verduistering Duck Club minder ernstig niser-directeur hield üim twee miljoen over n illegale afvalhandel £eidóc@otuant Kans op strafvervolging Ballast Nedam E BE: Dieren ernstig verwaarloosd Laatste hand WEGENS AFGEVEN OTET-JOODVERKLARINGEN Verwende kinderen Twee kopstukken internationale bende gearresteerd weer ^NÊNLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 JANUARI 1982 PAGINA 9 in op ■er verk Karl van isterdam- irriott Hotel e Zilveren luts op, gisteren de tweede ihpnwerd ,oe" .Md. Op de /VWIjfe-vakbeurs ïn tl RAI werd aanc^j3106" Tjepen. Rko BRUNSSUM De politie van Brunssum heeft gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen een 35-jarige inwoner van deze ge meente wegens „schromelijke verwaarlo zing" van zijn dieren. De politie trof bui ten zijn stal kadavers van enkele dieren aan. In de stal werd een dood paard en een ernstig gewonde pony aangetroffen. De pony moest worden afgemaakt. De rest van de ongeveer 75 dieren scha pen, geiten, honden, eenden, kippen, gan zen en duiven was zwaar ondervoed en is naar een dierenpark overgebracht. De verwaarlozing zou een gevolg zijn van een ernstige ziekte van de alleenwonende ei genaar. Defensie zoekt vrijwilligers voor Sinaï DEN HAAG Het minis- terie van defensie is be gonnen met tiet peilen van de interesse van de Neder landse soldaten voor deel neming aan de „Sinaï-vre- desmacht". Het leger, dat vrijwilligers oproept, loopt daarmee vooruit op de be slissing of Nederland aan de vredesmacht deel neemt, maar volgens een woordvoerder zou er an ders weinig tijd overblij ven voor de werving en opleiding. De vredesmacht zou op 25 april moeten be ginnen. Weduwe draagt aandelen over KERKRADE Het in moei lijkheden verkerende bedrijf Roda Confectie (200 man) in Kerkrade is van een dreigen de ondergang gered. Bespre kingen tussen de bewind voerder en de grootste aan deelhouder, de 69-jarige me vrouw M. Vreuls, weduwe van de oprichter, hebben er toe geleid dat zij haaF aande lenpakket (35 procent) zal overdragen aan een stichting. Dit had zij aanvankelijk ge weigerd om het ministerie te dwingen haar pensioenrege ling zeker te stellen. Nu kan het bedrijf vier miljoen over heidssteun krijgen. Demonstratie tegen SGP- kernwapenmotie PUTTEN Ongeveer 100 demonstranten hebben gis teravond voor het gemeen tehuis van Putten geprotes teerd tegen een motie oyer kernwapens van de SGP in Putten. De motie richtte zich, zoals gemeld, tegen de anti-kernwapenmotie van de gemeente Hellevoetsluis. De SGP-fractie is tegen de Hellevoetsluis-motie „omdat ons land bondgenootschap pelijke verplichtingen heeft die men moet nakomen". De SGP-motie werd met vijf tegen tien stemmen verworpen. >rut< HAAG Bij de or atie van het Truck- nestival door de ff eurs-organisatie nd Duck Club vorig minder geld „zoek- kt" dan aanvanke- i werd aangenomen, fitter Willem Wou- erg zal zich, wat dit festijn betreft, niet hoeven te verantwoorden voor verduistering van „enkele tonnen", zoals aanvanke lijk is gedacht, maar voor een bedrag van ongeveer 45.000 gulden. Dit is naar voren gekomen uit het onderzoek dat eind vorig jaar is gestart naar de gang van zaken rond het festival en dat nog wel enkele weken zal duren. De manifestatie werd in oktober in Nieuwegein ge houden ten bate van de gehan dicapten. Volgens Willem Woudenberg, mede-organisa tor van het grote voedseltran- sport naar Polen in december, had het festijn 160.000 gulden opgebracht. Politie en justitie stelden een onderzoek in naar aanleiding van beschuldigin gen dat dit bedrag hoger moest zijn. Volgens officier van justi tie mr. Holthuis is inmiddels duidelijk geworden, dat er tij dens het feest „circa 45.000 gulden méér is binnen geko men dan er ten bate van de gehandicapten en ter dekking van de kosten weer is uitge gaan". De naspeuringen heb ben tot nu toe geen aanleiding gegeven voor