Slechts dertig mille FC Utrecht uit inhaalduei Manchester City met Ipswich Town aan de leiding Kleine oefenzegi van FC Den HaaS Ommezwaai AZ '67 ten opzichte Oranje SPORTTFMBUFME ie) B Nieuw-Zeeland laatste ploeg voor WK Fransen oneens met voorkeur FIFA voor Engeland LEIDSE COURAN'I MAANDAG 11 JANUARI 198?. PA UTRECHT FC Utrecht heeft zijn zin gekregen. Het inhaalduei met FC Groningen werd, ondanks totaal niet tot voetbal uit nodigende weersomstan digheden, afgewerkt. Het leverde yvinst in de vorm van twee wedstrijdpunten op en, wat op dit moment veel urgenter is, de kas werd voor het eerst sinds twee maanden weer eens bijgevuld. Of de club met de 30 mille netto-recette, dat het toch teleurstellende aantal toeschouwers (5.000) opbracht, erg veel geholpen is, is een andere zaak. Donderdag, als de Utrechtse gemeenteraad de verlossende woorden zal moeten spreken over het betaalde voetbal in Utrecht, is in dat opzicht veel belangrijker. Betaald voetbal spelen op een terrein onder omstandigheden zoals op de Utrechtse Vee markt het geval was. moet ei genlijk niet kunnen, maar nood breekt wet. Het is echter wel te hopen dat dergelijke voorstel lingen tot een minimum be perkt blijven, want erg verma kelijk was het niet. Het keihar de veld liet voetbal in optima forma niet toe. Slidings werden niet toegepast, omdat het te veel gevaar zou opleveren. Bal len namen onverwachte wen dingen, waardoor de geluks factor een tè grote rol ging spelen. Wat er overbleef, was een zwak aftreksel van wat een duel kan zijn, alle inspanningen van de 22 speler ten spijt. Na afloop mocht dan iedereen zeggen dat het een uiterst sportieve wedstrijd was ge weest. maar de misvatting dat zoiets dan automatisch tot aantrekkelijk voetbal moet lei den, werd weer eens onder streept. FC Groningen had een klein beetje verwacht dat alles tegen zou zitten. Een volle bak met histerische aanhangers van FC v. n lIr? s7 w <2 Doelman Tukker van FC Groningen wordt gepasseerd door Van der Lem van FC Utrecht, waardoor de thuis club de eerste wedstrijd van het jaar wint. Utrecht, die koste wat kost hun club in het betaalde voetbal willen houden, zou tot een ex tra druk kunnen leiden. Maar dat viel achteraf honderd pro cent mee. Het bleek gewoon een doorsnee eredivisiewed strijd. Van een enorm offensief van de thuisclub was ook al geen sprake. In de achterste lijn bleek FC Utrecht kwets baar, omdat Leo van Veen, op papier laatste man spelend, dikwijls voor zijn verdediging uit speelde, waardoor éèn-te- gen-éèn-situaties ontstonden, waarvan FC Groningen een be ter gebruik had moeten ma ken. In de achtste minuut kreeg Theo Keukens bijvoor beeld een goede mogelijkheid na voorbereidend werk van Eddy Bakker, maar de Gronin ger middenvelder miste finaal. Twee minuten later viel het eni ge doelpunt van de wedstrijd. Een matige uittrap van doel man Johan Tukker werd door Van Veen opgevangen en deze verzond snel een pass naar èèn van de betere spelers aan Utrechtse zijde. Gerard van der Lem. Hij knalde via de paal in: 1-0. Deze'treffer, en ook de uitein delijke overwinning voor de thuisclub, was zeker niet on verdiend. Over het geheel ge nomen moest FC Groningen met minder doelrijpe kansen genoegen nemen en buitte de eigen kansjes niet uit. Van de Groninger middenvelders kon Ronald Koeman moeilijk zijn draai vinden. Hij verloor nogal wat duels en halverwege de tweede helft vond Verlangen de tijd rijp om voor hem Henk Veldmate van de reservebank te halen in een poging wat meer grip op het middenveld te krijgen. De Groninger vleu