ieren eten onbekommerd door •rwijl bezoekersaantal daalt Sn ■Vlensen en planten gedijen instookperiode >ij luchtbevochtiging via lavastenen ireo: m deling jht oren - .D/REGIO jden. erbondj |d. zali i middfe NOS li lantal recht# verzet' 1 C T iT lie deel ?ginne| blad. V heefj in Ml loting I iocnscl If kaal l kwa lekregl de eil hebl nding impio het de Feyet lekelc Wekelijks verschijnt li* de Leidse Courant de rubriek^ „Hond zoekt hult". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Lelds Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. j Leidse Vijfmeiplein. Met een halsband met ingegraveerde naam en een dure verstel- riem nog om de nek werd hij aangetroffen door voorbij gangers die de dierenhulp- dienst waarschuwden. Deze bracht Marco naar het asyl waar geduldig gewacht werd tot de rechtmatige eigenaar zich zou melden. Het dier verkeerde in goede staat, was net getrimd, zodat werd aan genomen dat Marco van huis was weggelopen. Omdat de hond ernstige tekenen van heimwee vertoonde (Hij at nauwelijks) werd na enkele weken een advertentie in de krant geplaatst De eigenaar werd verzocht zich te mel den. Een stroom van reacties volgde, de telefoon stond niet stil. En zo werd stukje bij beetje het verhaal van de achtjarige vondeling bij el kaar gepuzzeld. Zwarte lijst Marco bleek het eigendom te zijn geweest van een snack bar-houder aan de Heren straat. Toen de man verhuis de, deed hij de hond over aan één van zijn personeels leden. Ook deze kon de hond, wegens drukke werk zaamheden, niet houden en deed het dier cadeau aan een bevriend gezin. Dit bleek het laatste-thuisadres van Marco geweest te zijn. Het gezin verzorgde de hond twee we ken en liet hem toen lopen. Zij zijn ook niet bereid Mar co verder te verzorgen. (Deze mensen zijn inmiddels op de zwarte lijst van het dieren- asyl geplaatst, hetgeen zoveel inhoudt, dat zij nimmer meer enig dier van het asyl zullen kunnen betrekken). Nu zit Marco in het asyl, hard op zoek naar een nieuw tehuis. Hopelijk een defini tief tehuis want al het heen en weer geslinger is niets voor een hond van het kali ber Marco. Marco wordt door asylhou- der Wil Tielë omschreven als een erg lieve hond die zeer waaks is. Wanneer hij een maal gewend is, beschermt hij huis, haard en inwoners met alles wat hem ten dien ste staat. Marco zou het beste passen bij een alleenstaand iemand die voldoende tijd aan hem kan besteden. De hond moet wel de ruimte krijgen, een flatwoning is dus ongeschikt. In tegenstel ling tot wat zijn leeftijd zou vermoeden is Marco een zeer speelse en springerige hond die daarentegen perfect naar de baas luistert. Heros Heros, de herder van vori ge week, had al een baas voordat de krant uit was. Een medewerker van Sijt- hoff Pers las het verhaal over Heros, terwijl hij de krant in elkaar plakte. Hij aarzelde niet lang, nam contact pp met het asyl en kon de hond zaterdagoch tend ophalen. Heros heeft zodoende een nieuw te huis gekregen in Den Haag. LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 JANUARI 1982 PAGINA 5 mate door de overheid ge steund. Volgens de heer Louwman is een subsidie zon der meer op zijn plaats, gezien de educatieve en recreatieve functie van het dierenpark. Tegen een extra verlaagd ta rief brengen jaarlijks ruim 30.000 schoolkinderen een be zoek aan het dierenpark. Voor hen zijn er leerzame puzzel- tochten en allerlei lesbrieven ter beschikking. Sinds kort verzorgt een aantal studenten van pedagogische academies instructieve rondleidingen. „Het zou logisch zijn, als de ge meenschap aan al deze kosten voor educatie in ons dieren park, een steentje zou bijdra gen", aldus directeur Louw man in zijn nieuwjaarsbericht. Geboorten