Chemicaliëncentrum Zoeterwoude kan vaten nog even laten liggen a i Actiegroep tegen kabeltelevisie geeft onvolledige informatie REGIOUOÜRJNflfl Hazerswoude moet grond van NS kopen ^feerstand tegen verkoop pontveer De Kaag groeit REGI0(J0UR)NAA Inschrijving Zoeterwouds tafeltennis kampioenschap REGIO VOOR REALISERING WANDELGEBIED RAAD VAN STATE WILLIGT SCHORSINGSVERZOEK IN BURGERLIJKE STAND RAADSLID KRET IN ALKEMADE: LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 JANUARI 1982 PAG HAZERSWOUDE Voor de realisering van een wandelge bied ten zuiden van de terrei nen van sportvereniging Ber- nardus in de Hazerswoudse wijk Zon nevéld zal het ge meentebestuur een terrein van de Nederlandse Spoorwegen moeten huren. Het idee hier toe werd destijds gelanceerd door het wijkcomité Rhynen- burch. Ook de Jeugdraad en de bewoners van de Jacob Re- viusstraat hebben indertijd bij burgemeester en wethouders gepleit voor de verwezenlij king van een wandelroute in het desbetreffende gebied. De dupe van de uitvoering van het plan zijn de personen die tot voor kort de desbetref fende grond van de Neder landse Spoorwegen huurden en hierop „volkstuinden". Want, zo stelde de directeur van de dienst gemeentewer ken ir. R. Fraanje „omdat het openbare karakter van zo'n gebied niet samengaat met de aanwezigheid van volkstuinen, zijn deze niet in het plan opge nomen". Het is overigens nog niet zó ver dat aan de realisering van het inrichtingsplan „Spoor weggebied" kan worden be gonnen. Immers, in commis sie- zowel als gemeenteraads- verband moet het project nog uitgebreid worden behandeld. De huurovereenkomst tussen gemeente en Nederlandse Spoorwegen is een van de on derdelen van het gesprek hier over (omtrent de duur van de huur en de hoogte van het huurbedrag, bijvoorbeeld). Te-' vens moet een kostenbegroting worden gemaakt en vastge steld. Bromfietsster gewond LEIDEN Een 17-jarige be rijdster van een bromfiets is gistermorgen met hoofd- en beenletsel en een sleutelbeen breuk opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis. Het meis je was om half acht op de kruising van de Herensingel en de Zijlsingel bij de Zijlpoort in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door een 24-jarige inwoner van Zoeterwoude. ZOETERWOUDE De handelsmaatschappij Vos en Co, het chemicaliëncentrum aan de Industrieweg 18-20 in Zoeterwoude mag voorlopig nog te veel vaten met chemicaliën opgeslagen hebben liggen op haar terrein. De Raad van State heeft het besluit van de gemeente Zoeterwoude om het bedrijf een dwangsom op te leg gen van 5000 gulden per dag zolang er te veel vaten op het terrein aanwezig zijn geschorst, nadat Vos en Co daartoe een verzoek had ingediend. Dat is gebeurd op economische gronden. Men wil het bedrijf, dat binnen kort verhuist, geen onevenredig nadeel bezorgen. De hinderwetvergunning van de gemeente Zoeterwoude be paalt dat het chemicaliëndi- - stributiecentrum niet meer dan 1000 vaten met chemica liën per dag opgeslagen mag hebben liggen. Door ruimtege brek liggen er echter nu 2000 tot 3000 vaten opgeslagen op het bedrijfsterrein. Weliswaar verhuist de handelsmaatschap pij spoedig naar een ruimer bemeten industrieterrein in Alphen aan den Rijn, maar de gemeente Zoeterwoude wenste de overtreding van de hinder wet niet langer toe te staan. Vandaar dat na een aantal waarschuwingen de procedure met de dwangsommen in wer king werd gesteld. De gemeente Zoeterwoude is teleurgesteld over de houding van de Raad van State. „Wij vinden het principieel onjuist dat ons besluit