„Gemeente bouwt alle speelveldjes vol Kroegen toch t Leidse Jazzweek zeer geslaagd G.S.: Gemeente mag Uiterste gracht opengraven rgemeester feliciteert eeuweiinge 99 over de kop „PPR is geen getuigenispartij" LEIDSE COURANT DONDERDAG 14JANUARI 1982 PAGINAS De Brassers In het LVC aan de Breestraat 66 wordt morgenavond een swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open. Leden van het LVC betalen éen gulden vijftig en niet-leden twee gulden vijftig. Voor zaterdag staat het optreden van twee Belgische groepen op het program ma: De Brassers en Siglo XX. Siglo XX komt uit Genk, begon als punkgroep en heeft inmiddels een stijl ontwikkeld, die het dichtst bij Joy Divison ligt. Ook de groep De Brassers is in de punk-periode ont staan en heeft een voornamelijk Nederlandstalig re pertoire. Ook op zaterdag gaat de zaal om negen uur open. Een kaartje kost dit keer zeven gulden vijftig. Leden van het LVC betalen zes gulden. Kennismaking Augustinus De Leidse jongerenvereniging Augustinus gaat in de ko mende tijd activiteiten ondernemen teneinde nieuwe leden binnen de poorten te halen. Vanaf eind januari wordt er weer een kenningsmakingstijd georganiseerd, die "begint met een weekend in Brabant. Open avonden zijn er op 16, 20, 23 en 27 januari in het Augustinuspand aan het Rapen burg 24. Augustinus is een vereniging voor alle jongeren tussen 18 en 29 jaar. Er is 's avonds van alles te doen. Er zijn disco, bands, theatergroepen, cabaret, films thema avonden kroegavonden en zo voort. Tevens bestaat de mo gelijkheid goedkoop cursussen te volgen. Bijvoorbeeld jazz- ballet, zelfverdediging en zeefdruk. Het bekendst is Augus tinus misschien nog wel door de jaarlijks Kerst-In. Klinker De Amsterdamse groep Klinker treedt zondag op in Apiba's muziekkamer aan de Herenstraat 1. De vijl- mansformatie speelt Nederlandse, Vlaamse en Ierse volksmuziek. Naast instrumentaal werk vertolkt de groep Nederlandstalige balladen. Het optreden begint om half twee. Bingo-dansant Clubhuis Matilo heeft voor morgen een bingo-dansant op het programma staan in het onderkomen aan de Zaan- straat. Het inleggeld bedraagt per ronde een gulden. Er worden vier rondes gespeeld/gedanst. Naast de bingo is er een verloting. De activiteiten beginnen om acht uur. TV-issue De werkgroep TV-issue van de Leidse Studentenekkle- sia vertoont maandag een reportage over de problema tiek rond thuislanden in Zuid-Afrika. Op grote schaal worden in Zuid-Afrika zwarte mensen vanuit 'blanke gebieden' tegen hun zin in gedeporteerd naar thuislan den. De toestand in de thuislanden is slecht. De men sen zijn er arm, de werkloosheid is groot Juist daarom trekken de mannen vaak naar de grote steden, terwijl de vrouwen en kinderen alleen achter moeten blijven. In juli 1981 hebben 2000 vrouwen met hun kinderen een stukje grond bezet in Kaapstad. Zij wilden het recht behouden in Kaapstad te wonen en met hun mannen verenigd te blijven. Over de bezetting, de af loop en de achtergronden gaat de reportage, die maan dag vanaf acht uur vertoond wordt aan het Rapenburg 100. Na afloop kan gediscussieerd worden met onder anderen Esau du Plessis van de Boycot Outspan Actie en de werkgroep Zuid-Afrika. was gisteren feest In het bejaardenhuis Haagwijk aan de Beethovenlaan. Mevrouw J. vTrouwee vierde haar honderdste verjaardag. Temidden van haar drie kinderen, zes kinderen en twee achterkleinkinderen bood burgemeester C. Goekoop mevrouw Smit bijbel aan en feliciteerde haar namens de gemeente. Mevrouw Smit is een geboren en gen Leidse en woont al sinds 1973 in het bejaardenhuis. Daarvoor woonde zij in de straat en in de Siboldstraat. Zij kreeg van de bewoners van Haagwijk een plantenbak leboden. Ze is de oudste uit een gezin