et snoeien in ie uitkeringen n Ir ri G-gesprek er Britse [jdrage melk impasse Terlouw en Wagner zien lichtpunten in economie V Mark Thatcher teruggevonden in ..maanlandschap' Regering wijst EG-eis af inzake gasprijs tuinders afcicUe 6omcwit n Uilgave Wesferpers, behorende tol Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. 1 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Vrijdag 15 januari 1982,72e jaargang no. 22168 Vanavond op Ned. I om 20.40 uur in „Tot welke prijs" her senbeschadigingen bij baby's en de oorzaken daarvan. Op hetzelfde net om 22.55 uur de Duitse speelfilm „Reis naar het wezen van de mens". Op Ned. II om 20.27 uur afle vering 2 van dr Vlimmen. Droog en zonnig. Minimum temperatuur ongeveer min 9 graden. Middagtemperatuur om het vriespunt. Voor de ko mende dagen: zonnig en droog. In de nacht lichte vorst. Zon op: 08.41, onder: 16.59; hoog water Schev.: 07.33 en 19.44. belangrijker dan kennis" I „Niet de kennis is het hoogste jar de liefde". Deze uitspraak doet —r J- Bosch van de Christelijke Pe- ■he Academie in Oegstgeest in een ■prek met een onzer verslaggevers nieuwe basisschool die over een iar. Een weergave van het vraag- staat op de voorpagina van de bij- jzer Worden, die is gewijd aan de jingsprocessen in het onderwijs. Voor Lizzie Brown (I) en haar tweelingzus Lucy was het gisteren een gedenkwaar dige dag. Zij vier den in goede ge zondheid hun honderdste ver jaardag, een feit dat zich volgens het Guiness Book zeer zelden voor doet. Lucy zei last te hebben van een afne mend gezichts vermogen, maar afgezien daarvan zou zij best nog eens honderd jaar willen wor den. Datum Elfstedentocht nog onzeker LEEUWARDEN?Het moet nog ze ker vijf nachten flink vriezen, voor dat de Elfstedentocht een feit kan zijn. Er is dan ook nog geen definitie ve datum vastgesteld voor de Elfste dentocht. Het bestuur van de ijsclub De Friesche Elfsteden heeft de beslis sing over het doorgaan en een even tueel tijdstip tot morgen uitgesteld. Een ijsdikte van minstens 15 centi meter is gewenst en aan die eis kan op vele plaatsen nog niet worden vol daan. Vooral bij Harlingen en Sneek is het ijs te dun. Pag.: 13 Datum nog onzeker Boekhandelaren gearresteerd AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gistermiddag ttvee direc teuren van boekhandels in Amster dam aangehouden wegens het in be zit hebben van verboden documen ten. De documenten waren op 20 mei vo rig jaar uit het provinciaal militair commando (PMC) gestolen door de anti-militaristische actiegroep On- kruit. In de etalage lagen ook de „PMC-papers", waarin Onkruit de inhoud van de stukken openbaar maakt. Volgens de politie,is opgetre den, omdat het verboden is gegevens openbaar te maken, waarvan de ge heimhouding in het belang van de staat of bondgenoten is. ANVR: boycot Ad Latjes TILBURG De ANVR, Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, wil dat in Nederland gevestigde luchtvaarmaatschap pijen geen tickets leveren aan het nieuwe reisbureau van Ad Latjes in Tilburg. De ANVR, die dit gisteren heeft mee gedeeld, vindt dat het leveren van vliegbiljetten aan Latjes de geloofwaar digheid van de reisbranche aantast. Het reisbureau Ad Latjes ging enige tijd ge leden failliet. Daardoor werd een aan tal passagiers gedupeerd. Latjes was niet aangesloten bij een garantiefonds en wil zich nu ook niet aansluiten. Wel zouden de mensen nu niet hoeven te betalen voordat zij de tickets in handen krijgen. S2Wï.v>v-.;: v. .?f; iin inariUMmil ,11 h rii ~jHT| ioct |_J U.LF JJr LsB. J.J.J.Ï ctct.lV lie tctd1 van onze parlementaire redactie) 3N HAAG CDA-frac- leider Ruud Lubbers eft gisteravond in een tv- igramma een uitwerking geven van wijzigingen in i systeem van sociale ze- jrheid, die hem voor ogen Volgens Lubbers is t noodzakelijk dat de ho- uitkeringen nu jak 75 of 80 procent van laatstverdiende sala- i verlaagd worden en t er rekening wordt ge ilden met de sociale om- indigheden van de ont- hger van een uitkering. Als voorbeeld van het laatste noemde hij de Wet op .de Ar beidsongeschiktheid (WAO). Naar zijn mening heeft iemand, die „alleen voor zichzelf behoeft te zorgen of in een huis woont waar al een inkomen is", minder geld nodig krachtens de WAO dan iemand met een gezin. Vooral de laatstgenoemde cate gorie zou volgens hem het eerst in aanmerking komen voor een flinke verlaging van de uitke ring. Lubbers meent dat de rege ring daar haast mee moet ma ken. De fractieleider verklaarde dat de kortingen op de ziektewet, die