llSil aarorde Hutspotten dierenhulpdienst oor oor oudste ban van Leiden Police bewijst zich als Leidenaar heeft karig inkomen Aanvaring op de Rijn Leidse Jazzweek opengeroffeld De traditionele AVRO "^meester Goekoop en de heer Geerlings. MAANDAG 11 JANUARI 1982 PAGINA 3 Bruine rat (1) De reinigingsdienst van de gemeente gaat de ratten te lijf. Deze maand voert men een campagne ter bestrijding van de bruine rat. Dit beestje vertoeft graag in de buurt van water en probeert 's winters binnenshuis te komen en leeft vaak onder vloeren. De bruine rat heeft een spitse snuit, is stevig gebouwd, heeft goed zichtbare ogen en een lange, dikke, vrij kale staart. Zijn lichaamslengte is tussen de 21 en 28 centimeter. Het is een alleseter, waardoor hij erg schadelijk is voor de gezondheid. Door de voedselschaarste, vooral in de winter, gaan de ratten op zqek naar voedsel. Opengescheurde vuilniszakken met voedselresten zijn mooie trekpleisters voor deze beestjes. Ook is het van be lang, dat men goed let op opgeslagen voorraden. De bruine rat knaagt zich daar graag een weg door. Ze bevuilen dan de voorraden met hun urine, waardoor voedselvergiftiging, Ziekte van Weil en andere ziekten ontstaan. Bruine rat (2) Ratten kpnnen in hüis komen via een defecte riole ring, maar ook kunnen zij in buitengevels of te brede spouw-ontluchtingssleuven in een woning of bedriji binnenkomen. Een veptilatierooster met een maximale maaswijdte van 0,5 cm kan dan veel ongemak voorko men. Ook het voederen van vogels en eenden kunnen ratten aantrekken als het voedsel blijft liggen. Het is daarom beter om vroeg in de ochtend deze diertjes te voederen. Tegen de avond, als de ratten uit hun holen tevoorschijn komen, is het voedsel dan wel door de vo gels en eenden verorberd. Ook kunnen ratten geweerd worden als ervoor gezorgd wordt, dat zij geen schuil plaatsen kunnen vinden. Het is daarom belangrijk dat rommelhoeken opgeruimd worden. Vragen over de bruine rat kunnen bij de reinigingsdienst gesteld wor den aan mensen die alles afweten van dit diertje, tel. 071-212111. Ook liggen er gratis folders en posters over de bestrijding van ratten. 'Indianen De tentoonstelling 'Indianen van Mexico; Azteken in 't verleden, Nahua's van heden', die in het Rijksmuseum voor Volkenkunde was gepland tot 4 januari, is verlengd tot 3 oktober 1982. Kinderfilm De kinderfilm 'De onvoorstelbare tocht' wordt woens dag 13 januari om half drie vertoond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. De film vertelt over de belevenissen van twee honden en een poes die een reis van 350 kilometer naar huis maken. De film is ge schikt voor kinderen vanaf zes jaar. De toegapgsprijs bedraagt drie gulden, een bekertje ranja is ingebrepen. Pianoconcert De jonge Amerikaanse pianist Joseph Smith concerteert woensdag 13 januari in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Het concert begipt om kwart over acht. Joseph Smith is een veelgevraagd pianist. Zijn concerten in de Verenigde Staten en vooral in New York oogstten veel be wondering, waarbij met name zijn bedachtzaamheid en groot invoelingsvermogen worden geroemd. Hij speelt in Leiden werken van Clemen ti, Brahms, Debussy en Gott- schalk. De toegangskaarten kosten f'4,50 en f4. e daiT| coi an fa| i's. Ei regit aa is.)EN De oudste op "van Leiden, Albert [lings vierde afgelo- baterdag zijn 104de weIiardag. Dat was aan- genoeg voor bur- mr- C.H. Goe man 1 om hem met een naaipk te vereren in het ve*%denoord Lorent- «ÜIfÜaan de Lorentzhof 1 t zijiPden- ^et was de pe achtereenvolgen- feer dat de burge- jter de heer Geer- Jt bezocht. Vorig jaar Hij J de Leidse burger- al ouf ook al oog in oog metde Leidse Methusa- »ben. die toen zijn 103de r kfrdag vierde en ,n fjjnee al Leidens oud- pks deze ontmoeting T| oude bekenden was de burgemeester toch vergeten de juiste maat sigaren voor de heer Geerlings mee te brpngen. De 104-jarige is een liefhebber van kleine sigaar tjes en Goekoop kwam op de proppen met een doos forse bolknakken. Na de toezeg ging