Moet de krant —eerst piraat worden? oekomst DC 10 aan dunne draad Beurs wan Amsterdam Dagbladwereld boos over wildgroei Waar haalt Terlouw energie vandaan 3DONNELL DOUGLAS HEEFT BIJNA GEEN OPDRACHTEN MEER Hypotheek fondsen vast "ANOMIE LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 JANUARI 1982 PAGINA "uctie geluidsapparatuur "nden van robots Het Japanse elektronische con- »neer hoopt dat er in 1985 aan de pro van zijn stereogeluidsapparatuur al- i robots te pas zullen komen. Dit heeft trdvoerder van de onderneming giste- klaard. Pioneer wil ruim 22 miljoen investeren in de aanschaf van robots ar fabrieken. Aan elke assemblagelijn twintig tot dertig robots komen te ie fabriek in Kawagoe produceert ste rnen voor auto's, terwijl in Shizuka ters, tuners, luidsprekers en platen- worden gemaakt. In de fabriek in (verken al twintig robots aan de pro- van stereosystemen. Pioneer heeft op »nblik 8500 mensen in dienst. De Derder kon niet zeggen hoeveel werk- als gevolg van de invoering van ro ti baan zullen verliezen. Japanse rederij tevreden over zeilende olietanker TOKIO De Japanse rederij die een jaar lang op proef heeft gevaren met een olietankér, die niet alleen van een motor maar ook van zeilen is voorzien, is erg tevreden over de resultaten van het experiment. Aita- ku Shipping Company heeft bere kend dat het gebruik van zeilen een brandstofbesparing van ongeveer 55 Êrocent mogelijk maakt. 'e 699 ton metende Shin Aitoku Maru is gebouwd in 1980. Het schip is voorzien van twee masten waar aan zeilen zijn bevestigd die machi naal worden bediend. De stand van de zeilen wordt bepaald door een computer die gevoed wordt met ge gevens als windrichting, windkracht en gewenste koers. Strenge regels voor energiegebruik toestellen op komst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Allerlei toestellen en installaties, van koffiezetapparaten tot centrale verwarmingsketels, moeten over enige tijd voldoen aan strenge eisen met het oog op energiebesparing. De apparaten en machi nes moeten zo zuinig worden afgesteld, dat ze bij ge bruik zo weinig mogelijk elektrische stroom, gas of andere brandstof gebruiken. Voor elk toestel worden daartoe aparte regels vastgesteld. Dit staat in een wetsontwerp „Energiebesparing toestellen", dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Volgens het wets ontwerp kunnen voor bepaalde toestellen en installa ties ook regels worden gesteld met het oog op het in stalleren en het onderhouden ervan. Op een aantal toestellen moet ook een etiket komen waarop staat, hoeveel energie het betreffende apparaat gebruikt. Magneetkaart vervangt munten bij koffie-automaten ROTTERDAM Binnenkort is het mogelijk om een bekertje koffie uit een automaat te krijgen zonder eerst munten in de machine te werpen. Het is vol doende als de dorstige gebruiker een magneetkaart in het apparaat stopt, waarna het bedrag van de con sumptie automatisch van de kaart wordt afgeschre ven. Van Nelle presenteert dit nieuwe systeem, om dat de schaarste aan wisselgeld nogal eens proble men geeft. Bovendien vragen prijswijzigingen vaak aanzienlijke ingrepen in de muntmechanismen van de automaten. Bij het nieuwe systeem met magneet kaarten is ook een zogenaamd opwaardeerapparaat nodig. In deze geldautomaat stopt de gebruiker zijn magneetkaart, werpt geld in de automaat, waarna het geldbedrag onzichtbaar op de achterkant van de magneetkaart wordt bijgeschreven. Het tegoed wordt in gedeeltes weer afgeschreven