ogenblik, het was vier uur in de middag, passeerde de rampauto de camping los Alfaques, gelegen aari de Costa Blanca. In dit drukke hoogseizoen brachten naar schatting tussen de ze venhonderd en duizend Ne derlandse. Duitse, Franse, Bel gische. Engelse, Deense en Spaanse toeristen hun vakan tie door op het aan de kustweg tussen Barcelona en Valencia gelegen terrein. Als door vlammenwerpers uitgespuwd schoten enorme tongen bran dend gas de camping binnen, waar de meeste toeristen bij hun tent of caravan lagen te zonnen. De gevolgen waren ontzettend. De explosie ver woestte een gebied van onge veer een kilometer breed, een spoor van geblakerde licha men, verkoolde auto's, tenten en caravans achterlatend. Overlevenden zeiden later dat hun eerste gedachte was dat er een atoomoorlog was losgebar sten. anderen dachten aan een vliegtuigongeluk. De kracht van de explosie was zo hevig dat sommige slachtoffers een eind de zee in werden gewor pen. Zij die aan het baden wa ren bleven slechts voor de al les verzengende hitte gespaard voorzover hun lichaam zich onder water bevond. Maar er waren ook badgasten die tot hun middel in het water ston den. Zij hadden zware brand wonden aan hun bovenli chaam. Het was overigens niet het eerste ongeluk met een tank auto op deze weg. Al eerder waren op de weg langs de camping twee tankauto's met een gevaarlijke lading gekan teld. *Maar de Spaanse autori teiten verboden het vervoer over de weg niet. De advocaten van de beklaag den zullen vrijspraak beplei ten, omdat naar hun mening niet gesproken kan worden van schuld door grove nalatig heid. Zij zoeken de oorzaak van de ramp eerder bij de chauffeur van de tankauto, die bij het ongeluk om het leven kwam toen zijn auto kantelde en openscheurde. Indien geen vrijspraak wordt verleend gaan zij in hoger beroep en dan kan het proces nog zeer lang duren. Met de» nabestaanden van de slachtoffers en de talrijke kampeerders die tijdelijk of blijvend letsel opliepen is vo rig jaar een financiële schade- vergoedingsregeling getroffen. Hiermee was een bedrag ge moeid van meer dan 25 mil joen gulden. "l «respondent Ami van Vree) 1 de 'vesting' van Stuttgart-Stammheim, oorspronke- Jals gevangenis en rechtszaal voor de Baader-Mein- begint maandag het proces tegen vier neo-nazi's. ^^rvan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij ze- lende springstof- en brandaanslagen tussen februari 1980, onder andere op een Auschwitz-tentoonstel- ikele tehuizen voor asielzoekende buitenlanders. In 'amen bij zo'n aanslag, 2 Vietnamese vluchtelingen ropa) en werden drie mensen gewond. De aangeklaag- alleri lid van de terroristische, rechts-extremistische or- gebrtutsche Aktionsgruppen" van de voormalige advo- Datl Roeder (52) die zelf als aanstichter van de daden e Lsstaan. De overige aangeklaagden zijn de arts Col- sn zffietaalarbeider Hoernle (51) en de 25-jarige dokter- Ibylle .Vorderbruegge. knoldertien mensen gewond geraakt, van wie sommige :erstn explosie in de omgeving van een joods eethuis in le nljnse wijk Wilmerdorf. De explosie deed zich voor t omvond van de veertigste veqaardag van de Wann- ïlraae in 1942 toen de nationaal-socialisten besloten tot el, wng van de joden. Over de daders is overigens nog is d Drie doden bij treinonge'uk Een spoorwegongeluk aan de noordkant van Harijs neert gisteren het leven gekost aan drie mensen. Van zes van de in totaal 33 gewonden is de toestand ernstig. Niet ver van de stations van Saint Gratiën en Epinay reed in de vroege ochtend een uit zeven wagons bestaande forensentrein op een vuilnisauto die ten ge volge van gladheid op een overweg was gestrand. Vlak daarop reed een volgende trein in op de ravage. Het ongeluk deed zich voor tijdens het spitsuur op een zeer druk bereden traject. Het reddingswerk nam vele uren in beslag. Parijs