j gezondheid een luxe waarop -an worden bezuinigd? bonden akkoord iet 3,5 procent i*endvoorschot Matiging lonen en o verh eidsui tga ven on ver mijdelijk De Koning brengt beschikking over gasprijs tuinders voor Europese Hof weer Sn, —GENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 JANUARI 1982 PAGINA 9 weken voor :n naar rechter ([DAM De politierechter rdam heeft een 27-jarige man itad wegens het spugen naar dent van de strafkamer ver- tot vier weken gevangenis- aarvan twee weken voor- nk. De officier had zes we- i'arvan drie voorwaardelijk, herdachte was een jaar gele gen straf van negen maanden eeld omdat hij zich schuldig [aakt aan poging tot doodslag. Uitspraak spuugde de man in ing van de president van de ik. waarbij de toga en een jjssiers op de tafel van de pre- verden geraakt. De advocaat »gt om tegen deze „belachelijk [raf in beroep te gaan. Na 45 jaar Prinses Juliana en prins Bernhard vieren vandaag hun 45-jarig huwelijk. Op 7 januari 1937 was er feest op het Haagse stadhuis waar het huwelijk ge sloten werd, waarna in de Grote of St. Ja- cobskerk de kerkelij ke inzegening volgde. Daarna vestigde het jonge paar zich in het paleis Soestdijk, waar het vandaag binnen familiekring Ruimtevaartpark van Zwolsman in 1983 van start OUDE PEKELA In de zomer van 1983 kunnen de eerste toeris ten het ruimtevaartcentrum Futurama in Oude Pekela bezoeken. De uitvoering van de plannen zal tussen de 50 en 60 miljoen gul den kosten. Futurama zal een beeld geven van de nieuwste ont wikkelingen op het gebied van de ruimtevaart, de afgeleide tech nologie en energievoorziening» Het park zal een oppervlakte be slaan van 50 hectare. Het bestuur van de Stichting Futurama ver wacht dat er per jaar 1,2 miljoen mensen het park zullen bezoeken. Het startkapitaal zal 25 miljoen zijn. Naast enkele grote financiers zal Reinder Zwolsman voor enkele miljoenen aandelen kopen. Ook het „gewone publiek" krijgt de mogelijkheid om aandelen van 1.000,- te kopen, die tegelijkertijd een doorlopend toegangsbewijs zijn voor het park. Reinder Zwolsman gaat zeer voortvarend te werk. Maandag kocht zijn maatschappij Groot Friesland BV de Pe- kelahof. Over twee maanden denkt Zwolsman met de bouw van een motel te kunnen starten. Dit jaar nog moet er een begin ge maakt worden met de aanleg van het ruimtevaartpark. Mil joenenbrand in opslag babyartikelen AMERSFOORT Op een industrieterrein in Amersfoort is vanmorgen vroeg een opslagruimte van Johnson-Johnson, fabrikant van medisch ver band en babyartikelen, uitgebrand. De opslag ruimte was drie miljoen waard, de daarin opgesla gen goederen zeven miljoen. In Apeldoorn heeft een brand vanmorgen een Chinees restaurant verwoest. De eigenaar van het restaurant en negen anderen die in een aangren zend pand lagen te slapen, moesten door de politie in veiligheid worden gebracht. In Leek (Gr.) is een groot garagebedrijf volledig uitgebrand. De schade bedraagt anderhalf miljoen, mede als gevolg van de schade die is aangericht aan een speelgoedgroothandel die in het pand was ondergebracht. Een LPG- en benzinestation kon net buiten de vlammenzee blijven. lAAG Dat veria- tan het ziektegeld (chtig procent scha- gevolgen zal heb- lor de volksgezond- jjkt heel aanneme- jn welke situaties zal ontstaan en hoe die schade dan is, i dit moment echter jk te overzien. E jn is het voorbarig I medische gronden, g: het „onaanvaard- te spreken over ""^kabinetsvoornemen I inkomen van zieke jemers met twintig t te doen dalen. Te- omdat, sociaal ge- 'jndig bezien, aan de gel net zo goed po- kanten zijn te ont- reactie van enkele, "^op