m *eter van ontwerpt ideaal uleefklimaa t Barre winter Engeland doet koolvoorraad sterk slinken erlaging nitraatgehalte groenten brengt tuinders in problemen aij Huizenkopers krijgen geen volledig beeld Albeda en Kloos in Commissie-Wagner lï ergie- Icussie: nister wil |!rten op isidies „Vreselijk moeilijk terug te draaien" Bhagwan-beweging bood voor complex miljoen meer dan was gevraagd Justitie in Amsterdam gaat adverteerders piraten aanpakken ANWB: onvoldoende reddingsgordels op Noordzeeveren «ODUCTSCHAP VOOR GROENTEN EN FRUIT: weer ar LORAL—... 'NENLAND. LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 JANUARI 1982 PAGINA 9 fjQveIt vonnis iis sir |r Hshoeckhuis [GEN Het monu- 250 jaar oude Van huis in Vlissingen sloten worden. Staats- H. de Boer heeft de gisteren laten we* hij geen subsidie uit- jor de verplaatsing en iuratie kosten vijf- iljoen, waarvan vier voor CRM van het lat ernstig verwaar- Hiermee is een einde aan een zich twintig afhafertslepende zaak. Het ken ijshoeckhuis geldt als l kenpn de belangrijkste rlineéiPden van ^rolwrchi- e in ons land. leerlii 53.000 Aanvragen voor 'Indische' uitkering DEN HAAG Bijna 53.00# men- sen hebben bij Binnenlandse Za ken een aanvraag voor een uitke* ring in het kader van de Uitke ringswet Indische Geïnterneerden aangevraagd. Ruim 6300 mensen hebben al een uitkering gekregen sinds de wet op 31 juli vorig jaar van kracht werd. De eenmalige uitkering van 7500 gulden wordt toegekend aan Nederlanders die in de tweede wereldoorlog meer dan een half jaar in een Japans kamp hebben gezeten. Verder moet men minstens tien jaar in ons land heb ben gewoond. Het ministerie ver wacht op grond van archiefstuk ken dat 30.000 mensen voor de uit kering in aanmerking komen. AMERSFOORT Makelaars onthouden de woningzoeken den het volledige aanbod aan koopwoningen in hun regio. Dit heeft de vereniging Eigen Huis gisteren gesteld. De vereniging heeft een steekproef bij een aantal make laars in vier regio's, Drente, Zeeland, Limburg en de Ach terhoek, gehouden. Eigen Huis vindt dat een aspirant-koper mag rekenen op een volledige beeld van de voorraad te koop staande huizen in de streek waar hij woont „De aspi rant- koper betaalt er wel voor, want bij de onderhandelin gen over de courtagetarieven heeft de Nederlandse Bond van Makelaars (NBM) het zogenoemde uitwisselingssys teem als argument voor tariefsverhoging gebruikt". Vol gens een woordvoerder van de is de steekproef niet repre sentatief, „omdat Eigen Huis haar proeven heeft genomen in gebieden waar zeer weinig makelaars actief zijn". UTRECHT Oud-minister W. Albeda van Sociale Zaken en A. Kloos, oud-voorzitter van het NVV en de VARA, zouden zijn ge vraagd twee opengevallen plaatsen in de commissie-Wagner in te nemen. FNV-voorzitter Wim Kok reageerde verbolgen op de mogelijke kandidaatstelling. „Als deze beslissing door minister Terlouw wordt genomen, wekt hij de indruk de vakbeweging niet in de commissie te dulden". Voorzitter Leo Ester van de Industriebond CNV had zijn zetel in de commissie, die de regering adviseert over het te voeren industriebeleid, ter beschikking gesteld omdat FNV- econoom C. Inja als lid van die commissie is geweigerd. Ester vindt dat de argumenten om Inja te weigeren diens te strakke binding aan officiële vakbondsstandpunten in feite ook voor hem gel den. Hij wil niet het risico lopen dat er door de commissie met twee maten wordt gemeten. Meer vrouwen in universiteiten DEN HAAG Het aantal vrouwelijke studenten bij het wetenschappelijk onder wijs is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gestegen met 5,5 pro cent tot 48.000. Er zijn nu twee keer zoveel mannen als vrouwen. De universi teiten en niet-theologische hogescholen telden op 1 de cember vorig jaar in totaal 150.000 studenten, 1,5 pro cent meer dan in het voor afgaande studiejaar. De belangstelling van de eer stejaars