^leer bezuinigingen bij oolitie onaanvaardbaar Economische situatie in Rijnland verslechterd ^eids protest ,f,egen Berufs- In de kou Een Spa graag. Maar.. ïïSg* 0 Toekomstige bewoners van Stevenshof moeten goedkoop huis achterlaten VOORZITTER KVK IN NIEUWJAARSREDE: PAGE —TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 JANUARI 1982 PAGINA 3 N tTote Engelse langstelling 3 Licht] tor bollen vluch ten irn. 201 (The 'WEN Ongeveer 16.000 Engelsen zullen in Fiimpperiode van eind maart tot half mei de Neder-- men,a|tfse bloembollenvelden komen bezichtigen. In 22 ar"W zullen deze Engelse toeristen met iets min- dan tweehonderd chartervluchten van en {r Zestienhoven worden gevlogen. De Neder- Progr. dse chartermaatschappij Transavia heeft even- eniandis een aandeel in de zogeheten bollenvluchten. nn ,Vfe maatschappij voert in de genoemde periode 23 0Pen chartervluchten uit tussen Londen- Gat- sptjk en Schiphol. Met deze mini-reisjes, die drie vier dagen duren, is een traditie hersteld. Door relatief hoge koersen van de Engelse pond zijn e vluchten voor de Engelsen weer aantrekke- Cursgeworden. jetijdr Politie voorkomt kraakactie LEIDEN De Leidse politie heeft gistermid dag drie mannen aan gehouden, die een leeg staande wisselwoning aan de Van Huisweg wilden kraken. De poli tie werd gealarmeerd door buurtbewoners. Toen men ter plekke kwam had het drietal de raamsponningen al verwijderd. Huurwoningen op Morssingel LEIDEN De Internationale Gewapend- beton Bouw b.v. (IGB) uit Breda is van plan om op de hoek van de Morssingel en de Sta tionsweg naast kantoren en winkels ook 26 premiehuurwoningen te bouwen. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat er koopwoningen zouden worden gebouwd doch IGB heeft haar plannen op grond van de ingezakte woningmarkt bijgesteld. De gemeenteraad liet eerder weten er prijs op te stellen wanneer er huur- inplaats van koopwoningen zouden worden gebouwd. De huren zullen ongeveer 500 gulden gaan be dragen. De verwachting is dat nog deze maand met de bouw van het complex wordt begonnen. LEIDEN Een nog onbekende jongeman heeft vannacht enkele uren, gehuld in een deken, doorge bracht op het trottoir van de Ma- rijkestraat. De politie werd rond middernacht gebeld door omwo nenden, die het maar een vreemde zaak vonden, dat een jongeman de vrieskou op deze manier wilde trotseren. De jongeman vertelde de politie, dat er sprake was van een weddenschap. Hij zou dertig gulden ontvangen als hij het tot drie uur 's nachts zou volhouden. Een tientje per uur dus. Het is niet bekend of de jongeman zijn weddenschap heeft gewonnen. Diefstal uit textiel winkel LEIDEN Een geldcas- sette met 5600 gulden en voor een onbekend bedrag aan cheques is gisteravond om kwart over zeven ge stolen bij de textielsuper markt Zeeman in de Leid se binnenstad. De cassette stond op de toonbank tij dens het opmaken van de kas. Een man griste de cassette weg en verdween spoorslags. IDEN Verdere he iligingen bij de politie Spei, onaanvaardbaar. De jja|w|j|uinigingsoperatie van chiere afgelopen jaar heeft 'Wim. ir sporen nagelaten. De is er nu uit. Dit stelt commissaris van politie e. vaV- van Voorden in het anile, fverslag over 1981. Su'ljri" geeft hij uiting aan os q, ernstige bezorgheid Spojeen verregaande bezuini- Venii vertoonde de begroting ristscK 19®1 een £at Van 300-000 instaken, hetgeen uit de reser- werd gedekt. Door de in gezette lijn van de bezuiniging tot het geplande peil door te trekken, zal de