ALS DIT GEEN OPRUIMING IS Italiaanse politie is Dozier mogelijk op het spoor Italië pakt or verzuim van 01 ambtenaren a*e Amerikaanse invloed op wereldeconomie wordt steeds kleiner Reisbussen kunnen comfortabeler Onzekerheid over geld voor energiediscussie EKL-Boys weerstaat aanvallend UYS knap: 7-7 BINNENLAND/BUITENLAND leidsecourant dinsdag 12ianuarii982 pv— Q Praatpaal steeds belangrijker DEN HAAG Door de stijgende energiekosten zal de patrouille-activiteit van de Wegenwacht afnemen. Het aantal meldingen via de praatpalen zal daarmee nog beduidend groter worden. De functie van dit systeem wordt dan ook uitgebreid. Dit heeft minister Zeeval- king van verkeer en waterstaat de Kamer laten weten. De Wegenwacht wordt 175.000 maal per jaar via de praatpaal te hulp geroepen. Het betreft ongeveer de helft van alle meldingen over problemen op de weg. De minister wil op deze post niet bezuinigen gezien het belang van snelle berichtgeving en hulpverlening voor de veiligheid van het verkeer. De kabels die de praat palen verbinden, worden tegenwoordig al gebruikt voor meldingen van gladheid en zullen ook een rol gaan spelen bij snelheidsmetingen en registratie van de verkeersdrukte. Alle wegen met veel verkeer en weinig bebouwing hebben nu praatpalen. Nieuwe we gen die aan deze criteria voldoen zullen er eveneens mee worden uitgerust. Sportwereld DEN BOSCH Sjef Vos kan van 20 tot en met 27 februari zijn wereltitel taekwondo in de zwaarte categorie (boven 84 kg.) niet verdedigen wegens een operatie. DEN HAAG Voor het su pertrio van 17 januari op de baan van Hilversum zal het paard Pan Fried (nummer 10) starten. AUTOSPORT De Venezo laan Johnny Cecotte, de voor malige wereldkampioen mo torrijden in de 350 cc-klasse, wordt vermoedelijk de tweede man in de formule 1 stal van Fittipaldi. kunnen nu hun deel zijn. De politie doet vaag over het verband tussen de gearresteer den en het geval Dozier. Uit het materiaal dat haar in han den is gevallen blijkt dat Sen- zani, de groot-inquisiteur van de Rode Brigades, gevraagd is de generaal te komen verho ren. Maar dit document ver meldt geen afzender, en de volksgevangenis van Dozier blijft dus onbekend. Althans zo doet de politie het naar bui ten toe voorkomen. Want van blunders in het verleden, en waarschijnlijk ook van de ex perts van de Duitse en Ameri kaanse politie die nu in het land zijn, heeft de Italiaanse politie geleerd de belangrijkste troeven voorlopig nog niet op tafel te leggen. ROME Als een brief met een buitenlandse ^deee, ming dit vandaag in Rome wordt gepost binnei^or()t zes dagen bij de geadresseerde in de bus rolt, i*ren van na ce meer gebruikelijke twintig dagen, da»lden te danken aan de Italiaanse rijkspolitie. Koy°ord kerstmij gaf de Romeinse politierechter LuciaiP^ lisi zijn agenten opdracht enkele overheidsinst$was met een bezoekje te vereren om het grote wigaat zuim onder de ambtenaren aan te pakken. Een van ie instellingen die werden gecontroleerd wj deling van de Romeinse luchthaven waar de brievj het buitenland worden gesorteerd. Ruim veertig mers hadren die dag geklokt, maar toen de politiej^l begon te telen, kwam ze niet verder dan vier. RechB lisi heeft dt afwezigen gelast zich bij hem te meldei^-* ze hun afwtzigheid niet kunnen verklaren zal hij ze! ten wegensbedrog van de staat. Dat kan de schuld een gevangtnisstraf van een tot vijf jaar komen te 1 Uit een onlerzoek van een jaar geleden is geblel slechts achtien procent van de Italiaanse ambtenr alle werkuEn zijn plichtten vervulde of werkte I tingstijd. Op het ministerie van onderwijs waar, lei ten meegeted, 1,7 miljoen mensen werken, ging voll onderzoek procent voor tijd naar huis. De vaL hebben de imbtenaren altijd door dik en dun gr Zelfs als ze veigerden te klokken, want dat zou ht[s komstandighden „minder menselijk" maken en opblerr brek aan veirouwen van de kant van de leiding dn GEORGE ARMSTRONG/THE GUA^Q 'td ""disc Aandacht voor werkloze buitenlandse jongeren K1 DEN HAAG Bij de ontwikkeling van het jeugdwerkplan (onderdeel van het ba nenplan) zal aandacht worden besteed aan de bijzondere aspecten van de werkgele- genheidsproblematiek onder buitenlandse jongeren. Dat staat in schriftelijke ant