van elf kinderen. In het bejaardentehuis verblij- 'jfier zussen van mevrouw Smit. LEIDEN De provincie heeft geen bezwaar tegen het opengraven van de Uiterstegracht zoals bur gemeester en wethouders van Leiden hebben voor gesteld in het bestem mingsplan Pancras-Oost. Gedeputeerde Staten zijn het niet met de indieners van bezwaarschriften eens dat de opengraving nade lige gevolgen voor het verkeer in de wijk zou hebben. De verkeerscircu- latie kan via de buiten kant van de wijk verlo pen, meent het college van gedeputeerde staten met het gemeentebestuur van Leiden. De Uiterstegracht is in de ja ren vijftig gedempt. Het opengraven komt volgens het Leids college het stadsge zicht ten goede. In de wijk ontbreekt veel groen en het water kan een belangrijk aanvullend recreatief ele ment zijn, is de argumentatie van b. en w. De bewoners hebben zich voor het open- graven verklaard, van de zij de van de bedrijven zijn veel bezwaren naar voren ge bracht. Hoe het opengraven gefinancierd zou moeten worden is nog onbekend. In het kader van de Interim Saldo Regeling is er geen geld voor toegekend. Het col lege hoopt in het kader van de werkverruimende maat regelen geld voor het project te krijgen, doch gaat er van uit dat opengraven niet voor 1985 zal geschieden. Tegen die tijd zou opnieuw een in spraakronde gehouden moe ten worden zodat er opnieuw bezwaren tegen het project kan worden aangetekend. Het college van G.S. schrijft in haar argumentatie dat in het bestemmingsplan genoeg garanties zijn ingebouwd om eventuele parkeerproblemen, die na de opengraving zou den optreden, op te lossen. „Het opengraven zal een be langrijke bijdrage leveren aan het herstel en verster king van de leefbaarheid in Pancras-Oost", menen G.S. G.S. gaan ook akkoord met de opzet van de gemeente Leiden voor een parkeerga rage op het ir. Driessenplein. De gemeente beoogt daar een parkeergarage met 350 par keerplaatsen (plus of min 50) te realiseren. Tegen de par keergarage was een bezwaar schrift ingediend omdat deze te klein zou zijn. „Wanneer rekening wordt gehouden met nieuwbouw en de par- keerbehoefte voor de win kels moet een garage zes- tot zevenhonderd plaatsen tel len", concludeerde één van de bezwaarden. Door ande ren werd juist aangedrongen op het niet bouwen van de garage omdat deze verkeer aan zou trekken. G.S. zijn het met het Leids college eens dat een parkeergarage met zes- tot zevenhonderd plaatsen niet gewenst is. G.S. adviseren het gemeentebe stuur wel nader onderzoek te verrichten naar mogelijkhe den om de parkeergarage te financieren en te exploite ren. Ook bij deze garage wil de gemeente een zogenaamd parkeerschap oprichten die de financiering moet beharti gen. G.S. is het eens met de ge meente dt het elektro-tech- nisch bureau De Jong en zoon aan de Middelstegracht en het aannemers-timmerbe drijf De Boer aan de Uiter stegracht uit de wijk moeten verdwijnen. Met de eerste is door de gemeente reeds overeenstemming bereikt. Het bedrijf wordt verplaatst naar de Merenwijk. BRUGKLAS SCHRIJFT i-BOZE BRIEF aan IEENTERAAD: LEIDEN Bomvolle kroegen, vrolijke mensen en veel muziek, variërend van dixieland, via blues naar de echte jazz. Dat is het beeld dat Leiden gis teravond vertoonde tij dens de al bijna traditio neel wordende kroegen tocht tussentijds hoogte punt van de Leidse Jaz zweek. Net als vorig jaar, toen de Jazzweek in première ging, waren er weer twee bussen ingezet om het publiek van jazzcafé naar jazzcafé te ver voeren. Een uniek gebeuren omdat de chauffeurs Henk Koelewijn uit Leiden en Bram van der Kwaak uit Sassenheim in een echte jazz-outfit de bussen bestuur den, in de bussen muziek ten gehore werd gebracht en als klapper: de bus reed door al lerlei straten