~le dreiging van het plastic: Ober mag ik een ech t bord?9 deTijd S HP 'erbazing rond "eisinkomsten VAM gaat stortgas winnen uit afval Eerst Postbank, dan pas Nationaal Betalings Circuit' Langdurig werklozen niet meer ziek dan mensen die werken lestienhoven nu jog niet sluiten" I.ISl&tRS IpIEKlLAJMD LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 7 JANUARI 1982 PAGINA 1*1 let U' ipen gekant tegen i|>rzoek longkanker .'EN Het bestuurscollege Jampen heeft gisteren beslo- jet meer mee te werken aan ingsonderzoek waarbij »ls borstfoto's wordt ge- longkanker op te sporen. B weigeren dit naar aanleiding »en rapport van de genees- |ge dienst Zwolle en omge- waarin wordt geconcludeerd borstfoto een onnauwwkeu* en onbetrouwbare onder- methode is die geen bijdrage aan de opsporing van deze „Als overheid kan men de king niet garanderen dat als longkanker heeft, het onder- dit aan het licht zal bren- aldus het rapport Bierwach topgeheven AMSTERDAM De bierwacht, de organi satie van brouwerijen die biertappen in ca fés reinigt, moet volgens de directie dras tisch gereorganiseerd worden. Dat betekent dat de bierwacht in zijn huidige vorm opge heven wordt. De industriebond FNV ver wacht dat veel van de 116 bierwachters bij de afzonderlijke brouweriien kunnen gaan werken. Heineken zou al hebben laten we ten, dat „een belangrijk deel" van de bier- wachters bij deze brouwerij kan komen werken. Door de reorganisatie komt de cao voor de bierwachters, die vorig jaar met sta kingsacties was afgedwongen, waarschijnlijk te vervallen, omdat de bierwacht eind dit jaar als ondemememing niet meer bestaat. Volgens Directeur Kemperink van het cen traal brouwerijkantoor zijn het vooral de snelle technische ontwikkelingen in de bier tapwereld die de reorganisatie nodig maken. Rechtszaken duren steeds langer DEN HAAG De at- handeling van een rechtszaak in Nederland duurt steeds lagner. Vol gens het CBS duurde een rechtszaak in 1979 ge middeld een half jaar. Dat is veertig procent ianger dan bijvoorbeeld in 1972. De rechter heeft ongeveer twee weken no dig, het Openbaar Minis terie 5,5 maand. Bij de gerechtshoven duren de zaken drie keer zo lang als voor de rechtbanken. De Hoge Raad heeft ge middeld twee jaar nodig. WIJSTER De VAM afvalverwerking in Wijster (Drente) gaat nog dit jaar beginnen met de bouw van een installatie die het mogelijk maakt dat stortgas wordt gewonnen uit afval en geschikt wordt gemaakt voor haar eigen ener giegebruik. De raad van commissarissen heeft toestemming gegeven voor de bouw van de in stallatie, die ruim 1,5 miljoen gulden gaat kos ten. De VAM verwacht jaarlijks in de eerste fase van het project vijf tot zes miljoen kuub stortgas te winnen. Dat komt neer op bijna drie miljoen kuub aardgas. Jaarlijks denkt men in de tweede fase van het project 6,5 ton aan ener giekosten te besparen. Volgens de eerste gege vens zou er vijftien jaar stortgas in deze hoe veelheden kunnen worden gewonnen. Paard gaat tractor in bos vervangen LELYSTAD De gemeen te Lelystad gaat een proef van een jaar nemen waarbij de tractor voor werkzaam heden in de gemeentelijke bossen zal worden vervan gen door een paard. Voor de aanschaf van paard, wagen en tuigage is een bedrag van 15.000 gulden uitgetrok ken. De tractor is relatief goedkoper, maar paarden- tractie is wendbaarder en richt minder schade aan in het bos., zo vinden B en W. ÏTERDAM Tussen 1i" en „voer-naar-bin- i«rerken" is een groot jhil. Eenzelfde ver- Ij als tussen „een boek- vuur-en een glas 2f, zoals Adriaan Ro- j Holst het latere le- «zag, en „een biertje Je fles, onderuit ge- jvoor de buis". Wie yan moeilijk over- I kan raken, hij be- e