woorden die minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren heeft gegeven op vragen vanuit de Tweede Ka mer over zijn begroting. vern Schoolverlaters die tot een culturele derheid behoren hebben veel minder op een baan dan Nederlandse schoolvei ters. Hun opleidingsniveau is meestal la va terwijl zij bovendien door een hogere learke tijd vaak „duurder" voor de werkgelee: zijn. ,ent AMSTERDAM In Amster dam zijn gisteren twee firma's opgerold die zich bezighielden met het verkopen van limi- teds, een Engelse rechtsvorm die te vergelijken is met Ne derlandse besloten vennoot schappen (bv's). De firma's maakten zich daarbij schuldig aan oplichting en valsheid in geschrifte, aldus de officier van justitie, mr. J. de Bruin. In totaal werden vier mensen gearresteerd en werden boek houding en correspondentie in beslag genomen. De zwendelzaak rond de limi- teds kwam eind vorig aan het licht toen de twee firma's re- Politie naakt einde am handel in Engelse bv's clame maaktendoor het plaat sen van adverënties in kran ten. Voor het «open van een Limited hoefdi men slechts tweeduizend gdden eigen geld in te brengen, terwijl dat be drag voor een bv 35.000 gul- il ei den is. Ook een anteq ee nonderzoek is voor eei^de niet nodig, wat bij eenjecjs het geval is. Volgens de officier var1» is deze actie bedoeld preventief middel. Doe ai namen van de kopers, van de malafide limi' bekend zijn, kan justi|e mijden dat er binnen)het onnoemelijk aantal fai| v miteds zijn waar niets idag halen valt. Met het van de twee firma's isr— van dit soort oplichters sterdam eruit gehaald Rotterdam aan de beu^ 4 mr. De Bruin. Wollen mantels Coats en Jacks Rokken Japonnen Bonneterie De opruiming begint a.s. donderdag. (ki Doorgestikte regenmantel in chintz. Mt. 36 t/m 48 Doorgestikte regenmantel in chintz. Mt. 36 t/m 46 RIDDERKERK De reiswereld is ervan over tuigd dat de touringcar als vakantievervoermiddel een steeds belangrijkere plaats gaat innemen, waarbij wordt gewezen op de moderne bus die in de loop der jaren comforta beler is geworden. Dat dat nog veel beter kan, meent Nederlands grootste „bus baas", directeur Hans de de Jong van Intratours, een bedrijf met in totaal 600 bussen. De Nederlandse keuringseisen zijn de strengste in Europa en zouden versoepeld moeten worden, meent De Jong. Door dat een bus in ons land bij voorbeeld niet hoger mag zijn dan vier meter, hebben we weinig aan echte dubbeldek kers. De nooddeur moet vol gens de voorschriften drie me ter boven de grond zijn, m, bij nood kan dat moeilijkhe den opleveren. Bovendien mag deze deur in het achter-onder van de bus, tijdens de reis nooit afgesloten zijn. Erg ge vaarlijk, omdat deze deur makkelijk is aan te zien v> de deur van het toilet. „Wat als iemand slappdronken de verkeerde deurkruk pakt?", vraagt De Jong zich af. Ten slotte meent hij dat de in Ne derland voorgeschreven as- druk te laag is. Men zou zwaardere motoren moeten kunnen inbouwen. Dat werkt energiebesparend, maakt de bussen geruislozer en biedt meer comfort door de inbouw van airconditioning en buffet. DEN HAAG Minister Terlouw (Economische Zaken) heeft jhr. De Brauw, Stuurgroep-voorzitter Brede Maat schappelijke Discussie (BMD) over (kern)energie, nog geen zekerheid gegeven over de financiering van die discus sie. Tcrlouw liet De Brauw weten dat het verzoek om nog eens 22 miljoen, bovenop de 13 miljoen die de BMD al kreeg, „een moeilijk probleem" is, waarover nog met minis ter Van der Stee (Financiën) moet worden gepraat. De Brauw had in een brief aan de Tweede Kamer geschreven dat de discussie in de problemen komt als de 22 miljoen er niet snel komt. Economische Zaken wil nog niet de volle 22 miljoen geven, omdat men de uitkomst van een studie over het stilleggen van de kerncentrales wil afwachten. Als de kerncentrales zonder problemen kunnen worden stilgelegd kost de discussie veel minder. De VVD heeft als enige poli tieke partij van De Brauw geld (vier ton) gekregen voor energie-onderzoek. DE TEGELHANDEL PAS LAAT LANGS GLASBERGEN LEIDEN EKL-Boys stuntte tweemaal in de felle strijd te gen UVS. Het gevecht van de bovenin de hoofdklasse verke rende équipes werd op hoog niveau uitgevochten, hetgeen een zeer