ong en oud van de Veen weet ii waar de ontheemde kinderen an Sri Lanka aan toe zijn f~pidenaar *aast lompen- li nieuw ven in Faculteiten werken mee aan bezuinigingen bij Leidse universiteit ^S/regio AANBIEDING VAN DE MAAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 JANUARI 1982 PAGINA 5 wijk" als d de jaarl ders kof tpark Boliecm. isbaar is <orts de t ike gedt et werk itionaal \cht uur. |een zeer bewoond eiland ligt het jeugdprobleem hoog opgestapeld Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. dt er ndijsbaafi erredenl len. In\f en Nel gen 1 If deelnP tide prfi neringsvT kunnen] weer n 20, 40r raarse Piney Soza, het schrijfkind van mevrojw Van der Zwet met haar moeder en tien toibroertje. Sri Lanka wordt bruisend omspoeld door de golven van de Indische Oceaan en de Golf van Bengalen. Het warme gebruinde eiland, dat tot 1972, na een Brits koloniaal verleden, nog Ceylon heette, telt bijna evenveel inwoners als Nederland; bijna de helft werkt er in de landbouw of ze vissen er; jongens en meisjes die van school komen zijn bij duizenden werkloos; veel mensen op Sri Lanka zijn straatarm; er bloeien prachtige bloemen en hun thee is wereldberoemd en wordt bij sloten gedronken. In „bewaarhuizen", in opvangcentra van kloosters en conventen, wachten veel jongens en meisjes op de toekomst en op mensen die iets om ze kunnen geven. Veel wezen, maar ook kinderen uit ontwrichte gezinnen, waarvan of de vader of de moeder de problemen met de fles aan de mond tegemoet treden. Genoeg gegevens voor een heel schools project. Nou, dat heeft dan in elk geval in Roelofarendsveen z'n vruchten opgeleverd: de jeugd van de basis-en kleuterklassen van de Sint Jozefschool weet nu zowat alles over Sri Lanka en vooral over hun behoeftige leeftijdgenootjes daar. Komende vrijdag wordt er een week vol activiteiten afgesloten, en dan komt ene mevrouw Rosine namens die jeugd van Sri Lanka symbolisch een bedrag in ontvangst nemen, de opbrengst van een prachtige volgestouwde rommelmarkt, een kerkcollecte en een loterij. Om de peculanten te bestemder plaats af te leveren. Want dat doel telt. Jawel, de kinderen van de St. Jozefschool aan het Pastoor Onnelplein hebben aangaande het probleem eiland Sri Lanka geestdriftig aan de ouderen een voorbeeld van inzet gegeven. Ze deden en doen nog steeds allerlei klusjes tegen een geldelijke beloning, die dan de gezamenlijke pot in gaat. Er zijn werkboekjes gemaakt met Sri Lanka in een notendop als onderwerp, en ook posters bij de vleet. Een „parochie"-project (dankzij de pastoor) bij uitstek, want ook de ouders worden geprikt om mee te doen en hun geestelijk en stoffelijk steentje bij te dragen als „schrijf-ouder". De vonk werd overgebracht door de bewogen Veense mevrouw Van der Zwet, sinds '75 zelf „schrijfmoeder" en nu een belangrijke kurk waarop de „pen-parenthood", het schrijf-ouderschap, in dit stukje Alkemade moet komen te drijven. Ze heeft sinds jaren contact met een andere schrijfmoeder in Amsterdam, de lerares Frans mevrouw Rosine Elst- Vijlbrief, die „auntie" of „tantje" is van maar liefst vier Sri Lanka-eesjes of Lankeesjes. Twee huismoeders (in ons larld zijn overigens ongeveer 1500 ouders die in Sri Lanka een „schrijfkind" hebben) die hun hart verpand hebben aan die donkere kinderen, tiie zonder een achterban weinig hoop op betere dagen hebben. Mevrouw Van der Zwet dan gaf de eerste stoot aan de jeugdactiviteiten van de St. Jozefschool, met krachtdadige medewerking van Rosine Eist, die tijd en inkomen verdeelt tussen eigen gezin en haar schrijfkinderen. Rosine heeft haar eigen Sri Lanka- ervaring: ze doorkruiste het eiland in taxi's, aftandse busjes of per jeep, ze trok van klooster tot klooster, waar de zusters van de Goede Herder zich bezighouden met de kinderproblemen. Zelf niet katholiek, weet Rosine inmiddels waarschijnlijk meer af van congregaties en habijten en sluiers dan de „geseculariseerde" roomse Nederlanders van vandaag. Maar het waren en zijn vooral de toestanden rond de vele probleemkinderen van Sri Lanka, die sinds een jaar of zes een groot deel van haar leven opeisen. Ze maakte ontelbare reeksen dia's, verzamelde voorwerpen op Sri Lanka, zodat ze nu gemakkelijk een hele expositie kan inrichten en erover vertellen. Zoals ze afgelopen vrijdag ook in R.'veen gedaan heeft. Tweederde van haar, toch wel vrij royale, netto inkomen gaat ep aan Sri Lanka: „een gulden per dag, gemiddeld". Waar haar echtgenoot zich inmiddels bij heeft neergelegd. Want ook geld is broodnoodzakelijk in dat arme land, waar men met de kinderen vaak geen kant uit kan. Australische huisvrouwen gingen Rosine in het verleden voor. „Die pepten hun landgenoten op om die kinderen in erbarmelijke situaties op Sri Lanka te voorzien van brieven en cadeautjes", vertelde Rosine me. „Dat sloeg over naar Nederland, waar Scheherazade in haar rubriek in het vrouwenweekblad Libelle het hare deed en een lawine van reacties teweeg bracht. Ik ging er ook op in, en reisde in '75 naar Sri Lanka". Sindsdien heeft ze die jeugd niet meer losgelaten. Plakboeken vol kan ze ervan laten zien. „Het gaat om het verlenen van vooral morele steun, door te schrijven, door achter ze staan en ze te motiveren. Als je die kinderen niet motiveert, zakt het grootste deel weg in de ellende die in dat land hoog opgehoopt ligt". Eenmaal weer thuis had lerares eerste graads bevoegd Rosine Eist heel wat adressen bij zich, en via een door haar gestencild krantje kwamen de eerste schrijfouders binnen. In '80 maakte ze weer een werkbezoek naar Sri Lanka en trok opnieuw langs de tehuizen met schrijfkinderen en aspirant- schrijfkinderen, „rondrennend over het eiland, en honderden foto's makend van kinderen die gesteund moeten worden". Voorjaar '81 weer een stukje in de, vrij ontvankelijke, Libelle: 1800 reacties, „dat was even een klap. Er bleven 1100 nieuwe schrijfouders aan over, verdeeld over 50 tehuizen en andere inrichtingen. Libelle liet het verder afweten, zegt Rosine: „het moet allemaal niet al te arm worden, want dan is er weinig belangstelling meer voor, daar". Rosine Elst-Vijlbrief is niet meer weg te slaan uit een leven van lesgeven, gezin en Sri Lanka- kinderen. Administratief en inspirerend probeert ze het hele zaakje drijvend te houden: „gemiddeld krijg ik vijf telefoontjes per dag". Rosine van Sri Lanka: die problemen verwerkt, die haar nog net niet over 't hoofd zijn gegroeid. Een trieste bedoening, op Sri Lanka. Men heeft 't in het weekeinde op de Nederlandse teevee kunnen zien. Een nauwelijks te dempen beerput van sociale en annexe misstanden. Ontelbare gevallen van „kinderbescherming", kindermishandeling („omdat de meisjes, bijvoorbeeld, niet hard genoeg werkten als „slavinnetje"). De jongens worden vanaf hun twaalfde doorverwezen naar fraters, „ter bescherming van de meisjes, die als maagd hun huwelijk in moeten; ook die jongensopvang is voor ons werk, bij onze betrokkenheid, erg belangrijk. Dat kan men zich nu wel voorstellen". Schrijfkinderen met een voorgeschiedenis; ze zijn waard geholpen te worden. Ze vallen ook al binnen de grenzen van de „derde wereld", die elke dag groter schijnt te worden, zodat er voor de gegoede westerlingen welhaast geen touw meer aan vast te knopen lijkt. Hoewel Rosine de touwtjes nog aardig in de hand heeft, met ruim 1300 schrijfouder-adressen in haar klappers. Allemaal van die Rosine's en mevrouwen Van der Zwet, en veel jongs op Sri Lanka zou gered kunnen worden. Voor de meiskes, zeg maar, zou een dansopleiding bekostigd kunnen worden (tot in India, de dansende bakermat van de Sri Lankeezen, immers dansen is voor meisjes een verplicht vak op de scholen en er gaan nog heel wat meisjes naar school). Zelf heeft Rosine een schrijfkind dat een vioolopleiding volgt, op haar kosten. Het is lang niet allemaal (wat