j, Chirurgen zijn te rap met wegsnijden voethalknietje Angola zoekt opening haar het Westen Kassier (53) zette overval op zichzelf in scène ""n UITENLAND leidsecourani VRIJDAG 8 JANUARI 1982 PAGINA 11 en O recteur fraudeerde Mliehl voor 3 miljoen suf Lu,rj.XERDAM De Rotterdamse hjjie heeft begin deze week de beken(arige directeur van het Maas- en veidse bestratingsbedrijf Mudde zet Je§4gehouden. Hij wordt ervan Ijjacht vorig jaar zijn voor- n Persimste opdrachtgever, het Rot onden jamse openbaar vervoerbedrijf gebruifr voor ruim drie miljoen gul middel aan materiaal en personeels- te br(jen te veei jn rekening te heb- uiten. j gebracht dan in de boekhou- aar gig was verantwoord. In novem- na, oi was zijn administratie in gen. B^rtugaal en Maasland al in be- geer» genomen. Tot nu toe zijn in mfe Zaaik. zeven personen gehoord, n, die Verdachte na fout gerechtshof weer vrij DEN BOSCH De 41-jarige Eindhove- naar die ervan wordt verdacht op 15 de cember de twaalfjarige Manon Huybregts uit Son te hebben ontvoerd, is gisteren in afwachting van zijn berechting opnieuw vrijgekomen. Ditmaal als gevolg van een fout van het gerechtshof. De verdachte was al vrij geweest omdat de rechter-commissaris geen gevaar zag voor herhaling van het misdrijf. De offi cier ging hiertegen in beroep, waarna de man andermaal in .hechtenis werd geno men. In de beschikking van deze uit spraak stond echter geen termijn van ge vangenhouding, hetgeen wettelijk ver plicht is. Om deze reden is de verdachte nu weer op vrije voeten en hiertegen is geen beroep meer mogelijk. Bodem Brunssum stijgt 1,5 centimeter per jaar BRUNSSUM De bodem van het Zuidlimburgse Brunssum is plaatselijk met vijf centimeter gestegen in vijf jaar tijd en is nog steeds in beweging met een snelheid van vijftien centime ter per jaar. Dit is geconsta teerd door de dienst staatstoe zicht op het mijnwezen. De stij ging zou verband houden met het peil van het water in de na de sluiting ondergelopen steen kolenmijnen. Van enig gevaar is absoluut geen sprake, zo ver zekerde een woordvoerder. Evenmin zijn nieuwe mijnver- zakkingen te verwachten, zoals die optraden toen de mijnen nog open waren. VVDM lanceert alternatief militaire rampenkaart UTRECHT De soldatenvakbond VVDM heeft een e'igen militaire rampenkaart ontworpen die aangeeft hoe te handelen bij een atoomoorlog of aanvallen met biologische en chemische wapens. In twee weken tijd zijn er al 2000 kaarten aan de man gebracht in de ka zernes. De zogenaamde NBC-kaart is in zijn officiële vorm misleidend en onvolledig, meent de VVDM. De kaart wekt de indruk dat een aanval met atoomwapens of biologische en chemische strijdmiddelen, zoals zenuw gassen te overleven is als de aanwijzingen op de kaart nauwgezet worden gevolgd. Bovendien wordt er over de gigantische vernietingskracht van de wapens niet gerept, noch over de gruwelijke wijze waarop de dood kan intreden bij een neutronenbom en zenuwgassen. De VVDM-rampenkaart, die sprekend lijkt op de offi ciële, doet dat wel. Koelwater Borssele verstoort milieu VLISSINGEN De vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft bij de Kroon beroep aangetekend tegen een vergunning voor de lozing van koelwater in de Westerschelde, die de minister van verkeer en water staat op 30 november '81 heeft afge geven aan de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM). De VMZ heeft bezwaar tegen het feit dat vergunning een hogere tempera tuur van het koelwater toestaat dan tien jaar geleden, dat het warme koelwater het biologische evenwicht in de Schelde zal verstoren en er