ging vooral uit naar rechten en de sociaal-cultu rele wetenschappen. Zaak-Zeegers: hoger beroep DEN HAAG De officier van justitie, mr. Holthuis, gaat in hoger beroep tegen het vonnis van de Haagse rechtbank in de zaak-Zeegers. De rechtbank veroor-' deelde de voormalige voorzitter van het Le prafonds enkele we ken geleden tot zes weken celstraf. De of ficier had twee jaar geëist. Zeegers zou zich schuldig hebben gemaakt aan verduis tering en valsheid in geschrifte. een onzer verslagge vers) )orlic[ ing (f )nclu| iu va| aldtj eens] kelin n va^TERDAM Men |e zich een vrij in de f jur staande ring van en beton voor, met i. Defmiddellijn van 10 ki- van eter en een hoogte werki) 300 meter. Binnen '00r -(ring, net als daarbui- 'an d! een normaal land- -O zijp met bossen, vel- ederi meren en waterlo- isatiei. In de ring zelf, aan- 5 de jgeregen en opgesta- aa" <8, 250.000 volkomen tieke wooneenhe- plaats biedend aan 1 mensen. Geen w.z. ikels waarin men de happfelijkse levensbehoef- er ml kan kopen; bood- de aJPPen d°et men via Peter van Gogh bij enkele van de Identieke wooneenheden van zijn ontwerp voor de klimatologi sche stad die in het Tropenmuseum staat opgesteld. de computer en ze wor den vol-automatisch thuisbezorgd. Het ver voer en transport in de 31 kilometer lange ring geschiedt per elektro nisch gestuurde wagen tjes. Bedrijfs- en publie ke ruimten bevinden zich ondergronds. Voor sociale contacten zijn de bewoners aangewezen op wandelboulevards die door de ring lopen, afge- zoomd met horeca-eta- blissementen en boe tieks. Wie zich dit alles voorstelt,, krijgt enig idee van wat de „klimatologische stad" moet worden, waaraan de kunste naar en filosoof Peter van Gogh 35 jaar lang gewerkt heeft. De vrucht van zijn ar beid staat nu in maquette- vorm tentoongesteld in het Amsterdamse Tropeninsti tuut en blijft daar tot 15 maart te bezichtigen. Gelijk tijdig is een boekwerk met uitgebreide documentatie verschenen. Bestudering ervan leert al snel dat de benaming „klima tologische stad" eigenlijk misleidend is. De term slaat niet op het weer binnen de ring (dat zal hetzelfde zijn als er buiten), maar op het leef klimaat in de breedste zin een klimaat, waarin mensen hun eigen filosofie, hun eigen dogma s, hun eigen psycholo gie kunnen spelen, zonder door stedebouwkundige of architectonische dwang beïn vloed te worden. Om met ontwerper Van Gogh zelf te spreken: „Mijn klimatologische stad is een neutraal, technisch instru ment, dat voor de bewoners alle voorwaarden schept die nodig zijn om tegen zichzelf te kunnen zeggen: ik hoef niet stiekem met mijn eigen belangetjes bezig te zijn; het doet er niet toe een villa of een auto te hebben. In al mijn materiële behoeften is voorzien; ik kan me nu hele maal wijden aan leven en sa- ifienleven". De klimatologi sche stad is dus niet zozeer een architectonisch ontwerp als wel een maatschappelijk concept. Dat de expositie in het Tro peninstituut wordt gehouden, is geen toeval. Van Gogh: „Het principe zou met name in de Derde Wereld een op lossing kunnen bieden. De vraag naar hoogwaardige ste delijke woonruimte (onge veer 1 miljard woningen in de eerstkomende 25 jaar) ligt vooral daar, maar de enorme toename aan stedelijke bevol king heeft er tot dusver slechts geleid tot een onge controleerde wildgroei van metropolen, waarbij de te genstellingen tussen arm en rijk steeds groter worden. In de klimatologische stad is geen plaats voor tegenstellin gen. Het is een integrale leef gemeenschap, die zijn eigen woon- en werkruimte produ ceert en waarin alle deelne mers dezelfde rechten heb ben. Een ander pluspunt, van belang voor de Derde We reld: de ring is opgebouwd uit identieke wooneenheden, zodat men door toepassing van industriële technieken met hun vcil-automatische produktiewijze massaal en goedkoop steden van hoge kwaliteit kan produceren, die overal ter wereld in