het gebied van de geneeskunde die het zijn met het protest lm vijftig artsen giste- gen het kabinetsplan ingediend. Zoals ge- Iggen deze protesteren de dokters er de nadruk op dat de gezondheidszorg in ons land al decennia lang geba seerd is op het beginsel dat fi nanciële drempels die het her stel van ziekte in de weg kun nen staan, zo veel mogelijk worden geweerd. „Door zieke werknemers twintig procent minder loon uit te betalen, breng je dat beginsel in ge vaar", aldus de artsen in een verzoekschrift aan het parle ment, de regering en de So ciaal-Economische Raad. „Een loonderving van twintig pro cent zal veel mensen er im mers toe verleiden om on danks hun ziekte toch aan het werk te bllijven. Daardoor kan het gebeuren dat ze langer ziek blijven dan wanneer ze thuis onder de wol waren ge bleven. Of zelfs nog zieker worden". Een op het eerste oog redelijke kanttekening waarbij overi gens wel moet worden bedacht dat het kabinet in zijn snoei- plan een bodemgrens heeft aangebracht. De uitkering krachtens de ziektewet zal in geen geval dalen tot onder het niveau van het minimumloon. Directeur E. van de Weg van de Hogere School voor Ge zondheidszorg in Utrecht: „Die bodemgrens in aanmerking genomen, moet je je afvragen in welke en in hoeveel geval len een loonderving van twin tig procent onvermijdelijk ten koste gaat van iemands her stelproces. Daar is haast geen antwoord op te geven. Al kan je natuurlijk gemakkelijk een extreem voorbeeld bedenken. Iemand met pak weg een mo daal inkomen, vier kinderen en een hoge hypotheek zal echt in de problemen kunnen komen als hij voor een half jaar in de ziektewet belandt. Zo iemand kan financieel zo krap komen te zitten dat hij, ik noem maar wat, geen ge zond voedsel meer kan kopen of de kachel uit moet laten. Negeert hij zijn ziekte en gaat hij toch aan het werk, dan heeft dat misschien nog funes tere gevolgen. Dat een inko mensdaling van 20 procent in zo'n geval niet door de beugel kan, zal iedereen onderschrij ven. Maar hoeveel van dat soort gevallen zullen zich voordoen En kunnen die ge vallen niet op een andere ma nier worden geholpen Waar leg je de grens tussen mensen die echt in nood zitten en mensen die alleen een stapje terug moeten in hun consump tie van luxe-zaken Ik heb daar geen antwoord op". Bewust kiezen Dat dr. Van de Weg de in greep in de ziektewet toch ook niet zonder meer van de hand wil wijzen, komt doordat naar zijn gevoel in verreweg de meeste gevallen de twintig procent loonderving wel dege lijk een klein of althans over komelijk stapje terug is. „In die gevallen zeg ik: het is juist goed dat mensen in hun porte monnee voelen dat de gezond heidszorg geld kost. Een opti male gezondheidszorg is in ons land een automatisme gewor den. Dat vind ik verkeerd om dat het automatisme inhoudt dat we er niet bewust voor kiezen. En in deze tijd van economische teruggang is de noodzaak om te kiezen groter dan ooit. Als het bezuinigings plan de ziekteuitkeringen doorgaat, wordt ieder voor zich weer genoodzaakt tot die keuze. In geval van ziekte moet je dan immers kiezen tussen enerzijds: thuis blijven, weer gezond worden, en daar voor een stukje van je wel vaart inleveren. En anders- zijds: je welvaart houden, maar dan het risico lopen dat dat ten koste van je gezond heid gaat". Ook dr. H. Leliefeld, als so ciaal-geneeskundige verbon den aan het Nederlands Insti tuut voor Preventieve Genees kunde in Leiden staat noch helemaal positief noch volko men negatief tegenover de voorgenomen maatregel. Net als zijn collega Van de Weg meent hij dat er positieve kan ten aan