Amsterdamse politie ziet af van acties Er kan er maar één écht de goedkoopste zijn BISSCHOP WIJDT J. REDER EN P. MARTENS TOT DIAKEN kerk wereld BINNENLAND NEÏ ENQUETE BONDEN AANGEVOCHTEN Organisaties kampeerders gaan fuseren Op middenscho geen plaats vooQ keuzepakketten, wel voor niveaÉ TELDERSSTICHTING: pj NCO teveel gerieL op linkse projectefÉ Revaluatie gulden werkte niet pri jsverlagertf Tekorten bij hervormde en gereformeerde zending KORTE METTEN LE1DSE COURANT/ WOENSDAG 13IANUAR11982 PAGINAL AMSTERDAM De hoofdbesturen van de drie landelijke politiebonden zien af van net organise ren van acties voor betere werkomstandigheden bij de Amsterdamse politie. Ze vinden dat de basis voor acties te wankel is omdat maar 35 procent van de Amsterdamse poli- tie-ambtenaren heeft ge reageerd op een peiling naar de actiebereidheid in het korps. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Politiebond (NPB) leek aanvankelijk nog wel be reid om mee te doen aan ac ties, maar de Algemeen Chris telijke Politiebond (ACP) en de Vereniging van Hogere Po- litie-ambtenaren (VHPA) na men hun besluit meteen toen de uitslag van de enquête vrij- dag bekend werd. Het hoofd bestuur van de NPB is met haar beslissing frontaal in bot sing gekomen met het afde lingsbestuur in Amsterdam. Vanavond zal worden beke ken hoe er nu verder moet worden gehandeld, maar dat het laatste woord in deze zaak nog niet gevallen is, is duide lijk. De peiling van de politiebon- Periode den wees uit, dat een derde van de pólitie-ambtenaren be reid is tot acties om betere werkomstandigheden, hogere salariëring en het uitbreiding van het korps te bewerkstelli gen. Van de 850 formulieren die terugkwamen bij de bon den, bevatten maar 50 een ne gatief antwoord. De politie bonden noemen de respons op de peiling teleurstellend en een bewijs dat er onvoldoende draagvlak voor acties aanwe zig is. Ruim 2.000 Amsterdam se NPB-leden kregen het for mulier toegestuurd en bijna 1.300 ACP-leden. Vijfendertig procent van de NPB-leden reageerden en van hen zei 33,1 pet. ja tegen acties. Van de ACP-leden reageerde een gro ter percentage (43 pet.), waar van 37,9 pet. bereid bleek tot actievoering. Opmerkelijk hoog was ook de actiebereid heid van de hogere politie ambtenaren; van de 60 geën quêteerden was de helft er voor. In het korps koestert men ernstige twijfels over deze enquête. De enquêtefor mulieren werden op 30 decem ber de deur uit gestuurd en moesten ingevuld en wel vóór 6 januari weer terug zijn. Nog afgezien van het feit, dat een aantal korpsleden het formu lier door de grote PTT-drukte pas op 6 januari kreeg en daar door niet meegeteld werd, konden de bondsbesturen er van op aan dat een groot per centage het door de drukke feestdagen zou vergeten in te vullen. Erkende •waaronder het NIPO, vermij den deze periode dan ook. On- derzoek-direkteur G.Jansen van Doorn van het NIPO: „Als je dat tijdstip kiest, dan weetje vantevoren dat je meer proble men zult hebben om mensen te benaderen. Als je, normaal gesproken, honderd enquê teurs moet inschakelen, dan heb je met die dagen honderd- dertig mensen nodig. We hou den wel eens een enkele en quête tussen kerst en oud en nieuw, maar dan betreft het zaken, die met dat tijdstip te maken hebben. We raden in alle andere gevallen altijd aan, het in een andere periode te doen". Overigens vond hij het percentage van 35 pet. aan res pons zo gek nog niet. „Het is vrij hoog voor een schriftelijke enquête", zei hij. „Als je het zelfde onderzoek in een ande re periode zou doen, zou je waarschijnlijk een heel stuk hoger komen". Hij had ook kritiek op de wijze van enquê teren. De politiebonden heb ben alle Amsterdamse politie ambtenaren een enquêtefor mulier toegezonden, ongeacht of ze in actieve