ïonsterrally 'arijs-Dakar ist zware tol laats in halve finale westie van centimeters Tilburg stopt subsidiëring Willem II Nieuwe schaats- generatie in aantocht Srt Uitschakeling kost India geld LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 JANUARI 1982 PAGINA 13 Izen oppermachtig IlEY Het Nederlandse Seam is gisteren uitge- ®d in de kwartfinales van •nooi om de open Engelse iniskampioenschappen. verloor met 30 van het team van China. Daar dden de Nederlandse da- jt 3—2 gewonnen van En- dames versloeg China 2 inale China 1 met 30. cede heren team van Chi» vierde met 31 over het Chinese team. 1 Spanje heeft in het indi- toernooi om de open En- impioenschappen de twee- e bereikt. Van Spanje ver- I Engelsman Jones in drie 11—16, 21—7, 21—10 Amateurs willen voetballen ZEIST De amateursectie van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond zal dit weekeinde en de volgende weken pas in het uiterste ge val tot algehele afgelasting overgaan. Deze opvallende koerswijziging is een gevolg van de vergadering van de amateursectie gisteravond1 in Zeist De rond één mil joen Nederlandse amateur voetballers kwamen de laat ste twee maanden niet of nauwelijks in actie en daar hebben ze schoon genoeg van. Vriesekoop als eerste geplaatst DEN HAAG Bettine Vrie- sekoop is als eerste geplaatst voor de top-12, de jaarlijkse krachtmeting tussen de eerste twaalf op de Europese ranglijst genoteerde tafeltennisspeel sters en -spelers. Als tweede staat Valentina Popova uit de Sovjet-Unie genoteerd. Het toernooi wordt 5,6 en 7 ja nuari in Nantes gehouden. Vriesekoop begint tegen twee Hongaarse speelsters: Judith Magos en Gabriella Szabo. Bij de heren is de Hongaar Ti-, bor Klampar als eerste op de lijst geplaatst. Jan Timman verdedigt nationale titel niet AMSTERDAM Grootmees ter Jan Timman, de nummer twee van de huidige wereld ranglijst, zal niet deelnemen aan de strijd om het Neder landse schaakkampioenschap. De twaalf kamp, die van 13 tot en met 26 maart in Amster dam en Drachten gespeeld wordt, past niet in de voorbe reiding van Timman op de aanstaande strijd om de wereldtitel. Het Nederlandse schaakwonder prepareert zich in toernooien als dat van Bu- gojno (Joegoslavië), dat met een na de nationale titelstrijd begint. Van Dalen daagt KNVB voor rechter ENSCHEDE Ton van Dalen zal een kort geding aanspan nen tegen de KNVB. De doel man' van de zaalvoetbalclub FC Circus, en manager van FC Twente, werd naar aanlei ding van incidenten tijdens een later gestaakte wedstrijd tegen Drienerlo aanvankelijk voor drie maanden geschorst en later in hoger beroep voor acht duels. Van Dalen heeft na overleg met zijn raadsman mr. Ger Vermeulen, besloten de KNVB wegens gemaakte pro cedurefouten voor de presi dent van de Almelose kanton rechtbank te dagen. Van Da len heeft geen recht op weer woord gekregen. Tennisteam verliest KRISTIANSTAD Nederland heeft de eerste wedstrijd in het tennistoernooi om de Koningsbeker tegen Zweden verloren met 30. In Kristianstad was Eric Wilborts kansloos tegen Mats Wilander: 1-6 1-6. Louk Sanders verloor met tweemaal 46 van Anders Jarryd. Tom Okker kon het met Marc Alberts niet bol werken tegen het Zweedse dubbel Jarryd en Hans Simonsson. )UW OMGEKOMEN OOSTERHUIS WIL DAT )ERLANDERS DOORGAAN NRASSET De rrally Parijs-Dakar en zware tol geëist, ig van zijn geliefde gen, diep in het fce