aantrekkelijk duel opleverde. De uitslag werd 7-7, waarvan Ben Heemskerk maar liefst zes EKL-doelpun- ten voor zijn rekening nam. Interregionaal handhaafde De Tegelhandel zich ten koste van Glasbergen (1-4) in de hoogste regionen, terwijl Juf fermans een puntje meepakte in Rotterdam. Tegen Neptunus werd een 5-5 remise gespeeld. Koosjardin trad aan tegen de Studenten in dezelfde stad en kwam ondanks goed voetbal niet verder dan een 2-0 neder laag. In Katwijk kwam UVS al vroeg voor via een strafschop van Mario Faber. Hans van Leeuwen en Leo Holl maak ten er zelfs 3-0 van. toen EKL-boys eindelijk iets terug deed. Bennie Heemskerk bleek bijzonder op schot, want hij zette die forse achterstand in zijn eentje om in een 4-3 voorsprong. Wederom zou een strafschop van Faber de stand gelijk trekken. Doelman Cees van der Steen werd van het veld gezonden wegens com mentaar op de leiding, waar van de blauwwitten goed pro fiteerden. Van Leeuwen liet UVS naar 4-7 uitlopen. Een sensationele slotfase gaf een fel EKL te zien. Wim de Roo en Ben Heemskerk maakten er 6-7 van, waarna van der Steen ging meevoetballen. Een 'gouden' pass van de goalie stelde Heemskerk in de gele genheid vlak voor tijd zijn zes de doelpunt te maken: 7-7. Tot de rust hield Henk Postma van Glasbergen zijn doel for midabel schoon. De Tegelhan del kwam kort in de laatste helft via Jan van der Reyden op 0-1, waarna dezelfde Post ma 'onderuit ging'. Koos Be- kooy strafte de fout af met een 'dwarrelgoal'. Van der Reyden schoot de Leidenaars naar 0-3, waarna Piet Haasnoot dé eer ste treffer voor Glasbergen liet aantekenen. Ook de press, die Glasbergen uitvoerde op het doel van van As, leverde de ploeg niets meer op dan nog een tegengoal van Bekooy: 1-4. Ook Juffermans speelde posi tief tegen Neptunus. Sterk in de aanval moest toch de eerste goal aan de Rotterdammers worden gelaten. Theo Godyla en Frans van der Laan (vrije trap) bogen de stand echter in Juffermans' voordeel. Na de pauze scoorde Gubbels 2-2, waarna Hennie Zoet het derde Lisser doelpunt voor zijn reke ning nam. Toch weer gelijk gekomen bleef er goed gecom bineerd worden door de Gody- laformatie, hetgeen Hennie Zoet in staat stelde voor 3-4 te zorgen. Godyla zelf soleerde grandioos door de Neptunus- defensie en rondde sterk af- ,wat de beslissende treffer leek te zijn. In de slotfase echter (48e minuut) was het Mario Overbeke, die de achterstand van de Rotterdammers ver kleinde, waarna dezelfde Overbeke de bal uit een hard schot via het been van Zoet achter doelman Co Berrevoets zag rollen: 5-5. En weer speelde Koosjardin de sterren van de hemel. On gelooflijk veel kansen werden niet omgezet in doelpunten te gen Rotterdamse Studenten. Het begon al met een poeier van Chris Gubler op de lat en een al even harde knal van Peter Gijsman op de paal. Ook de Rotterdamse keeper keerde veel goede inzetten van de gastclub. En veel te vroeg kwam de Leidse équipe door uitvallen met 2-0 achter, het geen ondanks een reeks van aanvallen en doelmogelijkhe- den niet meer zou veranderen. Van Thijn veroordeelt machinale verstrooiing as van overledenen DEN HAAG Minister Van Thijn van bin nenlandse zaken vindt dat machinale verstrooi ing van as van overledenen, zoals die plaats vindt bij het Amsterdamse crematorium West- gaarde, minder passend dan verstrooiing met de hand zoals die bij andere' crematoria ge schiedt. Dit heeft Van Thijn geantwoord op schriftelijke vragen van het VVD-kamerlid Nijpels. De gemeente Amsterdam heeft Van Thijn laten weten dat het individueel uit strooien van asbussen alleen zou kunnen ge beuren onder het veroorzaken van grote stof wolken. Dat zou tekort doen aan de piëteit je gens de overledenen en is bovendien schadelijk voor de gezondheid van het personeel, aldus de gemeente Amsterdam. lllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIUIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIII dere daling van de waarde van de dollar (met circa 7 a 8 pro cent). Dat zal de Amerikaanse exportpositie enigszins verbe teren maar kan tegelijk een gunstige invloed hebben op de olieprijzen in Europa. De Amerikaanse staatssecreta ris van economische zaken, Robert D. Hormats, zei on langs dat de