bedreigd door overstroming Seine PARIJS In Parijs wordt er rekening mee gehouden dat de Seine dezer dagen buiten zijn oevers treedt. De afgelopen dagen werd met man en macht gewerkt aan het bou wen van betonnen keermuren langs de kaden, terwijl 700 zo genaamde schoorstenen rond rioolputten werden opgetrok ken om „geisers" te voorko men in de lagere stadsgedeel ten als het Seinewater boven het peil van deze putten mocht stijgen. De autoriteiten vrezen dat als gevolg van de gisteren ingezette dooi miljoenen ton nen sneeuw en ijs in water zullen veranderen. In de bui tenwijken is de overstroming die tot dusver aan twee perso nen het leven gekost heeft, nog zorgwekkender dan in de hoofdstad en mensen uit hon derden woningen zijn geëva cueerd en soms staat het water tot aan de tweede verdieping. raël spel fgo^rrespondent Mare ^Koninck) De ministers ndse zaken van de i van de Europese '?,a> hebben gistera- ^naalf uur vergade- Dplossing kunnen ™1twee sleutelkwes- .uropese Gemeen- nger meer zouden '®mmen: de noodza- ging van de land bouwuitgaven met zijn prijsga ranties voor de Europese boe ren en de korting die Enge land wil krijgen op zijn bijdra gen aan de EG-begroting. Het overleg zal op 25 januari wor den voortgezet. De tien ministers hadden twee dagen donderdag en giste ren uitgetrokken om deze taaie problemen eindelijk uit Europa te helpen. Maar hoe wel naar verluidde enige voor uitgang was geboekt, kwam men niet tot een akkoord. Met name een tegemoetkoming aan de Britse kortingseisen leidde eens temeer tot hevige twisten. Daardoor kwam ook de landbouwhervorming toegespitst op een verminde ring van de melkproduktie en extra steun voor de kleinere boeren weer in het gedrang. Het vraagstuk van de Britse EG-bijdrage is een gevolg van de eenzijdige landbouwge- meenschap die de EG in feite is. Engeland krijgt, omdat het land weinig boeren telt, slechts 12 procent van de EG-uitga- ven, terwijl het voor ruim 23 procent bijdraagt aan de totale EG-inkomsten. Het EG-budget beloopt in 1982 zo'n 60 miljard gulden. De korting die de Brit ten op hun nadelig saldo ver langen, gaat dan ook om meer dere miljarden. Een tijdelijke regeling waarmee Nederland in 1980 instemde, heeft onze schatkist zo'n 600 miljoen gul den gekost. Londen wil nu een definitieve regeling van het vraagstuk, maar de andere lid staten, zijn slechts tot opnieuw een tijdelijke tegemoetkoming bereid. mzï0 ;:pen kno Inl 'J08 iar totl Het Poolse Rode emi haar Westduitse £atie vrijdag om etjgd voor de verzor- f).000 mensen, die lingen in de over lieden in het mid- loosten van Polen )eerd. Volgens het Aode Kruis wordt de komende we- dechtering van de /acht. Het zwaarst de omgeving van r „tienduizenden" woningen hebben laten nadat de ri- pchsel buiten zijn getreden en omlig- fërijen blank zette, e 49 Poolse provin- 4 zich overstromin- laan. Vervolg van de voorpagina AMSTERDAM Bij de meeste grote bonden zoals AB- VA/KABO, de Bouwbond, de Voedingsbond en de Vervoersbond regent het telefoontjes en brieven van verontruste leden die hun bondsbesturen vragen tegen de ziektewetplannen van minister Den Uyl fel in het geweer te komen. Volgens kaderleden van de industriebond FNV bij achttien be drijven in de Rotterdamse regio willen 15.000 werknemers in die bedrijven liever meteen staken tegen de plannen. Bij de ambtenarenbond ABVA/KABO ligt al een compleet draaiboek klaar voor ambtenarenacties. Maandag zullen die plannen in het overleg in de FNV-federatieraad op tafel komen. Enkele tientallen werknemers uit de bouw- en houtwereld heb ben gistermiddag bij het hoofdkantoor van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Amsterdam gedemonstreerd tegen de plan nen van Den Uyl. De Amsterdamse afdeling van de bouw- en houtbond die de demonstratie organiseerde, meent dat de bouw wereld