gedeelte van e, in een woestenij id en rotsen is gis- irt Oosterhuis ver- :t. De 41-jarige van illy bezeten garage- reageerde te laat knip in de weg, I kreeg met over- Bn ramp de motor- zijn borstkast die im werd ingedrukt. jen kleine 40 minuten andere deelnemers jrally de eerste hulp Twintig minuten later |r drie artsen onder Franse chirurg aan- ^rwijl de zon onbarm- paalde, werd met bea- ipparatuur en bloed- van arm tot arm Oosterhuis te redden, stonden de aanwezige organisator Thierry Sabine ruim anderhalve liter bloed af. De ongelukkige mo torcoureur kon niet worden vervoerd. Omdat de situatie steeds érnstiger werd, besloot men ter plaatse te opereren. Alle inspanningen mochten echter niet baten. Rond half zes in de namiddag, ruim vijf uur na zijn val over leed Oosterhuis. De Gronin ger, die vorig jaar als eerste Nederlander de rally Parijs- Dakar reed en toen al opviel door een geweldig doorzet tingsvermogen, liet zich ook gisteren weer kennen als een onverzettelijke motorcoureur. Een dag eerder was hij wel tien keer van zijn Yamaha ge vallen. Daarbij had hij zijn lin kerarm ernstig geblesseerd. Hoewel velen vermoedden, dat er sprake was van een ge broken pols oordeelde de noordeling zelf dat het slechts een kneuzing was. Hij zette gisteren de strijd voort, hoewel hij alleen maar met de rech terhand kon sturen. Tot over maat van ramp verdwaalde hij opnieuw in de woestijn en raakteliren achterop. In zijn poging de achterstand nog enigszins goed te maken heeft hij wellicht de zoveelste onef fenheid in het Wegdek te laat gezien met de bekende fatale gevolgen. Wens Ondanks het overlijden van Bert Oosterhuis in deze vijfde etappe van de rally Parijs-Da kar is het niet onmogelijk, dat dé Nederlandse deelnemers toch de race zullen voortzet ten. Hoewel de eerste reactie was: „We stoppen." heeft Ma rijke Oosterhuis, de echtgenote van de verongelukte Gronin ger een beroep op de coureurs gedaan door te zetten. Lee van Dam, de manager van de Stichting Dutch Motorcycle Team Parijs-Dakar: „Volgens Marijke Oosterhuis zou het de wens van haar man zijn ge weest, dat er tenminste een Nederlander hoog in het klas sement in Dakar zou eindi gen". Op zijn kop Op deze helse dag werd het klassement trouwens helemaal op zijn kop gezet. Anne Kies en Joop Staman, die dagen- Bèrt Oosterhuis, de motorcoureur, die zijn deelneming aan de rally Parijs-Dakar moest bekopen met de dood. lang met beste coureurs gelijke tred hielden, vielen ver terug. Ook de leider, de Fransman Hubert Auriol raakte onver wachts het goede spoor kwijt. Toen de balans werd opge maakt, bleek Henk Knuiman uit Wychen de hoogst geklas seerde Nederlander te zijn. Hij kwam op de 26e plaats terecht. Ook Rikus Lubbers handhaaf de zich behoorlijk en werd als 56e geklasseerd. De posities van de andere Nederlanders waren volledig onbekend. Wel stond vast dat de Honda's zich gisteren het beste hadden ge houden. In het voorlopig klas sement rukte Philippe Vassard op naar de eerste plaats. Zijn landgenoten Wernard Rigoni en Alain Schaecht, eveneens Hondaberijders, konden zich verheugen tot runners-up te zijn uitgeroepen. Ook bij de autocoureurs deden zich dras tische veranderingen voor. De gebroeders Bernard en Claude Marreau namen met hun Re nault 20 Turbo de leiding in handen. De Belg Jackie Ickx, die samen met Brasseur een Mercedes bestuurde, zag