zo radio-actieve stoffen in het water ko- BIJENKORF WIL OOK NIET PRATEN OVER BANENPLAN DEN HAAG De Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) is vandaag niet naar het ge sprek met de projectgroep werkgelegen heidsplan van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid gegaan. Alleen de Vicon uit Nieuw Vennep en Ikea uit Slie- drecht zijn wel gaan praten. De KBB heeft projectcoördinator prof Ritzen laten weten dat „de basis onder het gesprek is weggeval len, nu door de vele afzeggingen de discus-- sie met een breed scala van werkgevers over deeltijdarbeid niet meer plaats kan vinden". Eerder hadden ook DAF Trucks en Volvo Car het af laten weten. Het VNO had zijn leden op het hart gedrukt niet aan het overleg deel te nemen. [MEGEN Veel men- bij wie ooit een ge- ;urde meniscus, ook [end als voetbalknietje, 'eggehaald krijgen na- land ondraaglijke last een versleten knie- richt. Intussen valt te stateren dat chirurgen •T^l^ds vaker naar het mes pen om de meniscus 'V te snijden, terwijl bo- dien is gebleken dat stuk kraakbeen welze- een belangrijke roj n eervult. sprinj nisfui De veelgehoorde uitspraak: „Dat ding kan er wel uit, want het dient toch nergens voor", berust blijkbaar op de bekende volkswijsheid. Het is dan ook meestal verstandiger de me niscus te laten zitten en het bijvoorbeeld met sportbeoefe ning wat kalmer aan te doen. JTot deze slotsom komt drs. P. Jaspers, orthopedisch chirug, die vandaag op dit onderwerp promoveert aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. In '77 is vastgesteld dat het aantal operatieve verwijderin gen van de meniscus in vijf jaar tijd was gestegen met 50 "jajvOCAAT-GENERAAL IN LEEUWARDEN: gevö form Junkies, souteneurs i woonwagenbewoners procent. Vaak gaat het in het begin goed, maar na vijftien jaar zijn de gevolgen voor de meeste patiënten onaanvaard baar geworden. De meniscus een is wigvormig stuk kraakbeen, tussen het bo ven- en het onderbeen. Het draagt het lichaamsgewicht, het houdt (met de gewrichts banden) dijbeen en scheen been goed bij elkaar en waar schijnlijk zorgt het ook nog voor smering van het geheel. Het door Jaspers verrichte on derzoek toont aan dat de me niscus vergelijkbaar is met een soort veer, vergelijkbaar met de veer onder een auto. Deze veer in het menselijke lichaam rust in het kniegewricht, op het gewrichtskraakbeen van het onderbeen. Van dit kraak been is bekend dat het als een schokbreker bij schokbelasting minder vervormt, dan bij een voortdurende belasting, zoals lang stilstaan. Volgens Jaspers betekent het wegnemen van de meniscus dan ook dat men als het ware een veer en een deel van de schokbrekersfunctie uit het kniegewricht wegneemt. Het gewrichtskraakbeen gaat daar door te gemakkelijk vervor men, het maakt het gewricht minder stabiel en er kan een abnormaal grote beweeglijk heid tussen boven- en onder been ontstaan. Jaspers ver klaart hiermee de klachten van de mensen die al een tijdje zonder meniscus door het le ven gaan. De promovendus vindt het verwijderen van de meniscus alleen noodzakelijk wanneer dit stuk kraakbeen zo bescha digd is dat het 't functioneren van het kniegewricht onmoge lijk maakt. Om vast te stellen in welke gevallen het verwij deren wel of niet moet gebeu ren, adviseert Jaspers gebruik te maken van de zogeheten ge wrichtskijker. Daarnaast moet volgens hem nagegaan worden, of het mogelijk is de meniscus te hechten. Tenslotte hoopt Jaspers op een grotere inbreng van de technische mechanica in de medische wetenschap. Terwijl bijvoorbeeld chemici al lange tijd grote invloed heb ben