dat de doos zal worden omgeruild was dat probleem ook weer uit de wereld. De heer Geerlings werd ruim een eeuw geleden geboren in het Groningse Oldenhoven. Op 2-jarige leeftijd verkaste hij echter al naar Leiden, waar hij lange tijd aan de Langegracht heeft gewoond. De oudste Leidenaar werd reeds op de leeftijd van 13 jaar hovenier in de Hortus Botanicus, een beroep dat hij verder in de rest van zijn ar- beidszame leven heeft uitge oefend. De heer"* Geerlings is weduwnaar. Zijn vrouw overleed in 1959 op 77-jarige leeftijd. Hij was al 97 jaar oud toen hij zich noodgedwongen moest laten opnemen in het bejaardenhuis, waar hij erg veel waardering kan opbren gen voor het eten, maar dat hij toch als een 'gouden kooi' beschouwd. Leidens oudste is nog redelijk goed gezond. Zijn ogen zijn nog altijd goed, hij kijkt televisie en leest nauwkeurig de krant. Wel is hij de laatste jaren een beetje doof geworden en ook het lo pen gaat hem niet meer zo: goed af. Ondanks dat pro beert hij nog altijd zoveel mogelijk zelf te doen. Sigaren rookt hij als vanaf zijn veer tiende jaar en ook een borrel tje gaat er elke dag nog pri ma in. De heer Geerlings heeft 5 kinderen, 12 klein kinderen en 15 achterklein kinderen. Een aantal van hen was zaterdag aanwezig. In de recreatiezaal van Lo rentzhof werd zaterdagmor gen feest gevierd door de be woners ter gelegenheid van de verjaardag. LEIDEN Er zijn maar weinig popconcerten voor de geest te halen waar met zoveel spanning naar toe is geleefd als dat van de Police, afgelopen zater dag in de Leidse Groe- noordhallen. Vorige week kwam dé geruchten stroom goed op gang. Zanger/bassist Sting zou niet kunnen optreden in verband met een verwonding aan zijn pols en gitarist Andy Summers was ziek. Het bleek gelukkig allemaal nogal mee te vallen. Om kwart over negen stapte het trio monter op het podium om in nauwelijks, anderhalf uur tijd te bewijzen dat ze het topzware predikaat „super: groep" zonder meer verdié nen. Maar voor het zover was, wer den de naar schatting elfdui zend Police-fans getrak teerd op een boeiend voorpro gramma: de Go Go's uit Los Angeles. Een opvallende nieu we groep die bestaat uit alleen maar vrouwen, vijf in getal. Enkele maanden geleden de buteerden zij met de elpee The Beauty And The Beat. Het is nauwelijks een verrassing te noemen dat de frisse pop van de Go Go's er bij het Police- publiek in ging als koek. Hoe wel de nadruk lag op de pitti ge rockers, waren het uitgere kend ballads als Automatic en Fading Fast die voor de hoog tepunten zorgden; Als blijk van waardering voor de „op warmers" van de Police, werd hier en daar zelfs een, van oud en nieuw overgehouden, ster- re-regen aangestoken. In hun korte set zagen de Go Go's kans het sceptischè manvolk, een uitzondering daargelaten, voor zich te winnen. Rond kwart over negen was het de beurt aan Stewart Co- peland, Andy Summers en na tuurlijk Sting, die met aan hysterie grenzend enthousias me werden ontvangen. Messa ge In A Bottle, een van hun allergrootste successen, fun geerde als openingszet, ge volgd door Every; Little Thing She Does (Is Magic). Ze wer den door het uitzinnige pu bliek van de eerste tot en met de laatste regel meegebruld. Nieuw was de uit drie mart be staande blazerssectie, die het reggae-geluid van de Police op een heel indringende manier aanvult. Beste voorbeelden daarvan waren zaterdagavond Demolition Man en vooral One World (Not Three). Net als anderhalf jaar geleden in de Rotterdamse Ahoyhal werden So Lonely, het sfeer volle Shadows In The Rain en Roxanne weer breed uitge sponnen. Het publiek reageer de daarbij weer willig op het Ijoohoo-ijoohoo gezang van Sting. De filmvertoning tijdens Invisible Sun en de smaakvol le lichtshow zorgden ervoor dat het visuele aspect niet werd verwaarloosd. Het welkome' voorprogramma en het vakmanschap van het Police-trio zijn volci»ende re den om 9 januari in de anna len op te nemen als een vroeg hoogtepunt in popjaar 1982. Sting, Copeland en Summér van de Police zijn in record- tempo