beschuldigingen, dat er door de Holland Duck Club ook bij andere gelegen heden onregelmatigheden zijn gepleegd. Het onderzoek naar de gang van zaken bij de aan de chauffeursorganisatie ge- liëerde bv's Truckstar en Fil- trum heeft evenmin „hard materiaal" opgeleverd. Het Gemeenschappelijk Admi nistratie Kantoor in Leiden onderzoekt nog of en in hoe verre Woudeberg, die afgelo pen dinsdag teruggekeerde van een studiereis naar de VS, recht heeft op zijn wao-uitke- ring. Ook dit onderzoek kan nog wel enkele weken duren. De bevindingen geen momen teel aanleiding tot inschakelen van de officier van justitie. i)A Twee miljoen p en een woning in nrijk hield de voor- te commercieel direc- Ivan het Brabantse ilrijf Uniser, Frede- an D. (40), over aan egale handel in che- nfji afval. De zakenman (isteren het derde di- lid van Uniser dat in jnd met een omvang- milieuschandaal l verschijnen voor de bank in Breda. Inanciën had Van D. nog rstand, maar van de du- j weg die de afvalpro- ïrdei aflegden zei hij minder [hoogte te zijn geweest, Veerde verdachte dat hij zelden door zijn colle- erd ingelicht over de il- 'lozingen in Nederlandse de in en over het lucratieve handeltje in de door de indu strie voor vernietiging gele verde afvalstoffen. „Ik was de man die de zaken commercieel runde, maar bin nen het driemanschap was al vanaf het begin de basis ge legd dat de rechterhand niet wist wat de linker deed. Met het aannemen van orders en de verwerking van chemische produkten bemoeide ik mij niet. Ik heb nooit de opdracht gegeven het spul in het Hol- landsch Diep of de Holland- sche IJssel te. lozen.", zei hij. Na de verhoren van maandag en dinsdag was directeur Van D. gisteren de derde hoofdver dachte in het Uniser-proces, die door de rechtbank stevig aan de tand werd gevoeld. E- venals zijn voorgangers speel de ook hij de zwarte piet door naar de subtop van het afval- concern, twee bedrijfsleiders die vandaag in Breda terecht moesten staan. Volgens de di recteuren zou al het slechte naar de lagere regionen zijn afgezakt, precies zoals het met hun onbewerkte afvalproduk- ten ging. Niet de directie, maar de twee bedrijfsleiders voerden de schadelijke brandstoffen af naar het Limburgse overslag bedrijf Beatrix-haven, die het materiaal op zijn buurt weer doorverkocht aan Belgische tuinders. Althans, dergelijke verklaringen kon men de af gelopen dagen telkens in de rechtszaal vernemen. Helemaal hard maken kon Van D. zijn verhaal overigens niet. Op de vraag van de offi cier van justitie mr. W. Koops of hij als directeur soms de rechterhand was yan het hoofd commerciële zaken, was hij een ander soort verklaring schuldig dan dat hij tot dan toe had afgelegd. De officier: „U wist van hele maal niets, ik vind dat wat on zakelijk, eerlijk gezegd". Van D.: „Ja, soms moest ik in derdaad tegen mijn collega-di recteuren zeggen: Jongens, moet dat nou zo. Meestal ech ter kon ik zo'n vraag pas ach teraf stellen als al het kwaad al was geschied". De officier: „U had toen ook de aanvoer van stoffen die u kennelijk niet eerder kon ver werken wat kunnen indam men". Van D.: „Als ik dat had ge daan, zou het bedrijf failliet, zijn gegaan en zouden ruim 80 mensen op straat hebben ge staan. Men zei me altijd dat de lozingen en de verkoop van de produkten slechts van voorbij gaande aard zouden zijn om het bedrijf uit het moeras te trekken. Pas op het politiebu reau ben ik meer over Uniser te weten gekomen dan in de twee jaren ervoor". En dat laatste was precies wat zijn collega's eerder deze week ook al tegenover de rechtbank hebben beweerd. PETER VIERING ;11 overweegt stappen DIJK Shell Moerdijk overweegt stappen te ondeme- egen ex-Uniser directeur Magnus S., omdat deze in het ïtse milieuproces heeft beweerd dat Shell zelf ook illegaal op de persleiding naar het Zeeuwse plaatsje Waarde, zou Shell, aldus S., af hebben