Peter Faber als omstreden veearts Dr. Vlimmen Nieuw satirisch programma van VARA op tv RADIO/TELEVISIE Brandpunt gaat voorzien in economische leemte TELEVISIE VANAVQN^ ie TELEVISIE VRIJDAG RADIO VANAVOND RADIO VRIJDAG ,PISA OF ALLES DAT SCHEEF STAAT' LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 7 JANUARI 1982 PAGl'I'ï Speelfilm werd aangevuld met restmateriaal driedelige televisieserie Als de TROS de komen de weken beginnend morgenavond de in drie delen verknipte film „Dr. Vlimmen" uitzendt, is hoofdrolspeler Peter Faber bezig met de pro- beervoorstellingen van z'n derde solo-theater- programma. Tussen de opnamen van de speel film van Guido Pieters (gebaseerd op het ge ruchtmakende boek van mr. Anton Roothaert) en januari 1982 zitten ruim vijf jaren. Een periode waarin de talentvolle ac teur een belangrijke stap zette. Hij dacht: „Laat ik de mensen nu eens fijne avonden bezorgen met als basis dingen die ik zelf heb bedacht". Dat is hem, op z'n zachtst ge zegd, aardig gelukt. Faber zelf zegt daarover „Ik heb het idee dat het echte spelen voor mij pas begint te komen. Dat ik tot nu toe alles voor de lol heb gedaan. Na drie jaar theater voel ik waar m'n verantwoordelijkheid ligt". Peinzend: „Serieus? Nee, dat is het woord niet. Ik weet nu dat het ergens om gaat, dat het de moeite waard is. Ik reis door heel Neder land, treed op voor de meest uiteenlopende publieken en heb ontdekt dat ik. als speler overal contact kan leggen met de mensen in de zaal. Het werkt! Je ontdekt allerlei geheimen. Je wist dat die er moesten zijn, maar in die grote dingen - zoals speel films - waren ze onderge sneeuwd". Glimlacht. „Als je in je eentje werkt, als de schouwburg helemaal jouw ruimte wordt en het publiek jouw vrienden, als je dat avond aan avond tot één ge heel smeedt, ontdek je steeds meer dat het je beroep is, maar met een heel eigen ver antwoordelijkheid. In het verleden had ik nooit zo door waar die verantwoordelijk heid lag. De dingen die ik deed, zag ik als „wel leuk". Peter Faber als dokter Vlimmen in moeilijkheden. Ik deed er luchthartiger over. Nu worden de avonden veel leuker voor het publiek. Feestelijker. Terwijl ik er dus veel minder luchthartig mee omga dan vroeger". „Vroeger deed ik veel dingen naast elkaar. Eh, omdat ik dat leuk vond. Nu vraag ik me eerst af of het gegeven me interesseert, of er iets in zit wat ik nog nooit heb ge daan en of ik er überhaupt de tijd voor wil vrijmaken. Op een gegeven moment heb ik gezegd: „En nu ga ik leuke avonden maken voor de mensen op basis van dingen die ik zelf uitvind. Ik ben de motor en het voertuig". Laten we het eens over jouw uitstraling hebben... Onderbreekt: „Tot nu toe heb ik wat film betreft misschien te vaak gebruik gemaakt van, nee vertrouwd op het accepteren van die uitstra ling. „Oké, als jullie dat vin den, dan zal het wel zo zijn". Maar die uitstraling op zich is natuurlijk nooit genoeg. Daar houd je het publiek hooguit een paar minuten mee stil. Langer niet. Dat is keihard. Je moet echt wel iets te bie den hebben. Ik ben al heel lang met m'n nieuwe pro gramma bezig. Allemaal din gen die ik zelf heb uitgevon den". Lacht. „Daar moet ik ze straks weer tweeënhalf uur mee bezighouden. Drie uur met de pauze inbegrepen. Maar 't vliegt om hoor". Dan: „Eigenlijk werk ik aan één ding. Voor m'n