de jaarlijks weerke- je Horeca-tentoonstel- 1j „Horecava" in Am- jam, waar zowel het jals het bereiden van j een puur mechani- i handeling zonder of smaak is gewor- I ijhet serveren van het el heeft dan veel weg «het voederen van een Al hongerige jachthonden, it maar wat op een schaal- Jrant dat komt toch wel En dan liefst op een ifltje dat niet stuk kan, 10Jweggooi-plastic bijvoor- 4; Indrukken van een ten- helling, waar gisteren ook iymposium werd gehou- Hjuist over die weggooi- ^s, -lepels, -messen en - «n, in vaktermen ook wel 1kables geheten. ■N voor- als tegenstanders len er aan het woord en j snel werd het duidelijk, e dreiging van de plastic- jjr, die al tot meerdere I en gemak van de huis- v in de supermarkten is edrongen („Zo makkelijk puw, u hoeft nooit meer (wassen"), weliswaar niet nemen, maar ook niet zo jreel groter zal worden, noest zelfs de general sa- janager van Tedeco B.V. jventer, de heer D. Kost, Ven: „Eenmalig servies- mag niet zonder meer fcn aangemerkt als ver ing van traditioneel ser- oed. Er zijn restaurants disposables ondenkbaar jmgekeerd zijn er ook si ts, waarin niemand op het •zou komen traditioneel ÊSgoed te gebruiken". De Jaarlijkse internationale tentoonstelling Horecava, voor horecabedrijven, bedrijfsrestaurants en-kantines, Is gisteren in de Amsterdamse RAI geopend. Het gebeuren duurt tot en met 7 Januari. Op de foto een van de vele stands voor keükenhuFp-apparatuur. Het is de fabrikanten van dis posables de laatste vijftien jaar goed gegaan. Ze hadden de tijd mee. De welvaart nam toe, men ging eten halen in snack bars, men at bij de werkgever in het restaurant en het hapje tussendoor kwam steeds vaker voor. De afwas kwam in dis krediet. Die gouden tijden voor de weggooi-fabrikanten leken voorbij te gaan. Maar er kwamen andere factoren die de omzet van deze fabrikanten konden verhogen, oftewel die de goedwillende consument nog met meer enge karton, aluminium en plastic bordjes, schaaltjes, bakjes, lepeltjes en vorkjes konden opzadelen. Omdat de tijden economisch gezien slechter worden, zal de Horeca-ondernemer zijn kos ten moeten gaan drukken. Re sultaat: U krijgt een plastic bord voorgezet in plaats van een porseleinen, want dat kan kapot en moet worden afge wassen. De Wet Arbeidsom standigheden zal ondernemers verplichten om in bedrijven restauratieve voorzieningen te treffen. Hij neemt natuurlijk het goedkoopste: weggooispul. De rijksoverheid moet bezuini gen in onderwijs en gezond heidszorg: weg koffiejuffrouw en weg eigen ziekenhuiskeu ken, waar het eten nog zo uit de grote pannen wordt opge schept. Doe het maar op een weggooibord en even in de magnetron-oven. Patiënt Pie- terse heeft na zijn maagopera tie zijn smaak toch nog niet te rug. Dan tenslotte is er het argu ment dat de heer Kost aan droeg voor het gebruik van weggooi-serviesgoed (waaruit blijkt hoe diep en begripvol fa brikanten op de problemen in de samenleving ingaan): „Er is een veranderende moraal in de samenleving, die onder meer tot uitdrukking komt in vandalisme en agressiviteit. Traditionele verpakkingen en serviesgoed kunnen een ge vaar voor de gezondheid wor den". Gelukkig staat daar tegenover dat naar zijn mening fabrikan ten „niet altijd en overal dis posables moeten willen invoe ren", en dat er „sfeer moet ko men rond disposables". Opvallend is dat de exploita tiemaatschappij Schiphol, die toch per jaar miljoenen klan ten verwerkt, slechts op 5 van de 22 verkooppunten op Schiphol volledig met weg gooi-serviesgoed werkt. Direc teur W. Mulder verklaart dat zo: „In veel gevallen heeft een restaurant of café- faciliteit een toegevoegde - sociale - waarde. Daarin