zijn bekwame werk met een twee de plaats beloond. Als beste Nederlander kon worden be groet de combinatie Jack Ver- nooy-Van der Est die op de 18e plaats gerangschikt staan. SROEDEN LOPEN VAN NEDERLANDSE HOCKEYERS AY - Op miracu- kelen. Toen er vervolgens luid ivijze is het Neder- gejuich hoorbaar was en vuur- hockeyelftal giste- werk uiteenspatte was de be- Bombay de halve grafenisstemming bij de Oran- van het toernooi jehemden compleet. Totdat uit gebaren van de Indiërs met transistorradio's aan het oor kon worden opgemaakt dat Rajender Singh de bal te hoog had ingeschoten. Tien centi meters beslisten uiteindelijk over het.lot van Nederland. wereldbeker bin- eschuifeld. De op- leek zo eenvoudig, tn overwinning op bl zwakker geachte van de Sovjet-Unie ranje immers zeker in plaats bij de eer- r landen ter wereld, ïsultaat van de op de moment in het t gelegen Wankhe- jon gespeelde wed- lussen India en Au- i zou er dan niet toe doen. Het liep Mers. I ruststand van 00 (de Nederland tegen de verzettende Sovjets tsprong van 20. Met ilf minuten te spelen and van 11 bij In- :ralië begon het spits en pas goed. Slechts 1 toeschouwers waren "lederlandSovjet-U nie I van de dramatische Relingen. Angstig i Van Heumen, mana- 'helis en de reservespe- ,2 de bank op berichten andere stadion. Toen voor het eerst in lerlandwedstrijden de een winstpunt had j toestaan (22) renden Nederlanders naar une van het BHA-sta- iar een glimp van In- [fstralië kon worden op- „India krijgt een klonk het be- Opluchting De opluchting was vervolgens zo groot bij de Nederlandse spelers, dat zij het haast niet konden verwerken. Ties Krui- ze was uitgeput op een stoeltje gaan zitten. „Wij speelden slecht en de Russen waren pri ma. Daarom ging het bijna mis". De naast hem zittende Wouter Leefers, die al na 24 minuten naar de kant was ge gaan omdat hij zijn linkerduim had geblesseerd, meende dat Nederland te veel de lange pass had gehanteerd. „Of de ballen konden zo heel moeilijk worden aangenomen of de Russen kregen de tijd er snel tussen te komen", zei hij. Kruize vulde aan: „Het voor naamste bezwaar daarvan was, dat de spelers in de voorhoede en ook op het middenveld dan met een voorwaartse beweging bezig waren. Dan moet je snel weer terug. Tegen de Aziati sche teams, die veel ruimte toelaten, kun je wel de lange pass hanteren. Bij ploegen zoals Australië, West-Duits- land en ook de Sovjet-Unie moet je het anders aanpak ken". Wim van Heumen hervond Bombay, Jansen, hem de hand De Russische doelman Plesjakov is verslagen. Tom van 't Hek juicht na de treffer van Roderik Bouwman. uit vele Nederlandse' had geschud. „Ik ben niet echt, onrustig geweest, toen het mis dreigde te gaan". Te spreken Over één ding was Van Heu men zonder meer goed te spre ken. Dat was de alternatieve strafcorner, die de dag daar voor tijdens de training was doorgenomen: om het pro bleem van de zich bij dergelij ke gelegenheden languit neer vlijende Sovjetrussische doel-' man Vladimir Plesjakov te ontwijken. Zevenendertig se conden na de hervatting bracht Litjens dit voor het eerst in de praktijk. Hij schoof de bal door naar de rechts van hem geposteerde Bouwman, die prorftpt raak schoot. Na een kwartier kreeg Nederland door goed werk van Van Grimbergen de tweede en laatste strafcorner te nemen. Ditmaal besloot Litjens de bal derland zich ineens geplaatst