is geschorst. We proberen de hinderwet uit te voeren en dat wordt ons op deze manier onmogelijk ge maakt. Op die manier verlies je wel de moed om bedrijven aan te pakken die in overtre ding zijn, ook al is dat maar van korte duur", aldus een' woordvoerder van de gemeen- Omwonenden De beslissing van de Raad van State kwam gisteravond aan de orde in de vergadering van de raadscommissies ruimtelij ke ordening en financiën. Met name C. Straver van Progres sief Zoeterwoude noemde de beslissing ontoelaatbaar. „Het college moet onmiddellijk tot sluiting overgaan. Wij moeten opkomen voor de 3.000 men sen die in de directe omgeving wonen. Vos en Co. heeft ge handeld in strijd met elke vorm van fatsoen", aldus Stra ver. Wethouder Van der Heij den verklaarde dat het college Vos en Co. aanvankelijk niet met sluiting had willen drei gen omdat 28 arbeidsplaatsen op^het spel stonden. De vatenopslag van Vos en Co. De firma Vos en Co wil de va ten, waarin zich organische koolwaterstoffen bevinden bij wijze van tussènoplossing over een groter terrein verspreiden. Het chemicaliëncentrum heeft van de achterbuurman, het Nederlands Drukkerijbedrijf tijdelijk een stuk grond gehuurd waar de overtollige vaten voorlopig zullen worden opgeslagen. Deze oplossing is bereikt in overleg met de ge meente Zoeterwoude. De ge meenteraad moet zich hiero ver echter eind deze maand nog uitspreken, omdat het gaat om een uitbreiding van een bedrijf. Het valt te betwijfelen of de gemeenteraad met deze gang van zaken akkoord gaat. De raadscommissieleden C. Stra ver en A. Kolff (beiden Pro gressief Zoeterwoude) en C. Roessen en P. van der Poel (CDA) zijn vierkant tegen. P. Kremer (VVD) en N. Minekus (CDA) willen onder strenge voorwaarden eventueel wel medewerking verlenen. Kre mer: „Er is natuurlijk sprake van onbehoorlijk gedrag van Vos. Het moet toch mogelijk zijn een overeenkomst te ma ken waarin wordt opgenomen dat maximaal 2600 vaten (voor de twee terreinen, red.) mogen worden opgeslagen. Overtre ding daarvan moet dan gestraft worden". De heer Straver wilde echter niets we ten van enige vorm van toege eflijkheid. „Wij van P.Z. heb ben altijd al bezwaren gehad tegen het bedrijf. Gelet op de ervaringen met het chemica- liënbedrijf weten we genoeg. Alleen sluiting telt voor ons.". Omdat op het huidige terrein de hoeveelheid vaten met che micaliën het maximum aantal met 2150 te boven gaat is een gevaarlijke situatie ontstaan. De richtlijnen inzake een be paalde afstand tussen diverse stoffen, de brandveiligheid en de bereikbaarheid in geval van calamiteiten zijn momen teel met voeten getreden. Juist daarom is het uitermate vreemd dat de Raad van State niet het belang van de veilig heid en omwonenden heeft la ten prevaleren doch het eco nomisch belang van het, in middels in Duitse handen zijn de, bedrijf. Op het terrein aan de Industrieweg zijn vele va ten met zgn. K-l produkten opgeslagen die een grote brandbaarheid hebben. Voorts zijn er chlorotheen en stoffen die aan de benzine toegevoegd dienen te worden. Door de overcapaciteit staan alle pro dukten thans door elkaar. Elke vorm van overzicht ont breekt. Overigens liggen ook ondergronds nog zes tanks van elk 30.000 liter. Bodemveront reiniging op het huidige ter rein is tot heden niet geconsta teerd doch zal zeker niet moe ten worden uitgesloten. Im mers er is zo'n zes jaar op die lokatie met allerlei chemische stoffen gewerkt. ALKEMADE Tegen de ex ploitatie-overdracht van het Kaagse pontveer aan een par ticulier blijkt meer weerstand te bestaan