op de geneeskunde, is de inbreng vna de ingenieurs be trekkelijk nieuw. Met name voor kennis op het gebied van de -ledematen en van ge wrichtsprothesen is hun bij drage onmisbaar, meent Jas pers. Overvallers vluchten met speedboot Vier als schilders vermomde overvallers hebben gisteren op het Amsterdamse hoofdpostkantoor een geldtransport van Brink's Gerlach van minstens enkele honderdduizenden guldens be roofd. De vier verdwenen in een klaarstaande speedboot over het water van het IJ achter het postkantoor. De speedboot werd later teruggevonden op de Motorkade in Amsterdam-noord. De boot ligt op de foto afgemeerd in het depot van de Rijkspolitie te Water. IEZOEK MINISTER VAN DER STOEL Kort na afloop van de Angolese burgeroorlog in februari 1976, toen de MPLA de meer westers georiënteerde FN LA en Unita had verslagen, lieten de etalages van de boekwin kels in de hoofdstad Luanda geen twijfel bestaan over de politieke koers van het nieuwe bewind. Nu, zes jaar later, zoekt Angola duidelijk toenadering tot het Westen. uit olie voor Angola inmiddels vertienvoudigd. In de andere sectoren van de Angolese eco nomie is het produktiepeil van voor de onafhankelijk heid nog niet bereikt, al komt vooral de diamantwinning de laatste jaren weer op gang. Voor Nederland is de han delsbalans met Angola posi tief. In 1980 wérd voor 151 miljoen gulden uitgevoerd naar Angola, terwijl Neder land voor 91 miljoen gulden Angolese produkten invoerde. De Nederlandse invoer be staat vrijwel geheel uit olie en olieprodukten. De invoer van koffie, vroeger het Angolese exportartikel bij uitstek, is te ruggelopen van 63 miljoen gulden in 1978 tot 1,3 miljoen in 1980. De Nederlandse uit voer bestaat vooral uit ver voersmiddelen. Zo leverde Fokkèr vorig jaar twee F-27 toestellen, en boekte DAF een order voor 160 vrachtwagens. Als gevolg van de oorlog en twee jaar droogte kamDt An gola met ernstige voedselte korten. De landbouw en het distributienet ondervindt gro te hinder van de. sabotage-ac- ties en de guerrilla-overvallen van Jonas Savimbi's Unita- beweging. Eind november werd Angola's enige raffina derij, bij Luanda, door sabota ge buiten werking gesteld, zo dat ook olieprodukten inge voerd moesten worden. Tegenslag De daling van de olieprijzen en de teruglopende vraag als gevolg van de recessie bete kende een grote tegenslag voor de Angolese ontwikke lingsplannen: in plaats van de geraamde 2 miljard dollar kwam slechts 1,5 miljard aan olie-inkomsten binnen. De re gering moest besluiten tot be zuinigingsmaatregelen en een striktere controle op de im port. Daar komt bij dat de mi litaire uitgaven een onevenre dig deel van de Angolese be groting opslokken: volgens Angolese zegslieden gaat on geveer 30 procent van de be groting naar defensie en bui tenlandse diplomaten schatten de defensie-uitgaven zelfs op 50 procent. Dankzij de rijkdom aan grondstoffen heeft Angola grote economische mogelijk heden. Anders dan Nigeria, dat de honderd miljoen inwo ners nadert, is Angola eerder onderbevolkt: het telt slechts zeven miljoen inwoners. De koffieplantages kampen met een tekort aan arbeidskrach ten van naar schatting 150.000 mensen. De regering probeert hierin te voorzien door de te rugkeer uit de stad naar het platteland te bevorderen. Sinds de onafhankelijkheid is de bevolking van de hoofd stad Luanda verdrievoudigd, hetgeen tot nijpende tekorten en een bloeiende zwarte markt heeft geleid. Maar de echte wederopbouw van Angola zal pas kunnen beginnen als er een eind komt aan wat de Angolezen de „tweede bevrijdingsoorlog" noemen: de strijd