gelverdedigers Van Loon en Anne Mulder hadden ook be paald hun dag niet. Hun oppo nenten, respectievelijk Jan Monster en Gerard van der Lem. wonnen te veel duels. In de voorste lijn draaide Eddy Bakker zeker niet slecht, wat ook voor Peter Houtman gold, die echter in het positie kiezen niet altijd een gelukkige hand heeft. In het laatste kwartier van de wedstrijd gebeurde er zo wei nig dat de toeschouwers in scharen voortijdig de uitgang opzochten. Wat een onder steuning voor de aktie om' het betaalde voetbal in Utrecht te redden had moeten worden, ging als een nachtkaars uit. Utrechts trainer Han Berger vond er de volgende verklaring voor. „We zijn al een tijdje af geleid door heel andere zaken dan voetbal". Theo Verlangen', trainer van een aanmerkelijk gezondere vereniging, had niet zoveel moeite met het door gaan van de wedstrijd. „Bij zulke gelegenheden moet je je afvragen of het veld gevaar op levert en dat was in mijn ogen niet het geval. Maar het staat natuurlijk als een paal boven water dat het publiek onder andere omstandigheden een betere wedstrijd krijgt voorge schoteld". Scoreverloop: 10. Van der Lem 1-0. Scheidsrechter: Oetelman. Toeschou wers: 5000. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Ta- melen, Van Veen. Du Chatinier. Flight; Tervoort. Kruijs. Wouters; Van der Lem. Carbo. Monster. FC Groningen: Tukker; Van Loon, Waalderbos, Hiddink, Mulder; Van •Dijk, Koeman (Veldmate). Keukens; Bakker. Houtman, Dijkstra (Goble). LONDEN De winter krijgt het profvoetbal in Engeland weer niet hele maal klein. Hoe bar het weer in het weekeinde aan de overkant van de Noord zee ook was, toch is er ge voetbald, zij het op zeer bescheiden schaal. In de vier divisies gingen in to taal acht duels door, waar van twee in de eerste. De nu al meer dan 200 afge laste duels, waarmee de League in de afgelopen vijf weken is geconfronteerd, begint toch problemen op te leveren. De voorzitters van de clubs kwamen gis teren in Londen bijeen om te praten over het verdere verloop van de competitie. Voorzitter Erny Clay van Fulham ging zelfs zo ver dóór voor te stellen de competitie te verlengen tot eind juni en het WK in Spanje maar te laten voor wat het is. Ipswich Town, dat de topper tegen Manchester United niet zag doorgaan, komt er op de ranglijst steeds beter voor te staan. Naaste belager Man chester City liet de kans liggen alleen aan de leiding te komen door met 1-1 op eigen veld (door ondergronds verwar mingssysteem goed bespeel baar) gelijk te spelen tegen Stoke City. Wel kwam „City" gelijk- met ipswich. dat liefst vier duels minder speelde. Voor bijna 32.000 toeschou wers speelde Manchester City een matige partij en moest zelfs toestaan, dat Stoke City door een fraaie treffer van Brendan O'Callaghan de lei ding nam. Na rust kwam de thuisclub door een lob van uit blinker Trevor Francis op gelij ke hoogte. Dat de formatie van manager John Bond niet ver der reikte, was te wijten aan het uitstekende doelmanswerk van Peter Fox van Stoke. De afgelopen week voor f 250.000 van Southampton overgeno men Dave Watson maakte bij Stoke een goed debuut. Stoke kende in de Schotten Stephen en John Lumsden nog twee debutanten. De voormalige Willem ll-er Bud Broeken had een aandeel in de voorbereiding van het knappe doelpunt, dat Frank Worthin- ton voor Birmingham City maakte in de uitwedstrijd te gen Nottingham Forest. De treffer was niet voldoende voor ook maar een punt, want Not tingham stond toen al voor door treffers van Peter Ward en Ian Wallace (2-1). Birming ham City verzette de bakens in