waar hij anders nooit komt, zoals de Lange- brug en de Haarlemmer straat. Veertien cafés waren dit jaar opgenomen in de tocht De muziek varieerde daar van goed tot matig maar het pu bliek gaf een zelfde beeld: deinende oude en jonge men sen uit Leiden en wijde om geving. Velen hadden er een echte kroegentocht van ge maakt. De jassen bleven aan. Een pilsje kleefde aan de lip pen en een kroegbezoek duurde doorgaans zo lang tot het pilsje op was. De kroegen waren meer dan vol. Het Was dringen geblazen. Een beetje ruimte kwam er als de bus luid toeterend passeerde om een verse 'lading' aan te voe ren en nieuwe passagiers op te halen. De deelnemers aan de kroe gentocht reageerde allen ui terst enthousiast op het even ement. Een reactie: „Je ziet nu maar weer eens, dat Lei den helemaal geen dooie stad hoeft te zijn. Een beetje crea tiviteit, een goed idee, en er is sprake van een bruisende atmosfeer. Leiden leeft, je ziet het". Velen slaagden er niet in alle veertien kroegen aan te doen. De meesten strandden bij de zevende of achtste. Maar het bleef ui terst gezellig. Ook ver na middernacht !N Een 39-jarige vrouw uit «ÜVfri kon gistermiddag met alleen 1.00 Caflch* hoofdletsel uit haar auto amuserrji nadat zij met haat auto op de n. 23.ooiaarseweg over de kop was ge- rnaal. pc vrouw verloor de macht over ur door het gladde wegdek. Een 5 meisje, dat bij haar in de auto naai i#kte niet gewond. Bij een onge- ,rogr. 20 het Levendaal werden gistera- kctuaiiteijwee vrouwen gewond. Zij wer- Die veipt vermoedelijk gekneusde rib- naal Dr nader onderzoek nar het AZL bracht. Het ongeluk ontstond, 18 30 cen «-jarige vrouw uit Den inforrnaPP de kruising van het Leven- 20.00 tn de Oranjeboomstraat geen ss. 2i.4tig gaf aan een auto die in de Sesprekkg Hoge Rijkdijk reed. SPOORZOEKEN IN MEIJENDEL De Gemeentelijke School- en Kindertuinen, de Haagse dienst ter bevordering van milieubesef, heeft in het bezoekerscentrum in Meijendel een nieuwe tentoonstelling ingericht, die gewijd is aan spoorzoeken. In deze expositie wordt niet alleen aandacht besteed aan het herkennen van voetafdrukken van dieren in de sneeuw, maar ook aan vraatsporen en andere zichtbare kentekens van dier lijke activiteiten die men op een wandeling door het winterse duin kan ontdekken. Een bezoek aan de tentoonstelling kan worden ge combineerd met een wandeling door het natuurpark Meijendel, waarbij men gebruik kan maken van een natuurboekje. Daarin staat een route beschreven. Uiteraard kan men ook zelf een wan deling uitstippelen. De kosten van het boekje bedragen 1,50. Wie meer geïnteresseerd is in wat de plantenwereld in het winterse jaargetijde te bieden heeft, kan zich aan de hand van een eenvou dige knopppentabel bekwamen in het herkennen van twijgen van de meest voorkomende bomen en heesters in het duin. De tentoon stelling duurt tot en met 25 maart. Het bezoekerscentrum is gele gen tegenover de theeschenkerij en is gratis toegankelijk op maan dag, vrijdag en zondag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en op woensdagmiddag van 13.00 tot 16.00 uur. der jaren verdwenen. „Aan de Rijn- en Schiekade, bij 't Spoortje, tegenover de be graafplaats Rijnhof, achter de Jan Luykenlaan, bij de ijshal van Ton Menken aan de Vondellaan," wordt er in rap tempo door elkaar geroe pen. „Het toppunt was dat er een steenopslagplaats is ge komen op de plek waar een zwembad was beloofd, roept één van de grootste schreeu wers. En met de velden, die er nog over zijn, is het vol gens klas 1T helemaal droe vig gesteld: „En is er eens een leuk veldie, dan wordt het heiemam volgepoept door de honden of er worden klimrekken op neergezet. En vaak staan ze ook nog onder water. Daar hebben wij toch niets aan?" De