uitgegroeid tot entertai ners van wereldformaat. Hun immense populariteit over de hele wereld hebben zij waar schijnlijk te danken aan het feit dat ze de perfecte synthese hebben gevonden tussen Reg gae en Rock. En daarmee is de Police net zo belangrijk ge worden als de Rolling Stones die in het begin van de jaren zestig niet zonder succes eer brug sloegen tussen Rock er Rhythm Blues. NICO MOKVELE PAO- LEIDSE COURANT 1 Dieven heb- nacht van za- 30r dovep zondag inge- 'enden in een sexshop Langemarkt. (werd voor 2500 ian Nederlands gemaakt en nog ID.R: ,1® °veelheid buiten- Cpauii iid' De inbrekers 19.25 ijen zich toegang 59 Proyinkel door het Vunderba^en van een af- }l9?oS|°nj raam aan de 3 Leben 1* van, het win" 19.4{ De koopwaar 2O.O0iangeroerd. LEIDEN Een olietan ker van 160 ton heeft za terdagmorgen een woon ark geramd die nabij de Rijnzichtburg in de Rijn lag afgemeerd. De tan ker, de Onderneming III, kwam uit de richting Katwijk en kon niet tij dig voor de spoorbrug tot stilstand komen. De ste vige wind zou daarvan de oorzaak zijn. De scha de aan de boten is nog onbekend. LEIDEN/REGIO De Leidenaar heeft ten opzichte van de bewoners van de hem omringende gemeenten heel wat minder te besteden. Het blijkt, dat de Leidenaar ongeveer 10.000 gulden minder per jaar verdient dan de mensen in de randge meenten. In Leiden zijn de inkomensver schillen ook minder groot dan in Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Het meest wordt in de gemeente Oegstgeest verdiend en ook de inkomensongelijkheid is hier het grootst. Het laagste gemiddelde totaalinkomen wordt in Leiden verdiend, maar in Zoe terwoude heeft men per persoon minder te besteden. Leiden heeft op de lijst van 30 grote gemeenten in ons land een 21ste plaats, waar het de inkomenshoogte per inkomenstrekker betreft. Een en ander blijkt uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek met de titel „De inkomensverdeling 1976". De gegevens in het onderzoek hebben be trekking op alle Nederlanders, die gedu rende 1976 een inkomen genoten. De gege vens zijn afkomstig uit de administratie van de inkomensbelasting en wat steek- proefgewijze genomen loonbelastingkaar- ten. Groepen die niet in het onderzoek werden betrokken, bestaan uit degenen met een AOW-uitkering en de tijdelijk werkenden. Echtparen, die ieder een ei gen inkomen hebben, werden als éèn in komenstrekker beschouwd. In 1976 telde de gemeente Leiden 48.973 inkomenstrekkers, dat is 48,6 procent van het totaal aantal inwoners. In 1974 was het aantal inkomenstrekkers 49 procent. In 1976 verdubbelde het aantal personen met een inkomen van 30.000 gulden of meer ten opzichte van 1974. Het gemid deld inkomen per inkomenstrekker was in 1976, 23.670 gulden. Per inwoner was het gemiddeld inkomen 11.511 gulden. In totaal werd in 1976 aan loonbelasting en inkomstenbelasting 215.334.000 gulden in gehouden, hetgeen 18,6 procent van het to tale inkomen was. BURGEMEESTER GOEKOOP ERELID Mevrouw Raaijmaackers en Prins Marco. ^J^Jereniging De Hutspotten is dit keer gegaan .45 Jour? Leidse Dierenhulpdienst. Het echtpaar Raay- trs' dat achtei* de hulpdienst staat, heeft de me- proggekregen voor de opzet van de dierenhulpdienst, tien jaar bestaat en zich heeft ontwikkeld van jerk tot een professionele dienst, gesponsord inateurs. Prins Marco reikte de medaille afgelo- i19i9555 rerdagavond tijdens het Nieuwjaarsbal dat insi.: diphouden in het Antonius Clubhuis, de residentie in weerbftspotten. Glv Raaymaackers nam de medaille daar in ontvangst, in was helaas door ziekte verhinderd. Tevens werd al burgemeester Goekoop geïnstalleerd als erelid van potten, hetgeen eveneens tot uitdrukking wordt ge- de uitreiking van een onderscheiding. Het erelid- is een exclusieve eer. die tot nu toe verder alleen '-burgemeester Vis, die zaterdagavond ook aanwezig beurt is gevallen. Burgemeester Goekoop legde ver ben de jaarorde en zijn onderscheiding: het feit dat j jaar, na een confrontatie met een NZH-bus op de 1,2 ^rug als een 'hondsvod' van straat moest worden ge- waren nog meer officiële activiteiten op het Nieuw- der De bij de carnavalsreceptie behorende champagne |0r de de Raad van Elf en echtgenotes volgens een ceremóniè rondgedeeld. Ook de intocht van de 0-11.25 F Raad van Elf, de Hofschenker en consorten ging serie. 