Ontmoeting Jaruzelski Glemp levert weinig op LEIDER YAN RODE BRIGADES GEPAKT VS hebben onvoldoende etrainde manschappen Haig versterkt positie na ontslag Allen Regering VS steunt racistische scholen Yan Mierlo bezorgd over verscherping militaire spanning in Zuid-Libanon CE Kolonel Khadaffi is revolutionaire droom PA# ITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 11 JANUARI 1982 PAGINA 7 trainen militairen El Salvador BHINGTÓN Zestig solda- L,it El Salvador zijn zaterdag L VS aangekomen voor een taire training van vier maan- Zij zijn de eerste van een e groep Salvadorianen, die in VS een militaire opleiding »en in het kader van de Ame- pnse hulp aan de junta van Salvador. Over vier weken tan er nog eens duizend Sal- brianen. de Pope-luchtmachtbasis in Verenigde Staten zijn zater- gvond 60 militairen gearri- -d uit San Salvador. Deze begin hun Amerikaanse op- ng in het onderdrukken van volksverzet in El Salvador. WEINBERGER VRAAGT FRANKRIJK: Geen wapenleverantie aan Nicaragua WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, heeft zaterdag de wens uitge sproken dat Frankrijk afziet van het besluit wapens te leveren aan Nicaragua. In een interview zei hij dat deze wens „zeer duidelijk en zeer expliciet" aan de Franse regering is overgebracht. Weinberger had vorige week een ontmoeting met zijn Franse collega Hernu, die na afloop van dit 'on derhoud gezegd heeft dat Frankrijk militaire hulp aan Nicaragua zal gaan leveren. Weinberger her haalde zaterdag dat Nicaragua wapens uit Cuba en de Sovjet-Unie levert aan het verzet in El Salvador. Weinberger zei zaterdag verder dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, JHaig, vandaag met zijn Franse ambtgenoot Cheysson zal praten over de voorgenomen wapenleverantie aan Nicaragua. Haig is in Brussel, waar hij de NAVO-ministervergadering over Polen bijwoont. WASHINGTON In de Verenigde Staten is grote beroering ontstaan na het besluit van het ministerie van financiën om scholen waar openlijk zwarten worden gediscrimineerd vrijstel ling van belasting te geven. Elf jaar geleden werd een eind, gemaakt aan de gebruikelijke ontheffing van belastingbetaling voor een honderdtaVinstellin- gen, die zich aan racisme schuldig maakten. Het nu genomen besluit, waarmee het Witte Huis akkoord is gegaan, betekent het einde van die politiek. De twee scholen waar het om gaat zijn de Bob Jones universiteit in Greenville in Noord-Carolina en de christelijke school van Goldsboro in Zuid-Carolina. De eerste weigert huwelijken tus sen mensen van verschillende rassen te accepteren, de tweede laat gewoon geen zwarte leerlingen toe. Organisaties voor burgerrechten en Democratische senatoren hebben het besluit inmiddels als „misdadig en obsceen" veroor deeld en tegenacties aangekondigd. De Democratische senator Moynihan noemde de maatregel „immoreel en illegaal". Schmidt kan het roken niet laten BONN Bondskanseliei Helmut Schmidt is weer gaan roken, ondanks het feit dat hij onlangs een pace-makei kreeg en zijn artsen hem hel roken zeer dringend hebben ontraden. Tijdens zijn bezoek aan president Reagan kon de bondskanselier niet nalaten een sigaret op te steken, met als gevolg dat hij nu tussen de zes en de tien menthol-si- garetten per dag rookt De artsen van Schmidthebben de moed nog niet opgegeven en gaan opnieuw proberen hem van de sigaretten af te brengen. aus a -W|, Droordeelt jhending sweten 'ICAANSTAD In de rpste bewoordingen die hij de staat van beleg in Po- heeft geuit, heeft paus Jo- Paulus II zondag over chending van de mensen ten in zijn geboorteland gd dat de onderdrukking het geweten van de mens jkere zin erger is dan hem ermoorden. De paus wees dat Poolse burgers onder edreiging hun baan te ver- n worden gedwongen verklaring te onderteke- die niet met hun geweten overtuiging overeenstemt. verder dan het licha- k doden van de mens. In erband citeerde hij Chris- Vreest hem niet, die het am doodt". Het respecte- /an de gewetensvrijheid is jns het hoofd van de