door de maatregel extra hard gepakt wordt, omdat bouwvakkers erg zwaar werk hebben en vaak langer ziek zijn dan mensen in andere bedrijfstakken. Amsterdamse boekhandelaren weer op vrije voeten AMSTERDAM De Amster damse boekhandelaren Rob van Gennep en Guus Schut die donderdagmiddag waren aangehouden wegens het bezit en verkopen van verboden do cumenten zijn gistermiddag na uitgebreid te zijn verhoord, op vrije voeten gesteld. Zowel de vereniging sociale advocatuur, als de vereniging ter bevordering van de belan gen des boekhandels en de vereniging van dienstweige raars hadden inmiddels gepro testeerd tegen de aanhouding van de twee Amsterdammers. De boekhandelaren werden gearresteerd omdat zij krantjes verkochten waarin de actie groep Onkruit staatsgeheimen aan de grote klok hangt. Deze geschriften waren al vanaf mei vorig jaar in boekwinkels te koop. De vereniging van dienstweigeraars heeft laten weten onverminderd door te gaan met de verkoop van de documenten. Vol trots lijkt koningin Beatrix de eerste gulden te bekijken, welke gisteren op de Rijksmunt in Utrecht met haar beeltenis is geslagen. UTRECHT Een simpele druk op een knop in de Rijks munt gistermiddag door koningin Beatrix en een stroom van guldens met haar beeldenaar kwam op gang. Half fe bruari zullen de eerste van deze door Bruno Ninaber van Eyben ontworpen guldens in omloop komen. Daarna volgt half maart de rijksdaalder, dan volgen het kwartje en het dubbeltje en tenslotte de stuiver. In juli van dit jaar zullen alle muntsoorten in omloop zijn gebracht. In 1982 zullen in totaal 350 miljoen munten worden gesla gen. De munten dragen het gestileerde muntmeestersteken van hamer en aambeeld. Daarbij ontbreekt nog wel de cent, die komt ook niet meer. Staatssecretaris Kombrink van financiën zei bij deze wat feestelijk muntslag: „Van alle muntwaarden zal zo'n grote oplage in de nieuwe uit voering worden gemaakt dat geen schaarste zal kunnen ontstaan. Er is nogal wat deining geweest over deze nieuwe munten. De reactie op het ontwerp was niet onverdeeld gunstig. Vooral het ontbreken van het Rijkswapen en het „halve portret" van de Koningin wekten weerstand. De ontwer per zelf zei gisteren: „Ik heb in mijn ontwerp de Koningin als het ware een stukje privacy willen geven. Ik heb een soort omschrijving van het begrip Koningin willen geven, haar niet willen afbeelden als een dame met blosjes op de wangen". GERARD CRONE SCHIPHOL Het bouw- bedrijf Van Eek Iso Com posiet uit Rijswijk heeft een nieuwe steensoort ontwikkeld die bij toepas sing in de woningbouw de stookkosten met zeventig procent kan verlagen. Dit blijkt uit proeven van TNO, aldus het bedrijf gisteren tijdens de presen tatie van het nieuwe bouwprodukt op Schiphol. De hoge besparing spruit voort uit het materiaal dat in de ste nen is verwerkt: polystyreen, ook wel piepschuim genoemd. Volgens het TNO-onderzoek is de isolatiewaarde voor warm teverlies twee keer zo hoog als de op het ogenblik geldende norm. Ook de geluidisolatie van de ISO-Composiet-steen is volgens TNO beduidend beter dan van een baksteen. Een woningwetwoning gebouwd van piepschuim-ste nen met een laag cement eromheen kost 89.000 gulden. Dat is enkele duizenden gul dens goedkoper dan de maxi mumprijs voor een dergelijke woning van Volkshuisvesting mag bedragen. Stevigheid wordt verkregen door de ste nen, die een cilindervormig gat in het midden hebben, vol te storten met beton. Volgens het Rijswijkse bedrijf voldoet de steen aan de eisen van het ministerie. Met een aantal aannemers verspreid over het land worden nu proefprojecten gestart. Dit jaar kan het bedrijf voor ongeveer negenhonderd woningwetwo ningen stenen leveren. De NOM (Noordelijke Ont- wikkelings Maatschappij) sub- sidiëert de bouw van een steenfabriek in Friesland. Van Eek ISO Composiet verwacht