korte tijd neergezet kunnen wor den". Verliest de mens in zo'n tot op het bot neutrale, onper soonlijke leefomgeving niet zijn identiteit? Wordt hij er niet definitief gedegradeerd tot naamloze mier in een mierenhoop? Peter van Gogh denkt het tegendeel. In zijn visie wordt identiteit niet ge waarborgd door een ver scheidenheid aan pannen- dakjes, dakkapelletjes, onder en bovendeurtjes of zakgoot- jes, „zoals die in de architec tuur van de laatste tien jaar zo noodlottig tot bloei zijn ge komen". Mensen onderscheiden zich niet door te wonen in de bouwkundige bedenksels van anderen. Juist de naakte neutraliteit van de klimatolo gische stad geeft een breed publiek, een heel volk mis schien, het instrumentarium om weer zichzelf en elkaar te ontdekken, om de eigen cul turele code opnieuw vast te stellen, om na te denken over de zin van zijn en samen zijn. PIET SNOEREN van HAAG Minister iw (Economische n) wil korten op de liljoen aan subsidies e deelnemers aan de Maatschappelijke issie (BMD) voor on- ek over (kern)ener- trijgen. Hij vindt de imeJdies „vrij fors", inte Dia» e ^rauw, voorzitter g gjde BMD-stuurgroep, Oor Terlouw daartegen hetlarschuwd „omdat ndiirs de gelijkwaardig- I van de deelneme- fde organisaties, het ochlP van de discussie, leriït aangetast, n dit net|le opzet van de discussie v cdan anders". De stuur- i die al zeven miljoen aan B« lies heeft toegekend, had >ioriljoen extra gevraagd en tl totaal 35 miljoen nodig in. De vereniging Milieu- isie vindt er te veel geld de voorstanders van inergie gaat. Vooral de en« ting Energie Informatie n*in een lid van de stuur- out t zit) zou met 1,7 miljoen - t( el hebben gekregen. Dtii ZEEVALKING OVER AMELISWAARD: UTRECHT Minister Zeevalking van verkeer en wa terstaat heeft er gisteravond nauwelijks twijfel over la ten bestaan dat hij binnenkort zal besluiten het omstre den tracé van rijksweg 27 door het Utrechtse bos Ame- liswaard aan te laten leggen. De bewindsman zei na af loop van de bespreking met de raadsleden in Utrecht onder meer dat het al in 1971 genomen besluit tot aan leg van het stuk snelweg door een deel van het bos „vreselijk moeilijk terug te draaien is". De minister deelde verder mee dat de verkeersveiligheid op de snelwegen rond Utrecht van doorslaggevende betekenis zal zijn bij het nemen van de definitieve beslissing. Hij voegde er aan toe dat het niet-aanleggen van rijksweg 27 onaanvaardbare ver keersdrukte op andere wegen rond Utrecht met zich mee zal brengen. Het grootste bezwaar bij de aanleg van de rijksweg 27 vindt Zeevalking, dat het een achtstrooks weg moet worden. „Een 82 meter brede asfaltvlakte aan de oostkant van Utrecht vind ik zwaar wegen", aldus de minister. Zeevalking ontkende overigens dat hij zijn definitieve beslissing al heeft genomen. Verwacht wordt dat die beslissing valt bij de vergadering van de vaste kamercommissie van Verkeer en Wa terstaat op 25 januari. Minister, Zeevalking bij een spandoek van demonstranten die gisteren een fakkelwacht hielden bij het Utrechtse stad huis waar de minister een hoorzitting over de weg door Amelisweerd bijwoonde. AALTEN De Bhagwan-beweging heeft ruim een miljoen gulden meer geboden dan was gevraagd voor het voormalige vakantiecentrum Groot-Deunk in de Aaltense buurtschap Barlo. Voor het complex is iets meer dan drie miljoen gulden gevraagd, het bod was 4,4 miljoen. Tijdens een speciale raadsvergadering gisteravond deed CDA- woordvoerder en tevens Tweede kamerlid W. Mateman een be roep op de Bhagwan-beweging om niet te komen. Volgens hem is de CDA-fractie gewaarschuwd door de kerkraden en paro chiebesturen. Onder de bevolking van Barlo is grote weerstand gerezen tegen de plannen vart de Bhagwan-beweging om er een trainingscentrum voor nieuwe volgelingen te stichten. Het CDA wil de komst van de beweging tegenhouden door het bestemmingsplan te gebruiken, dat Groot Deunk