Den Uyl wil langdurig zieken tegemoet komen Interduits initiatief voor ontwapening Dverheid haalde extra aardgasbaten binnen :ans op Jfstedentocht jkt verkeken Sloopzilver miljoen voor Jtede maatschappelijke cussie energie Danker t maakt kans op voorzitterschap EG-parlemen t Holland op de schaats, Holland op z'n mooist UIM HALF MILJARD OVER 1981 Zaterdag 16 januari 1982,72e jaargang no. 22169 TV-TIPS Op zaterdag Ned. I om 20.00 uur „VARA's Artiestencafé", waarna om 20.40 uur op het zelfde net „Man Alleen". Op zondag in „Studio Sport- extra" om 17.05 op Ned. II zaalhandbal: Hellas-Dimitrof Sofia. Op Ned. I begint om 20.50 uur de speelfilm „In wankel evenwicht". HET WEER Zonnige perioden en droog weer. Middagtemperatuur on geveer plus drie graden. Tot matig toenemende zuidoostelij ke wind. In de nacht en och tend lichte vorst. Middagtem peratuur ongeveer 5 graden. Zon op: 8.40, onder: 17.01 uur. Schev. hoogw.: 8.17 en 20.42 uur. Laag: 3.40 en 16.28 uur. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND BBBDB (Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG Minister Den Üyl (sociale zaken en werk gelegenheid) lijkt toch bereid enige versoepeling aan te brengen in de voorstellen die hij en staatssecretaris Dales hebben gedaan ter zake van de bezuinigingen op de ziektewe tuitkeringen. Op de wekelijks persconferentie die Den Uyl gisteren als vice-premier gaf, liet hij doorschemeren tot be paalde versoepelingen bereid te zijn, als dit maar niet te veel afdoet aan de totale opbrengst van het bezuini gingspakket: 1,4 miljard gulden. Den Uyl zou bereid zijn tot een ze kere premieverschuiving van de werkgeverspremies naar die van de werknemers. Die zouden dan enke le tienden van procenten meer moe ten gaan betalen. Om te voorkomen dat de minima dan weer extra koopkracht moeten inleveren zou BnSflHHB voor deze groep weer een uitzonde ring moeten worden gemaakt. Den Uyl sloot echter niet uit dat de koopkrachtcijfers voor deze groep later dit jaar zullen meevallen zodat ook zij de extra premielast wel zou den kunnen dragen. Met het geld dat door zo'n premie verschuiving wordt vrijgemaakt zou kunnen worden voorkomen dat ook langdurig zieken steeds niet meer dan 80 procent van hun laatst ver diende salaris uitgekeerd krijgen. Den Uyl zei het denkbaar te achten dat men na een half jaar ziek zijn weer terug zou komen op een uitke ring ,van 100 procent. Pas als men na een vol jaar ziekte in de WAO terecht komt zou de uitkering weer dalen tot 80 procent van het laatst verdiende1 loon. Inmiddels is Den Uyl met de sociale partners overeengekomen dat waar schijnlijk nog deze maand een ge sprek zal plaatsvinden in de Stich ting van de Arbeid over zijn banèn- plan. Pagina 7: Geduld bonden raakt Werkgever wil secretaresse jonger dan 30 jaar DEN BOSCH De Neder landse werkgever wil het liefst een secretaresse die jonger is dan 30 jaar. Hij verwacht van haar dat ze drie talen beheerst, dat ze betrouwbaar en discreet is en dat ze kan werken onder druk. Secretaresses, ouder dan 40, kunnen in Nederland op de meeste weerstand rekenen. Meer dan de helft van de Ne derlandse werkgevers, van wie de meesten tussen de 31 en 40 jaar oud zijn, wil geen secretaris aannemen, vooral omdat hij „vrouwelijkheid" mist. Dat is het resultaat van een onderzoek onder 1432 werkgevers in zeven West-Eu- ropese landen en de VS naar de mening van de werkgevers over „de ideale secretaresse". Overigens vindt de Neder landse werkgever het salaris van zijn secretaresses te laag en eist maar één procent van hen een universitaire oplei ding Van de Westduitse werk gevers eist 60 procent een uni versitaire opleiding, in Dene marken 87 procent. 