gevoel dan, he? Aan iets waaraan ik heel lang geleden ben begon nen. Eén van de zijsporen is de film, maar zelf ben ik na tuurlijk al veel verder dan de produkten die dat heeft opge leverd. Als je het vertaalt in bloemen, dan zijn het nu de grote zonnebloemen van mijn solo-programma's die groeien. Maar 't komt alle maal uit dezelfde tuin". Hoe is het om op de televisie weer met oude films als „Rooie Sien" en „Doctor Vlimmen" te worden gecon fronteerd? „Ouwe koek, he? Ik ben al zolang met andere dingen be zig. Als ik nu voor een film zou worden gevraagd en ik zou er de tijd voor hebben dan zou ik nog méér dan vroeger kijken of het héle scenario goed is - en niet al leen de rol die ik moet spelen - en of het geheel de moeite waard is". Zou je „Doctor Vlimmen" nu weigeren? „Ik werd gevraagd toen het scenario al klaar was. Het enige dat nog moest gebeu ren, was het invullen van de acteurs. Er zitten in die film dingen waarvan ik niet houd: flash-backs bijvoorbeeld. Nee, ik zou in een vroeger stadium bij het scenario be trokken willen worden en met de belangrijke acteurs een paar scènes uitproberen. Zodat goed is onderzocht wat voor mogelijkheden er zitten in situaties en personen. Nou ja, zoals ik dus nu in m'n eentje werk" Maar tijdens de opnamen van „Dr. Vlimmen" toonde Peter Faber zich al een perfectio nist, die best een veearts wil de spelen, maar dan ook een geloofwaardige veearts voor de dierenartsen in de zaal. Zo krijgen we op het scherm uit gebreid een gecompliceerde operatie van een koe te zien, die door Faber zelf zonder technische hulpmiddelen als bijvoorbeeld handige monta ge wordt uitgevoerd. De dierenbescherming maakte daar destijds nogal ernstig bezwaar tegen en regisseur Pieters had grote moeite om aan te tonen, dat de operatie onder medisch toezicht was gerealiseerd en Faber zich op deze scène eerst grondig had voorbereid. Wat de flash-backs betreft, waar Faber achteraf zijn be zwaren tegen heeft, de film is eigenlijk één grote raamver telling. We zien aan het be gin de al wat oudere Vlim men, die 's avonds nog eens het dorp bezoekt, waar hij zijn carrière begon en bij die gelegenheid een hond aan rijdt. Dan schakelt de film te rug naar de nogal rumoerige periode, waarin Vlimmen voor een deel van de dorps- bevolking een zeer omstre den figuur is door zijn privé- leven. Hij ligt overhoop met een gemeenteraadslid omdat hij kritiek heeft op diens wij ze van slachten, hij wordt door een meisje valselijk be schuldigd van het vader schap van haar kind, terwijl er tussen zijn dagelijkse be zigheden als arts telkens weer figuren zijn die Vlim men in opspraak proberen te brengen. De film krijgt daardoor iets fragmentarisch, wat in de bioscoopzaal op den duur sto rend wordt, maar misschien juist uitstekend werkt als te levisie-serie, mits men de film, die aangevuld met rest materiaal van 110 minuten naar drie afleveringen van 50 minuten werd „opgebla zen" op het juiste moment af breekt. Naast Peter Faber in de titel rol zien we nog Chris Lom-, me als Vlimmen's zuster Truus, Tim Beekman als de slager Van Heusden die in Vlimmen als keuringsarts van het abattoir een gezwo ren vijand heeft, Monique van de Ven en Roger van Hooi als de advocaat Dacka met wie Vlimmen nog wel eens wil gaan stappen. In navolging van de Duitse te levisie gaat de aktualiteitenru- briek