omschrijft als een inrichting voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Volgens burgemeester Bekius van Aalten heeft de Bhagwan-be weging nog steeds belangstelling voor het complex en is er met de curator afgesproken dat er geen transactie plaatsvindt voor dat het bestuurscollege is ingelicht. AMSTERDAM Op ver zoek van de officier van Justitie in Amsterdam is de hoofdstedelijke politie een opsporingsonderzoek gestart naar adverteerders op de piratenradio en -te levisie. Tot het onderzoek is medio vorige maand op dracht gegeven en de eer ste verhoren hebben in tussen plaatsgehad. Een woordvoerder van het O- penbaar Ministerie in de hoofdstad heeft dit desge vraagd meegedeeld. Volgens officier van Justitie mr. Asser wil het Openbaar Ministerie eerst meer inzicht krijgen in de activiteiten van de piratenadverteerders en hun aantal alvorens te beslui ten of en in welke gevallen ook daadwerkelijk tot straf vervolging zal worden overge gaan. Hij benadrukte wel dat de adverteerders als verdach ten van overtreding van de te legraaf- en telefoonwet of van de auteurswet zullen worden verhoord en dat proces-ver baal zal worden opgemaakt. De actie tegen piratenadver teerders is een puur Amster dams initiatief en blijft voor alsnog beperkt tot de hoofd stad. Er is geen sprake van dat de actie landelijk zou worden gecoördineerd. LANGEDIJK Het barre winterweer in Engeland heeft er toe bijgedragen dat de grote voorraad witte kool in het tuinbouwgebied rond de veiling Langedijk' in Noord-Holland, snel is geslonken. Begin december was daar nog een kleine 50.000 ton opgeslagen, nu zijn er al 8 a 9.000 ton van afgegaan en deze week zal er zeker nog 3.000 ton volgen. Van onze totale groentenexport gaat de laatste weken 30 tot 35 procent naar Engeland. Begin december was dat nog maar vijf procent, aldus het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen Gewoonlijk oogsten Engelse tuinders ook in de winter nog kool, maar hun gewas heeft nu zo te lijden gehad dat er invoer nodig is om aan de vraag te voldoen. De Engélsen gebruiken de kool zowel voor directe consumptie als voor de industrie voor ver werking in Oosterse gerechten zoals loempia's en bami. De prijs van de witte kool op de Langedijkse veiling, in novem ber soms minder dan een dubbeltje per kilo, en in de weken voor de vorst tussen de twaalf en achttien cent, is gedurende de vorstperiode wel eens opgelopen tot 70 a 80 cent. Maandag was het 40 a 50 cent, dinsdag was er een daling tot 35 40 cent. DEN HAAG De noodvoorzieningen op de veer dienstschepen die vanuit Nederland, België en Frank rijk op Engeland varen laten te wensen over. Dat blijkt uit een onderzoek dat de ANWB onder vijftien veer diensten uitvoerde. Het onderzoek richtte zich op vluchtsystemen, verwijzingen naar nooduitgangen, bordjes en andere veiligheidsaspecten. De bond constateerde dat er gebruik wordt gemaakt van vele ver schillende en vaak onbegrijpelijke aanduidingen voor de nood voorzieningen. De ANWB vindt dat er eensluidende voorschrif ten moeten komen en heeft bij minister Zeevalking van Ver keer en Waterstaat aangedrongen op verbetering van de situatie. Verder ontbraken er soms reddingsgordels op sommige schepen en leidden bordjes met een sloep erop soms naar het cafetaria. Tenslotte zaten sommige nooduitgangen op slot, aldus de bond. Het minst te spreken is de ANWB over de uit Rotterdam/Euro poort varende schepen van North Sea Ferries en het schip St Edmond van Sealing, die vanuit Hoek van Holland vertrekt. iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiii Stuurgroep onderzoekt mogelijkheden voor kustuitbreiding DEN HAAG Een speciaal daarvoor in het leven geroe pen ambtelijke stuurgroep, gaat een onderzoek instellen naar de technische realiseer baarheid, de financiële gevol gen en de invloed op de omge ving van een kustuitbreiding tussen Hoek van Holland