lok inwoners landgemeenten iiogen zich Leiden it en inschrijven bloembollencultuur Noordw viert eeuwfeest Keukenhof lonkt naar nieuw voorjaar pagDEN/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 JANUARI 1982 PAGINA 5. ■■ONRUIMTEREGELING WORDT BIJGESTELD dlege n lijn jden. i nuari ti), •dstnji 0 1 €N Wanneer de en interaad binnenkort «uwe regeling Woon- vaststelt, iderei ook voor forensen afstie Leidse randge- ;en mogelijk zich een woning in Lei- e laten inschrijven, ssage uit de oude re- >est si* dat inschrijving 8 fopogelijk is voor die- cu/| die op een 'redelij- van Leiden dag h' is op suggestie van geschrapt. Op n énkele uitzondering pok de bepaling van teloze aanbieding uit [eling verdwenen. In de regeling was op- J ."''Jen dat voor een kunfe' vahend binnen er ^nzen die de regeling lnemia vijf maanden zon- e optfect aan Leidenaren Is vloden te zijn, voor ^'"(evallen een woon- nning zou worden en. Deze bepaling is 'enen. Voor alle wo- spil, vallend onder de wordt slechts ■)mst joonvergunning ver- wanneer de bewo- bldoet aan de voor- jen van de gemeen- )e vruchteloze aan- nr H\g van vijf maandsen in praktijk niet te wemt Er is veel contro- nodig en het le- resultaat op", roegt aldus wethouder D. Tesse- laar van volkshuisvesting gisteravond. De gemeente wil de huurprijs- grens opschroeven van 750 gulden ('81) naar 850 gulden kale huur per maand. Voor eensgezinswoningen wordt de koopprijsgrens daarentegen verlaagd van 292.500 gulden naar 211.000 gulden. Met deze maatregel wordt de vrije sec tor in Leiden vergroot. Ook ten aanzien van de flatwonin gen wordt de grens verlaagd en wel van 250.000 naar 150.000 gulden. De vastgestel de prijzen gelden voor 1982. De gemeenteraad moet de wij ziging nog goedkeuren, doch de fracties hebben te kennen gegeven grotendeels met de wijzigingen akkoord te gaan. Alle linkse partijen pleiten voor een verdere verhoging van de huurprijsgrens tot 930 gulden terwijl het CDA deze juist lager wil stellen. „We krijgen wel meer zeggenschap over de huurwoningen, maar we moeten dan ook meer wo ningen verdelen en dat zal best moeilijk zijn", aldus M. Kokxhoorn (CDA). Het CDA wenst bovendien de termijn van vruchteloze aanbieding te handhaven. De regeling woonruimteverde ling beoogt de gemeente meer mogelijkheden te verschaffen voor een goed huisvestingsbe leid. Concreet houdt de wijzi ging in dat huurwoningen met een huurprijs van maximaal 850 gulden onder de toewijzi- gingsbevoegdheid van het ge meentebestuur vallen. Voor bewoning van deze categorie huizen is een woonvergunning vereist die pas wordt verstrekt wanneer aan een aantal voor waarden wordt voldaan. Om een vergunning te verkrijgen moet men in ieder geval eco nomisch aan Leiden gebonden zijn en moet de toekomstige woonruimte passend zijn. Een woonvergunning kan ook worden verkregen door lang durig werklozen, personen die tenminste twee jaar als werk loos staan ingeschreven, en re migranten, Leidenaren die na een langdruig verblijf in het buitenland weer naar Leiden terug willen keren. Bovendien is in de nieuwe regeling voor het eerst rekening gehouden met zogenaamde woongroe pen. Uit de oude regeling is overgenomen dat een efchtpaar of twee samenwonenden de dagtaken bij elkaar op mag tellen om het vereiste aantal in Leiden gewerkte uren (van belang bij het begrip econo misch gebonden) te halen. Ten aanzien van een doelmati ge verdeling wordt er zoveel mogelijk op gelet dat de groot te van de woning in redelijke verhouding staat tot de grootte van het gezin dat er in komt te wonen. Over het algemeen wordt gehanteerd dat de wo ning maximaal twee kamers meer mag bevatten