wereldwijk veel succes te be halen met zijn nieuwe steen. In 23 landen is patent aange vraagd. Volgens de firma is de steen in elk klimaat toepas baar; bovendien is hij onge voelig voor brand. Een van de TNO-proeven toonde aan dat een muur van piepschuim-ste nen bestand is tegen een tem peratuur van duizend graden celsius. Klacht over afval Lekkerkerk in België (Van onze correspondent) ANTWERPEN Bij de poli tie van het onder de Neder landse grens gelegen plaatsje Brecht is door een inwoner een klacht ingediend wegens milieuvervuiling. Een arbeider die werkt op een particuliere stortplaats van het naburige Westmalle werd afgelopen week verscheidene malen on wel, omdat, zo zei hij, er zich giftige grond afkomstig uit Lekkerkerk op de stortplaats zou bevinden. De politie van Brecht heeft verscheidene vrachtwagens met afvalstoffen voor controle aangehouden, maar geen be lastende feiten ontdekt.. Er zal op de stortplaats nader onder zoek worden gedaan. Van Ne derlandse zijde zegt men dat het onwaarschijnlijk is dat uit gegraven aarde uit Lekker kerk naar Westmalle is ge transporteerd, omdat destijds bij het overbrengen naar een volkomen hermetisch afgeslo ten stortplaats een zeer strenge controle is uitgevoerd. Bij aftrek deel koopsom nieuw huis VVD- kamerleden vrezen kopersstaking (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De VVD- Tweede Kamerleden De Beer en Koning willen van minister Van Dam (volkshuisvesting) en staatssecretaris Kombrink (financiën) met spoed ophelde ring over de wens van CDA- leider Lubbers tien procent van de koopsom van een nieuw huis aftrekbaar te ma ken van de belastingen. Zoals deze krant eerder deze week onthulde wil Lubbers met dit plan de woningbouw nieuw le ven in blazen. De twee VVD-ers vrezen dat nu een koperstaking zal uit breken onder mensen die er over denken een nieuw huis te kopen. Zij zullen geneigd zijn te wachten tot zij mee kunnen profiteren van zo'n fiscale re geling. Dat zal eerder ave rechts op de bouwmarkt kun nen werken, menen Koning en De Beer. VOEDINGSBOND CNV: Schandpaal voor de Vleeschmeesters UTRECHT Terwijl in Ne- derland links en rechts prijzen worden uitgedeeld voor „de beste dit en de snelste dat" van het jaar, moeten vakbonden eens overwegen schandpalen uit te delen aan werkgevers met het slechtste gedrag van het jaar. Dan kwam de Vleeschmeesters bv in Leiden daarvoor nu zeker in aanmer king, aldus de Voedingsbond CNV in zijn blad Samenwer king van deze week. Voor zo'n 1100 werknemers bij de Vleeschmeester wordt de cao mooi aan de laars gelapt. In '81 kregen deze mensen niet het cao-loon maar het aanzienlijk lagere wettelijk minimum-loon. Doordat de cao pas laat, in december vorig jaar, bindend werd verklaard was deze truc mogelijk. Wan neer werkgevers- en werkne mersorganisaties een cao over eenkomen, zijn formeel gezien degenen die geen lid zijn van een der organisaties niet ge bonden aan naleving van de overeenkomst. Reagan: meer geld voor chemische wapens WASHINGTON President Reagan heeft in principe besloten voor het begrotingsjaar 1983 de uitgaven voor chemische en bio logische wapens aanzienlijk te verhogen tot 810 miljoen dollar, zo heeft de New York Times gisteren gemeld. Het blad, dat zich beroept op bronnen in de regering en het Congres, zegt dat de regering een besluit klaar heeft om de produktie te starten van een nieuw zenuwgas voor chemische oorlogvoering. Al wat de president nog moet doen is het Congres overtuigen van de nood zaak tot produktie van het gas en de bondgenoten consulteren, aldus regeringsfunctionarissen. Het Congres keurde vorig jaar een bedrag van twintig miljoen dollar voor de uitrusting van een zenuwgasfabriek in Arkansas, maar gaf nog geen toestem ming voor de werkelijke produktie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9