zitten maar dat be paalde categorieën werkne mers er wellicht onrechtvaar dig zwaar door getroffen zul len worden. „Het probleem is dat de achtergronden van ziekteverzuim erg verschillend zijn. Eigenlijk kun je beter spreken van arbeidsverzuim. Lang niet iedereen die opgeeft ziek te zijn is fysiek-medisch „niet in orde". Een deel van het arbeidsverzuim is terug te brengen tot onlustgevoelens, die ik op zich wel zou willen respecteren, maar waarop ik geen medisch etiket wil plak ken. Met betrekking tot deze categorie arbeidsverzuim lijkt mij de voorgestelde maatrege len aanvaardbaar. Binnen de categorie arbeidsverzuim die wel een duidelijk medische achtergrond heeft, moet je, denk ik, onderscheid maken tussen werknemers die zich de inkomensderving wel en die die niet kunnen permitteren. Ten aanzien van de mensen die wel een financiële veer kunnen laten, ben ik geneigd te zeggen: gezondheid is een luxe, naast andere soorten luxe, zoals een mooie auto of een verre buitenlandse vakan tie. Het is goed dat de mensen zelf kiezen welke luxe ze pre fereren". De Amsterdamse prof. Ben Polak, verbonden aan het In stituut voor Huisartsengenees- kunde in Amsterdam, denkt er heel anders over. Hij is een van de ondertekenaars van de gisteren in openbaarheid ge brachte petitie, die ook ge steund wordt door bijv. de so ciaal-geneeskundige prof. J.P. Kuiper, de huisartsgeneeskun- dige prof. Van Aalderen (bei den Amsterdam) en de Rotter damse psychiater prof. C. Trimbos. Dr. Polak: „Het be langrijkste effect van de maat regel zal zijn dat er op de loon kosten bezuinigd wordt. Als dat noodzakelijk is, dan moet er op alle lonen worden bezui nigd en niet alleen op die van de zieken". WILLEM SCHEER t-2.r Minister Van Thijn drukt voorafgaande aan het overleg met de ambtenaren bonden ABVA- voorzitter Dutman de hand. onn den konden er in het mee akkoord gaan, dat rerheidspersoneel in- 1 januari j.l. als trend- lot een salarisstijging ,5 procent zal worden nd. Zij konden hier- pel instemmen omdat zij nadruk het ministeriële (gebruik „voorschot" alden, wat naar hun me- roüjnhoudt dat er nog een jning kan komen als de ijging in het bedrijfsle- laar bovenuit gaat. De r ging op zijn beurt met ;rpretatie akkoord, ibtenarenbonden verzet- :h ook niet tegen alge verlaging van het va tgeld en aftopping van impensatie en vakantie- l Men werd het echter liet eens over de aftop- ins. Door andere sala- turen bij de overheid niet zonder meer de van het bedrijfsleven aangehouden. Over weken zal hierover na- orden gesproken. Vijf mei Anders dan zijn voorganger Wiegel schijnt minister Van Thijn thans voornemens te zijn om het vrijaf geven aan het overheidsoversoneel op de na tionale feestdag 5 mei als een extra verlofdag te beschouwen en niet dus als een verplichte snipperdag ten koste van het totaal aantal verlofdagen. De bonden hebben met het amb tenarenreglement in de hand steeds gesteld, dat als over heidsgebouwen worden geslo ten dit niet ten koste van de verlofdagen mag gaan: ambte naren moeten die dagen vrij kunnen besteden. Van Thijn: „Als we spreken over een na tionale feestdag dan moet je voor het vrijaf geven streven naar een oplossing, die door ie dereen als redelijk wordt erva ren. Daarover moet je niet pie tepeuterig onderhandelen, je moet het met allure aanpak ken. Touwtrekken hierover stuit me tegen de borst". Dë bonden hebben de minister erop gewezen, dat het overleg over ambtenarenzaken dit jaar wel een heel slechte start krijgt, nu juist bekend is ge worden, dat de uitkeringen krachtens de ziektewet van 100 naar 80 procent zullen worden