dienst zijn of niet. Zo bleek na analyse van de teleurstellende respons dat de ACP het formulier ook aan gepensioneerden had toege zonden en dat de NPB ook de adspiranten op de politieschool en alle burger-ambtenaren (sa men zo'n 600 man) had aange schreven. In het bijgevoegde referendum stond een zinsne de van burgemeester Polak, die aan iedereen duidelijk te kennen gaf dat de financiële toelag (één van de drie eisen) uitsluitend bestemd was voor de „executieve ambtenaren", dus voornamelijk het uniform- personeel. „Het is absurd om gepensioneerden en mensen van de opleidingsschool mee te laten stemmen, want je kunt van hen geen acties verwach ten", legt de tweede voorzitter van de Amsterdam NPB-afde- ling Wally Duursma uit. „Het verklaart mede waarom zoveel mensen die zaak niet hebben ingeleyerd". Ja-stemmers Ook het NIPO vindt dat deze wijze van enquêteren een scheef beeld geeft. Jansen van Doorn: „Je moet vantevoren formuleren wie je doelgroep is en wie je wilt benaderen, want het kan best eens zijn dat het maar een bepaald gedeelte van die doelgroep aangaat. Dus zou ie in dit geval moeten kijken hoeveel procent van de men sen, die zo'n formulier terug sturen, in die doelgroep val len". Een berekening van Wally Duursma toont aan, dat het NPB dan op 94 pet zit en de ACP op 87 pet „De grootste groep ja-stemmers komt uit de uniform-dienst", zegt ook bondslid Chris Moorthaemer, de man achter de moties waar in de drie eisen tijdens protest- vergaderingen in oktober en december werden overhan digd aan de hoofdbesturen: uitbreiding van het Amster damse politiekorps met 1.000 man; een salarisverhoging om de werkdruk te compenseren en het starten van een organi satie-onderzoek. Het laatste is het enige wat tot nu toe is toe gezegd en start binnenkort Eind april worden daarvan de eerste resultaten verwacht Chris Moorthaemer vindt, dat het afdelingsbestuur van NPB ethisch verplicht is toch acties te ontketenen om ook de ande re eisen te ondersteunen, die nu door het hoofdbestuur van tafel zijn geveegd. „Het zijn de agenten en hoofdagenten die mij opbellen en niet de techni sche en administratieve amb tenaren", zegt hij. „Dat is voor mij afdoende bewijs dat de werkdruk vooral aan de basis gevoeld wordt en daar wordt ook duidelijk gezegd: ja, wij zijn voor acties! Deze groep, die ook al heel duidelijk haar mening kenbaar maakte tij dens de protestvergaderingen, mag je als afdelingsbestuur niet negeren en dus moet je ten behoeve van die groep iets doen". Conflict Er is tussen het hoofdbestuur en het afdelingsbestuur dus een duidelijk conflict gerezen. NPB-voorzitter Leen van der Linden houdt het erop dat je beter niet aan acties kunt be ginnen als blijkt, dat zoveel politiemensen niet eens de moeite nemen om te antwoor den op een enquête. Ook hoofdcommissaris Valken zei afgelopen maandag tijdens zijn nieuwjaarsrede, dat men voor zichtig moest zijn met acties. Als de politiebonden ze niet zelf organiseren, verwachten de bestuursleden algemeen spontane acties in het korps. „Er is een situatie ontstaan dat de individuele politieman, die er nog niet de balen van had, die nu alsnog wel krijgt", meent Moorthaemer. „Men is het zat". Ook Wally Duursma vindt dat alle democratische wegen inmiddels wel bewan deld zijn. „We zijn bang voor acties die niet meer gecontro leerd kunnen worden door het bestuur", zegt hij. „En dat kan nadelige gevolgen hebben". Onmogelijke situatie Het Amsterdamse afdelingsbe stuur is in een onmogelijke si tuatie geraakt door de weige ring van de hoofdbesturen de acties te ondersteunen. Duurs ma: „Na alles wat we gedaan hebben, volledig onderbouwd met harde feiten en dan weer terug naar af, dan ga je je af vragen waar men mee bezig is". In twee vergaderingen zijn resoluties