30 - 35 ct. per gram Legitimatie verplicht J. C. v. Ruiten ANTIQUAIR Kort Rapenburg 12 Leiden (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het kabinet heeft 12 miljoen gulden extra be daar gesteld voor de maatschappelijke discussie over ver- 'ebruik van kernenergie. Met de extra bijdrage is in totaal iljoen gulden voor de discussie beschikbaar, 10 miljoen gul- minder dan de stuurgroep die de discussie leidt, had ge- id- iorzitter van de stuurgroep De Brauw, had eerder gedreigd 'ijn taak te stoppen als de regering minder geld zou geven was gevraagd. De Brauw beraadt zich nog over zijn te ne- 'stappen, zo heeft hij de regering na het besluit laten weten, besluit van de regering is vervat in een brief die minister >uw (economische zaken) aan de Kamer heeft gezonden. De zakelijke besparing die de stuurgroep moet vinden, nu er miljoen gulden minder beschikbaar komt, moet komen uit Vermindering van de subsidies aan de deelnemende organi- 5 met 6,5 miljoen en een beperking van de uitvoeringskos- «onder meer publiciteit) met 3,9 miljoen gulden. Donderdag 21 jan. nieuwe Peter Faber show tray-out in't S.E.C. te Voorhout Entree: 6.- voorverkoop (tel. 02522-12821); 10.- zaal. Zaal open: 19.30 uur. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 uur en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. BONN West- en Oost- Duitsland werken aan een gezamenlijk ontwape ningsinitiatief in de Vere nigde Naties. Naar giste ren in Bonn bekend werd, heeft de Oostduitse minis ter van buitenlandse za ken, Oskar Fischer, zich in een brief aan zijn West duitse collega Genscher in principe bereid verklaard tot zo'n initiatief en voor stellen gedaan over de wijze waarop het Duits- Duitse ontwapeningsini tiatief moet worden uitge werkt. Het initiatief is genomen door Genscher. Deze ziet het voor stel als „teken van een Duitse en Europese vredespolitiek". Genscher zou willen bereiken dat beide Duitslanden samen op papier zetten op welke principes maatregelen voor ontwapening en wapencontro le moeten worden gestoeld. Later zou een nader uitge werkt voorstel aan de Algeme ne Vergadering van de Vere nigde Naties moeten worden voorgelegd. Bonn zou zich door vier principes willen la ten leiden. Ontwapening en wapencontrole moeten 'door zichtig' zijn, bijvoorbeeld door openbaarmaking van militaire begrotingen. Ontwapenings- maatyregelen zijn pas dan zin vol wanneer ze controleerbaar zijn en tevens moeten zij stro ken met het principe van evenwichtigheid. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Nederlandse socialist Piet Dankert (48) maakt een behoorlijke kans om komende dinsdag in Straatsburg geko zen te worden als voorzitter van het Europees Parlement. Voor alsnog liggen de kaarten voor de Westduitse christen-democraat Egon Klepsch (51) iets gunstiger, maar dat kan tijdens de inge wikkelde stemmingsprocedure veranderen. Hij zou dan de de huidige voorzitter, de Fran^aise Simone Veil (54, liberaal) opvol gen. Zij werd tweeënhalf jaar geleden voorzitter van het parle ment door een verbond van liberalen, conservatieven en chris ten-democraten. Afgesproken werd dat zij halverwege de vijfja<- rige zittingsperiode haar zetel zou afstaan aan een kandidaat van de christen-democraten. De voornaamste kandidaat, de CDU'er Klepsch is fractievoorzitter in het Europarlement, maar is in die functie nooit erg opgevallen. Jong en oud bonden de afgelopen dagen de ijzers onder Glijdend erop uit, de frisse lucht in, zoals deze peuters in de buurt van het Zuidhollandse Stompwijk. Verslaggever Peter Viering en fotograaf Cees Verkerk volgden het voorbeeld van tienduizenden anderen, ze haalden hun „ouwetjes" uit de kast en trokken de polder in. Op de voorpagina van Fi nale een impressie van wie en wat zij op hun route zo al tegenkwamen. In Finale ook interviews met Jan Roelof Kruithof en Dries van Wijhe, twee van de meest vooraan staande langeafstandschaatsenrijders van ons land, die tot de belangrijkste kandidaten behoren voor de zege in de dertiende Elfstedentocht. Verder in Finale: Kees Verkade werkt koortsachtig aan zijn eigen ver-beelding. Oud-staatssecretaris Hendriks: „Behandeling in ziekenhuizen vaak overdreven uitgebreid". De cultuur van de versierde truck. Contact met drugverslaafden levensgevaarlijk. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. (Bowuvnt Tijger onder krijgstucht EMMEN De enige mannelijke Siberische tijger uit het Noorder Dierenpark in Emmen is gisteren onder krijgstucht gesteld. De 106e lichte transportcompagnie van de Generaal Winkelmankazerne uit Nunspeet adopteerde namelijk het dier door eenmaal een bedrag van duizend gulden te storten. Men herstelde door deze daad een oud gebruik van de tijger compagnie, een naam die deze militaire eenheid draagt toen zij in Nederlands-Indië actief was. Ook in de jaren zestig werd door de tijgercompagnie driemaal een Sumatraanse tijger geadopteerd. Fiscus rekent arme man steenrijk ROME Een fout van de Italiaanse belastingdienst heeft deze week een allereenvoudigst gepensioneerd echtpaar in Milaan gepromoveerd tot de rijkste men sen van de stad. In Italië is het de gewoonte een lijst te publiceren waarop alle trouwe en eerlijke belastingbetalers ver meld staan. Luigi Piccino, 81 jaar oud, sloeg deze week de krant open en merkte tot zijn schrik dat hij met een inkomen van drie miljoen gulden bovenaan de lijst prijkte. Later herstelde de belastingdienst de compu- terfout, maar het kwaad was al geschied. Onbegonnen werk in Italië om je buren en kennissen van je armoe te overtuigen. Luigi heeft sindsdien geen leven meer. De cameraploegen van de tv en vertegenwoordigers van Italiaanse kranten hebben zijn bescheiden deur platgelopen. Het wachten is nog op de dieven en op lichters. die werken met de belastinglijsten... Recordaantal faillissementen DEN HAAG Het aantal faillissementen in Nederland heeft in '81 een nieuw re cord bereikt. Het aantal van 7268 uitgesproken faillisse menten was groter dan ooit sinds in 1900 met de regi stratie ervan is begonnen. Uit CBS-cijfers blijkt dat ten opzichte van '80, toen 5115 faillissementen werden gere- in '81 een toe- ikker kan is redden okjes met twee gaatjes twee spijkers en een touw. Wie dat tijdens haatsen om de nek >n in een wak verzeild leeft een gerede kans met dit apparaat te De stokjes moeten in elkaar, waarna de ing zich met de spijkers ijs.kan trekken. Dit le idend idee is van psy- J. Pijnenburg uit Dalfs- gens hem een oude vin- ie in onbruik is geraakt t er in de winters van tste jaren weinig ge it kon worden. IWARDEN De kans op het doorgaan van de dentocht is aanzienlijk geslonken en lijkt zelfs ken, nu er op korte termijn dooi wordt verwacht. ,an ïperatuur zal begin vol- week oplopen tot vijf ,jjnj i boven nul en dat is hijnlijk funest voor het nent. Bovendien is de id^van het ijs op de rou- nu nog lang niet overal cc de staat. Bij Sneek lig- immige delen zelfs nog vocaal open. vas mogelijk geweest een iou|jentocht te houden, dan had het vandaag 3V(jn gebeuren. Nu zie ik f voorlopig niet meer van i", zei marathonschaat- an de Weerd gisteren. Irie schaatsvrienden uit im reed hij gisteren de van de Elfstedentocht, is de ruim 200 kilometer op problemen, die is de rijders echter niet veirkomelijk waren. Hakken tegen de klok in Voor een aantal fruittelers in het rivierengebied is het hoge water in de grote ri vieren een onaangename verrassing geworden. Vooral de telers met een vrij jonge aanplant in de uiterwaarden haasten zich, nu het water weer zakt, met het weghakken van het ijspakket bij de bo men. Gebeurt het ijshak- ken niet, dan zullen de stammen door het ijs bre ken of beschadigen. HAAG De ver van gas aan het bui and heeft de overheid '81 600 miljoen gulden opgeleverd dan ge- Dit extra geld is te ;en aan de heronder- ieling van de export contracten voor gas die de speciale regeringscommis saris mr. D. Spierenburg eind 1980 succesvol af sloot. De toenmalige minister van Economische Zaken, Van Aar- denne, liet toen weten dat de export van gas de overheid in 1981 door het Spierenburgef fect 1,3 miljard gulden meer zou opleveren dan was ge raamd. Voor ons blad becijfer de de Gasunie dat die extra opbrengsten 1,9 miljard gulden zijn geweest. Bij het ministerie van Finan ciën toonde men zich verbaasd over de berekeningen van de Gasunie. Men bleek niet op de hoogte van de extra opbreng sten. In de berekeningen over mee- en tegenvallers bij de gasopbrengsten voor de over heid is tot nu toe uitgegaan van de oorspronkelijk vermel de baten. Op het ministerie krijgt men de cijfers over de gasopbrengsten van de Gasu nie. De opbrengsten zelf staan op de begroting van Economi sche Zaken. De Gasunie verklaart de hoge re opbrengsten voor de staat uit de veel steilere stijging van de olieprijs dan gedacht werd ten tijde van de berekeningen van de opbrengsten uit het door Spierenburg afgesloten contract. Ging Van Aardenne uit van een prijsstijging van olie in 1981 met tien procent, in de praktijk kwam dit uit op ruim 50 procent.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1