als de houder van de magneetkaart bij de verschillende automaten in zijn bedrijf consumpties neemt. jigbladuitgevers in dit land zijn erg Hoe bereik je nu eigenlijk meer, vroe- zich onlangs af: via de illegaliteit of burgelijke gehoorzaamheid? Moet je alle regels aan je laars lappen voordat [roepwet gewijzigd wordt? AAG Vol verlangen mooie plannen hebben jvers al een lange tijd n naar de „nieuwe me- ale radio en televisie, itie via kabelnetten, om ins wat te noemen. On- dijkheden, een Het gevaar voor de media gaat natuurlijk niet uit van de hobbyist die zich er hopelijk over verbaasd dat het zender tje dat hij in elkaar heeft ge- je aanvulling van het klungeld nog signaal geeft informatie dat ze op ook. Bekend is dat in diverse bieden. Voorlopig zijn en de illegalen die er- bfiteren. Voor de uit blijft de kabel op slot. ind is het dichtst beka- idje van Europa, maar •ns de uitgevers met luderde wetgeving die imaal gebruik daarvan de weg staat. „Als de ons niet snel tot de ï"V gelaat, kunnen we het V^fgeten. Dan wordt het nerikaanse en J&panse 'enheid met Neder- zetbazen. We kunnen fr een paar jaar zeggen: irland begroeven we 'JPen onze doden in de P^jnaar ook de televisie- .inet zijn ongebruikte ""^Tfheden", merkte VNU- rV//j9ffllx; Hendrikse onlangs ^N"®%id, doe wat aan die ei van radio en televi- gn. of wij beginnen """"Hreigde de vereniging indse Dagblad Pers on- een rapport over de media. De grpte adver- waloopt naar de STER en ie naar de piraat om de Slager, kruidenier, naker en heel wat klei- Idenstanders meer, die taar goed zijn voor een reclamebudget, zijn en- Bt over de waanzinnig pe spotjes die de pira- den. Zo langzamerhand it er op dat iedereen in 1 zijn eigen commercië- pepje kan beginnen. Je >r niet eens meer een roken technische knob- )r te hebben. De zend- iuur wordt allerwege klaar en open en bloot Q>s4»t. Alsof er geen om- bestaat en alsof de ra- Irole dienst van de PTT ^^^kt is. uw eigen radio- of tele- Ition. Een boeiende H«rv. De elektronica-hobby- Wijistaan vol aanbiedingen, inst. Wi het decembernummer Dienst, Ljjo Bulletin": een vol- rk: Hoo#e televisiezender voor viniier en band vijf, bereik i. Stil 5000 meter. Juist ge- Im in te stralen op de M#r!e antenne. Kosten: nog rv. GemPO piek. Je hoeft alleen opgaveJaar een videorecorder GemJender aan te sluiten. En Enr voor een paar tientjes 10 Öeek overal te huren. 15 en 1 pakweg 600 piek een FM-stereozender. usje van de zalm: het Annie nu ook op de twee boxen, zonder erei."icèi van Maastricht tot in 4.15 dsien. Kant er klaar Gem.: yd en afgeregeld, je hebt gy no® een zendantenne laaijen', *n die is met wat handi- 0 eniadgevingen van de lakerk: ihop zo geïnstalleerd. steden zo langzamerhand goed florerende bedrijven zijn ont staan die zich met illegale om roep bezig houden. Dag en nacht in de lucht op de radio en 's avonds na het journaal voor doven en gehoorgestoor den op de t.v. Op „professione le" basis met tientallen „com mercials" a raison van 25 tot 50 gulden. Een beetje piraat pakt gauw 500 piek per dag. Een bericht op Radio Stad: „De politie heeft vannacht in samenwerking met de PTT Radio „Legaal" uit de lucht gehaald. Ze lieten zich niet misleiden door de naam van het statiop. Een woordvoerder van de Radio „Legaal", heeft medegedeeld dat ze vanavond weer uitzenden". Ziedend „Ik kan me voorstellen", sprak onlangs een uitgever, „dat je ziedend wordt als je als uitge ver beconcurreerd wordt door een paar van dergelijke sta tions