economische pro blemen in West-Europa vooral worden veroorzaakt door de bescherming van ondoelmati ge arbeidsintensieve industrie ën en door het feit, dat de „ge boortegolf" zich in West-Euro pa zo'n tien jaar na die in Amerika manifesteerde. De „golf" kwam bovendien tege lijk met de schokkende olie- prijsontwikkeling in de jaren zeventig, aldus Hormats. Wat dat laatste betreft heeft onder meer „de pil" voor enig soe laas gezorgd. Een vooraan staande Amerikaanse econoom ■meent, dat ook de rest met „een pil" te verhelpen is. Te gen de New York Times zei hij vorige week: „Dat verhaal over de kou en de longontste king is verleden tijd. Alles wat West-Europa op dit moment nodig heeft, is een flinke dosis, vitamine C". (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Na de spectacu laire arrestatie van tien terroristen het afgelopen weekeinde zijn de Ita liaanse Rode Brigades één brigade kwijt, maar de au toriteiten hebben elke neiging om te juichen en jubelen onderdrukt. Les sen uit het verleden heb ben hen geleerd dat het terrorisme niet is te ver slaan door een enkel kop stuk en zijn getrouwen in de kraag te vatten. Wel wordt vermoed dat de ar restanten de politie op het spoor kunnen zetten van de ontvoerde NAVO-ge- neraal Dozier, maar offi cieel wordt daarover niets gezegd. De arrestatie van Senzani en zijn bende is voor de regering Spadolini als een geschenk uit de blauwe lucht komen vallen. Juist gisteren moest de rege ring in het parlement verant woording afleggen voor haar beleid inzake de bestrijding van het terrorisme. En vriend en vijand waren het er over eens dat dat beleid niet erg succesvol was geweest. Tot vo rige week dus. Gisteren sloot de regering zich aan bij de ui tingen van tevredenheid en opluchting van veel parlemen tariërs. Maar gewaarschuwd werd voor een al te groot opti misme, want de NAVO-gene- raal Dozier bevindt zich nog altijd in handen van dezelfde Rode Brigades, die verzwakt zijn, maar nog lang niet ver slagen. Het parlement blijkt uit de jongste ontwikkelingen in elk geval de nodige energie geput te hebben om eindelijk tot de behandeling van wetten tegen het terrorisme over te gaan. Vijf maanden lang was men er niet aan toegekomen. De wet ten moeten het voor terroris ten aantrekkelijk en de moeite waard maken om te bekennen en met de politie samen te werken. Clementie, kwijt schelding van straf, en een en kele reis naar Zuid-Amerika* (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Als de Amerikaanse economie kou vat, krijgt West-Euro pa longontsteking. Dat werd tot voor kort be schouwd als een bijna vaststaand gegeven. Maar volgens Amerikaanse fi nanciële experts is de Amerikaanse invloed nog wel groot Amerika le vert bijna een kwart van de totale wereldproduktie maar lang niet meer van doorslaggevende be tekenis. De teruggang van de Ameri kaanse invloed op de wereld handel is in feite al in het midden van de jaren zestig be gonnen. De groei van de Euro pese samenwerking wordt in de Verenigde Staten over het algemeen als een van de be langrijkste oorzaken gezien. Door de forse verhoging van de olieprijzen in 1974 en 1979 brokkelde de Amerikaanse in vloed verder af. De EG-landen namen vorig jaar niet meer dan 5,5 procent van de Amerikaanse uitvoer op. In 1964 nam Amerika nog 24,5 procent van de totale uit voer van de geïndustrialiseer de landen voor zijn rekening. Vorig jaar bedroeg dat aandeel nog maar 17,7 procent. De to tale wereldhandel is tussen 1964 en 1980 meer dan ver dubbeld. Volgens cijfers van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) is het Ameri kaanse aandeel daarin relatief gedaald, van 17,2 naar 11,8 procent. De Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) in Parijs voorziet in 1982 een matige op leving in de geïndustrialiseer de wereld ondanks het feit dat de recessie in de Verenigde Staten mogelijk nog tot diep in het jaar zal voortduren. Een verwachte verdere daling van de hoge Amerikaanse rente stand zal een gunstige invloed hebben op Europa. Maar als de Amerikaanse economie weer aantrekt, zal ook de rente weer omhoog gaan. Ameri kaanse economen en bankiers verwachten een nog wat ver-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6