Nieuwbouw postkantoor ian Schuttersveld begint in oktober }Joods raam als dank voor gemeen teli jke h ulp S Gezondheidscentrum Merenwijk kampt met ruimtegebrek .L SOCIALE WONINGBOUW IN GERESTRAAT 1 Sloopzilver J. C. v. Ruiten [gTAD" <1 LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 JANUARI 1982 PAGINA 3 omite olen iestolen san ■utlDEN H ia,lté „Regio 1 Ulpt Polen" is Het co- o Leiden 'is besto- n'a* In de nacht van nsdag op woens- g zijn uit het pand n het comité aan 2'fÏRijn- en Schieka- tv' 58 pakken koffie ptolen. De dieven (ramen het pand rmoedelijk via een ursi^m binnen. LEIDEN Het gezond heidscentrum in de Meren wijk kampt met ernstige ruimteproblemen. Reeds in 1980, toen het centrum er nog maar net gereed was, zijn er al plannen gemaakt om tot verbouwing over te gaan. Een en ander is te le zen in het jaarverslag over 1980. Met name voor de stichting Interkruis en de fysiotherapie zijn de bestaande ruimtes niet voldoende. Een bouwcommis sie heeft zich beziggehouden met een nuttiger indeling van het centrum. Intern zou meer ruimte moeten worden ge creëerd. Onlosmakelijk hier mee verbonden is het maken van een extra in- en uitgang voor de GG GD. Voor alle plannen is vlot toestemming verleend. Alleen de bouwver gunning voor deze extra uit gang laat op zich wachten. Hoewel het bestuur van het centrum dit bestrijdt, stelt de gemeente dat deze ingang in strijd zou zijn met het bestem mingsplan voor de Merenwijk. Het team van wijkverpleeg kundigen kreeg met meer ge vallen te maken dan in 1979 het geval was. In totaal wer den er 229 gevallen behandeld tegenover 134 in 1979. Het maatschappelijk werk werd geconfronteerd met 106 hul- paanvragen van bewoners uit de Merenwijk, hiervan waren 47 doorverwezen door een an dere medewerker van het ge zondheidscentrum. In hun verslag stellen de huisartsen van het centrum dat dit aantal zo laag is gebleven, omdat de samenwerking met de maat schappelijk werker nogal pro blematisch verloopt. De maat schappelijk werker is niet vast verbonden aan het centrum. Bovendien stellen de artsen dat de ontstane vertrouwen- band met de patiënt vaak moeilijk te doorbreken is. De huisartsenpraktijk binnen het centrum groeide in 1980 tot 1400 patiënten. De afdeling fysiotherapie kreeg in totaal 1080 patiënten te behandelen. 560 van hen werd verwezen door artsen in het centrum en 520 door art sen daarbuiten. Met man en macht wordt binnen de afde ling gewerkt om té voorko men dat er een wachtlijst moet worden ingesteld. Met name voor deze afdeling is de op handen zijnde verbouwing van belang. Het is gebleken' dat het werken in de huidige ruimten een grotere ver moeidheid tot gevolg heeft dan nodig is. Een en ander wordt veroorzaakt door de ge- horigheid, de slechte ventila tie en het inpandig zijn. 3de vanfilDEN Het ministerie aan/1 ^nanc^n beeft zijn erbét gegeven voor de wiepuwbouw van het Leid- t* hoofdpostkantoor, dat elijk' aan de Gere cht is ondergebracht. rij» het Schuttersveld, in bijschaduw van de spoor- wtejk, wordt de nieuwbouw '^-ealiseerd. Behalve de jidse PTT-directie is ook gemeente (vanwege ge- ande woningbouw aan Gerestraat) bijzonder genomen met de ver- lizingsplannen. Einde- "gjc, na dertig jaar, kun- :um:n deze gestalte krijgen. (n bouwkosten bedragen *geveer 7,5 miljoen gul- n. oolt«or de nieuwbouw wordt het ofdkantoor aan de Gere- aat uit een benarde positie rlost. De gemeente heeft de T al laten weten, het huur- itract, waaraan per 1 janua- oort<83 een einde komt, niet te .tien verlengen. Zij wil in de 'Ver- en Gortbuurt, op de lats van het postkantoor, so- ■"He woningbouw realiseren. ben inderdaad blij, dat het idelijk zover is. Wij zaten ei- Mailijk