tegenover spelers die vast van plan waren iets aan de achter stand te doen. Doelman Claus huis kon de bal twee keer af weren, tegen de inzet van Klevtsov had hij in de 54e mi nuut geen verweer (21). De paniek was compleet, toen Za- gorodnev met nog twaalf mi- niet al te hard over de liggen-: nuten te spelen Claushuis tot u:_* een wanhopige grabbelaar de gradeerde (22). Van 't Hek verspeelde de bal, Zagorodnev snelde Litjens voorbij en ver schalkte ook Van Asbeck om uit een haast onmogelijke hoek te scoren. de Plesjakov te schieten. Ook deze manoeuvre had succes: 2-0. Net als tegen Engeland, toen een overrompeling alsnog dreigde bij een voorsprong van 40, zag een uitblazend Ne- Prijsvragen DEN HAAG De laatste lotto van 1981, nummer 53, heeft geen winnaar van de hoofdprijs opgele verd. Het voor de eerste prijs be schikbare bedrag van 636.000 gul den wordt voor een vijfde deel be stemd voor de jackpot van lotto 1 van 1982. Het resterende deel wordt verdeeld over de andere prijzen uit lotto 53. De prijzenpot uit lotto 53 van ruim 1.8 miljoen gulden, wordt als volgt uitgekeerd: eerste prijs, geen winnaar, tweede prijs: 1 winnaar, die bruto 300.000.- ontvangt, derde prijs: 123 winnaars, 3.627.20 bruto, vierde prijs: 5848 winnaars, 76.20, vijfde prijs: 98.707 keer ƒ5.-. Toto 53 Het prijzengeld van toto 53 is: eerste prijs: 49 winnaars, ƒ546.60, tweede 'prijs: 686 winnaars, ƒ26.-, derde prijs: 4592 winnaars, ƒ9.70. Toto gelijk Omdat er geen winnaar van de eer ste prijs was, resteert bijna 1300 gulden als Jackpot voor toto-gelijk 1. De uitkeringen zijn: tweede prijs: 2 winnaars, 1.071.10 bruto, derde prijs: 45 winnaars, ƒ123,70, vierde prijs: 1289 winnaars, 6.30. cijferspel 53 De uitbetalingen van het cijferspel 53 zijn: zes cijfers goed, geen win naar, vijf cijfers goed, 3 keer ƒ10.000.-, vier cijfers goed, 32 keer ƒ1000.-, drie cijfers goed, 263 keer ƒ100.-, twee cijfers goed, 2735 keer ƒ10.-. TILBURG De gemeente Tilburg gaat in overeenstemming met het standpunt van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) de subsidiëring van de plaatselijke eredivisie club Willem II langzamerhand stopzetten. Met ingang van het seizoen 1987/1988 zal de club het geheel zonder gemeentelijke subsidie moeten stellen. Het gemeentebestuur van Tilburg is het geheel eens met de con clusie van een werkgroep van de VNG, die er onlangs voor pleitte de gemeentelijke subsidiëring aan betaalde voetbalor ganisaties stop te zetten. Dit, omdat het vier jaar geleden gestar te gezondmakingsproces van het betaald voetbal in financieel opzicht niet is geslaagd. Voor Willëïn II betekent dit besluit, dat het met ingang van het komende seizoen ieder jaar 25.000 gulden minder exploitatiesub sidie zal ontvangen. Momenteel krijgt de club 100.000 gulden per jaar. Daarnaast keert de gemeente jaarlijks 100.000 gulden sane ringssubsidie aan de eredivisieclub uit. Deze subsidie zal gehand haafd blijven tot het seizoen 1987/88, wanneer de club schulden vrij tal zijn. Ajax wint op Antillen ORANJESTAD Ajax heeft de eerste van zijn wedstrijden op de Nederlandse Antillen en in Suriname gewonnen. De Amster dammers versloegen op Aruba RCA/Maduro met 31. Voor 3500 toeschouwers was Ajax vrijwel de gehele wedstrijd sterker en nam voor rust een voorsprong van 20. Beide tref fers, in de achttiende minuut van Kieft en in de 35e van Schoe