Brandpunt onder de naam „Brandpunt, in de markt" een maandelijks so ciaal-economisch programma op de buis brengen. De vijtig minuten durende rubriek, die onder eindredaktie van Ad Langenbent staat, zal in rond Hollands ingaan op allerlei so ciaal-economische aspekten. Om aan de duidelijkheid niets af te laten is kampioen stand- werken Joop Huizing als vaste medewerker aangetrokken. Hij zal in zijn kraam de meest moeilijke termen, die de he- denmdaagse economie zo on doorzichtig maken, voor de kijkers vertalen of zelfs ont krachten. Om het programma niet al te stug te maken, zorgt Tetske van Ossewaarde voor muzikale onderbrekingen. Na tuurlijk mag het publiek niet ontbreken. Bovendien zijn er ook scholieren uitgenodigd. Om het geheel een gezellige aanblik te geven, is het Ont moetingscentrum in Huizen omgetoverd in een 'economi sche markt' met tal van kraampjes. Die kraampjes worden bemand door mensen die op sociaal-economisch ter rein iets te melden hebben en het publiek laat zich door hen informeren. Vast onderdeel in „Brandpunt in de markt zal de „Econome- ter" worden met standen van geldontwaarding, werkloos heid en welvaart. Ook is het de bedoeling dat in elke uit zending een vooraanstaand persoon het een en ander uit de doeken komt doen over een economisch onderwerp. Vana vond is dat de heer Duisen- berg, de nieuwe directeur van de Nederlandse Bank. Ned. II 22.25 uur. Kijk haar Een programma voor vrou wen, waarin allerlei proble men en onderwerpen worden aangesneden. Vanavond rond^ het thema 'bijstand'. Ned. I 20.50 uur. Artsenij Nieuwtjes In „Nieuwtjes uit Uhlenbush" de aflevering „Moritz' grote broer". Ned. I 19.00 uur. Natuur en mens In de Spaanse natuurserie „De natuur en de mens" wordt het reilen en zeilen van een wol- venfamilie getoond. Ned. I 19.30 uur. In verband met het vervallen van Den Haag vandaag, is Art senij vanavond een kwartiei langer. Arts Aart C. Gisolf zal het hebben over een nieuwe manier van het behandelen van wijnvlekken en Neder landse rugscholen, instituten die een therapie bieden aan mensen met beginnende rug klachten. Bovendien zal de ziekte van Menière, een oor ziekte die gepaard gaat met duizelingen, uitgebreid aan de orde komen. Ned. I 21.55 uur. Muppet Show Het is niet atijd goud wat er blinkt. Dat ondervinden de Muppets en gastster Shirley Bassey vanavond in de Mup pet Show bij de voorbereiding van het succesnummer' „Gold- finger". Bassey zingt boven dien „Fire Down Below" waar natuurlijk ook gouden gloed over hangt. Ned. II 18.59 uur. Goud en slaven De laatste aflevering van Wil lem Bosman, de opperkoop man van de Westindische Compagnie, die aan het eind van de zeventiende eeuw han del dreef aan de Afrikaanse slaven- en goudkust. Ned. II 19.25 uur. De Sullivans De lotgevallen van een Au stralische familie. Aflevering 22. Ned. II 20.27 uur. Bos en wei De verscheidenheid van be- groeïng en ander leven in de natuur komt in „Op de grens van bos en wei" goed tot uit drukking. Ned. II 20.55 uur. Canadezen In de zevendelige serie „De nieuwe Canadezen" wordt in de eerste aflevering aandachl geschonken aan de oorspron kelijke bewoners van het vooi velen van ons zo onbekende Canada. Ned. II 21.30 uur. Shirley Bassey te gast bij de Muppets. NEDERLAND 1 NOS 18.20 Nieuws voor doven en slechthorenden TELEAC 18.28 