ka- eke kerk een van de fun- entele rechten van de in internationale ragen en door vrijwel alle ldorganisaties wordt er- verhef mijn stem tot God, n met alle mensen van wil, opdat het geweten mijn Poolse medeburgers wordt verstikt", aldus de op het Sint Pietersplein, hij tot driemaal toe werd rbroken voor applaus een menigte van naar :ting 30.000 bezoekers, lit - kringen in het Vati- wijst men erop dat de die altijd heeft aange- jen op gematigdheid in oop daarmee bloedvergie- voorkomen, klaarblijke- iteeds ongeduldiger wordt late de staat van beleg tduurt. htse terreur Guatemala: doden ATEMALA-STAD In noorden van de Midden- rikaanse staat Guatemala gisteren de lijken gevon- van 38 boeren, dïe afgelo- vrijdag werden ontvoerd, is-door de Guatemalaanse tie bekend gemaakt, gens de politie zijn de boe- gemarteld en vervolgens dgeschoten. Rechtse doods- iders, die veelal optreden amenwerking met de rege- in Guatemala, zijn het af- ipen zeer actief geworden ebben al vele duizenden htoffers gemaakt. WARSCHAU, WENEN De Poolse leider generaal Jaruzelski heeft zaterdag een ontmoeting gehad met de Poolse primaat, aarts bisschop Jozef Glemp. Over de bijeenkomst werd niets meegedeeld. De ont moeting wordt gezien als de belangrijkste sinds Ja ruzelski, Glemp en de nu vastgehouden leider van Solidariteit, Lech Walesa, overeen kwamen een front van nationale een heid op te zetten. Geen van de bestuurders van de nu verboden vakorganisa tie Solidariteit heeft ech ter, zo meldde het dag blad The Times, toegege ven aan de druk van de militaire leiding in War schau om overleg te ple gen. Bestuurders van Soli dariteit die nog op vrije voeten zijn, hebben het uitdrukkelijk consigne niet aan besprekingen met het bewind te beginnen. Vorige week meldde ra- dio-Warschau dat er over leg gaande was met verte genwoordigers van Solida riteit. Welingelichte kringen in War schau zeiden dat generaal Ja- ruzelski en mgr. Glemp weinig vorderingen hadden gemaakt na de eisen van de kerk voor onmiddellijk herstel van de burgerrechten en«de opheffing van de staat van beleg. Niets wijst er op dat er tussen beiden echt is onderhandeld. Eerder' was reeds duidelijk geworden dat de primaat in afwezigheid van vakbondsleider Walesa geen onderhandelingen wen ste te voeren. Het ziet er niet naar uit dat hij die voorwaar de heeft opgegeven. De Poolse minister van bui tenlandse zaken, Jozef Szyrek, was gisteren in Moskou, waar hij volgens het regeringsblad Izwestia „zal bijdragen tot ver sterking van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen beide landen. Het was de tweede maal dat er sinds 13 december ministerieel contact met de Sovjet-Unie. Intussen groeit het aantal op roepen tot een grondige zuive ring van de sterk verdeelde communistische partij. De ver vanging dit weekeinde van twee belangrijke functionaris sen, een 'liberale' voorman en een van de harde lijn was een aanwijzing van het ru- moer binnen de partij. De vervanging van de partijse cretaris van Gdansk, Tadeusz Fisbach, en die van Katowice, Andrzej Zabinski, kwam niet onverwachts. Die gebieden waren het toneel van de groot ste onrust na de staat van be leg. Hun vervangers zijn bei den orthodoxe communisten en economen. In de Poolse kranten werd toegegeven dat veel communisten na de staat van beleg hun lidmaatschap van de partij hebben opgezegd. Uit illegale berichten die dit weekeide het Westen bereik ten valt op te maken dat het sabotagedaden tegen het be wind onverminderd doorgaan. Mikpunten zijn vooral brug gen en spporlijnen. Radió Warschau heeft gemeld dat se dert 13 december processen zijn aangespannen tegen 565 mensen die de nieuwe koers in de weg staan. BEIROET De Nederlandse minister van defensie, Van Mierlo, heeft gezegd „bezorgd te zijn over de verscherping van de militaire spanning in Zuid-Libanon". Hij deed deze uitspraak gisteren voor de Ne derlandse radio in Beiroet na een bezoek aan de Nederland se Unifil-posten in het zuiden van Libanon. Hoewel minister Van Mierlo Israël