[Progressief college verdient voorkeur In komende jaren tenminste drieduizend woningen erbij "^rste paal sluit latste deel Wasbeek af CDA-GEMEENTERAADSPROGRAMMA: Muzikaal experiment overtuigend gebracht en/regio Altenburg krijgt flenbare kleuterschool Natuur instanties vragen scholen brood voor vogels >A LEDENVERGADERING: -arallelweg geen -enricntingverkeer „College heeft geen visie op parkeercontrole" klutstell 50ltjes I ZATERDAG 16 JANUARI 1982 PAGINA 3 Pieter Van Vollenhove opent brandweerkazerne LEIDEN Pieter van Vollenhove opent woensdag 10 fe bruari de nieuwe kazerne van de brandweer aan de Gooi meerlaan. Om drie uur wordt de officiële openingshande ling verricht. De brandweerkazerne in de Merenwijk werd noodzake lijk omdat de kazerne aan de Langebrug uit haar voegen barstte. Met het nieuwe onderkomen is de Leidse brand weer in staat sneller ter plaatse te zijn in gevallen van nood. Vooral voor de Merenwijk en Leiden Noord bete kent dit een aanzienlijke verbetering. Aan de Gooimeer laan is de helft van het Leidse brandweercorps onderge bracht. Ook de administratie is naar de Merenwijk verhuisd. Behalve de Leidse brandweer heeft ook de re gionale brandweer in de Merenwijk onderdak gekregen. PvdA-bestuur Leidschendam neemt ontslag LEIDSCHENDAM Het af delingsbestuur van de PvdA in Leidschendam heeft deze week ontslag genomen, nadat de leden een punt uit het ver kiezingsprogramma wegstem den. Het struikelblok in het ontwerp-programma was, dat de fractie zich voortaan zou moeten binden aan een aantal, hoofdpunten. „Een oud strijdpunt", aldus het PvdA-raadslid J.J. Roovers. „Dat maakt collegevorming, gezien de kleine minderheid die de PvdA in de gemeente raad vormt, onmogelijk. Het is de strijd van de nieuwe realis ten tegen de romantici, zoals die in de hele partij woedt", aldus Roovers. De overgrote meerderheid van de leden sloot zich aan bij het standpunt van de fractie. Het bestuur zag nog wel ruimte voor college vorming, maar kon de verga dering niet overtuigen. Een nieuw interimbestuur met P. Veenstra als voorzitter gaat proberen een nieuw afdelings bestuur te vormen, waarna het overleg over het verkiezings programma kan worden voort gezet. LEIDEN Volgens het ontwerp CDA-gemeente- raadsprogramma moeten er de komende vier jaar tenminste drieduizend woningen gebouwd wor den, waarvan duizend voor de één- en tweeper soonshuishoudens. Dit streven komt grotendeels overeen met de doelstel ling van het onlangs uit gebrachte volkshuisves tingsplan '81-'85. Het CDA. pleit ervoor de huren in de nieuwbouw zo laag mogelijk te houden door de woningen eenvoudiger uit te voeren. Bebouwing van sportvelden en groen voorzieningen is volgens deze partij uit den boze. In de Leeuwenhoek zijn, in verband met de risico's, bedrijfsruimten het meest wenselijk. Voor de verkiezingen wenst het CDA geen bindende af spraken met andere partijen te maken. De partij streeft naar de vorming van zo'n breed mogelijke coalitie. De christen-democraten me nen dat er een betere samen werking met de regiogemeen ten op gang komt. Er dient een maatschappelijk ontwikke lingsplan te worden opgesteld en de buurtgemeenten moeten bijdragen in de centrumvoor zieningen die Leiden te bieden heeft. Ook voor volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en onderwijs dienen gemeen schappelijke plannen ontwor pen te worden. Het werkgele genheidsprobleem moet vol gens het CDA regionaal opge lost worden. Het CDA sluit niet uit, dat een hogere eigen bijdrage voor het gebruik van gemeenschaps voorzieningen