en- Scheveningen. Het betreft hier het zogenaamde Waterman plan. De stuurgroep is onlangs geïnstalleerd door gedeputeer de J. Noorland en heeft als naam „Stuurgroep kustuitbrei ding ten noorden van de Nieu we Waterweg. In de stuurgroep hebben ver tegenwoordigers van de pro vincie Zuid-Holland, Rijkswa terstaat, Rijnmond, de ge meente Den Haag, Rotterdam, Monster en 's-Gravenzande, het Hoogheemraadschap van Delfland en de Regionale mi lieu-inspectie Zuid-Holland zitting. geK HAAG Verlaging war het nitraatgehalte in nte tot de maximum- die de overheid wil ■tellen, zal voor een irlijk aantal tuinders moeilijkheden met meebrengen. Het luctschap voor Groen en Fruit schrijft dit in ontwcrp-antwoord aan de adviescommissie Warenwet, die op haar beurt de staatssecretaris van Volksgezondheid moet adviseren over de door haar beoogde verla ging* meer het ministerie van land bouw, het productschap voor groenten en fruit en het minis terie van volksgezondheid zijn vertegenwoordigd, is er een verband tussen het nitraatge halte in groenten en de toedie ning van stikstof in kunstmest. Volgens een onderzoek van Om de kwaliteit en en het pro- een werkgroep, waarin onder duldiepeil van groente te handhaven is echter een zeke re stikstofbemesting volgens die werkgroep noodzakelijk. Het terugdringen van de kunstbemesting zal leiden tot een verminderde opbrengst. Volgens het ministerie van volksgezondheid is uit ver schillende onderzoekingen ge bleken dat het nitraatgehalte van groente dusdanig hoog kan zijn, dat vermindering er van uit het oogpunt van volks gezondheid nodig is. Het mi nisterie van volksgezondheid heeft vorig jaar december ad vies aan de Warenwet ge vraagd over haar voorstel om per 1 juli 1982 het maximaal toegestane gehalte nitraat voor andijvie, spinazie en sla te be palen op 4 gram per kilo. Sla, die in 'kassen wordt geteeld, zou tot 5 gram per kilo aan ni traat mogen bevatten. De uit eindelijke bedoeling van het ministerie is om de verlaging van het maximaal toegestane gehalte in fases door te trek ken naar 2,5 gram per kilo. Het schap is van mening dat tuinders net nitraatgehalte in bladgroenten nauwelijks in de hand hebben. Volgens het schap weten telers niet hoe zij het gehalte omlaag moeten brengen naar het niveau dat de staatssecretaris wil hante ren als maximum. Het schap voegt er aan toe dat de tot nu gehouden onderzoeken te wei nig houvast bieden om er een overheidsbeleid op te baseren. Hierbij merkt het schap op dat de op dit moment beschikbaar zijnde analyse-methoden in hun resultaten onderling nogal verschillen. Weinig verandering DE BILT (KNMI) - een hoge- drukgebied dat met zijn cen trum boven Oost-Europa ligt drukt een koud stempel op het weer in vrijwel alle Europese landen. De vorst wint nog steeds terrein en vanmorgen liep de vorstgrens over Mid den-Frankrijk. In de omge ving van Parijs vroor het van morgen 13 graden. In ons land werd het de afgelopen nacht het koudst in Zuid-Limburg waar het plaatselijk tot min 16 graden kwam. Voor de rest van de week is er nog weinig verandering in het weer te verwachten. Het blijft droog met in de nacht overwegend matige vorst. Overdag kan de temperatuur tot aan het vries punt oplopen, maar in mistge- bieden, die zich in deze situa tie gemakkelijk kunnen hand haven, blijft het onder nul. Weersgesteldheid van gisteren Eel de mist Eindhoven mist Den Helder mist U». R'dam mist Aberdeen h.bew. Athene zw.bew. Barcelona l.bew. Berlijn geh.bew. Bordeaux l.bew. frankfort onbew. I -10 On I *9 On -1t0.1 n 1-10 On I -9 On 1-15 On 18 10 Oiwn h.bew. 10 00.2 n eeuw .9 -15 n h.bew. 1 -30.1 n bew. 0 -2 On Ussabon zw.bew. Locarno m.regen Luxemburg onbew. 5 -SOn 2 -5 0n -3 -9 On 10 7 On 16 18 n 18 12 On -4 -170.1 n 13 7 On -8-13 On 0 -8 On - 8 On w.bew. 15 7 1 n onbew. zw.bew. Wenen Zürich Casablanca onbew 20 0 #v>

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9