past het ge bruik van disposables maar beperkt. Alleen als er niet meer dan een primaire be hoefte vervuld wordt, name lijk het voldoen aan de fysieke behoeften van eten en drin ken, of als prijs en snelheid tellen, of beide, is het gebruik van disposables op zijn plaats. Naarmate de toegevoegde so ciale waarde van het verkoop punt groter is, zal men moeten kiezen voor traditioneel ser viesgoed, tafellinnen en be stek. Bij bepaalde publieks groepen bestaat een sterke aversie tegen wat wordt ge noemd „wegwerp-maatschap- pij", die wordt gekenmerkt door namaak op allerlei ter rein. Daar mogen we het mee oneens zijn, voor de restaura teur is dit een zakelijk argu ment". Een warm pleidooi tegen het wegwerp-materiaal en voor porselein hield de heer H. van der Borg, directeur van Van der Borg en Heslinga B.V. in Groningen. Hij bracht vele ar gumenten naar voren, waar van we u er twee niet willen onthouden. „Het is niet duide lijk waarom iemand, die de hele dag werkt, juist in zijn middagpauze, wanneer hij zich aangenaam wil ontspannen, op een tweederangs manier van spijzen zou moeten worden voorzien. Dit moment is een hoogtepunt van de dag, dat hem nieuwe krachten moet geven. Hij zoekt gezelligheid. Die wordt gevonden in de aankleding van de ruimte waarin hij zich bevindt, en de manier waarop hij de maaltijd tot zich kan nemen". „Als een voordeel van weg- werpservies wordt vaak aan gehaald dat het geluidsarm is. Wat is geluid, en welke in vloed heeft geluid op ons ge drag, maar ook op ons behage- lijk voelen. Geluid kan hin derlijk zijn, maar ook gewenst zijn: ontspannende muziek. Geluid mag niet storend zijn, doch kan bijdragen tot de ge zellige sfeer. Het getik van serviesgoed, het rinkelen van glas en bestek vormt een we zenlijk onderdeel van alle in drukken die bepalend zijn voor wat wij ondervinden. Niets is zo storend als een hin derlijke stilte". GERARD CRONÉ STAATSSECRETARIS VAN DER DOEF: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De banken mogen de eigen gelddien- sten niet via computers gaan verbinden voordat er een Postbank is. Een dergelijke koppeling, het Nationaal Betalings Circuit (NBC), kan namelijk het voortbestaan van Postgiro en Rijkpostspaarbank ernstig aantasten. De Postbank, een commerciële PTT bank die kan con curreren met normale banken, moet daarom ruim voordat de banken hun plannen uitvoeren, tot stand te komen. Het NBC zal er om technische redenen niet voor 1985 kunnen zijn. Medio dit jaar zal er aan de hand van de dan afgeronde studie over de sociale en commerciële aspecten van een NBC een besluit genomen worden. Dit heeft staatssecretaris Van der Doef (Verkeer en Waterstaat) de Kamer geantwoord op schrifte lijke vragen over de PTT-begroting 1982. Directeur generaal Leenman van de PTT liet deze week weten dat hij de Postbank er het liefst nog voor '84 ziet komen. Met zijn antwoorden lijkt Van der Doef Leenman in zijn opzet te steunen. Zowel de PTT als de vakbonden verwachten dat als de banken het giraal geldverkeer kunnen gaan regelen via het NBC, dat ten koste zal gaan van de PTT-gelddiensten. De vak bonden menen dat daardoor arbeidsplaatsen verloren zullen gaan, niet alleen bij de PTT maar ook bij de banken omdat veel meer geautomatiseerd wordt. PTT geeft miljard aan overheid De PTT draagt dit jaar 1060 miljoen gulden af aan de rijks overheid. Dat is dertien pro cent meer dan vorig jaar toen de PTT 961 miljoen gulden af droeg. In 1980 was de afdracht aan het rijk nog 602 miljoen gulden, aldus Van der Doef. Banen weg bij PTT De staatssecretaris heeft de Kamer verder laten weten dat het personeelsbestand bij de PTT dit jaar achteruit zal moe