dan het aantal leden wat het gezin telt. Daarbij zal echter rekening worden gehouden met het vloeroppervlak. Beneden- en hoQeswoningen zullen met voorrang worden vergeven aan bejaarden en personen met een medische indicatie. Eensgezinswoningen zijn be doeld voor gezinnen met vier of meer kinderen. LISSE De Keukenhof is klaar voor het nieuwe voorjaar. Dat wil zeggen, wat betreft het bollenge- beuren. Het is bepaald niet zo dat men er de kantjes vanaf gaat lopen om pas actief te worden bij het ontluiken van de eerste bomen. Bloembol lenmensen leven naast de tijd. Op momenten dat ie dereen op het strand ligt te zonnen, zijn de bollen- mensen al druk in de weer voor de winter en als die winter voor de deur staat, heeft men al het voorjaar in het hoofd. De voorjaarsbloeiende bollen moeten worden geplant, weer of geen weer. Niet overal is men in de ban van de huidige technieken ge raakt; tractoren in plaats van voeten en het snel onthoofden van de bloemen om van de bollen een goed verkoopbaar proaukt te maken. In de Keu kenhof worden de bollen ge plant om mensen uit de hele wereld te tonen wel een fraaie inhoud die bloembollen toch eigenlijk bezitten. Het planten van bollen ge beurt in de Keukenhof nog met de hand en dat is vooral omdat de machines in het park niet uit de voeten kun nen. Het handwerk is een hele klus, want jaarlijks ver dwijnen zo'n zes miljoen bol len in de grond van dit park. Voor het invallen van de win ter heeft men dat karwei in De Keukenhof al geklaard, waarmee het park al gereed is voor het nieuwe voorjaar. Naar verwachting zal het aantal bezoekers in 1982 lager liggen, dan men de laatste ja ren gewénd was. Die vermin derde aandacht kan een ge volg zijn van de grote interna tionale landbouwtentoonstel ling de Floriade '82 die op hetzelfde moment in Am sterdam te bewonderen is. De Keukenhof ligt daar niet erg wakker van omdat het park elk jaar weer tienduizende mensen trekt, terwijl de Flo riade maar eens in de tien jaar gehouden wordt. Veel Keukenhofbezoekers komen ook al omdat ze dan voor zichzelf kunnen noteren naar welke bollen men op zoek wil gaan voor de eigen tuin. Bo vendien geven de Keuken hofpapieren allerlei voorbeel den van bloemschikwerk, die thuis nagemaakt kunnen wor den. Veranderingen Onverdroten gaat men daar om door met het aanbrengen van allerlei veranderingen en verbeteringen. Dat is nu al te zien aan het bussenparkeer- terrein, dat een metamorfose heeft ondergaan. De bussen zullen in het voorjaar geschei den zijn van de voetgangers, die voor de Keukenhof al door een parkachtig terrein wandelen. Verder zijn de winkeltjes helemaal verdwe nen om plaats te maken voor nieuwe uitvoeringen. Datzelf de is gebeurd met de hoofdin gang, waarvoor een nieuwe verbrede, maar in stijl blij vende ingang terugkomt. Ook de showkas van de Keu kenhof ondergaat een totale face-lift. Uiteraard zal hier weer plaats geboden worden 'aan meer dan honderd tul pensoorten in alle mogelijke kleuren. Een vijftiental hya cintensoorten zal ook onder dit dak te bewonderen zijn, net als ruim veertig narcis- sensoorten. Daarnaast zal het zogenaamde bijgoed in de kas te vinden zijn. In de bijgoed- tuin buiten de kas zullen zo'n honderd soorten bloembollen bijgoed te vinden zijn. Sinds twee jaar heeft de Keu kenhof zo tegen het eind van het tentoonstellingsseizoen ook een lelietuin binnen de poorten. Die is begonnen in samenwerking met de Liliade bij het dertigjarig bestaan van de Keukenhof. Deze schitte rende lelietuin zal men tussen 13 en 23 mei kunnen bewon deren. In 1982 zullen zeker elf zeer vakbekwame leliekwe kers acte de presence geven op