moet worden gevraagd. De gemeente moet daarnaast bezien of zij ver schillende taken goedkoper door particuliere instellingen kan laten verrichten.' Op zo'n kort mogelijke termijn moet in Leiden een nieuwe sporthal gebouwd worden. Fietsroutes verdienen meer aandacht krijgen en een snelle beslissing over het aanleggen van een camping en een jeugdherberg is gewenst. Op onderwijsgebied vraagt het CDA speciale aandacht voor volwasseneneducatie en on derwijs aan kansarme groe pen. „De vrijheid van keuze voor het onderwijs op grond van levensbeschouwing moet zoveel mogelijk behouden blij ven", zo vindt het CDA. De partij wil dat in de komende jaren het bibliotheekfiliaal in Leiden Zuid-Oost gerealiseerd wordt. De politie moet visueel meer in de openbaarheid tre-, den. door vaker te voet, per fiets en motor de weg op te gaan in plaats van met de auto. Er dient een goede procedure ontworpen te worden om de inspraak bij verkeerszaken te garanderen. Om de grote ver keersaders te ontlasten, wil het CDA een experiment star ten met overstapstations voor bussen aan weerszijden van het stadscentrum en invoering van kleine bussen. Het brom- en fietsverkeer moet geschei den worden en waar mogelijk zullen fietsers bij stoplichten onbelemmerd rechtsaf mogen slaan. „Terughoudendheid ten aanzien van parkeerplaatsen is gewenst", aldus het CDA. Bij het station moeten meer par keerplaatsen komen. Ten aanzien van de grondpoli- tiek wil het CDA grond voor woningen en, indien noodza kelijk, voor bedrijven in ei gendom uitgeven. Behoudens enkele uitzonderingen dient de overige grond in erfpacht te worden uitgegeven. LEIDEN Het Amsterdams Philharmonisch Orkest, geleid ddor Anton Kersjes, voerde gisteren in het kader van de Meesterserie muziek van deze eeuw uit. Hoewel bezwaren aangevoerd kunnen worden tegen de samenstelling van het programma, met werken van de Leeuw, Barber, Vaughan Williams, Debussy en Lieber- mann, verdient de weergave zonder meer het predicaat „uitstekend". Het initiatief tot een dergelijk concert getuigt van moed, om dat de smaak van het grote publiek doorgaans vrij conser vatief is. Het brengen van iets „anders" is dus te waarderen, maar men kan zich afvragen of een heel programma met moderne muziek niet te veel van het goede is en deze niet beter met het traditionele re pertoire afgewisseld kan wor den. Hoewel hun gematigd ka rakter de vijf werken als inlei ding geschikt maakten, vorm den zij door hun geringe on derlinge overeenkomst een wat verbrokkeld geheel. Het orkest bleek de uiteenlo pende stijlen en karakters ge lijkwaardig te beheersen. De precisie, die het orkest in „Nritta" van Ton de Leeuw toepaste, verduidelijkte het op zich doorzichtig opgezette werk nog meer en gaf aan de climax een overtuigend en muzikaal karakter. De goed afgewerkte en muzi kale klank vari het orkest in Barbers vioolconcert voor kwam niet dat zij in het twee de en derde deel meer felheid en dramatiek had kunnen leg gen. De solist Kees Kooper realiseerde door een indrin gende streek die spanning wél, daarmee het wat zwakke be reik van zijn toon compense rend en toonde in het derde deel een perfecte techniek. De fantasie van Vaughan Wil liams werd door de strijkers benut om in de langgerekte accoorden hun vermogen tot een innige en wat overdadige expressie te laten horen. De overgang naar de doorzichtige klank in Debussy's klarine trapsodie werd zonder moeite gemaakt. De groffe effecten in „Furioso" van Liebermann konden door de virtuoze uit voering echter niet acceptabel