geweten van de illegale jken van Uniser. Volgens de directeur van Shell Moerdijk, missen, zou zijn bedrijf evenwel nimmer op de hoogte te weest van de lozingen en onwettige bewerkingsmethodes niser. Shell heeft nimmer gevaarlijke afvalstoffen in de ding laten vloeien, aldus Teunissen. •Uniser-directeur failliet IRECHT De vroegere topman van het afvalbedrijf Uni- jlding in Moerdijk, W. Renes, is door de rechtbank in cht failliet verklaard. De scheepsmakelaar overweegt te- uitspraak van de rechtbank in hoger beroep te gaan. Hij iij zijn schuldeisers May Flower Transport and Trading en dgische crediteur voor ruim een miljoen gulden in het Je fiscus heeft twee ton van de ex-Uniser-directeur te- lie ooit zelf nog heeft geprobeerd Uniser uit de problemen ny St. Clair, van Dijk en Millionaires Songfestival ERSUM De zange- )nny St. Clair, de zan- till van Dijk en de „The Millionaires" op 24 februari in het (theater in Schevenin- aan uitmaken wie Ne- td zal vertegenwoordi- i het Eurovisiesongfes- dat op 24 april in En- wordt gehouden. uitgekozen door de "Troep amusement van de v waarin alle omroepen ost enwoordigd zijn. —1 iheveningeh zullen zij M dezelfde drie liedjes ten brengen, die geselec- worden uit 148 inzendin- Een nationale jury zal eslissen wie naar Enge- gaat. Lenny Kuhr zal iteren. Beatrix opent Hartel- kanaal Koningin Beatrix heeft gisteren via een sein met een portofoon de verbinding van het Hartel- kanaal in de Eu ropoort met de Nieuwe Maas opengesteld. Hiermee heeft de binnenvaart van en naar de havens In Euro poort en Maas vlakte een onge hinderde door vaart gekregen en behoren de lange wachttij den bij de Har- telsluizen voor de binnenvaart schepen tot het verleden. De kostbare opera tie bracht ook werkzaamheden mee 'aan brug gen en kades van het 25 kilo meter lange ka naal, omdat het waterpeH er nu aan de werking van de getijden onderhevig Is geworden. Op de werf de Schelde wordt de laatste hand ge legd aan het 110 miljoen kostende schip de Cardi- um. Dit schip zal bij de Oosterscheldemondi ng worden gebruikt als mat- tenlegger. In de loop van januari loopt het schip van de werf en gaat dan naar het werkeiland Neeltje Jans. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/AMSTER DAM Het bouwbedrijf Ballast Nedam Construc tion International BV in Amstelveen loopt groot ri sico strafrechtelijk ver volgd te worden wegens discriminatie. Het bedrijf, dat indirect eigendom is van een Arabische groep, geeft zogeheten niet-jood- verklaringen af voor werknemers, die worden uitgezonden naar Saoedi- Arabië. Het zou voor de eerste keer zijn, sinds dit soort discrinuiu ie mid den vorig jaar strafbaar werd, dat het nodig is een bedrijf om deze reden voor de rechter te bren gen Het Tweéde-Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA) heeft er in schriftelijke vragen bij minister De Ruiter (Justitie) op aangedrongen de officier van justitie deze zaak te laten onderzoeken. Op het departe ment meent men dat het han delen van Ballast Nedam Con struction inderdaad strijdig is met artikel 429 van het Wet boek van Strafrecht, zoals dat nu luidt. Overtreding van dit artikel kan gestraft worden met een hechtenis van ten hoogste een maand of een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Bij de be handeling van de wetswijzi ging in de Tweede Kamer, eind 1980, noemde minister De Ruiter een handeling als van Ballast Nedam Construction als voorbeeld van een straf baar te stellen feit. Mede daar om gaat men er in politiek Den Haag dan ook van, uit dat het tot een vervolging zal ko» men. Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI), dat strijdt tegen de zogeheten Arabische Boycot van Israël en van joden, heeft bij de offi cier van justitie in Amsterdam een klacht ingediend tegen Ballast Nedam Construction. CIDI-directeur drs, Ronnie Naftaniël toonde zich „eigen-' lijk heel verbaasd" over deze zaak. Hij zei verwacht te heb ben dat juist een bedrijf met Arabische eigenaars „een zo danige verstandhouding met Arabische landen zou hebben dat het dingen als niet-jood- verklaringen niet nodig heeft". Ballast Nedam Construction is een dochter van Ballast Ne dam Groep NV, eveneens in Amstelveen. Vorig jaar ver kreeg de Arabische Mineva Holding de meerderheid van de aandelen van deze vennoot schap. De dochteronderne ming, een bouwbedrijf, heeft gefotokopieerde brieven klaar liggen, gericht aan dev ambas sadeur van Saoëdi-Arabië in Den Haag. In zo'n brief, die bedoeld is om een ,werk-vi- sum' te krijgen voor een uit te' zenden employee, wordt onder meer het volgende gezegd: „We verklaren dat de ^heer de Christelijke religie be lijdt. Wij verklaren dat noch onze firma noch de heer enige directe of indirecte fi nanciële connectie heeft met Israël". Daarnaast stuurt Ballast Ne dam Groep NV een visumaan- vraag aan het consulaat-gene raal van Saoedi-Arabië, even eens in Den Haag. Het bedrijf heeft een aantal van deze for mulieren in huis en heeft van tevoren enkele vragen beant woord. Zo is bij „Nationality religion" (nationaliteit en ge loof) „Dutch-Christian" (Ne derlander-Christen) ingevuld. Ballast Nedam bevestigt dat dit soort verklaringen aan de ambassade en het consulaat' van Saoedi-Arabië worden ge stuurd. Het bedrijf ontkent dat deze verklaringen neerkomen op een niet-Jood verklaring. „Er had net zo goed kunnen staan dat onze werknemers geen betrekkingen mogen on derhouden met bijvoorbeeld Andorra", aldus een woord voerder, die in afwachting van de ontwikkelingen geen ver der commentaar wenste ge ven. De overkoepelende organisaties van werkgevers doen ons sterk denken aan een stel verwende kinderen na de oproep aan hun leden niet in te gaan op de uitnodiging van minister van sociale zaken en werkgelegenheid Den Uyl, om met in dividuele werkgevers te praten over nieuwe vormen van werkverdeling. Wat zouden de werkgevers verliezen als ze wel op de uitnodiging waren ingegaan? Hooguit wat prestige en verder zeer zeker helemaal niets. De werkgeversorganisaties achten dat beetje prestigeverlies kennelijk gewichtiger dan de oplossing van de algemene pro blemen waarvoor onze hele bevolking op sociaal economisch gebied staat. Ook al verwacht men op voorhand niets van het overleg, dan zou men toch in het belang van het algeme ne doel kunnen pogen mee te praten en te denken. Baat het niet, dan schaadt het ook niet. Althans, dan schaadt het dat algemene belang niet. Hooguit een beetje het prestige van de órgai *aties van werkgevers, omdat ze zich er bij zouden neerl - dat de minister individuele werkgevers heeft uit- genoa tten de overkoepelende organisaties om. VAN /erkgeverszijde wordt ook gesteld dat in het late najaar dé overheid niet wilde ingaan op werkgeversvoorstel- len aangaande het sociaal economisch beleid en een daarbij behorend beleid ten aanzien van werkverdeling. En dat zou dan nu reden kunnen zijn om te zeggen, dat men dit keer niet met de overheid wilde praten over voorstellen van die zijde. Ook dat is in het licht van de belangen die op het spel staan vrij kinderachtig. In hernieuwd overleg kunnen de werkgevers toch immers weer met kracht van de eigen argu menten pogen werknemers en overheid te overtuigen van de juistheid van de werkgeversvoorstellen? VaN de andere kant moet ons van het hart, dat minister Den Uyl nu niet bepaald blijk heeft gegeven van de grootst mogelijke tact door de overkoepelende werkgeversorganisa ties te passeren en individuele werkgevers uit te nodigen. Dat had hij zo natuurlijk niet moeten doen. Maar wat te den ken van een bedrijf als bijvoorbeeld de Hoogovens, dat ener zijds wel miljoenen aan overheidssteun vraagt, maar ander zijds met diezelfde overheid kennelijk niet wenst te praten over