dan aanvankelijk verwacht. Schreef eerst de Kaagse dorpsraad een ontevre den brief aan b en w van Al kemade, gisteravond was de teneur tijdens de raadscom missie Openbare werken ook niet bepaald juichend. V V D 'er Dick van der Meer vond het onjuist dat in de koopovereenkomst slechts ZOETERWOUDE Gehuwd: Johan nes Cornelis van den Bosch met Ma ria Johanna van Leeuwen: Jacobus Martinus Leune met Karoline There- sia Cornelia Schuur. OveHeden: Mar tinus Leonardus Vlasveld. melding gemaakt wordt van het gratis overzetten van in woners van De Kaag; over hun voertuigen is niets in het contract opgenomen. „In de toekomst is de particuliere ex ploitant vrij om veergeld over auto's van inwoners van de Kaag te heffen, en dat komt mij als onjuist voor" aldus Dick van der Meer. De heer Van Elk, in zijn funk- tie van secretaris van de Raadscommissie Openbare Werken, vertelde dat de inten tie van de overeenkomst is, dat bewoners van De Kaag e- venals hun auto's gratis over gezet moeten worden. De heer Van der Meer was met dit ant woord niet echt tevreden want hij waarschuwde voor de le vensgrote mogelijkheid dat in de toekomst slechts Kaagse voetgangers gratis overgezet zullen worden. Eenmansbediening Het V.V.D.-raadslid Verdel drong er op aan de mogelijk heden van gemeentelijke ex ploitatie van een pont met eenmansbediening in herover weging te nemen. Wethouder Verhaar antwoordde hierop dat het voor een overheidsin stantie niet mogelijk is met eenmansbediening te varen, zelfs niet als een automatische aanhaakinrichting op het pont zou zijn aangebracht. Nadat Dick van der Meer zijn fraktiegenoot adhesie betuigd had, gaf de wethouder toe dat het college van b en w het liefst had gezien dat de bespre kingen met de Kaagse dorps raad betreffende overname van het pont, anders gelopen waren. Zoals bekend heeft de dorpsraad lange tijd met het Alkemadese gemeentebestuur onderhandeld over het in het leven roepen van een stich ting, die de exploitatie van de gemeente zou kunnen overne men. De onderhavige langdu rige en uitputtende besprekin gen en onderhandelingen heb ben echter uiteindelijk niet tot resultaat geleid. Toelichting Gisteravond wilde de C.D.A.- fraktievoorzitter, Paul van der Meer een toelichting op het verloop van de contacten met de Kaagse dorpsraad verne men van wethouder Verhaar. Deze haalde hierop een bijeen komst van april 1979 met alle betrokkenen aan. Tijdens die bijeenkomst is afgesproken dat het pont in particuliere han den zou moeten komen. „De nu voorgestelde overdracht is geheel in overeenstemming met dit besluit", aldus Ver haar. Paul van der Meer wilde we ten hoe het met de jaarlijkse subsidie van 150.000.- gaat als het verkeerd afloopt met de firma Ponto (de firmanaam onder welke vader en twee zoons Hoogenboom het pont veer zullen exploiteren). Wet houder Verhaar legde uit dat jaarlijks f 100.000.- hiervan- in depot gehouden zullen worden teneinde e^n reserve te kwe ken voor de aanschaf van een tezijner tijd vervangend pont. Verdel wilde weten wat het gedeelte van de overeenkomst over schadevergoeding aan derden inhoudt voor de bewo ners van De Kaag. Hierover werd door de heer Van Elk uitgelegd dat bij niet naleven van het contract door de ex ploitant de overeenkomst wordt ontbonden. Ook een boetebeding van een half mil-, joen gulden zonder tussen komst van d? rechter zal de exploitant aan zijn contract binden. CDA-raadslid Van der Hulst wilde tot slot in de over eenkomst opgenomen zien dat de exploitant niet met klach ten over mankementen aan het pont bij