in de buurt, en de over heid er niets aan doet. Je zou er toe kunnen komen je eigen maatregelen te nemen". De Amsterdamse televisiepiraten beginnen binnenkort met de verhuur van videocassettes. Er wordt een club opgericht waarvan de leden zich ver plichten eens per 14 dagen een cassette af te nemen. Daarop staan dan behalve speelfilms (bioscoopfilms die nog niet in Nederland zijn vertoond) en amusementsprogramma's ook reclameboodschappen. Door samenwerking met de Vrijbui ter Groep in Tilburg (uitgever van bladen als Weekend, Rits, Mijn Geheim en Popbiz) wor den de cassettes verspreid door leesportefeuille-houders. Uit eraard grijpt het programma in elkaar: op het kabelnet aan tippen wat er op de cassettes staat en omgekeerd. Nieuwe mogelijkheden van kabel en video, door piraten in de praktijk gebracht. Heel wat uitgevers staan te popelen van ongeduld om iets dergelijks op te zetten en dan tevens de ac tuele informatie gedegen aan bod te laten komen. Maar dan wel op een legale manier. VNU heeft al een claim bij CRM liggen om „op de kabel" te mogen. Tot nu toe hebben de uitgevers te verstaan gekre gen dat ze zich daar niet mee mogen bemoeien. Viditel Uitgevers mogen wel „stoeien" met informatie via de tele foonlijn (bijvoorbeeld viditel) maar niet via de televisieka bel. „Zodra er sprake is van coaxkabel (het soort kabel dat gebruikt wordt voor kabelnet ten) is het, volgens CRM, om roep", zegt VNU-directeur Hendrikse. De kabel is de zendmonopoly van de omroep en daar ligt volgens hem een grote onbillijkheid. Want die kabel kan veel meer dan alleen maar het doorge ven van Hilversumse en bui tenlandse zenders. We kunnen in ons land zonder enig pro bleem lokale en regionale tele visieprogramma's invoeren, informatiebanken op de kabel netten zetten, alarmerings diensten invoeren, tweewegte levisie (waarbij boodschappen verstuurd kunnen worden), kiestelevisie (zelf bepaalde programma's uitzoeken) en wat al niet meer krijgen. De modernste kabelnetten be schikken over 30 kanalen. De nieuwe media zijn voor tal van uitgevers zeer aanlokke lijk. Een bron ook van noodza kelijke vernieuwing zelfs, zegt de vereniging Nederlandse Dagblad Pers. Vooral nu het met heel wat kranten niet zo best gaat. „Het is meer dan ooit noodza kelijk om op de positie van de pers te letten", aldus de NDP, „want alleen op die manier kan de instandhouding van de dagbladondernemingen en de essentiële innovatie werkelijk heid worden voor dat onder deel van media-land dat aan spraak maakt op de oudste rechten". De oudste rechten als informatieleveranciers van oudsher, maar een informatie dienst van een krant op het kabelnet is er nog steeds niet en er is nog geen uitgever die zijn eigen radio of televisiesta tion heeft. De piraat, die alle omroeprapporten en bepalin gen aan zijn laars lapt, profi teert intussen volop van de nieuwe technieken. Toekomst Minister Van der Louw heeft de uitgevers voorlopig weinig te bieden. In de laatste dagen van het jaar heeft hij slechts wazige veranderingen in het vooruitzicht gesteld. Wat die precies inhouden, is zelfs de woordvoerders van zijn minis terie nog niet helemaal duide lijk. Na enig spit werk komen ze tot een vermoedelijke uit breiding van de televisiezend tijd op de vrijdag- en zaterdag avond en wat meer tijd voor de STER. Ook wil de minister de Tweede Kamer voorstellen het oude plan Gardeniers voor uitbreiding van regionale om roepen wel enigszins gewij zigd uit te voeren. Dat houdt in dat er twaalf