op de schopstoel van de 5 s neente. Begrijpelijk, want ctrori ging allemaal erg lang du- 4. Nu de nieuwbouw eraan 1 mt, kan mogelijk souplesse !t betrekking tot verlenging n het contract betracht wor- ji," aldus a h. Vos, direc- ^et 'tijdelijke' hoofdpostkantoor aan de Gerestraat gaat plaats maken voor woningbouw. ir van het Leidse postkan van het Leidse postkan- 1 ^pend ■^ftien jaar geleden barstte de Leidse PTT-wereld uit de te verspreid over de binnenstad, de expeditie-afdeling in een bleek echter een betrekkelijke krappe jas aan de Breestraat. De afdeling bestellingen ver- tijdelijk gebouwtje aan de Ge- waarde te hebben. Volgens de Nieuwbouw zat er vooralsnog huisde naar de Middelste- regracht werden onderge- plannen zouden de barakken niet in. De afdelingen werden gracht, terwijl de loketten en bracht. Dat tijdelijke karakter ten hoogste vijf jaar aan de Gerestraat blijven staan. Maar pas nu, na vijftien jaar komt de verhuizing naar een nieuw pand in zicht. De allereerste plannen dateren zelfs van drie decennia terug. In oktober verdwijnt de eerste paal in de grond en in 1984 moet het postkantoor operationeel zijn. Met de nieuwbouw gaat in de binnenstad het nodige veran deren. Zoals vijftien jaar gele den aan de Breestraat het ge val was, worden de diverse af delingen weer in één gebouw (aan het Schuttersveld) onder gebracht. Behalve dus het kantoor aan de Gerestraat, gaat ook de afdeling bestellin gen aan de Middelstegracht verdwijnen. In de plaats daar van komen eveneens wonin gen. Tevens wordt het kan toortje aan de Lammermarkt opgeheven (het nut daarvan is verminderd doordat de functie min of meer is overgenomen door de huidige loketvoorzie ning aan de Breestraat en straks door de nieuwbouw). In de buurt van de Gerestraat tenslotte, wordt een nieuw postagentschap gerealiseerd. De PTT denkt daarbij aan het Levendaal. Het nieuwe postkantoor wordt uiteraard meer aan de eisen van deze tijd aangepast. Een andere belangrijke vooruit gang is, dat de zware containe rauto's zich niet meer een moeizame weg door de bin nenstad behoeven te banen. De bereikbaarheid zal aan zienlijk verbeteren en de aan grenzende gemeenten kunnen snel met ongeveer 6-tons vrachtwagens worden bereikt. Momenteel wordt Leiden niet per spoor van post voorzien. Indien dat in de toekomst weer mocht veranderen, is de ligging van het postkantoor al vast ideaal. mm rl$ pLEIDEN Vertegen- - woordigers van de joodse gemeenschap in Leiden en leden van het college van B en W zullen mor gen aanwezig zijn bij de officiële onthulling van een glas-in-loodraam, dat een paar weken geleden is aangebracht op de tweede verdieping van het Leidse stadhuis. Het raam symboliseert de dank van de joodse ge meenschap voor gemeen telijke -financiële- hulp bij de restauratie van de synagoge aan het Leven daal. Op het raam is een Davidster afgebeeld. Het werd hoog tijd, dat het raam geplaatst en onthuld werd. De restauratie van de synagoge werd immers al vier jaar geleden afgerond. Dat gebeurde in maart 1978. De voltooiing van de res tauratie was een feestelijke en plechtige dag voor de joodse gemeenschap in Lei- 'den. De hulp van de ge meente aan de restauratie van synagoge bestond uit een subsidie van ruim 184.000 gulden aan het Ne derlands Israëlitische Ge nootschap. Als dank bood het genootschap een uit de c J synagoge afkomstig raam aan de gemeente aan. Het zou tot eind vorig jaar du ren, voordat de gemeente er in slaagde een geschikte plaats voor het raam in het stadhuis te vinden. De restauratie van de syna goge was een bittere nood zaak. Het synagogecomplex aan het Levendaal werd in de Tweede Wereldoorlog ernstig beschadigd. Kort na een