mogelijkheden om het toekomstperspectief te verbete ren? De tactische fout van Den Uyl mag niet zulke vergaan de gevolgen hebben. Men mag best van mening zijn dat mo gelijkheden voor herverdeling van werk eerst maar eens tus sen werkgevers en werknemers zouden moeten worden doorgesproken alvorens de overheid zich ermee bemoeit. Maar dan nog mogen het kennelijke enthousiasme en het verantwoordelijkheidsgevoel van dit kabinet toch niet door de werkgevers worden afgestraft met een houding, die mo gelijk tot gevolg heeft dat de aanpak van de problemen ern stig wordt vertraagd. Met alle gevolgen van dien, ook voor de werkgevers. NA TIPS UTRECHTSE RIJKSPOLITIE UTRECHT De Zwitserse en Westduitse politie heb ben, na tips van de rijkspolitie in het district Utrecht, twee kopstukken van een internationaal opererende Zwitsers-Duitse bende criminelen gearresteerd. De bende zou volgens een woordvoerder van de Utrechtse politie bezig .zijn geweest met het voorbereiden van .een aantal misdrijven. Over de aard van die misdrijven heeft de Zwitserse en Duitse politie, volgens de woord voerder, niets meegedeeld. Qe kopstukken, de Duitsers H. B. (41) en»H. W. (33), werden in november aangehouden. In Utrecht was er belangstelling voor B. en W., omdat beiden worden verdacht van ontvoering van een 34-jarige Utrechtenaar in september. Tijdens die ontvoering dwong het tweetal de Utrechtenaar telefonisch aan vrienden een losgeld van 25.000 gulden te vragen. Zij lieten hem tenslotte vrij, zonder dat er losgeld was betaald, maar beroofden hem wel van 5000 gulden. De rijkspolitie achterhaalde de identiteit van de mannen toen zij al naar Duitsland waren ontkomen. Verder speurwerk bracht een complot aan hét licht. De gegevens hierover werden doorge geven aan de Duitse en Zwitserse pölitie. Behalve de twee hoofdverdachten konden daardoor, in december, nog drie ben deleden worden aangehouden. De verdachte B. werd in '65 veroordeeld tot levenslang wegens roofmoord. Hij kwam in maart '81 op vrije voeten nadat hem gratie was verleend. De andere hoofdverdachte ontsnapte begin vorig jaar uit de gevangenis waar hij een straf uitzat van vijf jaar wegens een poging tot ontvoering en het plegen van vermo gensdelicten. HET BLIJFT VRIEZEN DE BILT-KNMI - Het winter- se weer zet door. In de afgelo pen nacht heeft het 5 tot 10 graden gevroren. Waarbij het in het noorden en oosten van het land het koudst was. In een klein gebied bij de Wad den en de Afsluitdijk viel gis teravond veel sneeuw tenge volge van Noordzeebuien, die daar langdurig bleven hangen. De vorstgrens komt over Frankrijk vannacht tijdelijk dichterbij door een depressie, die over Zuidengeland en Bel- gie oostwaarts trekt. Aan de noordzijde hiervan sneeuwt het en dit sneeuwgebied zal in de avond en nacht een groot deel van ons land bedekken. Daar er ook een krachtige tot harde oostenwind zal staan kan de sneeuw daarbij plaatse lijk hoog opgewaaid worden. Het blijft meest matig vriezen met temperaturen van min 4 graden in het zuiden tot onge veer min 10 graden in het noorden van het land. Door de combinatie met de harde wind is de kans op het bevriezen van leidingen erg groot. Mor gen overdag wordt de sneeuw- kans kleiner, maar er blijft veel bewolking. Voorlopig ziet het er naar uit dat de vorst minstens tot het begin van de komende week aanhpudt. De overgangszone naar 'zachtere lucht met slecht weer voor het verkeer handhaaft zich de ko mende dagen waarschijnlijk boven Frankrijk, Belgie en Duitsland. lamp lamp al Amatardam geti.bew. -1 -5 0 rr De Bill rw.bew. -I -5 0 a O -100.4 mm Vllsslngen Z.-ümburg Barcelona Berlijn Klagenfurt i Kopenhagen i Lissabon i -2 -7 Oir -1 -3 0 ai -3 -5 Ou -2 -18 0 a - 7 0a - 7 0a -6 -13 0 ir 9 7 0 a -2 -5 0 a -3 -9 0 a -1 -3 0 a -18 -21 0 a -13 -160.4 a -3 -9 0 a -4 -7 0 a

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9