het door 16.000 toeschouwers bijgewoonde duel, veel te laat. Drie van de acht bekerwed strijden, die in West-Duitsland op het programma stonden, gingen niet door. Deze waren Hamburger SV-Karlsruher SC, SSV Ulm-FSV Frankfurt en Freiburger FC-Bayern Mün- chen. Het stadion, waarin de laatste wedstrijd zou' worden gespeeld, was overigens al we ken uitverkocht (24.000). Het meest opvallende was het gelijke spel van 1-1, dat Wald- hof realiseerde tegen VfL Bo- chum. De 9.000 toeschouwers zagen Fritz Walter de tweede Bundesliga uit Mannheini in de 36e minuut de leiding geven. Pas in de 81e minuut kwam Bundesligist Bochum door Za- gorny langszij en bereikte als nog een verlenging, waarin niet «werd gescoord. Ook opvallend was de ruime zege van 4-0, die Borussia Mönchengladbach boekte in het het enige angst tegemoet geziene duel bij Rot Weiss Essen. Voor 22.000 toe schouwers hielden de gasthe ren, uitkomend in de tweede Bundesliga, 55 minuten stand. Toen Kurt Pinkall de score na mens Borussia had geopend, was de weerstand van de Es- senaren gebroken. Lothar Matthaus, Kurt Pinkall en Hans-GünterBruns voerden de stand op tot 0-4. Een andere club uit de tweede Bundesliga, Hannover '96, liet ook een club uit de Bundesli ga, FC Nürnberg, lang in het onzekere. Dieter Schatzschnei- der, een door vele topclubs begeerde spits, bracht het door 18.000 toeschouwers ge steunde Hannover op een voorsprong. Na rust barstte Nürnberg los op het sneeuw vrije veld van het Niedersach- senstadion. Heek, Eggert en Eder realiseerden Nürnbergs zege van 3-1. Werder Bremen had geen moeite met Bayreuth. en won door treffers van Erwin Kostedde met 2-0. De ama teurclubs FC Bocholt en Göt- tingen speelden gelijk (2-2). Na verlenging was de stand 3-3. AA Gent en Standard Luik zijn gisteren aan de leiding geko men in de hoogste afdeling van België. Dit mede, doordat An- derlecht het uitduel tegen Wa terschei niet zag doorgaan. Ook FC Antwerp-Lokeren gina niet door. Het roemrijke FC Brugge, dat voorlaatste is, ver loor de aantrekkelijke uitwed strijd tegen AA Gent met 2-1. Het met 20.000 toeschouwers gevulde Gentse stadion zag de thuisclub een voorsprong ne men van 2-0 door Rombouts en Mucher. De onlangs van het Zweedse Osters Vaxjö aange trokken Peter Nilsson redde voor Club Brugge de eer. Van Binst vond ook het Gentse net, maar dit betekende niet de ge lijkmaker, omdat er reeds bui tenspel was geconstateerd. Standard Luik won met 2-1 van Winterslag. Benny Wendt en Arie Haan scoorden voor de Luikse club, Berger voor Win terslag. Graf miste voor Stan dard een strafschop, die was toegekend, nadat Tahamata was vastgehouden. KV Meche- len had bijzonder veel plezier van de vorige week van Bayern München geleende Reisinger en Benfeld. Het debuterende Westduitse duo nam de gehele Mechelse produktie voor zijn rekening en legde basis voor de zege van 3-1 op Kortrijk. De hekkesluiter boekte hiermee de tweede overwinning. RWD Molenbeek bereikte zonder Jan Boskamp toch een winst van 4-0 tegen FC Luik door treffers van Cosey (2), Nico Jansen en De Vriese. Beveren miste doelman Pfaff, maar won ook, met 3-1 van Beringen. Glasgow Rangers won de eni ge wedstrijd, die doorging in Schotland. Dit was de derby tegen Celtic, dat door een strafschop van Jim Bett werd geklopt. Overigens leidt Celtic in de Premier League met vijf punten voorsprong op St.Mir- ren en Rangers. In Italië won koploper Fiorentina met 2-1 bij Udinese. Naaste belager Ju-' ventus kwam bij Napoli niet verder dan 0-0. Staartclub To rino kreeg wat lucht door een zege