minister Den Uyl en staats secretaris Dales voor ogen staan, weliswaar een „forse stap" zijn, maar niet voldoende. Nog meer snoeien op de sociale zekerheid is volgens hem de enige manier aldus Lubbers. om te voorkomen dat de koppe ling tussen netto minimumloon en netto minimumuitkering on gedaan' moet worden gemaakt. CDA-woordvoerder Weijers zal deze en andere voorstellen doen in het volgende week te voeren debat over de begroting van So ciale Zaken. De bezuinigingen zijn volgens Lubbers vporal ook noodzakelijk om de kosten van het bedrijfsle ven te verlagen zodat de toe stand van de Nederlandse econo mie kan verbeteren. Dat zou het mogelijk maken, aldus de CDA- voorman, dat de minister van fi nanciën en de president van de Nederlandsche Bank gaan wer ken aan het verlagen van de rente. „Dat is van het grootste belang voor het bedrijfsleven," Ook kan er volgens hem een ac tief werkgelegenheidsbeleid ge voerd worden. Er moet op wor den toegezien dat Esso en Shell haast maken van de door hun beloofde investeringen van veer tien miljard gulden, en dat de ombouw van elektrische centra les van olie naar kolen wordt versneld. Ook zou Lubbers graag zien dat in het plan van minister Van der* Louw (CRM) om jonge werklo zen „verplicht" aan het werk te zetten, ook het bedrijfsleven wordt betrokken. Ook in com merciële ondernemingen en niet alleen bij de (semi-)overheid zouden door het rijk betaal de arbeidsplaatsen moeten komen voor stagiaires. Pagina 10: Weijers: uitkerin gen snel op de helling Fotogeniek Twee fotografen, die toevallig voorbij kwamen, nemen alle tijd om opnames te maken van deze bevroren waterval in de buurt van Londen. Van het barre winterweer, dat de Engelsen al zoveel problemen hqeft bezorgd, kunnen duidelijk ook mooie plaatjes geschoten worden. Vrouw verbrand in open put van stadsverwarming ARNHEM Een 93-jarige vrouw is gisteren in Arnhem om het leven gekomen toen zij op straat in een openstaande put van het gemeentelijk verwar mingssysteem viel, waar op dat moment stoom met een tempe ratuur van 130 graden naar bui ten werd geblazen. Mensen van de dienst gemeentewerken wa ren bezig grondwater uit de put te zuigen, maar hadden geen hekken gezet rond het open gat. Direct nadat de vrouw in de put gevallen was, ging een van hen de put in, maar hij slaagde er niet in de vrouw naar boven te krijgen. Hoewel de man om hulp riep, bleven de omstanders werkeloos toezien. De man ver brandde bij zijn reddingspogin gen zijn gezicht. Ook een toege snelde politieman moet zijn po gingen omgeven. Een brand weerman slaagde er tenslotte in de vrouw naar boven te halen. Hij raakte daarbij zwaar aan een arm gewond. De vrouw is op weg naar het ziekenhuis overle den. CL Het gesprek van ministers van buitenlandse zaken Europese Gemeenschap over het beteugelen van de duktie en de vermindering van de Britse bijdrage aan as verkeert in een impasse. Voor geen van beide proble nden de ministers gisteren een voor alle partijen aan- re oplossing bedenken. Minister Van der Stoel toonde teravond niet al te optimistisch over de mogelijkheden vandaag wel eens te worden. het gesprek over de melkproduktie voorkwam minister Stoel een akkoord, door zich tegen de plannen van de commissie voor het afremmen van de melkproduktie Volgens die plannen zouden kleine melkboeren aan- jk bevoordeeld worden boven de grote melkproducen- >r Nederland, met zijn vooral grote en modern uitgeruste ehouderijen is deze oplossing niet aanvaardbaar. „Maat- voor de afremming van de produktie moeten voor elke lk gelden, of het bedrijf nu groot is of klein", aldus mi- an der Stoel. 11: Landbouwprijzen in '82 negen procent omhoog. nbare ijsbaan morgen pend N De openbare ijsbaan aan de Zoeterwoudsesingel' >rgen open indien de vorst aanhoudt, teel acht de gemeente het niet verantwoord de baan stellen. Aangezien het ijs op enkele plaatsen tien centi- lik is, wil de gemeente de verantwoordelijkheid over de 'g niet op zich nemen. Eerst moet het ijs twaalf centime zijn. elingsvoetbal afgelast N De afdeling Leiden heeft alle voetbalwedstrijden komende weekeinde afgelast. De KNVB heeft nog geen ig genomen omtrent het doorgaan van de overige wed- De zoon van de Britse premier Thatcher, hier gefotografeerd met zijn Franse ploeggenote Charlotte Verney voor het begin van de rally Parijs-Dakar, is terecht. Na bijna een week zoeken werd Thatcher giteravond aangetroffen in het zuiden van de Algerijnse Sahara, waar hij met pech was blijven steken. ALGIERS