regiona le stations moeten komen, in elke provincie één. Voor twee derde moet dat door CRM worden betaald. De rest moet opgebracht worden door de provincies en gemeenten. Er mag geen reclame op deze zen ders komen. Men denkt bij CRM dat dit plan begin 1983 ten uitvoer gebracht zou kun nen worden. Over de kabel (nog) geen woord. HENK VOLMER Auto met aardgasmotor Ford heeft deze week In Dearborn (Michigan) een auto aan de pers getoond met een motor die op aardgas loopt. Het gaat om een experimenteel model, die plaats biedt aan twee personen en waar van de tank met aardgas (methaan) kan worden gevuld via een speciale compressor die op een gaskraan in de woning kan worden aangesloten Het doel van de ontwikkeling van een dergelijke auto Is volgens de woordvoerder vooral om het Amerikaanse volk te laten zien dat een eventueel tekort aan benzine geen belangrijke veranderin gen In het levenspatroon hoeft te betekenen. De Verenigde Staten hebben aardgas in overvloed. Ford produceert al personenauto's die op propaangas lopen. Ze worden dit voorjaar op de Ameri kaanse markt aangeboden, aldus de woordvoerder van Ford. SMIT-KROES COMMISSARIS BIJ BANK MEES EN HOPE Boersma definitief niet herbenoemd als commissaris van ABN AMSTERDAM De Raad van Commissarissen van de ABN heeft besloten oud-minis ter Boersma niét voor te dra gen voor herverkiezing als commissaris. Besloten is ver man van Akzo de heer A.G. van den^Bos, tot commissaris benoemen. Eerder deze week Gisteren is ook bekend gewor den dat mevrouw drs. N. Smit- -Kroes, oud-staatssecretaris had de centrale onderne- *van verkeer en waterstaat, is mingsraad al laten weten benoemd tot commissaris van Boersma niet opnieuw als ABN-dochter Bank Mees en der om in zijn plaats de de top- commissaris voor te dragen. Hope. AMERSFOORT Minister Terlouw van Economische Zaken heeft in een kanttekening bij het electriciteits- plan 1986-87 van de Samenwerkende Electriciteits Pro- duktiebedrijven (SEP) deze week een dringend beroep gedaan op de electriciteitsmaatschappijen de tarieven voor grootverbruikers te verlagen. Ook wil de minister spoedig een diversifikatie van energiedragers, of in ge woon Nederlands, hij wil dat de centrale's voor de op wekking van stroom niet vooral aardgas, maar ook steenkool gaan gebruiken. En er moet ook maar eens worden gedacht, vindt de minister, aan toepassing van windenergie. Het begint er dan toch op te lijken, dat de noodkreet van de grootverbruikers zoals de chemische industrie, de metaal en ook de bouw, in Den Haag begint door te dringen. Niet al leen reiken de snelstijgende energiekosten de industrie tot aan de lippen, een nog groter gevaar is, dat onze concurren tiepositie ten opzichte van het buitenland wordt aangetast. Net nu de export wat begint op te leven. Minister Terlouw heeft in zijn kanttekening ook een structu reel probleem aangesneden: Hij wil een spoedige diversifica tie van energiedragers en met name een snelle vergroting van koleninzét. Die brandstofinzet is nu als volgt: aardgas en olie 70 procent, steenkool 20 procent en kernenergie 10 procent. Nu is die omschakeling makkelijk gezégd dan gedaan. Dat komt, om dat ons land wat men noemt een infra-structuur heeft die is gebaseerd op aardgas. Het ombouwen van electriciteitscen- trale's op steenkool (Terlouw verkiest dit boven nieuwbouw van kolencentrale's is één onderdeel van de omschakeling. Wil men een verdergaande energiepolitiek voeren, dan moet ook de industrie op kolen