de gemeente kan aankloppen. Premie-woning Toen de raadscommissie open bare werken zich gisteravond boog over de verkoop van pre miekoopwoningen, klaagde C.D.A.'er Paul van der meer in duidelijke bewoording over de onduidelijke en ingewik kelde tekst van de koopcon tracten bij vooral premie-A- woningen. De directeur open bare werken, de heer Peters, gaf toe dat de door het Rijk voorgeschreven inhoud van de contracten wel enige tekst en uitleg behoeft. „Deze uitleg wordt dan ook aan alle betrok kenen apart in begrijpbare woorden gegeven", zei hij. Tijdens de rondvraag brak raadslid Paul van der Meer een lans voor de aanleg van een eenvoudige lift naar de Alkemadese trouwzaal ten be hoeve van invaliden. De direc teur openbare werken ant woordde hierop dat in het ver leden plannen voor een derge lijke lift zijn gestuit op finan ciële bezwaren. Hij deed ech ter gaarne de toezegging de suggestie nader op haar waar de te bekijken. Buslijn 94 Door de ongunstige ligging van het Fioretticollegc j opzichte van de dichtstbijzijnde bushalte van lijn\ komen dagelijks enkele tientallen leerlingen uit Haarlemmermeer te laat op school. De busmaatscl pij Centraal Nederland heeft daarom na overleg ouders en de gemeente besloten bij wijze van proej_ bussen van 7.56 uur en 8.56 uur uit de richting Nie Vennep langs het Fioretticollege te laten rijden, proef zal voorlopig gelden voor de maanden januari februari met de mogelijkheid van verlenging tot maart. Na afloop zal bekeken worden of de route f sen oktober en maart definitief veranderd wordt.' bussen gaan tijdens de proefperiode rijden over de J' naafstraat, Oranjelaan, Sportlaan (halte Fioretti), terug naar de Oranjelaan, Gladiolenstraat om daar oorspronkelijke route weer te vervolgen. Kampioenschap De ren- en toervereniging De Bollenstreek houdt zon haar clubkampioenschappen veldrijden. De wedstrij beginnen om half elf. De onderlinge strijd gaat zich ah len op het terrein Meerenburgh. Strandloop Swifttoer en De Bataven organiseren zondag £N strandloop over 2.5, 5 en 10 kilometer. De start en !nte schrijving vinden plaats aan de voet van de vuurto^UW( in Noordwijk aan Zee. Het startschot wordt om elf gelost op het strand. Het inschrijfgeld bedralr voor de jeugd tot 15 jaar 2 gulden 50 en voor oude rei 00 gulden 50. Voor trim boekjeshouders wordt de afsta|e bijschreven. ;en een Schaken ssaj De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest sj' maandag een cursus schaken voor de jeugd van 8 tofl°8 jaar, die al wat gevorderd is in het schaakspel. De cut di' leidt op vor het zogenaamde torendiploma en bestaatsai'. tien wekelijkse bijeenkomsten op maandagmiddag kwart over vier tot kwart voor zes. De kosten bedral f50. Inlichtingen bij de de SJJO, Julianalaan 1 in Oef geest, tel. 154773. ook Talentenjacht telc jeli: de Onder auspiciën van jongerenvereniging KPJ wo,en vanavond in Ons Huis in Zoeterwoude een talent jacht gehouden. Iedereen die op het toneel zijn kunrp' wil tonen is welkom. Vorig jaar bestond er v^nzi belangstelling voor de talentenjacht. De deelnenü& 1 traden toen op voor een uitverkochte zaal. De optiec dens beginnen om acht uur. De toegangsprijs is vfcoc KPJ-leden twee gulden en voor niet-leden vier guld,ey Bingo-avond ™n Voetbalvereniging S.J.C. houdt vanavond in haar sp&, honk aan de Lageweg in Noordwijk een bingo-avotig, Hiervoor zijn vele prijzen beschikbaar. De bijeenkomst Ïqo gint om acht uur. w Did Our House Dit weekeinde is er weer van alles te doen in Our H1& 1 se in Roelof arendsveen. Vanavond komt