Mark Thatcher, de zoon van de Britse premier, is na zes dagen vermist te zijn geweest, gisteren in het zuiden van Algerije gevonden. Een helikopter en een landrover hebben de equipe van Thatcher: hijzelf, zijn Franse ploeggenote Anne- Charlotte Verney en mecanicien Jean-Claude Gamier, opge haald uit een op een maanlandschap lijkend gebied in Zuid-Al- gerije. Het drietal verkeert in goede gezondheid. De zoekactie, waaraan ook Marks vader deelnam, werd gecoör dineerd vanuit Tamanrasset, ruim 1600 kilometer ten zuiden van Algiers. Vandaar stegen vliegtuigen en helikopters op om te zoeken naar het vermiste drietal dat deelnam aan de monsterrit Parijs-Dakar. Een gebied van honderdduizend vierkante kilo meter, dat grenst aan de staat Mali, werd doorgezocht. Het ge bied bestaat uit vrijwel ontoegankelijke bergen, de Hoggar-rug met toppen tot 2000 meter. De piloot die hen vond op 400 kilo meter van Tamanrasset, zag een tent en daarbij de witte Peugeot 504. Direct na zijn melding steeg een helikopter op om het drie tal op te halen. De Nederlandse motorcoureur Rikus Lubbers heeft tijdens de rallye een arm gebroken. Hij heeft de strijd gestaakt en is naar Nederland teruggekeerd. DEN HAAG De regering heeft de Europese Commissie vandaag laten weten dat men niet akkoord gaat met verho ging van de aardgasprijs voor tuinders vóór 1 oktober tot ge lijke hoogte met de prijs die de industrie betaalt. De regering doet dit in een reactie op een beschikking van de Europese Commissie. De regering wijst op de overeenkomst die het Landbouwschap en de Gasu nie medio 1981 hebben afge sloten om de gasprijs voor tuinders geleidelijk tot 1 april 1984 op te trekken naar het niveau van de indu- strieprijs. Pagina 15: Gasprijs toch ex tra opgetrokken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/SCHEVE- NINGEN Hoewel, de huidige situatie in ons land nog uiterst bedenke lijk is, kan enige hoop ge koesterd worden dat we wat de economische situa tie betreft het ergste lang zamerhand achter de rug hebben. Daarbij staat wel buiten kijf dat we nog een lange weg te gaan hebben alvorens we van een blij vende verbetering van de economie kunnen spre ken. Dit heeft minister Terlouw (economische zaken) gister middag gezegd in een rede voor de maatschappij voor nij verheid en handel. Als positie ve tekenen noemde Terlouw de toename van het nationaal inkomen (het bedrag dat we allemaal samen verdienen) met twee procent in 1982, een mindere stijging van de infla tie dan gedacht, het stabiel blijven van de bedrijfsinveste ringen, een voortgaande ter reinwinst van de export en een nog groter overschot op de betalingsbalans dan de dertien miljard gulden waar tot nu toe mee werd gerekend. Ook mr. G.A. Wagner, presi dent-commissaris van Shell heeft verklaard dat hij de eco nomische ontwikkelingen zon nig inziet. Hij zei dit gisteren tijdens een bijeenkomst van de Nivag, de vereniging van aan nemers uit het grootbedrijf Wagner zei ervan verzekerd te zijn dat Nederland oplossingen zal weten te'vinden om uit het diepe dal te komen waarin de economie op het ogenblik zit. Pagina 15: „Geen grenzen aan economische groei" Weer arrestatie in marihuana-zaak LEIDERDORP Een 25-jarige Amsterdamse student is door de politie aangehouden, omdat hij betrokken is geweest bij een transport van marihuana. Het transport werd 21 december in een gehuurde vrachtauto ontdekt door de politie in Leiderdorp. Een 27-jarige Belg en een 19-jarige Rotterdamse werden daarbij aangehouden en 39 kilo marihuana werd in beslag genomen. Overigens bleek de aangehouden Belg een valse naam te hebben opgegeven. Hij blijkt nu Den 28-jarige man te zijn, die door de Belgische recherche wordt gezocht. Hij is verscheidene malen veroordeeld, onder meer voor overtreding van de opiumwet en moet in België nog acht jaar gevangenisstraf uitzitten. Drie maanden gevangenisstraf voor Leidse tv-piraat LEIDEN/DEN HAAG Een 40-jarige Leidse televisiepiraat is gistermiddag door de Haagse politierechter veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij is de eerste tv-piraat in Zuid-Holland, die voor de rechter moest verschijnen. De rechter achtte bewezen, dat de man direct en actief betrokken was bij een uitzending van de tv-piraat „PTV". De Leide- naar werd mei vorig jaar gear resteerd bij een zender in Zoe- terwoude. Hij ontkent echter de aanklacht en gaat in hoger beroep. Pagina 3: Verklaring piraat lijkt op sprookje ^6"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1