worden omgebouwd. Dat betekent voor bedrijven een stuk kapitaal vernietiging (bestaande in stallaties moeten weg) en nieuwe investeringen. Minister Terlouw heeft daar dus een zwaar karwei om te be denken waar het geld voor een structureel energiebeleid vandaan moet komen. Hij heeft nog wel even de tijd, want omschakeling op andere energiedragers is een kwestie van jaren. Een tijdsclaim heeft hij zeker wel. Prof.dr. W. Rutten, secretaris-generaal van Economische Zaken wees er deze week ook al op, zij het in wat breder verband. Willen we de Nederlandse bedrijven nog wat helpen dan moeten we dat 'doen voordat de aardgasopbrengsten ineenstorten, aldus Rut ten. cks 0 v. Gem. Teygelei 0 en 18. Merv. <f BEACH De toe- produktie van zijn L-1011 e Zeeuw van de beroemde en be- Tristar stil te leggen. Indien, Schoot} DC 10 hangt aan een zoals sommige luchtvaartdes kundigen verwachten, ook McDonnell Douglas een derge- w lijke beslissing neemt, krijgt Gemuit breed romp-toestel, dat Boeing met zijn 747 Jumbojet ifiéjo 0 meer bij de KLM en een monopoliepositie op het Aulfaadje. Het komende jaar aQem.barheid moeten brengen Coiijn" vraag of de produktie Dorpse^ Ajr in gebruik is, al gebied van de breedromp(wi- de-body)-vliegtuigen voor de .er>l,w^dt gestaakt ,p izekerheid over de toe- erv.: 9 van de DC 10 is toege- Geref.: 4 door de nog steeds Ja*P0r3urende hevige recessie n de grote luchtvaart- rv. Geifhappijen, waardoor bij lange afstand. De grote internationale lucht vaartmaatschappijen zijn de afgelopen twee jaren gecon fronteerd met een gezamenlijk verlies van zo'n vijf miljard Kerk: $eld Lockheed vorige gulden. Geplaatste orders voor H»rv" 3 al moest besluiten de nieuwe vliegtuigen worden rk: 10 uitgesteld of zelfs geheel gean nuleerd. Om kosten te bespa ren worden in sommige geval len bestaande vliegtuigen voorzien van nieuwe en zuini ger motoren (dat geldt overi gens niet voor de DC 10). Dat is vele miljarden goedkoper dan de aanschaf van een (gedeelte lijk) nieuwe vloot. Hoé slecht McDonnell er voor staat wordt geïllustreerd door het feit, dat het in Californië gevestigde bedrijf voor haar DC 10 aan het eind van dit jaar geen nieuwe opdrachten meer heeft. Hoewel het con cern ook veel andere typen vliegtuigen bouwt, militair zo wel als burger (de bekende DC 9), is de markt voor de wide- bodyvliegtuigen nog eens ex tra versmald door de recente bezuinigingen op de defensie begroting van de Verenigde Staten. Zo zullen er minder bestellingen, dan oorspronke lijk de bedoeling was, worden geplaatst voor het KC-10- tankvliegtuig, de militaire uit voering van de DC 10. In de tussentijd is McDonnell zich nog steeds aan het bera den over een mogelijke uit breiding van de produktielij- nen, om zodoende de bouw van de MDF-100 mogelijk te maken. Dat is het toestel, waaraan samen met Fokker wordt gewerkt. Dit vliegtuig, zo is de bedoeling, moet de Boeing 727 en de DC 9 ver vangen. Maar de samenwer king tussen McDonnell en Fokker lijkt flinke concurren tie te krijgen van de Boeing en het Europese Airbus Consorti um. Dat betekent dat ook deze nieuwe - nog te bouwen - toe stellen nog eens een extra druk leggen op de toekomst mogelijkheden van de DC 10. AMSTERDAM De beurs toonde zich gisteren van een opgewekte zijde, waarbij veel noteringen vooruit gingen. Uitspringend vast lagen de hy potheekfondsen, waar de gun stige stemming van de laatste dagen nieuw leven kreeg inge blazen. De FGH ging f 2,80 per aandeel van f 10 omhoog tot f 57 