begroting dit jaar vermoedelijk sluitend zijn. Een beperking van het aantal toegestane overuren en de verplichting de overuren ge deeltelijk of geheel in vrije tijd te compenseren, waren de gro te oorzaken van de problemen. Bij de politie verminderde het aantal overuren met 10.000 (tot 7.890). „De inwoners van Leiden zul len van de bezuinigingen hoogstwaarschijnlijk niet veel gemerkt hebben, maar te vaak moesten de diensten met een haast onverantwoorde bezet ting worden verricht," aldus de commissaris. Dit jaar kan dat nog verergeren." Gesteld wordt, dat de politie een rustig jaar achter de rug heeft. Dat wil zeggen, rampspoed en gro te, tijdrovende gebeurtenissen bleven uit. De politie was het afgelopen jaar eens temeer genoodzaakt prioriteiten te stellen. In het verleden bijvoorbeeld werden alcoholcontroles met tien tot vijftien man uitgevoerd, ter wijl daar momenteel niet mee^ dan vier politiemensen voor vrijgemaakt kunnen worden. Het aantal misdrijven is name lijk gestegen. De bestrijding daarvan diende te prevaleren. Nog efficiënter werken en kri tisch alle mogelijkheden be zien, is het devies van de poli- Zoals burgemeester Goekoop in zijn nieuwjaarsrede al meld de, nam de criminaliteit vorig jaar in vergelijking tot 1980 sterk toe. Het aantal aangiften steeg van 4.830 naar 5.740 (18 procent) en het aantal inbra ken steeg met 42 procent. De politie noteerde 82 zedendelic ten, wat een stijging van 9 be tekent. Het aantal opgeloste misdrijven steeg van 1171 naar 1316. Er is in het afgelopen jaar echter vaker ingebroken. Dat resulteert in een daling van het oplossingspercentage (van 24 naar 23 procent). De politie noteerde vorig jaar minder aanrijdingen: van"3'149 naar 2.970. Ook het aantal ge wonden en doden als gevolg van verkeersongevallen daal de: respectievelijk van 443 naar 424 en van 10 naar 8. 506 bestuurders (17 procent van het totaal aantal aanrijdingen) reden na het veroorzaken van een ongeval door. „Ook dat is een tendens van de laatste tijd. Vroeger kwam dat hoege naamd niet voor. Ook zien we steeds vaker, dat automobilis ten na een aanrijding met el kaar op de vuist gaan," aldus Van Voorden. 134 doorrijders werden alsnog gepakt. Rijden onder invloed van alcohol werd 175 maal geconstateerd tegen 227 vorig jaar. Dat bete kent echter niet, dat in het al gelopen jaar minder lavelozen achter het stuur zijn gekropen. De politie was echter genood zaakt minder te controleren. Op die maniet zijn meer verte kende beelden in het jaarvers lag ontstaan. Het aantal geregistreerde hardrijders daalde van 1.927 naar 1.661. De parkeerwach ters schreven vorig jaar 15.871 bonnen uit, ruim 500 meer dan in 1980. 442 auto's werden in* het kader van de wegsleepre- geling van de straat gehaald, terwijl dit in 1980 295 maal voorkwam. De roodlichtcame- ra's flitsten 2680 keer (in 1980 was dat aantal 3408.) 10 o 13.00- liCrefeld form [DEN Het Leids comité tegen de Berufsverbote Krefeld heeft het gemeentebestuur, vakorganisaties, sbtenaren, de universiteit, de kerken, welzijnsinstel- arck. ^en en vrouwenorganisaties opgeroepen scherp te H:esteren tegen de Berufsverbote in Krefeld, de tse zusterstad van Leiden. comité doet dit na de aankondiging van de CDU-wet- ^^Ider'Evertz van de gemeente Krefeld dat Elke Fonger en Schachschneider bieden in dienst van de gemeen- u uur —op staande voet ontslagen zullen worden. Als reden rdt gegeven het lidmaatschap van de DKP (Duitse Com- 4 oe jiistische Partei). Volgens het Leidse comité