tegen Zuid- Afrika en de door Zuid-Afri- ka gesteunde guerrillabewe ging Unita. Onafhankelijk heid voor Namibië zou de aanvoerlijnen van Unita af snijden. En als de Zuidafri- kaanse dreiging wegvalt, zal de aanwezigheid van Cubaan se troepen overbodig worden, zo redeneert men in Luanda. aar werkinrichting" EUWARDEN Er moeten drastische veranderin- nin onze samenleving plaatsvinden om de burger er een gevoel van veiligheid te geven en de crimi- jteit naar een veel lager plan te schuiven". Dat flt mr H. Niemeijer, advocaat-generaal van het Juwarder Gerechtshof, isie Ij ernheijer meent dat de samenleving veiliger kan worden door HeuVr a°deren een actiever optreden van de politie. De opspo- parlèactiviteiten blijven naar zijn mening anders beperkt tot het een <jfuren van foutparkeerders. het pekelt °°k de politie-opleiding en de korte duur daarvan. opleiding moet degelijker, de surveillanten moeten de auto de ,n de fiets op". Verder vindt hij dat de straffen in Nederland g in'ag zijn. Vooral junkies, maar ook woonwagenbewoners „die je platteland aflopén", landlopers en souteneurs moeten, als het pia|hem ligt, te werk worden gesteld in een rijkswerkinrich- dse o **ij ergert zich ook aan het probleem van de „spijbelende ziMieugd", „vieze" stationshallen, sigarenwinkels en kruide- de gfzaken. Wat de alcohol betreft gaan wij volgens Niemeijer ka ef> naar bet eind van de vorige eeuw. YS"Wndt dat het aantal verkooppunten voor alcohol terugge- de At moet worden, om het alcoholprobleem te bestrijden. De 1981 ]caat"ëeneraaI verder: „Spreuken als „tuchtig uw zoon en hij I rust bereiden en u vreugde verschaffen" zijn hopeloos ou- fets geworden". Het nalaten van deze spreuken hebben ge- jtot vele zachte handen die stinkende wonden hebben ge- AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft gisteren twee jaar en zes maan den celstraf geëist tegen 53-jarige ex-kassier van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. Deze had een ge wapende overval op zichzelf in scène gezet. De kassier stond terecht met acht jeugdige medeverdachten, die betrokken zijn geweest bij twee gewapende overvallen en een inbraak met een totale buit van vier ton. De zoon van de kassier is de hoofdverdachte. Hij hoorde drie jaar tegen zich eisen. Te gen de andere zeven werden straffen van zes maanden tot drie jaar geëist. De in scène gezette overval vond plaats op 15 september. Twee gewapende mannen- van 20 en 21 jaar drongen de postkamer van het ziekenhuis binnen, knevelden de kassier en een ander personeelslid en gingen er op een motor vandoor met 190.000 gulden. Al snel bleek dat de kassier in het komplot had gezeten. De overval was op basis van door hem verstrekte 'inside' informatie door zijn zoon op touw gezet. De kassier heeft bekend dat hij zijn vertrouwenspositie al vaker heeft misbruikt. Hij gaf ook inlich tingen voor een inbraak op het WG, met een strop van 99.000 gulden. De twee daders van deze laatste overval hadden het makkelijk: Van de zoon van de kassier hadden zij de sleutel van de kluis gekregen, terwijl zij ook waren ingelicht over de wer king van het alarmsysteem. De zoon moest zich ook nog verantwoorden voor een gewapende overval buit 95.000 gulden waarbij twee geldlopers gewond raakten. De verdediger van de kassier noemde de actie van de kassier „een wanhoopsdaad". De financiële problemen zouden hem boven het hoofd zijn gegroeid. De uitspraak is op 21 janua ri- IN HAAG De volks- lubliek Angola, het ndafeede land op het huidi- reisprogram van mi- precjter Van der Stoel in A- ka, streeft de laatste ja- ji