eredienst in september 1942 werd het interieur uit 1762 bijna geheel door plun deringen van de NSB ver woest. Pas in juni 1947 kon het kleine groepje joden, dat de oorlog had overleefd zijn godsdienstoefeningen in de synagoge hervatten. In de jaren zestig en zeven tig raakte de synagoge steeds meer in verval, om dat de kleine gemeenschap niet in staat was de noodza kelijke reparaties te bekos tigen. Even zag het er zelfs naar uit, dat de synagoge moest worden afgebroken. Met steun van Monumen tenzorg, particulieren en van de gemeente werd er voldoende geld bijeenge bracht om de noodzakelijke twee miljoen gulden op ta fel te brengen. In februari 1978 werd de stichting „Vrienden van de Leidse Synagoge" opgericht om bij Het glas-ln-loodraam dat op de tweede verdieping van het Stadhuis is aan gebracht te dragen aan de „instand houding van de synagoge als joods gebeds- en leerhuis en cultuurhistorische mo nument". Tijdens deze laat ste restauratie werd het in terieur van de synagoge vervangen door dat van de voormalige synagoge in de Wagenstaat in Den Haag. Al eeuwenlang woont er in Leiden een joodse gemeen schap. In de archieven van Leiden komen in de 16e eeuw sporadisch vermel dingen van joden voor, ter wijl in de 18e eeuw de jood se gemeenschap in Leiden ontstond. Nederland trok in die tijd joden uit geheel Eu ropa aan. Enerzijds was dit een gevolg van de vervol gingen in Midden- en Zuid- Europa, „anderzijds van de tolerante houding, dié men met name in Holland ten opzichte van de joden aan nam en de economische mogelijkheden, die hier voor hen openstonden". De grootste groep joden vestig de zich in Amsterdam. Het aantal joden dat zich in het begin van de de 18e eeuw in Leiden had geves tigd, nam te snel toe in de ogen van de burgemeester en er werd van heneen verklaring van goed gedrag verlangd. Geprobeerd werd het aantal vreemdelingen die een beroep op de ar menkas deden, te vermin deren, maar al te streng Een archieffoto van de synagoge voor de restauratie. werden de voorschriften niet nageleefd. De typische Hebreeuwse namen van de joden verdwenen in 1808 door het decreet van Napo leon waarbij hij de joden letterlijk voorschreef een familienaam aan te nemen. In de 18e eeuw woonden de meeste joden in de omge ving van de synagoge aan het Levendaal. In die tijd bestond de gemeenschap uit zo'n 270 mensen. Haar hoogtepunt bereikte de ge meenschap in 1833 toen er 550 joden in Leiden woon den. Een dieptepunt deed zich rond de crisisjaren voor. Vlak voor de oorlog was de gemeenschap weer enigszins hersteld en na de Tweede Wereldoorlog bleek dat de joodse gemeenschap niet geheel was vernietigd en nog maar uit ongeveer 150 mensen bestond. Een zwarte dag was 17 maart 1943 toen bij een grote raz zia alle Leidse joden, die niet waren ondergedoken, werden weggehaald. De joodse gemeenschap maakte nooit een belangrijk deel van de bevolking uit en be staat momenteel uit onge veer honderd mensen. Een echte joodse buurt heeft Leiden nooit gehad maar de joodse inwoners woonden wel dicht bij el kaar. In 1941 wonen de meeste joden verdeeld over 58 straten in de stad waar van de meesten in de Haar lemmerstraat (45) en in de Rooden burgerstraat (ook 45). In de 20e eeuw blijken de joden volledig te zijn op genomen in Leidse gemeen schap. Baarmoederhalskanker Volgende week wordt met de derde ronde van het on derzoek naar het voorkomen van baarmoederhalskan ker onder de Leidse bevolking begonnen. Alle vrouwe lijke ingezetenen, geboren in de jaren 1929, 1932, 1935, 1938, 1941, 1944 en 1947 krijgen in de komende weken een oproepkaart thuisgestuurd. In de afgelopen jaren was de opkomst ongeveer 60 procent Het onderzoek wordt gehouden in de volgende gebouwen: GG&GD-ge- bouw, Roodenburgerstraat (11-21 jan.); Kruisgebouw, Bevrijdingsplein (22 jan.