is het ontslag m^trijd met de Duitse wet en met de Verklaring van de sa^i.'hte0 van de Mens. De personeèlsraad van de gemeente ifeld heeft de redenen voor ontslag ongegrond verklaard, ar de gemeente Krefeld heeft die beslissing aan een amb- arenrechter voorgelegd. Han Pronk, lid van het Leidse ise'o^ité verwacht, dat de beslissing van deze rechter in het ^Jeel van de twee ambtenaren zal uitvallen. I paar maanden geleden hebbben alle Leidse fractievoor- ^rs in een brief al geprotesteerd tegen de dreigende ont- w Jen „alleen op grond van het lidmaatschap van een niét-. jansboden partij". De ABOP (Algemene Bond Voor Onderwij- rlot^r Personeei) heeft al op de oproep van het Leidse comité 110 ""eageerd. De bond wijst de ontslagen „ten sterkste af". .03 Pi dan wel geserveerd M»SPA De Stevenshofjespolder. LEIDEN Aan de toe komstige bewoners van eensgezinswoningen in de Stevenshof zal de eis wor den gesteld dat zij een goedkope huurwoning in Leiden achterlaten. De huur van een dergelijke woning mag niet meer be dragen dan 250 gulden per maand. Dit is het uitgangspunt bij de werving van kandidaten voor woningen in de Stevenshof. Bij dit besluit speelt mee dat twee/derde van de ingeschre- ven Leidse woningzoekenden zogenaamde starters zijn die over een beperkt inkomen be schikken. Daarnaast ligt 45% van de Leidse woningvoorraad in de goedkope huursector. De gemeente verwacht door de 'nieuwe' wijze van werving, een voortvloeisel uit het volks huisvestingsplan, een groot deel van de starters aan woon ruimte te kunnen helpen. In Stevenshof worden 4500 wo ningen gebouwd waarvan 90% in de gesubsidieerde sector. Inspraak De inspraak voor wat betreft de eerste woningbouwvlek in Stevenshof zal niet die vorm kunnen krijgen die de ge meenteraad zich had voorge steld. Het is de bedoeling dat de eerste paal nog dit jaar wordt geslagen terwijl voor een goede inspraakprocedure twee jaar nodig zou zijn. Wet houder D. Tesselaar deelde dit gisteravond aan de leden van de raadscommissie volkshuis vesting mee. De verwachting is dat de inspraak niet verder zal kunnen gaan dan over de afwerking van de woningen. De verkaveling en de wo ningtypen kómen niet aan de orde, wat oorsponkelijk wel de bedoeling was. Met name het raadslid F. van Oosten (PPR) toonde zich hier teleurgesteld over. „We zitten nu eenmaal in een situatie waarin een aan tal dingen niet kunnen en deze beperking hebben we te aanvaarden. Bij de volgende vlekken zullen we trachten, het beter te doen", aldus wet houder Tesselaar. Hij meende dat het onzin zou zijn de bouw in Stevenshof twee jaar te ver tragen terwille van de in spraak. Het is de bedoeling dat kandidaat bewoners in maart bij elkaar komen. Eind '83 kunnen de eerste woningen opgeleverd worden. Goed gepakt (1) De mannen van de vuilophaaldienst zijn het beu. Hun sociale arbeid wordt hen vaak zo moeilijk gemaakt, dat er besloten is tot aktie. Met ingang van komende maandag (11 Januari) start de aktie „goed gepakt - goed gezakt". Het blijkt namelijk dat veel mensen niet weten hoe zij hun vuil moeten verpakken. De vuilnis mannen treffen regelmatig openstaande zakken aan of zakken van zo'n slechte kwaliteit dat deze direct open scheuren zodra deze wordt opgetild. Ook wordt steeds vaker los vuil, als dozen, kranten en andere losse gro tere voorwerpen bij de vuilniszakken gezet. Goed gepakt (2) Hoe graag de vuilnismannen de stad ook rein willen houden, als zakken openscheuren en de wind het vuil over de stad