aangenomen door een zaal met zo n 1.200 politie personeel en het afdelingsbe stuur is niet van plan deze naast zich neer te leggen. Van avond zal in een bestuursver gadering worden beslist wat er verder ondernomen moet wor den. Duursma: „Iedereen is er van overtuigd dat die werkd ruk, waar alles om gaat, er is, maar er gebeurt niets. Nou, dan vraag ik me af, wat er al lemaal moet gebeuren voor mensen in de gelegenheid worden gesteld om onder nor male omstandigheden te wer ken". Inmiddels doen op de Amsterdamse politiebureaus al gestencilde brieven de ronde waarin de uitslag van de en quête aan de kaak wordt ge steld en de goede trouw van het hoofdbestuur van de bon den wordt aangevochten. CORRY VIS AMSTERDAM/VENLO De Stichting Kampeerders Neder land (SKN) in Amsterdam en de Landelijke Federatie Kam- peerdersgroeperingen (LFK) in Venlo gaan op korte termijn een fusie aan en hun werk ge zamenlijk voortzetten in de Stichting Kampeerders Orga nisatie Nederland (SKON). De fusie komt mede tot stand op verzoek van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dat met het oog op mogelijke subsidië ring lieyer. heelt te maken met één groot orgaan. De besturen van beide organisaties staat een krachtenbundeling van de kampeerders voor ogen. Bij de SKN zijn ruim 21.000 mensen aangesloten. Bij LFK zijn meer dan 40 verenigingen aangesloten, die samen ruim 45.000 kampeerders vertegen woordigen. Treinstel ontspoord Een treinstel van de Nederlandse Spoor wegen staat ont spoord op de IJs- selbrug, nadat hij op de overweg vlak voor de brug in aanrijding kwam met een auto. De 69-jarige automobi liste mevrouw J.M. Bosma-Horstmans- hof kwam hierbij om het leven. De auto werd tot op de brug door de trein mee gesleurd. De beide treinsporen raakten gestremd. Nieuwsblad haalt gegevens uit België GRONINGEN De gegevens van de NOS voor het uitvoeri ge overzicht van tv-program- ma's, dat het Nieuwsblad van het Noorden dagelijks publi ceert, zijn in België vrij te koop. Een beding in de over eenkomst tussen de NOS en de afnemers, dat die gegevens niet mogen worden doorver kocht, is binnen de EG niet geldig. Dit zei mr. T. Schaper namens het Nieuwsblad van het Noor den, gisteren tijdens het kort geding in Groningen, dat was aangespannen door de NOS en de omroepen. Volgens de NOS pleegt het Nieuwsblad con tractbreuk. De NOS eist daar om op straffe van 100.000 gul den per dag onmiddellijke stopzetting van het uitvoerige programma-overzicht. De om roepen vrezen ernstige con currentie van een dergelijk overzicht in de dagbladen om dat zij daardoor niet alleen minder inkomsten maar ook minder leden krijgen. velt iisho< IGEN 250 jl huis sloten t H. d< giste hij get lor de ratie DEN HAAG Voor keuzepakketten is in de n/u school eigenlijk geen plaats. Wel moet de leerliii, a'an nen kiezen uit een aantal niveau's per vak, afhajrtslept van zijn individuele begaafdheden. Vakken Sshoeck rond thema's worden gepresenteerd om kengn de vaardigheden aan te leren waarmee de leerJing(JPen v samenleving kunnen functioneren. °ns Dit staat te lezen in een experimenteel-model t-'-'t"!, in opdracht van het ministerie van onderwijs is ontwikkej de Stichting Leerplan Ontwikkeling (SLO). Het model i seerd op jarenlange ervaringen die in experimentele n scholen in ons land zijn opgedaan. Naast kennis en inzicht moeten ook techniek en vaan aan bod komen in het toekomstige middenschoolonden zullen er vakken moeten komen die expressieve, sociale tionele kwaliteiten van jongeren ontwikkelen. Het onti van keuzepakketten betekent volgens de SLO niet dat al lingen aan het eind van de middenschool hetzelfde nivea ten hebben bereikt. Het niet-selectieve karakter van de r school moet niet inhouden dat kinderen niet worden l of niets