Gelet op hét aantal geboorten in het dierenpark was 1981 be paald geen dieptepunt, maar een recordjaar. De heer Louw man noemde 1980 wat dat be treft al een recordjaar, dat nauwelijks meer zou kunnen worden overtroffen. Dat was buiten de waard gerekend, want vorig jaar werden in het dierenpark maar liefst 508 die ren van 91 verschillende dier- sooren geboren. Extra verheu gend is het, dat er daarvan veel tot de bedreigde diersoor ten behoren. In. Wassenaar legt men zich erop toe, om door fok vooral het voortbe staan van deze dieren veilig te stellen. In een aantal gevallen wordt de nakweek weer in de vrije natuur, elders in de we reld, teruggebracht. Dierenhotel Directeur Louwman pleit in verband met de uitvoering van de Wet Bedreigde Uit heemse Diersoorten voor een betere opvang van in beslag, genomen dieren. Volgens hem zou het ministerie van CRM gedijen er fantastisch. Als je niet uitkijkt, tot tegen het plafond aan. Je hebt stroom nodig, allicht, voor de pomp 't liefst een slijtyaste oliebadpomp. Kooy: „Bij mij thuis staat een oliebadpompgeopereerde bak al drie jaar constant te draaien, dag en nacht, de vakanties uitgezonderd. Probleemloos. De planten heb ik een keertje moeten verwisselen, want die floreerden te goed en werden te groot. Je kunt iedere bak gebruiken, mits waterdicht. Het water gaat door een buis, dwars door een torentje van lavastenen uit de oud-vulkanische Eifel. Bovenaan komt het water naar beneden-en valt terug in de bak, langs de poreuze stenen met een groot verdampingsoppervlak vanwege al die holletjes en gaatjes. Zo circuleert dat water. Natuurlijke verdamping: zouten en kalken blijven achter in het water en worden door middel van een ionenwisselaar omgezet in voeding voor de planten". Waterrijk rotsgebergte, omkleed met groen; verstelbaar van klaterende fontein tot stille druipsteen. Visjes in een helder element; eventueel mosbegroeiing op de lavarotsjes, als daar sporen gaan kiemen. Lavasteen, licht in gewicht maar zo hard als graniet, waar Vriens, met het oog op de waterleiding, doorheen moest met een diamantboor. Kooy: de Aqua Decor verdampt, en vernevelt niet. zoals andere middelen. Groeilamp erboven, (80 Watt, da's voordelig, zou een grote kruidenier zeggen); die kwiklamp produceert zoveel licht, dat planten willen groeien, al is de omgeving nog zo donker; ze verkwikt, kortom, de hydroplanten in de hydrokorrels". Water, water en nog eens water. Weg gebarsten lippen, hoofd-, keel- en neuspijn, geen vonkjes meer van de deurknop, textiel behoudt z'n souplesse, de bejaarde kamerbewoner is weer het baasje of bazinnetje, dankzij Vriens en Kooy en hun betrekkelijk lage winstmarge. Want een vetpot is dat water-decor niet, al klatert het nog zo weldadig. Een beetje bak kost al gauw 'een dikke 400 gulden, maar daar heeft Vriens heel wat bewerkelijke arbeid in gestopt. Voor ruim 1000 gulden ziet je luchtbevochtigend lavarotstuintje in de kamer (met die groeilamp erboven kan de hele zwik in het duisterste hoekje leuke resultaten afwerpen) er al weer een stuk royaler uit. Nu zie ik de eerste de beste sterveling op jaren zich niet direct zo'n kamerwonder aanschaffen, maar het kan een idee voor kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen wezen: opa en oma bij het lavastroompje, koraal en vlugge guppies in 't heldere water, krioelend in het licht van een onderwaterlamp, die ook weer het milieu schijnt te regelen. Natuurlijk is deze natuurlijke luchtbevochtiger niet voor iedereen weggelegd, maar dat is nu eenmaal een consequentie van deze welvaartsmaatschappij. Zelf kom ik er nog niet toe, en bepaal me tot het regelmatig bijvullen van de waterreservoirtjes