en collega WUH werd f 1,80 duurder op f 71. Oorzaak moet volgens sommigen wor den gezocht in de langzaam verder dalende rente. Ook de handelsbanken lagen gevraagd met voor ABN een winst van f 4 op f 282. De NMB onder vond op het donderdag bereik te laagtepunt van f 122,50 weerstand en de notering ging ruim een gulden omhoog. De AMRO Bank boekte twee kwartjes bij op f 52,50. Van de internationale aande len lag Unilever zestig cent beter in de markt op f 149,10. Koninklijke Olie trok een hal ve gulden aan tot f 84 en Hoogovens f 0,60 tot f 16,70. Ook voor de meeste andere ac tieve waarden was de stem ming vriendelijk met in het al gemeen kleine winsten. Ned- lloyd trok een gulden aan tot f 137 en Pakhoed tachtig cent tót f 40,80. Gisteren mocht weer worden gehandeld in aandelen Bühr- mann-Tetterode. De reactie op het bericht dat vorig jaar maar een paar miljoen winst over blijft na afschrijving van f 35 min op de Belgische papierfa briek viel bepaald mee. De koers werd f 1,20 lager op f 34,50. De beurs was in ieder geval blij dat nu al het zeer eruit is. Wereldhave werd ver- feefs f 2,30 lager gelaten op 98 en Grasso werd f3 goed koper op f 63. Overigens was de lokale markt erg kalm gestemd. Op vallend was de winst van f 3 voor Gamma Holding op f 34, terwijl Leidsche Wol, mogelijk aangemoedigd door koning Winter, drie gulden steeg tot f 89. Aan de vaste kant lagen verder nog Palembang, Rade makers en Vihamij-Buttinger. Tilburgsche Hypotheekbank ging in het kielzog van de gro te hypotheekbanken f 1,50 mee naar boven tot f 66 en Ne derlandse Scheepshypotheek- bank steeg f 1 tot f 194,50. De actieve hypotheekfondsen gin gen in het verloop van de beurstijd verder omhoog en zo kwam FGH zelfs tot een winst van f 4,30 op f 58,50, terwijl WUH f3,80 steeg tot f73. NMB verdubbelde de winst tot f 2 op f 124,50. De obligatie- markt was vriendelijk met winsten van 0,2 tot 0,3 punt. hoofdfondsen 23.00 278,00 85.10 23.70 283.00 84.70 52.70 209,00 210.80 207.30® 208.00 133.50 Gist Brocades Heineken Hold. Holl.Beion.Gr. Hoogovens 54.10 62,50 47.60 43.50 134.50 115,00 58.00 62.70 47,70 43.80 71.50 Nedlloyd Gr. NMB O gem Holding Rodamco Rollnco beurs 7-1 beurs 8-1 83.90 109 00 108 50 13750 ???.S0 28.50 40.00 38.00 21.10f 218,00e 118.50e 213.80 135.10 148.50 49.20 27,90 69.80 29,00 40.80 38,90 21,20 218.00 118.50 212.50 overige aandelen beurs 7-1 beurs 8-1 Anl. Brouw. Anl. Verf Ass SI. R'dam Aul. Ind. Rt Ballast-N BAM Balenburg Boer Druk Bols Borsumlj W CSM CSM crl Ceteco EMBA Eriks Fokker Gel. Delft c Giessen IBB Kondor Internatlo M Kempen Beg Landr* Gl Lelds. Wol Macintosh Maxwell Petr. 110,50 220.00b 200,00 64.00 18,80 334.00 45.00 88.00 45.50 307,00 22,70 250.00 112,00 59.20 92,80 127,00 184,00 185,00 34,50 210.00 1330.00 74.50 103,00 34.50e 93,00 39.10 34.80 18,80 265.00 32,70 131.00 25,00 46.50 139,50 52,50 211,00 171,00 245.00 94.00 67,00 86.00 62.60 195,20 74,50 2.00 110,50 220,00b 200,00 61,50 77.00 650.00 64.00 18.20 335,00 46,00 88.50 46,50 308,50 24,00b 68,00 126.50 126,50 186,00 186.00 35.50 34.00 211.00 1325.00 73.00 74.00 163,50 164.00 12.00 12,20 306.00 70.00 38.00 101,00 32.60 92.00 39.20 35.50 17,80 267.00 34,00 134,00 53.50 210,00 125.00 6,60 50.00 53,00e 169,00 244,00 94.00 Metaverpa MHV Adam Moeara Fn Ned. Crediet NEFIT Ned. Scheep Por cel. Fles Rademakers Ravast Reesink RIVA ld eert Rohte Jisk Rommenholl Rijn-Schelde Sanders Sarakreek Schlumberger Schuit ersv. Slavenb. Bank Smit Internat. Ver Glasf. Vmf-Stork