ten. Door het verder automati seren van de postsortering zul len 1300 banen verloren gaan. Tot nu toe rekende men bij de PTT op een stabilisatie, het geen directeur-generaal Leen man deze week nog kenbaar maakte. Oorpronkelijk zouden er dit jaar tweeduizend extra banen bijkomen bij de PTT. De personeelsvermindering zal via natuurlijk verloop plaatsvinden. Telefooncellen In het vorige jaar is weer voor een miljoen gulden aan de te lefooncellen vernield. Dit be drag blijft de laatste jaren on geveer constant. Om de dief stallen van de gelkistjes in de telefooncellen te voorkomen, plaatst de PTT nu voor in to taal vijf miljoen aan nieuwe geldkluizen. Overigens zal nog dit jaar een nieuw munttoestel op de markt komen dat in hoge mate fraudebestendig is. Daardoor zal het illegaal bel len vanuit cellen moeilijker worden. DEN HAAG Langdurig werklozen zijn niet meer ziek dan werkenden. Dat heeft studie van de universi teit van Limburg uitgewezen. Vlak na het ontslag zijn er weliswaar meer klachten onder de werklozen, maar op den duur verdwijnen deze. De studie naar het ver band tussen het al dan niet hebben van een baan en de gezondheid wordt nog voortgezet. Het ziekteverzuim in Zuid-Limburg is het hoogste in ons land. Dat is geble ken uit een voorstudie van andere onderzoekers van de universiteit. Die houden zich bezig met de vraag of het grote aantal arbeids ongeschikten in Zuid-Limburg te maken heeft met de onzekere situatie op de regionale arbeidsmarkt. Er zijn in Zuid-Limburg weliswaar niet meer ziektemeldingen, maar de duur van de ziekten is veel langer. De onderzoekers vermoeden dat het hoge ziekteverzuim samenhangt met de in het algemeen veel slechte re gezondheidstoestand in Zuid-Limburg. Opvallend is dat zich hier veel meer sterfgevallen voordoen. Ook het gebruik van ge neesmiddelen is veel hoger dan elders in ons land. Verder legt de universiteit een mogelijk verband tussen het hoge ziektever zuim en de gezondheidszorg. Deze zijn in Zuid-Limburg vooral in de tweede en derde lijn minder ontwikkeld. Het zou volgens de onderzoekers kunnen zijn dat men daardoor niet snel gehol pen wordt en langer ziek blijft. De wereldgezondheidsorganisa tie heeft het academisch ziekenhuis in Leiden gevraagd een on derzoek in te stellen naar de gevolgen van werkloosheid voor de gezondheid. Ook in andere landen in Europa en de Verenigde Staten laat de organisatie onderzoek verrichten naar het ver band tussen werkloosheid en ziekte. HAAG In de reiswereld is enige verbazing Htaan over het feit dat de inkomsten uit het reisver- K* in Nederland ten opzichte van het jaar daarvoor ^30 procent zijn gestegen tot 4,25 miljard gulden, insdegt dr. M. C. Tideman uit Voorschoten, deskundi- ideberisme en horeca, in een reactie op cijfers van de >rt. erlandsche Bank. pel' de „onbegrijpelijke hoge ontvangsten" merkt Tideman op l vje waardestijging van de dollar met een kwart ons land ze- djjOO miljoen extra heeft opgebracht. Datzelfde geldt zij het ui jringere mate voor de waardestijging van het Britse pond 'l0 procent. Uit persoonlijk onderzoek meent Tideman te r e\en afleiden dat het Duitse dagbezoek aanzienlijk moet zijn nomen. Het aantal ons land bezoekende hotelgasten is in 1 niet gestegen, aldus Tideman. De stijging van de inkom en jin het reisverkeer moet volgens hem verder dan ook ge worden in een hogere besteding per dag per hotelgast, ïan wijst er verder op dat Nederlanders in het reisverkeer het buitenland in 1981 9,3 miljard hebben uitgegeven tegen V^Jiiljard in 1980. Driekwart deel van deze uitgaven bestond ajakantie-uitgaven, de rest uit zakenreizen en korte recreatie- ^.nzen. Opvallend is hierbij