niet net name heeft genoemd, ligt het voor de hand dat hij bezorgd is over het Israëlische optreden in de door majoor Haddad ge controleerde enclave in het zuiden van Libanon. Het Is raëlische leger verkeert al en kele weken in hoge staat van paraatheid. Een woordvoerder van ministerie van defensie wilde vanochtend deze conclu sie nog niet trekken en zei dat eerst maar eens gewacht moest worden hoe Israël zou reage ren op de uitspraak van Van Mierlo. Sinds Israël vorige maand de Golanhoogte heeft gean nexeerd, is het Israëlische le ger in toenemende mate gaan oefenen in het zuidelijke ge deelte van Libanon, dat gecon troleerd wordt door majoor Haddad. Verder valt op dat het bestand in Zuid-Libanon, dat in juli vorig door Israël en de PLO werd gesloten, vrij nauwkeurig wordt nageleefd. De Palestijnse Bevrijdingsor- ganisatie houdt zich bijzonder rustig. Dit heeft de comman dant van het Nederlandse Unifilbataljon, overste Van Tol, laten weten. Volgens Van Tol is het duide lijk dat de paraatheid van het Israëlische leger, dat tegen de grens van Libanon aan ligt, is verhoogd. Hij acht de Israëli sche oefeningen in de enclave van majoor Haddad niet zon der risico's voor de daar gele gerde Nederlandse Unifil-pos ten. Commandant Van Tol heeft niet zover willen gaan door te beweren, dat Israël een militaire actie in Zuid-Libanon aan het voor bereiden is. Waarschijnlijk om de spannin gen niet op te voeren, heeft hij zelfs zijn opmerkingen aan het adres van Israël willen af zwakken. Van Tol zei name lijk dat het wel „duidelijk 'is dat de (Israëlische-red.) oefe ningen zo professioneel wor den geleid, dat dat risico wel weer meevalt. Toch horen de Nederlandse Unifillers op die posten bij dergelijke oefenin gen soms de kogels om de oren vliegen". Bomaanslagen in Parijs PARIJS In Parijs zijn bom aanslagen gepleegd bij drie be drijven, die handel drijven met Oost-Europa. Volgens de politie werd aanzienlijke scha de aangericht. Een organisatie die zich de „Groep-Bakoenin Gdansk-Pa- rijs" noemt, liet weten de ac ties te hebben uitgevoerd uit protest tégen de „arrestaties, processen en het vermoorden van arbeiders in Polen". Voorcensuur opgeheven WARSCHAU De vooreen- suur voor buitenlandse cores- pondenten in Warschau is dit weekeinde afgeschaft. Journa listen zijn echter gewaar schuwd dat zij de gevolgen moeten dragen voor overtre ding van de noodmaatregelen. Het telefoonverkeer tussen Warschau en het buitenland is hersteld. Gesprekken kunnen echter worden afgeluisterd. Elders in het land zijn verbin dingen met het buitenland nog niet of nauwelijks mogelijk. Ook interlokale gesprekken vanuit Warschau zijn nog niet 'mogelijk, zodat het erg moei lijk is te achterhalen wat er el ders in Polen gebeurt. ADVERTENTIE bijlage bij uw krant met informatie over: Films, Muziek. Theater, Recreatie, Exposities en een complete agenda Een deel van het gevonden wapentuig, waaronder een bazooka en raketwerpers (Van onze correspondent Cees Manders) ROME „Niet schieten", smeekte Giovanni Senzani, Italië's meest gezochte terro rist, toen de politie hem zater dagochtend in Rome van zijn bed lichtte. Er werd niet ge schoten, en zo kwam Senzani er beter van af dan de meeste van zijn slachtoffers, die de ac tiviteiten van de Rode Briga des niet hebben overleefd. Na een klopjacht van een jaar verdwijnt deze terroristenlei der achter slot en grendel, en in kringen van het gezag is dan ook een enorme zucht van verlichting geslaakt. De Italiaanse politie laat heel weinig los over haar meester zet, zodat niet zeker is hoe men Senzani op het spoor is gekomen, en of zijn arrestatie nu ook zal leiden tot de bevrij ding van de NAVO-generaal Dozier die zich nu al meer dan drie weken in handen van de Rode Brigades bevindt. Maar volgens de pamfletten die de laatste weken in toiletten en prullebakken zijn gevonden, heeft zich binnen het kamp van de Rode Brigades een scheiding der geesten voltrok ken; Dozier zou in handen zijn van de militaristische vleugel, terwijl