hoeven te presteren. De opvattingen in het SLO-model stroken vrijwel gehë datgene wat de bewindslieden van Onderwijs tot nog toer ver naar buiten hebben gebracht. Het model zal ook worden om de discussie over de invulling van middens< gang te brengen. Minister Van Kemenade heeft reeds aanl digd dat eind deze maand een discussienota zal verschijnf daarin de voorlopige regeringsplannen voor de ïririchtin de middenschool. DEN HAAG De Nationale Commissie voorlid en bewustwording ontwikkelingssamenwerking (1 subsidieert te eenzijdig linkse projecten, zo conclu) een rapport van het wetenschappelijk bureau va WD, de Teldersstichting. Daardoor zou men, aldii een rapport, grote delen van de bevolking wel eensi nen vervreemden van het ideaal van ontwikkelint menwerking. Het kabinet moet daarom weer de^E] antwoordelijkheid nemen voor de hoofdlijnen var subsidiebeleid. Volgens de schrijver van het rapport, drs. M. Wessels, is de* mene doelstelling van-de NCO, de ontwikkelingsstrategie c!\ de VN, steeds meer naar de achtergrond verdwenen. Defm10 heeft zich steeds meer toegelegd op de subsidiëring van £ter schappij-kritische projecten, en ontwikkelingssamenwerkü 30C strikte zin heeft steeds meer plaats moeten maken voor .fring diaal-politieke" activiteiten gericht op verandering van d> eei derlandse maatschappij, aldus het rapport. Volgens de Teldersstichting moet het doel van de NCO zifP mobiliseren van een zo groot mogelijk deel van de Nederig bevolking voor ontwikkelingssamenwerking. Organisatie!. In een grote achterban dienen een belangrijke plaats op de cere dielijst in te nemen. In feite werden achter subsidies aan oj 2 lijke organisaties (FNV, CNV) verminderd ten gunste vanL*:ei ne en radicale actiegroepen. Er zijn verschillende vóorber j, van gematigde en genuanceerde projecten die zijn afgewet P waarop is gesnoeid. joen Het subsidiebeleid moet politiek evenwichtig zijn, d:w.z. ikels seerd op de politieke, levensbeschouwelijke en maatschappfelijl! groeperingen in ons land. Ook zou de NCO positiever mi ka staan tegenover het Nederlandse ontwikkelingsbeleid en de*-.., dacht meer moeten richten op de doelmatigheid van de aif"^ debestrijding. Bel nu meteen even! 035-284333 Of schrijf naar: Antwoordnummer 70 1000 RA Amsterdamizonder postzegel) HEERLEN De revalua tie van de gulden van en kele maanden geleden; heeft niet of nauwelijks geleid tot een daling van de inkoopprijzen voor de Nederlandse importeurs en heeft derhalve niet prijsverlagend kunnen werken voor de binnen landse markt. Deze con clusie trok P. van Zeil, staatssecretaris van econo mische zaken, gisteren in Heerlen uit een onder zoek van de Economische Controledienst Tijdens een vergadering van de Heerlense kamer van koop handel zei Van Zeil, dat het onderzoek in veertien bran ches heeft uitgewezen dat het bedrijfsleven de verwachte voordelen van de revaluatie niet ten eigen bate heeft aan gewend. Verwijten in die rich ting zijn volgens Van Zeil voorbarig geweest. Volgens de staatssecretaris bleek bij het onderzoek dat de van de revaluatie teniet^ den gedaan door prijs gingen van de kant vai tenlandse leveranciers, prijsvoorschriften. reikel eenmaal niet over de j grenzen heen, aldus Vani De hervormde en de ge reformeerde zending hebben beide ongeveer de helft van hun finan ciële reserve moeten aanspreken om de tekor ten over 1981 weg te werken. Deze zijn ont staan als gevolg van koersverliezen door de duurdere dollar. Boven dien ontving de her vormde Raad voor de Zending voor het eerst sinds jaren minder (vijf ton) dan was begroot Mocht deze ontwikkeling zich voortzetten dan komen de zendingsorganisaties al in 1983 in -financiële problemen of zijn ze genoodzaakt op hun programma's te snoeien. Dit hebben woordvoerders van