Introduktieprogramma Parions en (Frans voor gevorderden) 18.43 Introduktieprogramma Peuters en Kleuters VARA 19.00 Nieuwtjes uit Uhlenbush, tv-serie 19.30 De natuur en de mens, natuurserie 19.55 Vrouw zijn in de jaren tachtig, show programma 20.50 Kijk haar NOS 21.37 Journaal 21.55 Artsenij 22.45 Journaal 22.50 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 18.10 Studio Sport-Extra: samenvatting hockey-wedstrijd Nederland-Rusland te Bombay 18.25 Paspoort - voor Turken 18.35 Sesamstraat 18.50 Jeugdjournaal KRO 18.59 De Muppet Show 19.25 Willem Bosman; In goud en slaven, reportageserie (slot) KRO 20.27 De Sullivans, serie 22.25 Brandpunt, in de markt DUITSLAND 1 18.00 Inform progr. 18.15 Pearl bor. 19.15 Actual. 19.45 Tomm Atze, tv-serie. 20.00 Journ. 10.1JID cum. 21.10 DonderdezernatUA tv-serie. 22.30 Actual. 23.00 ll-i Travemunde, tv-spel. 0.4 Journ1"! OSd: DUITSLAND 2 g zi 18.20 Der Bastian, tv-serie. E j Progr.-overz. 19.00 Journ. 19.31; p; tureel progr. 21.00 Actual. 21.J form, progr. 22.05 Iracema, tv 5° 23.30 Journ. stol BELGIE NED. 1 18.00 Kleuterprogr.8.05 Kleuterh 18.20 Dieren uit het Groene V tv-serie. 18.45 Viva Verdi, dö 19.17 Inform.progr. 19.37 Medet Morgen. 19.45 Nws. 20.10 Spelfl 20.55 Actual.rubriek. 21.45 Q tv-serie. 22.30 Sport. 23.00 Nwa BELGIE NED. 2 fu 19.00 Jongeren progr. 19.37 Mt^^ 19.45 Journ. 20.10 Reportage. T Filmrubriek. BELGIE FRANS I 18.35 Nieuwsoverz. 18.40 Spelq 19.00 Regionaal magaz. 19.25 w ber 19.30 Journ. 19.55 Inform. Jr 20.20 Film en filmquiz. Aansl.; Fil briek. 22.55 Journ. en weerber. 1 Gedicht. BELGIE FRANS 2 Tot 19.00 Zie NET I. 19.00 Politieke uitzending. VanEII Afspiegelingen van het llberalL 19.30 Journaal met simultaan/ ling in gebarentaal en weerbét 19.55 Les meilleures recettes depij^ lonie. 20.05 Les grands dèsens uitzendingen over diverse woestl Aspecten: 1. De woestijn In zijn We lijke realiteit. 2. De mens in de i tijn. 3. De levende woestijn mePcr vegetatie, zijn fauna en de rijl(> l van de onderliggende bodemij Afl. 1: De vergeten woestijn (fL bië). 21.05 Concert en contrasted, taarfestival '81. Aansl.: Clap, larp- au images, filmmagazine. Ombudsman Rang in schooljournaal HILVERSUM - Dr. J. F. Rang, de eerste nationa le ombudsman, is mor genochtend (11.00-11.30 uur) te gast in het School TV-Weekjour- naal, het wekelijkse ac tualiteitenprogramma voor klas 5 en 6 van de basisschool. Dr. J. F. Rang, die op 4 januari 1982 in dienst is getreden, ver telt het een en ander over zijn werkzaamheden. Tevens wordt in drie gespeelde scènes duidelijk gemaakt met welke klachten men wel of niet bij de nationale ombudsman te recht kan. Tweede studiogast is Govert Schilling van de NVWS (Ned. Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde). Hij geeft infor matie over de totale maans verduistering, die op zaterdag avond 9 januari zal intreden. Na afloop van het School TV- Weekjournaal kunnen de leer lingen met beide gasten bellen tussen 11.30-13.00 uur. Tel. 03240-15254. Het School TV-Weekjournaal wordt rechtstreeks uitgezon den en gepresenteerd door Jantine de Jong en Fred Flo- russe. NEDERLAND 1 NOS-NOT 11.00 Schooltelevisie NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. 10.03 Amus. progr. 11.35 Reportage. 12.10 Actueel ma gaz. 12.55 Persoverz. 13.00 Journ. 16.15 Journ. 16.20 Reportage. 