overkomen. DIRK VOOREN Zwanen vastgevroren NOORDWIJKERHOUT De Rijkspolitie van Noordwijker- hout heeft vanmorgen twee zwanen uit het ijs van de Leidse vaart gehakt. In de nachtelijke uren was het zwanenpaar nabij het café 'Piet Gijs' onwrikbaar vastge vroren. Een passant merkte de hulpeloze dieren op en alar meerde de politie. De zwanen zijn na hun bevrijding overge bracht naar het asiel. De discussies in de ledenver gadering voltrokken zich voornamelijk rondom de vraag in hoeverre al voor de verkie zingen duidelijkheid moest worden geschapen over de be oogde coalitiepartner. Een aantal sprekers was van me ning, dat wanneer andere par tijen (zoals D'66) hier vooraf geen uitspraken over willen doen, het ook voor de PvdA niet mogelijk zou zijn die dui delijkheid aan de kiezer te verschaffen. „Op die manier verschaffen we alleen maar een schijnduidelijkheid", aldus het raadslid R. Eikerbout. Zijn achterban was het niet met hem tens, gezien de overgrote meerderheid, waarmee een amendement 'om de deur open te houden' werd verworpen. Ook een ander voorstel van Eikerbout, waarin werd ge steld, dat alle partijen die het college zouden steunen ook met een wethouder in het col lege vertegenwoordigd zouden moeten zijn, werd verworpen. tekend hebben, dat deze partij slechts twee wethouders zou kunnen leveren, hetgeen de partij een minderheidspositie in het college zou hebben op geleverd. Er was overigens een herstemming voor nodig om het amendenment-Elker- bout af te wijzen. In eerste in stantie werd het door de le denvergadering aangenomen. Het voorstel zou een links meerderheidscollege praktisch onmogelijk gemaakt hebben, omdat zes wethouderszetels in dat geval over vijf partijen verdeeld zouden moeten wor den. Dat zou voor de PvdA be- Van de zijde van wethouder P. Bordewijk werd gewaar schuwd voor al te optimisti sche verwachtingen van een linkse samenwerking. „We kunnen er niet om heen dat zich nogal eens wat spannin- in deze periode, waarin dé vorst blijft aanhouden. In het gebied- van Staatsbosbeheer is er voor hen weinig eetbaars te vinden. Daarom heeft deze in stantie samen met de Vereni ging voor Natuur- en Vogelbe scherming plaatsen opgezocht, waar de nood het hoogst is. Op die plaatsen worden de vogels dagelijks gevoederd. Omdat het voer bijna niet is aan te slepen worden alle leer lingen verzocht oud brood mee Ui LEIDSE COURANT klissen jïBURG De minis- ■hif^h61 onderwijs heeft zijn (2o9oo n ing verleend voor de wilden, van een openbare (i'i)rojS fiool in Valkenburg. 30 Oeze 5 ontheffing verleend 23.65-24 njnimum aantal leer- Officieel moeten er dertig kleuters wor- •meld, maar in Val- 'waren dat er slechts Vermoedelijk is de ontheffing verleend op grond van de op handen zijnde integratie van het kleuter- en lager onderwijs tot de basisschool. In Valken burg bestaat al een openbare lagere school. In de kringen van het openbaar onderwijs hoopt men dat het gemeente bestuur alles in het werk zal stellen om ervoor te zorgen, dat de kleuterschool nog dit jaar van start kan gaan. De oudercommissie heeft de gemeente vorig jaar verzocht mee te werken aan de stich ting van de kleuterschool. Toen de gemeente daaraan geen medewerking kon verle nen, stélde de oudercommissie een procedure bij de Kroon in en zoals nu blijkt: met succes. NOORDWIJK Staatsbosbe heer en de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk proberen met be hulp van de schooljeugd de vo gels in deze moeilijke tijden te helpen. Aan alle scholen in Noordwijk, Katwijk, Rijns burg, Valkenburg, Noordwij- kerhout