de tentoonstelling. f)RDWIJK De afdeling Noordwijk van de Ko- tlijke Algemene Vereniging voor Bloembollencul- 1 maakt zich op voor de viering van haar eeuw- ')t. Op 4 januari was het honderd jaar geleden dat Indeling door plaatselijke bollenkwekers werd op- jp tht. Geheel in de stijl van Bloembollencultuur rdwijk, zal aan dit feit op waardige wijze aandacht pen geschonken. gelegenheid van het jubileum vindt op vrijdag, 22 •■«jrari a.s. in het „Hof van Holland" een receptie J its. Van vier uur tot half zes bestaat daar voor ie- ien gelegenheid om het bestuur met het kroonjaar v ik te wensen. Aan de receptie zal een bescheiden isitie verbonden zijn, waarop de bezoekers allerlei ressante zaken uit het verleden, zoals oude foto's logi, en dergelijke kunnen bezichtigën. staat voor de leden van de afdeling Noordwijk ^■feestavond op het programma. Deze avond wordt j 1 keens op 22 januari gehouden en wel in hotel-res- a ant „De Beurs", aanvang 20 uur. Bollenmensen zijn van nature vaak individualisten, maar toch laten zij elkaar niet los. Bestuurslidmaatschappen van vijf en twintig jaar en meer Noordwijk centrum bollenteelt De kruidenteelt, die in voor gaande eeuwen Noordwijk tot - - ver over de grenzen befaamd zlJn êeen zeldzaamheden in maakte, werd in de jaren na het bestaan van de honderdja- 1800 steeds meer verdrongen r|Se afdeling. Reeksen namen door de bloembollencultuur. zÖn te. noemen van vakgeno- Omtrent de omvang van de ten' die de afdeling zeer lang bollenteelt ten tijde van de °P hoogst bekwame wijze oprichting van de afdeling ge- hebben gediend. Om er enke ven de annalen interessante Jf *e noemen, vader en zoon cijfers. In 1882 bedroeg het to- van der Meer en J. C. taal aan bollenareaal in de ge- van der Meer, meester C. hele streek ruim 500 hectare. Verweij, die een kwart eeuw Hiervan nam Noordwijk bijna het secretariaat beheerde. Jos. de helft voor haar rekening, de Mooy, J. H. Lindhout, P. want historieschrijver Kloos H. Lindhout, en met hen vele meldt, dat rond 1898 een op- anderen. je eeuw die voorbijging, !n de Noordwijkse kwe meer dan eens voortrek- |op het gebied van de or- jatie en de promotie van jiollenvak. Reeds voor de hting van de Algemene {niging voor Bloembollen- lur in 1860, bestohd er in |orp een vereniging, die »aam droeg „Flora van dwijk" en zich tot doel De kwekerswereld was in die tijd in rep en roer over de handel in afgesneden bloe men naar het buitenland. Vooral op aandrang van de bollenexporteurs nam de Al gemene Vereniging in 1888 een voorstel aan om de uit voer van bloemen tegen te gaan. Dit stuitte op hevig ver zet van onder meer de in 1882 opgerichte afdeling Noord wijk. Met nog enkele afdelin gen weigerde Noordwijk aan pervlakte van 252 hectare met bollen beplant was en dat on geveer 250 kwekers zich met de bloembollenteelt bezig hielden. „Een waar record je gens alle kwekersplaatsen in Zuid-Holland", schrijft de bakker-historicus in zijn „Noordwijk in den loop der eeuwen" Ondanks de malaise van de dertiger jaren, slaagden de Noordwijkse agrariërs er in om in 1938 het eerste bloe mencorso te laten starten. „Het is mij niet bekend of wij in Noordwijk al dan 'niet de primeur hadden van een cor so, dat zou uitgroeien tot een jaarlijks terugkerend bloe- e de bevordering van de de genomen besluiten mede pgen van de bloembollen- werking te verlenen en dit Deze vereniging dateer- leidde, zij het voor korte tijd, an 29 oktober 1857. Man- tot ontbinding van de afde ling. Een jaar later kwam de Algemene Vereniging op de eerder genomen besluiten te rug en daarmee eindigde de strijd tegen de handel in afge sneden bloemen, die acht