Verto eert. Vihamij Butt 344,00 4380.00 940,00 530,00 330,00 26,50 102,00b 18,70 65.50 117,00 33.00 45,10 143.00 69.00 130,00b 14.20 152.00 273,00 265.00 91,50 286.00 32,50 71,00 67.50 655.00 38.00 63.00b 335,00 26.50e 102.00b 18,70 90.00 21.00 46.10 145.00b 270.00 260.00 92.00 285.50 33.50 72.00 67,00 647.00 36.50 91.00 37.00b 71,10 45.00 65.00 34.00 34.50e 160,00a 65.00 33.50 35.00 160.00 64,50 23,60 22,30 88,00 69,00 63,00 193,00 Blnn. Bell. VG B.O.G. Eur. Pr. Inv. Goldmines Sumabel Tokyo PH(S) Tokyo PH Unf-lnvest Viking 105.00 99.40 103,00 154,00b 1065,00 99,50 472,00 232,00 75.50e 45.50 166,00 85,00 40.00 26,30 33,00 16.50 62,00 16,00 117,00 105,00 99.50 103.00 168,00 147,50 124,00 138.00 154,00e 1049,00 99,50 472.00 232.00 75.40 45,50 165.00 226.50 95,50 131,00 98.00a obligaties 12.75 Ned 81-91 12 50 id 81-91 12.25 id 81-88 11.75 Id 81-91 11 50 Id 80 11.50 id 81 11.25 Id 81-96 11.00 Id 81-88 10.75 Id 80 10.75 id 81 10.50 id 74 10 50 Id 80 10.25 Id 80-90 10.25 id 80-87 10 00 Id 80 9.75 Id 74 9.50 Id 76-1 9 50 id 76-2 9.50 id 80-95 9.25 Id 79-89 9.00 id 75 9.00 Id 79-94 8.75 id 75 8.75 id 75-2 8.75 id 76-96 8*5 id 79-94 8 75 id 79-89 8.50 id 75 8 50 Id 75-2 8.50 id 78-93 8.50 id 78-89 8 50 id 79-89 8,25 Id 76-96 8.25 id 77-92 8.00 Id 701 8.00 id 7011 8 00 id 70111 8.00 Id 76-91 8.00 id 77-97 8.00 Id 77-87 8.00 Id 78-88 7.75 Id 71-96 7.75 id 73-98 7.50 Id 71-96 7.50 Id 72-97 7.50 id 78-93 7.50 Id 78-88 7.50 Id 78-68-2 7.20 Id 72-97 7.00 id 661-91 7.00 id 6611 7.00 id 69-94 6.75 id 78-98 99.40 97.20 97.40 100.70 96,00 96.50 97.70 95.30 92,30 90.90 92,10 88,70 88.80 92.10 91.40 88.40 90,10 89,70 88.40 88.90 85.90 86.60 85,00 93,50 88,80 6.50 id 681-93 6.50 Id 6811 6.50 id 681V 6.25 id 66-91 6.25 id 67-92 6.00 id 67-92 5.75 id 651-90 5.75 Id 6511 5.25 kt 641-89 5.25 id 6411 5.00 id 64-94 4.50 id 58-83 4.50 id 59-89 4.50 id 601-85 4.50 id 6011 4.50 id 63-93 4.25 id 59-84 4.25 id 60-90 4.25 Id 61-91 4.25 id 631 4.25 id 6311 4 00 id 61-86 4.00 id 62-92 3.75 id 53-93 3.25 id 50-90 3.25 id 54-94 3.25 Id 55-95 3.25 Id 55-85 3.00 Id Grb 46 12.00 BNG 81-06 11.00 id 74-84 11.00 id 81-06 10.50 Id 1974 9.50 Id 74-82 9.50 Id 74-99 9.50 Id 75-85 9.50 Id 76-01 9.00 Id 75-00 8.75 Id 70-90 8.75 Id 70-95 8.76 Id 75-00 8.75 Id 77-02 8.50 Id 70-85 8.50 Id 70-95 8.50 Id 73-98 8.25 Id 70-85 8.25 Id 70-96 8.25 Id 78-01 8.00 Id 69-94 8.00 Id 71-96 8.00 Id 72-97 8.00 Id 73-79 8.00 Id 75-00 7.60 Id 73-98 7.50 Id 72-97 7.25 Id 73-98 7.00 Id 661-91 86.50 82.80 83.90 85|40 86.20 86.60 82.00 94.10 88,30 93.50 85.00 79.80 93.90 83.70 84.30 81.80 81.10 90.00 83.00 81.40 81.50 96.10 96,20 87.90 84,50 80.90 79,40 85.80 beurs van New York Am. Brands Am. Motors Cons. Edison Du Pont Eastm. Kodak Ford Gen. Electric Gen Motors 58 3/8 25 3/6 22 7/8 39 3/8 18 7/8 33 7/8 32 1/8 Mc.D. Douglas 58 7/8 Mobil 25 Nabisco Brands 22 1/2 RCA 22 1/4 Rep.Steei - Standard Oil 18 1/4 Unilever 19 1/4 Un. Brands 34 5/8 Un. Techn. 4 3/8 Westinghouse 29 1/2 83 1/4 23 7/8 40 1/8 39 1/2 32 3/8 59 5/8 28 5/8 7 1/4 10 3/8 28 3/4 7 3/8 10 3/8 buitenlands geld (Prijs in guldens) Amerikaanse dollar 2,43 Engelse pond 4.60 Belgische fr. (100) 5.65 Duitse mark (100) 108.00 Hal. lire (10.000) 19.00 Portugese esc. (100) 3,20 Canadese dollar 2,04 Franse fr. (100) 41,75 Zwitserse fr. (100) 134.25 Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sch (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100)

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15