aan de radiatoren. Nee, de massa zal bet nog zonder dit ideaal moeten stellen. Per jaar slijt Jaap Kooy er ongeveer 20. Kun je nagaan. Maar wie weet is het water- decor over een tijd gemeengoed in onze waterhuishouding, als onderdeel van de kamerplantencultuur de uitgebreide „vensterbankcultus" die in Jaap Kooy een pleitbezorger bezit. In Baarlo begon de victorie. Praktisch en decoratief. Het ruist, murmelt wat, gezellig gehoor in huis en op kantoor. Vriens, na al dat geëxperimenteer, dramt in een folder zelfs door: „makkelijk te combineren met andere natuurlijke evenementen, zoals met..een waterval, een fontein, een bron..." Een welzijnsbron. Maar het is de welvaart, vrienden, die uitdaagt. Vriens, die beste Limburger, wil er een evenementenpark van maken. Met een optimaal, natuurlijk verdampingsproces. Op basis van zijn waterkringloop in het land van Hydro. Jaap Kooy, de nuchtere, stelt zich minder uitbundig op: „het is iets, waar mensen echt veel plezier van kunnen heb*ben in droge, gestookte tijden". ÏENPARK WASSENAAR BELEEFT ECONOMISCH DIEPTEPUNT >ENAAR Het jaar as een dieptepunt iet Dierenpark Was- Voor het eerst se- ren kwam het be saantal verleden iet boven de 300.000 ólgens dierentuin- 0 jeur J.W. Louwman, Laslte wijten aan de da- ona V.|van koopkracht ivolg van de econo- ie crisis, waarvan ^»le dierentuinen in 7land te lijden heb- De heer Louwman LOW^cht in 1982 geen :ering van de situa- jlpark Wassenaar is de 'dierentuin in de Rand- 'lie het nog zonder over- ■jübsidie moet stellen. De Jtuinen Artis en Blijdorp wel in belangrijke op Schiphol de beschikking moeten krijgen over een goed dierenopvangcentrum, waarin vooral op de luchthaven in be slag genomen dieren 'voorlopig kunnen worden onderge bracht. Zoals de zaak er nu voorstaat moet jaarlijks voor vele honderden in beslag ge nomen dieren met veel kunst en vliegwerk tijdelijk onder dak worden gevonden in de dierentuinen. Kort geleden verschafte Wassenaar nog lo gies aan enkele honderden be schermde uilen, valken en parkieten. Deze uit Peru af komstige dieren waren op weg naar Tjecho-Slowakije, toen hun vliegtuig een tussenlan ding op Schiphol maakte. Ambtenaren van CRM ont dekten deze dieren in kisten achter dubbele wanden. De heer Louwman: „De Neder landse dierenparken waren en blijven natuurlijk bereid om te helpen bij een tijdelijk verblijf van inbeslag genomen verbo den dieren, maar niet altijd uJn n Zvv» i }5 rio verdedigt huls en oAid met alles wat hem iienste staat LEIDEN Marco, de bouvier van deze week, heeft een veelbewogen verleden achter de rug. De hond werd, na van baas naar baas doorge schoven te zijn, door zijn laatste meester te vonde ling 'gelegd'. Dat was gis teren precies een maand geleden. Marco heeft on dertussen redelijk kunnen wennen in het asyl, maar happy is hij er geenszins. Op 15 december liep Marco, alleen en verlaten, op het hebben wij de extra accommo datie hiervoor. Het parlement heeft in 1977 ten onrechte ge dacht, dat illegale handel in dieren via de grenzen en Schiphol gauw tot het verle den zou behoren. Vandaar dat. bijvoorbeeld op Schiphol een dieren-opvangcentrum zou moeten worden ingericht. Dat is hoognodig, tér bescherming van de in beslag genomen die ren, die vaak onder slechte omstandigheden zijn ver voerd". Tonnen voer Moeten de bezoekers van het dierenpark vaak de broekriem aanhalen, de dieren in Wasse naar hoeven niet te matigen. In 1981 verorberden zij per dag in totaal bijna anderhalve ton (in kilogrammen) aan voedsel. Over het gehele jaar betekent dat ruim een half miljoen kg/liter voedsel. In to taal werden in 1981 bijna 300 verschillende soorten voedsel verstrekt. Zo prijken