van 2-1 op AC Milan. De drie koplopers in Spanje won nen: Real Madrid met 3-2 bij Athletico Madrid, Real Socie- dad met 1-0 van Betis en Bar celona met 4-0 van Las Pal- mas. Real Zaragosa, de club van Leo Beenhakker, moest genoegen nëmen met een ge lijk spel van 2-2 tegen Espanol en blijft vierde. FC Utrecht-FC Groningen 1-0 PSV AZ '67 Ajax Sparta GA Eagles Feyenoord Haarlem FC Utrecht NAC Roda JC FC Groningen MVV NEC FC Twente Willem II PEC Zwolle FC Den Haag De Graafschap 16 2 6 8 10 21 15 2 3 10 7 17 15 2 2 11 6 KNVB-beker Zaterdag 16 januari: AZ '67—PSV FC Den BoschHeracles PEC ZwolleFeyenoord Zondag 17 januari: Sparta—NAC NEC—MVV HaarlemExcelsior FC TwenteFC Utrecht DS '79Ajax Eerste divisie Zondag 17 januari: Toto: 3-1-1-2-3-3-1-1-1 nemers: 61.000; 184.565; beschikbaar Ia A prijzen: 87.668. ||K Toto-gelijk 8-22-23-/" voegd: 18. Deelne» 9.135; Inleg: 41.000 bu schikbaar voor prijzeL 20.843. p Lotto: 2-4-l3-27-34-36;|skan 15. Deelnemers: 708?l beschikbaar voor prijzf76n'! 1.938.676.00. pwill Cijferspel: 8841189. ertre Westduitse lotto: 22-2^ q| reservegetal: 32. an h, Spiel '77: 1098700 Belgische lotto: 2-5-12?°. komend nr: 32. d,e™ Supertrio: 7-3-2. Inleg: jin d uitbetaling: 1098,00. [eren in f> roep itié. c mejL - DEN HAAG FC Den Haag heeft gistermiddag voor slechts ongeveer 150 toeschouwers in het Zui derpark een oefenduel te gen de Rotterdamse eer- ste-divisieclub Excelsior gewonnen met 2-1. Bij rust was de stand 1-1. Excelsior nam op hel redelijk bespeelbare veld in de 36e mi nuut een voorsprong door Makkie Nijssen, die na een pass van Frans Struis een kor te demarrage plaatste en ver volgens ongehinderd kon sco ren. De formatie van trainer Hans Dorjee was in het eerste half uur voornamelijk in balbe zit en had al in de tweede mi nuut voor kunnen staan via een lob van Henk van Goozen. Middenvelder Jan Renooy, sinds kort weer deel uitma kend van de Haagse A-selec tie, werkte de bal met een ui terste krachtinspanning uit het doel. Voorts belandde een be keken boogbal van Frans Struis via de vuisten van doel man Dido Havenaar tegen de kruising. Pas in het slotkwartier van de eerste helft liet FC Den Haag - zonder Mansveld (griep), Kore- vaar (weer last van knieband blessure), Schoenmaker, Van Delft en Keloglu (alle drie nog niet terug van stage bij West Ham United) - zich gelden. Lange passes brachten meer diepte in het spel en dat lever de mogelijkheden op. Voor stopper Marco de Vroedt zag een venijnige afstandskogel net naast het doel van Renè Vermunt gaan, maar in de 42e minuut was het wel raak. Laat ste man Guido Pen benutte een strafschop, die door scheidsrechter Van de Munnik was toegekend na een overtre ding van Carlo van Tour tegen Aad van Bergenhenegouwen. Van Tour miste vlak na rust een riante mogelijkheid öm Ex celsior opnieuw de leiding te geven. Hij strandde op René van Antwerpen, die doelman Havenaar toen verving. Wel werd er aan de andere kant gescoord. Bram Rontberg liep in de 52e minuut goed toe bij de voorste paal bij een voorzet van de jonge Piet Groen (inge vallen voor Van Bergenhene gouwen) en scoorde: 2-1. Amateur-derdeklasser Rijswijk ontving Op zijn hoofdveld (dus niet op het veld met een spe ciaal. drainagesysteem) het tweede team van F en speelde gelijk r Key opende namensjr club de score. John fctere en Uli Lionar wareijjw succesvol voor FC D^orgi Cees van Gemert bei in I eindstand op 2-2. afs AZ '67 is als tweede ijc:g in het zaalvoetbaltt pf West-Berlijn. Winn< Eintracht Frankfurt, zestien wedstrijden tij behaalde. AZ '67 dertien punten. DS '79 sterker dan RVC jder I in pla; RIJSWIJK RVC hd vriendschappelijke in tegen eerste-divisiecljtwe verloren met 3-0. Bilitig< minuten brachten jder Van Leeuwen de dd ploeg op een voorsp m 2-0. Daarna was Rt tijd gelijkwaardig, mad: de er niet in enkele fr 2. sen te benutten. In nd minuut bepaalde Bijljjk I stand op 3-0. Jan Renooy is iets te vroeg opgesprongen om de kans, ontstaan doordat i René Vermunt de bal heeft laten glippen, te benutten. ZWOLLE Voorzitter Arie Ligthart van AZ '67 heeft giste ren voorgesteld het Neder lands elftal zondag te laten spelen tegen een team van overige topspelers uit de eredi visie. Eric Vilè, de voorzitter van de Sectie Betaald Voetbal, vraagt zich af of een dergelijke wedstrijd op zo'n korte termijn wel realiseerbaar is en of de mensen warm zullen lopen voor een dergelijke oefenpartij. De uitspraak van Ligthart is opmerkelijk. Tijdens een ge sprek tussen clubleveranciers en de KNVB op 21 december vorig jaar wilde Ligthart als spreekbuis van de topclubs niet verder gaan dan éèn extra interland, die tegen Tijdens de loting voop°' ropees kampioenschap rijs heeft Vilè contact! met Italië en Oostenr "r landen willen Oranje sparringpartner or Bovendien staat er land nog een interlar Brazilië op het prograL^ SINGAPORE Nieuw-Zeeland heeft zich als 24e en laatste land geplaatst voor het eind- toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1982 in Spanje. Nieuw-Zeeland won gistermiddag in Singapore de beslissingswedstrijd om de be zetting van de tweede plaats in de groep Azië/Oceanië tegen China met 2—1. De ruststand was 10 in het voordeel van Nieuw-Zeeland. De 60.000 toe schouwers zagen voor Nieuw- Zeeland doelpunten van Steve Woodin (24e) en Wynton Rufer (47e). De Chinese treffer werd gemaakt door Huang Xiang- dong (75e). Nieuw-Zeeland, dat vijftien kwalificatiewedstrijden heeft moeten spelen en tegen Fiji de recordscore van de kwalifica tieronde (130) op het bord bracht, is een van de vijf debu tanten in de Spaanse eindron de. De andere vier landen die voor het eerst in het eindtoer- nooi spelen, zijn: Koeweit, Al gerije, Kameroen en Honduras. De 24 landen die in Spanje uit komen zijn: Argentinië (titelver dediger). Spanje (organiserend land), Brazilië, Chili, Peru, West-Duitsland, Oostenrijk, België. Frankrijk, Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije, Hongarije, Engeland, Joegoslavië, Italië. Schotland. Noord-lerland. Po len, El Salvador, Honduras, Koeweit, Nieuw-Zeeland, Alge rije en Kameroen. PARIJS De Franse voetbal bond heeft zaterdag bij de FIFA (wereldvoetbalfederatie) protest aangetekend tegen de beschermde plaats van Enge land bij de loting voor de WK- eindronde. De FIFA heeft En geland met vijf andere landen het groepsaanvoerderschap toebedacht. De Fransen heb ben tegen die indeling be zwaar, omdat de Engelsen de laatste jaren internationaal weinig gepresteerd hebben. Aan de hand van de Europese ranglijst, opgesteld door de UEFA. zijn de Fransen van me ning dat de FIFA de positie van Engeland aan Polen moet aan bieden. De Polen zijn met alle andere Oosteuropese landen in de tweede categorie ge plaatst. Hierbij spelen vooral economische motieven een doorslaggevende rol. Door alle Oosteuropese landen in éèn beker te plaatsen is het uitge- Lpr ubhoi sloten dat weinig publ kende wedstrijden te Oosteuropese vertegen gers in de eerste ronii I voorkomen. De Fransèn, de sportieve aspek'er meer belang dan gelede dringen bij de FIFA altiui op een herwaardering! in

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10