dat de gemiddelde prijsstijging in .rcJ®ïstemmingslanden rond 11 procent bedroeg, zodat er in feite roken kan worden van een afnemende hoeveelheid beste- voopteRDAM Sluiting van de luchthaven Zestienhoven door Ni^emeente Rotterdam zou een bijzonder ongelukkige beslis-' 91-J zijn, gelet op de huidige situatie op de arbeidsmarkt. Vol- Rotterdamse topambtenaren uit de sector economische za- luu»moeten eerst andere locaties worden aangesproken. Dan zou Unjienhoven pas over tien jaar voor woningbouw beschikbaar in1ten zijn. De ambtenaren zien wel iets in verplaatsing naar l bijiabij gelegen polder Schieveen. Voorstanders van sluiting r dfen er al jaren op, dat de polder Zestienhoven beschikbaar et Tt komen voor woningbouw. Handhaven van de zwaar ver- ns gevende luchthaven achten zij onverantwoord. Het omslagartikel van ELSE VIER waarschuwt dat onze welvaart op springen staat Prof. Weitenberg, onderdirec teur van het Centraal Planbu reau: „Zal het nieuwe jaar een keer ten goede laten zien? Ik vrees dat het antwoord ont kennend zal moeten zijn. On danks een nu toch wel duide lijke verlaging van het reële renteniveau, zal dit niet on middellijk aanleiding geven tot uitbreiding van de investe ringsactiviteiten en tot opvoe ring van de consumptieve be stedingen". Elders de voor spelling dat het benzine-oor- logje spoedig voorbij zal zijn. „Ik denk dat de overschotten in april zijn verdwenen, mede door de Amerikaanse vraag op de West-Europese markt. Dan zullen de vrije handelaren minder goedkoop aan over-1 schotpartijen kunnen komen en de prijzen moeten verho gen. De oliemaatschappijen zullen weldra volgen". Het blad noemt het Haagse initia tief om belhamels tijdens de jaarwisseling gratis met va kantie te sturen „een regel rechte uitnodiging tot nog meer baldadigheid, nog meer criminaliteit". De rest van het nummer is gewijd aan sugge sties voor de steeds meer in zwang komende doe-vakanties als daar zijn wildwaterkanoën, trekken per vlot of gletsjer wandelingen. VRIJ NEDERLAND schrijft over het fatale ongelijk van Den Uyl.„Geen 60.000, maar 5000 werklozen minder. FNV- woordvoerder Pauli geeft de politieke consequenties aan: „Den Uyl had al oorlog met de ondernemers; hij krijgt er een met ons". Het blad blijft de af faire Boersma volgen. „De be hoefte om Boersma zwart te maken, ging zelfs zo ver, dat OGEM-functionarissen naar stig hebben gezocht naar een foto van hem op een Schmel- zer-feestje of -receptie. Een vrolijk plaatje ten huize van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken zou hem tot leugenaar bestempelen en ongetwijfeld het waarheidsge halte van zijn uitspraken over de gigantische geldzucht van de OGEM-top ondermijnen". Een interview voorts met hoofdredactrice Rita Kohn- stamm van Ouders van Nu. „Ideale ouders bestaan niet. Je kunt geen profiel maken van een goede ouder. Er spelen zo veel irrationele dingen tussen ouders en kinderen, zo ontzet tend veel dubbelzinnigheden. Kinderen kunnen heel sterk gebonden zijn aan hun ouders en daar tegelijkertijd de pest aan hebben". Jan Wolkers praat over de genadeloze kri tiek op zijn jongste boek „Brandende liefde". „Ik heb nog nooit een slecht boek ge- schreven. Dat zou ik niet kun nen. Dan zou ik het niet uitge ven". zijn nieuwe CPN. „We hebben wel te vernieuwen, want an ders komen we in een kolken de, aftakelende beweging te recht De socialistische landen een inspiratiebron? Nee, ze vormen een bestaande kracht, een feitelijke situatie. Maar een inspiratiebron, daar is geen sprake van. We vinden dat je vooral moet vertrouwen op je eigen inzichten, wat we hier zelf in Nederland preste ren". Een gesprek voorts met