Senzani juis leider was van de meer ideologisch geo riënteerde terroristen. Tegelijk met Senzani werden De leider van de Rode Bri gades, de 42-jarige Gio vanni Senzani. nog negen terroristen gepakt, twee in zijn gezelschap en ze ven elders in Rome. Allen noemen zich politieke gevan genen en hebben er verder het zwijgen toe gedaan. Wijzer is de politie geworden van de vracht documenten die bij de terroristen is aangetroffen. Nauwkeurig uitgewerkte plan nen voor ontvoeringen en aan slagen, bijzonderheden over nieuwe slachtoffers en derge lijke. De hoeveelheid wapens waarover de terroristen bij hun arrestatie beschikten, wordt verbijsterend genoemd. Uiterst modern Russisch en Frans luchtdoelgeschut, anti- -tankgranaten en bazooka's, volstonden om het apparte mentengebouw waarin de ter roristen werden gevonden in een puinhoop te veranderen. Senzani heeft de onderzoekers van het Italiaanse terrorisme altijd het meest geintrigeerd. Als professor doctor Senzani maakte hij enkele jaren gele den nog furore in de weten schap van de criminologie, de misdaadkunde, voordat hij overstapte naar de misdaad zelf. Men gaat ervan uit dat hij het brein was achter de moord op drie bekende criminologen, achter de ontvoeringen van D'Urso, Cirillo en de jonge Peci, terwijl hij ook al bij de ontvoering van Moro betrok ken moet zijn geweest. Senza ni beraamde de plannen, gaf zijn mede-terroristen de nood zakelijke ideologische motiva tie, en deed zelf alleen maar mee aan de verhoren van de gevangenen. Laatste uitvoe ring die Senzani voorbereidde was die van FIAT-directeur Romiti, die afgelopen week in het centrum van Rome had moeten plaats hebben. Maar deze ontvoering mislukte om dat enige bende-leden zich lie ten pakken door de politie. Waarschijnlijk via een van deze bende-leden is de politie achter het adres van Senzani gekomen. J(Van onze orrèspondent Dick Toet) SHINGTON Volgens eraal Rogers, de in Brussel tiende Amerikaanse com as idant van de NAVO, is het yj trst pijnlijk, dat zijn land de 'opese bondgenoten maar ^ft verwijten dat ze te wei- doen op defensiegebied, vijl de VS zelf over onvol- nde getrainde manschap en» beschikken. Als in Europa y oorlog zou uitbreken, al- 5^ generaal Rogers, is het on- de huidige omstandighe- i onmogelijk op tijd vol- nde versterkingen te krij- Ook als de VS onmiddel lijk de dienstplicht zouden in- Generaal Rogers deed zijn op vallend heftige aanval op de Amerikaanse defensiepolitiek eind vorig jaar tijdens een be sloten hoorzitting in de Ameri kaanse Senaat. Delen van deze vertrouwelijke zitting zijn af gelopen week door de defen sie-commissie van de Senaat o- penbaar gemaakt. Generaal Rogers meent, dat het Amerikaanse leger de mankracht mist om een oorlog lang genoeg vol te houden. Zelfs met de door president Carter ingestelde registratie van potentiële dienstplichti gen, zullen de VS op alle ter reinen manschappen te kort komen, aldus de NAVO-com- mandant. Volgens hem is het probleem al jaren bekend, maar is het tot nu toe slechts behandeld met pleisters; Di verse regeringsleiders van be vriende haties hebben hem voorgehouden, dat ze niet in de ernst van de Amerikaanse defensie inspanningen gelo ven, zolang er geen dienst plicht is. „Ik moet een weer woord daarop altijd schuldig blijven", aldus generaal Ro gers. -HANA: werd op oudejaarsdag afgezet door luchtmacht-officier Raw- lings en zou zich nu onder huisarrest bevinden. Rawlings heeft na zijn eerste staatsgreep in 1979 tweemaal een bezoek gebracht aan Libië en heeft via de Ghanese pers ver klaard, dat de Libische leider Khadaffi een „revolutionaire droom" is. Officieel zijn grenzen van Ghana afgelopen vrijdag weer opengesteld, maar luchtreizi gers meldden zaterdag dat het nog niet mogelijk was te lan den op de luchthaven bij de Ghanese hoofdstad Accra. De douane van het oostelijke buurland Togo liet weten, dat Ghanese grenswachten de meeste mensen niet toelieten. Ook moeten buitenlandse di plomaten, die in Accra zijn geaccrediteerd, voortaan