17.05 Jeugdmagaz. 17.50 Journ. gei DUITSLAND 2 iizi 9.15 Kinderprogr. 10.00 Journ. Amus. progr. 11.55 Sport. (Eur' sle.). 13.00 Journ. 15.55 DocumlH rie. 16.25 Sport. 16.45 Journ. Sport voor jongeren. 17.40 G( progr. ge n. DUITSLAND WDR 3 8.00 Gymnastiek. 8.10 Schoolt«or pfd BELGIE FRANS 12.00 Teletekst. 14.00 Schoottt sie. 16.45 ONEM-Meded. Schooltelevisie. 17.30 Gevar. kii progr. HILVERSUM 3 n I NOS: 18.04 De Avondspits. TROS: Poster 20.02 Ferry Maafs Soul P' 22.02 Sesjun. 23.02 LP-werk. |r NOS. 15.03 Spiegel 15.30 Nws. 15.32 Het gesprek v 16.30 Nws. 16.32 't Kan van nut zijn. - Vrouw zijn Tal van prominente vrouwelij ke Braziliaanse artiesten tre den op in het showprogramma „Vrouw zijn in de jaren tach tig", dat Regina Duarte (Malu uit de gelijknamige tv-serie) Dresenteert. 'Net'. I 19.55 uur. Cees Brinkhuizen. HILVERSUM Na het vroegere „Zo is het toe vallig ook nog eens een keer" krijgt VARA-tv op nieuw een satirisch pro gramma. Het gaat heten; „Pisa, of wat er scheef zat deze week". De makers, Henk Spaan en Harry Vermeegen, waren al eer der ironisch bezig op VARA-radio met hun pro gramma „Tussen start en finish". Zij kregen hier voor verleden jaar de Reiss-microfoon, de jaar lijkse onderscheiding van de Nipkov-jury. De eerste uitzending is bepaald op maandag 18 januari tussen de Ombudsman en Sonja in en duurt tien minuten. Jop Pan- nekoek voert de regie. Het ligt in de bedoeling hier wekelijks een kort en hevig programma van te maken. De beide satiri ci zullen zowel geen zaken als geen personen ontzien als deze opzichtig haaks op de samenle ving staan. Als voorbeeld noemde Henk Spaan Pim Ja cobs met zijn „Babbelonië". Zegt Henk Spaan: „Als er naar een dergelijk programma, dat louter op het publiek is ge maakt, zolang en door zoveel mensen wordt gekeken, dan is er met dit programma duide lijk iets mis". Hierin wordt hij bijgevallen door Harry Vermeegen, die ook bekend is van „Voet- bal'80". Hij zegt: „Onze kritiek hierop is voor een deel natuur lijk gevoelsmatig bepaald, maar bijvoorbeeld een uitzen ding als „Sterrenslag" zou niet eens op de buis mogen. Over Lous Haasdijk praat ik dan nog maar niet eens". Beide makers hebben de vrije hand gekregen van de VARA- directie. T V-hoof d Maurice Koopman heeft laten weten, dat het uiteraard niet de be doeling is om met een derge lijk gevoelig programma leden te verliezen. Vanwege de di rectie zal geen censuur wor den uitgeoefend. Alle pro grammamakers bij de VARA hebben de vrije hand. In voor komende gevallen wordt wel van de makers van deze satiri- - sche tv-serie verwacht, dat zij vooraf kontakt opnemen met de directie. Dit uiteraard al leen in precaire gevallen. In de eerste uitzending op 18 januari wordt de scheefheid van de toren van Pisa opgeme ten, waarbij Harry Vermeegen als klusjesman min of meer als underdog wordt bespeeld. Hierin wordt tevens vastge steld, dat andere scheefstaande zaken in ons eigen land om schreven kunnen worden als Jeroen Krabbé, Harrie Mu- lisch, Barry Hughes, Harmen Siezen, Til Gardeniers, Fons van der Stee en nog andere bekende persoonlijkheden. Zij allen zullen een beurt krijgen. Henk Spaan (rechts) en Harry Vermeegen. die satirisch zullen laten zien hoe sch s- TON OLIEMULL1R de zaken 'n Pisa en ver daarbuiten er bij staan.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 2