weieens gebeurt, als de betrokken sister of zuster weinig kennis van 't Engels heeft en het schrijfkind zowat op eigen kracht naar de schrijfouder een teken van leven geeft:het gaat goed met me, met u ook? En dit is mijn bankrekeningnummer...") de materiële behoefte die expliciet naar voren komt. Hoewel het geld overmaken een voornaam onderdeel is van het „schrijfouderschap". Niet meer dan logisch, nietwaar? Maar vooral en daar kan, volgens Rosine Eist, niet genoeg de nadruk op worden gelegd dat schriftelijke bewijs van „erbij zijn" is onontbeerlijk. Brieven in 't Engels. Wie daar enige moeite mee zou hebben, kan sinds kort via Rosine zijn of haar toevlucht nemen tot een vertaler (tel. 020-31 72 64). Hoe dan ook: de Veense werkweek van de St. Jozefschooljeugd mag niet zonder resultaat blijven. Het is weer eens een oproep tot hulp. De ene klacht is nog niet gestelpt, de ene penning nog niet gestort, of een volgende vergeten groep staat al weer voor de deur. In onze verwarmde huizen bereikt men zo zoetjesaan het stadium van: ...er zijn nog tien wachtenden vóór u". Maar dan geen geinponems, zoals Max Tailleur zich zou wensen. Nu dan maar een heel stel schrijfouders voor schrijf- (en steun) kinderen op Sri Lanka. Vanuit de Veen, of omstreken. de' op zal bip 'ffffilDOETER NOG NUTTIG pPtfRKMEEOOK" eden I v LPO et gespi de gele !N Hij doet het de3 nostalgische over- )rt ,,Oppen' Van een "anê iring" ft verleden naar de Vrouw it er een bakker, tatholièlkman, een groen- Samerj een kaasboer én niet 7ndelaar in papier, egekonf1 en metalen aan g van iir kwam valt niets es op Ipeuren in de be- ?r uitspedenen van Fred lerd 8® om een tientallen n' wabud beroep van stal ich gistrn- te uit\\ ?n en eiser is 'lorrenboer' ge- per opf om meer praktische Intush- Zijn vader en een leer doptten ook in de handel meer pen en metalen en het i de Pm wel aardig om zijn de pla' >n hetzelfde vak te i kan rrPrdienen. ïformei moet toch wat, niet versefcegt Keiser. „Ik ben al gen. 1977 werkloos en ik lat het toch wel hoog 'Lorrenboer' Fred Keiser gaat in Zoetermeer langs de deur op zoek naar oud papier, lompen en metalen. tijd werd om veer eens wat te gaan doen, on weer aan de slag te gaan. Je kan tegen-' woordig proberen wat je wil, maar een baan vinden is zo goed als onmogelijk. Nou, om dat mijn familie ook in het lompen- en metalenvak zit, heb ik het daar maar bij ge houden." Leven kan hij er niet van, maar dat lijkt hem niet erg te deren, omdat zijn inkomen via de sociale verze keringen wordt aangevuld. Keiser gaat langs de deur met een oude blauwe volkswagen en een fraaie koperkleurige bel. De auto meldt in wat scheefgeplakte letters wat Fred komt doen: „Oud papier lompen en metalen, tel. 071- 310783". De bedoeling is dat de burger op het helse lawaai, dat de bel produceert afkomt en de oude ijskast, de aan rechten, de geisers en de lom pen en andere metalen bij Fred Keiser inlevert. Wie na de reparatie van zijn auto een paar onderdelen overhoudt, kan ook daarmee bij Fred te recht. „Met een accu kan je altijd nog wel wat doen ook al zijn ze kapot," legt Keiser uit. „Het gaat natuurlijk niet al leen om accu's maar om auto- ondelen in het algemeen." Keiser bekijkt wat hij nog kan doen met de spullen die ophaalt. Wat echt niet bruik baar is, gaat naar de reini gingsdienst. Wie mocht denken, dat Kei ser door Leiden rijdt, heeft het mis. Het werkgebied van Keiser is de Zoetermeerse wijk Meerzicht. Hij zag er geen heil in om in Leiden te beginnen. „Je hebt hier zo veel mensen, die met oude metalen en lompen hun brood verdienen. Iedereen kent De Nobel en er gaan hier zoveel mensen met een bakfiets of een auto voor de kraakwagen uit, dat er geen beginnen aan is. In Zoetermeer is dat veel minder." Keiser heeft van de gemeente Zoetermeer een tijdelijke ver gunning gekregen. Het gaat om een proef tot eind mei. Keiser gaat één maal in de drie weken op