teruggebracht. Van Thijn beaamde, dat doorvoe ring van dat plan ook gevol gen heeft voor het overheids personeel, dat tot dusver hon derd procent doorbetaling krijgt, dat is nu eenmaal een consequentie van het trendbe- leid. De ambtenarenorganisa- ties hebben dan ook aangekon digd zich te zullen aansluiten bij het verzet van de andere vakorganisaties. Tevreden toonde men zich met Van Thijns voornemen om aan overheidspersoneel een stakingsrecht toe te ken nen, dat verder gaat dan Wie gel van plan was. Van Thijn wil een kleiner aantal catego rieën van het recht uitzonde ren en hij wil zich ook niet hel recht toekennen om acties on toelaatbaar te verklaren. Onderwijs geen wondermiddel tegen armoede' AMSTERDAM De bijna on beperkte groei van het onder wijs in de afgelopen tientallen jaren heeft de maatschappelij ke ongelijkheid niet opgehe ven. De optimistische ver wachtingen op dit punt zijn in rook opgegaan en hebben plaats gemaakt voor het in zicht dat het onderwijs vaak slechts maatschappelijke onge lijkheid doorgeeft aan volgen de generaties. Dit is de mening van de Zweedse onderwijsdeskundige prof. dr T. Husén. Hij sprak gisteren ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Universiteit van Amsterdam, in verband waarmee hij een eredoctoraat in ontvangst zal nemen. Volgens Husén is men tot het besef gekomen dat on derwijs, gericht op betere vor ming en een hogere graad van opleiding van de armen, niet automatisch het verdwijnen van de armoede tot gevolg heeft. Husén vindt dat er meer werkelijkheidszin nodig is ten opzichte van de werkelijke mogelijkheden van het onder wijs bij de bestrijding van on gelijkheid. Het onderwijs is geen wondermiddel voor pro blemen die in wezen sociaal of economisch van aard zijn. ADVERTENTIE Top-ambtenaar ministerie van economische zaken: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De matiging van inkomens en van de over heidsuitgaven zal met kracht voortgezet moeten worden, omdat alleen op die manier de economie weer op de been kan worden geholpen. Een zwakke aanpak zal tot rampzalige economische en sociale resultaten leiden in de tweede helft van de tachtiger jaren. Het matigingsbeleid in de inkomens en de overheidsuitga ven mag niet verlaten worden, ook al is er sprake van een ver betering van de betalingsbalans. Er moet daarbij rekening wor den gehouden met het feit dat het gaat om een tijdelijke ople ving. Dit schrijft prof. dr. W. Rutten, secretaris-generaal van het mi nisterie van economische zaken, in een artikel in het maandblad Sociaal-Economische Berichten (SEB). Rutten stelt zichzelf overigens de vraag of de door de regering aangekondigde maatregelen om de eigen tekorten te verminde ren, herstel van de winsten bij de bedrijven te bevorderen en het scheppen van banen voldoende zullen zijn om de economie uit het slop te halen. Het antwoord op die vraag is volgens de top-ambtenaar afhankelijk van de internationale situatie. Over het beleid zelf zegt de top-ambtenaar dat het oproepen van vraag in de economie niet meer voldoende is om deze uit het slop te halen. De sociale uitgaven hebben de neiging sneller te stijgen dan het bedrag dat we allemaal samen verdienen. Het is dan ook nodig, aldus Rutten, dat de overheid de loonontwikke ling meer in lijn brengt met de ontwikkelingen in de werkgele genheid. Tegelijk kan de overheid een injectie geven aan het bedrijfsle ven voor het herstel van winsten en werkgelegenheid. Dit kan bijvoorbeeld ook door een lastenverlichting in de vorm van het deelnemen in ondernemingen met perspectief. Daarmee en met een matigingsbeleid kunnen