verspreidt, is daar weinig meer door de vuilnismannen aan te doen. Een gevolg is dat er aller lei ongedierte, katten, en honden op af komen. De ge meentereiniging vindt daarom dat er iets aan gedaan moet worden en heeft een aantal regels opgesteld om alles in goede banen te leiden. Zo wordt gesteld dat men nooit de vuilniszak de avond voor de ophaaldag moet buiten zetten, maar na zes uur 's morgens op de ophaaldag. Er moeten uitsluitend grijze KOMO vuil niszakken gebruikt worden en er nooit dozen en ander los vuil bij plaatsen. Verder beveelt de reinigings dienst aan de plasticzakken wat te schudden. Het vuil wordt dan gelijkmatig verdeeld, waardoor er vaak nog wat vuil bij kan. Goed gepakt (3) De aktie „goed gepakt - goed gezakt" geldt voor de hele stad. Daarnaast wordt elke maand een ophaalwijk na der bekeken. Omdat nog wel eens blijkt, dat men het niet zo nauw met de regels neemt, zal er een verscherp te controle zijn. Vuilnismannen gaan overtreders per soonlijk op hun gedrag wijzen. De reinigingscontro leur kan, maar slechts als uiterst middel, dan een be keuring geven. De medewerkers van de reinigings dienst hopen echter dat een ieder zijn medewerking zal verlenen om de straat mooi en schoon te houden. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdag 12 januari een openbare lezing met als thema 'Bevrijding eist funda mentele omkering'. De lezing wordt gehouden in hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwesteeg en begint om acht uur. Promotie Mevrouw Buis-Liem Tjik Nio uit Voorhout is deze week gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Zij is verbonden aan de afdeling Kindercardiologie van het AZL. Haar promotor was prof. dr. J. Rohmer, hoogleraar in de kindercardiologie. In haar proef schrift wordt een afweging gegeven van resultaten van een soort hartoperatie die in de periode 1965-1972 bij 45 patiënten is verricht. Vrouwenfilm De vrouwenorganisatie Femke, onderdeel van het Volks huis aan de Apothekersdijk 33, vertoont dinsdag 12 januari de film 'Zij aan zij'. De film bestaat uit drie delen: in het eerste deel wordt een overzicht gegeven van de geschiede nis van vrouwenstrijd, deel twee bevat portretten van vier vrouwen die over hun dagelijks leven vertellen en het der de deel besteed aandacht aan de vrouwenstrijd van nu en actuele vrouweneisen. De filmochtend begint om half tien. De toegangsprijs is een gulden. Sociale verdediging De Leidse afdeling van de PSP houdt dinsdag 12 janu ari een thema-avond over sociale verdediging. Twee sprekers zijn uitgenodigd: Joep Creyghton van de Leidse universiteit en Benno Houweling van het Cen trum voot Geweldloze Weerbaarheid uit Den Haag. De bijeenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in het pand van de pacifisten aan de Rijnstraat 8. LEIDEN De situatie in Rijnland is ten opzichte van 1980 verslechterd. Een deel van de voor sprong, die bestond ten opzichte van de rest van Nederland is vorig jaar verloren gegaan. Dit zei de heer A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken van Rijnland, gis termiddag in zijn nieuw jaarsrede. Er is sprake van stagnerende omzetontwikkeling. Dit beeld in Rijnland is slechter dan het landelijke, waarin nog van ge middeld 4 procent groei sprake is. De verhouding tussen winstgevende en verliesgeven de bedrijven is daarentegen niet verder verslechterd. E- venals in het vorige jaar lijdt 13 procent van de onderne mingen verlies. Daarmee be houdt Rijnland zijn voor sprong ten opzichte van de rest van Nederland, waar 18 procent van de bedrijven het jaar met verlies afsloot. Het in vesteringsvolume is in 1981 af genomen met 14 procent en ook de werkgelegenheid is aanmerkelijk sterker terugge lopen. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, A. Koningsveld, tijdens zijn nieuwjaars rede In de Lakenhal. Toch waren er volgens Ko- ningsveld naast de sombere ook positieve meldingen over het afgelopen jaar te maken. Zo is de export toegenomen. De groei is zelfs zo sterk, dat de inflatie daardoor wordt ge compenseerd. De Rijnlandse te nemen. Het totaalbeeld van ondernemer blijkt zien in toe- het bedrijfsleven in de regio is nemende mate op de buiten- echter alle land se markt te hebben geo- men. riënteerd. Ook wat betreft de Uit een enquete blijkt, dat de industrie was in vergelijking verwachtingen van de onder met 1980 een lichtpuntje waar nemers zelf voor de toekomst niet bijster hoog gespannen zijn. 25 procent van de onder vraagden geeft op, dat men bij de bedijfsvoering problemen heeft op het gebied van huis vesting, bereikbaarheid, par keren en contacten met vooral de gemeentelijke overheid. Wat betreft de parkeergele genheid en bereikbaarheid is sprake van een typisch bin nenstadsprobleem. In Leiden klagen twee maal zoveel be drijven over deze problemen dan in geheel Rijnland het ge val is. Een aantal van de knel punten komt volgens de Ka mer zeker in aanmerking voor nadere aandacht. Werkgele genheid is volgens de voorzit ter van de Kamer primair het gevolg van succesvol onderne men. Op de gang van zaken rond het verkeerscirculatieplan had Koningsveld de nodige kri tiek: „Vanaf het verschijnen van het verkeersciculatieplan deel 3 in '79, heeft het coLlege steeds de indruk gegeven, dat dit een wezenlijk onderdeel van het V.C.P. was en dat het plan nog integraal moest wor den vastgesteld. Later werd echter laconiek vastgesteld, dat door insprekers veelvuldig zaken ter discussie werden ge steld, die al lang waren vastge steld." Wereldhandels centrum voor sierteeltprodukten mogelijk naar Leiden LEIDEN De vestiging van een wereldhandelscentrum voor sierteeltprodukten in Leiden wordt bij de gemeente als een reële mogelijkheid ge zien. Het handelscentrum zou aan de Plesmanlaan gevestigd moeten worden. Op een opper vlakte van 2.000 vierkante meter zou in eerste instantie aan enkele tientallen mensen werkgelegenheid geboden kunnen worden. De gemeente heeft onderhandeld over een mogelijk komst van het cen trum naar Leiden. E. Keijser van de afdeling economische aangelegenheden van de ge meente, vindt dat uit „zakelijk oogpunt" er het beste voor Leiden gekozen zou moeten worden. In februari zou een definitieve beslissing moeten vallen. De voorzitter van de Kamer van Koophandel A. Konings veld besteedde in zijn nieuw jaarsrede aandacht aan de ves tiging van het wereldhandels centrum voor sierteelt. In dit centrum zouden alle export en promotie-activiteiten voor dit produkt onder één dak ge bracht moeten worden. Ook de voorzitter vindt dat Leiden (en niet Hillegom, dat ook belang stelling heeft) de beste lokatie is. Als alternatieve vestigings plaats noemde hij het Schut tersveld. Als voordelen ziet hij de centrale ligging van Leiden met oog op de Schiphollijn, de rijkswegen A4 en A44 en de goede voorzieningen in de vorm van hotels, restaurants, cultuur, recreatie, uitzendbu- reau's en wetenschappelijke instituten", aldus de voorzitter.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3