de Raad voor de Zending en van het Gereformeerd Zen dingscentrum desgevraagd medegedeeld. De hervormde zending ont ving in het afgelopen jaar 10,6 miljoen gulden, vijf ton minder. Bovendien werd een koersverlies van drie ton ge leden. Derhalve moest acht ton van de financiële reserve worden, gebruikt, die daar door slonk tot vijf ton. De to tale begroting bedroeg ruim veertien miljoen gulden, zo heeft mr. A. J. Penning van de hervormde Raad voor de Zending medegedeeld. De gereformeerde zending leed in 1981 een koersverlies van 1,2 miljoen gulden, dat ten laste kwam van de reser ves, aldus ds. A. Vos, direc teur van het Gereformeerd Zendingscentrum te Leus den. De reserves zijn hier door teruggelopen tot 1,5 mil joen gulden. De totale begro ting van de gereformeerde zending over 1981 beliep ruim zestien miljoen gulden. Volgens ds. Vos is er sprake van een zorgelijke financiële situatie. Hij verwacht, dat de gereformeerde zending in 1982 ruim een miljoen gulden van de reserves zal moeten februiken om de tekorten te unnen financieren. Het jaar 1983 zou voor de zending wel eens het jaar van de waar heid kunnen worden, meent ds. Vos. Ook mr. Penning van de hervormde zending erkent, dat de financiële re serve slechts enkele malen kan worden aangesproken voor een tekort als in het af gelopen jaar. De bisschop van Rotter dam, mgr. dr. A. Simo- nis, zal binnenkort twee mannen wijden tot per manent diaken. Het zijn de heren P. M. Martens (56) uit Schiedam en J.« Reder (61) uit Den Haag. De heer Martens, die gehuwd is en vader van twee kinde ren, wordt 31 januari om elf uur gewijd in de kerk van de H. Liduina en O. L. Vrouw Rozenkrans te Schiedam, waar hij al enkele jaren de pastores als leek assisteert. In het dagelijks leven is hij ad junct-rijksconsulent voor complementaire arbeidsvoor zieningen van het ministeriq van Sociale Zaken in het rayon Rotterdam. In zijn vrije tijd voltooide hij zijn theologische, filosofische en pastorale studie aan de Ka tholieke Theologische Hoge school Amsterdam. De heer J. Reder wordt 6 fe bruari om tien uur door de bisschop gewijd in de kapel aan de Oude Molstraat te Den Haag. Op latere leeftijd werd hij katholiek en was op verscheidene plaatsen actief in het kerkelijk leven. De heer Reder is weduwnaar zonder kinderen. In het da gelijks leven is hij werkzaam als touroperator bij een on derneming in Noordwijk. De vierjarige studie, die vooraf gaat aan de toelating tot het ambt van diaken, volgde hij in de weekeinden in het'se minarie Rolduc te Kerkrade. Met de wijding van de heren Martens en Reder komt net aantal permanente diakens in het bisdom Rotterdam op drie. In Nederland zijn in to taal nog slechts enkele dia kens werkzaam. Dit in tegen stelling tot omringende lan den, waar het ambt van dia ken door Vaticanum II volledig in ere hersteld sneller tot ontwikkeling kwam. De permanente dia kens mogen op grond van hun wijding het. sacrament van de doop bedienen eh als kerkelijk getuige optreden bij huwelijkssluitingen. Voorts mogen zij de heilige eucharistie bewaren en uit delen, hebben zij een officiële functie aan het altaar als as sistent van de priester en mo gen zij het evangelie lezen en preken. Bij ontstentenis van een priester kunnen zij een Earochie leiden en voorgaan ij die vieringen, waarbij de aanwezigheid van een pries ter niet os vereist. Goedbezochte kerkdien sten, heropende kerkge bouwen en een groeiend aantal dopelingen. Zo omschreef een delegatie van de Britse raad van kerken de kerkelijke si- üijke s Chine tuatie in de Volksrepubliek. Zij be zocht kort geleden China op uitnodiging van de Chinese raad van ker ken. Leiders van de Chi nese protestantse kerk hadden vol lof gespro ken over de hulp van staatswege bij de herope ning van