leerlingen van het Bona- ventura lijken prima op de hoogte van de laatste theo- riën uit de sociale weten schappen over de gevolgen van het leven in een drukke volgebouwde stad. In de brief wordt opgemerkt: „Wij maken U erop attent, dat de jeugd, wanneer ze niet vol doende speelgelegenheid heeft, sneller de neiging krijgt te spelen op verboden plaatsen of over te gaan tot vandalisme en vernielin gen." De leerlingen van van klas 1T willen een veldje met doelpalen, een crossveldje en een terrein dat er „woest" uitziet. Er zouden hoogtever schillen, bomen, struiken en veel zand aanwezig moeten zijn. Eén ding moet heel dui delijk zijn: honden zijn op deze nieuw aan te leggen voorzieningen niet welkom. De klas spreekt de hoop uit dat de gemeente iets aan deze nijpende situatie gaat doen. Of dat gebeurt zullen ze na vanavond weten. De brief staat op de agenda van de raadscommissie ruimtelijke ordening,, die vanavond bij eenkomt. Weliswaar staat de brief er als ingekomen stuk en niet als officieel agenda punt, maar wie weet Een gereserveerde NZH-bus bracht de deelnemers aan de kroegentocht naar de ver schillende cafés. 49 maal, D'66 40 maal en de PvdA 34 maal. „Niet zo weinig steun dus aan de voorstellen van de kleine PPR," zegt Van Oosten. Hij geeft nog een mogelijke verklaring voor de uit spraak van Peters: „Dat de heer Pe ters zo emotioneel reageert, is wellicht ook te verklaren uit het feit, dat de PvdA in een crisis verkeert. De sa menwerking met de VVD wordt door veel mensen niet zo erg gewaardeerd. Zijn partij loopt de kans te verliezen aan andere linkse partijen." Van Oos ten pleit voor een links college na de gemeenteraadsverkiezingen en kon digt aan dat hij door zal gaan met het indienen van voorstellen en hoopt op PvdA-steun. sterreinen, veldjes met vege tatie en veldjes waar je lek ker kan ravotten," meldt de brief in het duidelijke hand schrift van leerling Ari Sa- daijoen. „We hebben er al leen maar flats en parkeer terreinen voor teruggekre gen," zegt de klas. Het idee om een brief aan de gemeente te schrijven, ont stond tijdens de les Neder lands. Aan de orde was het onderwerp brievenschrijven. De ergernis over het ver dwijnen van de speelvelden kan mooi gecombineerd wor den met het in de praktijk brengen van het verhaal van de lerares over hoe een brief in elkaar zou moeten steken, vond de klas. De klas heeft geen enkele moeite om een aantal straten te noemen waar speelveldjes in de loop LEIDEN De PPR is geen getuige nispartij. Uit de houding van de PPR in de gemeenteraad blijkt het tegen deel. Dat zegt F. van Oosten, lid van de gemeenteraad voor de PPR in een reactie op een stelling van PvdA-frac- tievoorzitter J. Peters. Peters had in een artikel in zijn partijorgaan ge schreven, dat de PPR meer en meer een getuigenispartij wordt. Peters doet deze uitspraak zonder enige analyse of onderbouwing, vindt Van Oosten. Van Oosten heeft geteld hoe vaak het stemgedrag van de linkse partijen in de raad met elkaar over eenkwam. Vanaf september 1980 heeft de PPR in de raad 52 voorstel len gedaan. De PSP steunde de PPR /sic reis.1T: „Wanneer de jeugd geen speelterrein heeft, krijgt zij sneller de neiging over te gaan tot vandalisme prnielingen." |EN Klas IT van jonaventuracollege is Stuk voor stuk verdwenen, de en crosster- van toen, waar de zich in de vrije tijd Om de ge- maar eens op dit te wijzen, de burgklas een brief aan de gemeente raad. In de hoop, dat er in de toekomst meer met hun belangen rekening zal worden gehouden. „Ons is opgevallen, dat er in de afgelopen vijf jaar veel speelgelegenheden voor de jeugd in Leiden zijn verdwe nen. Het gaat hier om zeker dertien veldjes, zoals cros-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3