op de menu-lijst van Wassenaar on der meer: 15.000 liter melk, 40.000 kilo zaden, 40.000 kilo vis en garnalen, 50.000 kilo groenten, 60.000 kilo fruit, 65.000 kilo voerbrokjes, 80.000 kilo vlees en 90.000 kilo hooi. Het spreekt vanzelf dat daar mee zeer veel geld is gemoeid, geld dat in 1981 via de kassa's in teleurstellende mate bin nenkwam. Het wordt steeds stiller aan de kassa van het Dierenpark Wassenaar. exIMBURGER ZWEETTE OP OPLOSSING; JAAP KOOY BRENGT HAAR AAN DE MAN Het is echt hartje winter. Het vriest; al kraakt 't nauwelijks. De c.v.-verwarmingsketels werken alom op volle kracht; olie- of gaskachels, afgezien nog van die paar kolenkachels, staan te loeien. Dat is niet omdat Jaap Kooy het zegt; nee, het is gewoon zo. Maar Jaap Kooy vertelt nog meer, illustreert zijn betoog met plantaardige én minerale voorbeelden. Technische ook. Je knikt en denkt: dat zal best. Volgens Jaap Kooy spelen zich in dit koude jaargetijde overal mini-tragedietjes af. Problemen voor mens, dier en plant. Inventieve jongens staan klaar om in te springen. „Niet in het minst bij bejaarden en anderen die de hele dag in huis zitten, in droge woningen waar hard gestookt wordt. Als de plant al schreeuwt om een vochtiger omgeving, dan toch zeker de mens, die vochtigheid in een te droog klimaat dubbel en dwars nodig heeft. Vooral de ouderen van dagen „drogen" eerder uit, in die kleine, warme kamertjes. Ze hebben problemen met hun iichamelijk welzijn: droge keel, droge neus als ze wakker worden. Komen daar nog bij verschijnselen als hoofd- en keelpijn, gesprongen lippen, droge huid. Dan draagt men ook nog vaak statisch geladen goed, en de vonken springen over als men met z'n vingers aan een deurknop komt. Aan een afdoende verbetering van de luchtvochtigheid kan wat gedaan worden. En hier heb ik de remedie, het zout in de pap, de krent in de koek: de Aqua Decor..." Jaap Kooy is een 53-jarige vaii |t aqua-decor bij tuincentrum Westergeest In Lisse. bonk van een kerel, een reusachtige, doortastende Noordhollander, die in '45 uit St. Pancras, bij Alkmaar vandaan, in de Bollenstreek zo mogelijk fortuin wilde maken. Gaf zich over aan de bollenhandel, réisde 25 jaar heen en weer tussen Europa en Amerika, deed daarbij ideeën op die hij later zou verwerken, liet de bollen vallen en ontplooide zijn business tot een uitgebreid tuincentrum, „Westergeest" geheten, aan de Heereweg bij De Engel in Lisse, waar een soort lunchmuziek je buiten al in de stemming brengt om binnen een grasmaaier of een tuinkabouter te gaan kopen. Maar het is de Aqua Decor water en versiering die het droogteprobleem te lijf wil gaan. Daar was eens in Baarlo, Noord-Limburg, een handelsman, Karei Vriens genaamd. Karei deed het leuk, maar wilde het nog iets leuker maken. Hij experimenteerde met een luchtbevochtiger in huis, zat te denken ook. Een paar jaar lang. Dat kun je je nu niet meer voorstellen, maar het was wel zo, aldus Jaap Kooy. Toen, eensklaps, drie jaar geleden, had hij het gevonden, Karei: natuurlijke luchtbevochtiging en klimaatverfrissing, belichaamd in een vrij prijzig stapeltuintje met amorfe lavastenen. Zo commercieel als wat, maar wat geeft dat, als bejaarden, kantoorpersoneel, hotels, ziekenhuizen en wat dan ook er baat bij kunnen hebben? Tussen Leiden en Haarlem is Kooy de enige die Vriens' apostel, z'n dealer, mag zijn, met een container, een bouwdoos, waarvan de inhoud de vrije, onbezoedelde natuur imiteert. „Eindelijk iets, dat echt water verdampt; het continue ei van Columbus", vindt Jaap Kooy. Niet goedkoop, dat water-decor, maar de mensen voelen zich er.wèl bij en de planten

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5