de schrijv in /dichter Simon Vinkenoog vertellen over zijn we\n. De toegangsprijs is vier gulden en drie gulden voor 3r den. Morgenavond is het de beurt aan de popgro. Judy Nylon. Deze groep is afkomstig uit Utrecht i brengt muziek die te vergelijken is met de vroegt Roxy Music. De entree bedraagt zeven gulden vijf en voor leden vijf gulden. Zondagavond wordt er wt een film gedraaid. Deze keer wordt 'Het 25ste uur' uH in de hoofdrol Anthony Quinn vertoond. De toegat^ sprijzen hiervoor zijn dezelfde als die van vanavonï\ Judy Nylon. ZOETERWOUDE Tafeltennisvereniging Zoeterwoude orga niseert deze maand het plaatselijk kampioenschap. Daarbij krij gen ook ongeoefenden, recreanten, beginnelingen en huis-tuin- en-keuken tafeltennissers de gelegenheid eens de krachten met elkaar te meten. Dit sportieve evenement staat op de agenda voor maandag 25 januari vanaf acht uur in de kantine van Hei- neken. De ongeoefenden worden in een aparte categorie inge deeld zodat zij alleen tegen spelers en speelsters van „dezelfde sterkte" achter de groene tafel in actie komen. De mensen die de tafeltennissport wel in verenigingsverband beoefenen, krijgen ook de kans tegen elkaar uit te komen. Het kampioenschap gaat van start op zondag 24 januari in t Cen trum met dè jeugdwedstrijden; zowel individueel als in het dub belspel komen de jongens en meisjes in het strijdperk. Maandag 25 januari komen naast de al genoemde categorie ongeoefenden ook de dames in actie. Dinsdagavond de 26e worden in de Eendenkooi de dubbelspelen voor senioren gehou den. De heren-A (uitkomend in de 3e klas of hoger) komen woensdag de 27e in actie. Plaats van handeling is dan 't Cen trum aan de Schenkelweg. Zaterdag 30 januari is het de beurt aan de heren-B, dat zijn com petitie-spelende senioren die in de 4e klas of lager akteren. Bij alle kategorieën wordt gespeeld in poulevorm. De finales van de enkelspelen senioren en junioren worden verspeeld op zondag 31 januari in 't Centrum. Het is mogelijk zich aan te melden voor het Zoeterwouds kampioenschap tafeltennis tot uiterlijk 16 januari bij: Jan Brückner, Kosterspad 6, telefoon 01715-2794. De heer Kret: „Voorlich ting actiegroep onvolle dig". ALKEMADE Het V.G.A.-raadslid J. Kret verbaast zich enorm over de publiciteit, die aktie groep „Hou Casper buiten de deur" krijgt. Hij vindt de voorlichting over ka beltelevisie van de zijde van de aktiegroep „onvol ledig", „te laat" en „uit sluitend negatief". Onvol ledig, omdat de groep voorbijgaat aan de finan ciële gevolgen in de vorm van extra belastingheffin gen als blijkt dat minder dan 70 procent van de in woners van Alkemade er toe besluit een abonne- mentop kabeltelevisie te nemén. Kret vindt dat.de aktiegroep veel te laat is met aktie voe ren, omdat de beslissing over het invoeren van kabeltelevi sie in Alkemade reeds geval len is tijdens de gemeente raadsver^ ber 1979. „Voordien had aktie gevoerd moeten worden en niet na een democratisch ge nomen besluit", aldus Kret, die destijds herhaalde malen vergeefs aangedrongen heeft op het houden van een enquê te onder de Alkemadese bevol king. „Casper is een gemeen schappelijke, niet meer terug te draaien, regeling waaraan Alkemade, als grootste van ze ven samenwerkende gemeen ten, meedoet. Als Alkemade niet meegedaan had, was de hele zaak zelfs nooit doorge gaan", zegt de VGA'er. De heer Kret heeft in zijn funktie van administrateur bij de woningbouwvereniging ge merkt dat de publiciteit rond „Hou Casper buiten de deur" heeft ingewerkt op andere in woners, met als gevolg dat steeds meer mensen afhou dend gaan reageren op kabel televisie. De eenzijdige be richtgeving door de Anti-Cas- pergroep blijkt volgens de heer Kret uit aanhalen van van decern- oen negatief artikel uit de Consumentengids. „Daar had voor de eerlijkheid een positief artikel van een deskundige als Chriet Titulaer bij moeten worden vermeld". Enquête Richard te Brake, één van de tien aktievoerders in de Veen- se Vogelwijk, is het niet met het V.G.A.