kerken, de ver spreiding van godsdien stige lectuur en het drukken van bijbels. De theologische school te Nangking, die een jaar geleden werd heropend, telt nu eenenvijftig stu denten, van wie tweeënt wintig vrouwen. In okto ber brengt een Chinese delegatie een tegenbe zoek. De crisis in de priesterroe pingen in Groot-Brittannië neeft naar de mening van kerkelijke waarnemers het dieptepunt overwonnen. Uit het nu in Londen gepubli ceerde „Katholieke Adres boek 1982" blijkt, dat het aantal seminaristen in Enge land en Wales binnen een jaar van 536 is toegenomen tot 550, waarmee ongeveer het peil van 1976 is bereikt. Bij het totaal aantal priesters was er een netto teruggang van negenenveertig, voorna melijk veroorzaakt door het aantal overlijdens bij de dio cesane geestelijkheid. Het aantal katholieken in Enge land en Wales is met veertig duizend gedaald tot 4,26 mil joen. Het aantal doopsels en huwelijksinzegeningen is eveneens wat teruggelopen. Kardinaal Arns, aartsbis schop van Sao Paulo, heeft, het een schandelijke zaak ge noemd, dat Brazilië op de ze vende plaats van de wapen- producerende landen staat, terwijl er honger in het land heerst en mensen bij gebrek aan een huis op straat wonen. „Wie wapens produceert, schept oorlog", aldus de kar dinaal. Generaal Otavio Luis de Resende, woordvoerder van het ministerie van de fensie, zei in antwoord daar onder meer op, dat hij het te genstrijdig vond enerzijds de burgerlijke vrijheid en de so ciale voorzieningen te verde digen en anderzijds de wa pens te veroordelen, welke die vrijheid garanderen. Naar schatting heeft Brazilië in het afgelopen jaar wapens en militaire goederen met een waarde van drie tot 5,5 miljard gulden verkocht aan landen in het Midden-Oos ten, in Afrika en Zuid-Ame- rika. Het moderamen van de hervormde kerk heeft een eerste gesprek gevoerd met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven (NCW, VNO, FNV, CNV) over het kern- wapenvraagstuk. De her vormde synode heeft in de handreiking van 1979 en de pastorale brief van 1980 het februik en het bezit van ernwapens afgewezen, maar de wens uitgesproken, dat hierover diepgaande ge sprekken worden gevoerd met onder anderen politici, militairen en het bedrijfsle ven. Van hervormde zijde nam het voltallig moderamen en de Raad voor Overheid en Samenleving deel. Het is niet uitgesloten, dat dit gesprek in een breder verband wordt voortgezet Motto gebedsweek eenheid: „Op weg naar Hu Onder Tiet motto „Op naar Huis" komen ch riste van verschillende kerken sen 18 en 25 januari same»die gelegenheid van de inte tionale gebedsweek vooime eenheid. Op veel' plaa worden oecumenische gf' dsdiensten gehouden. Oor J de weekeinden wordt het 31 ma in gebed en verkondi rs aan de orde gesteld. In een bijbehorende bröch samengesteld door Néder) t en België en uitgegeven de Raad van Kerken, met|le bedsdiensten en teksten vfcdo elke dag (Postbus 418, É;d AK Nijmegen), wijst de Bepiei sche oecumenische pionhljc kardinaal Suenens, op het n t lang van het gebed bij en. zoeken van toenadering isic elkaar. c In tegenstelling tot velen, m menen, dat de oecumene tin een impasse zit - met nèin vanwege de starre houd i z van menig kerkleider to «el de kardinaal zich optil tisch. Hij ziet tékens aanF horizon, die erop wijzen, J I het herstel van de zichtl|l eenheid nadert". De grote koring is volgens hem de 1 dernissen niet te willen z „De eenheid wordt slap stap gerealiseerd", aldus dinaal Suenens. Het initiatief tot de dsweek werd in 1908 gf .men door de anglica §riesters Paul Watson pencer Jones, later inti tionaal uitgebouwd, met r door de Franse priester Couturier, die het bidden de katholieken richtte „eenheid, zoals Christus wil".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8