-3 febr.); Verenigingsgebouw Topaaslaan, Morswijk (4-10 febr.); Kruisgebouw, Bern- hardkade (11-19 febr.); Kruisgebouw, Merenwijk (1-11 maart); Kruisgebouw, Marislaan (15-19 maart). De Hutspotten De Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten houdt zater dag 9 januari het traditionele nieuwjaarsbal in de 'residen tie' adn de Lange Mare 41. Het bal wordt muzikaal opge luisterd door de dansorkesten Mahogany en The Melody- makers, terwijl als gaste in het programma optreedt de Belgische Verta Werter met een twirling act. Gedurende de avond wordt de jaarorde uitgereikt aan de man, vrouw of groepering die zich in het afgelopen jaar verdienstelijk heeft gemaakt voor een of ander doel in Leiden. Het bal begint om negen uur. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden voor leden en vijftien gulden voor niet-leden. Antonioni 'La Notte', de beroemde film van regisseur Antonioni, met Marcello Mastroianni en Jeanne Moreau, draait maandag 11 januari in het Kijkhuis aan de Vrouwen kerkkoorstraat 17, Leiden. In deze film wordt via een huwelijkscrisis van een beroemd schrijver de ver vreemding en de eenzaamheid in de consumptie-maat schappij behandeld. Dinsdag 12 januari draait L' Avantura. Tijdens een vakantietochtje van een groep rijke en zich vervelende Italianen, verdwijnt op myste rieuze wijze één van de dames, waardoor het verhaal een echt avontuur wordt. Donderdag 14, vrijdag 15 en zaterdag 16 januari wordt de nieuwste film van Anto nioni 'Mistere di Oberwald' vertoond. In deze film leeft de Italiaanse regisseur zijn passie voor kleuren uit De film heeft een magisch realistische sfeer en speelt aan het begin van deze eeuw. Er wordt een ko ning vermoord. Ook de koningin zou dit lot moeten treffen. Wanneer zij echter tegenover haar moordenaar staat, ontwikkelt zich een mysterieus drama. Aanvang steeds om acht uur en om kwart over tien, behalve dinsdag 12 januari bij de film L'Aventura, dan is de aanvang alleen acht uur. Familieconcert In de Stadsgehoorzaal wordt morgenavond een familiecon eert gegeven door het Residentie-orkest. Het concert begin om half acht. Dit in tegenstelling tot eerdere publicaties (onder meer in de UIT-bijlage van de Leidse Courant) als zou het concert op 12 januari worden gegeven. Shakespeare Een Shakespeare-liederenavond wordt maandag 11 ja nuari gegeven in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest Mezzo-sopraan Meta Bourgonjen, bariton Peter Goedhart, pianist Chris Veelo en de voordrachtskun stenaars Nota Boerman en Jan Veelo zullen dan optre den. Zangeres Meta Bourgonjen is de geestelijke moe der van dit aparte Shakespaere-programma. De compo nisten van de liederen op Shakespeare-teksten zijn van onder anderen Morley, Arne, Haydn, Schubert, Sibeli us en Chausson. De liederen worden aan elkaar ver bonden door korte declamaties. Aanvang is om kwart over acht Voor toegangsbewijzen en inlichtingen. K&O tel. 141141. ADVERTENTIESJ 30 - 35 ct per gram Legitimatie verplicht ANTIQUAIR Drie inbraken in de Mors LEIDEN In drie woningen aan de Jan Luykenlaan in het Morskwartier is gisteren inge broken. Vermist worden siera den en cheques. De precieze schade is nog niet vastgesteld. De dieven kwamen de wonin gen via de balkons binnen. In alle drie de woningen bleken de balkondeuren niet afgeslo ten. In twee woningen werd de telefoon onklaar gemaakt. De dieven verdwenen door de voordeur. fFTggggggpj Oók de weg naar 'n perfekte ambiance voor uw diner of receptie! Hotel -Restaurant PUINOORD"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3