dinsdag, don derdag en vrijdag in Meer zicht langs de deur en in de flats hangen affiches, waarop te lezen valt wanneer de vod denman in de buurt .is. Voor die dagen werd gekozen om dat het op maandag en dins dag grootvuildag is. De ge meente Zoetermeer is tot de proef overgaan, om de reini- gingdienst wat te ontlasten en ook milieu-overwegingen spe len een rol. Wat door de nieuwbakken voddeman op gehaald wordt, verdwijnt niet in de allesvernietigende ovens van de gemeentereiniging en vindt misschien nog een nut tige bestemming. Dat vindt Keiser ook: „Je doet er nog nuttig werk mee ook." Wan neer de pas begonnen proef in Zoetermeer slaagt zal de ge meente van die groeikern be kijken of ook in rest van de stad weer een voddeman moet komen. De Leidenaar merkt op, dat hij wel aan een groot aantal voorschriften moet voldoen. „Ik mag niet schreeuwen, ik moet met mijn bel op zijn minst vijftig meter bij een school vandaan blijven en voor een kerk geldt ook zoiets, ik mag maar van acht uur 's morgens tot vijf uur 's middags langs de deur gaan. Er staat in de vergunning een hele waslijst over wat ik mag en moet." Een ouderwetse voddenman ging met paard en wagen door de straat en uit commer ciële motieven ziet Keiser daar wel wat in. „Je trekt na tuurlijk veel meer aandacht dan met een auto, maar ja, het kost wel handen vol geld. Je moet een paard kopen, je moet een stal hebben en een stuk grond voor dat beest en ik zou natuurlijk oók naar Zoetermeer moeten verhui zen. Eerst maar eens afwach ten of het me zo bevalt en of de gemeente Zoetermeer over me tevreden is." LEIDEN De Leidse universiteit moet ook de komende jaren flink be zuinigen. Op de lange ter mijn, tot 1986, moet met de som van 9,2 miljoen gulden worden gekort. Hiervoor moet dit jaar een basis worden gelegd en 1982 is daarom als „over bruggingsjaar" benoemd. De komende maanden staan net als vorig jaar in het teken van vacatures top en uitstel van betalin gen om toch ook op korte termijn te kunnen bezui nigen. Onderwijsminister Van Kemenade heeft de Leidse universiteit immers eind vorig jaar laten we ten een extra bezuiniging te verwachten van 2,8 miljoen gulden. De kortingen op langere ter mijn moeten worden bereikt via drastischer maatregelen. De diensten en faculteiten zul len taken moeten inkrimpen, en minder mensen zullen voor dezelfde hoeveelheid werk zaamheden komen te staan. In de universiteitsraad die gister avond over de te verwachten bezuinigingen vergaderde zei college van bestuurslid Sicking blij te zijn met de medewer king van de faculteiten in deze kwestie. „Ook faculteiten der sociale wetenschappen en let teren zijn nu gelukkig bereid de werkelijkheid van de kor tingen onder ogen te zien", al dus de heer Sicking. De uni versiteitsraad zal de zogeheten meerjarenafspraken volgende week maandagavond vaststel len. Amnesty International De universiteitsraad stemde gisteravond in met het voor stel een advertentie van Am nesty International te onderte kenen. De advertentie ver schijnt half januari in de dag bladen in binnen- en buiten land en is gericht tegen het steeds groter wordende aantal verdwijningen van mensen. De actie is gestart naar aanlei ding van het feit dat de werk groep „verdwijningen" van de Verenigde Naties in 1980 12.000 klachten over vermis sing van personen uit 15 lan den ontving. Aan allerlei be langenorganisaties is mede werking gevraagd voor de me dewerking aan de solidariteits verklaring. Het ondertekenen van de advertentie werd door de meerderheid van de raads leden ondersteund. De uit stu denten bestaande fractie CGL onthield zich van stemming. ADVERTENTIE bij GRANDORAMA is hoge kwaliteit altijd gekoppeld aan lage prijs Rechtstreeks door fabrikant geleverd. Kwaliteitskeukens tegen zeer lage prijzen, zelfs vanaf 1595,— inclusief apparatuur, in onze showroom. Hier nu afgebeeld:

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5