steeds duidelijker djar een toenadering tot t zoijt Westen. De westerse 'jiden zijn steeds de be- handelspart en. its van Angola geble- n, maar de afgelopen fee a drie jaar zijn ook politieke contacten, IJ oral met West-Europa, imtensiveerd. ize nieuwe oriëntatie in buitenlandse politiek Angola, dat zichzelf niet-gebonden land Jemt, is al ingezet in de itste maanden van het isidentschap van de in #9 overleden Agostinho Jto, en verder ontwik- jld door diens opvolger jsé Eduardo dos Santos. Luanda spreekt Van r Stoel onder meer met isident Dos Santos, en ^et Paulo Jorge, minister buitenlandse zaken "Ads Angola in 1975 on- nankelijk werd. De Angolese president Jose Eduardo dos Dantos, een van de gesprekspartners van mi nister Van der Stoel tijdens diens huidige bezoek aan An gola. Onafhankelijkheid voor Na mibië, waardoor de Zuidafri- kaanse dreiging aan de Ango lese zuidgrens zou wegvallen, heeft hoge prioriteit voor de regering in Luanda. Zolang de huidige staat van oorlog voortduurt wordt de economi sche ontwikkeling van het land ernstig belemmerd. Na een aanvankelijke aarzeling heeft de Angolese regering meegewerkt aan de activiteit van de westerse contactgroep voor Namibië. De pogingen van de contactgroep (de Vere nigde Staten, Engeland, Frankrijk, Canada en West- Duitsland) qm langs de weg van verkiezingen onder inter nationaal toezicht tot een poli tieke oplossing voor de kwes- tie-Namibië te komen, wor den ook door Nederland ge steund. Erkenning President Dos Santos heeft de afgelopen maanden herhaal delijk de bereidheid uitge sproken diplomatieke betrek kingen met de Verenigde Sta ten aan te gaan. Tot dusver heeft Washington diplomatie ke erkenning afhankelijk ge steld van het vertrek van de Cubaanse troepen uit Angola, hoewel er sinds de onafhan kelijkheid wel geregeld con tacten op ministerieel niveau zijn geweest. Deze opening naar het Westen heeft niet de onverdeelde sympathie van alle stromingen in de Angole se regeringspartij MPLA. Als de verhoopte resultaten met name in de vorm van een oplossing voor Namibië, diplo matieke erkenning door de Verenigde Staten, en meer Westerse hulp uitblijven, zou dat de politieke positie van president Dos Santos ern stig kunnen verzwakken. De toenadering tot het Wes ten wordt vermoedelijk ook ingegegeven door teleurstel ling over de hulpinspannin gen van de Sovjet-Unie en andere Oostbloklanden. De hulp bestaat voor een belang rijk deel uit militair materieel en militaire adviseurs, maar moet in harde valuta betaald worden. De communistische landen kunnen ook niet vol doende voorzien in de grote behoefte aan technisch perso neel. Sinds de massale uit tocht van de Portugezen in 1975 lijdt de Angolese econo mie onder een enorm tekort aan kaderpersoneel. Sinds de onafhankelijkheid heeft An gola voor 102 miljoen gulden aan wederopbouw-hulp van Nederland ontvangen. Dit wederopbouw-program zou in 1980 aflopen, maar is voorlo pig met drie jaar verlengd, al is het beschikbare bedrag ver minderd tot ongeveer tien miljoen gulden per jaar. Olie De Angolese economie drijft vooral op de export van olie, die ongeveer 80 procent van de uitvoer beslaat. De olie winning staat weer op het zelfde peil als voor 1975, maar als gevolg van de gestegen olieprijzen zijn de inkomsten Miljoenenbrand De brandweer heeft gisteren niet kunnen ver hinderen dat een grote opslag plaats op het in dustrieterrein in Amersfoort ge heel is uitge brand. Behalve de opslagruimte zelf ging een mil- joenenvoorraad van babyartike len in vlammen op.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11