jaar lang het verenigingsleven had ondermijnd en binnen de af- biet bekende Noordwijk A nen als Alkemade Paar- oper en Raai van Konij- urg maakten deel uit van estuur. De Prins van aanvaardde later het ermheerschap. van deze een bewijs hoezeer nei oesiuur van ae aiaeimg noorawijK van ae rvon. A»g. ver. voor Bloembollencultuur poseert In het Florapark 1932, georga niseerd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afde ling. Zittend (van links naar rechts): voorzitter J. C. van der Meer en secretaris meester C. Verweij. Staande (in dezelfde volgorde): Willy van der Meer, Jaap de Groot Pzn., H. Copijn (uit Groenekan, de ontwerper van het Flo rapark), George Aten, Cor Alkemade, J. van der Wilden, Cees Soeteman, een man wiens naam niet bekend is, vermoedelijk een assistent van Copijn, A. R. Overvelde, een onbekende (ver moedelijk Jan Verweij). J. H. Lindhout en Jo van Konijnenburg. uit die tijd delingen verdeeldheid had iet wel en wee van de ibollenteelt meeleefde, loeg elk jaar organiseer- vereniging tentoonstel- waarvan hyacinthen hoofdschotel vormden, ins de historieschrijver telde men in het begin 3at 'de 19e eeuw in Noord- niet minder dan zestig ithenkwekers. hijnlijk moet het aan staan van deze eigen ilijke vereniging wor- ^jjtoegeschreven, dat eerst itwintig jaar na de op- ig van de Algemene iging voor Bloembollen- ir een afdeling Noord- gezaaid. Floraparken Pioniersarbeid heeft de afde ling Noordwijk verricht op het gebied van de promotie van het bollenvak. Zij nam het initiatief om op buitenten toonstellingen te laten zien hoe bruikbaar bollen waren voor perk- en tuinbeplanting. Het idee daartoe was van de heer C. J. L. van der Meer, toen voorzitter van de afde ling. De eerste expositie van dien aard vond plaats in 1887 onder de naam „Noord- 0 wiiksch Florapark". Deze in 'van deze landelijke orga- vele opzichten geslaagde ten- ie tot stand kwam. toonstelling, stimuleerde de afdeling negen jaar later tot een herhaling op grotere schaal. „Noordwijksch Flora park II" in 1896 werd een grandioos succes. Het verslag maakte melding van proefperken, die met kunstmest behandeld waren en van hyacinthenzaailingen, afkomstig uit zaad, dat ge wonnen was op de tentoon stelling van 1887. De Noord wijkse kwekers waren dus wel wat mans op dat gebied. Het derde Florapark werd ge organiseerd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de afdeling in 1932. De Graaf van Limburg Stirum stelde daarvoor zijn landgoed „Offem" ter beschikking. On der voorzitterschap van J. C. van der Meer, wiens vader eens de grondlegger was ge weest van de eerste volle-' grondstentoonstelling ooit ge houden, heeft het bestuur, te vens tentoonstellingscommis sie, bergen werk verzet. Be halve de voorzitter hadden zitting in de commissie secre taris C. Verweij, schoolmees ter van professie, A. R. Over velde, Cees Soeteman, W. van der Meer, Jac. de Groot Pzn., G. Aten, C. Alkemade, J. van der Wilden, J. H. Lindhout, Joh. van Konijnenburg en H. Copijn uit Groenekan, de ont werper van het Florapark. Onder diens supervisie werd het bijna drie hectare grote terrein herschapen tot een grote wandel- en bloemen tuin. Het park beschikte zelfs over een eigen restaurant. Het derde Noordwijkse Florapark groeide uit tot een nationale bloemenmanifestatie, die als de voorloper van het na-oor- logse „Keukenhof" kan wor den beschouwd. Jhr. B. V. van de Mortel, de toenmalige burgemeester van Noordwijk, hield bij deze ge legenheid een toespraak waarin hij wees op de beteke nis van bloemen voor de in ternationale samenleving. Een programmaboek van ne gentig pagina's wees de bezoe kers de weg