en Wassenaar is ge vraagd oud brood te verzame len. De vogels hebben het moeilijk naar schóól te nemen. Staats bosbeheer komt dat dagelijks ophalen. De scholen kunnen daarvoor contact opnemen met organisatoren in de verschil lende gemeenten. Voor Noord wijk en Noordwijkerhout is dat bosopzichter Arno Bos (01719-13809), in Rijnsburg is dat Frans van den Berg (01718-23685), in Katwijk, Val kenburg en Wassenaar zijn dat Peter van Deursen of Edwin Huge (01751-13438). De PvdA le- Nofcadering is gistera- ,spro30Jfcoord gegaan met trstel van het be- na de gemeente- [rkiezingen te stre- ir een progressief Zo'n college zou moeten worden verbond tussen 36, PPR, PSP en !en voorstel om in ;val met het CDA te gaan, werd met lime meerderheid gen tussen de vijf linkse par tijen hebben voorgedaan", al dus Bordewijk. Van verschei dene kanten werd opgemerkt dat vooral de PSP in het ver leden 'onvoldoende wil heeft getoond om een linkse samen werking gestalte te geven'. Uiteindelijk werd ook besloten wel het fractiebeleid, maar niet het collegebeleid van PvdA en VVD inzet van de verkiezingen te maken. „Het is niet de bedoeling de huidige samenwerking met de VVD na de verkiezingen voort te zetten", aldus voorzitter Tjeerd van Rij. NHEIM Gede- laatste gedeelte van het N. Buijsert- bestemmingsplan Was- jistermiddag de eer- beek. Door die eerste paal al geslagen in het werd een begin gemaakt 17 juteerde Buijsert slaat met vaardige hand irste paal in Wasbeek. met de bouw van hon derdvijftig woningen. Als de woningen zijn gereali seerd, is Wasbeek volge bouwd met ruim driehon derd woningen, een sport zaal, een zwembad en een lagere school. De eerste negentien premiekoopwo ningen in Wasbeek II zijn overigens de afgelopen week al verkocht. De eerste van de 814 palen, die in Wasbeek II de grond in gaan, was een kleintje. In ver band met de vorst in de grond was het niet mogelijk een gró tere in de grond te drijven. Met het heien van de andere palen zal gewacht worden tot de vorst ophoudt. De feestelij ke handeling werd bijgewoond door de 100-jarige Johan Dix, nestor van het bloembollen vak. Naar hem is een van de al gerealiseerde straten in Wasbeek genoemd. Hij kreeg, net als ir. Buijsert, van het aannemersbedrijf Bontebal uit Reewijk een Delfstblauw wandbord van Sassenheim. Bij de behandeling van de ge meentebegroting voor 1982 meldden B en W al, dat de goedkeuringsprocedure voor dit laatste Wasbeekdeel was gestart. Rond de jaarwisseling werd begonnen met de opleve ring van de 12 woningwet-, 13 premie-A-koop- en 22 premie- B-koopwoningen in het uit- werkingsgebied III van Was beek. Ondertussen was men ook al bezig met de oplevering van de 33 premie-A-koop- en 3 premie-B-koopwoningen in deel I. In Wasbeek-II worden dus 150 woningen gebouwd. Gezien de veranderde situatie op de wo ningmarkt heeft de gemeente het soort woningen aangepast. In dit nieuwe gedeelte komen 16 kleine woningwetapparte menten, 28 Van Dameenhe den, 23 woningwetwoningen, 64 premie-huurwoningen en 19 premie-A-koopwoningen. I 17.1 ieerij "1 Breitas voor 101-jarige Mevrouw H.A. Tegelaar- Ouwerkerk vierde giste ren haar 101é verjaardag. Zij woont in het bejaar denhuis Zuidtwijck. Het was de tweede maal dat burgemeester C. Goe- koop bij de bejaarde op bezoek ging. Nadat de burgemeester haar vorig jaaf al een leren handtas namens de gemeente had overhandigd, kwam hij ditmaal met een breitas binnen. Mevrouw Tege laar is Leidse van ge boorte en heeft aan de Uiterstegracht en de Ma- redijk gewoont. Zij heeft acht