ver lof van het Ghanese ministerie van buitenlandse zaken vra gen wannéér zij het land wil len verlaten. EUROPA-KENNERS BEHEERSEN STATE DEPARTMENT WASHINGTON De jongste wisselingen in de top van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken (State De partment) hebben volgens waarnemers in Washing ton een ding zeer duide lijk gemaakt: minister Alexander Haig heeft het heft van de Amerikaanse buitenlandse politiek weer stevig in handen. Haig, oud-NAVO-com- mandant in Europa en chef van de staf van het Witte Huis in de laatste Nixon-dagen, lijkt zich krachtig te hebben her steld van een slechte start in de regering-Reagan. Haigs benoeming stuitte begin vorig jaar al meteen op flink verzet uit de ultra-conservatie ve hoek van de Republikeinse partij. Door zijn zogenoemde „El Salvador-complex" verloor hij de steun van de meer ge matigde leden vand e partij. Zijn merkwaardige optreden na de moordaanslag op Reagan in april Haig bestormde toen min of meer het Witte Huis met de mededeling dat hij de leiding van de natie nu stevig in de hand had maakte hem het onderwerp van bittere spot. Er 'werd niet langer meer gesproken over de vraag of Haig zou worden ontslagen, maar Gered Haig lijkt in feite te zijn gered door de man, die hem op het dak was geschoven als waak hond voor al te vreemde bok- kesprongen: William Clark, Reagans persoonlijke adviseur toen hij gouverneur van Cali- fornië was en later door Rea gan benoemd als lid van het hoogste gerechtshof in die staat. Clark wist weliswaar pijnlijk weinig van buiten landse politiek, maar hij wist wel precies wat zijn vriend, de president, al dan niet wense lijk achtte. Clark bleek niet al leen een snelle leerling, maar ontwikkelde' ook tot ieders verrassing een uitstekende -re latie met Haig. Nadat Richard Allen, de natio nale veiligheidsadviseur, in ongenade was gevallen, werd Clark rijp bevonden deze be langrijke post te gaan bekle den. Voor Haig werd geen nieuwe „waakhond" nodig geacht. De nieuwe tweede man op het State Department werd Walter Stoessel, een car rièrediplomaat, tot dan de der- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig heeft zijn positie binnen de Amerikaanse regering de afgelopen dagen aar dig weten te versterken. Op de foto praat Haig (links) kort voor zijn vertrek naar Israël en Egypte met de Israëlische ambassa deur in de VS, Ephraim Evron. ,de man van het departement. Stoessel wordt weer opgevolgd door Lawrence Eagleburger, die hoofd was van de Europese afdeling van het State Depart ment. In Eagleburgers opvol ging is nog niet voorzien, maar dat wordt mogelijk Rozanne Ridgeway, een diplomate uit de staf van Haig. Stoessel, Ea gleburger en Ridgeway heb ben een aantal opvallende din gen gemeen: ze zijn afkomstig uit de buitenlandse dienst en dus niet uit de Reagan-clan en alle drie worden ze beschouwd als Europa-kenners. Teken De benoeming van carrièredi. plomaten op deze posten is niet van betekenis ontbloot. Nooit eerder in de huidige po litieke structuur van het State Department waren zowel de tweede als derde man uit deze kring afkomstig. De Europese ervaring van de drie (Stoessel was ambassadeur in Warschau, Moskou en Bonn, Eagleburger in Belgrado en Ridgeway in Helsinki) is een duidelijk te ken van een hernieuwde belangstelling van de regerin g-Reagan voor goede betrek kingen met West-Europa, als ook voor een beter begrip van de verhoudingen tussen Oost en West-Europa. Zowel Stoessel. als Eagleburger speelden een belangrijke rol in de Amerikaanse reactie op de gebeurtenissen in Polen. Rea gan is volgens insiders buiten gewoon ingenomen met de manier, waarop Haig en zijn beide topmedewerkers hem hebben geloodst door een van de moeilijkste problemeft op het gebied van de buitenlandse politiek: een afweging tussen de binnenlandse roep om strafmaatregelen tegen de re gimes in Moskou en Warschau en de noodzaak om het Wes terse bondgenootschap zo hecht mogelijk te houden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7