naker, werden ingeleid door Johan Cruijff. Na rust gaven de Arubanen beter partij. Het leidde in de 53e minuut tot een te gentreffer van Erwin Helder. Twee minuten voor tijd bepaalde Olsen de eindstand op 31. Topsalaris voor Kubala In de internationale voetbalwereld zijn enkele gigantische geld sommen gevraagd en geboden voor twee prominenten. Zo kan de Spaanse bondscoach Ladilao Kubala ruim tweeëneenhall miljoen gulden verdienen als hij vijf jaar bondscoach van Saoe- di-Arabië wordt. De Argentijnse club River Plate vraagt zo'n dertien miljoen gulden transfersom voor libero Daniël Passarel- la, die ook aanvoerder van het Argentijnse elftal is. De Italiaan se club Fiorentina wilde Passarella inlijven, maar is geschrok ken van de afkoopsom: HEERENVEEN Drie maal ging Hilbert van de" Duim met de nationale all round-titel naar huis, maar de grote vraag is nu of de Fries het komende weekeinde in Heerenveen voor de vierde maal Ne derlands kampioen zal worden. Lukt het, dan evenaart Hilbert van der Duim het record van Kees Verkerk. De man, die Hil bert van der Duim van zijn vierde schaatstitel kan afhouden, is Frits Schalij. De lange Noordhollander heeft in het voorseizoen laten zien, dat hij dit jaar helemaal kan doorbreken. Het afgelopen weekeinde ves tigde Frits Schalij de aandacht op zich door de 1500 meter in 1.56.42 af te leggen. Met deze tijd werd hij de tweede op de seizoenranglijst achter de Ca nadese sprinter Gaetan Bou cher, die een maand eerder 1.56.31 had gereden. Boven dien reed Frits Schalij in In zeil een persoonlijk record op de 5000 meter (7.06.13). Als klap op de vuurpijl dook Hil bert van der Duim op dezelfde kunstijsbaan in Inzeil onder de 7 minutengrens. Bij de sprinters kan Geert Kuiper, de 21-jarige boeren zoon uit het Friese land, op de Thialfbaan, waar ook het jubi leumjaar van de honderdjarige KNSB wordt ingeluid, verras sen. Hij liet in het afgelopen weekeinde in Inzeil 37.96 op de 500 meter en 1.17.83 op de 1000 meter noteren. De sprintploeg van Gauke Nij- holt doet het toch erg goed dit seizoen. De frisse aanpak van schaatscoördinator Tjaart Kloosterboer en de sprinttrai- De Nederlandse topsprinters Jan Ykema, Ron Ket, Miel Govaert, Sles Uilkema, Geert Kuiper en Lieuwe de Boer (v.l.n.r.) met daarachter trainer Gauke Nijholt op de baan van Heerenveen, waar zij elkaar de nationale titel en een plaats voor het WK moeten betwisten. ner bègint de vruchten af te werpen. De sprinters zijn door een intensieve krachttraining sterker geworden. Het sprint- toernooi in Heerenveen kan ongekend spannend worden, want ook Miel Govaert, vorig jaar door allerlei intriges uit de kernploeg gestoten, loert op een revanche. Govaert en Kuiper zullen de bedreiging vormen voor Sies Uilkema en Lieuwe de Boer. Door her feit, dat in Heerenveen de WK- plaatsen voor het sprinttoer- nooi in Alkmaar (6 en 7 febru ari) moeten worden verdiend, kan een interessant verloop van deze titelstrijd worden verwacht. Bij de dames zal de confronta tie tussen Alie Boorsma en Ria Visser wellicht niet zonder emoties verlopen. Ria Visser is door haar wispelturige karak ter niet erg populair bij de da mes van de nationale kern ploeg. De prestaties, die Ria Visser in Innsbruck en Inzeil op eigen kosten en ook op ei gen kracht heeft opgebouwd, gelden als een „paspoort" voor de Nederlandse kernploeg. De oudgedienden