-raadslid eens: „Wij zijn geen gemeentelijke woordvoerders", zegt hij. „In oktober 1978 heeft een meer derheid van de raad beslist dat het niet nodig was de mening van de bevolking inzake ka beltelevisie te peilen. Pas nu blijkt dat een belangrijk deel van de mensen helemaal niet van kabel geporteerd is". Het verwijt van Kret dat de aktie groep voorbijgaat aan de fi nanciële gevolgen voor de be lastingbetaler als minder dan 70 procent van de gezinshoof den een abonnement op Cas per neemt, doet hij af met een tegen verwijt. Hij zegt: „De be trokkenen die de beslissing hebben genomen zijn volledig voorbijgegaan aan de financië le gevolgen voor de gebruikers van centrale antennes". Te Brake vindt het tijdstip van de actie „Hou Casper buiten de deur" niet te laat, omdat de fi nanciële gevolgen voor de be volking pas nu concreet zicht baar beginnen te worden. „Als er destijds een enquête onder de Alkemadese bevolking ge houden was, had Kret gelijk. Nu ligt de zaak anders, want ten tijde van de beslissing was er slechts sprake van een dis cussie onder de raadsleden", vindt hij. Toch geeft Richard te Brake toe dat het niet leuk is voor de totale gemeenschap als deze misschien de dupe wordt van het feit dat de Vogelwijk geen kabeltelevisie hoeft. Hij stelt daar echter nadrukkelijk te genover: „Als wij verplicht ka bel zouden moeten nemen, zijn wij als gebruikers van een Ge meenschappelijke Antenne In richting (CAI) in ieder geval de dupe". Hij vindt dat heel redelijk te strijden voor een in goede staat zijnde en pas zas jaar jonge C.A.I. Chriet Titu laer noemt hij een „tegenstan der" van zijn streven en dus passen diens beweringen niet in de berichtgeving van de anti-kabel actiegroep. Tegenstemmers Overigens moet gezegd wor den dat in de raadsvergade ring van december 1979, toen de definitieve beslissing over deelname aan Casper viel, er twee raadsleden waren, die te genstemden. Dat waren V.G.A.'er Kret en C.D.A.'er Van der Hulst. Kret had toen al het idee dat'de belangstel ling voor kabeltelevisie van wege de hoge maandelijkse lasten zou kunnen tegevallen. Van der Hulst had een ander motief: hij stemde tegen van wege het feit dat Zevenhuizen bij Oud Ade als „super onren dabel gebied", werd aange merkt en om deze reden niet aangesloten zou worden fa kabelnet. p. Toch pleitten ook de Vjy, en de P.v.d.A.-fractie dta voor een enquête om dije hoefte te peilen. Zij gL echter niet zó ver dat z*a raadsvoorstel betrefL deelname aan Casper afvjh, toen bleek dat een mefo| heid van de raad een deL ke enquête niet nodig voil Ter Aar was namelijk een enquête gehouden ef^ resulteerde in een dflgr mingspercentage van 80u cent. „Waarom zou dat jj, in Alkemade anders ligj r vroegen voorstanders. ML mogelijkheid van eventuC nanciële tekorten werd lijk geen rekening geho^ omdat „uitgegaan werd^ een sluitende exploitatie"#, optimisme was zodanig fir dat men zich destijds ze%' vroeg wat er met de door.u per te maken winst zou gfv ren en of die winst nieL maximaliseerd diende tef den. p

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4