de winsten, investeringen en werk gelegenheid op middenlange termijn hersteld worden, aldus Rutten. Dit beleid moet echter ook maatschappelijk aanvaard worden. Rutten waarschuwt ervoor dat als in de tweede helft van de tachtiger jaren de internationale conjunctuur inzinkt, onze baten uit gasverkopen dalen en dat als er geen matiging heeft plaats gevonden, ons land een terugslag in de economie zal ondervin den die rampzalig zal zijn. Ons land zal dan machteloos overge leverd worden aan internationale ontwikkelingen. We hebben de zaak dan zelf niet meer in de hand, aldus Rutten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning (Landbouw en Visserij) zal de eis van de Europese Commissie dat de gasprijs voor tuinders voor 1 oktober 1982, inplaats van voor 1 oktober 1984, gelijk ge trokken moet zijn met die van de industrie afwijzen. Inplaats daarvan wil de minister de beschikking van de Europese Com missie waarin de eis van 1 oktober 1982 vervat is, juridisch aan vechten voor het Europese Hof. Deze houding is gisteren door de minister in overleg met het Landbouwschap gisteren bepaald. De minister zal zijn standpunt nog voor 15 januari aan de Europese Commissie meedelen. De minister wil juridisch tegen de Europese Commissie gaan op treden om het feit dat het dagelijks bestuur van de EEG de mi nister wil dwingen in een privaat-rechtelijke overeenkomst over de gasprijs tussen Landbouwschap en Gasunie te gaan ingrijpen. De minister vindt, evenals het Landbouwschap, dat de commis sie daarmee op het verkeerde spoor zit. Gistermorgen kondigde de voorzitter van het Landbouwschap D. Luteijn aan, dat bij het schap juridisch wordt bezien of men bij de Europese Commissie een beroep kan aanspannen tegen de eis van de commissie inzake de gasprijs voor tuinders. Het schap kan, net als alle andere betroffenen, voor medio februari be zwaar tegen de eis aantekenen bij het Europese Hof. Aanhoudende vorst DE BILT (KNMI) De koude lucht heeft weer een groot deel van Europa overspoeld en reikt nu tot in de Balkan, de Alpen en Zuid-Frankrijk. Bo ven Scandinavië is.de lucht tol 1035 mbar gestegen en een ho- gedrukgebied van 1030 mbar boven Engeland verplaatst zich vannacht naar Midde n-Europa. Dit betekent weinig wind en bewolking en daar door een sterke nachtelijke uitstraling. Het zal matig tot streng vriezen met minimum temperatuur van omstreeks min 10 graden. Overdag wordt het niet meer dan ongeveer min 4 graden. De neerslagkan sen zijn klein, maar op zee kan een enkele sneeuwbiii ont staan en dat is ook in de kust gebieden niet geheel uit te sluiten. De kans op zon is vrij groot, maar wel kunnen over dag vooral in het zuiden van het land wolkenvelden voor komen van storingen die over Frankrijk oostwaarts trekken. Voorlopig laten dergelijke sto ringen ons land ongemoeid en zijn de neerslagkansen klein. De vorst zal tot en met het weekeinde weinig in kracht afnemen. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Doelen mist Eelde l.bew. Eindhoven onbew. Den Helder mist Lh. R'dam mist Vlisslngen l.bew. Z.-Llmburg mist Aberdeen onbew. Berlijn zw.bew. Bordeaux regen Brussel onbew. Helsfnkl onbew. Klagenfurt l.bew. Kopenhagen n.ontv. -2 -100.2 n -2 -120.5 n -1 -80.2 n -- 15 O it -1 -70.1 n 14 9 52 >T 0 -5 0 n 7 -9 0 a Mallorca München Spilt geh.bew. 2 -2 19 7 0 a -12 -20 0 a - -0.1 a - 7 0 a Stockholm sneeuw b Zurich zw.bew. Casablanca onbew. Istanboe! n.ontv. Las Palmas onbew. Tel Aviv l.bew. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en uw krant wordt dezelfde avcnd nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9