kinderen, achttien kleinkinderen en twintig achterkleinkinderen. De feestdag in Zuidtwijck werd gisteravond beslo ten met een receptie. tDWIJKERHOUT parallelweg van de tigjiuinweg krijgt tus- Prunuslaan en de iregenstraat geen itingverkeer in de ig van de Gouden- !traat. Dat hebben totputeerde Staten (GS) verzoek van B en Noordwijkerhout ogit' *nsteUen van uarfkeerverbod aan de it van de paral- nkant lelweg van de Beeklaan wordt wel goedgekeurd, net als de sluiting van de hoofdrijbaan van de Hoogduinweg/Beeklaan voor (brom)fietsers. GS zien geen noodzaak voor het instellen van eenrichting verkeer, omdat er op het kruispunt Hoogduinweg-paral- lelweg-Beeklaan erg weinig ongelukken gebeuren. Verder stellen GS dat het verkeer in snelheid wordt afgeremd bij nadering van. het kruispunt Zilkerduinweg en dat er vol doende opstelruimte is voor afslaand verkeer van de Zil kerduinweg naar de Gouden regenstraat-parallelweg. Tot slot stellen GS dat de snelheid van het verkeer aanmerkelijk hoger zal liggen als eenrich tingverkeer wordt ingesteld, omdat dan de Beukenlaan in tensiever gebruikt zal worden. Dat zal problemen geven voor het verkeer dat linksaf wil slaan, omdat daarvoor geen opstelruimte aanwezig is. CDA DEELT BREVET VAN ONVERMOGEN UIT LEIDEN Het CDA meent dat het college geen be leid voert ten aanzien van de parkeercontrole in de stad. De onlangs uitgebrachte nota over het parkeerbe leid noemt het CDA zeer onvolledig. De partij noemt het niet nakomen van de belofte om een nota 'parkeer wachters' uit te brengen „een brevet van onvermogen van het college". Ruim een. jaar geleden vroeg het CDA het college een nota te vervaardigen over het parkeerbeleid in het algemeen en de par keerwachters in het bijzonder. Met enige vertraging zag eind vo rig jaar een nota 'Parkeren in de Leidse Binnenstad' het dag licht. „Niet de beloofde notitie", vindt het CDA: „De tekst be perkt zich tot de beschrijving van de status quo en rept met geen woord over het ondeugdelijk functioneren van de parkeerpoli tie". De partij vindt daarnaast de opzet van het rapport ver keerd. Het CDA gaat er vanuit, dat parkeren in de binnenstad direct te maken heeft met het streven om de binnenstad opti maal bereikbaar te maken. Daarbij moet een goede afweging tussen parkeren en wonen worden gemaakt, vindt het CDA. In een reactie op de parkeernota schrijven de christen-democra ten het geconcentreerd parkeren té prefereren boven verspreide parkeergelegenheid. Zij dringen er bij het college op aan alsnog in te gaan op problemen als een pasjesregeling, laden en lossen en verschillende tarieven als instrument voor het parkeerbeleid. Het CDA pleit ervoor voorzichtig te zijn met het plaatsen van slagbomen bij parkeerterreinen. „Net als het plaatsen van paal tjes zullen ook slagbomen het stadsgezicht niet ten goede ko men", vindt de partij. Het CDA meent, dat de wijze waarop het foutparkeren bestre den wordt een politieke aangelegenheid is, waarover niet in een commissie beslist kan worden, zoals het college voorstelt. Ook ten aanzien van de voorgestelde verplaatsing van parkeermeters dringt het CDA aan op zorgvuldige besluitvorming. De partij meent dat het onjuist is parkeermeters langs de aanlooproutes te verwijderen. „De winkels en bedrijven hebben er behoefte aan", aldus het CDA. De christen-democraten vragen het college om een uitspraak over het aantal te handhaven parkeerplaatsen bij Molen De Valk na realisering van de parkeergarage aan de Lan- gegracht.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3