1)met ceremonieel vertoon, in de vorm van de 'dans 18 oo s?tste 8edeelte van het bal stond echter in het teken 'carnavaleske vermaak. Een welkom intermezzo Was eden van twirling-girl Vera Werter, een voormalige lie nu in België woont en Europese vermaardheid ge rm a tief F wat betreft de twirlingsport. De dansorkesten Ma- 17.3ojen de Melody Mixers zorgden voor de muzikale om- van het dansgebeuren. Jvolgende activiteit van de Hutspotten is het boeren- 13 januari. middeleeuwse Waaggebouw in een swingende jazzsocië- teit. Ook voor de inwendige mens was goed gezorgd. Het Waaggebouw is deze week het hoofdkwartier van de or ganisatie. De foto- en affi che-tentoonstelling is er de gehele week te bekijken en ook kan men aan de Aal markt terecht voor informa tie. Overigens was het Waagge bouw afgelopen weekend niet de enige plaats waar de jazzactiviteiten werden ont plooid. De Jazz week kende een stevige start met succes volle concerten in het Leids Vrijetijdscentrum, Jazzcafé The Duke en het Menken Bowlingcentrum. Vanavond worden er films van jazz- grootheden gedraaid in het Waaggebouw en treedt het trio van Karei Boehlee tus sen de films op. In The Duke speelt vanavond een blues-, groep. Morgenavond wordt' een dixielandconcours ge houden in De Waag en zijn er concerten in wederom The Duke en Scarabee. Woensdag wordt de kroegen tocht gehouden, donderdag is er een jamsession in De Waag en een optreden in The Duke, vrijdagavond zijn er ook weer concerten op deze twee plaatsen. Komen de zaterdag wordt de Jaz- zweek afgesloten met jazz overdag in het Waaggebouw en 's avonds in Sacrabee, The Duke en in de Stadsge hoorzaal, waar het Key Town Festival het hoogte punt zal vormen. LEIDEN Wethouder D. Tesselaar zette de opening van de Leidse Jazzweek afgelopen, zaterdag in het Waaggebouw naar zijn ei gen hand. Nadat een oor spronkelijk bedachte"offi- ciële openingshandeling niet kon doorgaan kreeg de Leidse bewindsman de gelegenheid om te impro viseren, een kans die hij met beide handen aan greep. Hij zette de organisatoren Ted Easton en Kees Hugens achter twee conga's (hoge trommels) op het podium en organisator Hennie Kwik nam achter de bongo's (klei ne trommels) plaats. Onder het bezielende spel van een jazzpianist kregen de heren vervolgens alle gelegenheid om wat roffels weg te geven, hetgeen na een wat aarze lend begin aardig lukte. De wethouder liet zich daarbij zelf evenmin onbetuigd en trakteerde de ongeveer 100 aanwezigen op enige conga solo's. De tweede door de Promotie commissie 'Leiden Leeft' ge organiseerde Leidse Jaz zweek was daarmee op ge paste wijze begonnen. Wet houder Tesselaar stelde in zijn toespraak de jazzweek nog altijd een fantastisch idee te vinden. 'De Jazzweek is begonnen als de verwezen lijking van een jeugddroom van Kees Hugens, maar ik denk dat hij en de anderen De organisatoren van de Leidse Jazzweek Ted Easton (tweede van links) en Kées Hugens (geheel rechts) achter de conga's en Henny Kwik achter de bongo's. Geheel links wethouder Tesselaar, die er lustig op los improviseerde. van tevoren nooit beseft kunnen hebbep hoeveel werk er eigenlijk nog aan vast zou zitten', aldus Tesse laar. Veel mensen maakten zater dag nog gebruik van de gele genheid om even bij De Waag binnen te wippen om iets van het jazzgebeuren op te snuiven. De groep WASO stond garant voor de eerste life jazzklanken van de week. De expositie van oude grammofoons, compleet met de fonograaf en de wasrollen van Edison, het alleerste be gin trok veel bekijks. Ook op de platenbeurs werden goede zaken gedaan. Jazzfoto's en affiches aan de muren, be schikbaar gesteld door Jazz On Sunday completeerden de metamorfose van het

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3