Ina Steen- bruggen en Joke van Rijssel zullen in Heerenveen tot het uiterste moeten gaan om nog een plaats voor de EK en WK te veroveren. Want naast Ria Visser dient zich ook een nieuw talent aan. Thea Lim- bach, een 22-jarige studente li chamelijke opvoeding uit Har derwijk, wil zich in Heeren veen manifesteren. Na Jong Oranje trad er even een stil stand in haar ontwikkeling als hardrijdster op de schaats, om dat zij haar studie een tijd liet prevaleren. Maar nu het einde van de zware studie in zicht is, maakt Thea Limbach zich op voor het begin van een inter nationale schaatscarrière. Bombay Tot afgrijzen van de organisatoren werd India gisteren door een ne derlaag van 2—1 tegen Au stralië uitgeschakeld voor een plaats in de halve fina les van het vijfde toernooi om de wereldbeker. Dit ver lies zal de toch al tegenval lende inkomsten £de sta dions waren nog geen enke le maal vol) verder druk ken. India leek op de goede weg, toen Ravinderpal Singh zijn ploeg twee minuten na de her vatting de leiding gaf, tot uit zinnige vreugde van de 25.000 van Nederland tegen de Sov jet-Unie de weg naar de laatste vier versperd en ging onver vaard ten aanval. Aanvoerder Charlesworth faalde evenwel bij een strafbal. Hij zag zijn in zet fraai gestopt door doelman Negi. In de 46e minuut kwam de gelijkmaker toch, uit een strafcorner van Davies. Niet wetend, dat Nederland intus sen tevergeefs probeerde de Sovjetrussen te verslaan, bleef Australië alles of niets spelen. Vijf minuten voor het einde resulteerde dit in de winnende treffer van Haselhurst. er niet veel meer toe. Beide treffers kwamen tot stand uit strafcorners, van Cohen en Peter. Pakistan deed het rustig aan tegen Polen en toonde zich tevreden met 41 nadat de ruststand nog 11 was ge weest. West-Duitsland had in Nw-Zeeland Argentinië Australië Nederland India Sovjet-Unie 5 3 11 5 2 0 3 5 2 0 3 5 10 4 2 5 5 0 0 10 13— 5 5 3 11 7 17—11 5 3 0 2 6 21—10 toeschouwers. Australië wist A een zwakke dag, al deed het zich bij een nederlaag en winst gelijkspel tegen Spanje (1—1) groep Engeland 9—15 6—13 5—15 Oranje zondag tegen Pakistan BOMBAY Het Nederlandse hockeyteam speelt zondag in het Wankhedestation in Bombay tijdens het toernooi om de wereld beker de eerste halve finalewedstrijd tegen de winnaar "van groep A, titelverdediger Pakistan. Het duel is vervroegd en be gint nu om 13.00 uur plaatselijke tijd (08.30 uur Nederlandse tijd). De tweede halve finale, tussen Australië en West-Duits land, vangt tweeëneenhalf uur later aan. Het schema voor de komende dagen is: Morgen: om de 5e-8e plaats: PolenSovjet-Unie en India Nieuw-Zeeland; om de 9e-12e plaats: Spanje—Maleisië en EngelandArgentinië. Zondag: halve finales: PakistanNederland en Australië West-Duitsland; twee wedstrijden om de zevende en elfde plaats. Maandag: om de vijfde en negende plaats. Dinsdag: om de derde plaats en finale. VAL D' ISERE Peter van der Swaluw is Nederlands ski kampioen geworden op het onderdeel slalom. Hij eindigde voor Michael van Moppes en Ronald Hoevenaars, die twee de en derde werden. WEST-BERLIJN Door twee overwinningen is AZ '67 tijdens een zaalvoetbaltoernooi opgeklommen naar de tweede plaats, achter Ejntracht Frankfurt. De Alkmaardere wonnen met 2-1 van een Ber- lijnse amateurformatie en met 6-2 van Schalke '04.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13