en bevatte tevens een keurig stuk reclame voor de badplaats, waarvan het in latere jaren de 'naam van bloemenbadplaats ontleende. Wekenlang was het Flora park Noordwijk de trekpleis ter voor duizenden mensen uit binnen- en buitenland. De cijfers vermeldden meer dan vijftigduizend betalende twee kwartjes per persoon bezoekers, die per trein, tram, autobus of fiets werden aan gevoerd. Anderen kwamen per auto of gewoon te voet. Proeftuin Behalve op het gebied van de promotie, was de afdeling koploper op wetenschappelijk terrein. Zo nam zij het initia tief tot de bestrijding van de zogenaamde kwadegrond- plekken in de tulpenvelden. Deze kwadegrond openbaarde zich het eerst in Noordwijk, hoewel het euvel ook elders in de bollenstreek voorkwam. De afdeling Noordwijk stelde deze zaak aan de orde op de jaarlijkse vergadering van de afdelingen en kreeg toen van de Algemene Vereniging een subsidie van 200 gulden voor de aanleg van een proeftuin, met het doel zo spoedig moge lijk een middel te vinden tot bestrijding. Het onderzoek werd verricht onder leiding van prof. dr. Ritzema-Bos, in die tijd directeur van het phy- topathologisch laboratorium te Amsterdam. Het beheer van de proeftuin berustte bij een commissie uit de afdeling Noordwijk. Voorzitter P. J. van Went meent, dat gedu rende die periode van kwade bollengrond het delven, ofte wel drie steken en een schuim, in zwang is gekomen. „Het was in ieder geval een remedie om zuivere grond bo ven te krijgep". Vooral de hyacinthenteelt menfestijn", zegt voorzitter was belangrijk. De Noord- yan Went in z'n terugblik op wijkse bodem was daarvoor de afgelopen honderd jaar. bij uitstek geschikt. Opmerke lijk was ook het uitgebreide Een wens assortiment. In oude catalogi werden wel zeshonderd varië- Bij de viering van dit bijzon- teiten aangeboden, waarvan dere jubileum van zijn afde- honderd en vijftig met dubbe- l>ng heeft de voorzitter een le nagels. Van al deze varië- wens, die aansluit op de expo- teiten, Verschillend in kleur sitie, tijdens de receptie in en bloemvorm, zijn er thans „Noordwijksch Eerste Huys". nog maar enkele tientallen in In de geschiedschrijving leeft cultuur". Noordwijk het meest als vis- Reeds aan het begin van de sersdorp. Men vindt daarin vorige eeuw stond Noordwijk slechts weinig terug van de bekend door zijn groene vei- plaatselijke bloembollencul- lingen. Daarbij werden de nog tuur en de kruidenteelt. Het te veld staande gewassen ver- moet toch ook in Noordwijk kocht. Het dorp had medio mogelijk zijn, aldus Van 1700 zelfs een door de vroed- Went, om wat oude gereed schap aangestelde veiling- schappen en voorwerpen, die meester, Abraham Steger- vroeger in de bloembollen- en hoek, wiens naam voortleeft kruidenteelt gebruikt werden, in een der straten van Boe- foto's, catalogi, tijdschriften renburg. Er bestaat nog een en dergelijke zaken bijeen te catalogus uit 1825, die aan- brengen. ?"f\da'°.L2i a„P"'la".d.!t De voorzitter doet daartoe een jaar, s morgens om tien een dergelijke veiling zou worden gehouden. In de cata beroep op de bollenkwekers uit Noordwijk en omgeving, ten hyacinthen aangeboden. ,AkT zowel enkele als dubtSle soor- len en lnformatle ler ten. Langdurige trouw Een der beste kwaliteiten van king te stellen voor het in richten van een blijvende plaats in het museum van het Genootschap Oud-Noordwijk. Men kan zich daarvoor de jubilerende afdeling is de verbinding stellen met W. trouw van leden en bestuur- van Eeden, Voorstraat 116 te ders. ook al liepen de belan- Noordwijk, telefoon 01719- gen niet altijd parallel. 12037.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5