directeur-generaal Lamers van Sociale Zaken. „Ik weet pertinent zeker dat, als er iets gebeurt in de WAO of de Ziektewet de maatschappelij ke organen dat ons niet in, dank zullen afnemen, maar' toch zal het moeten. De sociale zekerheid behoort te worden aangepast aan de teruglopende economische ontwikkeling". Wim Meijer. „Het ontbreekt de PvdA aan erkenning van intern gezag, leiderschap, ge zicht voor mijn part. We halen onszelf steeds weer intern on deruit. Er heerst een zeker wantrouwen. We regeren nu al twee maanden en we heb ben het verkiezingsprogram ma nog niet uitgevoerd die kritiek, die sfeer. Mekaar kri tisch volgen, ja. Maar mekaar eisen stellen die menselijker wijze niet uitvoerbaar zijn, nee". Aandacht tenslotte voor de enige gesubsidieerde pop groep in Nederland, Braak uit Utrecht. „De popmusicus die geen top-40 krakers wil spe len, staat met de rug tegen de muur. Zolang popmuziek niet als een echte kunstvorm wordt geaccepteerd, ziet de toekomst er somber uit". HERVORMD NEDERLAND vindt dat het betaalde voetbal geen subsidie meer moet krij gen. „De lieden die er aan de touwtjes trekken, zijn niet de sympathiekste om als subsidie gever mee samen te werken. Het geld is welkom, maar zo dra wordt gevraagd aan rede lijke eisen van een gezond fi- nanciëel beleid te voldoen, wordt men beschouwd als een ongewenste pottekijker". Een interview voorts met de poli tieke econoom Wim Boer boom. „Het idee dat de over heid kan inwerken op de eco nomie is altijd het bestaans recht geweest van sociaal-de mocratische partijen als de PvdA. Wanneer die marge verdwenen is, heeft de PvdA niets meer te bieden. Daaraan gaat de PvdA, als ze niet op past, ook ten gronde". Het om slagartikel gaat over achter grondmuziek. „Het is waar schijnlijk dat een werknemer die de hele dag in achter grondmuziek doorbrengt, zijn frustraties voor 's avonds thuis opkropt, of dat de consument zich des te harder voor zijn hoofd slaat als hij van de su permarkt thuiskomt met weer te veel zinloze rommel". Se cretaris Faber van het IKV tenslotte praat over zijn nieu we strategie. „Zonder de kern wapens uit het oog te verlie zen, wil ik het centrale thema van de Vredesbeweging ver leggen en een concrete strate gie ontwikkelen om Europa uit de greep van de super machten te krijgen". Dat DE TIJD Van Agt door de parlementaire pers tot politi cus van het jaar heeft laten uitroepen „omdat je niet om hem heen kunt" is al bekend. Onbekend is het onderwerp van een ander artikel. „In het Academisch Ziekenhuis van Rotterdam wordt op het ogen blik druk gedokterd aan de aanmaak van Nederlands eer ste reageerbuis-baby. Het is niet denkbeeldig dat die baby deze zomer wordt geboren. Gaat het hier om een triomf van de wetenschap of om een medisch en maatschappelijk onrijp experiment? Wij kiezen voor het laatste". Met de nieu we voorzitter van het Genoot schap van Leraren drs. Van den Maagdenberg wordt ge praat over de politieke reali teit van de middenschool. „We moeten af van de valse reputa tie dat er met ons niets te be ginnen valt en dat we ons al leen maar polariserend zouden opstellen. Wij willen de ver nieuwing van het voortgezet onderwijs nuchter bezien en we willen zonder emoties aan het overleg deelnemen". Een gesprek tenslotte met popzan geres Marianne Faithfull. „Jonge mensen zijn niet meer zo geïnteresseerd in die glitter- wereld van de rijken, van de grote bedragen, het ouderwet se patroon waarin popsterren zaten. Tegenwoordig is zo'n houding heel negatief. Als je nu populair wilt worden, is het ergste wat je kunt doen in een Rolls rondrijden en in een vil la wonen".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11